No. 124. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? V R IJ D A G 17 OCTOBER. Prijs der gewone Ad verten tiën (Bebeelte. fittitettlanb. ISitmettlattb. FEUILLETON. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHECOURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEB ZOON. NATIONALE MILITIE. De verlofgangers JOHANNES WESTERBEEK 1. w. Am sterdam en GERRIT DUINMEIJER, 1. w. Zuid- en Noord schermer worden verzocht hunnen verlofpas ter gemeente secretarie in te leveren. BELGIE. Ten gevolge van stappen, door de leiders der radicalen bij de werklieden-vereenigingen gedaan, hebben j deze besloten zich niet te mengen in den verkiezing- strijd op den 19. Er zullen dus door de werklieden geene kandidaten als mededingers van die der liberale vereeniging gesteld worden. De vrederechter te Brussel heeft den 11 28 perso nen tot geringe geldboeten veroordeeld wegens deelne ming aan de ongeregeldheden van den 7 September. DENEMAEKEN. Bij den brand in het slot Chris- tiansborg zijn 2 soldaten omgekomen. Hunne lijken zijn bij het opruimen der puinhoopen gevonden. ENGELAND. Den 13 des avonds vielen te Bir mingham ernstige wanordelijkheden voor bij gelegen heid eener vergadering van conservatieven. Verschei dene liberalen drongen met geweld in de vergaderzaal binnen en maakten zich na een hardnekkig gevecht van de hoogte meester, waarop de sprekers zouden staan. Northcote en Churchill, leiders der conservatieve partij, door hunne aanhangers omringd werden genoodzaakt zich te verwijderen. De vergadering ging in wanorde uiteen. Het bestuur der internationale vereeniging voor scheidsrechterlijke tusschenkomst heeft aan den presi dent der Transvaal per telegraaf ophelderingen gevraagd over de vermeende schending van het londensche ver- i drag. Paul Kruger heeft geantwoord dat er geene schending van het verdrag plaats had gevonden en de voorloopige bekendmaking ingetrokken was. Ierland. De gemeenteraad van Dublin heeft beslo ten aan alle straten der staddie engelsche namen dragen iersche namen te geven omdat geen ier dan langer genoodzaakt zal zijntelkens gehate namen onder de oogen te krijgen. Canada. Te Quebec hebben bij het parlementsgebouw twee dynamiet-ontploffingen plaats gehad die belang rijke schade veroorzaakten. De ontploffingen hadden gelukkig plaats in den schafttijd der werklieden die aan dat gebouw werkzaam waren. Slechts één hunner werd gekwetst. Voor de ontdekking der misdadigers is f 2500 uitgeloofd. FEANKBIJK. De heer Hérisson minister van koophandelbehoorende tot de uiterste linkerzijde, van wiens aftreding reeds meermalen sprake was is thans werkelijk afgetreden en wordt opgevolgd door den heer Bouvier. De Algemeene Eaad der Seine heeft den 10 de vol gende motie aangenomen „De raadoverwegende het belang der Eepubliek en den duidelijk uitgesproken wil van het volk van Parijs spreekt den wensch uit naar een algemeene en volledige kwijtschelding van straf voor alle staatkundig veroordeelden en voor al degenen die veroordeeld geworden zijn wegens staatkundige misdaden, zelfs voor hendie een vonnis hebben vallende onder het gemeene rechtwegens daarmede in verband staande feiten." Het eerste deel der motie werd met algemeene het laatste met 42 tegen 15 stemmen aangenomen. De prefect stelde het gebruikelijke „voorbehoud." In het Gele Boek, dat den 14 werd rondgedeeld, wordt er op gewezen dat Frankrijk en Duitsehland volkomen eensgezind zijn ten aanzien van de zaken aan Afrika's Westkustnamelijk betreffende den Congo en de Niger, op welke gewesten zij voorstellen de door het Congres te Weenen omtrent den Donau aangenomen beginselen toe te passen. Zij zullen eene welwillende houding in acht nemen ten aanzien van Belgie's onder nemingen aan den Congodaar het beiden vooral te doen is om de handelsvrijheid op die rivier te verze keren. Kamer. Den 14 werd de zitting hervat. De mi nister van marine en koloniën vroeg f 5.500.000 kre diet voor Tonkin aan. Deze aanvraag werd naar eene bijzondere commissie verzonden. De minister van oor log bood een voorstel aan strekkende tot regeling eener koloniale troepenmacht en minister Méline een ontwerp betreffende belooningen aan de inzenders ter tentoonstelling te Amsterdam. De beraadslaging over de interpellatie van den heer de Boys (voorstander van beschermende rechten) over de staathuishoudkun dige staatkunde der regeering werd op