No. 127. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. V R IJ D A G ïk OCTOBER. Groote Veemarkten te Alkmaar, Groote Paarden- en Venlenmarkt, EEN GELUKKIG MENSCHENLEYEN? Prijs der gewone Advertentiën d)((icitel (Sebcelte, Buitenlaub» PBUILIjETON. ADOLF STRECKFUSS. IIKMAIRSOHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat aan de gemeente-politie op gedragen is, streng toe te zien, dat artikel 31 der algemeene politie-verordeningluidende Het is verboden te rijden met rij- of voertuigen, bespannen met of getrokken door één of meer honden, en honden aan rij- of voertuigen vast te binden, dat in den laatsten tijd her haaldelijk wordt overtreden worde nageleefd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Oct. 1884. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is ge vraagd door KLAAS RUITERmelkboer alhier, tot het ver- koopen van sterken drank in het klein in het perceelgelegen aan de Gedempte Nieuwesloot, hoek Krebbesteeg, wijk B, No. 42, vroeger daartoe gebruikt door W. H.VAN WIJNGAAR DEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Oct. 1884. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. op Maandag 3 en Woensdag 19 November 1884. op Woensdag 12 November 1884. Het bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Alkmaaruitvoering gevende aan de besluiten der vergadering van 18 October j.l. heeft de heeren mrs. W. v. d. Kaay en J. L. de Bruijn Kops uitgenoodigd zich candidaat te willen stellen voor het lidmaatschap der 2e kamer der Staten Generaal en hun een afschrift gezonden der in die vergadering aange- nomene motie. Het bestuur ontving de volgende antwoordendie volgens den wensch der schrijvers openbaar worden gemaakt. Het bestuur der Centrale Kiesvereeniging A. P. DE LANGE, Alkmaar, Yoorz. K, BREEBAART, Winkel. S. KEIJSER Sz., Texel. C. VAN VEEN Helder. T. J. WALLER Anna Paulowna. T. LANSER, Zijpe. P. NOBEL Sint Pancras. S. KRAMERKoedijk. M. COHEN STUART, Alkmaar. M. J. HENGEVELD, Alkmaar, Secr. Leiden 20 October 1884. Gaarne aanvaard ik in bet belang der liberale party ennaar ik hoopdaardoor ook in het belang des landsde candidatunr voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmij volgens uwe kennisgeving van 17 October 1.1. door de Centrale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Alkmaar in hare vergadering van dien dag met algemeene stemmen op gedragen. Van de door die vergadering met 23 tegen 11 stem men aangenomen motiewaarin zij verklaart van oor deel te zijn „datindien in de nieuwe Kamer de scheuring onder de liberale afgevaardigden onverhoopt mocht blijven bestaan de kiezers verplicht zullen zijn de talrijkste partij te steunenmij in afschrift medegedeeldheb ik tevens met belangstelling kennis genomen. De vrijheid den plicht der kiezers om naar eigen overtuiging de leden der Volksvertegenwoordiging te kiezeneerbiedig en erken ik evenzeerals ik prijs stel op mijne vrijheid en doordrongen ben van mijnen plicht om naar eigen overtuiging te spreken en te stemmen. Het streven naar eenstemmigheid met ge lijkgezinden wordt daardoor geenszins uitgesloten tot bereiking van het gewenschte doel volstrekt noodzake lijk wordt het integendeel door 's lands belang ge vorderd. Door gedachtenwisseiing en overleg met alle liberale leden zonder onderscheid wanneer en waar mij daartoe de gelegenheid werd aangebodenheb ik tot nog toe naar mijn beste weten getracht de ver- eischte eenstemmigheid te bevorderenen daarmede wensch ik voort te gaan voor zoover het uitmuntend voorschrift van art. 82 der Grondwet toelaat. W. van der KAAY. Aan het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging in het Kiesdis trict Alkmaar. 