I hi- ki I er thans meer „nest" dan vroeger wordt verkocht, betwijfelt hij echter. Het ontwerp wordt eenparig aangenomen. Uitbreiding van het personeel der rechtbank te Amsterdam. De min. van justitie verklaart niet in gebreke te zul len blijven meer uitbreiding voor te stellen als het noodig mocht blijken. Het ontwerp wordt eenparig aangenomen. Tweede Kamer. Uit de ingediende wetsontwerpen tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen blijkt, dat in alle provinciën in 1885 een gelijk getal opcenten zal worden geheven als over 1884 is toegestaan. Den 2 stonden voor het hof te 's Hertogenbosch te recht Bernardus en Henricus Eilbry, kassiers en ef fectenhandelaars te Breda, beschuldigd van bedriegelijke bankbreuk door, terwijl zij samen het beroep van kas siers en effectenhandelaars uitoefenden en voor hunne werkzaamheden loon genotenten nadeele van verschil lende personen de hun toevertrouwde effecten ten eigen bate aangewend en bedriegelijk verduisterd te hebben; voorts als kassiers derZuider-Stoomtramweg-Maatscbappij te Breda ten nadeele dier maatschappij een kapitaal van f 346,500 in aandeelen van die maatschappij ten eigen bate te hebben aangewend door hunne schulden daar mede te betalen, welke aandeelen bij inwisseling tegen stukken van 100 in hunne handen waren gekomen terwijl zij niettegenstaande herhaalde aanmaningen, in gebreke waren gebleven, die aandeelen aan de maatschap pij terug te geven. 31 Getuigen werden gehoord. De be schuldigden bekenden alle feiten, doch beweerden, niet te kwader trouw te hebben gehandeld en zelfs zou volgens hunne bewering de zaak nog geheel in orde zijn ge komen had men hun nog slechts 8 dagen in vrijheid gelaten. De oudste Bernard Eilbry, trachtte dit in een uitvoerig stuk dat hij overlegde aan te toonen. De eisch was voor B. Eilbry eene gevangenisstraf van zes en voor H. Eilbry van vijf jaren. Hun verdediger mr. van Mens uit Breda trachtte aan te toonen, dat een noodzakelijk vereischte voor bedriegelijke bankbreuk hier ontbrak nl. kwade trouw. De beschuldigden wisten volgens hem niet, dat hunne zaak insolvent was; zij handelden onvoorzichtig roekeloos zelfs maar zij waren niet misdadig. Hij vroeg vrijspraak. De maatregelen tot verbetering der wekelijksche veemarkt te Hoorn hebben den 3 eene gunstige uit komst opgeleverd. Er was buitengewoon veel vee aan gevoerd en met den extra markttrein kwamen vele kooplieden aan. Na afloop der markt werden 3 wagens met verhandeld vee geladen waarvan 2 voor Amster dam en 1 voor Haarlem. Bij kon. besluit van den 3 is aan den heer M. J. de Bont op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college voor de zeevisscherijen en als zoo danig benoemd de heer C. E. Perk, burgemeester van Anna Paulowna. Bij kon. besluit van den 3 is aan den heer J. P. da Zwaan, burgemeester en secretaris van "W ijk aan Zee en Duin, toegestaan, tot 1 Nov. 1885 te Beverwijk te mogen wonen. beeren J. Giebels en J. J. van Servellen te Haarlem waren den 3 van 35 inschrijvers de laagste, voor het bouwen van 3 heerenhuizen in één blok aan de Weesperzijde, hoek 3e Boerhavestraat te Amsterdam. De inschrijvingsom bedroeg f 56350. Den 3 is het bouwen eener r. k. kerk met toren en pastorie te Vleuten aangenomen door den heer B. Rombolt te 's Gravenhage voor 58580. De buitengewone algemeeue vergadering der aan deelhouders in de Nederl. Centraalspoorwegmaatschappij, den 2 te Utrecht gehouden heeft met 1295 tegen 36 stemmen (13 buiten stemming) verworpen de overeen komst tot verpachting, door de maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen voorgesteld en aangenomen die van de Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij met 1295 tegen 43 st. (6 buiten stemming), waardoor een divi dend van 2°/0 op de aandeelen verzekerd is. Commis sarissen der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij hebben den 4 hunne goedkeuring gehecht aan die door haar korte wandeling door den tuin de kalmte teruggekre gen die zij noodig had om haren neef Albrecht op rustige ernstige wijze niet onvriendelijk maar nau welijks anders dan als een vreemdelingte begroeten. Ook haar scheen haar neef zoo treurig veranderd dat zij onwillekeurig medelijden gevoelde. Hij moest wel zwaar geleden hebben in de laatste jaren. Was zijn geweten misschien wakker geworden Ontroofde