m 1 if a EuitcuUub. i Ffi ,fl A If V 1 Bitmetslattb. i 2Ï -28 29 dell Ter a 8, 6, booi f 1! f 9 30 salv< J a 14 8 B, C A» Noor a 4,2 t f 0,8 1 BELGIE. Bij de beraadslaging over het wetsont werp tot herstel van het gezantschap bij het Vatikaan heeft de regeering aan het Senaatslid Baron de Sélys, die gevraagd hadof het herstel van het gezantschap nadeeligen invloed zou hebben op de betrekkingen met de italiaansche regeeringgeantwoorddat hij daar omtrent gerust kon zijn. Den 6 is de beraadslaging over de onderwijswet in den Senaat voortgezet. Zij werd uitvoerig verdedigd door den president-minister Maloudie een overzicht gaf van de geschiedenis van het ontwerp en van de omstandigheden waaronder het ontstaan was. De uit slag der verkiezingen in Juni was niet aan eene soort van overrompeling der kiezers toe te schryvenmaar de vrucht van een ommekeer in de openbare meening. Het liberale ministerie was dan ook dadelijk afgetreden, in plaats van zich te handhaven en zoo noodig de Ka mer te ontbinden. Behoud der schoolwet van 1879 onder deze omstandigheden zou de grootste ongerijmd heid geweest zijn de liberalen zouden kregen zij het roer weder in handen zich voor eene weder-invoering dier wet, welke hen ten val bracht, wel wachten. Evenmin ging het voor de nieuwe regeering aan, een voudig de reeds eenmaal door de liberalen afgeschafte wet van 1842 te herstellen daar de liberalen het be wind hernemende, zich haasten zouden, haar nogmaals in te trekken. Logisch wat het beginsel betrofzou het dus geweest zijndeD Staat kortweg geheel buiten de school te zetten. Maar dan zouden de liberalen, hunne kinderen naar zuiver godsdienstige scholen niet willende zenden zeiven voor scholen hebben moeten zorgen en hunne aangeboren onvruchtbaarheid op dit stuk stond nu eenmaal geschiedkundig vast. De regeering had dus medelijden gehad en zorg gedragen voor hunne behoeften door middel van dit ontwerp waarbij ook de rechten der geloovigen althans gedeeltelijk werden hersteld. Hij tartte de linkerzijde, in geheel Europa hem eene wet te noemen die de gewetensvrijheid der niet met haar instemmende personen in zoo ruime mate waarborgde. Overigens zou hij de voorkeur hebben ge geven aan het engelsche stelsel, dat der toelagen onder een toezicht van uitsluitend wetenschappelijken aard indien dit in Belgie te goeder trouw kon worden toegepast. Maar wie kon daarvoor instaan f Bo vendien tot welk stelsel de regeering ook besloten had, de linker zijde zou even hard hebben geschreeuwd en misschien met meer grond dan thans. Hij ein digde met eene dankbetuiging aan zijne geestver wanten ter rechter zijde die werkelijk reden van klagen zouden gehad hebben, maar die hunne voorkeur aan 's lands vrede hadden opgeofferd. De oud-minister Graux begon daarop deze rede te beantwoorden het ontwerp kenschetsende als oneerlijkleidende tot het verlies van allen op het gebied van het onderwijs ver kregen vooruitgang en alles prijs gevende aan de gees telijkheid- Den 9 zou hij zijn betoog voortzetten. De optocht der clericalen aan het hoofd waarvan eenige leden van den Senaat en de Kamer liepen, ving den 7 te Brussel des namiddags half twee onder gejoel geschreeuw en fluiten van het volk aan. Te half drie was hij in tweeën verdeeld de gendarme rie plaatste zich aan het hoofd van den stoet en de burgerwacht trachttedoch te vergeefsde orde te herstellen. Te 3 uren werd de verwarring algemeen. Op verschillende punten werd de stoet doorgesne den en hadden hier en daar hevige vechtpartijen plaats. Verdere voortgang was onmogelijk en de stoet verspreidde zich langzamerhand. Hoewel de opgewon denheid toen eenigzins bedaarde, zoo bleef er den ge- heelen avond groote opschudding op den weg bestaan, maar de orde werd niet gestoord. 