mi j t. II if m I ■a ii if ËuiteuUttb» ftitmcttlattb. «Bit jb it i 111'' BELGIE. Vóór het sluiten der algemeene beraad slaging over het wetsontwerp op het lager onderwijs viel de oud-minister Frère-Orban dat ontwerp nogmaals zeer heftig aan. O.a. merkte hij op dat wat de re geering wilde, niets anders was, dan dat de staat alles wat tot de zedelijke en verstandelijke belangen van het volk behoorde, overleverde aan de geestelijkheid. Men beriep zich steeds op Engeland maar het onderwijs aldaar liet veel te wenschen over en ook daar was de staat tusschen beide moeten komen. Yooral viel hij de groep der onafhankelijken aan, als niet onafhankelijk van de bisschoppen. Zij hadden zich slechts vermomd, omdat de brusselsche kiezers anders niet van hen ge diend zouden zijn geweest. De wet van 1879 was gevloekt door de geestelijkheidde nieuwe wet zou gevloekt worden door allenwien de ontwikkeling des volks en de grootheid des lands ter harte gingen. Tusschen die twee vervloekingen had men te kiezen. Minister Woeste stelde in zijn antwoord nogmaals al de noodlottige gevolgen van de wet van 1879 in het lichtherinnerdehoe de leerlingen de openbare scholen verlaten hadden hoeveel geld er aan verkwist werd, welke tweedracht overal ontstaan was en hoe de conservative partij bij de verkiezingen den 10 Juni beloofd hadaan dezen jammerlijken toestand een einde te zullen maken. Thans hield zij woorden de regeering, de keuze hebbende tusschen overdreven centralisatie en volstrekte vrijheid had de voorkeur gegeven aaD een stelseldat alle rechten waarborgdezonder eenig belang ten offer te brengen. Het toezicht zou even deugdelijk als bezadigd zijn, niet gelijkende op de tyrannie der inspecteurs onder de vorige regeering. Het ontwerp zou aanmerkelijke bezuinigingen mogelijk makenen de regeering vertrouwde dat deze hare staatkunde door het land zou worden goedgekeurd. Te Brussel is den 24 de heer Alfred de Brouckère, liberaalgekozen tot lid van den Senaatin plaats van het onlangs overleden lid. Van de 20000 kiezers kwamen er slechts 2534 op. Op 150 stemmen na ver kreeg de verkozene alle stemmen. ENGELAND. Generaal Earle zal den tocht tot ontzet van generaal Gordon te Khartoem aanvoeren. Redvers Bulier zal hem als tweede bevelhebber toe gevoegd worden. De legerafdeeling zal 5300 engel- sche soldaten sterk zijn: de laatste troepen zullen Caïro den 1 November verlaten en men hoopt Dongola tegen het begin van December te bereiken. Den 23 kwamen reeders en directeuren der verze keringmaatschappijen bijeen om over hunne belangen te spreken in Chinanu Frankrijk aldaar oorlogshan delingen pleegt, zonder dat de oorlog bepaald verklaard is. Zij besloten aan de engelsche en de fransche re geering inlichtingen te vragen. De Times meentdat Frankrijk zich in eene zeer gevaarlijke onderneming in China begeeft en gelooft nietdat het daaruit veel voordeel zal trekken. Er is thans eene vereeniging opgericht onder den naam van „Volksverbond tot afschaffing van het erfelijk Hoogerhuis" in welke vereeniging dadelijk opgegaan is die tot hervorming van het Hoogerhuis. FRANKRIJK. De chineesche gezant Li-Fong-Pao verliet den 23, des avonds te 8 uren Parijs. Den 23 stierven aan cholera te Marseille 9 en te Toulon 8, den 24 t0 Marseille 9 en te Toulon 8 en den 25 te Marseille 4 en te Toulon 6 personen. De zeer talrijke tegenstanders van den oorlog met China kunnen het den president-minister Ferry niet vergeven dat hij thans zoo krachtig optreedt zonder uitdrukkelijke machtiging van het Parlement. In strijd met het beweren der officieuse persdat de regeering de haar door de Kamer gegeven grenzen der bevoegd heid niet overschrijdthoudt de oppositie voldat in de aangenomen motie„de Kamervertrouwende op de standvastigheid, waarmede de regeering het verdrag u overlaadtmijne liefde zal u tot troost zijn. Geef haar maar geen antwoordzij verdient het nietdat gjj zachte en vriendelijke woorden aan haar verspilt Zij vatte Elize's hand en trok deze met zich voort hare schoonzusterdie haar met van toorn fonkelende oogen nazagverwaardigde zij met geen enkelen blik meer. Wangendie geen deel genomen had aan den woordenstrijd tusschen zijne vrouw en Elize ging on derwijl in de galerij op en