I 11 I II b I I slllfil s i 8 M J d a fel! 11 1 I N- f 3$ittttien(an&. ■hut i ft i men stoomschip Abd-el-Kader, dat te Bona in quaran taine lag. CHINA. Uit Hongkong werd aan de Times gemeld, dat de franscken in het Formoza-kanaal twee engelscho handelsstoombooten aanhielden en doorzochten waar over groote verbittering heerschte. EGYPTE. Den 27 vertrok generaal Wolseley met zijnen staf van Caïro naar WadyHaifa. Dien dag werd ten huize van den engelscben consul generaal eene vergadering gehouden ter bespreking van den toestand der geldmiddelen. De diplomatieke agent van Italië diende den 28 zijn beklag tegen de schorsing der aflossing van de schuld in. De inhoud was gematigder dan die van het gelijk luidende schrijven der overige mogendheden. Er wordt in opgemerkt, dat de schorsing ongetwijfeld eene schen ding der likwidatiewet is, welke niet gewijzigd kan worden zonder de toestemming van al de mogendheden. Ten slotte wordt de Onder-Koning uitgenoodigd acte van het beklag te nemen. STATEN-GENEEAAL. Tweede Kamer. Op de vestingbeg rooting voor 1885in eindcijfer f 2.302.900 bedragende, is f 1.435.000 uitgetrokken voor de stelling van Amsterdamwaarinnaar de meening der regee ring de werken zoo krachtig moeten worden voortgezetals de toestand van 's lands geldmiddelen slechts eenigzins gedoogt. Het streven moet zijn, om deze belangrijke stelling, de sluit steen van ons nationaal stelsel van landsverdediging, zoodra mogelijk in verdedigbaren staat te brengen. Dezelfde wijze van werken bij den aanleg der forten zal worden gevolgdals in den laatsten tijd met den besten uitslag gevolgd is bij de ver betering van de linie van Spaarndam en de stelling aan de Liede. Vermoedelijk kan een begin worden gemaakt met sommige verdedigingswerken aan de noordzijde van Amsterdam, tusschen de Zuiderzee en Knollendam en met sommige werken aan de zuidzijde van Amsterdam, tusschen Abcoude en de Haarlem mermeer, als: het fort op den Zeedijk bij Edam, het werk in den polder Zeevang bij den spoorweg Purmerend—Hoornde forten aan de oostelijke en westelijke Beemsterringdijkende werken aan den zuidelijken Beemsterringdijk bij den Middenweg en bij den Jisperweg, het fort bij Spijkerboor, dat in den pol der Botshol, dat aan de samenkomst van Waver en Amstel, de werken bij Uithoorn en het fort bij Kudelstaart. De commissie uit de Kamerdie belast was met het geven van nadere inlichtingen omtrent het adres van de heeren jhr. J. Hartsen e.s. betreffende hunne aanvraag om vergunning voor een spoorweg van Amsterdam naar IJ muidenmerkt in haar verslag o.a. op, dat de regeering niet veel gewicht schijnt te hechten aan een onmiddelijke spoorwegverbinding van Amster dam met de Noordzeehaven en aan hare tot stand koming kwa lijk te kunnen gelooven. De stellingdat eene spoorwegverbinding van Amsterdam met die haven overbodig is, zoolang te lJmuiden geene ruime dokken gegraven en daarmede in verband staande inrichtingen in het leven geroepen zijn, om IJ muiden tot los- en laad plaats van zeeschepen te maken, komt haar zeer betwistbaar voor. Behoefte om lJmuiden, gelijk vroeger Nieuwediep, tot de gewone los- en laadplaats van de voor Amsterdam bevrachte schepen te maken bestaat nietwel behoefte aan een aanleg plaats buiten de sluizen voor visschersvaartuigen en voor da- gelijksche mailbooten. Het vereischte eener onbelemmerde scheepvaart in het buitenkanaal verbiedt niet het gebruiken van een steiger buiten de sluizen zoo door mailbooten als door visschersvaartuigenmits beter voorzien worde in de handha ving eener goede politie. Het hoofdbezwaar van een steiger in het buitenkanaal ligt in de deining, welke zich