iJilli ill 11 No. 126. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 22 OCTOBER. EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? IJl i I li j. 'Hl Prijs der gewone Advertentiën Buitculanb. IStttncnlanb. ADOLF STRECKFUSS. Jij si-R 1 n ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. C08- TEE ZOON. BELGIE. Uit Bergen wordt gemeld dat het rij tuig van den minister van den Peereboom bij zijn be zoek te Cuesmes in Henegouwen met steenworpen begroet is. De glazen werden verbrijzeld en het rij tuig met slijk overdekt. De'uitslag der gemeentelijke verkiezingen op den 19 is zeer gunstig voor de liberale partij. Niet alleen, dat die partij te Brussel waar 11000 van de 12800 kiezers opkwamen, met 3750 en te Antwerpen met 1110 stem men de overwinning behaalde maar in de voorsteden van Brusselte Leuven Luik, Namen, Ostende, Ver- viers Bergen Arlon Doornik en Dinant werden ook de liberalen herkozen of in plaats van klerikalen ge kozen. Vooral te Brussel was de opgewondenheid groot. De heer Malou is den 20 bij den Koning geweest. Te Mechelen, waar de clericalen de meerderheid be hielden vielen ongeregeldheden voor. Van vele katho lieke instellingen werden de vensterglazen verbrijzeld. 17 Personen werden in hechtenis genomen. Te Antwerpen werden den 19 naar men zegtop last van den minister van oorlog zeer strenge maat regelen genomen met het oog op mogelijke ongeregeld heden. De. troepen mochten reeds des morgens de kazerne niet verlaten en na 3 uur zouden patrouilles door de straten loopen. De Précurseur eischt in een heftig artikel, dat de waarheid aan het licht kome om trent deze, buiten weten der gemeentelijke overheden genomen, militaire maatregelen, die den staat van beleg beteekenden waren zij tot geheele uitvoering gekomen, v Volgens het Journal de Bruielles is op de gewone rijks uitgaven voor 1885 meer dan ƒ4.000.000 bezuinigd. DUITSCHLAND. De hertog van Brunswijk is den 18, des nachts te VU uur, overleden in den ouderdom van ruim 78% jaar. Hij regeerde 53 jaren en was on gehuwd. De troonsopvolging kan in het hertogdom wel aanleiding tot moeilijkheden geven. De hertog ♦an Cumberland van het britsch-hannoversche koning- lijke stamhuis, neef van Engeland's Koningin en schoon zoon van den Koning van Denemarkenis troonopvol ger maar maakt tevens aanspraak op de kroon van Hannover. De duitsche regeering zal waarschijnlijk vorderen dat hij van de rechten op Hannover afziet als hij erkend wil worden als hertog van Brunswijk. Namens den Keizer is door den bevelvoerenden brigade generaal Wilgers te Bruuswijk terstond eene bekend making uitgevaardigd waarin wordt medegedeeld dat de opvolging overeenkomstig de rijks grondwet onder bescherming des Keizers zal worden geregeld, en waarbij een beroep op de bevolking wordt gedaan om de be slissing des rijks met vertrouwen af te wachten. Hem was inmiddels het bevel over alle troepen van het her togdom opgedragen. De raad van regentschap is reeds opgetreden en heeft bekend gemaakt, dat door het overlijden des her- togs en op grond van de wet op het regentschap van 1879 hij het bewind over het land volgens de in die wet vastgestelde bepalingen zal voeren. De buitengewone Landdag werd tegen den 23 bijeengeroepen. ENGELAND. Het „Blauwe Boek", dat den 17 open baar gemaakt isbevat de dépêches van Maart tot Augustus 1884 gewisseld tusschen de ministeriën van oorlog in Indië en de koloniën'^ over de verdediging der bezittingen en den britschen handel in het buiten land. Ook komt daarin voor het verslag van den in specteur-generaal der versterkingen wiens voorstellen goedgekeurd zijn door het comité voor de verdedigiug, waarvan de hertog van Cambridge voorzitter is. De kosten bedragen in het geheel f 9.680.000verdeeld over AdenCeylon SingaporeHongkongSierra Leona St. Helena Kaap Mauritius Jamaica en St. Lucia. Met de verdedigingswerken van Aden Singa pore en Hongkong wordt onmiddellijk een aanvang gemaakt. Aan boord der mailboot Nevadadie den 7 van New-York met 30 salon-, 10 tusschendeks- en 25 3e klassereizigers naar Liverpool vertrokontstond den 15 des middags brand. Uit het voorruim voor de ma chinekamer steeg de rook omhoog en bij het onmiddelijk ingesteld onderzoek bleek dat eenige balen katoen en hop die in een afzonderlijke afdeeling geborgen waren, in brand stonden. Nadat de opgewondenheid en schrik onder de reizigers bedwongen waren trachtte de be manning den brand in het ruim meester te worden door daarin water te werpen dat na heel vee) inspan ning gelukte. Eenige balen werden over boord gewor pen waarop het vuurdat daarna zeer aanwak kerde nog feller