SUÏerlei. GTel«grafische Berichten» Stabtf-Bericfiten. Bij kon. besluit van den 7 is de benoeming van den burgemeester van Katwoude, den heer J. M. La- maison van Heenvliet tot secretaris dier gemeente goedgekeurd^Eotterdam en te Haarlem gehouden vergaderinguitgeschreven door den Ne- derlandschen Bond voor Algemeen Stemrecht is met algemeene stemmen uit overwegingdat by t tegen woordig kiesstelsel eene behoorlijke behartiging van ware volksbelangen niet mogelijk is en deze alleen verkregen kan worden door 't geheele Nederlandsche volk invloed te geven op 't staatsbestuur, uitgesproken, dat ten spoedigste het algemeen stemrechtby do grondwet gewaarborgd moest verleend worden. Deze motie werd te Eotterdam per telegram ter kennis van de regeering gebracht, waartoe de leden zich gezamen lijk naar het telegraafkantoor begaven. Den 7 des avonds brandde te Berkhout een bur gerwoonhuis af, bewoond door J. Kerslootals reden wordt genoemd het wegsmoken van langpooten. Den 8 werd bij de aankomst van den trein uit Hilversum te Amsterdam te 5.36 's namiddags een conducteur vermist. Bij een dadelijk ingesteld onder zoek werd hij tusschen Bussum en Hilversum dood op den weg gevonden. Hij is waarschijnlijk uit den baga gewagen gevallen en laat eene vrouw met 4 kinderen achter. De uitslag van de door de Bredasche Harddra- verij-vereeniging te Breda den 8 gehouden wedloopen is als volgt 1°. Provinciale Harddraverij voor paarden uit JNoord- brabrant, die nimmer een lsten prijs gewonnen heb ben. Afstand 300 el. Prijs: een compleet Tilburytuig, premie een Eijtoom en gevulde Singel. Prijs Nelly premie Joanna. 2«. Officiers-wedren met hindernissen voor paarden, uitsluitend behoorende aan officieren van bet nederl. of nederl.-indische leger, die in 1884 vóór 1 Juli geen lsten prijs gewonnen hebben. Afstand 2500 el onge veer. Prijs 200; premie de inleggelden en forfeits. Prijs Chronometer, premie Dolly. 3°. Nationale Harddraverij voor nederl. paarden, toe- behoorende aan Nederlanders. Afstand 1600 el onge veer. Prijsf 250 premiede inleggelden en forfeits, na aftrek van het inleggeld van den derden die het terug ontvangt. Prijs Nellypremie Eoza II. 4°. Internationale wedren met hindernissen. (Handi cap.) Afstand 3300 el ongeveer. Prijs 300 premie: de inleggelden en forfeits. Er liep slechts één paard. 5°. Hurdle-Eace voor Belgie en Holland voor offi cieren en gentlemen-ridders, in uniform of kleuren uit Belgie en Nederland. Afstand 3200 el ongeveer. Prijs f 250, premie de inleggelden en forfeits na aftrek van het inleggeld aan den derden, die het terug ontvangt. PrijsBonne Aventure van baron O. Q-. Osv: premie: Grateful van luit. Metelerkamp. 6°. Internationale wedren op de vlakke baan (Han dicap). Afstand 2000 el ongeveer. Prijs 250, premie: de inleggelden en forfeits. Prijs Bonne Aventure van den heer Osy te Antwerpen premie Alarm van den heer Henting te Delft. 7°. Aanmoedigings-harddraverij, uitgeloofd door eenige ingezetenen van Breda voor paarden van alle landen en rassen ingespannen voor twee- of vierwielige rij tuigen. Afstand 3600 el ongeveer. Eereprijs ter waarde van f 150 voor den winner (desverkiezende in geld). De tweede ontvangt de inleggelden en forfeits. Prijs: Gramotiey: premie Biegawoy. Beide paarden behooren thans aan den heer Kolkman te Dordrecht. Het weder was zeer fraai. Den 8 is te Egmond aan Zee eene flesch aange spoeld waarin zich een in het engelsch geschreven boekje bevond met het opschrift „The soul"waarop met potlood geschreven stond C. Townley. Aug. 7, 84, benevens een visitekaartje waarop Chrs. E. Townley 151 New. North Eoad Islington. Het bedrag van het presentiegeld voor de leden van den raad der gemeente Winkel is met ingang van 1 Januari 1885 vastgesteld op f 40. Men schrijft ons uit Egmond aan Zee Bij de redding van de schipbreukelingen der te Eg mond aan Zee gestrande schepen „Socrates" en „Levant" hebben de redders zich flink gedragen. Een woord van hulde mag dan ook niet onthouden worden aan die manschappen die zich vrijwillig in de reddingboot be gaven