No. 107*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. T"WEEDK BXL.AD. ZONDAG 7 SEPTEMBER. TE AllSTEltllAM. Qfc!sgirafi0C fa* Beriditsti. Binnen lauö» jfUrlït- su ©surefestrisfetstt. ALKMAARSCHE COURANT. VII. Donderdag en vrijdag hebben op het Tentoonstellings terrein de aangekondigde nationale harddraverijen plaats ^Den eersten dag betwistten 30, den tweeden 16 paarden elkander den prijs. Van die 30 bleef Willem III overwinnaarvan de 16 was het de Koningin wie den prijs ten deel viel. Willem III is een zwarte ruin, toebehoorende aan den heer P. Brommer te Zijpe; Koningin een bruine merrie van den heer D. JI lorijn te Botterdam. Na deze korte vermelding willen we ons evenwel niet langer ophouden bij de harddraverijen maar liever het terrein eens over wandelen, om aan de machines een vluchtigen blik te wijden. Beginnen we bij de hoogst belangrijke verzameling van werktuigen ingezonden door den heer Kouveld te Botterdam. In de eerste plaats vinden we daaronder een graat- en baggermachine van Bose Downs Thompson te Huil. Zij wordt met stoom in beweging gebracht en kan naar alle zijden gewend worden. Het is een werk tuig van veelzijdig nutwant het kan door het aan brengen van speciale grijpers tevens gebruikt worden om graan of kolen te lossen om caissons of pijlers neêr te laten en om betons neder te laten en te leggen, terwijl het door afstelling van de zelfwerkende beweging een stoomkraan vormt of met betrekkelijk geringe toe voeging dienst kan doen als heimachine. Behalve een groot aantal ploegen van allerlei systeem, een verzameling, welke zéér volledig kan genoemd wor den, vinden wij verschillende landbouwwerktuigen, bij ons geheel nieuw of van nieuwe constructie. Nieuw is voorzeker Bing's pootgatmachine voor aard appelen. Zij bestaat uit een stuurtoestel met verstel bare assenom bij grooteren of kleineren afstand de rijen altijd op half spoor gesteld te kunnen krijgen en uit het eigenlijke pootgat-toestel. Dit laatste wordt gevormd door een vierkant houten raam, waarop een vastliggende ijzeren as bevestigd is. Op deze bevinden zich 5 geslagen ijzeren pootraderen, die met lange naven afzonderlijk op de as draaien en naar den afstand der rijen verstelbaar zijn. De pootijzers van conischen vorm om het invallen der aarde te voor komen steken gaten van 10| tot 15$ centimeter. Daar al de aardappelen even diep liggen, is de opkomst zeer gelijkmatig, wat van groot belang is voor de opbrengst. Het werktuig is nuttig en zal stellig ook bij onze landbouwers ingang vinden. Een andere nieuwe machinedoor denzelfden inzen der tentoongesteld is een beetwortelhefferwaardoor de beetwortel wel wordt losgemaakt en iets opgeheven maar niet blootgelegd, hetgeen in zoo verre een voor deel isdat de vrucht niet door nachtvorst kan njden, totdat zij uitgetrokken wordt. Een stoom-kooktoestel voor veevoeder, door den heer K. ingezonden verdient ook alle aanbeveling. Koken met stoom spaart tijd en brandstof uit, is beter dan het koken met water en geeft de zekerheid, dat het voeder nooit door onachtzaamheid kan ver branden. De heeren Boeke en Huijdekoper uit Groningen, een andere firma die ons heel wat landbouwwerktuigen te zien geeft, zond o.a. een zoogenaamden separator ten toon een werktuig om door centrifugaalkracht den room spoedig en volkomen van den melk te scheiden. Separators zijn bij ons te lande nog betrekkelijk slechts weinig in gebruik in het buitenland bedient men er zich veel meer van; en te recht. De voor- deelen er van zijn waarlijk aanzienlijk genoeg. Het is een dwaling, te vooronderstellen dat een stoommachine noodig is om den separator goed te doen werken. Een rosmolen is voldoendeen daardoor is de toepassing niet alleen voor boterfabriekenmaar ook voor