No. 119*. Zes en tachtigste Jaargang, 1884. TWEEDE BLAD. ZONDAG 5 OCTOBER. Bitttmdattb. STAATS-LOTERIJ. bTTrgerlijke stand. A1KIIMRS€I1E fjiUMMT. ST ATEN-GEN ER A AL Eerste Kamer. Vrijdag 3 October. Wijziging van art. 198 der Grondwet. De min. van binnen 1. zaken houdt vol, dat de nood zakelijke voorbereidende werkzaamheden niet waren afgeloopen bij de indiening der Regentenwet, vandaar de latere inzending. In Augustus had het ontwerp trouwens door de Tweede Kamer knnnen zijn onderzocht. Geheele afschaffing van art. 198 zou strijden tegen de voorzichtigheid en uitbreiding dezer herzie ning tot de bepalingen omtrent de macht des Konings zou te ingrijpend zijn geweest. Dat er vrees zou kunnen bestaan voor herziening der Grondwet langs een omweg, juist door deze wijziging, berust op een sophisme. Geen wetgever zal voor stellen wijziging van art. 198 om alzoo te komen tot herziening der bepalingen op de troonsopvolging. De voorstellen tot ruimergrondwetsherzie- ning z ij nop ditoogenblik in handen van den Raad van State. De min. kan er zich dus niet verder over uitlaten. Het ontwerp wordt aangenomen met 31 tegen 3 stemmen. Tegen "de heeren PylsMagnée en Itegout. Daarna gaat de Kamer uiteen. Omtrent de andere in deze zitting behandelde punten in een volgend nummer. Den 1 werd te Sneek het 25jarig bestaan der gemeentelijke gasfabriek ten raadhuize feestelijk herdacht. De directeur-boekhouder de heer A. Breunissen Troost, van den aanvang af die betrekking bekleedende, ont ving bij deze gelegenheid vele bewijzen van waardeering. - Den 2 is te Haarlem te ongeveer 1 uur des nachts brand ontstaan in het logement „de Stad Amsterdam", bewoond door H. Cramer staande aan den Kruisweg, vlak naast den spoorwegen wel in eene dienstboden kamer op den zolder. De brand werd spoedig ontdekt en de policiewacht met den stationchef en een paar andere beambten waren met behulp van het brand- bluschmaterieel van de station in staat, om het gevaar zoodanig te bedwingen dat de inmiddels aangerukte brandweer den brand binnen een half uur geheel bon doen ophouden. De zolder en het dab zijn grooten- deels verbrand het huis is overigens behouden doch heeft veel geleden door waterschade. De dienstboden en eene vrouw, welke tijdelijk in het logement verbleef, hebben zich met moeite gered en bekwamen eenige brandwonden. Zoowel de inboedel als het huis waren te gen brandschade verzekerd. Den 3 is te Egmond aan Zee aangespeeld het lijk eener dame van middelbaren leeftijdin nog onge schonden staatnet gekleed met juweelen belletjes in de oorengouden broche en glacé handschoenen. Het is door de familie herkend en gebleken te zijn mej. C. uit Haarlem die zaterdag j.l. naar Zandvoort was ge gaan en sedert vermist werd. Daar geene sporen van mishandeling op het lijk aanwezig zijnkan aan geene misdaad worden gedacht. Een der beste boerenhofsteden te Zijpe het Oude Slottoebehoorende aan de wed. K. Blauw is den 2 's avonds met al hetgeen zich daarin bevond waaronder p.m. 300 wagens hooi en zaad, een prooi der vlammen geworden. De brand is waarschijnlijk ont staan door broeiing van het zaad. Eene groote menigte vulde den 3 reeds vroeg in den morgen Leidens straten waaraan talrijke eere- bogenvooral in de minder aanzienlijke en minder be zochte buurten o a. ook in die waar Pieter Adriaans- zoon van der Werff had gewoond een feestelijk aanzien gaven. Een duizendtal personen namen deel aan den optochtLeidens wording en vergrooting voorstellende, die door een aantal werkliedenvereenigingen was be dacht, ingericht