No. 116*. 1884. Zes en tachtigste Jaargang. TWEEDE ZONDAG 28 SEPTEMBER. i3uite«ïauÖ Bitmetilanb. ALK1AARSCHE COURANT. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomenzes ledige zakkeneen gouden kinderoorbelletje met langwerpig bloedsteentje; een zakje met geld, waarin ook een sleuteltje; een nikkel-armband; een kistje, waarin twee wittebrooden; een witte zakdoek, ge merkt B; een breukband; een papiertje met eenig geld; een witte jongenspet; een bloedkoralen armbandje met gouden slotje; hondenpenningen, Nos. 251, 383 en 161. BELGIE. De administrateur der openbare veiligheid heeft aan den burgemeester van Brussel en de burge meesters der voorsteden een schrijven gerichtwaarbij zij worden uitgenoodigd de voorgeschreven bevelen omtrent het politietoezicht op vreemdelingen stipt uit te voeren. Deze aanmaning vindt haren grond in de aanwezigheid van vreemdelingen bij de laatste ongere geldheden. Een aanplakbiljet van de liberale vereeniging, getee- kend door de leden van het bestuurzegtdat de afgekondigde schoolwet moet geëerbiedigd worden wij zullen aldus aan de Katholieken bewijzen, dat wij hunne oproerige oppositie tegen de wet van 1879 niet willen navolgenmet verontwaardiging wijzen wij alle ge meenschap af met hendie van de opgewondenheid gebruik maken om met den kreet „leve de Republiek" de grondslagen onzer nationale instellingen aan te tasten. Wij logenstraffen de lasterlijke beweringen der katholieke persdie de liberale partij voor zulke daden verant woordelijk stelt. DUITSCHLAND. De Keizer en de Keizerin wer den den 25 met bijzondere geestdrift te Keulen ont vangen. Zij bezichtigden de nieuw aangelegde wijken en vertrokken te 4 uren naar Coblenz. ENGELAND. Hoewel de juiste berichten omtrent het vergaan der engelsche kanonneerboot Wasp nog niet ontvangen zijn zoo vreest mendat het aanvan kelijk vermoeden, dat van de 58 personen slechts 6 gered zouden zijnjuist is. FRANKRIJK. Den 3 October zou te Parijs eene tentoonstelling van zuigelingen gehouden worden waarvoor reeds 3348 kindertjes aangegeven waren. De prefect van politie heeft haar thans verboden wegens het gevaar voor besmettelijke ziekte dat de opeenhoo- ping dier kindertjes zou opleveren en op grond dat zij voor de wetenschap geene beteekenis had en alleen dienen moest als een middel op groote schaal van de verkoopers van kindervoedsel, om de aandacht te vestigen op hun voedsel. De trein n°. 8 van Brussel naar Parijs is nabij Creil, departement Oisemet een anderen trein in botsing gekomen. Drie leege wagens werden geheel vernield. De stoker werd ernstig gekwetst en 8 reizigers bekwa men lichte kneuzingen maar konden hunne reis voort zetten. De trein kwam te Parijs 3 uren te laat aan. ITALIË. Den 24 overleden in het rijk aan cholera 218 personen waarvan 121 te Napels10 te Spezzia en 5 te Genuaden 25 219 van de 454 aangetaste personenwaarvan 95 te Napels en 20 te Genua. Te Rome werd geen enkel geval aangegeven. SPANJE. Den 25 stierven te Madrid 7 personen aan cholera. TURKIJE. De engelsche regeering deed aan de Porte mededeeling van de redenenwelke haar tot het schorsen der aflossing van de egyptische schuld deden besluiten. Zij gaf daarbij de hoop te kennen dat de Porte dien maatregel van den Onder-Koning zou goed keuren en ondersteunen. Die mededeeling werd den 23 gedaan en de ministerraad was nog niet in de ge legenheid daarover te beraadslagen. Welk besluit de Porte nemen zal, is niet te voorzien, maar het wordt bijna onmogelijk geacht, dat zij de gevraagde goedkeuring zal verleenen. CHINA. De duitsche consuls en marine-comman danten te Shanghae hebben last ontvangen een onaf hankelijke gedragslijn te blijven volgen bij mogelijke verdere verwikkelingen. EGYPTE. De vertegenwoordigers van Duitschlan(i Oostenrijk Frankrijk en