No. 114. Zes en tachtigste Jaargang. 1884 EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? WOENSDAG 24 SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën jguitentanb. ISinncnlanbi. ADOLF STRECKFUSS. ALKMA4RSUHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. De bijeenkomst der liberalen, die te Ant werpen tegen den 21 belegd wasis door het bestuur op het verlangen van den burgemeester afgezegd. De schoolwet is den 22 in de Moniteur verschenen, bekrachtigd door de koninglijke goedkeuring en ge- teekend door den minister van binnenl. zaken en van justitie. Op den tekst der wet volgt het reglement tot hare uitvoering. De burgemeester van Brussel liet den 21 de vol gende bekendmaking aanplakken „Het is de plicht van alle goede burgersde school wet te gehoorzamen. Manifestation op straat zouden gevaarlijk zijn voor de openbare orde en worden daarom tot nader order verboden. De aanstaande gemeente lijke verkiezingen verschaffen de wettelijke wapenen om eene wet te bestrijdendie het onderwijs in gevaar brengt. „Ik doe een beroep op de burgerij om de orde te handhaven. Alle samenscholingen, die aanleiding zouden kunnen geven tot verstoring der orde zullen uiteen gedreven worden." De orde is tot nog toe niet gestoord. Wel bewoog zich des avonds eene talrijke menigtevoornamelijk wandelaars en nieuwsgierigen door de straten doch groote ophoopingen en botsingen kwamen niet voor. Eenige benden, die zich, zingende en schreeuwende, in het midden der stad vertoonden, werden door de politie zonder moeite uiteen gejaagd. De directeur van het Journal National is het land uitgezet wegens zijne heftige republikeinsche artikelen. DUITSCHLAND. De invoer van varkens uit Rus land is over de geheele grens van het district Gumbin- nen van af den 1 October a.s. verboden. ENGELAND. Tijdens het verblijf van minister Gladstone te Edinburgh zijn aldaar 150,000 portretten van hem a 0,05 per stuk verkocht. De gunstige uit Egypte ontvangen berichten zullen de daarheen te zenden troepenmacht aanmerkelijk doen verkleinen. ITALIË. Den 19 kwamen in het rijk 559 cholera gevallen voorwaarvan 385 te Napels. Het aantal sterfgevallen was 312, waarvan 226 te Napels den 21 stierven 246 waarvan te Napels 161 en 7 te Spezzia. Te Rome werd geen enkel geval bekend. RUSLAND. De Keizer en de Keizerin ontvingen den 19 des voormiddags eenige afgevaardigden uit de landbouwers van het district Radimin, die hun het zout en brood kwamen aanbieden. Vervolgens hebben zij zich naar het jachtslot Liubochenk begeven om zich eenige dagen aan het jachtvermaak te wijden. Zij waren vergezeld van grootvorst Wladimir, den prins van Saksen-Altenburg en een vrij talrijk gevolg. TURKIJE. Men zegtdat er sporen van toenade ring tot Rusland zijn. Een bijzonder russisch gezant schap zou den sultan zelfs eene ridderorde komen over handigen een tot heden ongehoord feit. EGYPTE. De Moedir van Dongola heeft geseind dat een boodschapper van generaal Gordon het bericht aangebracht haddat de emir van Abukhanga en eene van Kordofan gekomen legermacht op 24 Juli door generaal Gordon volkomen verslagen waren, met groot verlies voor den vijand. Den 30 Augustus was een ander gevecht geleverd tengevolge waarvan het beleg van Khartoem opgeheven zou zijn. De Sjeik Sidi, zijn zoon en verscheidene aanhangers werden gedood. Dit bericht is bevestigd door een brief van den Bey uit Khartoem die Halfyeh met egyptische troepen bezet houdt en door een bericht van den franschen conul te Kartoem. Over het algemeen keerde het land tot rust terug. De hoofden van den stam der Sheygieh boden hunne onderwerping aan en hadden op den Koran ge zworen den valschen profeet niet langer te zullen volgen. Te Caïro twijfelde men sterk aan de echtheid dezer tijdingen. De vertegenwoordigers van DuitschlandOostenrijk en Frankrijk zijn uitgenoodigd in een gemeenschappe lijk schrijven bij Nubar-pacha in verzet te komen tegen het besluit tot schorsing van het aflossingsfonds. Frank- rijk's vertegenwoordiger kwam reeds den 20 persoonlijk daartegen in verzet. Men zegt, dat hij intrekking eischt van den brief van den minister van financiën aan het bestuur van de kas der schuld. ST ATEN-GENERA AL Tweede Kamer. De min. van justitie handhaaft, in zijn antwoord op het verslag der Kamer over het wetsontwerp tot uit breiding van het personeel der rechtbank te Amsterdam, die uitbreiding wegens den