<r iSutfculanb. Bitmctilatib- G 31 30 31 2 3C S 25 .28 28 29 dell: Ter P 8, 6,: 'boor f II f IS f 9 30 salve a 14 8 B( u -dm Noori a 4,21 f 0,8 van gewichtige bepalingen bereikbaar wil maken. Voor een wijziging als thans door de Eegeering wordt voor gesteld levert die eisch geen bezwaar opmaar bjj voorstellen tot herziening van bepalingen betreffende het kiesrechtde samenstelling der Staten-Generaal het onderwijsde geldelijke ondersteuning der kerk genootschappen etc. zal men er op stuitenen een minderheid van een derde der stemmen -+• 1 zal elke verandering bunnen tegenhouden of haar kunnen be perken uitbreiden of wijzigen naar haren zin en over eenkomstig hare voorwaarden. Het thans ingediend voorstel dient alleen om de Grondwetsherziening ook gedurende een Eegentschap mogelijk te maken en te voorkomen dat de herzieningwaarvan de voorstellen door de Eegeering nog in deze zitting zijn toegezegd niet misschien worde geschorst door het overlijden des Eonings. Wil men den weg voor die herziening efle- nen dan beproeve men gelijktijdig met het ingediende voorstel den zwaren en onredelijken eisch van twee derden der stemmen af te schaffen. Zou het mogelijk zijn nog iets meer te verkrijgen BELGIE. De Senaat heeft den 4 het wetsontwerp tot herstel der diplomatieke betrekkingen met den Paus aangenomen met 41 tegen 19 stemmen. Den 5 ving de beraadslaging over de onderwijswet aan. DUITSCHLAND. De Keizer heeft bij gelegenheid van den verjaardag der te Sedan behaalde overwinning aan den rijks-kanselier prins Bismarck de orde van ver diensten geschonken en hiervan aan hem in een persoon lijk schrijven kennis gegeven. Dr. Majunkede katholieke Afgevaardigde in den Eijksdag die onlangs tot pastoor in eene gemeente in Silezie is benoemd en zijne parlementaire loopbaan heeft moeten opgeven, heeft aan de katholieke kiesvereeniging van zijn district die hem haar leedwezen over deze gebeurtenis betuigdegeantwoord dat hij zijnen har- telijken dank betuigde voor de welwillende, tot hem gerichte woorden. Het was niet zijn persoonlijke wensch geweestthans reeds uit zijne literarische en parlemen taire loopbaan terug te tredenmaar als katholiek priester eerbiedigde hii den wensch van zijnen bisschop, de stem van God en zou bij gaarne den hem aangewe zen weg volgen. De banddie hem tot nu toe aan zijne kiezers in de Eijnprovincie verbond zou niet ge heel verbroken worden nu bij van hen verder verwij derd was dan in de laatste tijden. In den strijd voor de godsdienstige belangen zouden zij ook in de toekomst strijdgenoten blijven. Een berichtgever der Köln. Zeitung merkt op dat, wat de Orleansen in Frankrijk het meest benadeelt, hunne al te groote zuinigheid is. Hoewel de familie samen bezitster is van een vermogen van ten minste f 150.000,000 f 200.000.000, heeft zij voor den Troon geene geldelijke opofferingen over. De ƒ25,000, aan de cholera-lijders van Marseille en Toulon gezonden, werden voornamelijk afgestaan op aandrang van den Hertog van Chartresdie nog de vrijgevigste van allen is. De kinderlooze hertog van Aumale met zijn inkomen van 5 a 7 miljoen guldens, is uiterst spaarzaam en de Graaf van Parijs is het nog meer. Deze weigert zelfs kortaf verzoeken om onderstand van trouwe dienaren van zijn Huis. Zoo begaf eenige weken geleden de tot groote ellende vervallen nakomeling van een trouw generaal van Bodewijk Philips wiens grootvader doodelijk ge wond werd toen hij zich bij den aanslag van Eieschi voor den Koning wierp om dezen te beschermen zich tot den Graaf van Parijs. Hij herinnerde dezen hoe de gewonde officier in een koffiehuis op een biljart ge legd werd en daar in tegenwoordigheid van den Koning den adem uitblieskort nadat deze hem nog het commandeurskruis omgehangen en tot divisie-generaal benoemd had. De Graaf van Parijs schreed langzaam door de receptiezaalterwijl hij een sigaartje rolde. Eindelijk zeide hij „Indien ik allen ondersteunen wilde, die mijnen grootvader van dienst zijn geweestmijn vermogen zou te kort schieten. Ik zal met mijn secre taris spreken en hij zal u een antwoord zenden." Dat antwoord kwam niet. ingespannen alle denkkracht in beslag nemende be zigheid geeft. Gij hebt mij liefde ingeboezemd voor uw eigen beroep en my het besluit doen nemen om uw