gcltflrufmfec Bcfftcfatew. STAATS LOTERIJ. Nr. 519 ƒ25,000 Nr. 227 f 2000 Nr. 19655 1000; Ns. 7755, 12272 en 19473 f 400; Nr. 10657 f 200; Nr. 9355 100. Dinsdag, 18 Sept, Se lijst. Nr. 18066 f 1500Ns. 4958, 12363 en 13601 f 1000; Ns. 10957, 15365, 19493 en 20185 f 100. Den 9 is bij de legeroefeningen te Wassenaar een kanonnierdie onfoorzichtig voorbij den mond van een kanon ging om den wisscher, waarmede hij zijn stuk uitwischte, nat te gaan maken, doodgeschoten. Juist werd op dat oogenblik vuur gekommandeerdwaardoor hij het volle schot los kruit in de borst kreeg. Aan den nationalen kolfwedstrijdden 9 en IU te Nieuwe Niedorp gehoudennamen 94 personen deel. De prijs f 100 werd gewonnen door den heer J. Kuilman aldaar met 152 punten; de le premie f 50 door den heer J. van der Deure aldaar met 136 punten; de 2e f 25 door den heer J. Groen te Andijk met 129 punten de 3e f 15 door den heer A. Haring huizen en de 4e door den heer D. Kuilman beiden te Nieuwe Niedorp. De heeren Groen en Haringhuizen die gelijk aantal punten bekomen hadden, moesten overkolven waarbij de heer Haringhuizen overwon. Bij kon. besluit van den 10 is de kapitein ter zee H. J. S. van der Sloot tijdelijk toegevoegd als lid van het Hoog Militair Gerechtshof. Te Botterdam heeft zich den 11 de eerste ne- derlandsche club ter beoefening der wereldtaal (volapuk) gevormd. Tot eerelid werd bij acclamatie benoemd de uitvinder dier taalJohann Martin Schleijer, r. k. geestelijke te Lizzelstetten. In het Nationale Jacht Field Trial, door Nimrod in het Zandvoortsche Duin den 13 gehouden werd de eerste prijs behaald door Smile van den heer jhr. Ch. F. van de Pol te Haarlemde tweede door Devon van den heer Th. Wilson te Bennebroek en de derde door Bella van den heer M. W. de Kat te Hillegom. Acht korenschelvenstaande en behoorende bij de boerderij van den heer mr. G. van Tienhoven in den Houtrakpolder, bewoond door G. Kamp, zijn in den avond van den 13 afgebrand waarschijnlijk ten gevolge van vonken uit de locomobile, die bij de dorschmachine gebruikt werd. Het verbrande was verzekerd. Bij kon. besluit van den 13 benoemd tot burge meester van Krommenie de heer A. P. L. G. H. van den Steen van Ommeren en van Broek op Langedijk de heer P. Nobel, om deze betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester van St. Pankras. In den avond van den 13ongeveer tien uren is in een houten gebouw der stoomhoutzagerij van de gebroeders Kunst aan het Eemskanaal te Groningen waarin verscheidene zaagmachines stonden die gedre ven werden van uit het daarnaast staande steenen fa brieksgebouw brand uitgebarstendie al zeer spoedig oversloeg tot het fabrieksgebouw en het op zich zelf staande kantoor. De hitte was zoo hevigdat de boeken uit het kantoor slechts gedeeltelijk gered kon den worden. Alle gebouwen en machinerieën zijn vol komen vernield en van den voorraad hout op het ter rein is slechts weinig gered kunnen worden. Alles was voldoende verzekerd. Den 14, des avonds, is te Vorden een boeren plaats ten gevolge van hooibroeien te Helmond een meelmolen en des middags te Smilde een woonhuis met het daaraan grenzende perceelden inboedel en het vee geheel afgebrand. De verjaardag van prinses Hendrik is den 14 te 's Gravenhage herdacht door het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen en door het houden eener paradedie, dank zij het schoone wederdoor eene buitengewoon talrijke menigte werd bijgewoond. De te Haarlem aangekondigde parade ging niet door omdat de troepen den 15 des morgens om 5 uren in de rich ting van Leiden moesten uittrekken om slag te leveren tegen het garnizoen uit die stad. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot heem raad van den polder Oostzaan de heer P. Groot Jacobs- zoon en tot heemraad van het waterschap de Schermeer de heer M. Groot. Blijkens een den 14 bij het departement van ko loniën ontvangen telegram van den gouverneur van Atjeh is deze den 11 van de westkust te Kotta Eadjah teruggekomen alle gevangen schipbreukelingen der Nisero medebrengende. De Badjah van Tenom had zich aan het Nederlandsch gezag onderworpen. De goederentrein van Arnhem naar Nijmegen is den 14 des morgens ter hoogte van Diependaal ont spoord zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Alleen hadden de eerstvolgende treinen 20 minuten oponthoud. Des avonds ontspoorde de goederentrein van Nymegen naar Yenloo bij het station Venraai, waarbij veel materiëel vernield en de lijn versperd werd. De personentreinen kwamen een half uur later aan doordat de reizigers aan weerskanten moesten over stappen. In den nacht van den 14 op den 15 werd te Amsterdam uit het kantoor van de Alkmaar-Packet op de Buyterkade eenig geld gestolen en werden eenige pakken onderzocht in dienzelfden nacht betrapte een politie-agent op den Kloveniersburgwal een voor eenige dagen uit de cellulaire gevangenis ontslagen persoon op het stelen van porceleinen kopjes en schoteltjes uit een winkelkast van den heer Goliwaaruit hij een glasruit stuk geslagen had. Den 15 is te Amsterdam het conservatorium voor muziek op eenvoudige wijze geopend. De aangekondigde bijeenkomst ten gunste van het algemeen stemrecht had den 14 te 's Gravenhage plaats en liep in volmaakte orde af. In de grootste orde en stilte gingen de afgevaardigden van het lokaal "Walhalla naar het gebouw voor kunsten en wetenschap pen. Te 1 uur werd de door ongeveer 2000 personen, waaronder vrouwen en kinderen bijgewoonde vergade ring geopend door den voorzitter Gebing, waarna Heldt uit Amsterdam een pleidooi voor het algemeen stemrecht uitsprak. Vervolgens besprak de voorzitter van den sociaal-democratischen bondP. van der Stadt van Zaandijk, de ellende der lagere volksklassenrichtte een woord van opwekking tot de niet-kiezers en een woord van waarschuwing tot de kiezers. Ten slotte spoorde hij aan om zich algemeen te vereenigen. Deze dag kon de vooravond worden van groote dingen tot heil der menschheid. Beide redevoeringen werden toe gejuicht en vervolgens zonder bespreking de vroeger vermelde motiewaarbij op de invoering van algemeen stemrecht aangedrongen werd, aangenomen. Den 15 kwamen de afgevaardigden van den Nederl. Bond voor Algemeen Stemrecht, van het Algemeen Nederl. Werk liedenverbond en van den Sociaal-Democratischen Bond des voormiddags 10% uur in genoemd lokaal Walhalla bijeen, tot overbrenging van het adres tot invoering van het Algemeen Stemrecht aan de regeering. De voor zitters en secretarissen der genoemde vereenigingen samen zes in getalwerden belast met de overhandiging van het verzoekschrift aan den minister van binnenl. zaken. Zij begaven zich te ongeveer 11 uur daartoe naar 's ministers departement op het Binnenhof, gevolgd door vele afgevaardigden en belangstellendendieaf gedeeld in rijen van viereen stoet van ongeveer 150 personen vormdenwaarbij sommige vrouwen. Aan den ingang van het Departement begaven alleen de afge vaardigden zich naar binnen en bleven de overigen buiten wachten. Na een groot kwartier traden de af gevaardigden weder naar buiten en werden zij begroet met de kreet„Leve het Algemeen Stemrecht." In dezelfde orde keerde men naar het vergaderlokaal terugwaar de geschorste vergadering hervat werd. De heer Gebing bracht toen verslag uit van de ver vulling der opdracht. Hij stelde daarbij op den voor grond dat de minister van binnenl. zaken de commissie met welwillendheid ontvangen had. Na de aanbieding van het adres verzekerde de mi nister, dat hij voorstellen zou, dat de regeering het in ernstige overweging zou nemen. Wat den daarin uitgedrukten wensch betrofde invoering van den daarin gevraagd en maatregel kwam hem nog niet zoo noodzakelijk voorals daarin werd uiteengezet. Hij merkte opdat het algemeen stemrecht hier te lande nooit bestaan had en een zaak die geheel nieuw is voor ons land niet zoo voetstoots kon worden ingevoerd. De president deelde verder mede dat hii in antwoord daarop den minister gewezen had op de beweging allerwege in den lande ten gunste van het algemeen stemrecht zich openbarende verleden week in de ver schillende vergaderingen van vereenigingen en gisteren in de door een paar duizend voorstanders bijgewoonde vergadering. Daarop hernam de ministerdat de onderteekenaren zich overtuigd konden houdendat de regeering de zaak met al den ernstdien zij verdientzou over wegen en hij voegde daaraan toe, dat de gelegenheid daarvoor in dezen tijd zeer geschikt was, nu men weldra het werk der grondwetsherziening hoopte ter hand te nemen. De president spoorde ten slotte alle afgevaardigden Kavel 55 tot en met 105 van de domeingoede ren van wijlen Prins Frederikin de omstreken van Oosterhout lijn ingezet op f 93.375 en kavel 106 tot en met 149 op f 64,375. Gezamenlijke opbrengst f 263.950. