No. 119 Zes en tachtigste Jaargang. •1884. ZONDAG 5 OCTOBER. Ontbinding en nieuwe verkiezingen. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. (Bebetlte. Buitenianb. Binttjenlaub. ALKMAAttSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEE ZOON. Plaatsgebrek noodzaakt ons voor ditmaal het feuilleton achterwege te laten. De BURGEMEESTER van ALKMAAR overwegende dat bij kon. besluit van 29 Juli 1884 (Staatsblad No. 186) is bepaald, dat de wet van 27 April 1884 (Staatsblad No. 96) op 1 October 1884 in werking treedt, brengt ter kennis van de ingezetenen a. dat zij verplicht zijn bij hem aangifte te doenwanneer zij een of meer krankzinnigen verplegen; hiervan zijn uitgezon derd zij, die, zonder van hunne vrijheid te zijn beroofd, in hunne eigene woning of in die hunner ouders of echtgenoo ten worden verpleegd; b. dat zijdie een krankzinnige in eene buitenlandsche in richting voor krankzinnigen doen opnemenverplicht zijn daarvan bericht te zenden aan den heer officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank onder bijvoeging eener uiterlijk drie weken vóór de opneming afgegeven ondertee- kende en met redenen omkleede verklaring van een ter plaatse bevoegd geneeskundige, waaruit van de wenschelijk- heid der opneming blijkt. En dat niet voldoening aan het bepaalde onder letter a. en b. wordt gestraft met eene geldboete van f 0,50 tot 3. Alkmaar, 30 September 1884. De Burgemeester voornoemd, A. MACLAINE PONT. De gelegenheid tot het bekomen van BADEN in het Gast huis is van Maandag, 6 October 1884, alleen opengesteld op WOENSDAG en ZATERDAG van iedere week. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomenzestien zakken rogge; drie zakken haver; vijf pakmanden; een zwart damesdasje; een bovenstukje van een gouden oorbelletje; een bloedkoralen armbandje met koperen kapittelstokjeeen moiré boezelaareen oxide ketting met gouden medalj on, waarin portret; een schilders diamanteen gouden oorbelletje met langwerpig rood steentje; een zwart oorbelletje; een witte zakdoek; een kinder-oorbelletjeeen zakje met eenig geld; een nikkel armbandje en hondenpenningen Ns. 383, 158, 480 en 123. Gelijk te voorzien was heeft ook de Eerste Kamer zich gehaast het voorstel tot wijziging van art. 198 der Grondwet goed te keuren, zoodat binnen weinige dagen de Kamers ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschre ven zullen worden. Op het gewicht dier verkiezingen hebben wij reeds gewezen en alles wat er daarna door organen van verschillende richting over gezegd is, heeft in dit opzicht onze meening bevestigd. De voorstellen tot Grondwetsveranderingdie volgens de verklaring van den Minister van Binnenlandsehe zaken binnen weinige dagen bij den Eaad van State zullen worden ingezonden, moeten dus ook weldra de nieuwe Kamers bereiken. Die Kamers zullen ze onderzoeken en be- oordeelenen met de Eegeering het belangrijke her- zieningswerk volbrengen. Is dat zoo zeker Vooreerst kan de gewone wetgevende arbeid niet stilstaan. Voor de begrootingende Indische en de Staatsbegrooting, moet gezorgd, belastingplannen tot dekking van het tekort moeten onderzocht worden. Wellicht zullen de Kamers zich beijveren, om ook het veelomvattend werk tot invoering van het nieuwe straf wetboek af te doen. Maar dan zullen zij toch onge twijfeld de Grondwetsherziening ter hand nemen Dan zal eindelijk de band tusschen kiesbevoegdheid en be lastingbetaling worden weggenomen die op de verbe tering van ons kiesrecht en van ons belastingstelsel zoo noodlottig heeft gewerkt Dan zullen de bepalingen omtrent zee- en landmacht, militie en schutterijen wor den gewijzigddie ons verplichten tot een regeling onzer levende strijdkrachten, tegelijk uitmuntende door groote kostbaarheid en even groote ondoelmatigheid Of dat zal geschiedenzal afhangen van de samen stelling der Kamers. En van hare samenstelling zal tevens afhangen wat er meer gewijzigd en hoe het gewijzigd zal worden. De groote vraag is welke partij zal in de Kamers de meerderheid hebben Zal het nog de liberale partij wezen Om dat doel te bereiken zal reeds de uiterste krachtsinspanning noodig zijn. Men leze de organen der andere partijenom het ge wicht van het oogenblik te beseffen. Maken de katho lieken en de anti-revolutionairen te zamen in de nieuwe Kamers de meerderheid uitdan treden andere zaken op den voorgrond. De meeste katholieke leden zijn met Grondwetsherziening niet ingenomen. Op hunne medewerking kunnen alzoo de anti-revolutionairen niet rekenen en zonder die medewerking zijn zij onmach tig. Ook zonder Grondwetsherzieningzegt de Tijd kan de onderwjjswet veranderd worden en daarom is zijn leus: „Weg allereerst met de wet van 1878" En de antirevolutionairen? Wij