om plaats te nemen voor hen die vast daaraan verbonden zijndoch nu allen in zee waren. De namen dier moedige mannen zijn de volgendeJan Stam bootsman Gerrit Visser voorman Willem Gouda Tijs Glas, Job Groen, Willem Visser, Pieter Smit, Aris van PelTeunis Zwart en Engel Sloot. Ook de plaatselijke commissie der Noord- en Zuidhollandsche Eeddingmaatschappijbestaande uit de heeren C. de GrootE. Conijn Jbz., H. Wijker en P, Pranger ver dient mede een woord van dank voor haar kloek en vastberaden optredenwaardoor het aanzienlijk getal der te Egmond geredde schipbreukelingen met 17 ver meerderd is. De hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Antwerpen heeft aan den minister van waterstaat hare bezwaren uiteengezet tegen een eventuëele samensmel ting met het Amsterdamsche Handelsmuseum. Benoemd tot onderwijzeres te Hensbroek mej. Morhaus te Hoorn. De heeren C. Corver van Wessem te Zaandam en J. Meyne te Uitgeest zijn dezer dagen herkozen als hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap der Uit- waterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland. - De gemeenteraad van Krommenie heeft besloten tot de benoeming eener plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs. De gemeenterekening te Uitgeest over 1883 be draagt in ontvang f 20424.75, in uitgaaf f 20236,75J alzoo met een batig slot van f 187.99%. Voor onder wijs werd f 6975.66% en voor armwezen 879.85 uitgegeven. Het tweede perceel van den bovenbouw der op 26 Aug. aanbestede bruggen voor de staatsspoorwegen op Java is aan de firma L. J. Enthoven en Cie. te 's Gravenhage gegund voor 31490 en niet voor 31850, zooals gemeld is. De raad van Ferwerderadeel heeft besloten al de armbesturen tot één gemeentelyk armbestuur te ma ken tot nu toe had ieder dorp een eigen armbestuur. De heer Wijbrands te IJlst heeft voor het be roep naar de doopsgezinde gemeente te BurgWaal en Oosterend op Texel bedankt. Tot wethouder herbenoemd te Zijpe de heer K. Bierstekerte Medemblik de heer D. M. Alewijn te Schellinkhout de heer P. Stapel; te Wormerveer de heer E. Laan te Krommenie de heer J. Schutte Uitgeest de heer J. J. Brasser. De Nederl.-centraalspoorweg. bracht in Augustus f 82546.25 op, tegen f 91.301.45% in Augustus 1883; van 1 Januari tot 31 Augustus f 523.850.79, 31.668.29 minder dan in 1883. Met ingang van 12 Sept. e.k. is de in- en door voer van lompen, gebruikte kleedingstukken en ongewas- schen lijf- en beddegoed uit FrankrijkItalië Spanje, Algerie en Tunis in Nederland verboden. Gebruikte kleedingstukken, als bagage door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod niet begrepen. De kamer van koophandel te Groningen heeft aan eene commissie uit haar midden het onderzoek opgedragen van de vraag of het wenschelijk is een voorstel te doen tot geheele herziening van het regle ment op die instellingen. De openbare speeltuinen te Amsterdam werden in Augustus door 37451 schoolkinderen bezocht. De lessen aan de rijkslaudbouwschool te Wage- ningen zijn in de vorige week aangevangen met 146 leerlingen en 10 toehoorders. De arrondissements-rechtbank te Arnhem ver oordeelde den 11 Maart 1.1. den conducteur A. Vee- nendaal van den Eijnspoorweg ter zake van bedriege- lijkea invoer te Zevenaar van gedestilleerd en sprak de verbeurdverklaring uit van den bagagewagen waarin die invoer plaats vondof van de geschatte waarde van dien wagen. Op een daartoe strekkend verzoek van bestuurders der Eijn-Spoorwegmaatschappij heeft de Koning die verbeurdverklaring opgeheven blijvende het vonnis overigens in zijn geheel. De heer jhr. mr. F. J. J. van Eysinga is weder bij kon. besluit van den 5 benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zitting 1884/5. Het museum van schilderijen in het Trippenhuis te Amsterdam is van den 10 weder voor het publiek geopend. Burg. en weth. van Leiden hebben aan den raad ter goedmaking van de kosten verbonden aan de aan staande feestviering van Leidens Ontzeteen krediet van f 7000 aangevraagd. - De te Egmond aan Zee gestrande schepen So crates en Levant zijn