gewone boerderijen mogelijk. Onder de paardenhooiharken wordt de aandacht ge trokken door een nieuwe zelflichtende van Kansome en bekroond met den eersten prijs. Het is een zeer doelmatig werktuig, eenvoudig en sterk samengesteld en uiterst gemakkelijk in de be diening. Zeer belangwekkend is ook een kaaeketel van Ame- rikaanseb model en die door stoom of heet water verwarmd wordt. Een oude kennis is Maijer's trieur voor het reinigen én sorteeren van granen en zaden. Als ik dit werk tuig een oude bekende noem doe ik het omdat het Verleden jaar op de Koloniale Tentoonstelling reeds te zien was. Het verwierf daar toen een gouden medaille. Een groote verzameling trieurs van alle afmetingen en voor het reinigen van verschillende granen en zaden vinden we ook bij den heer Marotdie zich op de vervaardiging van deze werktuigen speciaal toelegt. SeligSonnenthal Co., een duitsche firma te Lon den gevestigd, stellen behalve pompen van Amerikaansch modeluitmuntende grondboren ten toonbenevens zelfwerkende malborden en een geheel nieuw werktuig, om land te nivelleeren. Nieuw is deze laatste ma chine althans voor ons. Hier te lande is zij nog niet bekend. Trouwensop de Tentoonstelling is heel wat nieuws te zien. In het buitenland vooral in Amerika en in Enu land zijn bij de uitoefening van het landbouwbedrijf' reeds sedert jaren tal van werktuigen in gebruik waarvan meu bij ons zelfs het bestaan nog niet ver moedt. Men is daar te veel overtuigd dat tijd geld is, om handenarbeid niet zooveel mogelijk te vervangen door machinaal werkdat bovendien veel goedkooper te staan komt en betere uitkomsten geeft. Machines werken gelijkmatiger, ordelijker, ais ik het zoo eens noemen magen dit alleen gebeft reeds een belangrijk voordeel. Bij de inzending van den heer Louis Nagel Co. uit Arnhem wordt inzonderheid de belangstelling op gewekt door een drietal wanmolens en een honderd- deelige veebascule met een draagkracht van 1300 kilogram terwijl we er ook een uitgeoreide verzameling zoogenaamde family-schalen opmerken. Ook de firma van Bietschoten en Houwenste Bot terdam laat ons een bascule zien voor het wegen van vee en geladen wagens. Zij heeft een draagvermogen van 3000 kilogramterwijl de brug een lengte heeft van meer dan drie en een halven meterbij eene breedte van bijna 2 meter. Het is een werktuig uit de fabriek van Henry Pooley Zn., te Liverpoolbekende fabrikanten van weeg werktuigen waarvan zij verschillende typen op de ten toonstelling ingezonden hebben. Voorts vindon wo hier ook een horizontale patent Bobey stoommachine ook verkrijgbaar met voor hout, turf, stroo, zaagsel of dergelijke brandstoffen ingerichte vuurkisten. Allerwege op het terrein vindt men karnwerktuigen, ploegen en dorschmachines van de meest verschillende samenstelling. Het zou een onbegonnen werk zijn deze en zooveel andere machines elk afzonderlijk te beschrijvenzelfs om ze alleen maar te vermelden. Men zou dan een geheel boekdeel moeten volschrijven. Slechts op een paar merkwaardigheden wil ik nog wijzen: de modelboerderij en het zoogenaamde bureau van de engelscbe inzendersbeiden van Willisden- papier gemaakt. Voor dit laatste gebouw ligt een roeibootje van papier en daarnaast staat een werktuig voor polderbemalmg met een papieren scheprad, terwijl het water afloont door een papieren goot. Wat men tegenwoordig toch al niet van papier maakt! Becht achter het hoofdgebouw staan nog twee andere gebouwen welke wij niet onvermeld mogen laten. Hot eene is ingericht voor de zuivelbereiding. Den geheelen dag wordt daar boter gemaakt volgens het Deensche Systeem. Het andere is een pakhuis voor kaas en boter opgericht door de heeren Wijsman en Zn., en een der groote aantrekkelijkkeden van de ten