de herinnering aan een schandelijke daad hem zijne nacht rust? Werd hij door berouw gekweld? Gelukkig was hij zeker niet. Indien hij werkelijk een misdaad begaan hadgenoot hij er de vruchten niet van. Er lag eene treurige uitdrukking in zijne oogen wanneer hij Elise aanzag eene uitdrukking die haar misschien nog meer verzoenend gestemd zou hebbenwanneer zij blijvend was geweestmaar zij verdween wanneer Bertha hem aansprak. Albrecht wassinds Elise hem niet gezien had een ander menscb geworden maar ook een beter mensch Die vraag durfde Elise niet toestemmend beant woorden. Zij voelde zich gedwongen tot medelijden je gens hem maar vertrouwen kon zij toch niet in hem krijgen hoeveel moeite hij ook deedom vriendelijk zelfs hartelijk jegens haar te zijn zonder haar eene gemeenzaamheid optedringendie zij met trots zou hebben teruggewezen. Zij had aan de theetafel de plaats naast hem gekre gen en hij praatte veel met haar. Op eene hartelijke en vriendelijke wijze vroeg hij naar hare moeder hij gaf daarbij in warme bewoordingen uitdrukking aan het gevoel van vereering, dat hij voor de voortreffelijke vrouw koesterde en noopte haar daardoor, zijne vragen uitvoe riger te beantwoorden dan anders wel geschied was zoodra hij echter bemerktedat zijne vragen kariger bescheid kregen dan te voren brak hij ze met tact af. Hij vertelde haar daarop van slot Osternau, van de veranderingen die daar na den wederopbouw hadden plaats gevondenvan al de oude lieden in het dorp die zij gekend en van wie zij nog altijd eene vriende lijke herinnering behouden had. Als vanzelf kwam op bestuur behoudens hunne goedkeuring ontworpen over eenkomst. Den 5, des namiddags 3 uurontstond brand in een van twee naast elkander liggende houten pakhui zen gevuld met brandstoffen en schorste Zwolle. Met groote inspanning zijn de belendende perceelen behouden gebleven. Het feit, dat voor ruim 14 dagen in eene dier schuren vuur tussehen het hout gevonden was geeft aanleiding tot het vermoeden, dat hier aan kwaadwilligheid moet worden gedacht. De heer mr. E. M. C. Pels Rijcken tot den 1 burgemeester van Arnhemis den 5 overleden. Den 6 des avonds heeft bij een twist tussehen 2 mannen te Hilversum de een den ander met een scherp voorwerp zoodanig aan het hoofd verwond dat er levensgevaar bestaat. De min. van binnenl. zaken heeft, uit overweging dat volgens ingekomen ambtsbericht de cholera asiatica zich naar verschillende zijden in Italië uitbreidtalle havens van het vasteland van Italië, benevens de eilan den in de Golf van Napels besmet verklaard. De gouvernements-koffieoogst op Java wordt voor dit jaar op 1.031.000 pikols geschat. De gemeenteraad van Tiel heeft besloten tot de afschaffing der bank van leeningnadat eene poging, om haar te verpachten, mislukt was. Door wijlen den heer J. G. Veening, gewoond hebbende en overleden te Arnhem is eene som van f 1000 vermaakt aan de Prins-Hendrik-stichting te Egmond aan Zee. Het gemeentebestuur van Hoorn verzoekt vóór den 18 aanbiedingen te ontvangen voor de geheele of gedeeltelijke plaatsing eener geldleening van f 60000 tegen 4°/o; dat van Velsen verzoekt vóór den 20 gelijke aanbiedingen voor eene leening van 25 a 30000 tegen 4 °/0 en jaarlijksehe aflossing van 1500. Aangenomen het beroep naar de christ. geref. gemeente te Broek op Langedijk door den kandidaat G. W. H. Esselinck. De kiesvereeniging Eendracht te Haarlem heeft aan de kiezersvereeniging te Zaandam geschreven dat zij door hare houding tijdens de laatste verkiezing voor een lid der 2e Kamer willekeurig verbroken heeft de overeenkomstdie van het jaar 1866 heeft bestaan en die samenwerking der verschillonde kiesvereenigingen in het kiesdistrict Haarlem beoogde en dat zij daarom besloten heeftzich voortaan van alle betrekking met haar te onthouden. Voor het verbeteren der stelling Ooltgensplaat, onder beheer der genie te Willemstad, geraamd op 126400, was laagste inschrijver de heer M. L. Vee- nenbos te Brielle voor f 123779. Het bouwen van een badhotel op de duinen in de nabijheid van Vlissingen zal aan geen der inschrij vers gegund worden ingrijpende veranderingen in bet plan zullen een nieuw bestek noodig maken waaruit eene nieuwe vermoedelijk onderhandsche aanbesteding zal voortvloeien De gemeenteraad van Veenendaal heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den