No. 115. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? VRIJDAG 26 SEPTEMBER. Prijs der gewone Advertentiën Ëuitenlanb. SSinnenlanb. ADOLF STRECKFUSS. ALUAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand Augustus 1884. Wed. J. Houwer, Mevr. V. P. MetzParson, A. de Reus, Lauriergracht, No. 29, Amsterdam; R. HompesHuizen; Dirk SchouwHoogwoud. Van het hulpkantoor Broek op Langedijk: Simon Grin, Westerblokker. BELGIE. Den 23, verjaardag der omwenteling van 1830heeft de menigte te Brussel den optocht der oudstrijders van dat jaardie ouder gewoonte kransen gingen leggen op het gedenkteekenals voorwendsel gebruikt tot het houden van manifestation. Eene tal rijke menigte juichte een der oudstrijders toedie zich er over beklaagdedat men de overlevenden uit den tijd der omwenteling aan hun lot overliet en de Btad Brussel voor hare belangstelling dank zeide. Hij ein digde met den kreet„Leve Belgie leve de Koning!*' Een ander zeidedatzoo de voorvaderen in 1830 hadden gestreden zulks geschiedde in de hoop dat Belgie vrij zou blijven. Dat was het nu niet meer. "Wij zullenvervolgde hijnimmer onderdanen van Rome zijn. Toen de stoet na de plechtigheid terug keerde werd hij door eene dichte volksmenigte gevolgd, zingende de Braban^nne en de Marseillaise. Twee redacteurs van een republikeinsch blad werden in hech tenis genomen. Eene vijandige beweging voor het bureau van het clericale blad de Patriote werd door de gen darmes uiteengedreven. Een door de aanvoerders der belgiscbe socialistische partij onderteekend schotschrift werd onder het volk verspreid een aansporing inhou dende om zich aan te sluiten bij een pas opgericht republikeinsch Yerbond. De politie nam verscheidene exemplaren in beslag. Ook een ander zeer heftig repu blikeinsch vlugschrift werd in beslag genomen. Voor de handhaving der orde werden dezelfde maatregelen genomen als den 22. Den 24 is bij den directeur en de redacteurs van den Nationaldie in den laatsten tijd heftige republi- keinsche artikelen bevatte, huiszoeking gedaan. In het lokaal van den republikeinschen bond zijn alle stukken en inteekenlijsten in beslag genomen. DUITSCHLAND. Prins Bismarckdie reeds alle hooge russische ridderorden bezitheeft bij gelegen heid van de bijeenkomst der 3 keizers een levensgroot portret van den Keizer van Rusland gekregen. Op het door afgevaardigden uit naam van 3123 fa- briekswerklieden van het district Dusseldorp aangeboden dankadres heeft de Keizer den 23 geantwoord, dat het hem niet altijd gegeven was voor zijne pogingen tot het welzijn des volks dank te oogsten zoodat het hem des te meer verheugde, thans zoodanigen dank te ont vangen van hen wien hij tegenwoordig eene bij zondere zorg toewijdde en voor wier welzijn door de wetgeving reeds belangrijke zaken tot stand gebracht waren. Hij verheugde er zich over, dat men over den ingeslagen weg tevreden was al kon hij ook het niet iedereen naar den zin maken. ENGELAND. Tengevolge van een misverstand om trent de seinen heeft den 20 op den Caledonian-spoor- weg bij Mass-End in Schotland tusschen een passagiers- en een goederentrein eene boising plaats gehad waarbij 16 personen enkele zwaar, gekwetst werden. Den 22 des morgens vroeg heeft de kanonneerboot Wasp op het eiland Tory op de noordwestkust van Ierland schipbreuk geleden. Men vermoedt, dat ver scheidene opvarenden verdronken zijn. PRANKRIJK. Twee afgevaardigdenbehoorende tot de onverzoenlijken zijn veroordeeld tot 8 en 5 maanden gevangenisstraf en f 5000 en t 2500 boete wegens ongeoorloofde handelingen en het faillissement