begon te branden. Toen 10 voet water in het ruim stond was men den brand meester, doch moesten de stoompompen aanhoudend werken. Den 16 kwam de boot behouden aan ééne ziekelijke reizigster was ten gevolge van angst en opgewondenheid gestorven. De aangehouden Hongaar ontkent eenig misdadig doel te hebben gehad met de bij hem gevonden hoe veelheid dynamiet. De behandeling der zaak is tot den 25 uitgesteld. EEANKEIJK. Tien afdeelingen der Kamer hebben den 16 de leden der commissie voor het onderzoek van het wetsontwerp tot verhooging der invoerrechten op buitenlandsch vee benoemdéén afdeeling stelde de benoeming tot den 20 uit. Van de 10 leden zijn drie tegen en vier voor de verhoogingdeze 4 ver langen bovendien een recht op graneneen is voor het wetsontwerp, doch tegen het recht op granen. Twee leden keuren het verhoogen der rechten op het vee af, maar wenschen alleen heffing van een recht op granen. Den 20 koos de 11e afdeeling een bekend voorstander van het vrijhandelstelsel. Te Marseille worden groote toebereidselen gemaakt voor het versterken der troepen in Tonkin. Binnen kort zullen te Toulon 3000 man met den noodigen voorraad levensmiddelen en krijgsmateriëel scheep gaan. In de den 18 gehouden ministerraad werd het ver schil van meening tusschen de regeering en de begro tingscommissie behandeld. EUSLAND. Te Moskou is den 19 een zware brand uitgebroken. Behalve 67 winkels en den overdekten gang Solodownikow en de duitsche schouwburg zijn nog 9 winkels en 2 kantoorlokalen verbrand. De schade wordt op 3 miljoen geschat. EGYPTE. Ten gevolge van de bedenkingen der egyptische regeering tegen het plan van lord North- brook tot volkomen afschaffing van het egyptische leger is van dat plan afgezien en zal nu het leger tot 3000 man teruggebracht worden. Daardoor zal de leger- begrooting tot 1.800.000 verminderd worden. De bosten der politie zijn 2.400.000 verminderd ondanks de voorgenomen vermeerdering van de sterkte met 1200 man. Het rechtsgeding tegen de egyptische regeering we gens de schorsing der schuldaflossing is tot den 17 Nov. uitgesteld. Bij den kolfwedstrijdden 15 gehouden bij 0. A. de Wit aan het Zand te Zijpe, werd van 26 deel nemers de prijs gewonnen door J. J. de Wit en de le premie door P. J. de Wit, beiden aldaar; bj den daarop gevolgden biljartwedstrijd, waaraan 38 personen deel namen, de prijs en 2e premie door C. v. d. Linden aldaar en de le premie door H. Meijer te Haarlem. De gemeente-begrooting te Wormerveer is den 15 in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 28178.39$. Den 17, des avonds, werd te Leeuwarden in het stadsziekenhuis opgenomen een 45jarige duitscher die des morgens bij Tietjerk uit den in vollen gang zijnde trein was gesprongen en daarbij het rechter scheenbeen gebroken had. Hij was, om eene gevangenisstraf van 5 maanden te ontgaanzijn landThüringen ont vlucht en voornemens over Harlingen naar Amsterdam te gaan om aldaar als kleerenmaker den kost te ver dienen. Het zien van een politie-agent maakte hem zoo beangstdat hij uit den trein sprong. Hij ver klaarde eene vrouw en vier kinderen te hebben. Den 17, des morgensis de stoomboot Prins Hendrik van de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen vertrokken en naar de ponton gestoomd, om des avonds de dienst te hervatten. Aan den vliegerwedstrijd den 18 te Gorinchem gehouden, namen 102 jongens deel, die met de muziek der schutterij aan het hoofd, naar de kampplaats gingen. De gemeenteraad van Zandvoort heeft den 18 besloten tot het aanboopen van een huis aan de Kerk straat voor een vereenigd post- en telegraafkantoor, tot het aanleggen eener overdekte verzamelplaats voor vuilnis buiten de kom der gemeente en tot het maken van een nieuwen en veel gemakkelijker toegangsweg naar de algemeene begraafplaats. DOOB 88) Met sombere, wantrouwende blikken keek Wangen nu eens de schoone vrouw aan die hem vast omarmd hield dan weder Ernau, die door Wangens plotselinge verschijning wel was verrast maar volkomen de waar dige kalmte behieldwelke hij in het gesprek met Bertha had aan den dag gelegd. Wangen had een teeder rendez-vous meenen te sto ren maar hij had zich bedrogen Ernau zat niet naast Berthahij stond op enkele schreden van haar verwij derd en keek toen hij door Wangen werd verrast somber peinzend naar den grond, zijn gezicht had waar lijk niet de uitdrukking van dat van een gelukkig minnaar. En Bertha? Wel had haar een hevige schrik bevan gen toen zij zicb verrast zag maar zij was onmidde lijk jubelend opgesprongenhaar „Goddank" kwam ongetwijfeld uit bet hart. Wangen was verbaasd, ver ward hij wist niet