w .8 §TAATS LOTERIJ. 5e klasse 21 October 13e lijst, Ns. 25216047 7932 8563 10565 10644 11966 en 12195 f 1000; Ns. 3766 en 11066 f 400Nb. 172, 663 4702 6660 15345 16231 en 19325 200 Ns. 3089 4843 5030 6369 6513 7009 10416 11229 1334416378 en 20097 f 100. QüUrlci. DE WELVOESEUJKE HOLLANDER. Hoe het hollandsche volk leeft en eenige zijner eigenaardige gewoonten. Verkiezingen. Van liberale zijde zijn kandidaat gesteld te Leiden de heeren J. van der Breggen Azn., hoogheemraad van Rijnland te Waddingsveen en D. Hartevelt te Leiden te Breda de heeren R. J. A. Kallenberg van den Bosch, rentmeester der domeinen en J. C. C. den Beer Poor- tugaeloud min. van oorloggouverneur der K. M. Academie; te Rotterdam de aftredende leden mr. J. van Gennep, R. P. Mees R. Azn., mr. H. C. Verniers van der Loeff en W. A. Viruly Verbrugge te Zutfen de heeren de Ranitz officier van justitie te Arnhem en K.W. van Gorkom te Baarn te Appingedam de aftre dende leden de Ruiter Zijlker en Schepel te Delft de heeren mr. W. Th. C. van Doorn Naaldwijk en mr. A. J. W. Farncombe Sanders te 's Gravenhago te Almeloo op eene door 100 kiezers bijgewoonde verga dering de heeren mr. A. van Laer en E. Stork, industri eel te Hengeloo in het district Middelburg de heeren mr. D, van Eek aftr. lid en A. Smit, burgemeester van Vlissingeu. In het district Brielle is het aftre dend lidde heer dr. K. A. Rombach weder door 43 liberalen kandidaat gesteld te Arnhem de heeren Ph. W. van der Sleyden aftr. lid, en W. Rooseboom; te Haarlemmermeer de heer mr. D. Visser van Ha- zerswoude, lid der le Kamer; te Steenwijk de heer mr. A. J. Dijckmeesterte Veenwouden kiesdistrict Dokkum, de heeren E. J. Attema, notaris te Drachten, met 111 en J. J. Kielstra, gepensioneerd majoor der genie in O. Indie te 's Gravenhage met 85 st., in plaats van de aftredende leden Bergsma en vanWelderen Rengers. Van anti-revolutionaire zijde te Middelburg mr. L. W. C. Keuchenius en mr. P. C. 't Hooft: te Brielle jr. mr. A. E. de Savornin Lohmau te Amersfoort mr. A. E. baron Mackay en mr. E. "W. P. graaf van Bijlandt. De afdeeling Zaanstreek van den Ned. Bond voor het al gemeen stemrecht stelde tot kandidaten de heeren E. Domela Nieuwenhuis te 's Gravenhage en H. Gerhard te Amsterdam. De kiesvereeniging Noordbrabant stelde voor Boksmeer de aftredende leden de heeren Haffmans en Clercx de katholieke kiesvereeniging te Maastricht de aftredende leden mrs. Ruys van Berenbroeck en G. Sraetmans die te Roermond de aftredende leden mrs. H. F. Lambrechte en H. J. Brouwer die te Til burg de heeren Borret en Bahlmann aftredende leden. De Vorst en Vorstin van Reuss brachten den 19 een bezoek aan Amsterdam. Een uit zijne garnizoensplaats Haarlem gedeser teerde soldaat werd in den nacht van den 19 op den 20 te Amsterdam wegens dronkenschap in hechtenis genomen. Den 28 September werd in de kerk te Driehui zen voor de armen eene buitengewone gift van 50 ingezameldterwijl den 19 October in de kerk te Zuidschermer in eene der offerschalen der Avondmaals tafel gelijke gift werd gevonden. Den 20 is in den vroegen ochtend te Oosterblok ker achter de herberg van den heer Droog waar de drenkeling vroeger zelf woonde als kastelein in de sloot van den nieuwen spoorweg het lijk gevonden van den heer L. Semeinssecretaris der gemeente Blokker. Den 20 des avouds is te Purmerend tijdens de kermis brand uitgebroken in een huiswaar den gan- schen dag veel gekookt en met vuur gewerkt was terwijl de bewoners in hunne kraam op de kermis wa ren. Door het krachtig optreden der brandweer be paalde de brand zich alleen tot dat perceel. Den 19 heeft het Groot-Oosten der Nederlanden de nagedachtenis gehuldigd van den overloden groot meester der Orde Prins Alexander der Nederlanden. De redevoering werd uitgesproken door den heer E. Lief- ij:'..'