eener verzekering maatschappij, waarvan zij directeuren waren. ITALIË. De Paus heeft aan kardinaal Jacobini secretaris van staat, den 10 een brief geschreven, waarin hij, na God gesmeekt te hebben, Rome tegen de cholera te behoeden dus voortgaat„Helaas wegens de vele ongerechtighedendie de verontwaardiging van den rechtvaardigen God opwekkenen ten gevolge van de nabijheid der door den geesel bezochte plaatsen zijn wij niet zonder vrees voor deze stad voor welke wij een bijzondere liefde koesteren. Wij mogen dus in den tegenwoordigen toestand niet onverschillig blijven. Daarom wenden wij ons tot u met dezen briefom u mede te deelenwat wij voornemens zijn te doen en aan u de uitvoering er van toe te vertrouwen. Wij weten dat door hen, aan wie 's lands beheer is opge dragen met lofwaardigen ijv9r en met verstand en doorzicht vele maatregelen genomen zijnopdat de ramp niet plotseling de stad overvallemaar ook wij willen ons voorbereid vinden om Rome te helpen en daarom hebben wij besloten op onze kosten in de na bijheid van het Vatikaan eeü groot hospitaal in te richten en te onderhouden waarheen wij gemakkelijk ons persoonlijk kunnen begeven om de zieken te be zoeken en te troosten. Dit hospitaal zal voornamelijk geopend zijn vöor de bewoners der wijken Borgo en Transtevere bet dichtst bij ons gelegen." Na vervol gens eenige aanwijzingen te hebben gegeven over het personeel en den verplegingsdienst vervolgt hij „Hoe moeielijk de tegenwoordige omstandigheden ook zijn, stellen wij vertrouwende op de Voorzienigheid en op de edelmoedigheid der katholieke wereldde som van een miljoen ten behoeve van het hospitaal beschikbaar. Indien de ramp (het moge Gode behagen ze van ons verwijderd te houden) onder ons zich mocht uitbreiden en erger worden, zijn wij voornemens om, in dit geval, ook over ons opperpriesterlijk paleis, het Lateraan te beschikken op de wijze die mogelijk en nuttig zal zijn." Deze brief is in de bladen verschenen op den veertien den verjaardag van den intocht der italiaansche troe pen in Rome. Den 22 stierven in het rijk aan cholera 223 perso nen waarvan 152 te Napels7 te Spezzia en 1 te Rome; den 23 213, waarvan 126 te Napels en 6 te Spezzia. ZUID-AFRIKA. De boeren hebben Ereyburg de hoofdstad van Stella-land bezetdat in strijd zou 'zijn met de overeenkomstmet Engeland aangegaan. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De hoofdstukken der voor 1885 ingediende staatsbegrootin" zijn uitgetrokken als volgt: I. Huis des Komngs f 650.000. Onveranderd gebleven. II. Hooge collegiën van Staat en het Kabinet des Konings f 014.417, f 5184 lager door vermindering der reiskosten van de leden der le. Kamer met f 1000 en der pensioenen met 7 4209. III. Buitenlandsche zaken f 692.959. Er wordt minder uit getrokken 2000 voor het viee-consulaat te Galatz daar bij nader onderzoek de doelmatigheid der plaatsing van een con- sulairen ambtenaar aidaar niet is gebleken en f 1855 voor pen sioenen. Daarentegen wordt t 1600 meer aangevraagd voor den tot consul bevorderden vice-consul te Rio Grande"do Sul (Brazilië) en 7 600 voor den viee-consul te Londen. Ook wordt op nieuw 7 1000 aangevraagd als toelage voor den vertegen woordiger van Nederland in den I n t e r n a t i o n a 1 e n Ge zondheidsraad te Konstantinopel. IV. Justitie f 4.720.027, 5.550.000 lager. Ter aanvulling van het personeel van bet gerechtshof te Arnhem met een ad vocaat-generaal is 7 4000 uitgetrokken. Voor het personeel der gevangenissen wordt ruim f 30.000 meer uitgetrokken, met het oog op de indienststelling van 5 nieuwe