voorbeeld te volgen. Mijn troosteloosonbeduidend leven tot dien tijd boezemde mij een ware walging in, maar niettemin is het mij niet altijd gemakkelijk ge vallen het geheel van mij afteschudden en het is mij slechts geluktdoor op eenmaal met geweld alle banden te verscheuren welke mij daaraan vastketen den. Had ik op de gemakkelijke wijzewaarop de meeste rijke jongelui plegen te doen de landhuis houdkunde trachten te leeren was ik als volontair op een uitgestrekt goed gegaan had ik den principaal een hooge toelage betaald maar daarvoor het recht ge kregen om te doen en te latenwat ik wilde dan zou ik misschien weder in den ouden sleur zijn terug gekomen maar doordat ik mij door tusschenkomst van een mijner kennissen, eene plaats als onderopzich ter op een saksisch goed verschafte en de verplichting op mij nam om voor de kost en een klein salaris flink van onder af aan te beginnen te werken brak ik op eens met al mijne vroegere gewoonten. Eerst toen ik vasten voet had in de praktijk werd het mij duidelijk, hoeveel mij nog aan kennis en ondervinding ontbrak om met goed gevolg mijne goederen te kunnen bestu ren. Ik beloofde mij zelf eerst dan op Plagnitz te komenwanneer ik voor mij zelf het bewustzijn van eigen kracht en kennis verkregen had. Naar dit doel heb ik rusteloos gestreefd en vier jaren heeft het ge duurd voordat ik het eindelijk na zwarenonafgebro ken arbeid bereikt hebdie arbeid echter is voor mij een zegen geweestdaaraan heb ik het te danken dat ik een droevig verleden vergeten konom nu met frisschen moed een nieuw leven te beginnen. En nu is mijn verhaal ten einde. Gij kent mijn leven tot op den dag van heden nu wil ik echter ook van u hoo- ren hoe het u gegaan is. Gij moet mij van u zelf Het Bremer stoomschip Hohenstaufen, komende van Brementrachtte den 3 des namiddagsnoordwaarts van Wangeroogdoor eene in de Kiel-linie liggende divisie van het eskader heen te breken, doch liep bijna midscheeps in de bakboordzijde van de korvet Sophie waardoor beide schepen schade bekwamen. De beman ning en de reizigers leden geen letsel. Het oorlog schip Mars vergezelde de Hohenstaufen naar Bremer haven en de Sophie keerde naar Wilhemshafen terug. EKANKBIJK. De uiterste linkerzijde heeft aan den president een adres toegezonden waarbij zij met het oog op de gebeurtenissen in China de onverwijlde bij eenroeping der Kamers vraagt. Het plan om dit adres persoonlijk aan den presidentdie te Mont sous Vau- drey zich met de jacht vermaakt, ter hand te stellen, is afgestuit op de geringe ingenomenheid van den pre sident daarmede. ITALIË. Den 3 werden 97 sterfgevallen aan cho lera bekend waarvan 49 te Napels7 te Spezzia en 15 in de provincie Cuneo, den 4 106 sterfgevallen, waar van 53 te Napels en 15 te Spezzia. Het toenemen der cholera heeft in het geheele land groote schrik en ontsteltenis te weeg gebracht. Aan de geestelijkheid te Napels wordt groote lof toegezwaaid voor de toewijding en zelfverloocheningwaarmede zij de zieken bezoeken. De regeering heeft 10000 naar Napels gezonden de Napelsche bank schonk 30000. In sommige gemeenten maakt men de bepaling, dat men niet mag binnen komen als men niet voorzien is van eene verklaringdat men gedurende 20 dagen niet in eene besmettelijke plaats is geweest. Verder heeft de regeering een besluit uitgevaardigd volgens hetwelk alle spoortreinen, die lange afstanden afleggen, voorzien moeten zijn van een bijzonderen wanen be stemd voor reizigersdie onderweg door de cholera mochten worden aangetastbenevens van het noodige personeelgenees- en ontsmettingsmiddelen enz. In den regel moet de lijder medegenomen worden naar zijne oorspronkelijke plaats van bestemmingtenzij de verdere reis door den geneesheer onmogelijk wordt verklaardbedoelde plaats niet van een lazaret voor zien of meer dan een mijl van de station verwijderd is, in welke getallen de lijder aan de eerste station, waar een lazaret iswordt afgezet. De Paus heeft den 1 een encycliek uitgevaardigd waarbij de geloovigen aangemaand worden, gebeden op te zenden tegen de cholera en voor de afhankelijkheid van den Heiligen Stoel en het welzijn der Kerk. SPANJE. Volgens de te Madrid verschijnende Im- parcial zijn te Alicante vijf personen door cholera aan getast bij wie eene familie