No. m\ Zes en tachtigste Jaargang, 1884. ZONDAG 19 OCTOBER. TWEEDE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën ISittuenlanb. STAATSLOTERIJ. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS TER ZOON. Verkiezingen. De centrale kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft te Delft tot kandidaten gesteld de heeren J. C. Pabius, aftredend lid, en S. van Velzen te Alfen aan den Rijn volgens de statuten kon bij de eerste stem ming het R. K. lid van Berckel niet gestemd wordende vereeniging Eendracht maakt macht te Groningen en de Eendracht aldaar den heer mr. S. van Houten door laatstgenoemde vereeniging met 17 van de 33 st: 15 biljetten waren blanco. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam koos den 16 tot kandidaten voor de 2e Kamer de heeren J. T. Cremer met 146 J. Dirks aftr. lid) met 142 A. Gildemeester (aftr. lid) met 138mr. J. G. Gleichman (aftr. lid) met 138 mr. H. J. Kist (altr. lid) met 138 jhr. mr. W. H. de Beaufort, lid der le Kamer, met 120 en jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg (aftr. lid) met 116 van de 169 stemmen. De heeren Tak en Wichers, aftre dende leden bekwamen 38 en 40 stemmen te Brielle is van liberale zijde kandidaat gesteld de heer mr. Goed koop, lid der prov. staten van Zuidholland, met 54 stem men het aftr. lid dr. K. Rombach bekwam 13 stemmen te Westzaan en te Zaandam door de libe rale kiesvereeniging Jacob Duyvis en mr. Rethaan Macaré; op laatstgenoemde plaats verkreeg de heer Macaré 26 en de heer de Meijier 10 stemmen te Leeuwarden zijn gesteld de aftredende leden Lief- tinck met 30 en Hingst met 29 van de 32 stemmen te Zevenbergen door de antirevolutionaire kiesvereeni ging het afgetreden lid baron van der Borch van Ver- wolde te Goriuchem door de liberale kiesvereeniging Algemeen Belang de heeren mr. J. van Tienhoven van den Boogaard burgemeester te Werkendam en C. A. Jeekei burgemeester te Leerdam te Breda door de Kath. Kiesvereeniging de aftredende leden mr. H. A. des Amorie van der Hoeven en dr. H. J.A.M. Schaepman; te Goes door de anti-revolutionaire kiesvereeniging de aftredende leden Pompe van Meerdervoort en Savornin Lokman; door den bond der anti-revolutionairen in het kiesdistrict Zutfen de heeren Brantsen van de Zijp (aftr. lid) en prof. de Geer van Jutphaas te Utrechtdoor de liberale kiezersvereeniging te Amersfoort de heeren K. W. van Gorkom te Baarn en jr. mr. W. H. de Beaufortdoor de vereeniging Nederland en Oranje te Gorinchem de aftredende leden Seret en Keuchenius; door de anti-revolutionaire vereeniging te Hilversum het afgetreden lid Mr. Th. Ph. baron Mackay en te Almeloo de heer J. van Alphen te Hengeloo door de liberale vereenigingen in het district Sneek algemeen de heeren S. Wijbenga en Mr. Ph. van Blom, de can- didatuur van den heer Buma ondervond veel bezwaar; de conservatieve kiesvereeniging te 's Gravenhage de aftredende leden Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck en Mr. W. Wintgens. De oud-minister Modderman heeft op raad van zij nen geneesheer om gezondheidsredenen voor alle kan didaturen bedankt. Den 13 is een 2%jarig kind van den koffiehuis houder Simon Dil te Oostzaan in een ketel met kokend water gevallen en aan de gevolgen der brandwonden overleden. Den 15 was de heer G. J. Schermer te Uitgeest laagste inschrijver voor het verbouwen der gemeente school te Assendelft voor f 4895. In den nacht van den 15 op den 16 is te Assen delft brand ontstaan in een huis bewoond door den gemeenteveldwachter Dunnebeer en den wever Jan Hos. Het door den gemeenteveldwachter bewoonde deel is ge heel het andere grootendeels verbrand. C. Oudkerk te Westzaan ontving de premie uit geloofd voor den grootsten aanvoerder op de najaars- markt van