No. 112. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. V R IJ D A G 19 SEPTEMBER. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? Deze Courant wordt DinsdRg-, Dond.0rd.ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprga per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door Prijs der gewone Advertentiën (jfrfficlëel (Bcbocltc. STEDELIJK. MUSEUM. ISuitettlanb. fSittnenlanb. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAAKSCHE COURANT. het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat bet suppletoir kohier van bet patentrecht over het le kwartaal van het dienstjaar 1884/85, op 15 September 1884 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle gerechtelijke vervolgingen, welke nit nalatig heid zouden voortvloeien te voorkomen. AlkmaarHet Hoofd van het Bestuur voornd., 16 Sept. 1884. A. MACLAINE PONT. Bezichtiging tegen 10 cents per persoon ZONDAG 21 Sept. 1884, van 1 tot 3 uren. Verder wordt herinnerddat het Museum iederen MAANDAG en VEIJDAG, van één tot drie uren des namiddagskan worden bezichtigd tegen 25 cents per persoon. BELGIE. De burgemeester van Brussel beeft den 15 in de vergadering van den gemeenteraad een volle dig overzicht gegeven van de stukken met de minis ters en den gouverneur van Brabant gewisseld over de maatregelen die genomen waren om wanordelijkheden tijdens de manifestatiën te voorkomen. Deze stukken strekten voornamelijk om te bewijzen dat de genomen maatregelen inzonderheid die van den 7, van dien aard waren dat niets meer kon gedaan worden om de orde te bewaren. Hij aarzelde niet om te verklaren dat de wanordelijkheden van den 7 te betreuren waren. De verantwoordelijkheid daarvoor viel echter niet alleen op de bevolking eu de gemeente-politie. Do houding der manifestanten had de bevolking verbitterdterwijl tallooze opschriften beleedigend waren. Hij haalde eenige voorbeelden aan zooals Weg met de onge lukswet Waarom zijn ze woedend F omdat ze atgezet zijn. „Geuzen en h Durft gij u roeren Dan zullen de boeren Den bek u snoeren." Bovendien liep het gerucht dat verscheidene deelne mers aan den optocht met geld omgekocht waren. De clericale pers had de liberalen beschimptterwijl de liberale bladen tot kalmte aangemaand hadden over eenkomstig het door hem aan hen gerichte verzoek. Indien de genomen voorzorgsmaatregelen onvold&ende waren geweestwas er geen ander middel overgeble ven dan de manifestatie te verbieden. Geen maatregel had een algemeene uiting van de gezindheid des volks kunnen voorkomen en eene tusschenkomst der troepen, die hij zich gelukkig acht geweigerd te hebben zou niet geholpen hebben. Hij zeide vervolgensdat hij al was het zijn plicht zijne medeburgers te beschermen, zijne meening niet behoefde te verloochenenen dat hij het onderwijs en de rechten der gemeente ondanks alle bedreigingen zou weten te verdedigen. Hij bestreed ten slotte de aantijgingen tegen de burgerwacht in gebracht. De gemeenteraad nam daarop met algemeene stemmen eene motie van dankbetuiging aan deu bur gemeester, de politie en de burgerwacht aanomdat zij gedurende de laatste onrustige tijden hun plicht hadden gedaan. Een viertal leden zwaaiden in het bij zonder lof toe aan den burgemeester, terwijl met alge meene stemmen aangenomen werd een voorstel om het verslag dezer zitting openbaar te maken onder de be volking te verspreiden en toe te zenden aan den Ko ning de ministers en de kamer- en senaatsleden. De Koning ontving den 17 te half elf de burge meesters van Brussel, GentLuik, Antwerpen, Bergen en Arlon. Op het door den Koning gesprokene komen wij nog terug. Alleen zij voorloopig gemeld dat de bekrachtiging der onderwijswet te wachten is. De bur gemeesters besloten inmiddels, den 2 October op nieuw te Brussel bijeen te komen. FEANKEIJK. De heer Laroche Joubert (Bona- partist) is den 14 tot afgevaardigde in het district Au- goulême gekozen met 8425 stemmen tegen 4366 op den republikein Guimberteau. Te Nantes werd gekozen de legitimist de Cazenove de Pradmes met 8958 stemmentegen Chénard bonapartistdie 3932 stammen verkreeg. Deze verkiezing geschiedde ter ver vanging van een bonapartist. ITALIË. Den 15 kwamen in het geheele rijk 613 choleragevallen voor waarvan 351 met doodelijken afloop. °Te Napels stierven 283 en te Spezzia 6. Den 16 stierven in het rijk 325 personen waarvan 265 te Napels en 11 te Spezzia. ECSLAND, Het P g> id van St. Petersburg wijst op de bijeenkomst der drie Keizers als op eene wijding der reeds bestaande overeenstemming van de drie rijken en als een nieuwen waarborg voor