®«legraftö4-'Sie H&arfU- tu fieavgiitnefHtn, QUletrUi. heer Kuj per te volgen naar de stembusen zulks alleen met Men schrijft aan de L. C.September deed niet onder in warmte en zonneschijn voor Augustus en schonk daarvan nog een deel bij de intrede van October. Fraaier en langduriger kon de zomer van dit jaar, als de helft van Juni buiten rekening blijft, toen het koud en somber was niet gedacht worden en beter oogst van de meeste veldgewassen leverde hij bij overvloed zelfs niet op. Met den 3 dezer kwamen de buien en windvlagen uit het noordwesten opzetten toen de zwaluw dan ook den terugtocht aannam. Zij was haar gemeenzaam verkeer vroeg begonnen en nam niet spoedig afscheid. Niet alleen onder het afdak van de nederige stulp de sparren van den hooiberg, de dak goot der boerenwoningde bogen van eene brug, had zij haar nest gebouwd maar zelfs onder de bekapping van een spoorwegstationwaar de locomotief sist en fluitbad zij zich vergenoegd haar nest op te hangen. Onder kolendamp en stoom beweging en gegons bracht zij hare jongen groot. Dikwijls heeft de zwaluw gure dagen te doorleven want niet iedere zomer blinkt zoo uit door zonneschijn en warmtedoch dan weet zij raadtrots storm en regenvlagen tusschen het dicht geboomte haar aas te vindendat zich daór schuil houdt en dat zij altoos in de vlucht opduikt. Er is geen vogel, waarvan zooveel inspanning vereischt wordt om aan den kost te komen. Nu is het herfst en de tijd om den kelder te vullen, zoo men althans de bezorgdheid van onze vroegere hu'smoeders wil navolgen. Er zijn perenen appelen, wel niet veel en ook niet goedkoop, maar groot van stuk. Peen is er niet ruim, maar kan toch een voldoend ge recht uitmaken en reusachtige kool komt er bij schuiten vol van het veld; ook de late bloemkool, die het kwaad heeft gehad zal nog wel bijkomen en blank gesneden kunnen worden. Anders is deze kool goed voor den in maak en de Engelschman verorbert ze met welgevallen. Dan helpt Veur met een uitnemend gewas van andij vie en wat er verder mocht ontbreken aan versche groenten kan gevonden worden in de bussen, die met de inmakerij schadeloos stellen. Kiest men b.v. dop erwten, die op de tafel gebracht kunnen worden of zij pas gepeld waren dan behoeft men zich in het midden van den winter nog niet misdeeld te achten. Voor het nagerecht mag de blauwe druif dit jaar zeer in aanmer king komen, terwijl het wijnvat boordevol gevuld is. Het koren is in de schuur en gedorscht, de landman kan met een tot in den top beladen hooiberg een langen winter afwachten er komen allerlei soort van aardap pelen die tevens laag in prijs zijn want er is veel gerooid ter markten een ruim beschot van boonen, tevens een zooveel krachtiger voedsel, is er gewonnen. Hier en daar is er ziekte onder den aardappel en Zee land is daarvan niet bevrijd gebleven. Men verwacht dat de prijzen zullen stijgen en de altijd opmerkzame Zweedsche boer wacht op zien komenwaarbij hij zich nog niet gretig toont om te handelen. Het weiland was zeer droog ten gevolge waarvan de overvloedige regen nog niet nadeelig is geweest voor het gras dat door het vee nog in de ruimte kan worden genoten. Dikke mangelwortelen worden allerwege van den akker gehaald en bestemd om er suiker uit te bereiden hetgeen beter uitkomst geeft dan aan de koeien gevoerd te worden want water- en windmelk is het schrale loon, dat den verbruiker van zulk voeder wacht. De vergadering van de Centrale Kiesvereeniging in het district Alkmaarden 17 