No. 123. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 15 OCTOBER. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? Prijs der gewone Advertentiën Bij dit No. wordt aan onze abonné's in de stad de dienstregeling van het Postkan toor alhier verzondenaantevangen 15 Oc tober, welke overigens a 10 cents verkrijg baar is. Aan onze abonné's buiten de stad wordt die op verlangen gratis toegezonden. BuitenlAttb. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. De jongeling die den 5 bij de prijsuit- deeling te Brussel het eerst, weg met de calotriep, was een vreemdelingdie reeds den 15 Eebruari 1883 tot 2 geldboeten veroordeeld werd wegens beleediging en nachtelijk burengerucht. De katholieken en onaf hankelijken te Brussel hebben den 10 des avonds gemeenschappelijke kandidaten voor de gemeentelijke verkiezingen op den 19 benoemd. Voor het eerst treden de clericalon bij deze verkiezingen met eene volledige lijst op. De liberale vereeniging herkoos dienzelfden avond 10 aftredende leden van den raad als kandidaten en benoemde zes nieuwe kandidaten waaronder de heer Paul Jansonaanvoerder der radicalen. Over één kan didaat moest herstemd worden. De heer Janson ver kreeg 840 stemmen. De heer Richald die de meeste stemmen bekwamhad er 1334. De heer Bede be kwam de minste 836 stemmen. Te Senzeillesprovincie Namen, zijn ernstige onge regeldheden uitgelokt door het besluit van den raad, om de meisjesschool op te heffen. De raadzaal werd door eene volksmenigte overvallen die de raadsleden verjoeg en hun slagen toediende. Daarna begaf de menigte zich naar de pastorie, waar zij plunderde en alles vernielde. De gendarmen verschenen onmiddellijk. DENEMARKEN. De troonrede, waarmede de Ko ning don 6 in de Universiteitszaal den Rijksdag opende, maakt melding van den brand van het slot Christians- borg waar tot nu toe de Rijksdag steeds vergaderd was geweest. Zij behelsde verder eene opwekking om eensgezind tot heil van land en volk werkzaam te zijn. Ook werd bijzonder aanbevolen de zelfstandigheid des lands door doelmatige verdedigingsmaatregelen te be schermen. De voorzitters werden herkozen. De Rijks dag werd tot over 4 weken verdaagd. DUITSCHLAND. Te Berlijn zal in het laatst dezer of in het begin der volgende maand een congres bij eenkomen tot regeling van het West-Afrikaansche vraagstuk namelijk van belanghebbenden bij het Congo gebied. ENGELAND. De bevelhebber van het engelsche eskader in Australië is gelast naar Nieuw-Guinea te vertrekkenom het beschermheerschap van Engeland over de zuidelijke kusten en de naburige eilanden te verkondigen. Kolonisatie is voorloopig verboden. FRANKRIJK. De chineesche regeering heeft afdruk ken van de overeenkomst, den 17 Mei teTien-Tsin gesloten tusschen den franschen kapitein ter zee Eournier en den chineeschen Onder-Koning van Petchili Li-Hung-Cbang, doen verspreiden, waaruit blijkt dat kapitein Fournier doorgehaald heeft de bepaling betrekkelijk de ontruiming der chineesche bezettingen en aan den kant met zijne voorletters die doorhaling goedgekeurd heeft. Daardoor zou op Frankrijk de schuld liggen van den nu gevoer- den oorlog. Dit voorval geelt tot veel geschrijf aan leiding. De heer Fournier heeft op zijn eerewoord verklaard, dat hij geen enkele dagteekening of bepaling in genoemd stuk geschrapt of op eenige wijze gewij zigd heeft. Hij houdt voldat Li-Hung-Chang hem uitdrukkelijk verzekerde, dat de ontruiming der ehi- neescbe bezettingen door zijne zorgen binnen de door die overeenkomst bepaalde termijnen zou worden ten uitvoer gelegd. Eindelijk toont hij aan dat voor hem aan de mogelijkheid van eenig misverstand volstrekt niet te denken valt. Rochefort liet zich in zijn blad „de Onverzoenlijke" in een artikel betreffende deze ge beurtenis spottend uit over den heer Fournier, die van zeeman plotseling in diplomaat was herschapen naar aanleiding waarvan de heer Fournier hem om inlich tingen vroeg. Rochefort weigerde kortaf en verklaarde zich te zijner beschikking te stellen. Den 10 heeft daarop tusschen beiden een tweegevecht plaats gehad, waarbij Rochefort aan den ha's en Fournier zwaar aan de benedenste ribben der rechterzijde gekwetst is. Zuster Saint Julien, Supérieure der zusters van Vin- centius da Paulo in het militaire hospitaal te Mar seille heeft het legioen van eer ontvangen wegens de aan de choleralijders bewezen diensten. Bij een besluit van het jaar 1858 werd het leggen eener straat ten algemeenen nutte bevolen ter wille waarvan de sacristie van de kerk Saint-Nicolas-des Champs, een klein gebouwtje