en uitgevoerd en uitmuntend slaagde. Op eene weide achter Zomerzorg verzameld, trok men naar het feestterrein „de Ruine en schaarde men zich achter het spreekgestoelte waarop Prof. M. de Tries alsnu do feestrede uitsprakna het eindigen waarvan het omhulsel van het standbeeld van Burgemeester van der Werff werd weggenomen en de redenaar in naam der „Commissie voor de oprichting van het Gedenktee- ken van Leidens Ontzet" het beeld aan de gemeente overdroeg. Na deze zeer toegejuichte rede werd het door den Burgemeester namens de gemeente aanvaard. De plechtigheid eindigde met de uitvoering der hymne van Kückendoor het mannen- en kinderkoorwaarna de kinderen in optocht naar de gehoorzaal togen om te worden onthaald. Onder het gastmaal (door de ge meente Leiden aan genoodigden aangeboden) werd door Prof. M. de Vries een gedicht voorgelezen van Prof. Georg Ebers„Aan de te Leiden verzamelde feestge- nooten." Concert, illuminatie en vuurwerk beslotenden feestelijken dag en slaagden ondanks hevige wind- en regenvlagen uitmuntend. Onder de op het feestterrein verzamelde autoriteiten merkte menbehalve den Commissaris des Konings in Zuidholland de ministers van marine buitenland- sche zaken en oorlog op. Verder waren als afstamme lingen van Van der Werff aanwezig de heer van der "Worm oud-burgemeester van Schiermonnikoog en de oud-minister van der Does. Bij de chr. geref. gemeente te Heusden is beroe pen de heer J. Dekker van Andijk. Gedurende het derde kwartaal 1884 zijn door de Am- sterdamsche Omnibus-Maatschappij vervoerd 3.144.381 passagiers tegen 4.395.458 in hetzelfde tijdvak van 1S83. Totaal van af 1 Januari 8.239.358 passagiers tegen 9.358.015 in het vorige jaar. Eenige ingezetenen van Groningen doen een be roep op hunne stadgenooten ten einde gelden te ver krijgen voor de oprichting eener fontein op het Heere plein aldaar. Nauwelijks zijn de eerste weesjongens van Neerbosch naar de Transvaal vertrokkenof de directeur der weesinrichting ontving deze week uit Pretoria van generaal Smit eene uitnoodiging, om nog vijf jongens allen timmerlieden en eenige meisjes te zenden die allen aldaar in goede betrekking zullen worden geplaatst. Zoodra de „voortrekkers" goed zijn aangekomen zal aan dit verzoek worden voldaan. Naar aanleiding van een verzoek van eenige in gezetenen om eene weekmarkt intestellen heeft de gemeenteraad van Geldermalsen eene commissie be noemd welke met die uit de ingezetenen daaromtrent in overleg zal treden. Deze laatste ontving voor ge noemd doelbij inschrijving van de ingezetenen reeds vele bijdragen. Bij de heeren Mouton en Co., 's Gravenhage is het eerste nummer verschenen van „Persnieuws", Nieuws- en advertentieblad voor drukkerijen dat den len en den 15en van elke maand verschijnen zal. 5e klasse3 October 4e lijst. Nr. 15211 f 1500 Ns. 2758 en 3001 1000Ns. 5187 en 8638 f 400 Ns. 8705 10553 16884 en 18774 f 200; Ns. 18, 537, 4833, 5328, 8330; 11280, 11503, 12189, 16431 en 20712 100. De eerste maansverduistering in deze maand bij helder weder over haar geheel verloop den 4 's avonds in Nederland zichibaarzal omstreeks half acht aan vangen. De geheele verduistering begint omstreeks half tien. De maan zal gedurende ruim anderhalf uur totaal verduisterd zijn; zij vertoont zich dan echter door het door den dampkring dor aarde gebroken zonne licht toch nog aan den hemel met een rooden eenigzins koperkleurigen gloed. Den 31, 's avonds omstreeks 9 uren, heeftTdoor eene onbekende oorzaak ten huize van Habiecht, aan de Lindegracht, alhier, een ernstige binnenbrand