toenemenden achterstand van zaken. Toevoeging van eene 2e strafkamer acht hij vooralsnog niet noodzakelijk. Hij is tegen opheffing der rechtbank te Haarlem en tegen de overbrenging van het personeel daarvan naar Amsterdam. Tot samen stelling der vierde kamer blijft hij een vice-president en 3 rechters noodig achten. Bij een gewijzigd wetsont werp wordt het parket, overeenkomstig het betoog van den officier van justitie te Amsterdam met één sub stituut-officier uitgebreid zoodat er 5 zullen z;jn. Tot rapporteurs over het wetsontwerp tot het in overweging nemen van de wijziging van artikel 198 der grondwet zijn den 22 benoemd de heeren Schaepman van der Linden van der Loeff, Tak en Beelaerts van Blokland. In den nacht van den 12 op den 13kwartier over 1 uurwerden de bewoners van Kolhorn ver schrikt door een bliksemstraal met een ratelenden don derslag uit een paar donkere wolken terwijl overigens de maan helder scheen. Nergens onraad bespeurende, ging men weer te bed, daar het verschijnsel zich slechts eenmaal herhaalde. Later is ontdektdat de door Jan Kuiper bewoonde van een bliksemafleider voorzieneu watermolen der Sahagerkoggen getroffen is geworden de straal was van de roedie gehavend werd op den afleider overgesprongen. Bij den kolfwedstrijd te Beverwijk op den 17 werd de le prijs f 13 behaald door den heer P. Brasser en de eerste premie f 7 door den heer P. Groen, beiden van Uitgeestde 2e premie door J. van der Does te Beverwijk. Bij den biljartwedstrijd werd de prijs 10 gewonnen door genoemden heer Brasser, de le premie f 6 door den heer D. van der Kolk en de 2e premie door den heer B. vau der Kolk. Den 17 bracht de commissie voor de stationeering van een rijstier in de vergadering der afdeeling Enk huizen en omstreken van de maatschappij van land bouw verslag uit van haar beheer. Van den heer D. Stam in de Hout was voor f 500 gepacht de stier Adam die geplaatst was geweest bij den heer J. Visser te Hoogkarspel. 224 koeien waren tegen 4 dekgeld en 20 zonder vergoeding volgens over eenkomst met den eigenaar, besprongen. De uitgaven hadden behalve genoemde 500, bestaan in stalhuur f 72knechtsfooi 15 kort voeder f 98.75, timmer-, metsel- en smidswerk f 29.48, advertentiën en druk werk/7 19.80, eenige kleinigheden ƒ7.21, samen f 742.93, alzoo batig slot van 153.07, dat in de spaarbank te Enkhuizen geplaatst is om te dienen voor dergelijk doel of voor eene tentoonstelling van bij dezen stier gewonnen kalveren in 1885. Van de subsidiedoor de afdeeling als waarborgfonds toegezegdbehoefde geen gebruik te worden gemaakt. In November a.s. wordt een vergelijkend onder zoek gehouden van adapiranten voor surnumerair bij de posterijen. Zijdie in aanmerking willen komen voor de twaalf open zijnde plaatsen, wenden zich vóór 1 Oct. bij op zegel geschreven verzoekschrift tot den min. van waterstaat. Een urker vischschuit is den 19 ter hoogte van Kijkduin door de nederl. rammonitor Draak overstoomd, waardoor het vaartuig zware schade bekwam. De gemeente-rekeniDg te Beverwijk is den 19 voorloopig vastgesteld in ontvang op f 45193.87 in uitgaaf op f 44678.90^, alzoo batig slot van ƒ514.98|; de begrooting voor 1885 werd aangeboden in ontvang en uitgaaf op 38.954.59. Den 19 heeft de gemeenteraad van Beverwijk ver worpen een voorstel van burg. en weth., om te bepalen, dat geene meststoffendan van zuivere koe- of paar- denmest gehouden zouden mogen worden op een af stand van minder dan 5 el van huizen, wegen of schut- DOOB 77) „De man was misschien geen zwendelaar", antwoordde Egon glimlachend. „Misschien heeft de uiterste nood hem naar Amerika gedreven en zou hij wanneer hij nu vernam dat mevrouw von Osternau en hare doch ter zeer hulpbehoevend zijnhet zijne plicht achten, aan de dochter de achttienduizend gulden terug te be talen welke hij den vader is schuldig gebleven. Daar hij de tegenwoordige verblijfplaats van mevrouw von Osternau niet kentzou hij zich natuurlijk tot haren vriend, mijnheer Storting, wenden, wien hij heeft leeren kennen als den getrouwen bestuurder der goederen van mijnheer von Osternau en wien bij vroeger reeds meer malen geld heeft uitbetaald. Hij zou mijnheer Storting schrijven dat de fortuin hem in Amerika begunstigd heefthij daar een rijk man is geworden en zich er in verheugdeeindelijk de oude schulddie hem zwaar op zijn geweten druktete kunnen afdoen. Met de renten a vijf procent, zal