den 18 bepaald. ITALIË. Onder de slachtoffers te Napels aan cho lera bevond zich eene vrouw van 103 jaren. Te Napels heeft het gemeentebestuur bevolen dat de herbergen koffiehuizen en andere openbare inrich tingen des Zondags, Maandags en Donderdags gesloten moeten zijn. Deze maatregel is genomen naar aanlei ding van de bewering dat het misbruik dat van den nieuwen wijn gemaakt werd oorzaak zou zijn van de verheffing der cholera. Anderen schrijven die verhef fing toe aan het onstuimige weder: het vuil der riolen kon door den koogen golfslag tegen het strand niet afloopen. LUXEMBUEG. Den 5 November zal te Luxemburg het standbeeld voor wijlen den Koning-Groothertog Wil lem II onthuld worden. De Kamers zullen den 4 niet door den Koning-Groothertog in persoon geopend worden. EUSLAND. Den 13 is te Nischwei-Nowgorod door den krijgsraad een aanvang gemaakt met de behande ling der strafzaak tegen 72 personen, die te Kunawino zich schuldig maakten aan ongeregeldheden tegen de israëlieten. De behandeling geschiedt met gesloten deuren en zal waarschijnlijk 2 weken vorderen. Den 13 werd te Petersburg uitspraak gedaan in een groot staatkundig proces. Van de 14 beschuldigden waaronder eene vrouw werden 8 waaronder zes offi cieren ter dood veroordeeldterwijl 6 naar Siberië verbannen werden. Men verwacht verzachting dezer vonnissen door den Keizer. CHINA. De franschen zijn den 9 te Tum-Sui ont scheept doch werden na een gevecht van 4 uren ge dwongen terug te trekken. De aldaar woonachtige vreemdelingen waren in veiligheid. De dezer dagen ontvangen bladen van ongeveer twee maanden geleden bevestigen het toen verspreide ge rucht dat prijzen uitgeloofd waren aan ieder die het hoofd van een franschman bracht. In verschillende plaatsen waren kennisgevingen aangeplakt, waarin 250 voor het hoofd van een gewonen franschmanburger of soldaat en f 2500 voor het hoofd van een franschen officier aangeboden werden. Ook was een prijs gesteld op het hoofd van den franschen gezant Patenótre. Te Canton was bovendien eene bekendmaking verspreid dat de genomen schepen van admiraal Courbet ver kocht zouden worden, om uit de opbrengst de soldaten te beloonen. Generaal Brière meldtdat kolonel Doumier den 10 na een schitterenden slag de hoogten heeft genomen die de vesting Chu beheersehen en daardoor het voornaamste steunpunt van het groote kamp afge sneden. De chineezen werden door vijf sterke kaze matten beschut. Zij trachtten zich al verdedigende terug te trekken doch de kogels uit de fransche ka nonnen maaiden hen weg. Zij ontvluchtten daarop in de richting van Langsom. De verliezen der Chineezen worden begroot op 3000 dooden waaronder de bevelvoerende generaal. De Franschen hadden 20 doodenwaaronder een officier en 90 gewondenwaaronder twee officieren. De geslagen chiueescbe troepen behoorden tot de beste van het gansche leger, waren goed gewapend en deden den aanval op europeesche wijze. Generaal Brière beschouwt den inval der Chineezen als volkomen geëindigd. De officiëele cijfers der fransche verliezen bij de ver kenning van den 6 zijn 6 dooden en 49 gewonden. YEEEEN1GDE STATEN. Op de bijeenkomst voor den meridiaan is eene motie ten gunste van den meri diaan van Greenwich aangenomen. De vertegenwoor digers van Frankrijk en Brazilië namen aan de stemming geen deeldie van San Domingo stemde tegen. Den 10 is te Oudendijk tot lid van den gemeen teraad benoemd de heer J. Hoek Spaans. Bij het graven van een kelderter diepte van 2 elin de onmiddellijke nabijheid eener woning te DOOR 86) Egon liet den brief zinken, hij kon niet verder lezen: de laatste regels van het duidelijke schrift liepen in elkander de letters dansten op het papier. IJesje was nog op Linaunog slechts éénen dag eclffer, maar die dag behoorde hem Wat bekommerde het .,em dat de doeter hem verboden had te rijden, daar dit zijn lichaam te veel zou doen schokken Hij moest naar Linauhij mocht geen oogenhlik nutteloos laten verloren gaan. Liesje op Linau 1 Zij had hem verzorgd in dien nacht, haar liefelijk beeld had hij gezien in zijn half bewuste- lozene toestand zij had met liefhebbende, zachte hand zijne wond verkoeldzich over hem heengebogen en hem angstig in de half gebroken oogen gezien. Zijn droom was geen droom geweest. En hij had kunnen gelooven dat Bertha hem ver- 'eegd had Een gevoel van onuitsprekelijken tegenzin ervulde hemals hij aan Bertha