beide wrak. Voor het bergen der inventaris is een overeenkomst aangegaan. In de afgeloopen week zijn voor het notarieel examen o. a. geslaagd voor het eerste gedeelte H. 0. van Slooten te Haarlem en H. de Boer te Medemblik. Het onderzoek in zake de Leidsche giftmengster is afgeloopen. De lijvige stukken zijn thans in handen van het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenhage. Mej. S. Euiter te Venhuizen is als inwonend leerlinge geplaatst aan de Eijks-kweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam. In de vorige week ontstond brand bij J. van Diepen aan de Stuik (Avenhorn), in een hooiklamp, doch niet door broeiing. De gewone vergadering der Staten-Generaal wordt den 15 des namiddags te één uur, in eene vereenigde zitting der beide Kamers geopend door eene commissie, waartoe benoemd zijn de ministershoofden van mi- nisteriëele departementen. De Holi. IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft al hare waterstoven vervangen door chemische stoven naar het stelsel van den fabrikant I. F. Scholtedat ook in het buitenland met gunstig gevolg toegepast wordt. Intrekking van vrijstelling van grondbelasting. Wij meenen belanghebbenden opmerkzaam te mogen maken op de wet van 20 Juli 1884, Staatsbl. n°. 149, tot intrekking der tijdelijke vrijstelling van grondbelas ting voor gebouwde eigendommen. Die wet luidtDe bepalingen van de 5e afdeeling der wet van 26 Mei 1870 vervallen voor de gebouwde eigendommen waar van de stichtingherbouw, bij- of opbouw of gedeelte lijke vernieuwing na den 1 Januari 1885 begint. Zij blijven echter bestaan voor gebouwenbedoeld in de artt. 26 en 27 dier wetzoolang deze dienen tot land bouw tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van nijverheid om den ontgonnen of drooggemaakten grond zeiven vruchten te doen afwerpen. By T. J. van Holkema te Amsterdam wordt uitge geven het Lievelingsboek van mr. Jacob van Lennep naverteld door Suze Andriessenin 12 afleveringen ieder van 2 vellen druks versierd met 24 gekleurde platentegen f 0.22% de aflevering. Tevens is het verkrijgbaar in 3 deeltjes in gekleurd omslag a f 0,90 het deeltje, gebonden a f 1,25. Dit lievelingsboek is een omwerking van een herdruk van Be PerponchePs onderwijs voor hinderen indertijd door mr. Jacob van Lennep gereed gemaakttoen hij ontdekt haddat zijne kleinkinderen dezelfde belangstelling in dat p r e t- t i g e boek toonden die vroeger daarvoor bestaan had. Het was toch de lievelingslectuur geweest van zijn vader en moeder, van hun broertjes en zusjes en tijd- genooten in hun kinderdagenen het was het eerste boek geweestdat hij ter lezing kreeg en met zooveel gretigheid verslonden haddat hij het reeds vroeg bijna half van buiten kende. Moge van dit boek in zijnen nieuwen vorm later hetzelfde gezegd kunnen worden Naar wy met genoegen vernemen zal het 9e no. van De Leeswijzer (Nieuws- en Advertentieblad ter bevordering van ons letterkundig verkeer) voor ruim de helft aan onzen gevierden Nicolaas Beets en zijn naderend jubileum gewijd zijn. Benevens tal van bijdragen van de beste vaderlandsche auteurs zal het o.a. ook een italiaanschen brief van Prof. Giovanni Antonioliden talentvollen vertolker der „Camera Obscura"bevatten. Wij gelooven deze gelegenheid niet te moeten laten voorbijgaan, om op dit fraaie tijdschrift des heeren W. Gosler te Haarlem, dat ook het eerst van onze littéraire organen de uitvoerige programma's en verslagen van het Brugsche Congres mededeelde en er voortdurend zoo volijverig op uit is onze dichters en schrijvers te huldigende bizondere aandacht van onze lezers te vestigen. Hoewel de prijs van f 2.50 voor een ganschen jaar gang zeker niemand kan afschrikken deze onderneming te steunen vertrouwen wij tochdat de uitgever het zoogenoemde Beets-nummer ook afzonderlijk zij het dan tegen ietwat verhoogden prijsin den handel zal brengen. Aan een particulier schrijven van den 25 Augustus, van een onzer te Kearny (Dacota) verblijf houdende stadgenooten ontleenen wij o.a. het volgende „Het weder is sedert de laatste twee