TJrkstortte den 11 de muur dier woningwaartegen zich eene bedstede bevond naar beneden waardoor man vrouw en kind onder het puin bedolven werden. De man kwam met den schrik vrij; de vrouw bekwam nog al kneuzingen en het kind moest dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld worden. Den 11 is te Zaandam aanbesteed door het ge meentebestuur het uitdiepen der Knie, voor f 749,— en het uitdiepen der Noordergouw, voor ƒ1099,aan Jac. Out aldaar, laagsten inschrijver. Den 11 bij een biljartwedstrijd te Sneek tusschen de heeren G. Bijlsma van Bolsward en H. Bierling te Groningen behaalde laatstgenoemde de overwinning niet 1000 punten eerstgenoemde had toen 975 punten. Te Heesch waar het kermis wasis den 12 een jongmenschdie met twee zijner kameraden uit de herberg kwam om naar Osch terug te keeren zonder dat daartoe eenige aanleiding bestonddoor een tot nog toe onbekend gebleven man die van anderen vergezeld wasmet een knuppel zoodanig op het hoofd geslagendat hij onmiddellijk nederzeeg en aan de gevolgen overleed. Te Helder is uit een der fortgrachten het lijk opgehaald van een lichtwachter aan boord van het lichtschip Terschellingerbank die den 12 des avonds, waarschijnlijk in beschonken toestand, te water geraakt en verdronken is. Hij laat eene vrouw en 5 kinderen onverzorgd achter. Den 12 is te St. Maarten bij de harddraverij waaraan 16 paarden deelnamen de prijs gewonnen door het paard van H. Berkhouwer de le premie door dat van C. Brak en de 2e door dat van W. Schermerhorn. Namens 309 oud-leerlingen is den 12 den hoog leeraar Mr. J. A. Fruin te Utrecht een schrijfbureau met stoeleene bronzen buste van de Venus van Milo en een bronzen inktkoker aangeboden als een hulde blijk, vergezeld van een album, inhoudende de portret ten der deelnemers. Den 13des middags is de hofstede Klein-Be- kelaar te Barneveld met schuur en berg geheel afge brand. Het spelen met lucifers in de schuur wordt als de oorzaak beschouwd. Den 13, des morgensontspoorden 4 wagens van een trein in gebruik bij het ophoogen van den Zee burger- en Diemerdijk tusschen Amsterdam en Mui den waarbij 3 personen onder de wagens geraakten. Twee hunner bekwamen wonden aan hoofd en rug, erwijl de derde een wiel over beide beenen kreeg. De harddravers van den heer P. Kolkman te Dordrecht, Gramotiey en Biegawaij, hebben bij de wed rennen te Parijs den 13 den prijs en de premie behaald. In den nacht van den 13 op den 14 is op de eerste verdieping van een magazijn van behangsels in de Limburg-Stirumstraat te 's Gravenhage een felle brand ontstaan doordat de lamp, waarmede de bewo ner het huis doorliep, viel en brak een magazijn met behangselpapier en de gordijnen alsmede het kantoortje brandden uit. Den 13 en 14 werden te Amsterdam van de 16 kandidaten 4 als onderwijzer toegelatente weten J. Bi. J. Volkers en C. F. van der Horst beiden van Amsterdam K. Schotsman van Naarden en J. Eigen huis van Aalsmeer. Den 13 is te Sittard een reiziger in linnen of wollen stoffen vermoord en zwaar verminkt op den openbaren weg gevonden. Diefstal schijnt aanleiding tot dezen moord geweest te zijn. Den 14 is te Zaandam in de stoomhoutzagerij der firma wed. J. Mats een jongen met het vliegrad in aanraking gekomen waardoor een zijner armen ver brijzeld werd. Een GOjarig werkman is den 14 door den trein, die van Arnhem kwamte Utrecht nabij de lunetten overreden. Hij was dadelijk dood. Clara liet de teugels vallen jubelend klapte zij in de kleine handen. „Dat is heerlijkriep zij. „Gij weetdat Lise bij ons is Ik heb u niets verraden en ben nu niet meer aan mijne dwaze belofte om u niets te zeggengehouden." „Wien hebt gij dat beloofd?" „Aan Elise natuurlijk 1 Maar zet maar niet zulk een donker gezichtmijnheer von Ernau zij heeft er stel lig zelf berouw over gehad, daar zij zich door Bertha's giftige woorden heeft laten verleiden mij die dwaze belofte aftenemen. Bertha verlangdedat gij niets van Lise's tegenwoordigheid vernemen zoudt. Welke reden zij daarvoor gehad heeft, weet ik niet, maar juist, omdat zij het verlangd heefthad ik bij mij zelve ge zworen dat gij het toch vernemen zoudt en nog voor dat Lise ons verlaten zou. Bertha wil nietdat gij Lise wederziet en daarom juist