den 16. De heeren E. Voerman te Schermerhorn en C. Corver van Wessern te Zaandam zijn herkozen als hoofdingelanden voor de Hondsbossche en Duinen tot Petten. - De monitor Bloedhond is den 16 uit het marine- dok te Amsterdam door het Noordhollandsch kanaal naar "Willemsoord vertrokken, om aldaar in reserve te worden opgenomen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 16 bij de herziening van het tarief der duinwaterleiding de invoering van watermeters afgestemd en gehand haafd het nieuwe tarief, waarvan de grondslag is de oppervlakte der gebouwen tegen f 0,10 per vierk. el en het water ten dienste van de nijverheid tegen 70.06 de vierk. el. Het gerechtshof te 's Gavenhage heeft den 16 mevrouw de weduwe Bulkleydie beschuldigd was van op 1 Augustus 1883 haren Sjarigen kleinzoon H. W. H. door bedriegelijke middelen weggevoerd en uit 's Gravenhage naar Engeland mede genomen te hebben, vrijgesproken daar niet voldoende rechtens gebleken was, dat zij zich daaraan schuldig gemaakt had. Deze uitspraak waarin het publiek te 's Gravenhage zeer veel belang steldewerd met toejuiching en hravo's in de zaal vernomen. De beschuldigde zoowel als haar verdediger, mr. W. Thorbecke, werden door talrijke personen geluk gewenscht. De Willem Barents is Jen 17 des middags te IJmuiden aangekomen. Prins Leopold van Pruisen heeft den 17 zijn in trek genomen bij zijne zuster prinses Hendrik te 's Gra venhage. De arr. rechtbank te Ajnsterdam heeft den 17 V. d. V.. die in de vorige weelï te recht stond, omdat hij, door zich voor te doen als de lasthebber eener rijke jonge dameverschillende leveranciers opgelicht had, veroordeeld tot 1 jaar celstraf en f 25 boete. Den 17 is aan de in aanbouw zijnde gasfabriek buiten de Willemspoort te Amsterdam de nok van een achtergevel gevallen en te recht gekomen op een stei ger waar werkvolk bezig waseen metselaartwee invoegers en een timmerman werden zwaar verwond naar het gasthuis gebrachteen hunner verkeerde in deerniswaardigen staat. Den 17 is voor rekening der provincie Overijsel te Zwolle aanbesteed het maken van een scheepvaartkanaal van Almeloo tot aan de pruisische grens in de richting van Nordhorn. Laagste inschrijver was de heer T. Kool wijk te Heerdevoor f 794600. Den 19 herdenkt de heer p. Kraakman den dag, waarop hij gedurende 25 jaren als wethouder der ge meente Akersloot werkzaam is. Het plan voor den bouw van het nieuwe weeshuis te Neerbosch is vastgesteld. Een bedrag van 740 aan giften werd in de laatste dagen uit Dordrecht en Amsterdam ontvangen. Benoemd tot onderwijzeres te Beemster mej. M. van der Hoeve te Spanbroek. In Overijsel zijn van de 30 kandidaten voor on derwijzer 15 en van de 21 voor onderwijzeres mede 15 toegelaten. De commissie voor het tot stand brengen eener Nederl. Zuid-Af'rikaansche Spoorwegmaatschappij, eerste sectie DelagoabaaiNelspruit, heeft de gelegenheid tot inschrijving op de aandeelen dier maatschappij groot f 50 f 250 en f 1000, nogmaals opengesteld tot en met 3 Nov. a.s. Bij de a.s. verkiezing van 2 leden voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Alkmaar zijn door de kiesvereeniging te Broek op Langedijk tot candidaten gesteld: mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, hoog leeraar te Utrecht en jhr. mr. M. A. de Savornin Loh- man officier van justitie te Assen. De levering van aardappelen van 1 November 1884 tot 15 Juni 1885 voor het garnizoen te Utrecht is aanbesteed tegen f 1.77 per mud van 70 pond voor dat te Arnhem, Westervoort en Pannerden tegen f 1.68 per mud van 65 pond en voor dat te Leeuwarden voor f 1.46 per mud van 67 pond. Namens den Koning heeft de minister van wa terstaat aan de Nederl. Bell-Telephoonmaatschappij tot wederopzegging toe vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene voor het openbaar ver keer bestemde electrische geleiding tusschen Uithoorn, Ouderamstel Nieuweramstel en het rijks telegraafkan toor te Amsterdam. De dader van den moord te Sittard is opgespoord. Er zijn bij hem voorwerpen gevonden den vermoorde toebehoorende. Hij heeft echter nog niet bekend. Aan mej. E. J. ter Haar is op haar verzoek eer vol ontslag verleend als onderwijzeres te Driehuizen, ge meente Zuid- en Noordschermer. Ds. E. A. G. van Hoogenhuyze te Dordrecht heeft bedankt voor het beroep naar Haarlem. Het departement Utrecht der maatschappij van Nijverheid heeft aan den gemeenteraad gevraagd den gasprijs te verminderen op 5 centen per kub. elin plaats van op 6 centen zooals door burg. en weth. is voorgesteld, omdat de balans zulks nog ruimschoots toelaat. Benoemd tot hoofd der school te den Burg op Tessel de eerst voorgedragene E. J. van Sonsbeek te Leiden. Woensdag den 22 des avonds te 8 uren zal ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan der blin- deninrichting te Utrecht, aldaar eene feestelijke sa menkomst plaats hebben. Mevrouw A. van Apeladjunct-directrice van het Binnengasthuis te Amsterdam heeft om gezondheids redenen voor die betrekking bedankt. Te Haarlem is een anti-revolutionaire kiesveree niging opgericht. Yoor onderwijzer aan de nieuwe school in den Kogerpolder, gemeente Akersloot, zijn voorgedragen M. Slooten te Akersloot eu P. Hart te Alkmaar. Mej. de Haan onderwijzeres te Grootschermer heeft hare benoeming naar Haarlemmermeer niet aan genomen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Hooge- beintum bij Dokkum ds. A. Nicolai te Kolhorn. 5e klasse17 October 12e lijst. Nr. 15757 f 2000; Ns. 8964, 16662 en 20745/1000; Ns. 862, 3433, 4468, 9778 en 11644 400; Nr. 17755 200 Ns. 10421053, 10019 10838, 13258, 13854, 14795, 17413 en 20232 100. De vorige week heeft de Standaard geschreven dat een candidaat voor de Tweede Kamer als hij maar geen stem bij koop of belofte bedingt de kosten zijner verkiezingmits openlijkvoor zijne rekening mag nemen en dan toch zonder bezwaar den „zuive ringseed" mag afleggen waarin hij verklaart„dat hij, om tot lid der Tweede Kamer te worden benoemd directelijk of indirectelijk aan geene personen hetzij in of buiten het bestuur, onder wat naam of voorwend sel ookeenige giften of gaven beloofd of gegeven heeftnoch beloven of geven zal." Dit nu heeft den gep. vice-admiraal en oud-lid der Kamer, jhr. E. de Casembroot, in de Haagsche bladen den volgenden scher pen „Open brief" doen plaatsen aan de „Waarde en ge achte landbouwers en hoeren „in wier midden bij zijne kinderjaren beeft doorgebracht." Als Nederlander, die zijn vaderland innig lief beeft, roep ik u toe, weest voorzichtig en laat u niet lijmen door het casuïs tiek geschrijf van iemanddie door zijn talenten en groote geleerdheid in de maatschappij is opgeklommen tot professor eener Hoogeschool. Gij zijt toch wijs genoeg om wel te be seften dat het niet de groote geleerdheid en de kennis zijn die een mensch braaf, eerlijk en trouw maken, dat de harts tochten ook de opgeblazen ïjdelkeiddaardoor niet beteugeld kunnen worden. Leest, wat ik u bidden mag, met aandacht het hierboven door mij uit De Standaard overgenomene, dan zult ge met uw gezond verstand en oordeelal dadelijk opmerkendat de Grondwetgever, die even goed geweten heeft als dr. K u y p e r dat er gemeenschap van belangen moet bestaan tusschen kiezers en gekozenenniettemin ten duidelijkste heeft bepaalddat men U geoii voorwendsel ook eenige giften of gaven mag geven om gekozen te worden. Die duizend guldenwelke die geleerde beer verwachtdat elke rijke anti-revolutionnair om gekozen te wordenzal opofferen, zijn oneerlijk gebruikt