No. 111. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOE NSDAG 17 SEPTEMBER. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? (Dfóriêcl (Bebeeïtie. Prijs der gewone Advertentiën guitcttUnb. ISimuenlatife. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dilisdflë", DoudordflB" en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat de gemeente-begrooting dienst 1885 zoo als zij den gemeenteraad door ben aangebo den is ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ne- derseleed en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 15 Sent 1884 De Secretaris, li Sept. 1884. NUHOUT van dek VEEN. NATIONALE MILITIE. De verlofganger EVERHARDUS HOEKMAN ingekomen van Amsterdam wordt verzocht zieh ter gemeente-secretarie alhier aan te melden. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand Juli 1884: J. van der Zwaan, Marie Ravensloot, P- C. Hoofdstraat, No. 56, Caillion Mojet, Amsterdam; N. 8. Krul, 's Graven- hage; Pieter Zilver, Nibbikswoud. Van bet hulpkantoor Oudkarspel: VeenendaalAmersfoort. Verzonden geweest naar Amerika: P. Pijl, Detroit; A. Buisman, Nieuw-Holland. BELGIE. De Senaat heeft den 13 met 46 tegen 4 stemmen en 5 onthoudingen het wetsontwerp goedge keurd, waarbij de regeering tot 1 Januari a.s. gemach tigd wordt tot het stellen van surtaxes op buitenland- sche suiker. Dat betreflende den brandewijn is aange nomen met 33 tegen 12 stemmen. Daarna is de zit ting gesloten. Te Brussel heeft zich een centraal bureau en eene commissie van advokaten gevormd om zich de belan gen aan te trekken van allen die onder de onlusten van den 7 geleden hebben. Zij, die daarvan gebruik willen maken moeten een daarvoor vastgesteld formu lier invullen. Te Aalst hebben eenige reizende kooplieden uit Brus sel die op de markt eene plaats ingenomen hadden een flink pak slaag gekregen. De burgemeester heeft de hulp van gendarmes en politie-agenten aangevraagd. DUITSCHLAND. De Keizer is den 14 des avonds te elf uren met prins Bismarck en zijne zoons Herbert en Wilhelm en verder gevolg uit Berlijn naar Skier- nevice vertrokkenom de Keizers van Rusland en Oostenrijk te ontmoeten. ENGELAND. Den 9 is te Ormskirk een standbeeld van lord Beaconsfield onthuld. De oud-minister Cross voerde daarbij kort het woord doch hield des namid dags aan een feestmaal een uitvoerige rede, waarin hij o. a. ne vergelijking trok tusschen Beaconsfield en Glad stone. Toestemmendedat ook Gladstone een man was wiens gelijke slechts zelden meer dan eenmaal in een eeuw voorkwam, was het groote verschil tusschen beide ministers volgens hem dat Beaconsfield de ver- antwoordelijkheid van het bestuur over een zoo groot en in alle deelen der wereld zijne koloniën hebbend rijk als Engeland aandurfdeterwijl Gladstone er voor terugdeinsde die verantwoordelijkheid zooveel mogelijk wilde beperken en scheen te meenendat Engeland des te meer bloeien zouhoe beperkter zijne macht was. Beaconsfield zou nooit een zoo smadelijk ver drag gesloten hebben als Gladstone met de Transvaal; Beaconsfield zou Engeland's eer in het egyptische vraagstuk beter gehandhaafd en doortastender gekan- deld°hebben. Ook tegenover Ierland zou hij krachtiger opgetreden zijn. Ten aanzien van de kieswet verklaarde hij dat lord Salisbury wien men de schuld gaf van de houding en het verzet van het Hoogerhuisgeheel in overeenstemming met de andere leiders der conser vative partij had gehandeld. Het Parlement is tegen 23 Oetober bijeengeroepen. ITALIË. Den 12 werden te Napels 815 personen door de cholera aangetast waarvan 314 met doodelijken afloop. Den 13 in het geheele Rijk 430 en den 14 422 sterfgevallen waaronder 348 en 371 te Napels. De Ko ning is den 14 des namiddags uit Napels naar Rome vertrokken. Minister Depretis heeft den prefect van Rome per telegram gelastelke beweging bij de aankomst van den Koning te beletten daar hij te zeer getroffen was door de smartelijke tooneelen, door hem te Napels aanschouwd. FRANKRIJK. In de den 13 gehouden minister raad waren alle ministers, uitgezonderd den heer WaldeckRousseau, tegenwoordig. De heer Jules Ferry bekleedde het voorzitterschap. Hij bevestigde dat geene oorlogsverklaring tot China gericht of van China ontvangen was. Admiraal Courbet voltooide zijne benoodigdbeden en wachtte op versterking uit Cocbiu- China. Er zou tot geene beslissende handeling over gegaan worden dan na verloop van tien dagen. De vraag of de Kamers bijeengeroepen moesten worden, wercf niet behandeldhet tijdstip van bijeenroeping