185 personen werden gevangen genomen en een honderdtal personen werden gekwetst. Het leger handhaafde de rust in de niet op het grondgebied van Brussel gelegen stations. Te Antwerpen was den 7 gedurende den geheelen avond eene groote menigte in den omtrek van de sta tion op de beendie schreeuwde en joelde en aan werkten met inspanning van al hunne krachten en het gelukte hun. Nadat de stangen die het venster afsloten van onderen gelicht waren werden zij door een paar krachtige slagen geheel verwijderdmet be hulp van beide knechts kon ik daarop door het open staande venster klimmen. Met een voet stootte ik op een menschelijk lichaam dat op den grond lag. Wat er verder gebeurdeweet ik nauwelijks meer. De rook deed mij bijna stikkenik zag en hoorde nietsslechts dit weet ikdat ik vast besloten was niet te wijkenvoordat mijnheer en mevrouw gered waren. Ik kwam eerst weder werkelijk tot bewust zijn toen ik buiten stond. Aan mijne voeten lagen twee schijnbaar levenlooze lichamen. Ik zelf had mijnheer van Osternau met behulp van een achtergebleven knecht door het venster naar buiten getildmevrouw von Osternau was door den anderen knecht uit de met rook gevulde kamer gehaald. Beiden waren onmach tig ZÜ gaven slechts flauwe teekenen van leven, maar zij leefden toch en dus was redding mogelijk. Wij droegen henzoo snel onze krachten ons ver oorloofden naar het dorp bij den dominé en gaven hen aan diens zorg over wij snelden daarop weder naar het slot terug. Op het slotplein heerschte eene vreeselijke verwar ring. De daglooners en boeren warenmisschien met de bedoeling om mede te helpenuit het dorp geko men maar zij hielpen slechts de verwarring vergrooten. Vrouwen en kinderen huildende mannen stonden radeloos en doelloos te kijken, want hij, wiens taak het zou geweest zijnom hunne krachten te vereenigen hun bevelen te gevende luitenant scheen eveneens het hoofd verloren te hebben. Hij stond te midden van den schreeuwendenhuilenden hoop met strakken blik keek hij in de hoogopslaande vlammen hij deed zelfs niet de minste pogingom ze te blusschen. Een paar knechts hadden op mijn bevel de spuit voor den dag gehaald, de luitenant had daarbij niet geholpen, en toen het vechten raakte met de deelnemers aan den cleri calen optocht te Brusselbij hunne terugkomst van daar. De gendarmerie trachtte do menigte herhaalde lijk uiteen te krijgen. Eenige personen werden gekwetst. De clericale bladen dringen er op aan dat de politie in de groote steden aan de regeering worde toevertrouwd en hebben hunne kolommen beschikbaar gesteld voor de verklaringen van de getuigen der voorgevallen wan ordelijkheden om te weten te komen op wie de ver antwoordelijkheid daarvoor rust. Beeds zijn eenige ver klaringen openbaar gemaakt. Verscheidene bladen wen- schen de afzetting van den burgemeester van Brussel, die eene bijeenkomst van den onderwijzersbond tegen den 14 verboden heeft. Den 8 werd die burgemeester ontboden bij den president-minister Malou en had hij een onderhoud zoowel met den heer Malou als met den minister Jacobs. Men verwachtte den 9 een interpellatie in den Senaat. DUITSCHLAND. De pruisische min. van eeredienst heeft aan de gemeentebesturen aangeraden, het gym nastiekonderwijs in de hoogere klassen der meisjesscho len door vrouwen te doen gevenwaardoor althans voor een deel te gemoet gekomen wordt aan het be zwaar, dat dit onderwijs in de lagere scholen aan de meisjes door mannen gegeven wordt. Elzas Lothabinöen. De Gouverneur heeft eene ver ordening uitgevaardigd, om de toeneming van het vreemde element der bevolking in die landen te voorkomen. Uit een officieel rapport is gebleken dat daar thans behalve de 696 personen die door de met de regeling van de nationaliteit der bewoners belaste commissie indertijd als buitenlanders zijn erkend14,924 vreem delingen, voor het grootste gedeelte Fransehen, wonen, die 4585 familien vormen. De Gouverneur is van oordeeldat daardoor verscheidene jongelieden zich onrechtmatig aan de krijgsdienst onttrekkendat voor de toekomst tegengegaan moet worden. Hij heeft daarom bepaalddat de zoons der aldaar wonende vreemdelingenzoodra zij 17 jaar oud zijnmoeten kiezen of zij duitscher willen worden of vreemdeling blijven. In het eerste geval moeten zij zich laten na- turaliseeren en in het tweede geval wordt hun het recht van verblijf ontzegd en mogen zij niet langer dan 14 a 21 dagen jaarlijks hunne familie bezoeken. Deze verordening is door de bevolking met verrassing ver nomen en heeft een pijnlijken indruk gemaakt. In de fransche bladen heeft zij niet vele beschouwingen uit gelokt. Volgens den parijschen berichtgever der Times brengt de omstandigheid, dat de duitsche regeering het tegenwoordige oogenblik, terwijl zij den mond vol heeft van hare vriendschap voor Frankrijk uitkiest om een maatregel te nemen, welke op elk ander tijdstip een kreet van misnoegen in het land zou hebben