geld. Geen anti-revolutionair in ons land zal zoo iets ooit doen want bij allen die ik van die partij ken, staat het Ckristelijk- en het eergevoel te hoog om zich door de casuïstiek van welk geleerd politiek drijver ook, te laten bewegen zich aan meineed schuldig te maken. Gijbrave eenvoudige landlieden en boeren, gij hebt noch den tijdnoch den lust er toeom al dat krantengeschrijf van dien geleerden heer Kuyper te lezen. Ik ben daartoe voor het eerst overgegaan in den hoogst ernstigen tijddien wij nu belevenen heb er nu al meer dan genoeg vanzoodat het mijn drempel niet meer overkomtwant de woorden draaierij van dat bladDe Standaard, zou een gezond mensch zeeziek doen wordenen ik acht mij verplicht uit loutere va derlandsliefde u den indruk mede te deelen door dat aanhou dend geschrijf op mij gemaakt. De schrijver in De Standaard wil u naar de Republiek te rugvoeren alsof gij niets weet van onze vaderlandsche ge schiedenis van al die twisten op godsdienstig en staatkundig gebied van al die dwingelandij en familieregeeringenvan al die ellende en kleingeestigheid, die toen Nederlands bodem heeft gekend en waarvan wij door het koningschap zijn verlost geworden; wij waren toen ja, zeer groot op zee, maar aan waldoor kibbelarij en kleingeestigheid verdeeid. Gij kent de fabel van den kikvorsch en den stier. Gij weet niet waar opgeblazen ijdelheid den mensch al toe brengen kan 1 Maar wanneer iemandbegaafd met al die ge leerdheid en met die groote kennishet al rumoer makende en schrijvende van uit een nederig standpunt zoo vèr heeft kunnen brengen in Nederland, dat hij niet alleen professor, maar bovendien hoofd eener politieke partij is geworden, waarom zou hij dan niet kunnen meenen nog verder te kunnen gaan? Om daartoe te gerakenkoos hij den godsdienstzich bewust zijnde dat men ons Nederlanders of met den godsdienst, of met de beurs altijd in beweging kan brengen ook gaf hij vóór meer republikeinsch dan koningsgezind te zijn ten einde zekere soort van radicale omverwerpers in zijn achterhoede te voeren. Neen, brave landlieden en boerenluistert in Godsnaam niet naar dien politieken drijver en wat den godsdienst aangaatdien gevoelt en begrijpt gij best en beter dan zijn Hooggeleerde. Al dat gekwezel over een hemelover een hel en wat al niet meer zijn menschelijke zwakheden of dweperijen, en dwe pen en dom zijn staan bij mij op ééne lijn. Gij weet evengoed als ikdat de mensch moet streven naar een gerust geweten en daardoor naar een gerust sterfbed. Wan neer gij in uwe eenvoudigheid met gezond verstand oordeelt over alles wat gij in de schepping om u heen dagelijks ziet gebeurenen over alles wat door Christus ons verkondigd is dan hebt gij dr. A. K u y p s r niet noodig om uwe kinderen op te voeden en u den weg te wijzen. Onze plicht doen voor het vaderland en het huisgezin, God te vreezen en lief te heb ben den Koning te eerenarmen en ongelukkigen met raad en daad bij te staandan komen wij immers vanzelf tot dien Hemelschen toestanddien wij kunnen begrijpennamelijk tot het bewustzijndat we zonder gewetenswroegingzonder bit ter zelfverwijt den laatsten adem zullen uitblazen; al wat men u verder van Hemel of Hel opdischtis louter verzinsel. Laat het aan den Almachtigen Schepper van bet heelal gerust over voor uwe ziel hier namaals rechtvaardig te zorgen. Wij wen- schen en weten niets Hij alleen regeert en beheert het heelal en alles wat daarin groeit, bloeit en sterft. Vertrouwt op dien Albestuurder. Hij zal ons na den dood geven wat ons toekomt. Met verbazing en leedwezen tevens heb ik ontwaard, dat de Roomsch-Katholiekenbij wie de heilige eed in zoo hooge eere wordt gehouden volgens »De Tijd" klaar staan, om den

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5