plaats gehad. De vlammen deelden zich voornamelijk aan het beddegoed mede, dat dan ook grootendeels vernield is. Door de tegenwoordigheid van geest der bewoners was men de brand spoedig meester en behoefde geen vreemde hulp te worden ingeroepen Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Van 27 September tot en met 3 October zijn aan de bad- en zweminrichting 23 buiten- en 5 bin nenbaden genomen. Onvermogenden maakten in dat tijdvak van de inrichting geen gebruik. Door het stedelijk muziekkorps zullen op Zondag, den 5 October, 's namiddags te 1% uur, in den Hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche militaire sur l'opéra „Donna Juanita" van Suppé2. Eleurs d'amitié", ouverture v. R. Nihoul 3. „Lebe wohl", Polea de concert a pistons, solo v. H. Pflug 4. Grande fantaisie sur „Le premier jour de bonheur" v. Auber 5. Grande air militaire v. R. Cla- rens 6a. Herzensandacht", Lied ohne worte für Wald- horn Solo v. Levermann b. „Prés d'elle", Redowa v. J. Heymans 7. Grand bouquet de melodies" v. Allart; 8. „Le jongleur indien", Quadrille v. J. Gouirand. GEMEENTERAAD. No. 11. Zitting van 3 October 1884, 's avonds 7 uren. Voorzitter bij uitstedigheid van den burgemeester de oudste wethouder, de heer P. Bruinvis de Lange. Tegenwoordig 14 leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna 1. de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Zijn medegedeeld de sedert die vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 2. Beschikkingwaarbij de aanslag van P. H. Minderman in de plaatselijke directe belasting, dienst 1884, teruggebracht wordt in de 8e klasse. Voor kennisgeving aangenomen en in verband daarmede be sloten aan P. H. Minderman terug te geven het door hem reeds betaalde bedrag uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeentebegrooting voor 1884behoudens goedkeuring van Ged. Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde besluit tot vol doening van f 445 aan het bestuur der bad- en zweminrich ting en /100 aan den heer dr. J. D. Boeke uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1884. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Verslag omtrent den cursus tot opleiding van hoofdon derwijzers en hoofdonderwijzeressen te Alkmaar, over het le jaar 1883 tot 31 Aug. 1884. Het getal deelnemers bedroeg gemiddeld 30, 17 onderwijzers en 13 onderwijzeressen; daar van waren 22 ingeschreven voor alle of meer dan 2 vakken en 8 voor niet meer den 2 vakken. Tot beter inzicht in het gel delijk beheer wordt overgelegd de rekening over den geheelen tijd van bestaan dezer inrichtingsluitende in ontvang op t 1799,37%, in uitgaaf op 1 1755,98, alzoo batig slot/'43,39%. Daarna wordt in bijzonderheden aangetoond dat de toestand der geldmiddelen in de toekomst minder gunstig worden en de belooning voor ieder lesuur per week voor de leeraren dalen zalnu de splitsing van den cursus aangenomen is. Overtuigd van de noodzakelijkheid dier splitsing, vereenigen leeraren zich echter gaarne daarmede omdat zij ten zeerste waardeeren de onbe- krompene wijze, waarop door den raad de jaarlijksche subsidie verhoogd is, en dus ook gaarne van hunne zijde willen mede werken, om den cursus aan zijn doel te doen beantwoorden. Het aantal deelnemers was bevredigend te noemen; de opkomst liet nu en dan te wenschen over. Ook daarin wordt van de splitsing verbetering verwachtdaar de gang van het onderwijs meer geregeld kan zijn en de gelegenheid tot verwerken van het behandelde op de lessen voor de deelnemers grooter wordt. De leeraar