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) heeft zich eene commissie gevormd tot bet oprichten eener school met den bijbel. Aan een te St. Maarten gehouden kolfwedstrijd namen 14 aan een aldaar gehouden biljartwedstrijd 12 personen deel. Bij het kolven werd de prijs behaald door C. Berkhouwer te Haringearspelde le premie door A. de Wit van St. Maarten en de 2e premie door J. Peetoom van Schagerbrug. Bij het biljarten won J. Peetoom van Schagerbrug den eersten prijs C Peetoom van St. Maarten de eerste premie en C. Grootevenzoo van St. Maarten de 2e premie. Beroepen te Benesse en Noordwelle ds. J. P. Heringa te Zuidscharwoude. Zaterdag namiddag maakte een ingezeten te Noordscharwoude, zekere K., reeds in lijdenden toestand door ophanging een einde aan zijn leven. Te Warmenhuizen is eene afdeeling opgericht van de maatschappij tot verpleging van weezen in het huis gezin zij telt aanvankelijk 16 leden. -4e klasse, 15 September, le. lijst. aan te zorgen dat de beweging ten gunste van het groote beginsel in alle oorden des lands levendig werd gehouden en als middel om daartoe te geraken, beval hij vooral het stichten van at'deolingen van den bond voor algemeen stemrecht aan. Daarmede was de bijeen komst afgeloopen en bleven de afgevaaardigden in het versierde lokaal nog eenigen tijd bijeen. Te Zijdewind wordt bij de openbare school eene speelplaats gemaakt en van den openbaren weg door een ijzeren hek afgescheiden. De aan den raad der gemeente Warmenhuizen aangeboden begrooting voor 1885 sluit in ontvang en uitgaaf op f 19.930.70% onder de inkomsten komt voor huur van landerijen 9630 voor. Van de 87 aanvragers om gewone planten voor de Floralia-tentoonstelling te Hoorn hebben 52 vier honderd vijftien planten ingezonden van 7 van de 14 aanvragers om buitengewone planten kwamen 57 plan ten in. - Op verzoek van den minister van oorlog is door den minister van waterstaat aan het personeel van het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam gevraagd, wie zich, bij het eventueel op voet van oorlog brengen van het leger, beschikbaar willen stellen om de militaire tele graaf posten te helpen bezetten waartoe de telegraaf- compagnie der genie onvoldoende is. 3/ burgerlijke telegraaf-ambtenaren zijn daarvoor noodig en men hoopt die uit vrijwilligers te vinden. Bij oproeping wordt eene toelage van hoogstens f 2.50 per dag en als onderscheidingsteeken een pet met insigne gegeven. De Koning heeft niet alleen aan het dienstdoend personeel van wijlen den prins van Oranje de laatstelijk genoten jaarwedde geheel of gedeeltelijk als pensioen toegelegd doch tevens de jaarlijksche belooningen en toelagendoor den prins aan verschillende oud-hofbe ambten en personen verleend als levenslang pensioen bestendigd. Te Oude Niedorp is tot wethouder herkozen de heer J. Stam. De feesten te Leiden op den 3 October zullen geopend worden met salvo's van geschutklokkenge lui en koraalmuziek voor koperen instrumenten op den toren van het raadhuis. Na den afloop van den dank en bedestond in de verschillende kerken wordt een gecostumeerde optocht door werkliedenvereenigingen ge houden voorstellendede opkomst en ontwikkeling van Leiden en de vergrooting der stad, bestaande in 8 groepen. Daarna onthulling van het gedenkteeken waarbij 800 a, 900 leerlingen der openbare bijzondere en zondagscholen onder begeleiding van muziek eene kindercantate van J. Buygrok zullen uitvoeren. Leiden's Mannenkoor zingt bij die gelegenheid „de Oranjevaan" van