toonstelling. Edammer-, Goudsche-, Leidsche en andere kaas staat er in groote menigte keurig net op stellin gen gerangschiktterwijl in het middengedeelte vaten boter, met glas bedekt, zijn geplaatst. Links en rechts staan eenige kisten met kaas ais ter verzending gereed. Het geheel maakt een allergunstigsten indruk die nog verhoogd wordt door de tegenwoordigheid van eenige allerliefste boerinnetjes, die in noord- en zuidhollandsch kostuumin een buffet staan waar ge de kaas en boter kunt proeven en dien zelfs besproeien met een glas port of een glas champagne, te uwer keuze, edoch tegen item zooveel. Een tentoonstelling van al wat betrekkiug beeft op den landbouw strekt zich verbazend ver uit. Zoo is er een Engelachman gekomen met een nieuw soort van regenjassen en regenmantels. Als men echter ziet hoc weinig onze landbouwers zich bekommeren om een buitje regen meen ik te mogen betwijfelen of de man hier wel veel zaken zal maken. Regenmantels op een landbouw-tentoonstelling Nu ja bet kan er door j maar het is toch wel een beetje ver gezocht. Even goed had men er schoenen en laar zen lakenzijdekantenhoeden en petten en ik weet niet wat al meer kunnen zenden dat gebruiken de landbouwers immers ook P En ik geloof nog vrij wat meer dan regenjassen of mantels blik op. In den nacht van den 6 heeft het onweder aldaar op eene vreeselijke wijze gewoed, zonder evenwel eenige schade te veroorzaken. Door het inslaan van den bliksem werd in den nacht van den 5 op den 6 de bewoner eener boeren woning te Bergen J, de Waardonmiddelijk gedood. De plaats brandde geheel af. Ook bij S. de Jongh aan den Bergerweg bij de Koedijkervlotbrugsloeg de bliksem in. De aangebrachte schade bepaalde zich slechts bij eene verbrijzelde deur en bovenlicht. Bij den storm in den nacht van den 4 op den 5 is een vissehersvaartuig van Urkschipper M. de Boer, op de zandplaat Onrust gestrand. In den vroe gen morgen werden de drie opvarenden gered door de reddingbootdie door de stoomsleepboot „Hercules" op sleeptouw was genomen. De urker visehschuit schipper Kramer, sloeg buitengaats om de schipper wist zich aan een stuk wrakhout drijvende te houden en werd na geruimen tijd door een andere visehschuitdie hem opmerkte gered. De twee andere opvarenden ver dronken. Ds. J. Mouthaau te Egmond aan Zee, heeft voor het beroep naar Bockanje (cl. Brielle) bedankt. Tengevolge van het uitbreken der cholera in Zuid- Italië heeft de stoomvaartmaatschappij Nederland, in overleg met de regeeringbevolen, alle gemeenschap met Napels te vermijden, Het quarantainestation van Napels, het eiland Nisidazal worden aangedaan tot afgifte en inname der mailsde uitgaande brieven zul len daar tevens ontsmet worden. De Koning heeft een belangrijk pensioen toege kend aan den luitenant-kolonel Hojel en den majoor Beijerman als adjudanten van wijlen den kroonprins. Bij gelegenheid van de begrafenis van den Prins van Oranje is bij den burgemeester van Delft ontvan gen voor de algemeene armen aldaar f 1100 en voor de Ned. Herv. kerken f 400. Aan de laagste inschrijvers de heeren T. Zuider- baan en H, Zwart te Purmerend is het verbouwen en vergrooten der burgerschool te Krommenie gegund. Te Groningen zijn door het breken van een der dwarsleggers van een steiger, waarmede hij in den muur bevestigd was, de daarop werkzaam zijnde 3 werklieden met den geheelen voorraad steenen en kalk naar beneden gekomen. Een werkman brak een voet, een ander werd aan het hoofd en den rug gekneusd terwijl de derde gekwetst werd aan de ruggegraat. Bovendien bekwamen alle drie nog kleine verwondingen. Zaterdag6 September. Aan de heden op de terreinen der internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam gehouden hard draverij (internationaal) van alle