in Nederlandsche taal en letterkunde behandelde de verkorteelliptische en saamgetrokken zinnende tropen en figuren en gaf gelegenheid tot oefening in lezen en ontle den. Verder besprak hij enkele belangrijke werken van Ne derlandsche schrijvers, o.a. Nanno van Vosmaer, Londinias van denzellden schrijver, Max Havelaar van Multatuli, Nette menschen van J an Hollandde Camera Obscura van Hilde- brand vergeleken met Waarheid en Droomen van Jonathan en gaf verder een geregeld overzicht van de geschiedenis der Nederlandsche letterkunde, waarvan Jacob van Maerlant, de Rederijkers de Renaissancede Muiderkringde Dichtge nootschappen de overgang der 18e tot de 19 eeuw en Jong Holland de voornaamste punten waren. De leeraar in Wiskunde besprak op het gebied van algebra: de hoofdregelsontbinding en samenstellingmachtsverheffing en worteltrekkingwortelgroothedennegatieve en gebroken exponenten, en op dat van meetkunde lijnen, gelijk- en gelijk vormigheid van driehoekenveelhoeken en hunne eigenschap pen gelijkvormigheid van drie- en veelhoekenden rechthoe- kigen driehoek en zijne eigenschappen. Van rekenkunde werden behandeldHandelsberekeningen reeksen kettingbreukenfiguurlijke getallen, algemeene eigen schappen der deelbaarheid. Tehuis opgeloste vraagstukken werden uitvoerig besproken, ook werden enkele op de les opgegeven en terstond uitgewerkt. Op het gebied van wiskundige aardrijkskunde werden vraag stukken met behulp van aard- en hemelglobe opgelost en ge durende den laatsten tijd eenige voorname punten behandeld waarvan sommige op verzoek der toehoorders. De leeraar in natuurkundige aardrijkskunde besprak van dy namische geologiekusteneilanden meren bronnen rivie ren, aardbevingen en vulkanen; van oceanographiezoutgehalte, temperatuurdiepte der oceanen; van klimatologiewarmte- en luchtdrukverdeeling over de aarde. Voorts gaf hij een overzicht van de historische geologie. De leeraar in kennis der natuur behandelde licht en elec- triciteit, physiologie der plantenden mensch en de allereerste beginselen der scheikunde. In aansluiting met het vorige cursusjaar werd door den leeraar in paedagogie van zielkunde besprokenhet gevoel- en begeervermogen. De methoden voor lezen schrijven rekenenvormleer Nederlandsche taalkennis der natuur en aardrijkskunde wer den vrij uitvoerig behandeld. Met de geschiedenis der opvoeding kwam men tot 18U6. Bij het begin van het cursusjaar is door een gedeelte der deelnemers naar draadmodellen en door het andere naar meet kunstige lichamen geteekend daarna is met allen de perspectief behandeld en eindelijk naar plaat en op het bord geteekend. Drie deelnemers slaagden A. Schwab en A. van Katwijk alhier, en P. Butter van St. Pancras. Ten slotte wordt gewe zen op het nutaat de cursus reeds heeft voor het aan de openbare scholen werkzame personeel. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Verzoek van de gezondheidscommissie alhier en de sub commissie uit de commissie van toezicht op het lager onderwijs, belast met het onderzoek omtrent de naleving van de eischen der gezondheidsleer op de openbare scholenom verlenging van den bij raadsbesluit van 25 Juni 1.1. gestelden termijn van drie maanden tot toelating van de leden der eerstgenoemde commissie tot de schoollokalenook gedurende de lesuren en voor zoover die toelating naar het oordeel der hoofden van die scholen niet hinderlijk was voor het onderwijs, en wel tot het einde dezes jaars, op grond dat het onderzoek omtrent de naleving dier eischen zich op veel grooter gebied heeft uit gestrekt, die termijn juist gevallen is in den zomer-vacantietijd der scholen en in de zomermaanden geen onderzoek kon in stellen naar de wijze van verwarming der lokalen Op voorstel van den Voorzitter ingewilligd. 