Rusland hebben den 25 des namiddagsaan Nubar pachaieder voor zich een gelijkluidend schrijven overhandigdwaarin tegen het besluit tot schorsing der aflossing opgekomen wordt. Die schorsing is een ernstige schending der likwidatie- wet waarom alle wettige rechten der schuldeischers voorbehouden worden. Verder wordt verklaard, dat het schrijven van den minister van financiën als nul en van geener waarde wordt beschouwd en de egyptische regeering voor de gevolgen verantwoordelijk gesteld. Italie's vertegenwoordiger heeft zich bij dit verzet niet aangesloten. Men verwachtdat de egyptische regee ring alleen den ontvang van dit schrijven zal berichten. VEREENIGDE STATEN. De heer Gresham, di recteur-generaal der posterijen is minister van finan ciën geworden. ZUID-AFRIKA. Een invloedrijke vergadering, den 24 gehouden naar aanleiding van de verontrustende toestanden in Bechuana-land kwam eenparig op tegen de schending van de transvaalsche overeenkomst door de Boeren als zijnde eene bedreiging tegen de heer schappij van Engeland in Zuid-Afrika de aangenomen besluiten verzekerden dat de kolonisten aan Engeland gehecht waren en bereid ora de handhaving van den handelsweg naar de binnenlanden van Afrika te on dersteunen. Op verschillende plaatsen worden met veel geestdrift dergelijke vergaderingen gehouden. BRITSCH-INDIE. Er had een ernstige opstand in de gevangenissen te Mandalay plaatshij is niet dan met veel bloedvergieten onderdrukt men zegtdat ettelijke honderden misdadigers omgebracht zijn. Aan het verslag betreffende de dienst der posterijen over 1883 worden de volgende bijzonderheden ontleend. Het binnenlandsch brievenverkeer bedroeg bijna 47 miljoen ruim 1 miljoen meer ongefrankeerde brieven bijna 260.000 of bijna 60.000 minder dan in 1882. Naar het buitenland werden verzonden ruim 7 miljoen, tegen bijna 7 miljoen in 1882 dat verkeer vermeerderde met 2.700/o. Het aantal briefkaarten was ruim het l/> deel van dat der brieven en steeg in vergelijking met 1882 met ruim ll/< miljoen. De verhouding van het aantal briefkaarten naar het buitenland tegenover de buiten- landsche brieven was als 1 tot 6. De gewone aangeteekende stukken verminderden met 0.25°/0 de brieven met aangegeven waarde namen met 13°/0 toe. Het aantal couranten nam ook weer belangrijk toeruim 18% miljoen couranten van cent en bijna 24 miljoen van 1 cent werden ter post bezorgd. De vermeerdering voor de %-cents bedroeg 13voor de 1-cents 6°/0 terwijl de overige gedrukte stukken (boe ken circulaires visitekaartjes enz.) met 20vooruit gingen. Ook de naar het buitenland verzonden bladen vermeerderden met ruim 2%°/0. Met de pakketpost werden 984.000 stuks meer ver zonden dan in 1882 terwijl het aantal naar het bui tenland bijna verdubbelde. De ontvangsten bedroegen bijna 5 miljoende uit gaven ruim 3% miljoen zoodat er een batig slot van ongeveer 1% miljoen was. Onder de 50.000 brievendie door onbekendheid van geadresseerden of wel door onvolledige adressen alsmede in geval van weigering niet konden besteld worden waren 89 waarop geene plaats van bestem ming was vermeldterwijl 61 brieven in het geheel geen adres droegen. Bij brief kaarten was dat verzuim nog grooter. Op 928 briefkaarten was geen adres ge schreven, terwijl op 100 stuks geene plaats van bestem ming ingevuld was. Yan de 109 aangiften wegens beweerde vermissing van aangeteekende brieven bleken 103 ongegrond. Ook de Rijks-Postspaarbank gaf bevredigende uit komsten. Op de 1000 inwoners spaarden in 1882 10.2, in 1883 15.1. Het gemiddeld bedrag der inlagen voor iederen inlegger was in 1882 f 66in 1883 85 terwijl het saldo tegoed van iederen inlegger over 1882 bijna 42 en over 1883 ruim f 46 bedroeg. Onbe kendheid met deze instelling, vooral in de groote steden, is oorzaak dat op do 1000 inwoners slechts 15 worden gevonden die van de Rijks-Postspaarbank gebruik maken. En houdt men rekening met het aantal ver- eenigingen en personendie deze bank meer als be- waarkas beschouwen dan kan stellig niet meer dan l#/0 op de geheele bevolking gerekend wordenvoor wie deze instelling eene werkelijke behoefte is ge worden. De opening van het rijksmuseum te Amsterdam is uitgesteld tot de eerste maanden van 1885, vermoe delijk gelijktijdig met het verblijf van den Koning in de hoofdstad. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Ursem Ds. P. Knuttel te Noordgouwe. Het span paarden dat door de commissie voor de loterij der landbouwtentoonstelling te Amsterdam voor f 1900 was aangekochtis voor rekening van den winner van dien prijs verkocht voor f 1500. In de kazerne te Leeuwarden heeft zich een ge val van roodvonk voorgedaan. Te Helmond zal eene fabriek opgericht worden tot het vervaardigen van kunstijs op groote schaal. De IJsclub te Groningen heeft in de nabijheid van de station een stuk land aangekocht dat bij vorst in korten tijd tot ijsbaan kan worden gemaakt. Deze club telt 940 leden en bezat ten vorigen jare f 10600 actief tegenover f 6500 passief. Het vergunningsrecht voor den verkoop van ster ken drank in het klein te Groningen dat in 1883 f 18.206.25 opbracht wordt voor 1885 op f 19000 geraamd. Te WeBtstellingwerf is eene door den bliksem ge troffen boerderij met het daarin aanwezige hooi en graan en het vee afgebrand, De gebouwen waren verzekerd. De gemeenteraad van Schagen heeft besloten, het herhalingsonderwijs op te dragen aan 4 van de onder wijzers der openbare school tegen f 0.60 vergoeding per lesuur. - Te Amsterdam zal eene proef worden genomen met het verstrekken van een warm middagmaal aan schoolgaande kinderendie dit werkelijk behoeven doordat zij door buitengewone omstandigheden het niet krijgen. Den 4 October heeft eene der schoonste maans verduisteringen van deze eeuw plaats. Zij duurt van ongeveer half negen tot een kwartier na middernacht en is in Europa zichtbaar. De burgemeester van Amsterdam heeft schriftelijk zijnen dank betuigd aan de deelnemers van het hem aangeboden huldeblijk. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen den 1 October, 's avonds 8 uren. Bedankt voor het beroep (bij toez.) bij de Ned. Herv. gemeente te Broek op Langedijk door ds. J. Wieten te Makkum. Benoemd te Zaandam tot onderwijzer J. A. A. den Toom te Haastrecht en tot onderwijzeressen de dames A. M. Buys te Schagen en E. J. W. Sluyter te Am- terdam. Het gevoelen der kamer van koophandel te Am sterdam is gevraagd over een wetsontwerp op het ver voer van ontplofbare stoffen. Nicolaas Beets heeft aan het „Noordbrabantsch meisje" (Keetje v d. Made) een zijner figuren in de Camera Obscura dat hem ook geluk gewenscht had zijn portret in middelsoort grootte geschonken, met het volgend eigenhandig schrijven „Keetje v. d. Made met dankzegging voor haar vriendelijk gedenken aan zijn 70sten verjaardagmet de hartelijkste wenschen voor haar geluk aangeboden door Hildebrand." De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten tot de conversie der gemeentelijke schuld boven 40/o rente tot een bedrag van f 272.000. De heer Julius Oppenheim bankier te Groningen, zal deze verstrekken tegen 4°/0 rente en den koers van 9711/i«*/0, aflosbaar in 20 jaren. Beroepen te Burgerdam ds. P. H. Versteegh te St. Pancras. In No. 8 der Staatkundige Brieven van den heer mr. S. van Houten waarop wij later terugkomen vestigt hij zoowel in het algemeen als bepaald ook met het oog op de aanstaande verkiezingen de aandacht op een omstandigheiddie op de staatkunde invloed uitoefentnamelijk het octrooi der Nederlandsche bank, dat in 1889 afloopt. Er is sprake van een vervroegde overeenkomst