dezer gehoudenwerd door 45 leden bijgewoond. Door den voorzitter, den heer Mr. A. P. de Lange, geopend, werd voorgesteld met voorbijgang van de ver dere punten, de verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap der 2e Kamer terstond aan de orde te stellen. Na goedkeuring hiervan door de vergaderingwerd gelezen eene missive van den heer T. J. Waller, die verhinderd -de vergadering bijtewonen de verkiezing van den heer de Bruyn Kops ten sterkste afried. De voorzitter daarentegen deelde mededat het be stuur als praeadvies de herkiezing van dien heer aanbeval. De heer Mooij van den Helder, sprak namens de Kiesvereeniging aldaar, dat met algemeene stemmen in de vergaderingden 16 gehoudende wensch was uitgesproken „om alleen zulke liberale mannen naar de Tweede Kamer aftevaardigenvan wie verwacht kan wordendat zij zullen medewerken tot eene lang ont beerde eenheid aldaar dat volgens haar gevoelen de ultra liberale partij regeeren onmogelijk maakt en het vaderland nuttige besluiten onthoudtdat men zich onthouden moet van het stellen van candidatenom verdeeling van stemmen te voorkomen maar zich aan sluiten zou aan hetgeen in deze vergadering beslist werd." De heer van Kluijven releveert, dat gebleken is, dat het verschil tusschen de liberalen geene beginse len betreft, maar persoonlijke redenen eene belangrijke rol spelen. Tegen den heer van der Kaay had hij geen bezwaardoch wel tegen den heer de Bruijn Kops, die hoe groot zijne verdiensten ook mogen zijn door tegenwerking mede de onmacht der liberale partij teweeg bracht. In zijne plaats stelde hij voor Jhr. Mr. W. H. de Beaufort. De voorzittermr. A. P. de Langedoor den heer D. Breebaart uitgenoodigd, zich te verklaren of de cou rantenberichten omtrent het aanzoek, om zich candidaat te stellen, vertrouwbaar waren, daar hij zich zeker van de algemeene sympathie in het district kan verzekerd houdendeelt mede, dat hij om financieele redenen bepaald geweigerd heeft. De heer Cohen Stuart brengt de Heldersche kiesver eeniging zijnen dankdat zij niet gedaan heeft als te Haarlem en eldersmaar samenwerking verkozen om der tegenpartij het hoofd te bieden hij beveelt ten dringendste in dezen tijd den heer de Bruyn Kops aan; kan geen goede candidaat tegenover hem gesteld worden, dan is het ieders dringende plichtde aftredenden nu te stemmen, terwijl misschien later de gelegenheid zich zal kunnen aanbieden, om eene andere keuze te doen. Nu het hoofd der fractie, de heer Tak van Poortvliet, in Amsterdam door Burgerplicht niet is gekozen, is er minder bezwaar den heer Kops wel te kiezen. De heer D. Breebaart acht den heer Kops geen zoo onnoozel lid, maar wel een der hoofdleidershij moge finantieele specialiteit zijn maar heeft toch ook mee gedaan hij kan niet beoordeelen wie gelijk heeftwaar 3/4 der liberale party tegenover staan kan het niet anders of er komt niets tot stand. Hij beveelt den heer de Bruyn Kops nietden heer van der Kaay wel aan doch zal, wat de keuze ook zij in zijne omgeving zijn best doen. Door den voorzitter wordt dringend aanbevolen, den heer Kops nu te kiezen eendrachtige samenwerking is noodig. Had men van het bestuur voorbereiding tot vervanging verwacht, de tijd zou evenwel tekort zijn geweest, terwijl niemand der leden daartoe het verlan gen kenbaar heeft gemaaktof nieuwe candidaten voorgesteld. De straks aan de orde zijnde verkiezing van drie bestuursleden geeft den leden gelegenheid man nen te kiezen die andere gevoelens zijn toegedaan. De