wat hij denken wat hij gelooven zou. Hij trachtte zich uit Bertha's armen los te maken, maar zij klemde zich vaster als bescherming zoekend aan zijne borst. „Gij kwaamt te rechter tijdfluisterde zij hem toe, maar toch sprak zij luid genoeg dat ook Egon haar verstaan kon, „ik verkeerde in doodsangst. Alleen met dien waanzinnigedie mij hier in dit eenzame priëel verrast heeftmoest ik zijne onbeschaamde liefdesbetui gingen aanhooren en daarop zijne bedreigingen toen ik hem verontwaardigd afwees. Ik was alleen met hem, niemand kon mijn hulpgeroep hooren ik kon niet vluchtenik was verstijfd van schrik en ontzetting maar God zij danknu zijt gij hier gij zult mij be schermen zult uwe beleedigde eer wreken op den el lendeling die het waagde uwe onbeschermde vrouw hier in het eenzame priëel door zijne misdadige liefdes betuigingen te beleedigen." Sprak Bertha de waarheid Moest hij haar niet ge looven Zij was zoo schoon toen zij smeekend tot hem opzag, toen zij zich zoo vertrouwend tegen hem aan- vleide, hem haren redderharen geliefden bescher mer Hij kon niet meer twijfelen. Zijne woeste ijver zucht verdween en maakte plaats voor een hevigen toorn jogens den onbeschaamde, die zijne dierbare vrouw had durven beleedigen. „Mijnheer von Ernauzeide hij met van toorn be vende stem „gij zult mij bloedige voldoening geven voor de schandelijke wijze waarop gij mijn eigendom zijt binnengedrongen voor de onbeschaamheid waar mede gij het hebt durven wagen mijne vrouw te be leedigen." „Ik verzeker u op mijn eerewoord „Ik wil niets hooren, het eerewoord van een schurk Wangen die het kalme antwoord van Egon woe dend had afgebroken bleef plotseling steken uit het kreupelhout trad Elise te voorschijnmet bliksemende oogen zag zij Wangen aan en na een enkelen verachte- lijken blik op Bertha te hebben geworpen, zeide zij „Zult gij ook mij niet geloovenmijnheer von Wan gen en u laten misleiden door de leugen die een an der beschuldigt om eigen schuld te bedekken?" Elise's plotselinge verschijning maakte een overweldi genden indruk op alle aanwezigen. Egon zag haar met schitterende oogen aan: het scheen hem, alsof zijn goede engel van den hemel was nedergedaald; hij durfde nauwelijks gelooven dat zij het zelve was. Zij scheen hem een wonderschoon droombeeld geheel anders, dan vóór vier jaren en toch dezelfde. Hij hoorde hare woorden maar hij verstond ze niet hij wist alleen dat zij voor hem, tot zijne verdediging gesproken werden. Wangen trad, toen hij Elise zag, verbaasd een schrede terug, hare woorden wekten in hem weder het nauwelijks verdwenen wantrouwen op. Elise sprak steeds de waarheid haar vertrouwde hij en zij beschuldigde Bertha van leugen En Bertha Hoe nam zij de be schuldiging op Zij schrikte heftigeen diepsnel vervliegend rood kleurde hare wangen. „Geloof haar niet, Hugo zij haat mij, zij liegt 1" zeide zij maar op Wangen maakten die op vleienden toon gesproken woorden geen indrukhij beantwoordde ze slechts met een somberen blik en terwijl hij wrevelig Bertha's arm, die hem nog altijd omvat hield terugstootte. „Haar geloof ik, haar vertrouw ik, spreek 1" zeide hij zich tot Elise wendend op ernstigen toon. Elise was toen zij hare veilige schuilplaats verliet den aandrang van het oogenblik gevolgd. Zij moeBt tus- schenbeiden komenom eene doodelijke beleediging te voorkomen, welke mijnheer von Ernau zou gedwongen hebben, Wangen de geëischte voldoening te geven. Zij vervulde slechts eene plicht, toen zij te voorschijn trad, om getuigenis afteleggen voor Ernau maar toen zij er gevolg aan moest geven voelde zij hoe het bloed haar naar het hart drong maar zij gaf niet toe aan het gevoel van verlegenheid dat haar overviel, zij had eene plicht te vervullenalle andere beweegredenen moesten daarvoor wijken, ook de meisjesachtige schroom, om haar eigen gevoel te verraden, moest worden over wonnen de plicht gebod het. Hare stem beefde een weinigtoen zij vertelde dat zij zich in het kreupelhout had verborgen toen zij in de verte de stem van mijnheer von Ernau herkende en dat zij gedwongen geweest was, om getuige te zijn van de ontmoeting van Bertha en mijnheer von Ernau, daar zij zich niet bewegen mochtten einde hare tegen woordigheid niet te verradendat zij elk woord gehoord had zonder echter de sprekers te kunnen zien. Bertha wilde Elise in de reden vallen, maar Wan gen legde haar ruw het stilzwijgen op en verzocht Elise voorttegaan. In hare plaats echter antwoordde Egon. „Ik wil zelf rekenschap geven van hetgeen ik gedaan en gezegd hebverklaarde hij. „Ik hoop, dat mijnheer m

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1