den vrede. Het is daarbij niet om vormelijke verdragen te doen niet om bijzondere overeenkomsten doch elk nieuw ontstaand vraagstuk zal de drie Monarchen niet gescheiden vin den maar vereenigd in het besluit om gemeenschap pelijk te handelenwaar het gemeenschappelijke be langen betreft, of, waar de belangen uiteenloopen, ze te vereenigenzoodat orderecht en vrede solidair gewaarborgd worden. Voor de drie volken is de ont moeting der drie Keizers een onderpand van veiligheid en welvaart. Eene volledige wederkeerigheid zal be vestigd wordenen gelijktijdig wordt op het woelen der verachters van orde, der anarchisten en rustverstoor ders een waakzaam oog gehouden. Het regeeringsblad behelst een bericht [uit Skiernie- vice van den 15, meldendedat bij den rit van de station naar het paleis in het eerste rijtuig de Duit- sche Keizer en de Eussische Keizerin zatenin het volgende de Keizers van Oostenrijk en Eusland. De Keizer en de Keizerin van Eusland namen hun intrek in de linker zijde der bovenverdieping van het Slot, in welks rechter zijde Keizer Wilhelm woont, terwijl Keizer Prans Jozef de benedenverdieping rechts innam Prins Bismarck met gevolgalsmede de heeren KalnokyGiersven Schweinitz enz., namen in den eersten en tweeden vleugel van het Slot hun intrek. De overige tot het gevolg behoorende personen waren in de stad en op het landgoed Lowitsch ingekwartierd. CHINA. Te Shangaï is eene belangrijke vergade ring gehouden door de geheele vreemdelingen kolonie waarin opgekomen werd tegen het voortduren der on geregelde vijandelijkheden, die den handel vernietigden en waarin de betrokken regeering verzocht werd be middelend op te treden. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Den 16 werd de heer mr. Cremers tot eersten kandidaat voor voorzitter gekozen met 50 van 64 stemmen tot tweeden kan didaat de lieer mr. A. baron Mackay met 51 van 74 stemmen; tot derden kandidaat de heer E. H. Borret met 51 van 76 stemmen. De ingediende indische begrooting voor 1885 wijst de vol gende eindcijfers aan Uitgaven in Nederland t 25.178.391, in Indie f117.958.017, samen f 143,136.408. Middelen in Nederland f 38.634.102, in Indie f 103 245.205, samen f 141.879.307. De begrooting sluit dus met een tekort van f 1.257.101 dat vermeerderd moet worden met liet bedrag voor aanbouw van schepenna beslissing over de plannen betreflende de her vorming der zeemacht in Indie. Hoewel voor den aanleg van Staatsspoorwegen f 5.790.000 wordt uitgetrokken, is het eindcijfer bijna f 3 600.000 lager dan voor 1884, grootendeels een gevolg van de toepassing der plannen tot bezuiniging. De prijs der koffie is slechts op/0,30 per half pond geraamd. Tegenover die gedrukte raming wordt ge rekend op f1.800.000 kooger ontvangst als uitvloeisel van nieuwe belastingregelingen. Er is niet gerekend op de vermeerdering van inkomsten door eene wijziging van het tarief der invoer- reehten in Indie te verkrijgen. Wordt het daartoe in te die nen wetsontwerp nog in dit jaar door do wetgevende macht bekrachtigddan is de daaruit voortvloeiende vermeerdering van inkomsten voldoende om het geheele bestaande tekort te doen vervallen en de noodige gelden beschikbaar te laten voor den aanbouw van schepen. Het bedrag der gezamenlijke begrootings-tekorten op 31 De cember 1885 wordt geraamd op t 4.000.000, of, als het ge raamde tekort over 1885 door wijziging der tariefwet verdwijnt, op f 2.742.939. Bij een afzonderlijk wetsontwerp zal voorzien worden in het indische kas-tekort over 1885. De uitgaven voor 1885 zijn 1 3.598.953 lager geraamd dan voor 1884. De verschillen worden afzonderlijk toegelicht. Op de kosten van de algemeene secretarie wordt f 25,000 bezuinigd. De afdeeling binnenlandsch bestuur blijft ruim 1.100.000 lager. DOOB 75) „Wij hebben onzen neef Albrecht groot onrecht aan- gedaanzeide mevrouw goedhartig. „Hij moge wat lichtzinnig gehandeld hebben slecht is hg zeker niet, anders zou hij onmogelijk zoo gemakkelijk en zoo spoe dig de laatste beleediging hebben kunnen vergeten die hem hier in Osternau is aangedaan. Zijn aanbod is wezenlijk edelmoedig. Gij, Liesje, waart nooit vrien delijk en lief tegen hem, vaak hebt gij hem diep ge krenkt en toch heeft hij u nog lieftoch is hij nog ten volle bereidom zijnen rijkdom met u te deelen en u tot meesteres te maken op Osternau. Preule Liesje staarde hare moeder aan met wijd ge opende oogen waarin eene uitdrukking lag van den grootsten schrik. „Kunt u er wezenlijk ook maar een oogenblik in ernst aan denkenmoedervroeg zij met bevende stem „dat ik dat