bij aanlandigen wind aldaar tot aan de sluizen doet gevoelen en het aanleggen aan dien steiger, zoo voor visschersvaartuigen als voor stoombootennu en dan zeer lastig maken kan. Er valt nochtans aan te twijfelenofom dat euvel te overwinnen, wel kostbare werken vereischt worden. Te betreuren zou het zijn, dat langer iedere dagelijksche mail dienst tusschen Amsterdam en eene ei^jelscke haven onmogelijk ge maakt werd door het vasthouden der regeering aan de meening, dat geen enkel zeeschip buiten de sluizen te lJmuiden mag aanleggenalvorens daar nieuwe dokken gegraven en omvang rijke inrichtingen in het leven geroepen zijn. Het algemeene plan der regeering dreigt de hinderpaal te worden voor eene onmiddelijke spoorwegverbinding tusschen Amsterdam en zijne haven met eene voldoende inrichting tot van geruchten omtrent hem te weten maar zoodra hij den rug had gekeerd gingen de lasterpraatjes weder van mond tot mondonder het zegel van geheimhou ding fluisterde de een ze den ander toe de verbreiders waren echter niet te vinden hij had geen vat op hen. En toch kende hij die lage lasterpraatjesuit halve aanduidingen had hij ze geraden. Men maakte hem er een verwijt vandat mevrouw von Osternau met hare dochter leven moest van het karige weduwepensioen dat Elise von Osternau nu zelfs gedwongen was om bij vreemden haar brood te gaan verdienen. Was dit echter zijne schuld Had hij niet herhaaldelijk mevrouw von Osternau uitgenoodigd om bij hem op het slot te komen wonen F Had hij haar niet aangeboden, om haar pensioen te verhoogen opdat zij overeenkomstig haren stand te Berlijn of ergens anders leven konwanneer zij slot Osternau bepaald vermijden wilde F Al zijne aanbiedingen waren beslist afgeslagen. Op Liesje's aan dringen hij wist het wel had mevrouw von Os ternau geweigerdom van hem eene weldaad aan te nemen. Zoo leidde hij een treurigeenzaam vreug deloos leven. Er was slechts één redmiddel voor hem, dat n.l. mevrouw von Osternau en Elise zich eindelijk zouden laten bewegenom vrede met hem te sluiten. Wanneer zij naar het slot terugkeerden zich geheel met hem verzoendendan zou aan alle boosaardige ge ruchten een einde worden gemaakten de geheele wereld het bewijs worden geleverd dat die ongegrond waren en daarom was hij nu naar Linau gekomen, om den invloed zijner bloedverwantenvon Wangen en Berthaten zijnen gunste interoepen. Nog was Elise ontzettend tegen hem vooringenomen, dat had hij heden weder ondervondenwant zij had geweigerd hem te ontvangenzjj hield zich op hare kamer voor hem verborgenmaar niettemin verwachtte hij veel van den invloed zijner lieve bloedverwanten. Albrecht sprak met zooveel warmte, hij schilderde zijn treurig, eenzaam leven met zulke sombere kleuren, zijn verlangenom zich met Elise te verzoenen, scheen zoo oprechtdat de goedige Wangen ondanks zijne aanleggen in het buitenkanaal en de commissie kan niet ont kennen dat op grond van het voorgevallene de regeering haar voorkomt geen groot gewicht aan die verbinding te hechten. De commissie, zich buiten staat en ongeroepen achtende tot het uitbrengen van een oordeel over de vraagwaarvan naar hare meening de beslissing aan de Uitvoerende Macht dient te verblijven, of aan de verzoekers al dan niet de gevraagde vergunning moet worden verleendstelt intusschen voordat de Kamer, onder dankbetuiging aan den minister van water staat enz. voor de verstrekte nadere inlichtingende meening uitsprekedat aanbiedingenom builen bezwaar van 's rijks schatkist een onmiddelijke spoorwegverbinding van Amsterdam met den mond van het Noordzeekanaal tot stand te brengen, ernstiger overweging en belangstelling van de zijde der