allerlei. X 3Felsgrafi©«;tte Berichten. &tabg~Bcric6tct». heer A. H. Meursing het houten barkschip Thorbecke VI, lang 198, wijd 37 en hol 23 voet van stapel ge- loopen. Dadelijk werd de kiel gelegd van een nieuw schip Thorbecke VII. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 24 besloten tot den aankoop van ongeveer 2 bunders grond in den Stads- en Godsbuispolder, voor den eventueelen bouw van een nieuw gasthuis. Te Anna Paulowna is den 23 des avonds de boe renhofstede, bewoond door J. Hoogendijk met den ge- heelen voorraad granen afgebrand. Alles was verzekerd. De nieuwe cursus aan de Theologische school te Kampen is aangevangen met 76 studentenwaarvan 35 nog de letteren en 41 reeds de theologie beoefenen. Van deze 41 zijn 17 in het 3e of laatste studiejaar. Het buitenverblijf genaamd „het kleine Loo", tegenover het Huis ton Bosch afkomstig uit de nala tenschap van den laatstelijk overleden prins van^Oranje, is den 22 in het openbaar verkocht voor f 15700. De Koning, die den 1 October met de Koningin en prinses Wilhelmina naar Luxemburg vertrekt zal, naar men zegt, den winter te Colmar-Berg doorbren gen. In het begin van November wordt het standbeeld van wijlen Koning Willem II aldaar onthuld. He minister van financiën heeft vastgesteld het plan voor de 317 staatsloterij. De collecte wordt ge opend den 5 en gesloten den 15 November de trek king der le klasse begint den 1 December a.s. De 4°/o geldleening groot f 120,000 ten laste van de provincie Gelderland is toegewezen voor 5 aandeelen a f 1000.11voor 7 a f 1000.02 voor 70 a f 1000 en 38 voor 998.75 per aandeel. Een wetsontwerp tot aanvraag van subsidie voor de internationale tentoonstelling te Antwerpen wordt gereed gemaakt door den minister van waterstaat. Den heer H. Maas Czn., opzichter der domeinen op Texel, is tevens opgedragen het toezicht op de domeinen op Vlieland en Terschelling. De gymnastiek- en schermvereeniging Concordia te Zaandam heeft aan den gemeenteraad aldaar ge vraagd om zoo het onderwijs in gymnastiek niet als verplicht leervak bij het lager onderwijs opgenomen mocht kunnen worden van gemeentewege een inrich ting in het leven te roepen waar alle leerlingen der lagere scholen onderwijs kunnen verkrijgen in de gym nastiek. Het gemeentebestuur van Venloo heeft van hoo- ger hand een aanschrijving bekomen om de regenten der bekende Heutz-stichting in rechten te noodzaken de gelden terecht te brengendie bestemd waren om armen en weezen te bedeelen en weg geraakt zijn. De heer P. A. Werdly te Middelburg is benoemd tot concierge en bode te Monnikendam. Den 27, en bij ongunstig weder op een lateren dag, wordt te Gouda op een stuk land een vliegerwed strijd gehouden voor jongens beneden 16 jaren. Uit geloofd zijn een prijs van f 5 voor den hoogst staan- den vlieger, gewone vorm een prijs van f 5 voor den hoogst staanden vlieger, buitengewone vorm en een prijs van 5 voor den grootsten vlieger, onverschillig van welken vorm. Door den kwijnenden toestand der zeildoekenfa- brieken te Krommenie bestaat te Assendelft groot ge brek aan werk. Ongeveer 130 arbeiderswaaronder 30 hoofden van gezinnenloopen leeg. De burge meester riep eenige ingezetenen bijeen om hierin te voorzien. Tegen een drogist te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt wegens eene te zijnen huize ondekte geheime zeepziederij voor het vervaardigen van harde zeep. De heer B. van Lennep heeft zijn ontslag gevraagd als consul der Nederlanden te Alexandrië. Voor het verkrijgen van den rang van onderwijzer en onderwijzeres hebben zich in Noordholland 66 man nelijke en 77 vrouwelijke kandidaten aangemeld. Het examen van de mannelijke heeft plaats van 614 Oc tober, dat der vrouwelijke van 15 Oct,1 November. In de den 27 te Amsterdam te houden verga dering van aandeelhouders in de Noord-Zuid-Holland- sche Stoomtramweg-Maatschappijzal beslist worden over twee voorstellen tot hervorming dier maatschappij respectivelijk gedaan door de commissie, op verzoek van het bestuur benoemd in de buitengewone vergadering van 23 Augustus en door den heer H. W. Kohier te Botterdam. Het voorstel der commissie strekt om 1°. Over te gaan tot ontbinding der maatschappij volgens art, 47 van het wetboek van koophandel. 