No. 117. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? WOENSDAG 1 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën ©(Hctëel (Scheelte. Buitenlanl). ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. De personen WILLEM de GRAAEE, gekomen van Nieu- weramstelen GRIETJE ZUITgekomen van Krommenie worden verzocht ter secretarie dezer gemeente zich aan te melden. BELGIE. In de conservatieve bladen is thans op genomen het van den 12 gedagteekend adres, aan den Koning uit naam van de katholieke kringen en ver- eenigingen in den lande gerichtals beklag over de ongeregeldheden van den 7. Daarin wordt o. a. ge zegd, dat de woeste daden, waarvan de katholieken het slachtoffer zijn geweestde hoofdstad zouden onteeren, het land bij den vreemdeling zouden vernederen, indien de geheele bevolking aansprakelijk kon worden gesteld voor de buitensporigheden van een klein getal perso nen onwaardig om de grondwettelijke vrijheden te genieten en onbekwaam om ze uit te oefenen. Zij stellen er den burgemeester van Brussel die zich zwak en kortzichtig toonde en de beteekenis van zijn ambt niet besefte, zedelijk aansprakelijk voor. Dit door verscheidene voorname personen onderteekend adres heeft volgens de liberale Indépendance een tweeledig doel, namelijk, om van den Koning de afzetting te ver krijgen van den burgemeester van Brussel Buis en om op hem aandrang uit te oefenen ten gunste van een reeds aangekondigd wetsontwerp tot beperking van het ge meentelijk gezag. Dat blad gelooftdat dit adres ge streng zal worden veroordeeld door alle, zoo binnen als buitenlandsche staatkundige geesten en strekken zal tot vergrooting van de ingenomenheid met den burge meester Buis. In het den 27 te Brussel geopende congres der in ternationale vereeniging voor letterkunde en kunst heeft minister Beernaert beloofd, in de aanstaande zitting der wetgevende macht een wetsontwerp te zullen indienen, waarbij de rechten der schrijvers en die van den letter kundigen eigendom op zeer vrijzinnigen voet geregeld worden. Aan het feestmaal dat den 27 des avonds ter eere van den hoofdredacteur van het Handelsblad van Ant werpen in die gemeente gegeven werd hield de minis ter van binnenl. zaken eene rede waarin hij o.a. zeide: „De herziening der schoolwet maakte een deel uit van ons vei kiezings-programma. Die herziening is niet ge schied zonder tandengeknars onzer tegenstanders. Deze zouden echter niet durven beweren dat wij hunne vrijheid hebben aangerand. Zij kunnen het onderwijs inrichten naar hun goedvinden in de gemeenten waar zij meester zijndoch zij zullen de gemeentenwaar wij de meerderheid hebben niet meer beheerschen. Wij zullen geen misbruik maken van onze macht. Wij zullen de vrijheid te baat nemen, om onze denkbeelden te verwezenlijken. De nieuwe schoolwet is daarvan het eerste voorbeeld. Bij de Kamers wordt een ontwerp inge diend dat ons vergunnen zalde provinciale en de gemeentewet in waarlijk liberalen zin te herzien. Het zal onzen tegenstanders niet gelukkende openbare meening op een dwaalspoor te leiden. Hoewel de plaat selijke belangen bij de gemeentelijke verkiezingen eene groote rol spelen ben ik verzekerddat de krachtige wind van 10 Juni en 8 Juli onze zeilen ook in de toekomst zal doen zwellen." Den 28 hield de liberale vereeniging te Brussel on der voorzitterschap van den oud afgevaardigde Janson, eene vergadering in de zaal van het Alhambra waar dat oud lid opmerkte, hoe de gansche liberale partij het er eens over was dat de schoolwet het punt zou zijn, waarom bij de aanstaande gemeentelijke verkiezingen de strijd moest worden gevoerd. Volgens hem stond niet alleen die wet, maar de geheele staatkunde der liberale partij op heb spel. Den 19 October zou de burgemees ter Buis zich wreken over den smaad waarmede hij door de clericalen overladen was. Een ander oud-ka merlid de heer Goblet d'Alvielle betoogde datmet het oog op de nieuwe schoolwet, de liberalen trachten moesten den ontslagen onderwijzers te hulp te komen en hen te besehermen opdat wanneer eenmaal de be palingen der wet van 1884 als een hoop vuil wegge veegd werden dat geheele onderwijzend personeel ter hunner beschikking zou staan. Thans kwam het er op aanbij de verkiezingen de gemeenteraden waar de liberalen de meerderheid haddenliberaal te houden. Verder weidde hij in vrij heftige bewoordingen uit over de clericale partij enz. Gematigde lieden waren volgens hem in die partij niet meer te vinden zij had als staatkundige partij reeds zelfmoord gepleegd. "Wat de liberalen betrof, zij zouden door dit alles wijzer geworden zijn en in de afgelegenste uithoeken des lands zou