Ned. herv. kerkeraad om de kermis af te «rhaflen. Gemeentebesturen, die voor schoolbouw de hulp van het rijk willen inroepen, zullen voortaan, als gevolg van de laatstelijk aangenomen wijziging der wet op het lager onderwijs, bij bun daartoe strekkend verzoek schrift aan den Koning moeten overleggen de bestek ken plans en ramingenzonder door den districts schoolopziener te zijn goedgekeurd. Worden geene termen tot inwilliging van het verzoek gevondenof wordt het aangeboden subsidie niet aanvaard dan ge schiedt de terugzending zonder voorafgaand onderzoek der bouwkundige stukken. Bij den gemeenteraad van 's Gravenhage is op nieuw een verzoekschrift van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente ingekomenwaarbij aangedrongen wordt op afschaffing der volkomen overbodige, en in meer dan één opzicht schadelijke kermis. De gemeenteraad van Purmerend heeft besloten tot het verleenen van eene subsidietot een maximum die wijze het algemeene gesprek op den tijd, toen allen, die in dezen kleinen kring vereenigd waren met uitzon dering van Clara tezamen op slot Osternau hadden doorgebracht en werd ook van mijnheer von Ernau den toenmaligen onderwijzer Pechmayermelding ge maakt. Eene lichte blos vloog, toen die naam genoemd werd over Elise's wangenonwillekeurig keek zij naar Bertha en bemerkte dat deze eenen snellen blik van verstandhouding met Albrecht wisseldehet volgende oogenblik scheen het haar alsof plotseling de toon waarop Albrecht tot nu toe gesproken had, veranderde en de gunstige indruk, welke tot nu toe bijna tegen haar wil het gesprek met Albrecht op haar gemaakt had, verdween oogenblikkelijk weder. Zij wisthoe fel Albrecht toenmaals den onderwijzer had gehaathoe hij hem ten laatste nog verdacht had van eene eerloosheid van een diefstal nu sprak hij echter met bewondering van hem. Hij verklaarde, dat Bertha's mededeeling over de gedaanteverwisseling van den onderwijzer hem volstrekt niet had verraststeeds toch had de eenvoudige onderwijzer zich als volmaakt gentleman gedragen. Met groote behendigheid wist hij onder zijne woorden van waardeering er herhaaldelijk op te zinspelendat Bertha toenmaals eene warme be langstelling gekoesterd had voor den schitterend be gaafden jongen man hij scheen niet te bemerken, dat bij iedere schertsende toespeling van dien aard eene wolk over Wangen's voorhoofd trok, vooral wanneer hij van den overweldigenden indruk sprak, dien Ernau's piano spel en gezang op alle toehoorders gemaakt had in 't bizonder altijd op Bertha, die bij zijn spel slechts oogen en oogen voor hem had gehad. Bertha gedroeg zich bij de toespelingen op eene hoogst zonderlinge wijze die Elise volkomen onbegrijpelijk was. Zij werd verlegen, zij weerlegde de beschuldiging, als zou zij voor den onderwijzer eene warme belang stelling gekoesterd hebben op zulk eene zonderlinge manierdat door die weerlegging bijna meer dan door Albrechts woorden de juistheid er van werd bevestigd. van f 2500voor het geven van feestelijkheden en tot dekking der kosten zoo de Holl. Maatsch. van Land bouw mocht besluiten hare algemeene vergadering en de daarmee verbonden tentoonstelling in 1885 aldaar te houden. In diezelfde raadsvergadering werd besloten, eene som van 31000 op prolongatie uit te zetten. Benoemd tot directeur van den cursus ter op- leiding voor de hoofdacte te Purmerend de heer J. S. de Groothoofd der school te Buiksloot. Bij de Ned. Herv. gemeente te Bennebroek is benoemd tot organist de heer L. Jansen Ezn. te Haarlem. Ds. P. K. Bijl te Edam is beroepen bij de Doops- gez. gemeente te Burg, Waal en Oosterend op Texel. Burg. en weth. van Amsterdam hebben in een uitvoerig rapport aan den gemeenteraad melding ge daan van hetgeen door hen is verricht, na de verklaring der Duinwater-Maatschappij dat zij de haar verleende vergunning tot het hebben en leggen van waterleidingen in deze gemeente niet kon aanvaarden. In de eerste plaats zijn onderzocht de mogelijkheid en de kosten eener duinwaterleiding ter voorziening in alle behoeften, werd zij van gemeentewege aangelegd. De mogelijkheid bestaat daartoe, de kosten worden geraamd op 15 miljoen zijnde veel booger dan de aanleg eener drink waterleiding uit de duinen (globaal geraamd op onge veer f 7 miljoen) en eene Yecbtleiding voor industrieel gebruik (geraamd