uit Algerie haren intrek genomen had Da eene quarantaine van zeven dagen en nadat omtrent de goederen alle voorzorgs-maatrege- len genomen waren. Twee der aangetasten bezweken; de overigen waren aan de betere hand. De uit Algerie overgekomenen waren vrijgebleven. De bewoners van het huis en allen die met hen in aanraking waren ge weest zelfs de geneesheeren en de doodgravers, wer den afzonderlijk door gendarmes in het oog gehouden ZWITSEELAND. De bondsregeering heeft bekend gemaaktdat het geheele rijk op het oogenblik vrij van cholera is. CHINA. De schadeloosstelling van 27000 piasters wegens het oproer in September 1883 is den 3 aan den franschen consul uitbetaald. EGYPTE. Volgens te Soeakim ontvangen berichten is Kassala aangevallen door eene talrijke macht der oproerlingen die echter met zware verliezen terug geslagen zijn. VEBEENIGDE STATEN. De heer Folger, minister van financiën is den 4 overleden. ZUID-AFEIKA. Joubert heeft het presidentschap over de republiek der Boeren in Zoeloeland aangenomen. In den transvaalschen volksraad is den achtsten Au gustus de door de transvaalsche afgevaardigden met de engelsche regeering op 27 Februari 1884 gesloten over eenkomst goedgekeurd met 4 stemmen tegen, al bleven en ook van al de lieve menschen vertellen bij wie ik indertijd slechts kort innig gelukkig en daarop diep ongelukkig geweeifc ben. Ik veronderstel waarde Storting dat gij wel met mijnheer von Osternau in betrekking zijt gebleven, ook nadat gij om mij nog niet bekende redenen uwe inspecteursbetrekking op Oster nau er aan gegeven hebt." Eene grenzenlooze verbazing teekende zich op Stor ting's gelaat aftoen Egon aan het slot van zijn lang verhaalzoo kalm en gewoon naar de familie Oster nau vroeg. „Versta ik u goed mijnheer von Ernau", zeide hij „dus weet gij nietsvolstrekt niets van hetgeen nau welijks drie maanden na uw vertrek op slot Osternau is voorgevallen „Neen inderdaad niet", antwoordde Egon op kal- men toon. „Toen ik beslootom een nieuw leven te beginnen, beloofde ik mij zelf*, geheel met mijn ver leden te breken en had zelfs de herinnering daaraan het liefst uitgewischt. Dat gelukte mij wel is waar nietvaak moest ik tegen mijn wil terugdenken aan slot Osternau en zijne bewoners maar met opzet vermeed ik om die herinnering opnieuw optewekken. Daarom heb ik mij ten eenenmale onthouden van het inwinnen van berichten omtrent de familie von Osternau. Het toeval heeft mij gisteren plotseling weder te mid den van den ouden tijd teruggebrachttoen het mij in het huis van mevrouw von Wangen voerde, die ik als Freule Bertha von Massenburg op slot Osternau ge kend heb. Toen is met onweerstaanbare kracht het verlangen bij mij levendig geworden om eindelijk we der iets te hooren van al de lieve menschenaan wie mijn hart nog altijd hangt hoezeer ik ook mijn best heb gedaan hen te vergeten. Nu na vier jaren kan ikzonder mij zelf ontrouw te wordende mij vaak zeer zwaar gevallen onthouding opgeven. Ik ben mij bewustdat ik de kracht bezitom het verlangen er enkele bedenkingen bestaan. In het besluit werd uitdrukkelijk vermeld dat die goedkeuring voornamelijk geschiedde om het herstel van 's lands onafhankelijkheid en onder erkenning van de edelmoedigheid van Enge- land's Koningin. Na de aanneming werden 24 schoten in het kamp gelost. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. De regeering heeft uitvoerig geantwoord op het Ka- I merverslag omtrent het ontwerp tot wijziging der tele- j graafwetter rechtvaardiging van de verandering van! het woord „electromagnetisehe" in „electro-telegrafen". De telefoon is een electromagnetisehe toestel. Het hoofddoel van het ontwerp is juist den eigenaars van gronden en huizen de ongestoorde uitoefening hunner rechten te verzekeren maar tevens te voorkomendat zonder eenig ernstig belang de rijks-of telegraafdienst bemoeielijkt wordt. Ten aanzien der dradenniet door het rijk of concessionarissen gelegd, blijft natuur lijk het gemeene recht in alle opzichten gelden. Bij het verleenen van vergunning voor plaatselijke telefoon netten is de zelfstandigheid der gemeenten tot de uiterste grenzen geëerbiedigd. In een buitengewoon politieblad van den 31 wordt de aanhouding gevraagd van A. J. Heijmanesta tionschef te Voorschoten