gruwzaam aanbod zou aannemen F" „Mijn kindantwoordde mevrouw von Osternau ge ruststellend, „gij moet niet zoo hard en onrechtvaardig de goede voornemens vau onzen neef veroordeelen. Hij wenschtzooals gij gehoord hebtdat gij niet over haast beslissen zult; een enkel woord, zooals gij zooeven tegen mij hebt uitgesprokenzou tot hem gericht't hem ten eeuen male onmogeljjk maken om te blijven aandringen op uw beziten daarom heeft hij zeer verstandig zich verzekerd van de tusschenkomst van onzen waarden vriend Storting, en zich door hem tot mij gewend ten einde mijne voorspraak bij u te ver krijgen. Ik zeg hij heeft zeer verstandig gehandeld hij kent uw vurigonbuigzaam karaktermaar hij weet ookdat gij mijn eenig lief kind zijttot iedere opoffering voor uwe moeder ten allen tijde bereid hij weetdat gij den tegenzin al mocht die ook al een oogenblik bij u opkomen zult overwinnen en onder drukken omdat van uwe beslissing niet alleen uw eigen levensgeluk afhankelijk is maar daarbij ook de toekomst uwer moeder op het spel staat. Uw „neen" zou ons beiden onvermijdelijk verdrijven van ons ge liefd Osternauvan het graf van uwen vader en van Fritsje, ons prijs geven aan de wisselvalligheid van een kommervol bestaan want nietsniets hebben wij ge red uit do schipbreuk onzer hoop. Uw „ja" daar entegen maakt u terstond tot meesteres op Osternau en maakt het ook mij mogelijk om hier te blijven hier, waar ik zoo lang gelukkig heb geleefd waar ik nooit geheel ongelukkig zijn kanwaar mij de herinne ring aan mijnen vroegeren voorspoed tot eenigen troost verstrektwaar iedere blik uit het venster op de vriendelijke groene weiden en lommerijke bosschen iedere wandeling in den tuin nieuw leven en eenen nieuwen aangenamen vorm aan deze herinneringen verleent. Ik ben overtuigddat gijna ernstig en kalm overlegtot een besluit zult komendat de grondslag zal zijn van uw volgend geluk, en daarom smeek ik u, Liesje, beslis ten minste op 't oogenblik nog niet Preule Liesje had heete tranen geschreidterwijl hare moeder aldus tot haar spraken toen mevrouw von Osternau ten laatste hare hand vatte en haar tee- der naar zich toe trok, viel het meisje de goede vrouw om den hals en omarmde haar hartstochtelijk; maar in het volgend oogenblik reeds richtte zij zich weer op en met zichtbaar geweld hare heftige aandoeningen onderdruk kend sprak zij kalm en beslist „Ik kan niet met mijne beslissing talmen omdat ik reeds besloten ben. Alles alles wil ik voor u opoffe ren moeder, alleen mijne ziel niet. Ik kan geen val- schen eed doen voor het altaar, kan niet zweren den man te eeren en lief te hebbeD, dien ik uit den grond van mijn hart verachtIk kan en wil mij niet ver- koopenzelfs niet uit liefde voor umoederWilt gij uw eenig kind in 't ongeluk stortenhaar doen stervenblijf dan volharden bij uwen eischdat ik gehoorzamen zal aan uwen wil „Kind, Kind! Uwe woorden zijn een verschrikke lijke boosaardige laster „Neenmoeder, ik laster niet en dreig evenmin. Nooit zou ik zelf een einde aan mijn leven maken maar zeker sterven indien ik gedwongen ware, mijzelf te verachten. Maar neendaartoe zult gij mij niet dwingen Gij zultgij kunt niet ontrouw worden aan de nagedachtenis van mijnen onvergetelijken vader, die deze verbintenis nooit zou hebben geduld. Vrijwillig en zonder morrenzal ik met u de grootste ellende verduren van harte graag wil ik voor u werken dag en nachtzoolang ik kan bereidwillig allesalles doen wat gij wenschtmaar dien dief „Liesje spreek dat woord niet uit „Vader heeft het uitgesproken in zijn stervensuur, stervend 't mij ingefluisterd misschien had hij een voorgevoel, dat dit uur voor mij zou komen. Waak over Pritsje," fluisterde hij mij toe, „en bescherm hem tegen den dief en brandstichter 1 En ik zou de vrouw worden van dien onmensch F NooitnooitGa terug naar den heer von Osternau mijnheer Storting, vertel hemwat gij hebt gehoord, zeg hem, dat alleen de gedachte aan hem reeds voldoende is om mij met afschuw en walging te vervullen, dat ik hem haat en verachten dat ik liever van honger omkomof mij zelf en mijne moeder prijs geef aan de diepste ellende dan mij te verkoopen aan hem den schurk den vervloekten dief eu brandstichter Gij weet het, mijnheer von Ernau, dat het mij nooit wel mogelijk was freule Liesje iets te weigeren hoe kon ik haar dan nu weerstaannu zij mij een dienst vroeg in het meest gewichtige uur van haar leven Ik zeide haar dit en zij beloonde mij voor mijne bereid- wi'ligheid met eenen dankbaren blik uit hare vrien-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1