weken voor mijn tuin vrij ongunstig geweest. Ik heb een akker met watermeloenen beplant en hiervan reken ik mijn meeste voordeel te behalen. De grond is bezaaid met die meloeneneen gedeelte is ook met cantaloupes bedektmaar als het weder zoo blijftdan vrees ik dat er niet veel van terecht zal komen. Hetzelfde kan van mijn tomaten gezegd worden. Het zijn kruipplan- ten en de doorweekte grond doet de vruchten verrot ten zoodra die maar eenigzins rijp worden. Als het weder gunstig was geweest, had ik reeds een paar wagenvrachten met watermeloenen (die hier bui tengewoon groot worden) ter markt kunnen brengen. De meloenen zijn nu nog zeldzaamen men betaalt er hooge prijzen voor. Ik heb er een ter grootte van anderhalven voet in doorsnede verkocht voor 35 cen ten amerikaanseh d.i. 87% cent hollandsch. Na eeni- gen tijd worden zij goedkooper en dalen zij tot 10 en zelfs 5 ct. per stuk Aanvankelijk maakte ik een hoogen prijs voor mijne aardappelen hetgeen hieraan toeteschrijven was dat ik ze vroeg in de markt had. Men betaalde 1 dollar per bushel d. i. ongeveer 2.75 dollar per mud thans zijn zij 25 a 30 cent per bus hel waard." Iets verder lezen wij „Het is hierzooals door geheel Amerika, eene groote agitatie met de verkiezing van een president voor de Eepubliek. De afgevaar digden zijn thans in Chicago vergaderd. De republi keinen hebben John G. Blaine tot hun candidaat be noemd. De heer Blaine onderscheidt zich door het dragen van een witten cilinderhoed of stovepipe (kachel pijp), zooals men die hier evenals in Holland wel noemt. Zoodra Blaine's benoeming bekend was zag men alle republikeinschgezinde heeren in Kearny met een soort gelijken witten cilinder uitgedoscht. Ik ben benieuwd wat de democraten voor hoeden zullen gaan dragen zoodra hun candidaat is benoemd.' Nog deelt de schrijver mededat in 1860 bij de invoering van beschermende rechtende werkelijke waarde van allen eigendom in de Vereenigde Staten 14 milliard dollars bedroeg en in 1880 44 milliard en trekt daaruit zeer gunstige conclusiën ten opzichte van beschermende rechten. Het verschil is zeker zeer groot. Zou het evenwel ook niet voor een groot deel zijn toeteschrijven aan de voortdurende ontginning en dientengevolge waardevermeerdering van den onuitput- telijken voorraad grond Dinsdag9 September. Berlijn. De Czaar bedankte bij zijne aankomst te Warschau den burgemeester voor den ontvangstbegaf zich daarna naar de kathedraal en hield vervolgens eene revue Warschau was gisteren avond schitterend verlicht. Sohagen. Bij de heden gehouden harddraverij werd de prijs behaald door de Suzauna, van den heer C. Paarl- bergde le premie door Willem III, van den heer P. Brommer, beiden te Zijpe en de 2e premie door Emmavan den heer H. Dalenbergte Schoorl. Voor het admissie-examen van de Burgeravond school waren ingeschreven 18 jongelieden twee hebben niet het geheele examen bijgewoond. Van de 16 ove rige zijn 9 geslaagd. Afgewezen 7. Geslaagd: J. Eoskam, C. J. Dorreman, C. J. KluftC. E. van Dijk, M. Vas- binder, H. Steinmeijer, C. Klokkemeijer, G. A. A. Eelting, A. N. Slinger. Op de dezer dagen gehouden zevende tentoon stellinguitgeschreven door de Tuinbouwvereeniging „Beemster en Omstreken", is de heer Jac. G. van Garderenbloemist alhier bekroond met niet minder dan zeven prijzen als met een le prijs voor een handbouquet bruidsbouquet eene verzameling met-bloeienae fca- 99 99 99 merplanten n n eene verz. bloeiende idem eene verz. sierplanten in kuipen 99 99 99 99 77 voor gazons n n eene verz. conifeeren in kuipen. bestuursprijs voor eene volledige verzameling kurkschors- en tufsteen jardinieres en piëde stals ter versiering van gazons of kamers. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 9 September. J. J., te Alkmaar, mishandeling en rebellie, 45 dagen een zame opsluiting; civiele partij toegewezen 11.50. F. B., te Enkhuizendiefstal, vrijgesproken. J. P. te Enkhuizen, mishandeling, f 12 boete, subs. 4 dagen gev. H. v. d. R., te Hoornlasterstraf als boven.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3