op ongeveer 5 miljoen). Daarna zijn met de Duinwater-Maatschappij nadere onderhandelingen gevoerd die tot uitslag hebben gehad dat zij bereid isde vergunning onder de door den raad vastge stelde bepalingen te aanvaardenmits de na 1879 te sluiten leeningen niet in 35 maar in 50 jaren be hoeven te worden afgelost. Onder die omstandigheden achten zij het in het welbegrepen belang der gemeente, dat deze de voorziening in de behoefte aan water thans niet op zich neemtmaar overlaat aan de maatschappij, waar die zich bereid heeft verklaard om aan alle bil lijke eischen te voldoen. Als vergoeding betaalt dan de maatschappij aan de gemeente1° f 225.000te voldoen binnen 3 maanden na de aanvaarding der ver gunning 2° van 1 Januari 1884 5°/0 over alle ont vangsten 3° van 1 Januari 1885 de helft van hetgeen de zuivere winst na dat tijdstip behaald meer be draagt dan f 255.264. Het Staatsblad No. 208 bevat de wet van 5 Oc tober 1884 betreffende het in overweging nemen van een voorstel tot verandering van art. 198 der grond wet. Tengevolge van de in werking treding dezer wet zal de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal gesloten worden op den II October; zijn de verkie zingen voor de nieuwe 2e Kamer op den 28 October en de herstemmingen op den 11 November bepaald. De leden der le Kamer zullen door de Prov. Staten den 5 Nov gekozen worden. Opening der nieuwe Kamers den 17 Nov. Bedankt naar Heiloo door ds. A. E. Adriani van Wichmond en naar Echten door den heer K. de Groot, cand. te Helder. In het Dagblad van Zuid-Holland en 's Graven hage van den 1 kwam een vergelijkend overzicht voor van de rijks-inkomstenzooals zij door de regeering op de staats-begrooting voor 1885 zijn geraamdmet de werkelijke opbrengsten in de naast voorafgaande ja ren ten einde te kunnen nagaan of de raming der regeering voor 1885 zoo nauwgezet mogelijk geschied is. Van dat overzicht is een overdruk verschenen en voor belangstellenden verkrijgbaar gesteld. No. 3 van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen, den 1 verschenen, bevatbehalve een hoofdartikel dat gewijd is aan in ternationale maatregelen tegen de vervalsching van levensmiddelen verscheidene wenken en opmerkingen, waarvan het publiek zeker nut kan trekken. Wij zul len ons tot staving van dat gevoelen bepalen tot het vermelden van een paar dier opmerkingen. Een onderzoek van buitenlandsche chocolade soorten, die met veel ophef als zuiver hier te lande verkocht Zij loochende nietdat zij door zijn spel tot in het diepst haars harten werd bewogen, maar zij verdedigde zich met een overmatigen ijver tegen het mogelijk ver moeden dat hare belangstelling zijn persoon had ge golden en ofschoon Wangen wiens goede luim blijk baar voor eene diepe ontstemming plaats maakte meermalen trachtte aan het gesprek eene andere richting te geven wist zij het echter met Albrechts hulp steeds weder op mijnheer von Ernau te brengen. Zij vertelde zelfs van het bezoek dat zij des namiddags met Wan gen en Clara op Plagnitz had gebrachtvan de groote beminnelijkheid, waarmedè Ernau haar ontvangen had, van zijn zeldzaam schoon spel waarnaar zij met ver rukking geluisterd hadterwijl Wangen en Clara de goederen hadden rondgewandeld. Wangen kon niet nalaten, te bevestigen dat Ernau nog altijd dezelfde kunstenaar was als hij zich op slot Osternau had getoondmaar alleen toen zijn oordeel gevraagd werd liet bij zich tot die erkenning bewegen, en hij gaf haar blijkbaar met tegenzin en half gedwon gen nog onaangenamer echter werd hij gestemd, toen Bertha van hem verlangde dat hij morgen in gezel schap van Albrechtzijn bezoek op Plagnitz herhalen zou. „Wij kunnen mijnheer von Ernau toch niet overloo- pen. Het zou indringend zijnom voor de tweede maal bij hem te komen voordat hij mijn eerste bezoek beantwoord heeft." „Hij is nog altijd ziek en kan niet komen vóór het begin der volgende weekbracht Bertha daartegen in van indringendheid kan hier geen sprake zijn, daar het van zelf spreekt, dat neef Albrecht den ouden ken nis, die niet bij hem kan komen opzoekt. Mijnheer von Ernau zal er zich zeker hartelijk over verheugen, u en neef Albrecht te zien en juist door u aan de strenge gezelschapsvormen niet te storentoont gij hemdat gij goede buren met hem wilt zijn." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2