2°. Aan die ontbinding te verbinden het oprichten eener nieuwe maatschappij met een kapitaal van f 560.000. Aan de deelhouders het recht te geven hunne aandeelen ad 25 ®/j in de nieuwe maatschappij in te brengen f 800.000 tl 25 70 f 200.000 verder aan nieuwe aandeelen te plaatsen 360.000; samen f 560.000. 3°. Deze J 360.000 te doen strekken tot: a. aflossing der obligatieschuld f 150.000; b. aflossing der vlottende schuld f 30.000 c. vernieuwing van den W6g en aan sluiting aan de station der H. IJ. S. M. te Haarlem ƒ180.000; samen 360.000. Het voorstel van den heer Kohier strekt om „de maatschappij te ontbinden en op hetzelfde oogen- blik op te richten de Stoomtramweg-Maatschappij Haar lem Leiden. Kapitaal der nieuwe vennootschap 800,000 gewone aandeelen f 200,000 preferente aandeelen 150.000 obligatiën. De preferente aandee len genieten 4 °/0 dividend zoodra zulks na aftrek van alle lasten en schulden verdiend is. Het daarna over blijvende wordt gelijk over alle aandeelen verdeeld. „Aandeelhouders in de oude maatschappij komen voor het volle bedrag hunner aandeelen in de nieuwe maatschappijmits zich verbindende voor elke 1000 oud aandeel f 250 in geld te storten waartegen zij een preferent aandeel van gelijk bedrag ontvangen. „Aandeelhouders die daaraan niet voldoen worden buitengesloten. De daardoor vrijkomende gewone en preferente aandeelen worden bij voorkeur aan de deel hebbers in de nieuwe maatschappij ter inschrijving aangeboden en zulks in verhouding tot het bedrag der aandeelen in hun bezit. Dat het uitoefenen van politietoezicht over de vis- scherij in de Noordzee soms zeer gunstige gevolgen kan hebben bewijst onderstaandeop verzoek van den kommandant bekend gemaakte verklaring: Ingevolge art. 33 van het koninklijk besluit van 20 Maart 1884 (Staatsblad No. 40) heb ik Willem Mari Emile Bervoetsluitenant ter zee le klassecomman dant van Zr. Ms. gaffelschoener Argusen belast met politietoezicht op de visseherij in de Noordzeenaar aanleiding van eene bij mij ingekomen klacht van den schipper Leendert de Bestvoerende de Scheveninger bom Sch. 8, bij mij aan boord doen komen genoemden schipper L. de Best en Jacobus Coopmanvoerende de vischssloep A. 6toebehoorende aan van Baelen Co., en is door partijen de schade op zestig gulden bepaald. Opgemaakt voor duplicaat. De luitenant ter zee le klasse commandant Zr. Ms. gaffelsch. Argus. (get.) W. Bervoets. De ondergeteekende Jacobus Coopman schipper op de belgische vischsloep A. 6 toebehoorende aan van Baelen Co. te Antwerpen bekent schuldig te zijn aan Leendert de Bestvoerende de Scheveninger bom Sch 8, de somma van zestig gulden wegens schade, door mij toegebracht aan zijne netten op den elfden Sep tember 1884. Opgemaakt voor duplicaat De schuldenaar Deze handteekening is door getuigen voor echt herkend. Eene vereeniging te Berlijn die zich „Ereie Orga nisation junger Kaufleute" noemtheeft de volgende waarschuwing tot ouders en voogden gericht „Wat moeten onze kinderen worden?" Naarmate de jongens ouder worden wordt het voor de ouders nood zakelijker om eene beslissing over dit gewichtige vraag stuk te nemen, die voor de geheele toekomst der jonge menschen van overwegenden invloed is. „Over het algemeen heerscht in onze dagen nog eene groote voorliefde voor het kantoorleven hoewel de toevloed van nieuwe mededingers steeds onvermin derd blijft aanhouden is de behoefte aan gesalariëerde bedienden zoo klein dat vele geëmployeerden maan den ja jaren achtereen zonder betrekking en dus broo deloos zijn waardoor zij vaak zedelijk en lichamelijk te gronde gaan. „De hooge eischendie tegenwoordig, wat weten schappelijke ontwikkeling betreftaan jongelieden ge steld worden nog terzijde gelaten dient opgemerkt te worden dat de salarissen over het algemeen laag zijn, dat er bijna niet mede rond te komen isterwijl de vooruitzichtenom zich later zelfstandig te kunnen vestigen slechts