neer. Ieder woord dat zijne vrouw tot Elize zeidesneed hem door de ziel. Hoe scherp en boosaardig klonken al hare opmerkin gen Hij kon het Claartje waarlijk niet kwalijk nemen, dat zij partij trok voor de aangevallene en het was minstens vergeefelijkwanneer zij het op eene voor Bertha beleedigende wijze deedhij zou niet in staat geweest zijn haar daarover terecht te wijzen, want hij was zelf niet minder verstoord over Bertha's gedrag dan zij. „Ik had nooit gedachtdat gij zoo liefdeloos kondet zijnzeide hij op treurigen toon, toen hij met Bertha alleen op de galerij was. Bertha hoorde die woorden wel maar zij sloeg er geen acht opnadenkend keek zij voor zich uit, daarop zag zij plotseling haren man aan en vroeg haastig „Hebt gij mijnheer von Ernau gezegd, dat Elize hem verpleegd heeft „Neen dat heb ik verzuimd. Ik was te zeer ver rast, dat hij bij zijn volle bewustzijn was en daarna, dat hij bleek mijnheer von Ernau te zijn 1 Ik heb zelfs ge heel vergeten hem over Liesje te spreken, ons gesprek was zoo kort „Verontschuldig u maar niet, onbewust hebt gij juist zeer goed gedaan. Ernau mag niet vernemen dat Elize in ons huis is. Verwondert u dat Ik zal het u verklaren. Ik zal niet dulden dat in mijn huis een schandelijke liefdesverbintenis wordt voortgezet, die reeds vier jaren geledentoen Elize nog half een kind was, op slot Osternau begonnen is. Ik heb toen Elize opmerkzaam gadegeslagen en zij wist, dat ik haar door zag, daarom koesterde zij jegens mij een bitteren haat. van Tientsin zal weten te doen eerbiedigengaat over tot de orde van den dagvolstrekt niet ligt opgeslo ten, dat oorlog gevoerd moet worden. Zij betoogt ver der dat deze oorlog nutteloos isonhandig en licht vaardig aangevangen wordt en dus niet in den smaak van het volk valt of kan vallen en zij vraagtwelke stoffelijke of zedelijke voordeelen uit dezen oorlog te trekken zijn die tegen de geldelijke moeielijkheden en het gevaar voor de internationale betrekkingen, waarin de republiek geraken zal, kunnen opwegen. Bovendien wordt gewezen op de omstandigheiddat de oorlog waarin China zich begeeftzuiver van verdedigenden aard zal zijn en dus geen verantwoordelijkheid na zich sleept. GRIEKENLAND. Den 21 is de markt te Athene geheel afgebrand. De daardoor veroorzaakte schade is zeer groot. ITALIË. De minister van binnenl. zaken heeft per telegram met bet oog op de choleraden prefecten gelast kermissen jaarmarkten openbare feestelijkheden en processiën niet te laten doorgaan. In de provincie Cueno hadden 58 en in de provincie Caspezzea 48 sterfgevallen aan cholera plaats. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Den 21 kwam mi nister Kalnoky te Weenen terug. Hij begaf zich da delijk naar Schönbrunn waar hij een onderhoud met den Keizer had. CHINA. Den 23 des namiddags te 2 uren ving het bombardement van Foo Chow aan dat te 8 uren eindigdehoewel de tegenstand der oeverbatterijen reeds te 3 uren geëindigd was. Het arsenaal is ver nield. 7 chineesche kanonneerbooten werden in den grond geboord terwijl 2 kanonneerbooten ontsnapten. Het europeesche kwartier bleef ongedeerd. De fransche vloot leed geene verliezen. Volgens aan da Times gezonden bericht plunderden niet in uniform gekleede chineesche soldaten het fran sche consulaatsgebouw te Foo-Chow. Gedurende het bombardement gaven de franschen aan de reddeloos geschoten zinkende schepen geen pardon. In den nacht van den 19 op den 20 is te St. Maarten het huis, bewoond door A. v. d. Steen, afge brand. Zijn eenige koe en een varken kwamen daarbij om. De inboedel was tegen brandschade verzekerd. Den 21 is het maken van een gebouw tot opne ming en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten te Zaandijk gegund aan K. Wit aldaar voor f 818 den laagsten van zes inschrijvers. Van Schagen werden den 22 per buitengewonen trein naar de landbouwtentoonstelling te Amsterdam gezonden 4 dekhengsten en 52 runderenwaarvan de helft uit Schagen en de wederhelft uit Wieringer- waard. Daaronder waren 15 16 melkbeesten, 2 stie ren (1 van L% en 1 van 2% jaar oud) en overigens hokkelingen. Een scheepstimmerman te Nieuwer-Amste! heeft den 22des avondszijn knechteen oppassend jon geling doodgeschoten bij het beproeven van een