gaan recht op Grondwetsherziening af, zegt de Standaard, maar het is best mogelijk dat wij ons plan niet kunnen volvoeren. Dan wordt uitstel noodzakelijk, en het blijkt reeds, dat het blad met dat uitstel volkomen vrede zal hebben. Al voortredeneerende erkent hetdat, om tot een ern stige en degelijke Grondwetsherziening te komen cen susverlaging en herziening van de indeeling van het land in kiesdistricten dienen vooraf te gaan. Wat de loop der zaken zal zijn als de antiliberalen in de nieuwe Kamers de meerderheid hebben kan mitsdien gemak kelijk worden voorspeld. Over de Grondwetsherziening zullen zij het niet eens worden en die zal ook nier tot hun vurigste wenschen behooren. Een censusver laging met verandering van de kiesdistricten waardoor hunne meerderheid nog aanzienlijker wordten een herziening der regeling van ons onderwijs zullen de eerste groote maatregelen zijn, waartoe de nieuwe Ka mers geroepen worden. Het kan ons daarom niet be vreemden dat er van de zijde der antiliberalen vóór alles en zoo krachtig mogelijk wordt aangedrongen op de verkiezing van een Tweede Kamer, waarin hunne geestverwanten de meerderheid hebben. En nu de liberalen Men zou meeuendat van hunne zijde een gelijksoortige politiek zou gevolgd wor den dat zij vóór alles een liberale meerderheid zou den wenschenen voorts bij de keuze van personen het oog zouden gevestigd houden op de aanstaande Grondwetsherziening. Tot onze teleurstelling hebben wij echter reeds een stem gehoord die wel een een drachtige aaneengesloten liberale meerderheid wenscht, maar als dat niet mogelijk is het beter achtdat zij minderheid worde. Een eendrachtige aaneengesloten meerderheidwie zou haar niet wenschen 1 Maar wie kan ons haar waarborgen De kiezers zeiven stellen prijs op zelfstandigheid zij bevelen in den regel man nen van karakter en van overtuiging aan. Is het mo gelijk dat deze mannen op alle punten eenstemmig zullen zijn P En wie zal beslissen wie gelijk heeft Wie moet toegeven Maar er is meer. Men weet welwie het vroeger omtrent deze g* gene kwestie oneens zijn geweest, maar niemand kan weten, hoe het in bet vervolg ten aanzien van anderevan nieuwe vragen zal gesteld zijn. De bondgenooten van gisteren kunnen morgen tegenstanders zijn en omgekeerd. Daarom komt men niet verder met te onderzoeken, wie vroeger omtrent deze of gene kwestie eenstemmig waren. Wil men zooveel mogelijk eenstemmigheid in de nieuwe Kamersdan dient men te letten op wat komen zal niet op hetgeen voorbij is. De verkiezingen behooren te geschieden met het oog op de toekomstniet met een terugblik op het verledene. Wat behoort er gedaan te worden? Wat is het werk der naaste toekomst? Hoe denken daarover de personen wier verkiezing ons wordt aanbevolen? Wien kunnen wij de volksbe langen bij dat werk veilig toevertrouwen? Dat zijn de vragen waarop het aankomt. Nu verkeert de liberale partij juist in dit opzicht in een ongunstigen toestand. In 1876 is het eerst op Grondwetsherziening in het belang van een behoorlijke regeling van het stemrecht, zoowel als van het belas tingstelsel aangedrongen. In 1879 is een poging ge daan om tot dat doel en tevens om een betere rege ling onzer strijdkrachten mogelijk te maken, de Grondwet te herzien maar die poging is mislukt. Voorbereiding werd noodig geoordeeld en onderzoek of ook niet an dere bepalingen der Grondwet verandering eischten. Dat onderzoek heeft plaats gehad. De staatscommissie heeft haar verslag uitgebracht. Mannen van verschil lend inzicht en uiteenloopende richting hadden daarin zitting. Omtrent alle gewichtige punten heeft dan ook het verslag het verschil van meening opnieuw aan den dag gebracht. Men kan er tevens uit zienhoe de meerderheid van de commissie over verschillende pun ten dacht. Hoe groot die meerderheid was en hoe zij was samengesteld blijkt natuurlijk niet. Het spreekt van zelfdat zij nu eens grooterdan weer kieiner is geweesten dat personen, die omtrent het eene punt tot de meerderheid behoorden omtrent het andere in de minderheid waren. Als richtsnoer voor de liberale partij heeft het verslag dus geen waardeen wil men den weg van transactie opdan bestaat er niet de minste zekerheiddat voor de bepalingenwaarmee de meerderheid in de commissie zich ten slotte veree- nigdeook in de Kamers een meerderheid zou te vin den zijn. Wenscht dus de liberale partij Grondwets herziening dan zal zij mannen moeten kiezen van wie het zeker is, dat zij met dien wensch instemmen. Aan den eiseh, die door vele liberalen vroeger is gesteld: het voorbereidend onderzoekis voldaan dit bezwaar is dus opgeheven. Mag men alzoo aannemen, dat er om trent de noodzakelijkheid eener Grondwetsherziening thans