men beseffen dat het eenige middel, om met de geestelijkheid af te rekenen, dit was, aan al hare voor rechten een einde te maken. De clericalen hadden bij de verkiezingen de leus aangeheven „de Staat buiten de school" onze leuseindigde hij onder luide toe juichingen zij voortaan„de Kerk buiten den Staat." Vervolgens begaf men zieh as-- de Beurs, waar ter eere van den burgemeester Buis eene manifestatie ge houden werd. De zaal was propvol. Bij zijn binnen treden werd hem eene warme hulde gebracht. De heeren Crocq Janson en de Wael wenschten den burgemeester gelukdat hij de vrijheden der gemeente beschermd en de tusschenkomst der troepen belet had. De heer Crocq vereerde hem onder toejuichingen der verzamelden een eeresjerp en een buste van hem zeiven. De heer Buis betuigde zijnen dank en zeidedat deze blijken van goedkeuring bestemd waren voor den vertegen woordiger van de gemeentelijke zelfstandigheid en het onderwijs. Na de plechtigheid ging de menigte bedaard uiteen er had niets buitengewoons plaats. De directeur van het blad de National, die verbannen werdis den 28 vertrokken. EEANKEIJK. De meest gelezen dagbladen zijn le Petit Journal (repnblikeinscb)met eene dagelijk- sche oplaag van 600000La Lanterne (radikaal) van 100000, Le Soleil (Koningsgezind) van 100,000 en le Pigaro (conservatief) van 80 a 90000 exemplaren. In den ministerraad van den 27 deelde de president minister mededat admiraal Courbet in zijne laatste berichten gemeld haddat alle voorbereidende maat regelen genomen waren en men binnen kort een han delend optreden kon verwachten. Tevens deelde hij mede de in de laatste dagen betreffende Egypte ge wisselde stukken. De 14 October werd gehandhaafd als dag van bijeenkomst der Kamers, De door de commissie uit de Kamer onderzochte be grooting voor 1885 zalin verband met de vermin derde opbrengst der belastingen wat de uitgaven be treft met ruim 27 miljoen guldens verminderd kunnen wordenzoo het ministerie en de Kamer zich met hare voorstellen vereenigen. ITALIË. Den 26 overleden in het geheele rijk 205 personen aan cholerawaarvan 63 te Napels22 te Genua en 6 te Spezziaden 27 230 personenwaar van 74 te Napels 27 te Genua6 te Spezzia en 2 to Venetië den 28 200 personenwaarvan 67 te Napels, 26 te Genua en 6 te Spezzia. Te Eome was den 28 één verdacht sterfgeval Door de cholera-epidemie is f 20,000,000 minder aan tolrechten ontvangen. Handel en nijverheid staan bijna geheel stil en het verkeer is in alle richtingen gestremd. Van den dag, toen de cholera te Napels uitbrak, tot den 25, kwamen daar 10121 gevallen voorwaarvan 5370 met doodelijken afloop. LUXEMBUEG. Te Luxemburg is het geschenk tentoongesteld, dat bij algemeene inschrijving door tus schenkomst van eenige dames aan de Koningin der Ne derlanden zal worden aangeboden. Het bestaat uit ze ven fruitschalen, waarvan de grootste eene hoogte heeft van 60 duim en eene waarde van f 650 de overige vormen drie paren van verschillende afmetingvoorts uit twaalf beschilderde kleine schalen van f 67.50 elk. Men ziet daarep 24 gezichten van Luxemburg en 5 van het kasteel Berg. De meesten dezer gezichten zijn naar de natuur genomen en het geheel is een waar kunstwerkgeleverd door gebr. Zens. Eindelijk be- hooren er nog 72 borden bij, eveneens beschilderd, van f 62.50 het stuk. Alles samen kost ongeveer f 7000. MEXICO. Generaal Porflrio Diaz is met ingang van 1 December e. k. tot president uitgeroepen. EUSLAND. De Keizer en de Keizerin zijn den 28 des avonds van hunne reis naar Warschau terug gekomen. SPANJE. Den 26 stierven aan cholera 10 den 27 7 en den 28 6 personen. ALGEEIE. Zes verdachte gevallen en 5 sterfge vallen aan cholera kwamen te Oran voor, alsmede twee sterfgevallen aan boord van het uit Cochinchina geko- DOOR 80) Bertha haalde de schouders op, zonder een antwoord te geven. Het rijtuig hield juist voor het huis stil en de bediende snelde toeom het portier open te maken. Hij deelde Wangen op diens vraag mede, dat een paar uur geleden een heer van het station E. op Linau was gekomen. Hij had eerst naar mijnheer en mevrouw von Wangen gevraagd en toen hij hoorde, dat deze met freule Clara naar Plagnitz, naar mijnheer von Er- nau gereden waren en niemand behalve freule Von Osternau thuis wasverlangde hij bij de freule te wor den aangediendmaar deze had geweigerd den heer te ontvangen en had diens kaartje teruggegeven. De freule was sedert dien tijd niet van hare kamer geko men de heer zat achter op de galerij op mijnheer en mevrouw te wachten op zijn visitekaartje stondAl- brecht von Osternau. „Dus werkelijk Albrechtzeide Wangen misnoegd tot zijne vrouw. „De duivel