dachthaar beeld tond hem in schitterendewegsleepende schoonheid oor den geestmaar die schoonheid had hare bekoor lijkheid voor hem verloren, zij trok hem niet meer aan, zij stootte hem af. Waarom had Bertha hem verborgen dat Liesje bij iaar aan huis woonde Noch zij zelfnoch haar echt genoot noch hare schoonzuster hadden van Liesjes te genwoordigheid ook maar met een enkel woord melding gemaakt. Maar neen, de kleine Clara had het wel gedaan, nu begreep Egon plotseling de raadselachtige woorden, die Clara hem bij het afscheid nemen haastig had toege voegd en die hij zoo verkeerd had uitgelegd. „Eene andere ziet sinds dien verschrikkelijken nachtwaarin zij mijnheer von Ernau zoo getrouw heeft verpleegd met vurig verlangen zijne komst tegemoet rusteloos denkt zij slechts aan hem. Aan haar zijt gij het wel verplicht, om zeer spoedig, in ieder geval vóór Zondag, op Linau te komen Zoo ongeveer had Clara in groote haast gesproken en om dit te zeggen was zij nog bij hem teruggekomen Bertha mocht hare woorden niet hooren. Hoe helder en klaar werd nu plotseling de gansche lage intriguedie Bertha gespeeld had 1 Maar nog was het tijd om haar te verijdelen. Voort naar Linau Hij ijlde naar beneden naar den stal de koetsier kon hem niet spoedig genoeg de paar den voor den lichten jachtwagen spannen hij spoorde hem tot den grootsten spoed aan iedere minuutdie verloren ging, scheen hem een onherstelbaar verlies. Vooruit Hij nam den koetsier, die hem niet snel genoeg reed de teugels uit de handendoor de on gewone aanraking met de zweep aangevuurd joegen de edele dieren in wilden galop voort en toch schenen zij in zijne oogen te kruipen. Hij dreef ze steeds opnieuw aan en eerst toen de verschrikte koetsier het waagde om hem op schuchteren toon opmerkzaam te maken dat de arme dieren met schuim bedekt waren en on getwijfeld zouden neervallenwanneer zij nog langer tot zulk een bovenmatige inspanning werden aangezet, kwam hij tot bezinning; hij had niet aan zich zelf, niet aan het gevaar gedachtwaaraan hij zich door dat onverstandige jagen blootstelde hij wilde slechts voor uit snel vooruitkomen. De schuchtere opmerking van den koetsier herin nerde hem zijn plicht om een weinig op zich zelf te passen en zijn ongeduld te bedwingenhij gaf den koetsier de teugels weder over en spoorde hem niet meer tot grooter spoed aan hoe vurig hij ook verlangde het doel zijner korte reisdie hem zoo eindeloos lang toescheen te bereiken. Daar lag het heerenhuis van Linau verborgen ach ter den kleinen met kreupelhout begroeiden heuvel langs welks helling de slottuin zich uitstrekte in een kwartier was het te bereikenmaar Egon moest zijn ongeduld bedwingen, moest zelfs den koetsier gelasten, de moedige dieren in hunnen snellen loop in te houden: een fladderende witte doekwaarmede eene bevallige in snellen galop recht over het land naderende rijderes hem toewenktegebood het hem. Hij herkende Clara, die hem zeker van verre gezien had en hem nu door den fladderenden doek trachtte te beduidendat hij op haar wachten moest. De landweg was door een tamelijk breeden sloot van het land gescheiden zulk een hindernis hield ech ter een waaghals als Clara niet terug met een flinken sprong vloog de moedige bruin over den sloot en in het volgende oogenblik stond Clara naast het rijtuig. Met van vreugde tintelende oogen zag zij Egon aan en hem gemeenzaam toeknikkende zeide zij „Eindelijk, eindelijk komt gij dus, mijnheer von Ernau Ik heb u eergisteren en gisteren reeds ver wachttot wanhoop van mijn ouden Jobst!" Lachend wees zij met de zweep naar den rijknechtdie haar gevolgd was en nu langs de andere zijde van de sloot eene smalle plek zochtom bij zijne meesteres te komen. „Hebt gij mij verwachtfreule Clara „Nu ja, gij hadt mij beloofd spoedig, in ieder ge val vóór Zondag, op Linau te zullen komen daarom ben ik hier eergisteren, gisteren en vandaag gedurende den tijd, dat ik u verwachten kon, alle landpaden langs geredenom naar u uittezien. Waart gij nu niet ge komen dan had ik mijn ouden Jobst naar Plagnitz gezonden om u aan uwe belofte te herinneren des noods had ik u zelf gehaald want komen moest ge van daag „Wanneer ik u goed begrijpantwoordde Egon ernstig„wanneer mijn voorgevoel mij niet bedriegt dsn wenschtet gij mijn bezoekomdat morgen freule von Osternau Linau verlaat?"

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1