Haarlemmermeer: te Lutjebroek A. de Vries te Vo- lendam. Voor de betrekking van bode en concierge van het stadhuis te Monnikendam, tegen f 200 jaarwedde en vrije woninghebben zich 104 personen aangemeld. Voor het notariëel examen zijn in de vorige week o.a. geslaagd voor het le gedeelte, de heer G. J. B. ter Kuile le Zaandam voor het 2e gedeelte de heer J. Koolhoven te Haarlem. Het benoodigde kapitaal voor de Nederl. locaal- spoorwegmaatschappij te Apeldoorn is gevonden. Bin nen eene maand zal de onderbouw der brug te De venter aanbesteed worden. Te Hilversum is met het leggen der gasbuizen een aanvang gemaakt. Tegen 4 November a.s. kunnen weder eenige pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis geplaatst worden. Van de op dien dag openstaande plaatsen kunnen wellicht eenige worden vervuld door zonen van niet-militairen waaronder begrepen gepasporteerde mi litairen en schepelingen, tegen betaling eener bijdrage van f 50 's jaars in het begin van ieder kwartaal bij vooruitbetalingtelkens voor 1/4, te voldoen de overige plaatsen worden kosteloos vervuld door zonen van hendie in dienst zijn bij de zee- of bij de land macht hier te lande of in Oost- en West-Indie, of die in dienst als militair of als schepeling gepensioneerd gegageerd of overleden zijn. Ouders of voogden moe ten zich vóór 18 Oct. wenden bij gezegeld verzoek schrift tot den minister van oorlog. De slagers te Sneek hebben de prijzen van het vleesch met 10 centen per pond verlaagd. Te Amsterdam heeft zich eene commissie ge vormd tot het stichten van een 12e kerk der Ned. Herv. gemeenteten dienste der bewoners buiten de Muiderpoort. Door vrijwillige bijdragen hoopt zij dat doel te bereiken. In de behoefte zal voorloopig door eene hulpkerk worden voorzien. De minister van binnenl. zaken heeft zijne begroo ting zoodanig ingericht, dat met 1 Jan. 1885 aan de arrondissements schoolopzieners vergoed kunnen worden hunn^e bureelkosten. Bij goedkeuring van dien post zal hij den Koning in overweging geven aan ieder eene kleine vaste som per jaar daarvoor toe te kennen. Yerder zullen zij hunne reis- en verblijfkosten moeten berekenen volgens het nieuwe besluit. Het bestuur der Amsterdamsche Omnibusmaat schappij heeft afwijzend beschikt op het verzoek om voor de namiddaguren van 57 de abonnementen ook geldig te doen zijn wel overweegt hetof abonnemen ten voor den geheelen dag geldiguitgegeven kunnen worden. Te Gieten (Drenthe) is terwijl man en vrouw afwezig wareneene woning afgebrand waarbij hunne drie kinderen verbrandden. De min. van binnenl. zaken heeft afwijzend be schikt op het verzoek van ingezetenen van Gouda, om terug te komen op zijn besluit betreffende de toelating van meisjes op de hoogere burgerschool aldaar voor die meisjeswelke reeds na afgelegd examen waren inge schreven als leerlingen. tingen. Over een voorstel om 5 el in 3 el te veran deren staakten de stemmen. Den 19 is de aardappelmeel- en siroopfabriek Hibernia te Muntendam in het openbaar geveild. Hoog ste bieder was de heer Drewesdeurwaarder te Gro ningen voor f 75550, terwijl voor f 12000 aan goe deren overgenomen moet worden. Yerkoopers hebben zich acht dagen bedenktijd voorbehouden. Den 20 is de boerenplaatsbewoond door H. Haven in het Koegrasmet den geheelen voorraad graan afgebrand. De gemeenteraad van Kampen heeft den 20 an dermaal f 5000 krediet toegestaan voor het onderzoek van het Yeluwe-water ten behoeve van de drinkwaterlei ding waarvan f 1000 bestemd is voor het onderzoek van de hoedanigheid en, zoo dit gunstig is, f 4000 voor het onderzoek naar de al of niet voldoende hoeveelheid. Den 20 is te Leiden tot docter in de nederland- sche letterkunde bevorderd de heer A. Kluyver, ge boren te Koog aan de Zaanop een academisch proefschrift, getiteld: Proeve eener critiek op het woor denboek van Kiliaan. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 20 aan burg. en weth. opgedragen, aan den heer mr. E. Pels Hijeken een schrijven te richten om hem zijn leedwe zen te betuigen over de redenendie hem tot het nemen van ontslag als burgemeester noopten, maar te vens om uitdrukking te geven aan 's raads erkente lijkheid voor hetgeen hij gedurende zijn twaalfjarig be stuur voor de gemeente verricht had. De aandeelhouders in den Nieuwen schouwburg te Haarlem hebben den 20 besloten hunne bezitting in het openbaar te veikoopen nu het gemeentebestuur afwij zend beschikt heeft op het verzoek om een gering sub sidie op grond dat de kas niet toelaat, aan alle ei- schen der politie voor de veiligheid te voldoen. Den 21 weigerde te Haarlem een polderwerker die door 2 agenten van politie opgepakt werdals plegende rustverstorende handelingenhen te volgen. Op de Oude Groenmarkt gekomen ging hij op den grond liggen, beet een agent in het been, dat hij met zijne tanden bleef vasthouden en eerst los liettoen de agent hem met den sabel een slag toebracht. Onder de groote volksmenigtedie de aanhouding van deu dronkaard gevolgd bad liep weldra het valsche gerucht, dat hij vreeselijk door den agent verwond en later zelfs, dat hij overleden was. In sterke bewoordingen werd de daad van zelfverdediging van den agent afgekeurd enkele personen wierpen met steenen naar de agenten en wilden den dronkaard ontzetten. Met veel moeite werd hij vervolgens met behulp der inmiddels toege schoten agenten naar het hoofdbureau van politie aan de Zijlstraat overgebracht. Den 22 des morgens is hij ontnuchterd ontslagen. Den 21 is te Zwolle in eene door 48 personen bijgewoonde vergadering van voorstanders van het al gemeen stemrecht besloten tot het oprichten eener af- deeling van den Nederlandschen bond ter verkrijging van dat stemrecht. De vigelantewaarin de burgemeester van Loos duinen en zijne echtgenoote den 21 des avonds gezeten waren, werd aangereden door den stoomtram die met vrij snellen gang van den overweg bij de Rijnstraat te 's Gravenhage kwam. Van de vigelante bleef na den schok alleen de bok staan. De vrouw van den burge meester werd gekneusd aan den arm de koetsier werd in het gelaat gewond. Den 21 is de liberale kiezersvereeniging Grond wet te Krommenie veranderd in eene kiesvergadering van dezelfde richting die alle meerderjarige burgers in het bezit hunner burgerschapsrechten, kan omvatten. Dadelijk traden 21 nieuwe leden toe. De door het bestuur van het Panopticum te Am sterdam genomen maatregel om gedurende de herinne- Er heerschte dat erkende Egon met blijde voldoe ning, op Plagnitz eene vrijer en frisscher geest dan op vele andere riddergoederen der provinciede lieden werden als menschenniet als slaven behandeld en daarom legden zij ook eene ingenomenheid met en een belangstelling in hunnen arbeid aan den dagdie de half verdierlijkte poolsche daglooners bijna nooit bezit ten. De oude administrateur Sieveking had hier zegen rijk gewerkt en al had hij in andere opzichten misschien, zooals Egon zich van zijn laatste bezoek herinnerde wat orde betreftniet steeds al te nauwkeurig toege ziennu had Storting daaraan reeds een einde gemaakt. Een jonge man stelde zich aan Egon voor als de op zichter Hensel; op bescheiden, vriendelijke, maar geens zins onderdanige wijze vroeg hy vergunning mijnheer von Ernau door de gebouwen te mogen geleiden ten einde dadelijk inlichtingen te kunnen geven omtrent alles, wat mijnheer misschien wenschte te weten. Hij toonde zich toen Egon zijn aanbod met vreugde aan nam, zeer verstandig en goed op de hoogte en ook wat de landhuishoudkunde aanging gaf hij heldere en juiste antwoordenzoodat Egon tot zijne groote voldoening de overtuiging kreegdat zijne goederen gedurende zijne lange afwezigheid in de beste handen waren geweest. Al kwam ook het stelsel van den ouden administra teur Sieveking niet geheel overeen met de eischen, die Egon stelde als leerling der nieuwere landhuishoudkun dige school, al was ook menige inrichting eenigszins verou derd kon geenszins worden ontkend dat de administra teur flink en praetisch had huisgehouden en voor Egon den grond had gelegd tot eene nieuwe werkzaamheid waarmede hij met Storting's hulp weldra hoopte te be ginnen. Yoorloopig moest hij nog wel een paar dagen geduld oefenen voor hij met den ingespannen arbeid kon beginnen hiertoe toch dwongen hem meêdoogen- loos de telkens weder terugkeerende hevige hoofdpijnen en dit verlangde ook de dokterdie reeds in den vroegen morgen hem kwam opzoekenen er zelfs lang niet mede ingenomen wasdat zijn patient de kleine wandeling gemaakt had. Hust, volmaakte rust gedurende eenige dagenaldus luidde steeds hetzelfde strenge voorschrift van den dokter, en Egon besloot