gevangenissen. De 3 groote cellulaire gevangenissen te Arnhem, Breda en 's Gra- venhage zullen worden beheerd op gelijken voet als de gevan genis te Groningendie te Zutphen en Alkmaar zullen worden gelijkgesteld met de gewone huizen van arrest. Die te Gronin- ningen wordt uitsluitend voor mannendie te Appingedam alleen voor vrouwen aangewezen. Voor den commies in de gevangenis te Groningen wordt op nieuw de ten vorigen jare verworpen verhooging van 7 300 aangevraagd en evenzoo het zelfde tractement van 7 800 voor de commiezen in de 3 nieuwe groote gevangenissen en in die te Utrecht. De kantonnale hui zen van bewaring te Heusden, Zevenbergen, Veckel, Oorschot en Eist zijn opgeheven. Met het oog op het bestemmen der gevangenis te 's Hertogenbosch tot hulpgesticht van «de Kruis berg is_ voor de ambtenaren aan eerstgenoemd gesticht eene gratificatie van f 1000 uitgetrokken. De posten «abonnementen en onderhoud van gevangenissen" zijn verhoogd, f 30.000 is uit getrokken voor kosten van stichting van gebouwen voor de kan tongerechten te Delft en Dokkum. V. Binnenlandsehe zaken f 12,078,993, 7 2,198,985,98 min der. Voor lager onderwijs wordt 71,750,000, voor besmettelijke veeziekten 1 400,000voor net rijks museum te Amsterdam dat zijne voltooiing nadert, 100,000 minder uitgetrokken. Op andere uitgaven wordt f 133.006 98 bezuinigd daar te genover staan verhoogingen ten bedrage van 7184.021. Bij de rijks hoogescholen is gerekend op de verhooging van jaarwedden, waarop in 1885 enkele hoogleeraren aanspraak hebben. Voor de aanstelling van een nieuwen hoogleeraar voor het onderwijs in de oude geschiedenis en in de grieksche en romeinsche oud heden bij de hoogeschool te Leiden, in plaats van dr. C. G. Cobetop de benoeming waarvan ernstig aangedrongen is DOOR 78) Egon wilde zich verontschuldigenmaar Wangen liet hem niet uitspreken. „Niet gijmaar wij moeten ons verontschuldigen dat wij zoo zonder complimenten uw heilige der heiligen binnendringen. Gij moet dat maar met mijne vrouw uitmaken mijnheer von Ernau wan t zij alleen is er de schuld van. Ik wilde alleen bierheen gaan maar mijne vrouw stond er op, mij met Klaartje te verge zellen zij wilde zelf zien hoe het den patient gaat. Wat bleef mij dus anders over, dan daarin te berus ten de vrouwen zetten altijd door, wat zij willen, dat weet gij 1" Wat kon Egon hierop anders antwoorden dan dat hij mevrouw hoogst dankbaar was hij moest de schoone zachte hand die zij hem vriendelijk toestakaan zijne lippen drukken en zijne groote vreugde te kennen ge ven dat hem de eer te beurt vielmevrouw en freule von Wangen bij zich te mogen ontvangen. Nadat de eerste beleefdheden voorbij warende dames op den sopha hadden plaats genomenbegon spoedig een levendig gesprek. Bertha was betooverend hetzij vertelde op zulk een bekoorlijk natuurlijken toon van de bange zorg die haar gedurende den aat- sten dag had gekweld, dat mijnheer von Ernau de reis naar Plagnitz misschien te spoedig ondernomen had, en hij daarvan nadeelige gevolgen kon ondervonden hebben zij legde zulk eene oprechte vreugde aan den dag bij Egon's verzekeringdat hij nauwelijks meer eenige pijn gevoelde en zeker spoedig weder hersteld zou zijnzij was zoo hartelijk, eenvoudig en vriendelijk, dat het gesprek zoo ongedwongen mogelijk werd. Wan gen bracht dit spoedig op zijn lievelingsonderwerpde landhuishoudkunde. Het lag voor de hand dat Wan gen naar de huishouding van het hem tot nu toe weinig bekende Plagnitz vroeg en dat Egon die nu ook een hartstochtelijk landhuishoudkundige was hem zoover dit hem mogelijk