6. Brief van den heer A. Schwab, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot 2en onderwijzer aan de openbare burgerschool. 7. Brief van den heer dr. J. D. Boeke daarbij zijn welge- meenden dank betuigende voor het hem verleende bewijs van waardeering en voor de welwillende beoordeeling der wijze waarop hij de uit des raads midden benoemde commissiën naar zijn vermogen mocht ter zijde staan. Nos. 6 en 7 voor kennisgeving aangenomen. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukkeu. Van Burgemeester en Wethouders. 8. Voorstel tot het verleenen eener gratificatie van 20 aan ieder der beide hooistekers J. Boersen en P. Schouten, voor de buitengewone diensten, tengevolge van de vele meerdere werkzaamheden door hen in den afgeloopen zomer verricht, tengevolge van het menigvuldig broeien van hooi. Aangenomen. 9. Rapport op een verzoek van Aris Keers te Hilversum aannemer van den bouw eener kerk met pastorie te Egmond aan Zee, om vrijdom van tolgeld op den Hoeverschelpweg onder Egmond aan den Hoefvoor de materialendie per wagen voor dien bouw naar Egmond aan Zee vervoerd zullen worden. Burg. en Weth. kunnen dat verzoek niet ondersteunen. Vooreerst bevat het toltarief in art. 3 geen enkele vrijstelling, die op dit geval toepasselijk isdoch bovendien is de betaling van tolgeld in dit geval volstrekt niet onbillijkdaar de weg van het groote vervoer van materieel schade zal lijden. De gemeentedie bij dit werk niets geen belang heeftvindt dus in het tolgeld, dat betaald zal worden, eene vergoeding voor de voor hare rekening komende schade aan den weg. Zij stellen op grond daarvan voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken. Aangenomen met algemeene stemmen, nadat de Voorzitter en de heeren Bosman en Vonk gezegd hadden, dat zij geene termen vonden voor de inwilliging van dit verzoeknadat de heer Conijn het denkbeeld geopperd had of het tolgeld niet op de helft kon worden gebrachtdat door de tegenstanders ook onrechtvaardig geacht zou worden tegenover de andere inschrijvers. 10. De Voorzitter deelt mede, dat aan den burgemeester, als hoofd der gemeenteden 27 Sept. is beteekend een exploit ten verzoeke van Elisabeth Hagman, Wed. Gerbrand Siebrands, waarbij zij eene schadeloosstelling van t 12000 eischt, wegens het aan haren man op den 3 Mei dezes jaars bjj het Waagge bouw overkomen ongeluk. Na het houden eener vergadering met gesloten deuren, wordt met algemeene stemmen besloten, den heer mr. N. H. de Lange als procureur voor de gemeente te doen optreden. 11. Nadat bij de gewone rondvraag door den Voorzitter aan de ledenaan den heer H. J. Bruinvis door den Voor zitter en den heer Bosman geantwoord wasdat de schutting geplaatst op gemeentegrond aan de Akerslaan weggenomen zou worden zoodra gebleken was dat de door de eigenaren aan gegane regeling geheel was uitgevoerd, wordt de vergadering gesloten. ONDERTROUWD. 2 Oct. Cornelis Koomen, te Amsterdam, en Anna Maria Henningalhier. Teunis Oliete Delfshavenen Everdina Maria Elisabeth Arzbachalhier. Jan Constant, wednr. van Hynlena Schouten, en Anna Mar- garetha Pranger wed. Cornelis Roos. GEBOREN. 3 Oct. Hendrik Willem, Z. van Hendrik Strating en Krijntje van Amerongen. Johanna Cornelia, D. van Jean Thomas Haasbroek en Pieternella Jacoba Deuninck.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5