moet en zult gij haar zien en spreken en om dit te bewerken, verwachtte ik u reeds van eergisteren af hier." „Weet freule von Osternau, dat gij mij verwacht „AVaar denkt gij aan? Zoo dwaas ben ik niet, om haar dit te zeggen Neenin mijn hoofd alleen is het gansche plan ontstaan. Lise heeft mij niets willen zeg gen maar ik heb het in hare oogen gelezen hoezeer zij verlangt mijnheer von Ernau terugtezien. Maar ik ben hier aan het babbelen en daarvoor hebben wij nu geen tijd. Zeg mij eerlijk en oprechtmijnheer von Ernaukomt gij heden naar Linau om Lise te zien?" „Ja." „Alleen daarom „Ja." „En wilt gij haar alleen spreken, zonder dat Bertha afgunstig naar ieder uwer woorden luistert „Dat zou mijn vurigste wensch zijn." „Die zal vervuld worden daarvoor zal ik zorgen en daarom juist ben ik hier. Maar dan moet gij ook stipt doen wat ik zeg. Wilt gij dat?" „Gaarne." „Dan moogt gij niet naar Linau rijden, maar te voet met mij medegaanuw rijtuig laten wij hier buiten wachten het is niet noodig, dat Bertha het ziet en daardoor te weten komt, dat gij op Linau zijt. Stap uitmijnheer von Ernauik zal uwen koetsier eene plek aanwijzen waar hij zonder van het heerenhuis Den 14 werden te Schiedam 11 runderen ontei gend, om te worden afgemaakt, als verdacht van long ziekte. Monseigneur van Beekbisschop van het bisdom Breda is aldaar in den avond van den 14 overleden. Den 14 heeft de opening van de lokaalspoorwe gen Winterswijk—Hengeloo en Buurlo—Neene met eenige feestelijkheid plaats gehad. De minister van waterstaat en de commissaris des konings woonden de feesten bij. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd tot bur gemeester van Zaandijk de heer A. Smit Gz., secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit van den 14 is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de heer M. G. van Heel laatstelijk secretaris der te 's Gravenhage gevestigde centrale commissie tot leniging der ramp van Krakatau. In den nacht van den 14 op den 15 is te Bijp in een onbewoond huis brand uitgebrokenwelk huis geheel uitgebrand is. Door het stille weder en de werking van 3 spuiten was het mogelijk den brand tot een perceel te beperken niettegenstaande het in eene volkrijke buurt gelegen was. Den 15 zijn de stations op de lijn Zaandam Hoorn in gebruik genomen en de hulpstations buiten dienst gesteld. Te Leidschendam is den 15 een rijks-telegraaf kantoor met beperkte dagdienstingericht voor tele foondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Twee kermisreizigersdie op de Bijper kermis vertoefden konden 's nachts niet onder dak komen en gingen dien tengevolge in een hooischelf slapen. Ter wijl de eene sliep maakte zich de andere met de mand van zijn makker met kunstbloemen uit de voeten. Hij deed daarvan des morgens aangifte bij de politieaan wie het na lang zoeken mocht gelukken de verdachtte in een velocipèdetent te Purmerende aan te houden en gevankelijk naar Alkmaar over te brengen. In de den 9 te Amsterdam gehouden 10e jaar vergadering van de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin werden van de ten behoeve dier zaak gesloten leening de volgende nos. uitgeloot 97, 238, 253, 274. Bij de herstemming voor een lid van den raad te Wieringerwaard is gekozen de heer Jb. Zijp Hz. met 25 stemmen tegen 19 op den heer D. Sleutel Az. uitgebracht. Aangenomen naar de herv. gem. te Nieuwediep door den heer W. Schok candid. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland heb ben eene leening groot 70000, in 70 aandeelen a pari van 1000, tegen 4°/0 rente 'sjaars, uitgeschreven. De regeering is voornemens de sterkte der schut terij op nieuw te regelen naar de uitkomsten der in 1879 gehouden tienjarige volkstelling. De rijksmiddelen hebben in de eerste 9 maan den ƒ75.578.443.03 opgebracht, tegen ƒ75.445.886.81 in gelijk tijdvak van 1883. Het 9/12 der raming is f 78.709.462.50. Mej. D. H. Melis te Botterdam is benoemd tot onderwijzeres aan een bjjzondere school voor meer uit gebreid lager onderwijs te Haarlem. Beroepen te Eenigenburg de heer E. J. J. Ho- man kandidaat bij het prov. kerkbestuur van Noord- Brabant en Limburg. Het hoofdbestuur der friesche maatschappij van landbouw heeft met 29 stemmen tegen 1 