heer van Kluyven schenkt adhaesie aan bet door den heer Cohen Stuart gesprokene, wat betreft het ge vaar dat van clericale zijde dreigtden heer Kops te stemmen, is de kaart spelen in handen der tegenpartij: hij wenscht meer activiteit en acht den heer de Beau fort, wiens politieke gedragslijn bekend is, een geschik- ten candidaat. Werd hij in Amsterdam ook gekozen en opteerde hij voor die stad zou hier de gelegenheid gegeven zijn naar een anderen candidaat uittezien. Hij heeft hier veel over den heer Kops gehoord, maar alleen als middel tegenover de andere partyniets in zijn voordeel; velen in zijne omgeving zijn van zijn gevoelen. De heer Cohen Stuart zegtdat de heer de Bruin Kops bekend genoeg isniet zoo de heer Beaufort. Hij zou het aftreden der drie bestuursleden betreuren, omdat zij bestand zijn tegen den zwaren arbeid, die het verkiezingswerk vereischt. De heer Mooy zegt, dat bij de algemeene bespreking ten zijnent het wenschelijk werd geacht dat een der candidaten vervangen werd hoewel de heer de Beau fort aanbevolen is acht hij toch met het oog op de minder ontwikkelde kiezers, om eenheid te bevorderen, de herkiezing der aftredenden raadzaam. De voorzitter bespreekt de moeielijkheid om tegen over de kiezers alle grieven en personaliteiten die meestal in de laatste oogenblikken tegen de candidaten worden geopperd te weerleggen. De heer van Kluyven vermeentdat men hier niet goed onderscheidtde ontwikkelden hebben de aanbe velingen niet noodigterwijl de onontwikkelden noch den heer Kops noch den heer de Beaufort kennen. De meerderheid der kiezers, zoover hem bekend is, is niet gezind den eerste te kiezen bij de ontwikkelden is hij geen persona grata meerook door hem is de liberale partij onmachtig. Friesland Haarlem en Amsterdam gaven het voorbeeld. De ontwikkelden kennen de Beaufortmen spreekt van gevaar om hem te kiezen, maar bestaat die dan niet bij de keuze van de Bruyn Kops. De heer Cohen Stuart blijft den heer Kops stemmen: hij zal wellicht minder stemmen erlangen, dan vroeger maar het verschil zal niet zoo groot zijn. Had men een goeden stembuskandidaat, toch zou hij vrees hebben die candidatuur te bevorderen. Hoewel de notulen dezer vergadering eerst later worden geresumeerd heeft hij genoeg vertrouwen in den steller, om der vergadering in overweging te geveneen afschrift daarvan aan de candidaten te zenden. De heer Breebaart releveertdat ook nog andere namen als van den heer de Beaufort zou kunnen ge noemd worden als van de heeren Waller en Cohen Stuart, allen liever dan den beer Kops, tegen wien on der de kiezers groote antipathie bestaathij heeft veel vrees om hem candidaat te stellen. De heer Cohen Stuart repliceert, dat noch de heer Waller, noch hij, al was er geen sprake van minder kunde hij voor zich heeft geen fortuin genoeg de candidatuur zouden aannemen; zij zijn geen stembuscandi- daten. Waarop de heer Mooy mededeelt, dat, hoewel geen mandaat daartoe hebbendehij zeker was van eene weigering van den heer Waller. De heer van Kluijven meentdat in het belang der liberale partij de heer Kops moet geweerd worden elk degelijk liberaal zal de Beaufort stemmen, die even veel succes zal hebben als de aftredendemisschien meer zoo niet bij eene eerste stemmingdan bij eene herstemming. De heer Bouricius zegtdat de president der kies vereeniging Helder juist gesproken heeft van den ver zoenenden geest doch het resultaat der bespreking was, dat men sterk tegen de Kappeynianen iswij moeten niet