ffitmcnianaib. in de overtuiging dat die teelt zich van zelf beperken zal ten gevolge van de thans lage auikerprijzen. De vergadering nam verder nog het voorstel aan om het bestuur op te dragen doeltreffende onderhande lingen aan te knoopen tot vestiging van bewaarplaatsen in die steden, welke middenpunten voor den suiker handel zijn om daar op aannemelijke voorwaarden ruwe suiker te kunnen opslaan beleenen en verkoopen hetzij uit de hand of in veiling. ENGELAND. In eene talrijke vergadering te Man chester heeft Stanley breedvoerig gesproken over de middelen tot opening van eenen belangrijken handel op den Congo. Hij achtte het onmogelijk, aan Portugal de souvereiniteit te gunnen op die rivier. Portugal's naijver zou er den handelsvooruitgang belemmeren. Hij pleitte er voor, dat men de Association Internationale zou laten handelen als bewaakster van het internatio naal recht en den vrijen handel daarginds. PEANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs wil de vestingwerken waarmede Thiers de stad voorzien heeft en die bij de nieuwe wijze van oorlogvoeren van niet veel nut geacht worden slechten en de vrij vallende terreinen tot bouwgrond gebruiken doch de minister van oorlog verklaartdat hij aan dien wensch niet kan voldoen. De algemeene raad van het departement der Seine heeft eene commissie van 13 leden benoemd om te be raadslagen waar in 1884 de internationale tentoon stelling zal worden gehouden. Senaat. Den 20 is de beraadslaging over het wetsontwerp op de onvereenigbaarheid van sommige ambten en bedieningen met de betrekking van volks vertegenwoordiger voortgezet. Met 104 tegen 64 stem men werd het artikel verworpen waarbij de bedienaren van den godsdienst verkiesbaar worden verklaard. Ge neraal Campenon min. van oorlog, bestreed het artikel, houdende dat militairen van het leger of van de vloot, als zij op nonactiviteit gesteld kunnen worden, bevoegd zijn in de Kamer of den Senaat zitting te nemen hij beschouwde dit als inbreuk op de krijgstucht. Wil een militair een hem door kiezers gegeven mandaat aan nemen dan moet hij ontslag uit den dienst vragen en krijgen. Do verslaggever der commissie verdedigde het artikel en betoogde, dat de tegenwoordigheid van mili tairen in het parlement noodig was. Naar zijne meening was het beter officieren op de tribune zelve hunne vij andschap tegen de republikeinsche instellingen te laten verkondigendan hen aan de verholen woelingen in de gelederen des legers over te laten. Met 159 tegen 14 stemmen werd het artikel verworpen. De heer de Gavardie wilde daarna de regeering onder vragen over Egyptedoch de minister-president gaf in overweging, zulks uit te stellen tot 20 November, daar hij in de eerste dagen dier maand mededeelingen van de engelsche regeering verwachtte. De heer de Gavardie noemde dit verlangde uitstel „bespottelijk"doch de Senaat was het met den minister eenswaarop de Ga vardie uitriep: „Er zijn senaatsleden, die denken zoo als ik denk, maar zij hebben den moed niet, voor te stemmen." 'Hij werd voor die uitdrukking tot de orde geroepen. Kamer. Den 18 werd beraadslaagd over de in terpellatie van den heer de Roys. Deze betoogde de noodzakelijkheid eener beschermende wet tot opbeuring en bevordering van den landbouw. De Kamer moest we ten of het optreden van den heer Rouvier als minister beteekende dat de regeering niet bleef bij haar voor nemen den landbouw te helpen. De heer Provost keurde het regeeringsstelsel af en werd uitvoe rig door de heeren Baihaut en Meline beantwoord. Ten slotte werd met 259 tegen 175 stemmen overge gaan tot de orde van den dag waarmede de regee ring verklaard had zich te vereenigen. „Wat ziet gij bleek Wat ziet gij er verstoord en ziek uitt Hij viel haar in de reden. „Laatmij, mij deert niets!' antwoordde hij barsch. Hij ging haar vooruit naar de galerij zij volgde hem. „Wij hebben veel doorleefd, terwijl gij buiten waart," zeide zijhem angstig aanziende. Mijnheer von Ernau en Elise hebben zich verloofd. Mijnheer von Ernau is van middag reeds direct naar het station gereden daar hij mevrouw von Osternau het eerst de verloving wil mededeelen." Wangen knikte zwijgend met het hoofd Clara ver telde hem niets nieuwsbij wist immers dat hij met het