jacht geweer, door het ontijdig afgaan van het schot. Voor het onderhouden en herstellen van het post en telegraafgebouw te Amsterdam van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot en met 31 De cember 1886, was den 22 de heer Th. Fredericks te Amsterdam voor f 6296 de laagste inschrijver. In den nacht van den 22 op den 23 is de aard appelmeelfabriek van de heeren Kaiser Cie te Veen- dam afgebrand. Den 23, des middagsis te Geervliet de voor raad hooi en graan met de schuur van den heer P. Tol afgebrand. De oogst en de schuur waren niet verzekerd. De onder-chef op het station Naarden—Bussum Ik vermoedde nietdat het de rijke mijnheer von Er nau wasnaar wien het onbeschaamde behaagzieke schepsel hare netten uitwierpin mijne dwaze goed gelovigheid meende ik, dat Elize doodelijk verliefd was op den onderwijzer en eerst door baren onbedachten uitroep „Hij is hetIk wist het reeds lang heeft zij mij de oogen geopend. Nu laat het zich verklaren waarom zijzooals gij mij zelf verteld hebtvoor den onderwijzer Pechmayer niets dan spot en verachting over had zoolang zij meendedat hij een arme man wasMaar toen zij te weten was gekomen dat de onderwijzer de indertijd nog voor mij bestemde rijke mijnheer von Ernau was, die ongetwijfeld de zonder linge vermomming gekozen had om mij te leeren ken nen, zonder door mij gekend te worden, toen werd haar afkeer jegens mij te grooter en groeide die aan tot een gloeienden haatwanneer zij meendedat ik niet op haar lette. De onwillekeurige uitroep „Hij is het heeft mij dit alles duidelijk gemaakt. En nog meer; nu begrijp ik ook waarom Elize ofschoon zij mij nog evenzeer haat als vroegertoch heeft voldaan aan uw aanzoek om als Clara's gouvernante bij ons te komen inwonen. Zij had stellig toen minstens even voordee- lige betrekkingen kunnen krijgen omdat het valsche schepsel wist dat mijnheer von Ernau in onze buurt woonde omdat zij hooptebij ons de haar vóór vier jaren mislukte liefdesintrigue weder te kunnen opvatten, daarom drong zij er ook op aanom den gewonde te verplegen daarom heeft zij onvermoeid den geheelen nacht aan zijn bed gezeten en dit eerst verlaten, toen ik haar door Clara voor het ontbijt liet roepen. O, nu doorzie ik het valscheslimme schepselMaar zij zal zich vergissen! Haar sluw plan zal haar niet gelukken!" Het werd Wangen steeds onbehagelijker te moede terwijl zijne schoone vrouw met groote radheid van tong al de hatelijke beschuldigingen tegen Elize uit bracht voor de eerste maal bemerkte hijdat haar bekoorlijk gelaat eene uitdrukking kon hebbendie hem volstrekt niet bevieldat er om den fijnbesneden mond een scherpe trek kwam en dat hare donkere fraaie oogen zeer vinnig en boosaardig konden Bchitteren_ is den 23 des avonds door een goederentrein overreden en zwaar gekneusd naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. Hij is reeds overleden. Den 21, 22 en 23 zijn te Amsterdam voor de hoofdacte geëxamineerd 16 personen waarvan 1, C. So- mers te Haarlemgeslaagd is; te '6 Gravenhage slaagde H. A. Meerburg te Haarlem en te Breda C. Sorgdra- ger van Amsterdam. Den 23 is te Utrecht voor de hoogduitsche taal geslaagd de heer F. Leviticus van Amsterdam. Op de buitengewone vergadering van aandeelhouders der te Hillegom gevestigde Noord-Zuidhollandsche Stoom tramwegmaatschappij, den 23 te Amsterdam gehouden, waar het bestuur den ongunstigen loop der zaken mede deelde is eene commissie van 3 leden benoemd die onderzoeken zal het voorstel van het bestuur, om maatre gelen te nemen tot verbetering van den toestand en ter voorziening in de vlottende schuld der maatschappij groot f 30000, door het kapitaalthans groot 800 aan- deelen van 1000, te verdeelen in 2 seriën elk van 400 en de eene serie te veranderen in preferente aan- deelendoor bijstorting van f 450 per aandeelde overige aandeelen zouden gewone blijven. De verkoopers van het socialistische blad Recht voor allen zijn den 23 des avonds te Dordiecht wederom door het volk verjaagd en met moeite door de politie in veiligheid gebracht. Den 23 ving des voormiddags te half elfde natio nale wedstrijd van wege den Nederl. Cricketbond aan, die van den 23 tot den 27 in de Malieba an te 's Gra venhage zou worden gehouden. De