besloten, toe te treden tot het op te richten Nederlandsch Landbouw- comité. De uitslag van de te Maastricht gehouden na- jaarsesamens is dat van de 20 mannelijke kandidaten 13 de acte als onderwijzer en 12 van de 14 vrouwelijke de acte als onderwijzeres verkregen. uit gezien te worden, op u wachten kan. Ziet gij daar het pad, dat links van den straatweg afslaat Het leidt langs het kleine boscbje daar vindt uw koetsier een schaduwrijk plekje, dat uitstekend voor hem geschikt is." Egon voldeed gehoorzaam aan Clara's wil, hij stapte uit en gaf zijn koetsier last, den aangewezen weg in te slaan en zich een geschikt plekje in den schaduw der boomen uit te zoeken hij zelf ging naast Clara loopen, die langzaam rijdend den weg naar Linau volgde. De oude Jobst, die intusschen eene plaats gevonden had, waar hij zonder gevaar over de sloot kon komen, reed eerbiedig minstens op een afstand van twintig schre den achter beiden aan. Clara was in de vroolijkste luim zij was overgeluk kig, dat haar schoon plan nu beloofde zoo uitnemend te zullen gelukken en dat zij haar aan Lise gegeven belofte niet had behoeven te brekenzij vroeg niet door welk toeval Egon te weten was gekomen dat Lise nog op Linau washet was haar genoeg, dat hij het wist en zij niet gedwongen was geweestom het hem te zeggen. Nu had zij geen geheim meer te be waren nu kon zij hem vertellen hoe feeder Lise hem verpleegd had toen hij bewustelooseen doode gelijk, naar Linau was gebrachthoe gelukkig Elise was ge weest toen de docter had verklaard dat er geen ge vaar voor den zieke bestond hoe daarop Bertha met hare giftige woorden Elise gedwongen had zich voor mijnheer von Ernau te verbergen. Zij kon hem schil deren, hoe diep Lise bij iedere gelegenheid blijkbaar met opzet door Bertha was gekrenkt, totdat deze eindelijk, tegen den wensch van Hugo en Clara in, Lise genoopt had tot het besluitom hare betrekking op Linau op te geven en tot hare moeder terug te keeren. Zij ver telde verder, dat Elise het grootste gedeelte van den dagterwijl Bertha en neef Albrecht op de galerij zatenmet een boek of een handwerk in het oude prieel aan het einde van den tuin doorbracht en zich stel lig ook nu daar bevond daar zou mijnheer von Ernau haar alleen vinden en hij kon er komen langs een weg door het kreupelhoutzonder van het heerenhuis uit gezien te worden. Den sleutel van de kleine deur in het hek, waardoor hij van het land direct in den tuin kon komenhad zij heimelijk uit de vestibule gehaald om dien mijnheer von Ernau te geven. Verkiezingen. De aftredende leden in het district Hoorn, de heeren Mr. W. K. baron van Dedem en K. de Jongzijn door de kiesvereeniging Burgerplicht te Hoorn weder kandidaat gestelddie in het district Dordrecht, de heeren Mr. G. van der Linden en J. B. van Oaen- bruggen door de Dordrechtsche vrijzinnige kiesvereeni ging; die in het district Assen de heeren Mr. L. 01- denhuis Gratama en W. A. baron van der Feltz, door de liberale kiesvereeniging te Meppeldie in het dis trict Zwolle de heeren A. baron van Dedem en Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijk, door de B. K. kies vereeniging Becht voor allen te Zwolle; die in het district Winschoten de heeren Mr. H. Goeman Borgesius en Mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijken in het district Utrecht, de heeren Jr. Mr. J. Boëll en J. N. Bastert, door verschillende vereenigingen. In bet dis trict Gouda zijn van liberale zijde kandidaat gesteld de heeren J. van der Breggen Az., hoogheemraad van Bijnland en Mr. A. J. Boestoff. v. justitie te Bot terdam te Amsterdam door de anti-revolutionaire kies vereeniging Nederland en Oranje: de heeren W. Hovy, lid van den raad te Amsterdam B. J. Lintelo baron de Geer van Jutphaas, hoogleeraar te Utrecht, H. W. van Marleluitenant-kolonel der vestingartillerie te Gorinchein Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman, hoog leeraar te Amsterdam Mr. A. W. van Beeck Calkoen, lid der Prov. Staten te UtrechtJ. C. Fabius te Delft en Mr. A. Ph. B. C. baron van der Borch van Verwolde, burgemeester te Gorselte Tiel van liberale zijde het afgetreden lid Mr. H. Dijckmeester en de oud minister Mr. C. Pijnacker Hordijk te Goes door de centrale