verlies van zijn eigen levensgeluk dat van Ernau gegrondvest had. Hij kon zich niet verheugen over het geluk van anderen, terwijl zijn eigen hart zoo diep was gewond. „Ik heb u nog iets te zeggenging Clara voort zij aarzelde een oogenblik angstig zag zij haren broe der aan „gij moet het toch wetenzeide zij met bevende stem „en het is het best dat ik het u zeg, daar gij weet, hoe onuitsprekelijk ik u liefheb!" Zij wierp zich weder aan zijne borst en den arm vast om zijn hals slaande, haar gelaat tegen het zijne drukkende, fluisterde zij hem toe „Een uur geleden is neef Al- breeht vertrokken en Bertha met hemzij heeft een brief voor u achtergelaten." Hij haalde diep adem. Dat was de beste oplossing, zij zelf had er een einde aan gemaakt. Een gevoel van verlichting kwam bij hem op en toch ook een snijdende pijn. Nu was de breuk met het verleden onheelbaar. Clara gaf hem den brief, die Bertha had achterge laten. Hij bevatte slechts enkele regels. „Onoverkomelijk gebrek aan overeenstemming is, naar neef Albrecht mij verzekert, een voldoende scheidings- grond. Ik stel mij daarom onder den hoede van neef Albrecht. Van slot Osternau uit zal ik den eisch tot echt scheiding bij de rechtbank indienen; ik hoop dat gij mij geen moeilijkheden in den weg zult leggen. Wij kunnen onmogelijk verder samen leven. Beetha.." Hij stak den brief, nadat hij dien gelezen en zorg vuldig opgevouwen had, in de zak. „Zij zal niet terug komen zeide hij op zulk een kalmen toon alsof hij Den 20 is art. 1 van het ontwerp betreflende on gelukken waarvan werklieden de slachtoffers kunnen zijn aangenomen met 318 tegen 57 st. De heeren Brisson en Ribot verlangden verdaging van de benoe ming der nieuwe Tonkin-commissie tot dat de pre sident-minister Eerry gehoord zou zijn. Hun voorstel werd met 210 tegen 196 stemmen verworpen. De commissie werd den 21 benoemd. ZUID-AERIKA. Volgens een telegram uit Durban van den 14 luidt de bekendmaking tot intrekking van het beschermheerschap over Bechuanaland van president Kruger als volgt„Overwegende dat mijne voorloopige bekendmaking tot mijne blijdschap haar doel bereikt heeftnamelijk het herstel van den vrede aan de weste lijke grenzen der Republiek; overwegende, dat het mijn ernstige wensch isdat die toestand onophoudelijk voort- dure overwegendedat de weg nu open is voor de in deze zaak betrokken regeeringen om haar invloed op de partijen langs minnelijken weg te gebruiken ter verkrijging van een duurzamen vrede en overwe gende, dat mijne vorige proclamatie daaraan wellicht in den weg zou staan daarom enz., trek ik haar in." Volgens bericht uit Kaapstad heeft de president van het ministerie der Kaapkolonie den 18 in den minis terraad het voorstel der engelsche regeering overgelegd om de zaken in Bechuanaland te regelen zonder hulp der gewapende macht op den grondslag van handha ving van bet engelsche gezag, door tusschenkomst van de koloniale regeering. De heer Bodenstein voorzitter van den transvaal- schen volksraad is tot adjunct-president van de Trans vaal benoemd. RUSLAND. Den 21 werd in het geding tegen de personen, die zich te Kunasvino aan gewelddadigheden tegen de israëlieten schuldig gemaakt hebben, uitspraak gedaan. Elf schuldigen werden wegens doodslag ver oordeeld tot dwangarbeid van twaalf tot twintig jaren, 27 wegens roof tot één- en driejarige tuchthuisstraf 16 tot gevangenisstraf van twee weken tot drie jaren, één tot verbanning naar Siberie en zes tot arrest. Elf werden vrijgesproken. De onlangs te Petersburg veroordeelde nihilisten zijnde vier officieren en twee vrouwen zijn tien dagen na de veroordeeling opgehangen. VEREENIGDE STATEN. De gouverneur van New-York de heer Cleveland, is op straat te Albany aangevallen door iemand aan wiens schoonbroeder de gouverneur geweigerd had kwijtschelding van straf te geven. Hij werd niet gewond en de dader in hechtenis genomen. Yan de 16 den 20 tot en met den 22 te Am sterdam voor onderwijzeres geëxamineerden zijn 9 toe gelatente weten mej. B. Ph. Schoonderbeek te Naar- denC. C. HinseS. MoeskerH. L. ter Woort, S. A. Asscher en H. C. Bakhuizen van den Brink te Amsterdam: B. de Jong te Enkhuizen: G. van Y it- zenburg en H. Ritzema te Zaandam. Don 20 zijn in eene openbare vergadering