's Gravenhage 20 Oct. 1884. WelEd. Heeren Kennis genomen hebbende van de missive van uw Bestuur, van 17 dezer, heb ik de eer te berichten dat ik na rijp beraad, vermeen, ter bevordering eener liberale keuze in het district Alkmaar, de candidatuur voor het lidmaatschap der 2e Kamer te moeten aan vaarden zullende ik ingeval van benoeming voort gaan de algemeene zaakeven als vroegernaar over tuiging te behartigen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn van uw Bestuur. Uw dienstv. dienaar, J. L. de BRUIJN KOPS. Aan het Bestuur der Centrale Kiesvereeniging voor het district Alkmaar. Wij vestigen de aandacht van de leden der C. K., die ter vergadering van 18 dezer tegenwoordig waren, op een zonderling hoofdartikel voorkomende in een am- sterdamsch blad, getiteld „de Amsterdammer, dagblad voor Nederland, uitgegeven door de dagblad-vereeniging Holtz en Co., Singel 211 te Amsterdam", en wel in het nummer van 22 October. Een exemplaar van dit nummer honden wij als cu riositeit ter beschikking van onze leden en speciaal van de sprekers in die vergaderingdie met verbazing zul len zien wat men hun in Amsterdam Singel bij de Paleisstraat 211, in den mond legt. Moet de strijd tegen wat Kappeyniaansch heet met zulke middelen gestreden worden dan zullen zeker velen de zaak beoordeelen naar de wapens BELGIE. De minister Beernaert heeft in overleg met de nederlandsehe regeering het plan opgemaakt van een internationale akademie van nederl. letterkunde welke in ieder der twee landen een zetel zou hebben en een letterkundigen bond tusschen hen zou vormen. De telken jare te vervangen voorzitter zou beurtelings door de belgische en de nederlandsehe regeering benoemd worden. De burgemeester van Brussel heeft het Comité van het Compromis der Gemeenten tegen den 23 bijeen geroepen om te beraadslagen over maatregelen naar aanleiding van den uitslag der verkiezingen. Waar schijnlijk zal aan de gemeenteraden worden voorge steld, een verzoekschrift in te dienen, waarbij ontbin ding der Kamers en aftreding van bet Kabinet gevraagd wordt, als den eenigen maatregel, die de seholen redden kan en die door het algemeen ten stelligste verlangd wordt. Den 21 werden de ministers naar het paleis des Ko- nings ontboden. Daarna werd een langdurige minis terraad gehouden. Ook werden door den Koning ten paleize ontboden de oud-minister van justitie Bara en de heer Pirmez. Verschillende geruchten waren in omloop doch met zekerheid valt nog niets te zeggen. Het Journal de Bruxelies, het regeeringsorgaan. bevat een lang artitelgetiteld „De liberale verbijstering". In hoofdzaak wordt daarin gezegd dat de liberale partij recht afgaat op de omwenteling. Indien de libe- ralen hunne bedreigingen uitvoeren dan kon het hun wel eens berouwen. Gelukt het hun de Kroon te misleidendan zullen zij haar voor goed verloren doen gaan. Laat ons een noodkreet aanheffen terwijl het nog tijd is. De tegenwoordige toestand is zeer slechtomdat de liberalen eenen kakelbonten hoop vormen en slechts het oor leenen aan hunne hartstoch ten. Bezwijken wij dan worden wij begraven onder de puinboopen van het vaderland. DUITSCHLAND. In de den 20 te Berlijn gehou den vergadering van beetwortelsuikerfabriekanten die 228 fabrieken vertegenwoordigden werden met alge meene stemmen de voorstellen van het bestuur aange nomen volgens welke er geene maatregelen genomen moeten worden tot vermindering van de beetwortelteelt, DOOR 89) XXXI. De herfstwind joeg de gele en roode bladeren dwar relend door de luchtzij gingen hooger en lagerzij genoten eene korte rust, om dan vroohjk zich weder te verheffen en op de open plek bij het priëel in een vroolijke dans rondtedraaien en eindelijk over het hek wegtefladderen naar het in den lachenden zonneschijn schitterende weiland, waar zij zich een rustplaats zochten. Hugo von Wangen keek droomend de vliegende bla deren na totdat zij nedervielen om zich niet weder te verheffen en er andere kwamen, die hij weder volgde totdat zij weggedreven werden over de zonnige weide, ver weg naar de stoppelvelden; hij keek ze na, en toch zag hij er niets van zijne blikken volgden ze maar zij waren niet bij het dartelende spel der bonte door de herfstzon gekleurde bladeren. Zoo zat hij vaak in het prieelhet was zijn lieve lingsplek gewordenomdat hij vandaar uit het meest vrije en uitgestrekte uitzicht over de weilanden en de velden had. Wanneer hij op de eenvoudige houten bank zatdan weidde zijn blik over bet lachende land schap, maar zijn geest hield zich bezig met beelden uit het verledene. In het prieel was zijn levenslot beslist geworden daaraan waren voor hem de levendigste herinneringen verbonden maar juist daarom zocht hij het op, om te droomen van vroegeren tijd. Twee