wijselijk zich geheel en al er naar te gedragenten einde zich zoo ringsdagen van de vroegere kermis voor dienstbaren den toegangsprijs met de helft te verminderen heeft ten gevolge gehad, dat den 21 het getal bezoekers tot 6000 klom terwijl de drukste dag ten vorigen jare Blechts 4500 aangaf. Bij een hevig onweder dat den 21 des avonds boven Kampen en omstreken woeddeis de bliksem geslagen in een hooibergdie met nog eene hooiberg eene schuur en eene woning afgebrand is. Het roerend goed werd gered. Alles was verzekerd. De gemeenteraad van Buiksloot heeft zich met een adres tot de 2e Kamer gewend, waarbij hij zich beklaagtdat de min. van binnenl. zaken het houden der door burg. en weth. dier gemeente verboden col lecte voor de school met den bijbel vergund heeft. - De Koning heeft de jaarwedde van den commis saris van politie te Tilburg met 1 Januari a.s. op f 1900 vastgesteld. De onlangs te Botterdam opgerichte r. k. St. Magdalena-vereeniging strekkende om gevallen r. k. vrouwen te bekeeren en verder te helpen ontving de zer dagen ter geschenke een huis aan de Jonkerfrans- straat dat thans als doorgangshuis zal worden inge richt waar gevallen vrouwendie ernstig bekeering zoekentijdelijk gehuisvest kunnen worden. Tot lid van den gemeenteraad van Barsingerhorn is gekozen de heer J. Hoekstra met 53 van de 81 stemmen. In het begin van October zal Sarah Bernhardt in den Parkschouwburg als Lady Macbeth optreden. Op de gemeente-begrootiug voor 1885 te Rot terdam is een post van f 2.937.080 uitgetrokken voor buitengewone uitgaven waaronder voor uitbreiding der gasfabriek f 2.000.000, bijdrage aan het rijk voor de verbetering van den Rotterdamschen waterweg f 300.000, uitbreiding van het ziekenhuis aan den Coolsingel 250.000, stichting van scholen voor lager onderwijs f 215.030 en van bewaarscholen f 37.000 het maken eener loskade aan het Haringvliet f 40.000, voor de drinkwaterleiding f 30.000, aanleg van riolen 15.000 en van nieuwe straten f 50.000. Uit de gerechtelijke statistiek over 1883 blijkt dat 859 faillietverklaringen uitgesproken werden en wel 585 op eigen verzoek 269 op aangifte van schuldei- schers en 5 op de vordering van het openbaar minis terie. 20 personen werden in staat van kennelijk on vermogen verklaard. In het geheele jaar waren 2571 faillissementen en 47 insolventverklaringen aanhangig waaronder enkele sedert het jaar 1838. Van dat getal werden 701 afgedaan en wel 243 door accoord 450 door vereffening der betrekkelijke boedels en 8 op an dere wijze. Elf insolventverklaringen werden door ver effening der boedels afgedaan. 1928 faillissementen en insolventverklaringen bleven onafgedaan 1010 uit ge brek aan genoegzame middelen en 918 om andere oor zaken. In meer dan 2/3 der afgedane faillissementen en insolventverklaringen was het actief minder dan f 25.000. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ka pellaan te Hoogwoud den heer H. A. A. Danckaarts te Nibbixwoud den heer C. J. Bouman tot assistent te Wervershoof den heer W. H. J. Willeman en te Helder den heer O. H. Bramlage. Benoemd tot hoofd der openbare school te Yen huizen de heer Kleefstraonderwijzer te Lemmer. Aan den heer W. Langedijk is op verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger te Nieuwe Niedorp. Te Katwijk aan Zee werden ongeveer 10000 ba den in het afgeloopen badseizoen gehouden; de stoom tram vervoerde in Augustus alleen 38437 personen daarheen. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor kos teloos onderwijs te Medemblik C. van den Berg te spoedig mogelijk met alle kracht aan zijn nieuw leven te kunnen wijden. Deze gedwongen rust was Egon, juist in deze dagen, vrij pijnlijk en onaangenaam. Het heerlijke zomerweder lokte hem naar buitenhij voelde de levendigste be geerte, om eindelijk een werkzaam leven te beginnen, waarop hij zich nu vier jaren lang met zooveel ernst had voorbereid, en nu moest hij geduldig de handen in den schoot leggen, stil aan het open venster blijven zitten, terwijl beneden terdege werd gewerktjahij durfde zelfs dan niet tusschenbeiden komen wanneer het hem toescheen dat de tegenwoordigheid van den meester nuttig en noodig was. De dokter had hem immers uitdrukkelijk bevolen, zich volstrekt van allen huishou- delijken arbeidvan welken aard ook te onthouden