voor hen bestaan die over een be trekkelijk groot vermogen kunnen beschikken. „Ziedaar de verleidelijke vooruitzichten, die zich voor den jongen man opdoen die zich aan het kantoorleven gaat wijden zelfs de omstandigheid dat men geruimen tijd eenig groot handelsinstituut bezochtbiedt geen waarborg hoegenaamd, dat men later vooruit zal komen. Ouders en voogden kunnen er dus niet dringend genoeg op gewezen worden om eerst na rijpelijk over leg hunne kinderen of pupillen voor den handel op te leiden. In het algemeen zoude het verreweg verkiese lijker zijn om hen een of ander ambacht te leeren aangezien daarmede nog altijd het dagelijksch brood te verdienen is." De bewoner van een buitengoed bij Enghien had langen tijd vruchteloos gezocht naar de reden waarom zijn uitstekend gevulde wijnkelder op geheimzinnige wijze geplunderd werd. De mannelijke bedienden vielen het eerst onder verdenkingmaar geen hunner kon betrapt worden. Eindelijk werd 's nachts de wacht gehouden en het raadsel opgelost. De 17jarige kame nier van mevrouw bleek de hand te leggen op fijne merken niet uit „drinkzucht", maar als huwelijksgift. Zij zou in het huwelijk treden en het jonge paar wenschte een restauratie te beginnen. Zij bracht nu al vast een voorraad wijn in de zaak en haar aanstaande echtgenoot kwam geregeld de manden halen. Toen de diefstal ontdekt werd waren ongeveer 1000 flesschen verhuisd. Gelukkig waren zij nog onaangeroerd en toen alle naar hun vroeger verblgf waren teruggekeerd, zag de bestolene van vervolging af. Omtrent den gezondheidstoestand van onzen Ko ning ontvangt het „Kott. Nbl." van het Loo de meest geruststellende berichten. Z. M. wandelt bijna dagelijks, niet slechts in het Park maar ook langs den publie- ken weg door het dorp, met de Koningin, ofwel met zijne gasten en de Koning heeft zelfs de plannen voor een aanstaande groote jacht geregeld. Z. M. ziet er uitstekend uit en schijnt van geen vermoeienis te we ten de kleine prinses is met haar gouvernante nage noeg den geheelen dag op de been en heeft vooral vermaakwanneer de openbare school van meester Bavenhorst uitgaat en de kinderen meerendeels op hun klompjesonder luid getier naar buiten stormen om te spelen nuffig is de kleine nietmen ziet het haar aan dat zij graag zou meespelen. Een nieuwen uitweg voor den aardappel heeft men in Thuringen en Saksen gevonden door er kaas van te maken. Eene hoeveelheid aardappelen liefst witte van goede kwaliteit wordt gekookt, daarna van de schil ontdaan en gestampt. Op 5 pond daarvan doet men 1 pond zure of dikke melk, benevens zout, welk mengsel goed doorkneed en alsdan vier dagen op eene koele plaats geborgen. Daarna kneedt men ze opnieuw, waarop de kazen in manden geplaatst worden opdat het nat er kan uitloopen. Hoe ouder de kaas hoe beter de hoedanigheid. Twee verschillende soorten worden gemaakt. De eerste op genoemde wijze; de tweede met vier deelen aardappe len en vier deelen koe- of schapenmelk. Deze kaas heeft dit voordeel boven andere kaas dat er geeD wormen in komen ook blijft zij vele jaren versch indien men ze in goed gesloten vaten op eene droge plaats zet. De negentig Keulsche jonge dames, die de schoonst» uit haar midden hadden aan te wijzen om den Keize' een bloemruiker te overhandigen hebben een huismid deltje gevonden. Zij besloten bij meerderheid van stemmen te kiezen er werden stembiljetten rondge deeld ingevuld opgehaald geopend en zij be vatten negentig verschillende namen Helaaszegt een blad Hatt' jede von den Neunzig Als Holdeste gedacht sich 1 Und bald die Sache macht sich Entspann der Zungen Schlacht sich Het comité van de wedrennen te Baden heeft be sloten een prijs van 200.000 frs. in te stellen dat is de grootste die in Europa wordt uitgeloofd. Volgens een fransch blad zouden de dames in Ame rika van plan zijn de tegenwoordige kleeding af te zweren en wijde broeken te gaan dragen. Het doet ongetwijfeld eiken Nederlander goed aan het hart te vernemen, hoe een landgenoot in den vreemde om zijn talent op muzikaal gebied allerwegen wordt geëerd. Dit is thans