was, uitvoerige inlichtingen verschafte; alle onderdeelen werden tot in bizonderheden bespro ken en Egon betreurde het zeer, dat hij zijn welkomen gast niet persoonlijk op zijn goed kon rondleiden dat mijnheer Sieveking ziek en mijnheer Storting op reis was en daarom niet in zijne plaats konden treden. Ook Wangen die met de hoogste belang stelling naar Egons mededeeüngen had geluisterd, be treurde het zeer, nu den in den ganschen omtrek met roem bekenden Plagnitzer schapenstal niet in oogen- schouw te kunnen nemen hij kon niet ontkennen, dat hij hierop eigenlijk stellig gerekend had. Natuurlijk verklaarde daarop Egon dat de opzichter Hensel on getwijfeld gaarne bereid zou zijn mijnheer von Wangen daarheen te geleiden en even natuurlijk nam mijnheer von Wangen dit aanbod met vreugde aan nadat zijne vrouwwie hjj vragend aanzagmet een glimlach hem daartoe verlof had verleend. Mijnheer Hensel werd geroepen deze was met de hem opgedragen taak vereerd en was bereid, met mijn heer von Wangen dadelijk medetegaan hij verstoutte zich zelfs om voortestellen of misschien ook niet de dames eens een blik in den koestal wilden werpen, die op initiatief van mijnheer Storting geheel nieuw was ingericht. Mevrouw von Wangen wees dit glimlachend van de handmaar Claartje sprong onmiddelijk op en verklaardedat zij gaarne met haren broeder en mijnheer Hensel wilde medegaan; als een echt kind van het land stelde zij in de koe- en schapenstallen leven dig belang. Wangen werd hierdoor niet zeer aangenaam verrast en was zelfs een oogenblik geneigd om Clara's geleide van de hand te wijzenhet scheen hem min of meer ongepast, dat zijne vrouw alleen zou blijven met mijn heer von Ernau maar hij kon dit onmogelijk zeggen Bertha zou hem van dwaze ijverzucht beschuldigd en Egon hem ongetwijfeld uitgelachen hebben. Hij vond het alles behalve aangenaam toen Bertha Claartje zelfs in haar voornemen versterktevriendelijk zeggende „Goed zooClaartje, neem de nieuwe inrichting in den koestal maar nauwkeurig op misschien kunnen wij die op Linau ook invoeren. Te minder kon hij nu echter, zonder zich belachelijk te maken Claartje's ge leide van de hand wijzenvooral daar deze reeds haren arm door den zijne gestoken had. Hij moest zich dns in het onvermijdelijke schikken en mijnheer Hensel volgen. Egon was met Bertha alleen voor de eerste maal al leen Ook in slot Osternau bad hij haar altijd slechts in gezelschap der familieleden gezien Dooit zonder getui gen een woord met haar kunnen spreken. Hij voelde zich beklemd, dit alleenzijn met haar scheen hem bijna een onrecht toeofschoon niet hijmaar het toeval het zoo geleid had en dit gevoel werd nog verhoogd, toen nu Berthanadat nauwelijks de deur gesloten waszich naar hem overboog en hare hand op de zijne legdetoen die zachte aanraking dier kleine mollige hand hem trof als eene electrisehe vonk en zijn bloeds omloop versnelde. Hoe heerljjk schoon was zij toen zij hem zoo smee- kend aanzag en een betooverend lief lachje om haren rozigen mond speelde Hoe zacht en vriendelijk klonk hare stem toen zij, zich nog verder tot hem overbuigende, zoodat bij bijna haren adem op zijn gelaat voelde, zacht zeide „Zijt gij nog boos op mijmijnheer von Ernau f" „Waarom zou ik boos op u zijn mevrouw ant woordde Egon zich tot die kalme wedervraag dwin gende de zachte druk barer vingers op zijne hand bracht hem in verwarringhij moest al zijne krachten aanwenden om dat bekoorlijke handje niet in de zij nen te nemen en met gloeiende kussen te bedekken.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1