B. Hol. Daarna voortzetting van den optocht terwijl de kinderen in optocht naar de stads gehoor zaal zullen gaanom op ververschingen onthaald te worden. Des avonds verlichting van de Buïne en het raadhuis met gastoestellen en ten slotte muziek en vuurwerk. Des middags heeft een feestmaal plaats. Beroepen bij de doopsgezinde gemeente te Burg, Waal en Oosterend op Texel L. van Cleefï J.Jz. te Tjalleberd. Aan den burgemeester van Amsterdam zal een adres ingediend wordenwaarbij aangedrongen wordt op intrekking van het besluit, betreflende het opvangen van honden. Onder de in de afgeloopen week voor het nota rieel examen geslaagden behooren voor het le gedeel te A. Mackenzie te Haarlem en voor het 2e gedeelte W. H. Voskuil en Ch. Miseray te Amsterdam. Dinsdag 16 September. 's Gravenha&e. Eerste Kamer. De heer van Eysinga heeft het presidium aanvaard met eene rede waarin hij betreurde, dat door den rouw onze beminde Ko ning gisteren de opening der Kamers niet bijwoonde en wees op de noodzakelijkheid van 't herstel van het verbroken evenwicht in de financiën en ingrijpende wijzigingen in ons staatsverband. Deze en andere zaken zullen onverdeelde zorg eischen. Boven alles dient de leuze „eendracht maakt macht" betracht te worden de voorzitter herdacht daarna het overleden medelid graaf van Limburg Stirum. De Kamer is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Tweede Kamer. Tot candidaten voor het voorzit- terschap zijn gekozen de heeren CremersA. Mackay en Borret. Brussel. 40000 geweren der nationale garde zijn van hier naar een luiksch fort gezondenuit vrees voor oproer; het gerucht blijft aanhouden dat de Ko ning weigert de schoolwet te teekenen. Uit Delft wordt ons berichtdat het tafreel, be stemd voor de gerestaureerde waag alhier vervaardigd in de fabriek van Delftsch aardewerk van de heeren Joost Thooft en Labouchère gereed is. In het aan Nicolaas Beets aangeboden album komt van den heer C. W. Bruinvis eene photografische afbeelding van het landgoed der Foreesten, Nyenburg, met toepasselijke versregelen voor en van den heer B. G. de Vries van Heysteen reizangvertaald uit Sophokles' Filoktetes. Op ons verzoek heeft de heer C. W. Bruinvis zijne versregelen ter onzer beschikking gesteld. Zij luiden Bij eene afbeelding van het Huis Nyenourgin het album dr. Nicolaas Beets op zijnen 70en ver jaardag aangeboden. Het witte huis in 't groen gevat Weerspiegelt in het glinstrend nat, En lokt een ieder vriendlijk aan Die op zijn weg er langs moet gaan. Maar daalt de zomerzon in 't west', Dan toont het zich op 't allerbest Dan wordt het schitterend verguld De beukenlaan van goud vervuld! 't Heeft u met vasten band geboeid Zijn naam uw jong gemoed ontgloeid, Toen uwe liefste en grootste schat Daar bij haar moeder woning had. Haar teerheid, Nijenburgs natuur Versterkten 't dichterlijke vuur Dat u gekweekt bij lauwerblaan Vroeg aan de lier de hand deed slaan. Sinds hebt gij jaren vloden heen Veel vreugd gesmaaktveel droefs geleén Wij hebben ze in uw lied verstaan Uw blijden lachuw bittre traan Wij werden 't luistren nimmer raoê Want steeds spraakt ge in uw lied ons toe Van godsdienst en van kuische min Van vaderland en huisgezin En klonk zij schoon van uwe lier De moedersprake ons zoo dier. Doemt thansaan uwen avondstond 't Verleden op als uit den grond En rijst voor uw herinnering Zoo menig plekzoo menig kring Die voedsel gaven aan uw lied De Nijenburg ontbreekt dan niet; Maar schijnt met heerlijk licht bestraald Alsof de zon in 't westen daalt, En 't witte huis een gouden gloed Door 't lommerzendt tot avondgroet C. W. BRUINVIS. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 16 September. W. B„ te Alkmaar, diefstal, vrijgesproken en opvoeding in een verbeterhuis tot 1 April 1889. H. B., te Alkmaar, mishandeling, 8 dagen gev. D. L. D., te Helder, openbare dronkenschap 14 dagen gev. C. d. H., huisvrouw van D. H. en A. S., beiden te Helder, verkoopen van militaire kleeding, de eerste 7 dagen gev., de ^weede t 15 boetesubs. 4 dagen gev.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3