wederom het geval met onzen voormaligen landgenoot, den jeugdigen Johannes Wolff, solo-violist van Z. M. den Koning der Nederlanden thans wonende te Parijs. Deze virtuoos onderneemt op het oogenblik een kunst reis in Noorwegen Zweden Einland Denemarken enz. Te Bergen en Drontheim gaf hij met groot succes concerten. Niet alleen ontving hij bloemen en lau werkransen als hulde aan zijn talentdoch men heeft hem zelfs serenades gebracht na afloop van eene der musicale auditiën welke deze Nederlander, onder di rectie van Alexander Bull in Scandinavië geeft. Uit erkentelijkheid voor eene hem in zijn hotel te Bergen, door het publiek gebrachte ovatie, heeft Wolff voor het open venster de Nationale liederen gespeeld, eene beleefdheid welke door de op straat verzamelde bevolking met geestdrift werd begroet. Nog denktwie Zaanlands schoonen ziet Aan dikke molens verder niet aldus schreef de dichter C. Honigh in zijn poëtisch huldeblijk aan prof. N. Beets. De verslaggever van een onzer voornaamste dagbla den had de onkieschheid of de onnadenkendheid om die woorden in zijn courant aldus te laten afdrukken Nog denkt wie Zaanlands schoonen ziet, Aan dikke molens verder niet. Welk een affront aan de zaansche schoonente grievender daar deze zulk eene qualificatie allerminst verdienen. Maar ook welk een overtuigend bewijs, dat ook het geringste in de wereld, zelfs een komma, nog van gewicht en soms van zeer groote beteekenis is. Zekere Thomas Culliforth die als een buitengewoon kras grijsaard van 104 jaren in het Invaliden-hospitaal der Marine te Londen vertoefde werd daar met bij zondere onderscheiding behandeld en had zelfs eene afzonderlijke woning. Hij ging op Kerstmis altijd, door Koningin Victoria uitgeuoodigd, op het kasteel Windsor zijn maaltijd gebruiken. Tal van geschenken wijnen confituren „primeurs" werden den honderdjarige die, naar bekend was, zich in een bijzonder goeden eetlust verheugen mochtgedurig toegezonden. Met zijn hou ten been wandelde hij dagelijks twee mijlendronk ettelijke pinten ale per dag enz. Nu is hij onverwacht overleden en het is uitgekomen, dat hij niet ouder was dan 67 jaar, en met de papieren van zijn grootvader, wiens naam hij droeg zich die positie had weten te verschaffen. Een voorwaar hoogst eenvoudig middel om strijdlie- vende hanen te bedwingen wordt vermeld in een der laatste nummers van een duitsche landbouw-courant. Een kleine Bantam-haan die als nieuweling bij een troep kippen kwam werd door een grooteren haan die er reeds langer bij liep dadelijk aangegrepen en voortdurend vervolgd. Aan den eigenaar werd de raad gegeven, den onruststoker de poten te knevelen, zóó danig dat hij zich wel bewegenmaar niet loopen kon. Daartoe bezigde men een sterken wollen draad. De vechtersbaas was reeds na eenige dagen volkomen mak geworden en bleek geheel en al tot inkeer ge komen te zijn wantnadat hij van zijne boeien ont daan wasmaakte hij het den kleinen haan niet meer lastig. Verleden jaar vertrok een herbergier uit Turzig Pommeren naar Amerika, nadat hij zijn bezittingen had verkocht. De tegenwoordige eigenaar van de herberg de zer dagen eenige reparatiën aan zijn kelder willende doen, ontdekte geleidelijk 6 lijken, allen van kooplieden, die waarschijnlijk in de herberg hun intrek hadden genomen. Donderdag 25 September. 's Gbavenhage. Tweede Kamer. Heden werd aan genomen het ontwerp tot uitbreiding van het personeel aan de rechtbank te Amsterdam, doch door aanneming van een amendement beperkt tot een vice-president en een rechter. De minister van justitie verklaarde, vóór de invoering van het strafwetboek geen herziening der rechterlijke organisatie te zullen ondernemen. Amstebdam. Volgens ontvangen telegram is de Ba- rentz heden Hammerfest binnengeloopen. Londen. De russische regeering beklaagde zich in eene nota aan het Kabinet ernstig, dat Engeland de regeling der egyptische financiën eigenmachtig heeft aanvaard. De heer J. G. van Garderen alhier is bekroond met den 2en prijs voor een bouquet van lichte thee-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3