Als Storting er ten minste nog maar geweest ware, met wien hij over allerhande zaken zoo genoegelijk kon keuvelen 1 Op deze manier was en bleef hij geheel al leen want de administrateur Sieveking lag zwaar ziek en de jonge opzichter Hensel was wel is waar een zeer fatsoenlijk jongmensch, maar toch minder geschikt voor een gesprek dat op eenigerlei wijze den zeer beperk ten kring van zijne bevatting overschreed. Egon's eenige troost in die vervelende dagen was de prachtige vleugelpianino, die hij van Berlijn naar Plag nitz vooruitgezonden had. In de laatste jaren van ar beid en inspanning had hij de muziek moeten verwaar- loozendoch daarom schonk zij hem thans weer het zelfde jamisschien nog meer genot dan in dien langvervlogen tijd. De koortsachtige onrustdie bem beheerschteverminderde en verdween allengs, als hij daaraan in wilde fantasiën had lucht gegeven, en weder als vroeger kon hij zóó geheel in zijn spel verdiept zijn dat hij zich zelf en zijne omgeving vergat en slechts leefde in het rijk der tonen. Zoo zat hij ook weder voor zijnen gelief koosden vleu gel, op den vierden dag na zijne aankomst op het slot Plagnitz. De laatste tonen eener wilde fantaisie stier ven langzaam weg hij liet de handen in den schoot zinken en liet den vrijen loop aan zijne gedachten ver ver weg naar de plaats, waarheen een nameloos verlangen hem heentrok met onweerstaanbare kracht. Zelfs had hij, diep in zijnen stoel gedoken, niet eens gehoord, dat de sedert gisteren bij hem in dienst zijnde Be Bode der Heldring-gestichtenonder redactie van ds. H. Pierson te Zetten is de titel van een nieuw bladdat den 15 van elke maand bij den uitgever W. A. Beschoor te 's Gravenhage zal verschijnen en ten doel heeftden te weinig bekenden arbeid der Hel dring-gestichten meer bekend te maken. De abonnements prijs is f 1.25 per jaargang franco per post f 1.37$ ter wijl zij die tot steun van dat blad of ter verspreiding onder minder bedeelde natuurgenooten 5 of meer exem plaren van den „Bode" wenschen te bestellen, ze ontvangen tegen f 1 per exemplaar. Aan het hoofd van het eerste, den 15 dezer verschenen nommer staat een omschrijving kamerdienaar iemand aangediend en daarop weder de ka mer verlaten had, hjj had er zelfs geen acht op geslagen, dat het geluid van voetstappen op de trap weêrklonk de deur van de kamer weder werd geopend en verschei dene personen binnentraden, die echter zwijgend aan de deur bleven staantoen zij Egon zoo diep in ge dachten zagen zitten. Hoorde hij daar niet een lichten zuchtP Snel wendde hij het hoofd om daar trof hem een vriendelijke blik uit een paar donkere oogen. Hij zag Bertha en in dit oogenblik ook maar haar alleenofschoon zij in vrij groot gezelschap was want achter haar stonden Wangen en Klara maar slechts haar alleen zag hij en zij kwam hem zoo wonderschoon voorals hij haar nog nooit had aanschouwd haar gloeiende blik trof hem diep in het hart. „Als de berg niet tot Mohamed bomt, moet Mohamed wel tot den berg gaan zeide de heer von Wangen lachend op Egon toestappend en hem de hand reikend. „Wees niet boos, mijnheer von Ernau, dat wij onzen hooggeschatten buurman ons bezoek opdringenten einde uit zijnen eigenen mond te hoorenhoe het hem gaatnadat de dokter ons medegedeeld heeft, dat de patient wel bezoek ontvangen doch er zelf geen afleggen mag." Onwillekeurig streek Egon met de hand over de oogen. Jahet was wel degelijk werkelijkheid de zinsbegoocheling was voorbij een betooverend droom beeld dat in de eerste oogenblikken zijne fantasie geboeid hield was verdwenen. Niet langer Bertha von Massenburg maar mevrouw von Wangen haar echt genoot en de bekoorlijke kleinemet wie hij te Linau een paar woorden had gewisseldstonden voor hem. Hij begreep nu, dat hij de heer was van het kasteel Plagnitzdat plicht en beleefdheid hem geboden zijne gasten te verwelkomen, hun te danken voor hun vrien delijk bezoek en zich te verontschuldigendat hij niet dadelijk hun binnenkomen had geboord. Hartelijk en ongedwongen op de hem eigen manier, lachte Hugo von Wangen om Egon's verlegenheid. „Wel eene minuut hebben wij achter u gestaan en u bespiedzeide hij schertsend „ik ben overtuigd dat gij niet zoudt hebben opgekeken al ware ook de wereld om u heen vergaan." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2