regee ring verdienendan tot heden aan die van de verzoekers is te beurt gevallen; en dat de aanvaarding van de vergunning voor een spoorweg, gelijk die tot nu toe door de regeering ter beschikking van deze verzoekers is gesteldvoor dezenzoo al mogelijk, inder daad zeer bezwaarlijk is. Wegens verhooging der gerechtskosten in strafzaken en on derhoudskosten van gevangenen door menigvuldige vervolging wegens overtredingen der drankwet en toepassing der subsidiaire gevangenisstraf daarvoorwordt eene verhooging der begroo ting van justitie voor 1884. met t 63,400 voorgesteld, waar tegenover verminderingen tot een gelijk bedrag staan. In 1883 werden 56,068 dagen gevangenisstraf ondergaan ten gevolge van drankwetveroordeelingen. Bij kon. besluit van den 18 is vernietigd een besluit van burg. en weth. van Aalsmeer van 5 Juni 1884 waarbij aan dr. Jaarsveld vergunning was ver leend tot het plaatsen van een hek op de dorpsstraat in die gemeenteop grond dat bij dat besluit een deel van den ten openbaren dienst bestemden weg in particulier gebruik is afgestaan dat een dergelijke af stand volgens art. 230 der gemeentewet niet kon plaats hebben alvorens door een besluit van den raad verklaard was dat bedoeld deel van de dorpsstraat niet meer ten openbaren dienst bestemd waswelk besluit door den raad van Aalsmeer niet was genomen. Den 22 is te lJmuiden binnen gekomen hetfran- sche stoomschip Comorin kapitein Pometmet 40000 balen rijst van Saigon. Dit schip2740 registerton grootis het grootste tot nog toe aldaar binnenge komen. Bij kon. besluit van den 22 (Staatsblad No. 203) zijn vastgesteld de voorwaarden voor het opnemen en verplegen van krankzinnigen voor rekening van ge meentebesturen in het rijksgesticht te Medemblik. - Den 24 zijn drie werkliedendie als jongens hunne opleiding genoten in het gesticht Neerbosch waarvan 1 het beroep van metselaar en 2 dat van tim merman uitoefenenovereenkomstig de met generaal Smit tijdens zijn bezoek aan die inrichting gemaakte afspraak naar de Transvaal vertrokken. Het bestuur heeft voorzien in hunne overtochtskosten tot Durban en hun geld verstrekt ter voorziening in hunne eerste be hoeften een en ander voor ieder f 500 bedragende. Verder bezaten zij gereedschappen en kleeding. Zij zijn verplicht het hun verstrekte terug te geven zoodra zij daartoe in staat zijnterwijl twee hunner met weesmeisjes uit dat gesticht zullen trouwen wanneer de verdiensten zoo groot zijndat zij eene vrouw kunnen onderhouden, Bij het rangeeren van wagens is den 26 op de Eijnspoorwegstation te Rotterdam een poetser overreden en aan de gevolgen overleden. Den 26 is in eene voorkamer op het Frederiks- plein bij de Utrechtsche straat te Amsterdam eene juf frouw door een ongeluk met een petroleumtoestel in brand geraakt. Zij was reeds hevig verwondtoen een voorbijganger het ongeval bemerkende haar ter hulp kwam en de vlammen zoo goed mogelijk bluschte. Een paar brandweermannen trachtten door inwrijving met lijnolie haar lijden te verzachtendoch vruchteloos. Eenige uren later overleed zij onder vreeselijke pijnen. De kamer van koophandel te Amsterdam, die van oordeel was, dat zij als zoodanig niet als plaatselijke com missie voor de tentoonstelling teAntwerpen kon optreden, en van dat gevoelen kennis had gegeven aan den minister weinige ingenomenheid met zijn bloedverwanttoch geroerd werd en beloofde gaarne alles te zullen aan wenden om Elise zachter en vriendelijker jegens hem te stemmen. „Het doet mij zeer veel genoegendat gij nu bij ons gekomen zijtneef, juist nog te rechter tijd, om nog eenige dagen met ons en Elise te kunnen door brengen want Elise zal ons helaas