jaren waren verloopen sinds den treurigen dag, waarop hij met geweld alle liefde voor eene onwaardige uit zyn hart had gerukttwee korte jarenmaar wat was alles gewordenhoe zeer was hij zelf veranderd Toen had hij yroolijk de toekomst tegemoetgezien, heden zag hij mat op het verledene terugtoen was hij een jong man vol levenslust en krachtheden scheen hij zich zelf oud vermoeid en afgeleefd toe. Had hij dan zooveel en zooveel zwaars in de laatste twee jaren doorleefd? Waren zij niet, eenige uren van storm en drang uitgezonderd voor hem voorbijgegaan in treurige eentonigheid In die weinige uren was zijn levenslot beslist geweest. Bertha was hem gevolgd, had zich aan zijne borst geworpenhad hem onder hevige tranen bezworen dat zij hem de volle waarheid had gezegdhad hem gesmeektom geen geloof te hechten aan de leugens harer vijandenmaar hare tranen hadden hem het verloren vertrouwen niet kunnen teruggevenzij zelf had dit doen wankelen ieder woord dat zij gesproken had om zijne ijzerzucht op te wekken herinnerde hij zich nu volkomen. Juist omdat hij haar zoo geheel en al vertrouwd had, omdat hij haar zoo innig en waarlijk had liefgehad, trof hem de overtuiging dat zij onwaarheid sprak en zijner on waardig was des te dieper. Hare wegslepende schoon heid had geen macht meer over hem, hare tranen roer den hem niet meer; verontwaardigd over de nieuwe leu genachtige betuigingen, waarmede zij Emau en Elise ver dacht zocht te maken stootte hij haar van zich af. Toen veranderde zij eensklaps van houding, met blik semende oogen zag zij naar hem op. Zoolang zij ge loofde door tranen den verloren invloed op hem weder te kunnen terugwinnen had zij geweend en gevleid, nu zij echter inzag dat haar spel verloren was gaf zij zich geen moeite meer, om zich anders voor te doen dan zij was. De toorn sleepte haar mee, zij overlaadde hem met verwijten en bittere smaadredenenzij ver klaarde hem dat zij hem nooit had liefgehad zelfs dat zij steeds den geesteloozen zwakken man veracht had. Aan den wrevel, dien zij vier jaren lang had verborgen gaf zij nu lucht. Haar schoon, rijk leven had zij aan hem ten offer gebrachtver van de schit terende wereld waarin zij was opgevoed, had hij haar laten versmachten in doodelijke, landelijke eenzaamheid en verveling en had haar opgeofferd aan de luimen van zijnen geesteloozen vader en zijne gehate zuster. Zij was zeldzaam schoontoen zij zoo voor hem stond, met vlammenschietende oogen en hooggekleurde wangen; maar die schoonheid deed hem huiveren. Nn zag hij haar in hare ware gestalte zij had zich zelf het masker afgeruktmet bittere smart kwam hij tot de overtuigingdat ieder woord van liefdedat zij ooit tegen hem had gesprokeneen leugen was geweest. Diep geschokt wendde hij zich van haar af. Hij moest alleen zijn; nu kon hij haar op hare smaad redenen niet antwoordende verontwaardiging over hare valschheid zou hem te machtig zijn geweest en hem hebben medegesleept tot woorden zijner on waardig. Hij verliet haar hare honende lach toen hij wegsnelde, klonk hem nog lang scherp en snijdend in de oorentoen hij reeds ver van Linau doelloos rondreed. Zijne gedachten en gevoelens woelden gedurende den langen eenzamen rid wild dooreen hij trachtte te ver geefs zich zijne houding in de toekomst aftebakenen. Door eene diepeonoverkomelijke kloof was het ver ledene van het tegenwoordige en de toekomst gescheiden, alle draden die hem tot dusver met het leven ver bonden, waren verscheurd, de liefde tot Bertha, meende hij dat geheel uit zijn hart verdreven wasBertha had zich voor altijd van hem gescheiden En toch was zij zijne vrouw en met hem door den band van den echt vereenigdal had hij zijn hart ook voor altijd van haar afgetrokkende huwelijksband bleef bestaan als een zwaar drukkende boei. Eerst toen zijn vermoeid paard na een ingespannen rid van een uur nauwelijks meer voort kon keerde hij tegen den avond naar Linau terug. Clara wachtte hem, zij had reeds lang naar hem uitgezien toen hij van het paard gestegen was, vloog zij hem aan den hals zij kuste hem hartelijk en zeidehem met eene uit drukking van innige bezorgdheid op het gelaat aan ziende

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1