hale hem 1" „Hij is nu eenmaal hier antwoordde Bertha scherp. „Ik hoop, dat gij de achting niet uit het oog zult ver liezen die gij een Osternau en een der weinige bloed* verwanten die ik nog heb verschuldigd zijt „Die bloedverwantschap is toch ook met de el uit gemeten! Maar wees gerust, vrouwtje, nu bij eenmaal hier is zal ik niet onbeleefd zijn. Ik moet wel bijten in den zuren appel en dien onaangenamen man welkom heeten in mijn huis hij zal niet lang blijven, hoop ik." Wangen en Bertha gingen naar de galerij om hun nen gast te begroetenClaartje echter snelde de trap opom Elise op te zoeken en haar van het uitstapje naar Plagnitz te vertellen. Wangen had Albrecht in vier jaren niet gezien, hij was er op voorbereidhem veranderd te vindentante Sastrow had hem reeds vertelddat Albrecht een ge heel ander mensch was gewordenmaar toch had hij het onmogelijk geachtdat vier korte jaren zulk eene verandering bij iemand konden aanbrengen, als hier bij Albrechtdie hem nu uit de galerij tegemoettrad, het geval was. Albrecht von Osternau was bijna een oud man ge worden geen spoor meer van de elegante houding die nog altijd den vroegeren officier verried; zijn licbaam was min of meer gebogenhij liep met wankelende schreden en hield het hoofd voorover en de oogen op den grond gerichtslechts zelden sloeg hij ze met een matten blik op tot dengenemet wien hij sprak. Zijn haar was aan het grijzenook de lange blonde snor die vroeger in twee fraaie scherpe punten eindigde maar nu slordig over zijn mond hing had ook reeds vele grijze haren. De gebogen gestalte en de slappe gelaatstrekken waren een beeld van lichamelijk en geestelijk verval. Een gevoel van medelijden overviel Wangen en be woog hem den gast vriendelijkerzelfs hartelijker te begroetendan anders het geval zou geweest zijn. Wanneer hij aan zijn verblijf op slot Osternau terug dacht, had hij nooit een onaangenaam gevoel van ijverzucht kunnen onderdrukkenmaar nu hij Albrecht in dien toestand wederzagvergat hij het geheel en kwam het ook niet weder bij hem op toen Bertha haren neef met overweldigende beminnelijkheid hare groote vreugde te kennen gaf, dat zij hem op Linau ontvangen mocht. Zjj stak hem niet slechts de hand maar zelfs haren mond toe tot eene kns en toch ontwaakte bij Wangen de oude ijverzucht niethet zou belachelijk geweest zijn op zulk een vervallen mensch die niet meer dan de schaduw van zich zelf wasijverzuchtig te worden. Bertha was waarlijk betooverend lief. Albrecht moest naast haar op den sopha gaan zitten zij verzekerde hem herhaalde malen hoe innig verheugd zij was, dat hij eindelijk eens aan zijne belofteom zijne bloedver wanten op Linau een bezoek te brengenvoldeed en nu hoopte zij ook maar, dat hij zeer, zeer lang zou blijven. Daarop noodigde zij hem uithaar van Oster nau te vertellen van het nieuw opgebouwde slot, hoe alles was ingerichthoe hij daarin woondeof hij nog veel met de oude bekenden, de buren uit den omtrek, omgingalles boezemde haar belang in. Door hare vroolijkheid en vriendelijkheid verdreef Bertha den schaduw, die aanvankelijk over het gezel schap scheen te liggenAlbrecht stemde onwillekeurig mede in haren natuurlijken toon had hij zich bij de eerste ontmoeting met Wangen al eenigzins verlegen gevoeldlangzamerhand werd hij mededeelzamer; maar toch straalde in alleswat hij zeideeene treurige gemoedsstemming door. Hij vertelde, dat hij slot Osternau schooner dan ooit had doen opbouwen hij was naar Osternau gegaan, in het vaste vertrouwendat hij in het nieuwe slotde overlevering van zijn oud geslacht getrouw de buren weder gastvrij zou kunnen ontvangen hij had dit te meer gehoopt, daar hij vroeger met hen allen bevriend was geweestmaar te vergeefs had hij getrachtdie oude vriendschapsbanden in stand te honden. De be zoeken, die hij in de nabuurschap had afgelegdwaren niet beantwoord geworden, zijne uitnoodigingen afgesla gen. Schandelijke geruchten waren over hem, over zijne verhouding tot den overleden mijnheer von Osternau en diens weduwe en doohter in den geheelen omtrek ver breid geworden en hadden zelfs hunnen weg gevonden naar Breslau en Berlijn zij waren doorgedrongen tot den kring zijner vroegere kameraden zoodat hij ook in hun gezelschap wanneer hij om zieh te verstrooien, naar de stad ging zeer koel ontvangen werd. Te vergeefs had hij moeite gedaande verbreiders dier onbestemde geruchten schandelijke lasterpraatjes uit le vorschen ten einde hen tot verantwoording te roe pen maar bij al zijne nasporingen had hij slechts ont wijkende antwoorden gekregen. Niemand beweerde iets

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1