te Zaandam en den 21 te Wormerveer inlichtingen verstrekt omtrent den aan te leggen spoorweg in de transvaal- sche republiek door een drietal leden der voor die zaak te Amsterdam werkzame commissie. Den 20 heeft voor de arr. rechtbank te Utrecht te recht gestaan de heer mr, H. Ameshoff, als president der rijnspoorwegmaatschappijdie op v^langen van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten was ge dagvaard wegens het verzuim van niet aan dien raad te hebben kennis gegeven van het ongelukden 31 Maart 1884 in de nabijheid van de station Abcoude van de onverschilligste zaak ter wereld sprak, maar Clara, die hem met angstige spanning in het gelaat had ge zien, terwijl hij lasgeloofde niet aan die kalmte. Zij voelde met hem het onuitsprekelijke leed dat hem vervulde zij zaghoe zijn mond zenuwachtig vertrok terwijl hij zoo onverschillig en kalm sprak zij hoorde het lichte trillen zijner stem. Zij vatte zijne hand en kuste diehaar hart was zoo vol liefde jegens hem zij had hem zoo gaarne een woord van troost toegevoegd, maar zij vond er geen, alleen door eene hartelijke kus kon zij hem toonen dat zij met hem leed, met hem gevoelde. Zwijgend liep Wangen langen tijd op de galerij op en neer de heftige opgewondenheid, die hem het den ken onmogelijk had gemaakt, was geweken hij was nu kalm volkomen kalm hij kon bedaard overleggen, wat hij verplicht was te doen, de hartstocht stond hem daartoe niet meer in den weg. Wat hij te doen had, lag hem nu zoo helder voor den geest, dat hij geen oogenblik twijfelen kon. Bertha's koel, wreed woord „Wij kunnen onmogelijk verder samen leven 1" was onwederlegbaar en toch kroop zijn hart ineen bij de gedachte dat hij voor altijd van haar gescheiden zou zijn. Hij had haar niet meer liefneen hoe had hij voor de on waardige nog liefde kunnen blijven gevoelen, voor haar, die zich in de armen van haren neef Albrecht gewor pen had en met hem naar slot Osternau was vertrok ken 1 Zijne liefde was geheel weggestorven maar toch kwam hem nog eene heete traan in de oogen toen hij Bertha's brief nog eens overlas en het woord „Schei den" hem den afgrond voor den geest brachtdie voortaan tusschen hem en Bertha lag. Hij was kalm, volkomen kalm en toch beefden zijne lippen, toch flik kerde zijn oog. Scheiding 1 Bertha had gelijk 1 Hij ging in de woon kamer aan de schrijftafel zitten en schreef een zeer langen brief aan den justitieraad Herderden ouden vriend zijner familiedie ook in rechtszaken altijd zijn raadsman gebleven was. Kalm en zakelijk deelde hij den justitieraad mede, dat op grond van gebrek aan over eenstemming door hem en zijne vrouw scheiding werd verlangd. Hij gaf hem volmacht, om alle noodzakelijke stappen te doen en geen offers te ontzien ten einde voorgevallen en waarvan die raadvolgens art. 115 van het algemeen reglement op de spoorwegdien sten kennis had moeten dragen. Het Openbaar Ministerie eischte schuldigverklaring en zijne veroor deeling tot f 50 boete, subsidiair 7 dagen gevangenis straf. De advokaat van den beschuldigde, mr. Augs. Philips, eischte vrijspraak en ontslag van rechtsvervol ging op grond dat hij zich aan geen overtreding schul dig had gemaakt. Den 20 hield te Amsterdam de vereeniging van ambtenaren tot oprichting van een kadasterbond eene vergadering waarin vastgesteld werden de volgende bepalingen Art. 1. Het bond stelt zich ten doel a. bevor dering der belangen van het kadaster en van zijne ambtenaren b. verspreiding van kennis over het ka daster en de landmeetkunde. Art. 2. „Naar dit doel wordt in hoofdzaak gestreefd: a. door het houden van vergaderingenb. door het uitgeven van een tijdschrift." De vereeniging telt reeds ongeveer 150 leden. Overleden te 's Gravenhage den 21, des morgens, de heer mr. J. M. Smits advokaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. - Den 21 werd te 's Gravenhage door het departe ment van marine aanbesteed het maken en stellen van een ijzeren lichtopstand op Wieringen en het afbreken en opruimen van een aldaar bestaanden houten licht opstand. Minste inschrijvers waren de heeren L. J. Enthoven Cie. te 's Gravenhage voor f 5736. Krachtens de aanbesteding van verschillende ar tikelen voor het huis van arrest te Haarlem op den 21 zal ieder