eenstemmigheid bestaat? Waarschijnlijk is het; maar als men waarborgen wil voor een ernstig aan vaarden en doorzetten van het werkdan dient hier omtrent zekerheid te bestaan. In dit opzicht is een eendrachtige Kamer noodigen daarom zou men zich althans zooveel mogelijk van de gezindheid der candi- daten ten aanzien van deze hoofdzaak moeten verge wissen. BELGIE. De heer Marchidirecteur van de Natio nal is den 1 te middernacht naar Parijs vertrokken volgens het bevel zijner verbanning, waaraan uitvoering werd gegeven. Na een afscheidsfeestmaaldoor hem in het Grand Hotel aan zijne staatkundige geestver wanten aangeboden begaf een vrij talrijke stoet socia listen zich naar de kantoren van dat blad leve de Eepubliek 1 roepende en voorafgegaan door een muziek korps dat de Marseillaise speelde. Marchi en anderen spraken de menigte toe en kwamen op tegen het be sluit van verbanning. De stoet begaf zich daarop naar de slation van den Zuiderspoorweg. De gendarmerie en de politie sneden den stoet den pas af, welke tot aan het vertrek van den trein voor de station bleef wachteninmiddels de Marseillaise zingende en ver schillende kreten aanheffende. DENEMAKKEN. Omstreeks half 5 in den namiddag van den 3 brak brand uit in het slot Christiansburg te Kopenhagen en werd dit volkomen vernield. De schilderijenverzameling en verscheidene kostbaarheden zijn gered. Den 4 woedde het vuur nog voort. Het weder was kalm en de stad liep geen gevaar. De man schappen der russische oorlogschepen boden bij het redden de behulpzame hand. ITALfE. Den 1 stierven in het geheele rijk aan cholera 195 personenwaarvan 55 te Napels en 19 te Genua. EUSLAND. De Moskouer-courant geeft in een hoofdartikel aan de bijeenkomst der 3 Keizers te Skiernievice in zoover eene hooge beteekenis dat de volkomen beveiliging der gewichtigste belangen van de drie groote mogendheden daarvan de vrucht kan zijn. Eene heuchelijke uitkomst acht zij ook het herstel der nauwe betrekkingen zoo tusschen Eusland en Oostenrijk als tusschen Eusland en Duitscblaud. Dit laatste tot stand te brengen was zeker het gemakkelijkstwant het gold hier eenvoudig een misverstaud van persoon lijken aard. Maar tusschen Eusland en Oostenrijk kon den wezenlijke twistpunten voorkomen. De toenadering der Keizers acht zij niet alleen belangrijk voor den europeeschen vredemaar nog meer de handhaving der inwendige orde en de bestrijding der anarchie. Indien vroeger redenen mochten bestaan hebben, welke Oostenrijk noopten om zich van gemeenschappelijk op treden tegen de anarchisten te onthouden dan bestaan die thans niet meer. In de voornaamste plaats was de bijeenkomst echter gericht tegen het stelselmatig op treden der internationale bandieten, die het heilig ver blijfrecht genieten bij regeeringen die het verstand of het geweten verloren hebben. ZWITSEELAND. In het kanton Zurich is door den kantonnalen raad met 133 tegen 52 stemmen de doodstraf weder ingevoerd voor moord. Den 30 werden de openbare speeltuinen voor dit seizoen te Amsterdam gesloten. In 153 speeldagen werden toegelaten in speeltuin No. 1 Weteringschans 100.059in No. 2 Marnixplein 80.465. Ongelukken kwamen niet voor. Den 1 werd de telephonische verbinding tusschen het eiland Schiermonnikoog en het telegraafkantoor te Oostmahorn voor het publiek geopend. Bij de den 1 dezer te Spierdijk gehouden jaarlijk- sehe harddraverij werd de prijs behaald door het paard van den heer T. Schilder te Spierdijk bereden door Jb. Schilder de eerste premie door dat van den heer J. Visser te Beemsterbereden door C. Broersen de tweede premie door dat van den heer J. Sehagen te Beemster, bereden door Jb. Schilder. Het feest werd door schoon weder begunstigd en liep in de beste orde af. Den 1 zijn te Zwolle 2 aan den veehandelaar Kregel te Meppel behoorende koeien in beslag genomen, voorzien van het merk uit den afgesloten kring in het spoelingdistrict, welke zonder vervoerbiljetten waren op de stoomboot Paul Kruger, varende tusschen Botterdam en Meppel. Aan C. Vissergezagvoerderen aan J. Koper en A. Koper, varenslieden van de reddingsboot te Zandvoort zijn door den President der Fransche Ee publiek brevetten met daarbij behoorende zilveren me- daljes toegekend ter erkenning van de hulp, door hen verleend bij gelegenheid der op 22 Januari 1.1. plaats gehad hebbende schipbreuk van den franschen driemas ter Indépendance. Bij de den 2 te Oostgraftdijk gehouden harddra verij werd de prijs (een hoofdstel) behaald door het paard van J. Hop, berijder C. de Goedele premie (een leidsel) door dat van H. Schoenmaker, berijder J. Hop 2e premie (een zweep) door dat van C. de Goedeberijder C. de Goede.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1