paardenaangespan nen voor tweewielige rijtuigen namen de volgende 26 paarden deel De boerderij van Boele te lip, gemeente Ilpendam, is den 3 des avonds afgebrand, waarschijnlijk ten gevolge van hooibroeiïng. Er werd niets gered. Yoor het bouwen van 4 woonhuizen aan de Hou- brakenstraat voor het Willemspark te Amsterdam, onder leiding van den architect H J. Wijman was den 5 de heer B. Krein voor 55930 laagste inschrijver. Ben 4 i8 te Krommenie bij herstemming de heer S. Planteijdt gekozen tot lid van deu raad met 31 stem men. De heer T. Scholte bekwam 26 st. Yan de 154 kiezers kwamen 59 op 2 blanco biljetten werden gevonden. Be hevige wind in den nacht van deu 4 op den 5 bracht op het tentoonstellingsterrein nog al schade aan. Den 5 des morgens te drie uren is een halt uur bezuiden Egmond aan Zee gestrand het Noorsehe barkschip „Socrafes", kapt. Thorsen komende met ballast van Zaandam, met bestemming naar Hudiks- vall. De bemanning, bestaande uit 10 man, werd met do reddingboot aan wal gebracht. Het schip is echter ge broken en als verloren te beschouwen. Later strandde nog de engelsche brik „Levant'kapitein Ford van Dordrecht in ballast naar Newcastle. De bemanning, bestaande uit 7 man werd mede door de Egmonder reddingboot gered. Beide schepen waren den 4 uitge varen de „Socrates" van IJmuiden en de „Levant" van Hellevoetsluis. Gedurende den plotseling opkomenden storm die tot een orkaan overging was de gebeele vissehersvloot van Egmond in zee. Veertien van de 21 schuiten zijn aangekomen waarvan ééne met groot gevaar. De zee was bijzonder levend en leverde een trotschen aan- Namen der Paarden. Tabor Gramotieij Biegawoij de Goede Willem III Vitesse Nelly Emma Prins Pourtschak Emma Nova J ohanna Sophia Tetje Susanna Prins Alexand. Barton Deugd Diana Apollo Nimrod Emigrant M. van Itossum Willielmina Wilhelm Eigenaars. j Woonplaats. Ellerbroek Kolkman Idem G. Visser Brommer Adr. v. Aardenne Idem IJ. L. Kingma P. Smit Jr. F. W. bn. v. Tuijl v. Serooskerken A. de Ridder P. Maars B. Maks [A. Bloemhof! Idem jC. Paarlberg W. Doon 'L. v. d. Klugt H. J J. Jaburg A. H. Jurgens Idem Idem A. de Graaf J, Henri Everts H. van Haaren Idem Hoorn Dordrecht Idem Zegwaard Zij pe Voorburg j Voorburg Jellum Rotterdam Velsen Buiksloot Amsterdam Amsterdam Dronrijp Dronrijp Zijpe den Haag Rijswijk Velsen Oss Oss Oss Bussum Zaltbommel Amsterdam Amsterdam Berijders. Eigenaar. Visser. Jan Koster, de Koning. A. i W. de Boer. P. van Santen. A. Mills. L.G. Lampen. 1'. Maars. K. Broers. W. de Boer. J. Koster. A. Bos. Eigenaar. Jan de Boer. J. de Boer Jr. Eigenaar P. J. Koek. E. W. Koopmans De prijs van f 1000 werd gewonnen door Willem III, eigenaar P. Brommer, berijder Jan Koster, de le pre- mfe ad f 300 door Tabor, eigenaar en berijder P. El lerbroek de 2e premie ad f 100 door Apollo, eigenaar A. H. Jurgens, berijder J. de Boer Jr. Beelijn. Het wordt bevestigd dat de drie Keizers- büeenkomst in Polen zal gehouden wordenmet bet doel, de bestaande toestanden in Europa te bevesti gen. De Russische Keizer komt Maandag te Warschau. Alkmaar 5 Sept. Kleine Kaas f 36Commissie 36 501 Mid delbare 3fi,50, aangevoerd 557 stapels wegende 122851 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4481 mudden. Tarwe 7,50 a 8,25 Rogge f 6,75 a 6,90, Gerst f 4,50 a 5,25, dito chev. f 6,25 a 6,75, Haver f 3,25 a 4,25 Brume boonen U a 13, rood Mosterdzaad f 14 a 18, Geel dito f 13 a 14,25 Kar- weizaad 14,25 a 14,75, blauw Maanzaad 1 11,50lal 12,60, erwten: Groene f 12 a 14, Grauwe f 15, Vale f i a 11. 6 Sept. 4 Paarden f 95 a 260, 41 Koeien en Ossen f 160 a 285, 14 nuclit. kalveren f 5 a 28156 Schapen 1 14 a 27, 160 magere Varkens 14 a 26, 192 Biggen f 5

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5