aan de zuidzijde der kerk, afgebroken moest worden. Dat besluit bleef steeds hangende en eerst in 1879 besloot de gemeenteraad van Parijs tot het afbreken dtiur /an over te gaan, onder bepaling dat eene nieuwe sacristie gebouwd zou moeten worden op kosten der kerkvoogdij. De aan die kerk verbonden geestelijkheid werkte dat afbreken steeds tegen en daardoor was het voeren van onderhandelingen met den aartsbisschop voortdurend noodzakelijk. Eerst den 5 April van dit jaar vaardigde do prefect overeen komstig het besluit van den raad eene verordening uit, waarbij aan de kerkvoogdij een termijn van 6 maanden gesteld werd, om de sacristie te ontruimen. Die termijn was den 5 verstreken, zonder dat de ontruiming plaats had gevonden. De pastoor dier kerk die bij den raad van State in hooger beroep was gekomen van dat be sluit weigerde den toegang. Den 6 meldde de ge machtigde van den prefect zich bij den pastoor aan doch daar hij geene stukken bij zich had ten bewijze zijner identiteitweigerde de geestelijke de afgifte der sleutels. Inmiddels drong de menigte de kerk binnen, alwaar zij de Marseillaise zong en allerlei onbehoorlijke daden verrichtte. Het gelukte der politie niethaar dadelijk te ontruimen. De aankomst van een begra- venis-stoet deed eerst de menigte uit een gaan. Den 12 werd te Parijs eene bijeenkomst van Belgen gehoudenom een belgischen republikeinschen bond op te richten, waar heftige redevoeringen uitgesproken wer den tegen den Koning van Belgie het afgetreden en het tegenwoordige ministerie. Er werd een voorloopig bestuur benoemd. ITALIË. Den 11 overleden in het geheele rijk 156 personen aan cholera waaronder 70 te Napels. De regeering zal eene voordracht indienenwelke ten doel heeftin de groote steden des lands maatre gelen te nemen ter verbetering van den openbaren gezondheidstoestand. Aan de gezanten is opgedragen zich op de hoogte te stellen van hetgeen te dien aanzien in andere rijken bestaat. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het ontwerpadres van antwoord op de troonrede van het hongaarsche volkshuis wordt gezegd dat de toenemende geruststel ling haren grond vindt in de beste vriendschappelijke betrekkingen met alle Staten en in de zoo innig moge lijke verstandhouding met Duitschland alsmede in het feitdat de nard van dit verbond dat nu reeds 6 jaren lang zich als een sterke waarborg voor Europa's viede betoond heeft, uit- noch inwendig eenige veran dering ondergaan heeft. ZWEDEN. De regeering heeft eene commissie be noemd tot het ontwerpen eener regeling van de ver houding tusschen werkgevers en werklieden met be trekking tot ongelukken onder den arbeid en tot hunne verzorging in den ouderdom. VEREENIGDE STATEN. Aan het den 10 ver schenen maandelijksch verslag van het landbouw-depar- tement worden de volgende opgaven ontleend. Katoen: gemiddelde stand 747/m, tegen 82% in September. De vermindering is veroorzaakt door de aanhoudende droogtewelke de ontwikkeling der plant belette en hare levenskracht vernietigde. Daar de droogte alge meen wasis de uitwerking merkbaar in iederen staat. Maisbeter dan in de laatste vijf jaren ge middelde stand 93. Tarwe: de oogst zal dien van 1883 met honderd miljoen bushels overtreffen. Hoedanigheid over het algemeen zeer goed gemiddelde stand 96. Rogge ongeveer 12 bushels per acre. De hoedanigheid laat niets te wenschen over. Haverongeveer 570 miljoen bushels van goede hoedanigheid zullen bin nengehaald worden. Garstde oogst zal meer dan 60 miljoen bushels verschaffen hoedanigheid middel matig. Aardappelen gemiddelde stand 88. ZUID-AFRIKA. De transvaalsche regeering heeft besloten de bekendmaking betreffende het bescherm heerschap over Montsioa in te trekken. De Volksraad heeft die intrekking goedgekeurd. DOOB 85) Waar was echter de eigenaar der equipage, mijnheer von Ernau Het antwoord daarop was gemakkelijk te gevenErnau had zijne equipage verlaten deze moest hem hier afwachtenin den schaduw der boomen verborgen hij zelf had den niet meer langen weg naar Linau te voet afgelegd en zich naar een door Bertha bepaald rendez-vous gespoed. Dat was het dat had Wangen reeds lang vermoed Maar waar had den beide elkander gevonden In het heerenhuis waren zij niet. Had Ernau daar zijn bezoek willen brengen, dan bad hij voor zijne epuipage geen verborgen plekje behoeven te zoekendan was hijals iedere andere bezoeker, naar het Linauer heerenhuis gereden Waar konden zjj zijn Was er op geheel Linau een stillerverborgener plek als het lommerijke prieel van „mijnheer" aan de uiterste grens van