. V von Wangen mij nu gelooven zaldaar een mond, die nooit onwaarheid spreektgetuigenis voor mij kan af leggen. Ik ben u die rekenschap schuldig mynheer von Wangen. Niet het toeval heeft mij hierheen ge bracht, maar de vurige wensch, om freule Elise terug te zien. Freule Clara von Wangen zeide mij dat ik de gezochte in dit prieel vinden zou zij gaf mij den sleutel van de kleine tuindeur en wees mij den weg op dien weg vond ik mevrouw von Wangen, met wie ik hierheen ging. Ik achtte het bij de herinnering aan een vervlogen tijdmijne plichtom mevrouw van Wangen in alle oprechtheid te zeggendat ik eens, misleid door eene bedriegelyke fantasiegemeend haddat ik haar bemindeterwijl toch mijn hart altijd aan die eene heeft behoorddie mij tot een nieuw leven heeft opgewektdat die waan voor altijd was vervlogendat de herinnering aan mijn ideaal haar voor altijd verdreven had. Ik vroeg mevrouw von Wangen rekenschap waarom zij mij verzwegen had dat freule von Osternau bij haar woonde ik verklaarde haar, dat ik alleen gekomen was om freule Elise te zien en te spreken." „Hij liegt 1" „Zwijg ik geloof u niet meer viel Wangen tegen Bertha uit. Gedurende Egons eenvoudige verdediging was zijn bloed min of meer tot kalmte gekomen hij was nu weder in staat om te denkon hij herinnerde zich den schrik van Bertha, toen zij hem plotseling zag, hare laatste woorden welke hy gehoord had toen hij uit bet hout te voorschijn kwam „Dwing mij niet, om u ook te haten." Ja, zij haatte den ontrouwe, die haar in het gezicht had gezegddat hij haar nooit werkelijk had liefgehad zij haatte hem te meer, omdat zij zelf hem had bemind. Zij had er op aangedrongen dat Elise's verblijf op Linau voor hem geheim zou gehou den worden omdat zij bang was voor de mededing ster en nu was zij door deze overwonnenom Elise te zienwas Ernau naar Linau gekomendaarom trof hem Bertha's uit versmade liefde ontstane gloeiende haatwaarvan hare aanklacht tegen Ernau en hare eischom hare gekrenkte eer op den beleediger te wrekeneen uitvloeisel was. Het giftige zaad dat Bertha met groote geslepenheid in zijne ziel had ge zaaid droeg nu zijne vruchten het wantrouwen de ijverzuchtdie zij bij hem had opgewektrichtte zich nu tegen haar alleen. Hij geloofde haar niet meer, tinck. Een goed bezet orkest voerde onder leiding van den heer Yöllmar bij de opening der plechtigheid een treurmarsch uitvan den heer W. F. G. Nicolaï, en later het „Andante eon moto" van Niels W. Gade. Verder verleenden hunne medewerking de heeren Jan Smit V. en E. Appy. De eerste droeg een aria van Mendelssohn en het Kranslied van Nicolaï voorde laatste speelde het Adagio van Mozart voor violoncel en het door den heer Appy gecomponeerde Religioso. Eene talrijke schare van leden der Orde uit verschil lende oorden van het land ook uit het buitenland woonde de plechtigheid bij. Aan de gemeentelijke boogeschool te Amsterdam zijn voor het akadomiejaar 1884/5 tot den 18 127 nieuwe studenten ingeschreven. De Koningin heeft t 500 geschonken voor de te Rotterdam op te richten industrieschool voor meisjes. Te 's Gravenhage is eene vereeniging opgericht die ten doel heeft, zooveel mogelijk licht te verspreiden over de willekeurige handelwijze van sommige huurders; zij zal trachten door gepaste middelen die handelwijze tegen te gaan en te verbeteren en zich voor die huur ders die voor geene verbetering vatbaar schijnen voor verdere schade te vrijwaren, door aan hen geene woning meer te verhuren. Onder voorzitterschap van den hoogleeraar dr. Jan ten Brink heeft zich eene commissie gevormd, om den 16 Maart 1885 feestelijk te herdenken den 300en verjaardag van de geboorte van den blijspeldichter Ger- brand Adriaensz. Bredero. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Zaandijk P. Knuttel te Noordgouwe en te Heilo C. L. van den Broek, kandidaat. Tot onderwijzer aan de openbare school te Velsen, tevens onderwijzer in het handteekenen aan de normaal school aldaar, is benoemd de heer R. Dekker te Haarlem. De raad der gemeente Tessel heeft tot wederop zegging toe f 50 per jaar toegestaan voor lokaalhuur ten dienste van een cursus voor gymnastiek aan de rijks-normaalschool. Het oorspronkelijk door den heer H. W. J. San- nesontvanger der registratie te Steenwijk, ontworpen wetsontwerp tot regeling van het notarisambt is door de commissie aan wie krachtens opdracht van den min. van justitie de herziening daarvan opgedragen was, wat de hoofdbeginselen betreft, gehandhaafd. Die commissie