reeds aanstaanden Zondag verlatengij zoudt haar, wanneer gij later ge komen waartniet meer op Linau gevonden hebben." „Gaat Elise vanhier „Jahelaas Het kan niet anders. "Wij hadden bei den mijn vrouwtje en ik, gehoopt, dat er tusschen ons en Liesje eene innige verhouding zou ontstaan maar dat heeft niet mogen zijn. Ik wil daarvan noch Liesjenoch mijne vrouw een verwijt makenzij zijn twee geheel tegenstrijdige karakters. Reeds op slot Osternau indertijd was de verhouding niet vriendschap pelijk en het verschil is met de jaren grooter geworden. Het is nooit goed om een bloedverwant bij zich aan huis te nemen in eene toch altijd ondergeschikte be trekking het is beter, om daarvoor eene vreemde te nemen. Conflicten kunnen niet uitblijven en deze ma ken het familieleven somber en ongezellig. Daarom is het voor beide partijen beter, wanneer men te rechter tijd van elkander gaat. Het is mij zeer moeielijk ge vallen daartoe te besluitenwant Liesje is werkelijk eene voortreffelijke opvoedster en mijne kleine zuster is met waarlijk afgodische liefde aan haar gehechtmaar ik heb moeten toestemmendat Bertha gelijk heeft. Liesje zou zich nooit in ons huis op haar gemak ge voeld hebben en zij zou waarschijnlijk de oorzaak ge worden zijn dat tusschen mijn vrouwtje en mijne zuster langzamerhand eene minder aangename verhouding was ontstaan. Wij moeten weder scheiden hoezeer het mij ook aan het hart gaatElise ziet het zelf innadat ik vriendelijkmaar zeer oprecht met haar gesproken heb. Aanstaanden Zondag zal zij ons verlaten, zij heeft dit hare moeder reeds geschreven zij wildenadat ik met haar gesproken had onmiddelijk heengaanmaar van waterstaatheeft den 26 dat gevoelen gehandhaafd, nadat die minister als zijne meening had uitgesproken dat de kamer zijne bedoeling niet wel begrepen had. Het lag toch op haren weg de belangen der nijverheid te bevorderen en waar het mogelijk was ten dienste te zijndaarom had hij bedoeld dat zij trachten zou geschikte personen aan zich te verbinden om samen eene plaatselijke commissie te vormen. Zij heeft zich wel bereid verklaard, om mede te werken in alles, wat die tentoonstelling kan doen slagen. Voor de den 27 te Haarlem gehouden aanbesteding van het bouwen van twee villa's aan den Zijlweg was laagste inschrijver de heer H. Meijer aldaar voor 48.825. Den 27 is te Schooten tot lid van den gemeente raad gekozen de heer H. Blom met 13 stemmen. De gymnastiek-vereeniging Olympia te Arnhem vierde den 27 in den Vogel- en Plantentuin haar 5-ja- rig bestaau met een wedstrijd waaraan 10 vereenigin- gen deelnamen. De le prijsV. Z. medaillewerd behaald door Gelre te Arnhem 2e prijs, Z. medaille door de Atlas te Kampen 3e prijs, Br. medaille, Kracht door Volharding te Haarlem 4e prijs, lauwerkrans, door Excelsior te Goudaterwijl aan de vereeniging Kan- dato te Utrecht een diploma werd uitgereikt. De vliegerwedstrijd te Gouda is den 27 in tegen woordigheid van eene talrjjke menigte vrij goed alge- loopen. De wind was wel wat te krachtig waardoor verscheidene vliegers scheurden of braken. Bij kon. besluit van den 27 is de heer H. J. Cal- koen met ingang van 1 Oct. benoemd tot schoolopzie ner in het arrondissement Purmerend. Uitslag der wedloopen te 's Gravenhage op den 28. Prix d'inauguration. Wedren op de vlakke baan voor paarden van alle landen en rassen 3 jaar en ouder bereden door nederl. of belgische gentleman-riders. Afstand ongeveer 1600 el. Inleggeld f 15, geheel for feit. Prijs f 300 de tweede ontvangt de helft der inleggelden. Ingeschreven Chronometer luit. Mete- lerkamp Cassolette luit. O. D. van Diepenbrugge Calcum J. G. Huitink. Prijs Chronometer