president van dien bond de heer Frans Netscher riep den aanwezigen, waaronder vertegenwoordigers van bijna alle clubs in Nederlandhet welkom toebracht een woord van dank aan het gemeentebestuur van 's Gravenhage en aan de min. van oorlog en financiën voor het afstaan van de veldtenten en het terrein en prees ten hoogste het streven der rotterdamsche cricketclub, om zich ter dege in het spel te oefenen getuige een door hem van die club ontvangen brief, houdende mededeeling dat zij wel aaD den wedstrijd zou deelnemen doch vooruit wist, zonder prijs te zullen heengaan. Zij deed het alleen ter oefening. De uitslag van den strijd op dien dag wasdat „Run" uit Amsterdam met 67 punten won waarvan 58 bij de eerste inning verkregen waren: de Delftsche Cricketclub maakte bij de eerste inning 28 en bij de tweede 3S punten. Den 24 won de Haagsche Cricketclub het met 154 punten van „Sphe- rinda" uit Utrechtdie 32 punten verkreeg. Het lid der Haagsche Club, „Verhulst" maakte alleen 72 punten. Den 25 won Olympia van 's Gravenhage met 87 punten in één inning het van de Rotterdamsche cricketclub die in twee innings 45 punten maakte. Aan de field-trialden 23 door de vereeniging Nimrod gehouden op het jachtveld van het gezelschap 't Klopje in den Wilhelminapolder in Zeeland, namen slechts drie honden deeltwee van den prins Albreeht zu Solm-Braunfels en een van den heer rur. H. P. Berlage te Amsterdam. De jury meende geen prijs te kunnen toekennen door den oostenwind voldeden de honden weinig, al gaven zij blijk, honden eerste klasse te zijn en behoorlijk te jagen. - Den 23 is de Hoogeveensehe vaart, die toegang geeft tot de belangrijke veenderijen te Nieuw-Amster- dam en gedurende zes weken gesloten was ten gevol ge van de vernieuwing der Roogatsluis weer voor de scheepvaart geopend. Meer dan 100 vaartuigen wacht ten op die opening. Den 24 des avonds werden de feesten ter eere van de internationale landbouwtentoonstelling geopend door eene schitterende soiree bij Couturier te Amster dam, aan de buitenl. afgevaardigden de juryleden en de voornaamste overheidspersonen aangeboden door den heer Mr. C. J. Sickesz, voorzitter der tentoonstelling en zijne echtgenoote. In den a giorno verlichten en met fraaie bloemen versierden tuin voerde een goed bezet Hij voelde zich gegriefd door Bertha's woorden maar toch was hij te goedig en te toegevendom ernstig boos te zijn. „Ik begrijp u niet, vrouwtje zeide hij op treurigen toon „hoe kunt gij zoo hard en liefdeloos oordeelen en aan zulke zonderlinge inbeeldingen toegeven.'' „Het zijn geen inbeeldingenantwoordde Bertha heftig. „Gij kunt u zelf van de waarheid overtuigen wanneer gij uwe oogen maar wilt openzetten, maar uwe goedheid maakt u blind. Elize's plan zal echter niet gelukkenik ben het tegenover den ongelukkigen mijnheer von Ernau verplichtom hen voor de strik ken dier sirene te beveiligen. Wij hebben ons beiden, gij en ik veel tegenover hem te verwijten dat zullen wij nu goed maken door hem te behoeden voor het ongelukhet offer te worden van Elize's verleidings kunsten. „Ik begrijp u niet meer, Bertha. Wat zouden wij ons met betrekking tot mijnheer von Ernau te verwij ten hebben „Hebt gy het verleden geheel en al vergeten Ik was de verloofde van mijnheer von Ernau en toch heb ik, toen ik u leerde kennen, hem vergetenNauwelijks ontving ik het ongegronde bericht van zijnen dood, of ik gaf gehoor aan uwe liefdesbetuigingen en toen hij later zijne rechten deed geldenwees ik hem met af schuw af. Hij had mij liefnu eerstnu ik tot de ervaring ben gekomen dat hij mij op slot Osternau heeft leeren kennen begrijp ik waarom hij in wan hoop over mijne afwijzing uit Berlijn is^ gevlucht. Gij hebt van mijnen vader de geheele treurige geschiedenis gehoord. Is het u tusschenbeide niet in den zin ge komen dat wij beiden den ongelukkigen jongen man veel leed hebben berokkend Ik kon niet anders. Ik had u liefHoe had ik tegenover u mijn woord kun nen breken ter wille van eene vroegere belofte Ik rechtvaardigde mij zelf met mijne liefde jegens umaar toch is mij het bewustzijn, dat ik een onrecht heb ge pleegd, steeds bijgebleven. Voelt gij dat ook niet, lieve, booze man?" Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2