altijd onzen zin willen hebben de Bruin Kops ook niet. Nieuw bloed moet het zijn maar men zal afwachtenwat hier wordt beslotenden heer Kops liever niet, van der Kaay des noods. De heer Bruining is vóór den heer de Beaufortde ontwikkelde kiezers zullen de Bruyn Kops niet stem men omdat hij oud afgevaardigde isde onontwik kelden zien in hem een Kappeyniaan. De heer Boot van Colhorn meentdat alleen uit zijne omgeving tegen den heer Kops zijn en van de stembus zullen wegblijven. De heer Stoel zegtdat de heer de Beaufort hem onbekend is en de heer Kops lange jaren blijken van zijne groote verdiensten gegeven heeft. De voorzitter sluit nu de discussiën en vraagt of ook de candidatuur van den heer van der Kaay zal worden besproken. Bij acclamatie wordt dit onnoodig geachtzoodat ook, nadat door den voorzitter nadere inlichting was gevraagd niemand stemming verlangde en de heer Mr. W. v. d. Kaay als candidaat werd aangewezen. Bij de stemming over den heer de Bruin Kops ver kreeg die heer 24 en Jhr. Mr. de Beaufort 19 stem men terwijl 2 blanco biljetten waren ingeleverd, zoodat eandidaat gesteld is Mr. J. L. de Bruyn Kops. De heer Breebaart wenscht eene motie voor te stel len waaruit de candidaten de opinie der vergadering konden kennen. Zoowel dit voorstel als de inhoud vond bestrijding. Later aldus geformuleerd „de vergadering is van oordeelwanneer scheuring in de 2e Kamer onder de liberale partij mocht blijven bestaan de kiezers verplicht zullen zijn, vóór de meerderheid te stem men," werd hij na levendige discussie over het al of niet wenschelijke of passende en nadat door den heer Bruining zonder gevolg was voorgesteld die te doen luiden „de Centrale Kiesvereeniging is van oordeel, dat aaneensluiting der liberale partijen het eerst noo dig is'', aangenomen met 23 tegen 11 stemmen. Verschillende buitenleden zich reeds verwijderd heb bende, werden de heeren Beukenkamp te Helder, G.J. Hengeveld en Cohen Stuart te Alkmaar, tot leden van het bestuur verkozen in plaats van de aftredende heeren C. W. BruinvisJ. L. T. Groneman en J. Blauwboer. Het doen der rekening wordt bij absentie van den penningmeester tot eene volgende vergadering uitgesteld. De groote vergadering met dames van de Rede rijkerskamer Bilderdijk zal nietzooals aanvankelijk is aangekondigd den 21 maar den 28 October plaats hebben. De dames E. Spruitenburg en A. Heemskerk zijn den 17 als onderwijzeres toegelaten. De adelborst le klasse K. J. Karseboom is bij kon. besluit van den 14 bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse. Wij vestigen den aandacht op achterstaande ad vertentie waarbij de nieuw samengestelde Orchestver- eeniging van Amsterdam haar voornemen te kennen geeftdezen winter alhier twee instrumentale con certen te geven. Te oordeelen naar de gunstige berichtenverdient haar eene groote deelneming te beurt te vallen de gelegenheid daartoe wordt de vol gende week aangeboden. In de zitting van den gemeenteraad van Dinsdag a.s. zullen de volgende punten aan de orde zijn: Rapport van burg. en weth. op het verzoek van J. F. Nagelhoutom vergunning tot het stellen van een houten gebouw aan het Geestmerambachtsdijkje. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare bur gerschool. Benoeming van het stembureau bij de verkie zing van leden van de 2e Kamer. Vergadering met gesloten deuren. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 16 Oct. Hermanns Storm en Margje Meiboom, wed. Eolkert Breitsma. Pieter Johannes Engel en Wilkelmina Bertba Borst. Cornells Stammes te Helder, onlangs alhier, en Trijntje Johanna Hielkje Vogelezang, alhier. Salomon Sion Moses Emmeringalhieren Betje Mosselte Amsterdam. GEBOREN. 16 Oct.Jan, Z. van Simon Nibbering en Grietje Brandhoft, wonende te Haarlem. Nicolaas Hajo Z. van mr. Jacob Verdam en Sietske Anna Clara Diephuis. Vic toria, D. van Jan Latenstein van Voorst en GrietjeKlomp. Zaterdag 18 October. Antwerpen. Door bemiddeling van Janson trokken de socialisten hunne candidaturen ten bate van de libe ralen in. Twee escadrons lansiers zijn hier aangekomen. De artillerie en gendarmerie zijn van scherpe patronen voorzien. De Hertog van Brunswijk is overleden. Ingevolge de regentschapswet van 1879 aanvaardt de regentschaps- raad het bewind. Alkmaar 17 Oct. Kleine Kaas 38, Commissie f 34, Mid delbare f 35,50, aangevoerd 518 stapels, wegende 118386 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4221 mudden. Tarwe /7a 7,75, Rogge 6,37% a 7,25, Gerst f 5,25 a 5,50, dito chev. t 6 a 7, Haver /3a 4,50, Paardenboonen 6,15 a 6,30, Bruine dito f 9 a 10Citroen dito f 12 a 13, Duiven dito 1 7, Witte dito f 13Kanariezaad t 8,15 a 9rood Mosterdzaad f 13,50 a 17,75, Geel dito f 12,50, Karweizaad 15 a 15,25, blauw Maanzaad 1 11,25, erwten: Groene /11a 14, Grauwe 12 a 14, Vale f 9,50 a 13. het doel om de liberalen uit de Tweede Kamer te weren Het is waar er zijn er onder die zich noemende liberalen die den lande veel schade hebben berokkendmaar er zijn ook ware liberalenal gunt men hun den eerenaam van liberaal niet, die begrijpen dat de bakens verzet moeten worden als het getij verloopt. Verre van mij is het om u aan te raden blindelings al wat liberaal heet te kiezen. Gij moet u met die partijleuzen niet ophoudenhet zijn holle klankendie niets beteekenen. Een waar vaderlander is en moet zijn een waar liberaal man, die eerlijk en trouw als volksvertegenwoordiger zonder eigen belang handelt en of hij is een Jood, een Griek, een Prote stant of een Roomsche, het doet er niets toe. Voor u moet de vraag zijn of hij is een eerlijk en betrouwbaar persoon en of hij bekwaam genoeg is om 's lands zaken te kunnen be hartigen." De heer De Casembroot zegt verder dat de onderwijswet moet worden herzien en hij betreurt het dat Ministers die het in hun macht hadden dat niet hebben gedaan. Hij eindigt aldus: Hiermede eindig iku nogmaals toeroependekiest echte liberale menschen voor de Kamerdie zonder alles omver te werpen vooruit willengelijkheid en recht voor allen betrachten en laat u niet in slaap wiegen door het eeuwig geleuter over den Bijbel door dr. K uyper, om een toestand in het land te brengen waarbij dominees en pastoors als staatslieden op treden, den godsdienst in al zijn heiligheid daardoor verlagende en vertrappendestraatrumoer en barricades in ons rustig Ne derland brengen en dat alles om volgens hem (den heer K u y- p e r) den Heere Jehovah te dienen. En als door zijn gekwezel oproer zal ontstaan zijnzoodat de eene Nederlander den andere zal moeten schieten dan zult gij hem, den parlementspreker (1) en rumoerprediker, nimmer, wanneer de kogels kletterenvooraan in het eerste gelid zien staan. Dit heb ik geschreven uit overtuiging en zonder andere be doeling dan die van eenig licht te verspreiden onder eenvou dige lieden in den donkeren chaos waaronder mijn vaderland dreigt te gronde te gaan. (1) Parlementspreker is bij Jan Maat in gebruik voor praatjesmaker.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 6