tweede Calcum Cassolettehoewel de eerste werd ter zijde gelaten. Military. Voor paarden ter goede trouw, het eigen dom van en bereden door officieren van het nederl. of nederl. ind. leger, welke nimmer eenen prijs won nen. Afstand ongeveer 1200 el. Prijs f 200. Ingeschre ven Master Bob luit. O. D. van Diepenbrugge; The Doe jhr. v. d. Bosch Ready, luit. van Duuren. Prijs: Master Bob tweede Ready. Prix des Tribunes. (Handicap Sweepstakes.) Afstand ongeveer 1800 el. Prijs 1700. De tweede aankomende ontvangt 200 uit het bedrag van den prijs. Prijs Germain, van Jules Verstraete; tweede: Maria, van L. Evelijn derde Balkan van O. van Loo. Voor Selling Hurdle Race was slechts een paard aan wezig: Highness IIvan baron J. Osy. Hurdle-Race Handicap. Voor paarden van alle lan den en rassen 3 jaar en ouder. Hollandsche en belgi sche gentlemen-riders hebben 5 P. gewichtsontheffing. Afstand ongeveer 3200 el. 8 Hurdles. Inlegg. f 50, for feit f 10. Prijs f 700 de tweede ontvangt 2/3 der inleggelden. Slechts 3 paarden liepen. Prijs Grateful „de Witten"tweedeSonnet IIvan baron E. Gra- nier derdeProlixe van baron O. van Loo. Grateful werd bereden door een engelschen jockey van vijftien jaarWhelan genaamd. De 37 P. wegende knaap reed zeer mooi en werd met het winnen van den prijs zeer toegejuicht. Tien sociaal-demokraten met Domela Nieuwen- huis aan het hoofdhielden den 28 te Hoorn eene vergadering die niet veel te beteekenen had en zeer rustig afliep. Aan de harddraverij van paarden, gespannen voor tweewielige rijtuigen den 28 te Wognum gehouden namen acht paarden deel. De prijs werd behaald door T. Schilder van Spierdijk de premie door J. Schilder. Een talrijke menigte woonde dit jaarlijksche feest weder bij. op dringend verzoek van mij en mijne zuster heeft zij ons beloofdnog een paar dagentot Zondagte blijven. Wij hebben dus nog eene week ongeveer voor onsen gedurende dien tijd zal het ons wel gelukken, tusschen u en haar eene verzoening tot stand te bren gen beste neef." „Indien mijne komst haar misschien niet doet be sluiten hare belofte terug te nemen en reeds heden of morgen te vertrekken of indien zij niet beslist wei gert mij te zien." „Neen neendat zal zij niet. Zij zal haar woord houden en zich ook laten overhalen u te begroeten. Ga gij het haar zelf vragenvrouwtje. Zeg haar, dat neef Albrecht onze gast is en zij niet onbeleefd tegen hem mag zijn. Wanneer gij het haar vriendelijk vraagt, zal zij zeker niet weigeren." „Ik F" antwoordde Bertha onwillig. „Zou ik mij aan een afwijzend antwoord blootstellen F Nu Elise bepaald heengaatheeft zij geen enkele reden meer om mij een genoegen te doenbovendien is zij bij iedere on beschaamdheid jegens mij zeker van Clara's steun. Neenik spreek niet met haardat zou meer kwaad dan goed doenmaar doe gij het zelf. Naar u luis tert zijvraag haarom zooals gewoonlijk thee te komen drinkenu zal zij het niet weigeren. Zeg het haar op uwe kalme, vriendelijke, ernstige manier dan zal zij komenen is de eerste schrede maar gedaan dan zal neef Albrecht met uwe hulp wel slagen. Laat mij echter buiten spelik ben bij Elise geen geschikte onderh andelaarster." „Misschien hebt gij gelijkantwoordde Wangen glimlachend„gij beiden zijt nu eenmaal helaas water en vuur. Nuik wil beproeven om Elise te bepraten en ik geloof weldat het mij gelukken zal. Ik wil dadelijk naar haar toegaan ik moet u dus een paar minuten verlaten neef Albrecht." Wangen stond op en verliet de galerij. Bertha volgde hem met de oogen zoodra de deur van de tuinkamer naar de vestibule achter hem gesloten waswendde zij zich tot Albrecht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2