bestond uit genoemden heer Sannes en de heeren A. G. Bodaan en A. Moll, notarissen te 's Gravenhage en Arnhem. Bij den penningmeester der ontbonden commissie voor de ramp in Indie is van de commissie te Rot terdam het saldo der bij haar ingekomen giften gestort, makende met de vroegere opgaven f 528.236.84J. De verbetering van den toegang tot het postkan toor te Amsterdam is voor f 1800 aangenomen door de firma D. Verbeek en Zoon aldaar. De burgemeesters der kustplaatsen aan de Zuider zee zijn namens den minister van marine uitgenoodigd, van het zinken van vaartuigen op de Zuiderzee, zoodra dat ter hunner kennis komt, kennis te geven aan den inspecteur van het loodswezen te Willemsoord opdat dadelijk maatregelen kunnen worden genomen ter aan duiding van het gevaar. De heer mr. H. P. G. Quack is in de plaats van den heer J. A. Böhringerwiens diensttijd verstreken was opgetreden als algemeen voorzitter der maat schappij tot Nut van 't Algemeen. De gemeenteraad van Delft heeft besloten, de schuld van de gasfabriek aan de gemeente door middel eener leening ten laste van de fabriek af te lossen. Den 21 Januari 1885 wordt te 's Gravenhage haar glimlach bekoorde hem evenmin als haar toornige blik ham bevreesd maakte zij had zelf haren invloed op hem doen verloren gaan. „Vergeef mij, mijnheer von Ernau zeide hij, zich tot Egon wendende. „Ik heb in drift harde woorden gebruiktmaar gij zult mij diehoop ik willen ver geven. Ik geloof hetgeen gij zegt en verlang geene na dere bevestiging. Moge dit treurige uur u het geluk uws levens brengen, zooals het het mijne heeft vernietigd." „Hugo, ik bezweer u Bertha kon niet verder spreken, hare laatste poging om zich gehoor te verschaffen, mislukte, zij verstomde, toen zij in het van toorn fonkelende oog van Wangen zag die haar op streng bevelenden toon toeriep, terwijl hij de hand ophief en in de richting van het huis wees: „Geen woord meer, want ieder uwer woorden is een leugen. Daarheen leidt uw weg Niet hier wil ik afre kening met u houden. Volg mij 1" Bertha drukte de tanden vast op elkander, zij balde de kleine vuistmaar haar toorn was machteloos zij gevoelde het zelf en te gloeiender werd haar haat. Zij wierp nog een blik waarin zich hare verbete woede weerspiegelde op Egon en Elise en volgde toen Wan gen die zonder haar meer met een enkelen blik te verwaardigenhaar was voorgegaan. Egon en Elise bleven alleen hij vatte hare hand, zij onttrok hem die niet, maar eene donkere blos steeg haar naar de wangen en stormachtig klopte haar hart. „Gij hebt de laatste woorden van den ongelukkigen Wangen gehoord," zeide Egon met zachte, weeke stem, „zijnen laat«ten wensch. Wilt gij dien vervullen. Gij hebt ieder woord van de treurige bekentenis gehoord die mijn plicht mij gebood af te leggen. Kunt gij mij vergeven, dat ik u eens misleid heb Ik heb geen recht, om te hopen en toch hoop ik 1 De herinnering aan u was de heldere ster, die mij geleid heeft op den weg naar een nieuw leven zij heeft mij gesterkt in den strijd tegen mij zelf, zij heeft mij ook heden den weg gewe zen tot eene zware plichtsvervulling. Kunt gij den dwa lende vergeven, om der liefde wille, die hij getrouw in het hart bewaard heeft en bewaren zal, ook al wijst gij hem nu af?" Elise antwoordde nietmaar zij liet hare hand in die van Egon rusten en toen zij met vochtige oogen naar hem opzag, gaf haar innige blik hem het antwoord. Wordt vervolgd. aanbesteed de inrichting en bediening van een stoom bootveerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren, in ver band met de dienst op den staatsspoorweg Zaandam Enkhuizen en StavorenLeeuwarden. Prinses Hendrik zal zich eenigen tijd onder be handeling van dr. Mezger te Amsterdam stellen. De commies 3e klasse aan het postkantoor te Haarlem C. E. van de Kamer is benoemd tot direc teur te Olst. De jaarwedde van de plaatselijke vroedvrouw te Schagen is van f 225 tot f 275 verhoogd: op die ver hoogde wedde zal een oproeping van sollicitanten ge schieden. Te Wormerveer is die jaarwedde van f 225 tot f 300 verhoogd. Te Beverwijk is tot hoofd der christelijke school benoemd de heer C. Lijesen, hoofd der school te Hei