zal waarschijnlijk den 23 vastgesteld worden. RUSLAND. Den 10 verlieten de Keizer en de Kei zerin Warschau en kwamen des avonds te 11 uren te Novo-Georgiewsk eene poolsche vesting ten noorden van Warschau, waar de Weichsel en de Bog samen vloeien aan. De door de politie te Warschau geno men voorzorgsmaatregelen hebben die bij de kroning te Moskou voorgeschreven zelfs overtroffen. Alle bui zen gelegen aan stratendoor welke de Keizer moest gaan werden een paar dagen voor zijne komst onder zocht eerst door de politie en later door gendarmes onder leiding van een genie-officier. De kelders wer. den afgesloten en de aan de straat uitkomende kelder. ramen met planken toegemaakt. Ook de kerken d;e de Keizer bezoeken zou werden nauwkeurig onder. zocht. Bij dat onderzoek werd in eene kerk een ge. heime gang ontdekt, die met het keizerlijk slot in ver. binding stond en indertijd door de poolsche Koningen gebruikt werdwanneer zij de kerk bezochten. Die gang werd terstond dichtgemetseld. De keizerlijke paleizen werden door graaf Wielopolski bewaakt en aan ieder werd de toegang daartoe reeds vele dagen te voren ontzegd. Zelfs de wandeling in de tuinen van het paleis was verboden. Verder waren verschillende ver ordeningen uitgevaardigd betreffende het verkeer langs de stratenhet versieren der huizen enz. Eindelijk was bepaald dat alleen de wit-blauw-roode d. i. de russisehe vlag gebruikt mocht worden en waren de spoorbanen zorgvuldig onderzocht en door soldaten ge heel afgezet. Dat deze voorzorgsmaatregelen niet over bodig waren blijkt uit een telegram van den bericht gever der Neue Freie Pressedie meldtdat op den dag van de aankomst van den Keizer eene door het centraal comité der revolutionaire partij ouderteekende gedrukte brief verspreid en aangeplakt was, waarin ver klaard werd dat de strijd tegen de regeering volge houden en met dezelfde wapenen gevoerd zou worden, waarmede de regeering de revolutionaire partij trachtte te bedwingen. Niettegenstaande alle pogingen der po litie werden de verspreiders van dien brief niet ontdekt. Den 12 woonden de Keizer en de Keizerin de krijgs bewegingen in den omtrek van Novo-Georgiewsk bij. Aan de station te Jablowna werden zij door eenige afgevaardigden uit de boeren ontvangen en later in het dorp Sorotsk door afgevaardigden van den adel en de oudsten der gemeenten uit het gouvernement Poel- toosk. Zij gebruikten een feestmaal op het landgoed van prins Radziwillom des avondsna overal harte- telijk duor de bevolking begroet te zijn, terug te keeren tot Novo-Georgiewsk. Den 14 vertrokken zij van daar, om des avonds te 7 uren te Skiernevieewaar de 3 keizers elkander zullen ontmoeten aan te komen. Af gevaardigden der boeren uit den omtrek ontvingen hen en eenige knapen zongen het Czareniied. Den 15 kwam te 2 uren des namiddags de keizer van Oosten rijk en te 4 uren die van Duitschland aan. De be groeting der vorsten was hartelijk. Te 7 uren gebruik ten zij samen het middagmaal. ZUID-AFRIKA. Het port op de brieven van Hol land naar de Transvaal is van f 0,35 tot 0,60 door Engeland verhoogd. De reis der transvaalsche afgevaardigden naar Europa heeft ongeveer 48000 gekost. STATEN-GENERAAL. Vekeenigde Zitting der beide Kamers. Den 15 is te l nre de gewone zitting namens den Koning door den minister van binnenlandsche zaken geopend. De ministers, allen in costuum, hadden zich, twee aan twee, in hofkoetsen elke met vier paarden bespannen en met een lakei naast elk portiervan het Paleis naar de vergaderzaal begeven. De stoet werd voorafgegaan en gesloten door piketten huzarenzonder muziek. De kamerheer-ceremoniemeesterde heer J. M. L. van Bronkhorst, in eene andere hof koets gezeten geleiddein costuumde ministers. door 74) Ik rekende het mij ten plichtden heer v. Sastrow, den voogd van Fritsjehet vermoeden mede te deelen, dat de heer von Osternau in een gesprek met mij had uitgesproken; maar spoedig moest ik den ouden, waar- digen grijsaard gelijk geven, toen hij mij als verstandig aanried om een vermoedenzoo weinig gegrond als ditte laten varen. „Mevrouw von Osternaudeelde Storting verder mede„kon na den dood van haren man niet besluiten de haar zoo lief geworden plek te verlaten. De beer von Sastrow drong er weliswaar op aan dat zij naar Berlijn zou komen waar het haar gemakkelijker zou vallenFritsje eene geschikte opvoeding te geven doch hij gaf ten laaste toedat zijten minste voorloopigzoo langtot het slot weer opgebouwd zou zijn, een paar bescheiden vertrekken huurde