liberale kiesvereeniging de heeren J. M. Kake- beeke en Mr. H. A. van Hoek laatstgenoemde heeft bedankt; te 's Gravenhage van liberale zijdede heeren B. W. Sluijter, oud-kolonel en lid van den raad en Mr. A. T. C. van Karnebeek aldaar, oud Commissaris des Konings in Zeeland te Deventer door de B. K. Kiesvereeniging de heeren A. baron Schimmelpennick v. d. Oye en van der Borch van Verwolde. De kiesvereeniging Haarlem heeft den 15 tot kandidaten voor de 2e Kamer gesteld de heeren J. Duijvis, aftredend lid met 22 en Jhr. Mr. A. J. Bethaan Macaré off. v. justitie bij de arr. rechtbank te Haarlem, met 20 stemmen. De heer de Meyier bekwam 2 stem men. De kiesvereeniging Eendracht stelde den heer de Meyier kandidaat, maar hield de beslissing omtrent den 2en kandidaat nog aan. Een door 10 leden der kiesvereeniging Haarlem gedaan voorstel tot samen smelting met Eendracht is ingetrokken. Een twintigtal ingezetenen van Amsterdam hadden de zeven afgevaardigden ter 2e Kamer voor dat hoofd kiesdistrict uitgenoodigd tot het bijwonen eener verga dering op den 13, om te spreken over hunne onderlinge verdeeldheid en de mogelijkheid van verdere eendrach tige samenwerking. De heeren Tak van Poortvliet Butgers van Eozenburg en Wichers voldeden aan die uitnoodigingen en gaven uitvoerige ophelderingen om trent hunne gedragslijn terwijl de vier andere leden schriftelijk de redenen uiteenzettenwaarom zij aan die uitnoodiging geen gevolg konden geven. Op die bijeenkomst werden geene besluiten genomen. De heer Mr. W. Thorbecke te 's Gravenhage heeft bekend gemaaktdat hij in geen geval eene can- didatuur voor de 2e Kamer kan aannemen. De door het bestuur der Gooische Stoomtram voorgestelde wijzigingen in de statuten zijn den 14 bij na allen met groote meerderheid door de aandeelhou ders verworpen. Benoemd tot onderwijzeres in den Groetpolder te Winkel mej. H. C. P. Brunings te Noordwijk tot onderwijzer aan de Middenbuurt te Beemster A. Heeres te Noordhoorn aan de tusschenschool te Ylaardingen D. Bottier te Schagen. Voortdurend vroolijk pratend en vertellend reed Clara naast Egon die opmerkzaam luisterde, voort, zij wees hem den weg naar de kleine tuindeur en gaf hem den sleutel er van. „Laat den sleutel maar in het slot stekenzeide zij toen hij de deur geopend had „ik maak nog een ridjemisschien over een half uur, wanneer gij genoeg met Elise gepraat hebt, kom ik u afhalen, om mee naar het heerenhuis te gaan. Ik moet er bij zijnwanneer Bertha hoortdat gij Lise ont moet hebt. Ik verheug mij al dol op het gezicht dat zij trekken zal. Adieu, mijnheer von Ernau, loop niet verkeerd, links gaat direct naar het huisrechts naar het prieel. Adieu over een half uur vinden wij elkander weder." Nog een vroolijken, gemeenzamen groet, toen joeg zij in wilden galop voortzoo sneldat de oude Jobst haar slechts met moeite volgen kon. Met kloppend hart volgde Egon den hem aangewe zen niet te missen weg. Hij stond voor het besluit omtrent zijne toekomst. Hij zou Elise wederzien I Had zij werkelijk zooals Clara met een enkel woord had gezegd eene vriendelijke herinnering aan hem behou den Stelde zij werkelijk belang in hem? De volgende minuten moesten hem daarop het antwoord brengen. Hij volgde den kronkelenden weg, daar hoorde hij dicht voor zich een licht geruisch, waarschijnlijk van een zijden kleedhij verhaastte zijne schreden in het vol gende oogenblik, bij eene kromming van den weg, zag hij haar voor zich maar neenzij was het niet hij stond voor Berthadie zich toen zij schreden achter zich hoorde omkeerde en hem verbaasd aanzag. Javerbazing en grooteniet aangename verrassing spiegelden zich duidelijk op haar gelaat, toen zij Egon herkende maar die uitdrukking verdween oogenblikke- lijk weder en met de haar eigen zoo beminnelijke, be- tooverende glimlach groette zij hem. „Gij hier, mijnheer von Ernau Dat is eene groote, blijde verrassing! Wees hartelijk welkom!" Eene zeer beleefdekoele buiging was Egons ant woord op dien vriendelijken groet hij scheen niet op te merken dat Bertha hem hare kleine hand toestak. „Ik moet u vergiffenis vragen, mevrouw," zeide Egon zijnen hoed waarmede hij eerbiedig gegroet hadin

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2