ningen (Brabant). De vereeniging tegen dierenmishandeling heeft in de tramwagens te Haarlem eene kennisgeving opgehan gen waarbij ieder die van de tram gebruik maakt beleefd verzocht wordt het tramrijtuig niet meer dan noodig is te laten stil houden en vooralals men nog slechts op kleinen afstand van zijne bestemming ver wijderd is en een ander de tram laat stilhouden van die gelegenheid gebruik te maken om tevens het rijtuig uit te stappen. Zij richt dit verzoek tot het publiek, omdat het in beweging brengen van het tram rijtuig voor de paarden eene zeer groote inspanning is, die gedurig herhaald wordendedierenkwelling en dierenmishandeling wordt. Bij de ned. herv. gemeente te Medemblik is be roepen ds. van Slee te Brielle. Uit het verslag van den staat der nederl. zeevis- scherijen over 1883, opgemaakt door het college voor de zeevisscherijen, blijktdat dit jaar voor de zeevis- scherijen bij uitstek gunstig was en gunstiger dan eenig ander, in deze eeuw voorgekomen. Vooral was de haringvangst zeer voordeelig. De opbrengst der visscherij in de Noordzee die in de Zuiderzee wordt buiten rekening gelaten beliep ruim 230.000 gepakte vaten en de prijsvoor elk vat bedongenwas gemiddeld nog f 2.55 hooger dan in 1882. Bij vergelijking van den toestand der haringvisscherij met dien van 25 jaren vroeger toen de wetgever aan deze nijverheid de vrij heid van handelen terug gaf, welke haar eeuwen lang onthouden wasis de daarvoor gebruikte vloot van 88 kielschepen en 166 bomschuiten in 1856/60 geklommen tot 154 kielschepen en 255 bomschuiten. In 1884 zijn 169 loggers en kotters en 267 bomschuitenbemand met 6175 koppen uitgezeild. In 1856/60 verkreeg de vloot 25358 vaten gekaakte haring en 28.2 miljoen stuks steurharing in 1883 235336 vaten gekaakte haring en 47.6 miljoen stuks steurharing. De uitvoer van gekaakte haring klom van 16.852 vaten in 1858/62 tot 158.290 in 1883. Bevorderd tot docter in de rechtswetenschap te Amsterdam, met proefschrift: het ontslag onder borg tocht uit de preventieve hechtenis, de heer Th. J. A. Nuijens, geboren te Westwoud. De gemeenteraad van Delft heeft besloten aan den Koning ontheffing te vragen van de verplichting tot het oprichten eener burgeravondschool. De nederl. consul te Port-Saïd heeft bericht dat de Suez-Kanaal-maatschappij besloten heeft, met 1 Ja nuari a.s. de kanaalrechten met f 0,25 per ton te ver minderen. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten tot de invoering eener hondenbelasting ten 'bedrage van 3 voor iederen hond en tot vermindering van het aantal wijkmeesters met de helft. De thans in betrek king zijnde wijkmeesters blijven aan doch worden bij aftreding of overlijden niet vervangen. De Willem Barends heeft een ijsbeer medegeno- genomen die reeds naar Artis is overgebracht. Tot eene behoorlijke inrichting van het lager on derwijs is boven en behalve de vergoeding van 30°/0 bedoeld bij art. 45"der wet op het lager onderwijs eene subsidie verleend aan de volgende gemeenten Huijber- gen f 210 Rijsbergen f 280 Egmond aan Zee f 2000, Spaarndam f 600 Dantumadeel 3000 Elsloo f 700, Jabeek f 230 Mesch 140 Munstergeleen f 200 Roggel f 300 Slenaken f 220 Overslag f 700 Stop peldijk 9433. CORRESPON DENTIE. D. K. te P. Gij hebt bedoeld bericht niet goed ge lezen. Bij herhaalde lezing zult gij bemerken dat er volstrekt niet staat wat gij beweert. Van een onzer stadgenooten in Kearney Buffalo County, Nebraska verblijf houdende ontvangen wij door tusschenkomst van diens familie de volgende door hem uit „the Custer Leader" overgenomene be schrijving van enkele gewoonten van ons volk. De titel luidt De man is „heer en meester" en de vrouw wordt bijna niet geteld. Hij is een soort van beer, tam en goedaardig maar bebebt met alle eigenaardigheden waardoor „Bruin" zich onderscheidt. Zijne vrouwelijke landgenooten zijn bang voor hem vooral buitenshuis. Niet dat de mannen gevaarlijk zijn men hoort zelden, dat de beeren bijten. Maar neem eens een kijkje op straatdaar zult gij de dames op den klinkerwegde heeren daarentegen op de trottoirs zien wandelen. Slaat a

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2