doen opgaan, scherpzinnige lieden tot de meeningdat vijandschap jegens Engeland en eene gemeenschappelijke koloniale staatkunde niet de ware drijfveeren zijn van Bismarck's beminnelijkheid jegens Frankrijk. Zij houden het er voor, dat de Gouverneur geen ontijdigen stap heeft gedaan maar dat men opzettelijk eerst Frankrijk in eene goede stemming heeft gebracht, alvorens een maatregel te ne men waardoor feitelijk op eene der in 1871 toegestane gunsten wordt teruggekomen. FKANKBIJK. President Grévy heeft den brief der uiterste linkerzijde tot onmiddellijke bijeenroeping der Kamers aan den president-minister Ferry gezonden onder opmerkingdat de bij de grondwet aan den president voorgeschreven taak hem verbiedtdat schrij ven persoonlijk te beantwoorden. Hij gaf aan den Voorzitter der groep, Barodet, daarvan kennis. Eene bedevaart van Lyon naar Lourdesdie den 7 had moeten plaats hebben werd door de regeering om de cholera verboden. Admiraal Miot heeft zonder tegenstand de baai van Passandava (Madagaskar) bezet. Te Tamatava was niets bijzonders voorgevallen. ITALIË. Den 7 werden 146 sterfgevallen aan cho lera aangegeven, waarvan 20 te Spezzia en 96 te Napels, den 7 167 waarvan 18 te Spezzia en 113 te Napels. nu bleek, dat merkwaardiger wijze de eerst sedert een paar dagen beproefde en toen volkomen goed be vonden slangen op vele plaatsen lekten dat de spuit niet alleen niet in ordemaar zelfs volkomen on bruikbaar wasen zich de knechts dus tot den lui tenant wendden die anders altijd bij de alle veertien dagen plaats hebbende oefening met de spuit het com mando voerde toen zij hem om raad en zijne orders vroegentoen wist hij hun niets te raden en niets te bevelen. De lieden deden alles met den besten wil; dat be wezen zijtoen ik weder op het slotplein kwam. Zij drongen om mij heen zij boden zich allen aanook voor het gevaarlijkste werkindien ik hun maar zeide, wat zij doen moesten daar de spuit haren dienst weigerde. Wat zou ik hun bevelen Het vuur had in den korten tijd, dien ik voor het redden van mijnheer en mevrouw had noodig hadontzettende vorderingen ge maakt, aan blusschen viel niet meer te denken. Beeds stond bijna het geheele slot in brand alleen nog niet de zijvleugelwaar freule Liesje en de kleine Frits hunne kamers hadden. „Waar is freule Liesje? Waar is Fritsje?" Niemand antwoordde op mijne vragen de lieden keken elkander ernstig en sprakeloos aan. Ik wendde mij met dezelfde vraag tot den luitenanthij kon mijn blik niet verdragenter zijde ziende zeide hijhet er voor te houdendat zij reeds in het dorp bij den do- miné waren. Hij wistdat hij loogdat verried zijn schuwe blik. Alle overige slotbewoners bedienden meiden de kamenier en ook de oude Hildebrandt hadden zich ge red, zij waren deels nog op het laatste oogenblik langs de reeds in brand staande trappen naar beneden ge komen deels ook uit de vensters gesprongen alleen Liesje en Fritsje ontbraken nog. Wordt vervolgd. BUSLAND. Den 5 kwamen de Keizer en de Kei zerin uit Petershof te Petersburg aan. De Keizer ont ving den perzischen gezant Daoule Yabiakban in een af scheidsgehoor. Daarna verlieten beiden Petersburg weder. Den 6 des avonds vertrokken de Keizer en de Keizerin met den grootvorst-troonopvolger en de grootvorsten WladimirGeorge en Nicolaïs en verder gevolg uit Petersburg naar Wilnawaar zij den 7 te kwart voor tienen des ochtends aankwamende bevolking ont ving hen met geestdrift. Na het klooster .van den Heiligen Geest bezocht te hebben begaven de Keizer en de Keizerin zich naar het veld van Mars, waar zij eene wapenschouwing over de troepen bijwoonden. Zij vertrokken van daar naar Warschau waar hunne komst aangekondigd was tegen den 8 des voormiddags 10 uren. Onder de vele genomen voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van den Keizer behoorde ook de bepaling, dat reeds een uur voor de aankomst niet in de stad mocht worden gereden. De keizerlijke familie kwam in welstand op bet bepaalde tijdstip aan. De bij besluit van 14 Augustus 1881 ingevoerde maatregelen tot verzekering der openbare orde zyn met 3 jaren verlengd. Verder is bepaalddat het ver scherpte politie-toezicht te PetersburgMoskou en el ders bij reglement van 27 Augustus 1883 uitgevaar digd, nog één jaar blijft bestaan, terwijl voor denzelfden tijd van kracht zijn de maatregelen, op 14 Aug. 1881 voor andere plaatsen vastgesteld. CHINA. Zes leden van het ministerie van buitenl. zaken zijn afgezetomdat zij aanraadden met Frankrijk vrede te sluiten. Zijdie aangespoord hebben tot het betalen eener schadeloosstelling, worden met straf bedreigd. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer J. A. Böh- ringer, algemeen voorzitter der maatschappij tot Nut van het Algemeen en predikant te Amsterdam. Den 5 des avonds is de toren der r. k. kerk te Schooten door den bliksem getroffen. Van den toren ging hij over op de pastorie die geringe schade be kwam. Te Velsen werden 2 runderen in de weide dood geslagen. Den 5 is te Haarlem verkozen tot lid van het provinciaal college van toezicht op het beheer der ker kelijke goederen en fondsen der herv. gemeente in Noordholland de heer C Oorver van Wessem te Zaan dam met 30 stemmen. De heer S. Kramer te Koedijk bekwam 12 de heer D. Eggink te Haarlemmermeer 9 en de heer J. Prins te Zaandam 3 stemmen. In de openbare lagere school te Kolhorn viel den 5 des morgens eene lijst van het gestucadoorde plafond af en kwam juist langs de banken der laagste klasse neder. Zij ging langs de zijde der onderwijze res, die voor de klasse stond doch veroorzaakte haar slechts geringe pijn. De schrik was echter groot. Te Kolhorn is een der watermolens der Schager Koggen in den nacht van den 5 op den 6 door den bliksem getroffen, zonder brand te veroorzaken. Geheele stukken van een roede werden afgescheurd en hekken en windborden afgeslingerd; overigens werd geene schade aangericht. Men denkt, dat de bliksemafleider uitmun tend dienst heeft gedaan. Den 46 zijn geslaagd 6 van de 15 kandidaten voor de hoofdacte te Amsterdam waaronder H. Uur- banus te Helder en G. Krenning en J. Stada van Amsterdam. Te Haarlem is in den namiddag van den 6 een 4jarig meisje spelende in den Oostsingel gevallen en daaruit een half uur later levenloos opgehaald. Bij kon. besluit van den 6 zijn o.a. benoemd tot burgemeester van Nibbikswoud de heer A. W. van der Deure, van Sijbekarspel de heer K. Winkel, secretaris dier gemeente en van Schagen de heer L, Langenberg. Het feest van bet Nederlandsch Gymnastiekver- bond is den 6, des avonds, te 's Gravenhage aangevan gen met een teestelijken optocht der ongeveer duizend deelnemende jongelieden die met muziek fakkels en lampions van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen naar het raadhuis trokken waar zij door den bur gemeester op hartelijke wijze welkom geheeten werden, waarvoor de voorzitter van den Bond de heer Josephus Jitta de secretaris der Belgische Gymnastiek-Vereeni- ging en de voorzitter der Luxemburgers turners dank betuigden. Na het aanbieden van den eerewijn trokken zij naar het gebouw terug waar de aspiranten-afdee- ling der 's Gravenhaagsche Scherm- en Gymnastiekver- eeniging „Olympia" aan het hoofdbestuur van het Ned. Gymnastiekverbond een zilveren lauwerkrans aanbood die onmiddelijk aan de bondsbanier werd gehecht. Daarna bleef men nog geruimen tijd onder eene mu ziekuitvoering gezellig in het gebouw bijeen. Den 7 had de veertiende uitvoering van het Ver bond plaats. De deelnemers waren daartoe in den ochtend in het gebouw bijeengekomen waar de voor zitter in eene keurige rede het nut van de be oefening der gymnastiek uiteenzette. Nadat ook en kele anderen bet woord gevoerd haddenvingen de oefeningen aan. Des middags begaven zij zich onder wind- en regenvlagenin optocht met muziek naar het Malieveld waar in spijt van het ongunstige weder, een groot aantal toeschouwers de onder leiding van den heer J. H. Beys Jr. goed geslaagde uitvoering met aandacht volgden. De minister van oorlog en die van justitie en verschillende andere overheidspersonen waren op hot terrein tegenwoordig. Na den afloop ging het weder in optocht naar het gebouw, waar de heer Beys den deelnemers aan de uitvoering dank betuigde voor den betoonden ijver, terwijl des namiddags vele turners deel namen aan een gemeenschappelijken maaltijd in het Hotel den Ouden Doelen. Den 8 vereenigde de staatsraad jhr. mr. van Hu- malda van Eysinga secretaris der regelingscommissie voor deze uitvoering de bestuurderen van den gymnas- tiekbond de leden van de regelingscommissie en direc teuren van het feest aan een feestmaal te zijnen huize.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2