tot verlengingwellicht komt zelfs in dit zittingjaar een wetsontwerp in behandeling, waarbij de belangen van den Staat en die van de bestuurders en aandeelhouders der Nederlandsche bank in strijd ko men. Hij wijst daaropomdat men in ons land geen bezwaar zieter bestaat althans geen verboddat le den der Staten-Generaal aandeelhouders of bestuurders van ondernemingen zijn die winsten behalen krachtens overeenkomsten met den Staat. Overigens toont hij het wenschelijke aandat duidelijk wordewat de achterblijvers uit de liberalen willendaar dit raad selachtiger is dan ooit te voren terwijl van de progressisten bekend iswat zij willen. Daarbij houdt hij vooral rekening met het voorgevallene bij het opmaken der voordracht voor president. Toen zijn zij in overleg getreden over de 2e en 3e kandidaten met de klerikaleu welk feit hij aldus kenschetst. „Is dit eerste levensteeken als een uiting van politieke gedachte te beschouwen dan blijkt daaruit, dat hare leden zich nader bij de klerikalen bevinden dan bij de voorstan ders der door KappeyneTak geformuleerde grond wetsherziening. Vloeide hunne handeling niet uit eene politieke gedachtemaar alleen uit persoonlijke mo tieven voort dan getuigt zij van verregaande klein geestigheid en haat." Den 25 had te Bergen de schietwedstrijd plaats door het kader der d.d. schutterij alhier. Op 200 passen werd de prijs (rooktoestel) gewonnen door den serg. H. Essen met 94 punten de premie (lucifer standaard) door den serg. D. Harteveld met 81 punten. Op 150 passen, de prijs (sigarendoos) door den serg. N. van der Voort, met 72 punten de premie (porte- manteau) door den serg. D. Koeman, met 68 punten. Op 100 passen de prijs (fichesdoos) door den korp. J. P. Querellemet 87 punten de premie (porte- lettres) door den serg. A. de Munk met 85 punten. Van 20 tot en met 26 Sept. zijn aan de bad en zweminrichting 79 buiten- en 3 binnenbaden geno men. Onvermogenden maakten in dat tijdvak van de inrichting geen gebruik. De heeren P. Bruinvis de Lange T. L. Koorn en W. Helling zijn herbenoemd als zetters voor 's rijks directe belastingen met ingang van 1 Januari 1885. De luitenant ter zee le klasse, de heer J. P. Lubbe Bakker wordt op non-activiteit gesteld met 15 November a.s. Het 7jarig zoontje van Corn. Spruytvan wien wij in ons vorig nummer melding maakten is aan zijne bekomen wonden overleden. De justitie heeft de zaak in handen genomen. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag, den 28 September, 's namiddags te 1% uur, in den Hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. „Oranje Nassau Hohenzollern", militaire marseh van Götz 2. Ouverture zu „Athalia" v. Mendelssohn Bartholdy 3. Introduction et grande valse „Adelaide" v. Lamotte 4. „Feest aan boord", groote fantaisie v. Heymans, a. In zee, 6. Appèl voor de matrozen, c. Dans der matrozen, d. Feestzang, e. Lied van den scheeps jongen, Dans finale; 5. „Les Rencontres", marcke potpourri v. F. Dunckler6. „Das Abendglöcklein", Idylle v. E. Bach7. Grande fantaisie de l'opéra „Guillaume Tell" v. Rossini; 8. „Ueber Stock und Stein", Galop v. Faust. Naar wij vernemen heeft het bestuur der bad- en zweminrichting besloten met 1 Oct. den prijs der warme baden bij abonnement op 20 cents te stellen, waarvoor kaartjes bij minstens 20 tegelijk verkrijgbaar zijn. De prijs van een enkel warm bad blijft op 25 cent bepaald. Zooals wij vroeger reeds vermelddenzullen den 8 October a.s., den gedenkdag van Alkmaars Ontzet weder volksspelen in den stadshout gehouden worden. De spelen zullen ditmaal bestaan in: zakloopen koek- slaan houtjesrapen hoog- en verspringen sprietloo- pen steenworpen en wedloopen. Omtrent de deelne ming verwijzen wij naar achterstaande advertentie.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5