zich de som, die hij mijn heer von Osternau schuldig is in 10 jaren tot zeven entwintig duizend gulden hebben vergroot en deze som zendt hij mijnheer Storting met de opdracht haar aan de erfgenamen van den overleden mijnheer von Oster nau uit te betalen. Natuurlijk zou mijnheer Simon tevens van deze erfgenamen eene door een notaris op gemaakte kwitantie vorderen waarin zij erkende volle dige kwijting te hebben ontvangen. Het behoeft u niet te verbazen, waarde vriend, wanneer gij misschien nog van avond zulk een brief krijgt met een aanwijzing ten bedrage van zeven en twintig duizend gulden op het huis A. C. Ernau en Comp. te Berlijn en natuurlijk zult gij dan wel dadelijk naar Berlijn gaan, om die som in ontvangst te nemen het verblijf van mevrouw von Osternau uittevorschen en haar het geld ter hand te stellen. Niet waar, vriend Storting, gij zult u die moeite wel getroosten P" „Mijnheer von Ernau", riep Storting wien de tranen in de oogen kwamen, „ik heb altijd veel van ugehou den nu vereer ik u „Daartoe is werkelijk geen redenbeste vriend", antwoordde Egon lachend „op het oogenblik dat ik u tot een bedrog overhaal en zelf eene valschheid in geschrifte wil begaanmoogt gij niet van vereering spreken. Maar wij zullen beiden het bedrog voor ons geweten wel kunnen verantwoorden. Ga u nu dadelijk voor uwe reis gereed maken, waarde Storting. Binnen het uur zal de brief van mijnheer Simon in uwe han den zijn gij behoeft er niet op te letten dat die mis schien niet den goeden poststempel draagt, gij kunt den brief ook zeer goed zonder couvert overgeven." „Dat zal niet noodig zijn ik zal voor een couvert zorgen met een echten amerikaanschen poststempel. Gisteren heb ik juist een brief ontvangen van een neef, die te Nieuw-Orleans woont en geadresseerd was naar mijne vroegere woonplaats, maar mij naar Plagnitz is nagezonden. Het couvert kan zeer goed voor den brief van Simon dienen en verklaart tevens, waarom ik juist heden naar Berlijn reis want natuurlijk haast ik mij, om mevrouw von Osternau in het bezit van haar eigen dom te stellen." „Bravo, vriend Storting En nu ons plan uitgevoerd!" Twee uur later was Storting op weg naar het naast- bijzijnde station met den brief van mijnheer Karei Jo- ban Simon, uit Nieuw-Orleans, en eene aanwijzing van zeven en twintig duizend gulden op het huis A. C. Er nau en Comp. te Berlijn in de zak. XXVII. Na een rustigen nacht ontwaakte Egongesterkt en met nieuwe levenslust bezield. Hij voelde nauwelijks meer dan eene lichte hoofdpijndie hem nog aan de vermaning van den docter, om zich rustig te hou den herinnerde en zelfs deze verdween, toen hij het venster opendeen de frisschegeurige morgenlucht hem langs het voorhoofd streek. Hij gevoelde zich zoo weldat hij zich onmogelijk aan de trage rust kon overgeven die de docter hem had aanbevolen de lachende zonneschijn noodigde hem zoo dringend uitom de dompige kamer te verlaten in de vrije natuur den stand der weiden en velden op te nemen en nu eindelijk met het geoefend oog van den ervaren landhuishoudkundige te onderzoekenop welke wijze zijne goederen in zijnen naam waren be stuurd. Hij kleedde zich snel aan maar toen hij met krach tige schreden door de kamer liep en de trap afging gevoelde hij toch dat de hoofdpijn weder iets erger werd niet zoo hevig als gisteren maar toch erg ge noeg om hem aan te sporen, den raad van den docter niet uit het oog te verliezen. Het plan om zich een paard te laten zadelen en naar buiten te rijden moest hij daarom wel opgeven maar eene kleine wandeling in langzame stap over het binnenplein door de stallen en de overige gebouwen meende hij zich echter te mogen veroorloven en hij ondernam haar, zonder al te zeer pijn te gevoelen. De voorbeeldelooze orde die hij overal vond ver raste hem alleraangenaamst, niet minder de vriendelijke eerbiedige wijzewaarop de liedendie op het punt waren naar het veld te gaanhem als hunnen heer begroetten zonder die ootmoedige onderdanigheid aan den dag te leggen die in de duitsch-poolsche provin ciën onder het lage volk nog zoo zeer verbreid is en die in hooge mate Egon's afkeer opwekte. De knechten en daglooners namen beleefd hunne mutsen af, maar bogen zich niet op hunne eene knieom hem de band te kussen zij gaven verstandige inlichting over het hun opgedragen werk waarmede zij juist zouden aanvangen.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1