bij de IJselstoom-tramwegmaat- schappij tegen wien door de rechtbank te 's Graven- hage den 29 rechtsingang is verleend met bevel tot gevangenneming, ter zake van misbruik van vertrouwen. De heer W. Kooijman is den 1 gekozen tot lid van den gemeenteraad van Opmeer. Den 1 is te Maastricht aanbesteed het verbouwen van de rijks-leerschool en het bouwen van een gymnas tieklokaal geraamd op 47000. Van 6 inschrijvers was P. Polmann te St. Pieter voor f 45139 de laagste, aan wien het werk behoudens nadere goedkeuring ge gund werd. De hoogste inschrijvingsom was f 52800. In den nacht van den 1 op den 2 is de boerderij van den heer H. E. Loman, Spieringweg in den groo- ten IJpolder onder de gemeente Sloten afgebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. De gemeenteraad vau Haarlem heeft den 2 af wijzend beschikt op het verzoek van commissarissen van den nieuwen schouwburg om geldelijke tegemoetkoming in de kosten van verbouw van dien schouwburg. -De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 2 burg. en weth. gemachtigd, bij voorkomende gelegen heden, behoudens de rechten van derden, vergunning te verleenen tot den aanleg van telefoon geleidingen, voor eigen gebruik bestemd, tegen betaling eoner vergoeding van f 50 per jaar aan de gemeentekas voor elke ver binding tusschen twee perceelen. Den 2 is in den gemeenteraad van Haarlem mede gedeeld dat spoedig een rapport kan worden ver wacht in zake de onderhandelingen met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij over de overgangen over het stationsterrein. De gemeenteraad van Purmerend heeft den 2 art. 46 der politieverordening aldus vastgesteld het zwem men en baden is verboden binnen de kom der gemeente; daar buiten is het geoorloofd mits men minstens 30 meter van de bruggen verwijderd blijft en behoorlijk gedekt is met eene zwembroek. Den 3 is te Edam herdacht de stichting der maatschappij tot Nut van het Algemeen vóór 100 jaren door Jan en Martinus Nieuwenhuizen. In den vroegen ochtend ging de stafmuziek der Kon. Ned. Marine te Nieuwediep door de voornaamste met vlag gen getooide straten der stad en voerde daarna eenige stukken uit voor het stichtingshuis op de Kaasmarkt waarvan de naam krachtens een den 2 door den ge meenteraad genomen besluit veranderd is in Nieu- wenhuizenplein. Inde raadzaal werden door het gemeen tebestuur de afgevaardigden uit het hoofdbestuurde heeren H. Bouman, A. Moens en Dr. H. C. Eogge en ver dere genoodigden welkom geheeten bij monde van den burgemeesterdie beantwoord werd door den heer naar het verledene te overwinnen ik mag mij verheu gen in de herinneringen, zonder vrees, dat ik daardoor weder zal worden teruggevoerd in het ziekelijke droo- merige leven van vroegere dagen. Daar hebt gij de verklaring zoowel van mijne onwetenheid die u zeer schijnt te verbazen als voor mijn verzoek aan uom mij veel zeer veel van de familie Osternau te vertel len van alle leden daarvan van mijnheer en mevrouw von Osternauvan freule Biesje en mijnen lieveling den kleinen Frits mijnentwege zelf van luitenant Al- brechtwant alles, wat gij mij vertellen kuntboezemt mij belang in." Storting zag Egon droevig aan. „Het valt mij ontzettend zwaar, aan uw wensch te voldoen mijnheer von Ernau", zeide hij „want uwe laatste woorden bewijzen mij met hoeveel liefde gij nog denkt aan den voortreffelijken mijnbeer von Osternau en uwen toenmaligen leerling den lieven kleinen Frits, en dat het u diep schokken zalwanneer ik u het vreeselijke lot schilder, dat kort na uw vertrek van het slotdeze getroffen heeft." „Gij legt mij op de pijnbank riep Egon verblee- kend. „"Wat is er gebeurd? Spreek! Het ergste is gemakkelijker te verdragen dan die bange vreesdie uwe woorden bij mij opwekken. Beeft mijnheer von Osternau niet meer „Hij rust sinds bijna vier jaren in het graf zijner voorvaderen. Het is eene lange treurige geschiedenis, die ik u te vertellen heb mijnheer von Ernau. Gij zult al uwe kracht noodig hebben om haar te hooren, mij zelf staat het bloed vaak nog stil wanneer ik aan die vreeselijke gebeurtenissen terugdenk. Zult gij er nu sterk genoeg voor zijn „Jaomdat ik het zijn wilBegin zonder inleiding. Ik ben op het ergste voorbereid." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2