den tuin. Was er ééne plek beter voor een geheim rendez-vous geschikt? Waar de tuin aan de landerijen grenst, strekt zich een breede strook dicht kreupelhout uit, dat het inkijken in den tuin on mogelijk maakt. Ook van het huis uit is de kronke lende wegdie door het hoogo hout naar het prieel leidt niet te zien. Het hek dat den geheelen tuin van het land afsluitheeft eene kleine deurde oude heer von Wangen had die laten maken om direct uit den tuin op het land te kunnen komen. Zij is wel sedert vele jaren steeds gesloten geweestmaar de sleutel hangt in de vestibule. Niets gemakkelijker, dan zich dien sleutel te verschaffen Bertha had hem haren minnaar ter hand gestelddoor de kleine deur krijgt Ernau ieder uur van den dag en van den nacht toe gang tot den tuin en hier in het verborgen prieel vindt hij Bertha die hem met ongeduld verbeidt. Hoe kalm overlegde Wangen bij zich zelf de een voudige oplossing van het raadseldat hem in de laat ste dagen zoo ontzettend van streek had gebracht Wanneer zijne vuist zich krampachtig balde dan werd dit slechts veroorzaakt door de diepe verontwaardiging over het lage aan zijn eer gepleegde verraaddoor zijne zoo vurig geliefde echtgenoote gepleegd. Hij was niet toornig, want een rechter mag niet toornig zijn en als zoodanig zou hij optreden tegenover de trouwe- looze en den ellendeling, die van de op Linau genoten gastvrijheid zoo schandelijk misbruik maakte. Hij moest hen verrassen bij hun misdadig teeder rendez-vous. En dan Hij behoefde daarover niet natedenken hij wistdat er slechts een weg voor hem openstond van den onwaardige voldoening eischen. Ja hij was nu kalm ijzig kalm Dat bewees hij terwijl hij voorzichtig den tak welken hij naar boven gehouden had om beter te kunnen zien weder zakken liet. De koetsier mocht niet bemerken dat hij gezien was hoe gemakkelijk had hij dan de verraders door een luiden gil kunnen waarschuwen. Met bijna Eog grooter voorzichtigheid en zekerheid dan te voren sloop Wangen weder terug door het kreupelhoutmaar zoo dra hij den zoom bereikt had ijlde bij in stormpas nu alle voorzorgen nalatende over het land recht naar de kleine deur in het hek. Hij vond haar, zoo als hij vermoed had openstaan de sleutel stak in het slot Er liep hem eene huivering door de leden. Tot op dit oogenblik had hij nog steeds eene flauwe hoop ge voed dat hij zich toch misschien vergissen konnu echter stond hij voor de zekerheid de onomstootelijke, vreeselijke zekerheid XXX. Nog nooit in de laatste vier jaren had Egon zich zoo eenzaamzoo troosteloos verlaten, zoo onbehagelijk en onvoldaan gevoeld als gedurende do eerste week van zijn verblijf op Plagnitz. Alles kwam ook bij el kander, om zijne stemming te bederven. Hij was niet ziek en toch ook niet geheel gezondzijn hoofdpijn was geheel verdwenen, hij kon, zonder duizelig te worden de trap afgaan eene wandeling over het bin nenplein en de nabijgelegen landerijen maken iedere grootere inspanning echter had de docter hem streng verboden. Egon had vast moeten belovenzich ten minste de volgende week nog van alle bezigheid te onthouden dus bleef hem niets anders over, dan na eene korte wandeling steeds weder naar zijne kamer terug te keereneen boek ter hand te nemen of voor zijn vleugel te gaan zitten en te musiceeren zijn ver langen om krachtig de teugels van het bestuur over zijn goed ter hand te nemen moest hij voorloopig on vervuld laten. Had hij ten minste maar met oplettendheid kunnen lezen zich met lust kunnen overgeven aan de betoo- vering der muziekmaar dat kon hij niet. Hij nam een boek in de handen maar wanneer hij zich met moeite tot oplettendheid had gedwongen eenige blad zijden gelezen had dan dwaalden zijne wederspannige gedachten weder af, nu eens naar Linau dan weder naar de oude tijden op slot Osternau; nu eens volgden zij Storting op diens reisdan weder poogden zij in- tedringen in eene donkere toekomsten evenzoo ging het hemwanneer hij aan den vleugel ging zitten spoedig gleden zijne handen van de toetsenliet hij zich achterover vallen in zijn stoel en gaf hij zich weder aan somber gepeins over. Na het bezoek van Albrecht en Wangen gevoelde hij zich nog onbehagelijker dan te voren. Wangen was zoo zonderling verstrooid, zoo koel en gedwongen vrien delijk geweest, geheel anders dan bij zijn eerste bezoek; had hij er een vermoeden van dat Bertha gedurende zijne afwezigheidal was het ook maar eenige oogenblikkenmaar toch in ieder geval in de armen van zijnen vriend bad gerusten met dezen

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1