gevangene per dag voor morgen-middag en avondeten voor spijs en drank gedurende 1885 f 0.14% kosten. De heer J. D. Aafjes te Beemster is benoemd tot hoofd der school te Meteren, gem. Geldermalsen. In de vergadering der kiesvereeniging „Helder", in den avond van den 22 te Helder gehouden werd eene levendige beraadslaging gevoerd naar aanleiding van het verslagdoor den heer Mooy uitgebracht van de door hem bijgewoonde vergadering der Cen trale Kiesvereeniging op 17 dezer te Alkmaar gehou den. Door de heeren OudenhovenBeijerink Mooy en Uurbanus werd met kracht aangedrongen op de zoo wenschelijke eenheid, doch daarentegen werd door onderscheidene leden de candidatuur van den heer de Bruyn Kops bestreden. Door eenige leden werd op ('zelfstandigheid van deze kiesvereeniging aange drongen en herhaaldelijk gewezen op de in de vorige bijeenkomst aangenomen motie, houdende afkeuring der ultra-liberale politiek. Behalve de beide afgetreden le den der Tweede Kamerwerden nog de volgende candidaten genoemd :C. Ten Bosch kapt. luit. ter zee; S. T. Land en L. Haremaker, luits. ter zee le klasse; msr. W. H. de Beaufort en J. A. Levy. Tot de stemming overgaandewerd tot eersten candidaat gekozen de heer mr. W. v. d. Kaay, met 24 van de 37 stemmen. Bij herstemming werd vervolgens gekozen de heer mr. W. H. de Beaufort met 18 stem men terwijl 17 stemmen op den heer de Bruyn Kops waren uitgebracht 1 briefje blanco en 1 van onwaarde. Aan het bestuur werd opgedragen uitvoering te geven aan het genomen besluit. Den 21 zijn bij herstemming te Haarlem tot leden van den raad gekozen de heeren J. J. Sneltjes met 673 en E. Bohn met 589 stemmen. Op de heeren J. J. Beynes en H. C. Tombergh werden 489 en 350 stem men uitgebracht. Het aantal geldige stemmen was 1070, 300 meer dan bij de eerste stemming. - Bij kon. besluit van den 21 is bepaald dat de opening der stembriefjes in de hoofdkiesdistricten Dok- kumMiddelburg GoesZierikzee en Haarlem zal plaats hebben op den 30 en bij eventuele herstemming op den 13 November. de scheiding zoo snel mogelijk door de rechtbank te doen uitspreken. Hij was zoo kalm en toch viel er een traan op het papier, zij deed de letters van het woord „scheiding" ineenvloeien hij moest met het vloeiblad de vochtige plek drogen en de verbleekte letters nog eens met de pen natrekken. Hij zond den brief met een bode te paard naar de posthij had met het verledene afgerekend. Op de galerij was als gewoonlijk het theeblad gereed gezet. Elisedie zich tot nu toe op hare kamer met pakken had bezig gehouden, kwam voor de laatste maal de thee zetten zooals zij altijd op Linau had gedaan. Wangen wilde haar met een vriendelijk woord geluk wenschen maar zijne stem weigerde hem de dienst, hij kon haar slechts de hand reiken, een zachte druk zeide hemdat zij hem begreep. Met een blik vol innig medelijden zag Elise hem aan zij deed stil haar werk en stoorde hem door geen enkel lastig woord toen zij vroeg met Clara naar hare kamer ging, nam zij afscheid van hemzij zou morgen heengaan en hem wel niet meer zien. Hij was alleen. Hoe troosteloos eenzaam scheen hem de galerij Bertha's lievelingsplek. Daar op dien schom melstoel placht zij zoo gaarne te zitten, hij ging dan dicht achter haar staan en schommelde haar schertsend op en neer. Wanneer zij dan naar hem opzag met haar onbeschrij felijk lief lachje, zijn bekoorlijk, zeldzaam schoon vrouwtje, dan liep hem het hart over van geluken nu 1 Hij drukte de hand op zijn harthij beet zich op de lippen, maar eene heete traan rolde hem over de wangen. Eerst laat verliet hij den volgenden morgen zijne slaapkamer, Clara wachtte hem aan de koffietafelzij bracht hem de groeten van Elisedie 's morgens vertrokken was. Hij onderhield zich kalm en bedaard met zijne zuster, hij sprak tot haar even vriendelijk en hartelijk als altijd maar met het hart was hij er niet bij. Nu en dan hield hij midden in een gesprek op en zag dan droomend voor zich uiteerst na geruimen tijd bracht hij zich met geweld weder tot zich zeiven en sprak hij over onverschillige dingenden naam Bertha noemde hij nietevenmin als Claraof schoon zij misschien bijna evenveel als hij zelf aan de ontvluchte dacht. Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2