in de ruime pastorie. Hij kon haar de middelen om te leven in den ruimsten zin toestaan dewijl de jonge erfgenaam aan de moederlijke zorgen was toevertrouwd. Mij belastte de heer von Sastrow met het beheer der goederen en maakte het mij daardoor mogelijk om mijne belofte om over Fritsje te waken den heer v. Osternau plechtig gedaanna te komen. Drie droevige maanden verliepen na den dood van den heer von Osternau toen de ongelukkige weduwe een nieuwe vreeselijke slag trof. Fritsje haar eenige troost, haar levensvreugde ontviel haar door den dood. Tot zoover had Egon zwijgend het treurige verhaal aangehoordhet onheil van den geweldigen brand in het slot, de dood van den heer von Osternau hadden hem diep geroerd, maar toen Storting den naam van Fritsje uitsprak schrikte hij hevig. „Fritsje doodriep hij uit. „Wat een gruwzaam noodlotEu dus wordt de luiLenant zijn erfgenaam Zou de ongelukkige vader op zijn sterfbed een voor gevoel hiervan hebben gehad „Neen, mijnheer von Ernau," antwoordde Storting vol ernsthoe groot de schuld van den luitenant ook wezen moge, de dood van Fritsje heeft hij in geen geval op zijn geweten. Het kind is gevallen als een offer van die verraderlijke kinderziekte, de roodvonk. Drie langebange weken heeft de knaap op het ziek bed gelegen en freule Liesje heeft hem opgepast met liefdegeduld en moed zonder weerga. Dag noch nacht is zij van zijn bed geweken, ofschoon de doctor haar streng verbood zich bloottestellen aan het gevaar der besmetting, te meer daar zij zelf de rondvonk nooit had gehad. Zij is de eenige verpleegster van Fritsje geweest gedurende zijne gansche ziektewant mevrouw von Osternau lag zelf zwaar ziek. Freule Liesje zat onvermoeid dag en nacht tusschen de beide ziekbedden en in hare armen heeft Fritsje den laatsten adem uit geblazen. Na den dood van den jongen knaap werd de luite nant de eenige erfgenaam der goederen zijne rechten waren onbetwistbaar alleen op het particuliere vermo gen van den heer von Osternau hadden diens vrouw en dochter aanspraak doch dit particuliere vermogen bestond niet meer't was verloren gegaan in dien vreeselijken nacht. Acht dagen na Fritsje's dood kwam de nieuwe be zitter der goederen te Osternau. Vooraf had hij van zijne aankomst den predikant bericht gezonden en dezen verzocht, voor hem in eene der eenvoudigste boerenwo ningen eene kamer te hurenwaarin hij zou kunnen wonen totdat de wederopbouw van het slot voltooid zou wezen. Dadelijk na zijne aankomst liet hij mij roepen. Ik moest er wel aan voldoenwant hij was thans feitelijk de heer van 't dorpen ik dus wel genoodzaakt hem rekenschap te geven van het beheer der goederen sedert dan dood van den heer von Osternau. Met looden schoenen ging ik naar hem toe ik ver wachtte dat hij gebruik zou maken van de machtdie hij thans bezaten mij minstens op min vriendschap pelijke manier zou behandelen daar hij eigenlijk een zeker recht had zich te wreken over de behandeling die hij eens van mij had ondervonden. Ik was vast besloten mij niets van hem te laten welgevallen en ieder hard woord met een nog veel harder te beant woorden. Hij zat in het armzalige vertrek der boerenwoning het eenige, dat de predikant voor hem had kunnen vinden druk bezigaan eene met papieren overdekte tafel. Toen ik binnentrad stond hij op en kwam mij tegemoet. Eene in 't oog vallende verandering was hij hem duidelijk waar te nemen in enkele maanden was hij verscheidene jaren ouder geworden. Zijne oogen had den eenen doffen glanszijne gelaatstrekken waren bleek en vervallen. De flinke militaire houdingdie vroeger een ieder terstond in het oog vielwas ver dwenen. Hij was een oud man geworden. Hij stak mij de hand toe en heette mij hartelijk wel kom, en sprak daarbij op zulk eenen zoetsappig vriend- schappelijken toon dat ik er van walgde. Een oogen- blik zag hij mij scherp uitvorschend in de oogen, doch wendde in het volgend oogenblik reeds weder zijnen blik van mij af, als vreesde bij den mijnen te ontmoeten. „Wij zijn op alles behalve vriendschappelijke wijze van elkander gescheiden mijnheer Storting. Gij hebt mij toenmaals diep beleedigden ik heb u zeer harde woorden toegevoegd. Beiden verkeerden wij in eene vreeselijke opgewondenheid, veroorzaakt door de treu rige gebeurtenissen in dien verschrikkelijken nacht dat alles is voorbijlaat ons vergeten wat ge schied is en gedaan. Gij meendet aldus te moeten handelen als de vertrouwde vriend en dienaar van

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1