MANIFEST Mr. W. van der Kaay en Mr. J. L. de Bruijn Kops Dit gevaardat de liberalen zich zeiven uitsluiten bij de herstem ming loopt men in alle dubbele districtentcaar de liberalen bij de eerste stemming verdeeld zijn. JSuifetilattb. Citnienlanb. en van den lande en het district bewezene diensten eng verbonden. Zij deelen onze beginselen, en zijn vrij van kerkelijke neigingen en kerkelijke kleurenal gunnen zij ook der kerk haar recht. Maar zij zijn als wij Nederlandersals wij liberalen, als wjj kiezers, voor hen gaat, als voor ons, het belang des vaderlandsder partyboven eigene inzichten. Daarom aarzelen wij niet te zeggen ook voor hen is de uitspraak, die het lot in de handen van Amsterdam gelegd heeft, verbindend. Geen liberaal kiezer blijve dus tehuisen legge het hoofd moedeloos neer; onze moedeloosheid, onze onver schilligheid verzwakt het zedelijk gezag onzer afgevaar digden tegenover de leden door de kerkelijke partijen gekozendie noch moedeloosnoch zwaknoch wan hopende zijn aan de zege. De afgevaardigde moet weten en gevoelen dat hij zijn district achter zich heeft. Warm overtuigde kiezers maken krachtige afgevaardigden. Wij willen, stemmende op met terzijde stelling van afwijkende inzichteneen be wijs van eensgezindheid onder de kiezers geven opdat wij recht zullen hebben eensgezindheid in de Kamers te eischen. Het bestuur der Centrale Kiezersvereeniging A. P. DE LANGE, Alkmaar, Yoorz. K. BREEBAART, Winkel. S. KEIJSER Sz., Texel. C. VAN YEEN Helder. T. J. WALLER, Anna Paulowna. T. LANSER, Zijpe. P. NOBEL Sint Pancras. S. KRAMERKoedijk. M. COHEN STUART, Alkmaar. M. J. HENGEVELD, Alkmaar, Secr. met 167 handteekeningen, meest van bekende woord voerders der liberale partijuit 55 gemeenten van ons landvoorzieno. a. uit Alkmaar met die van heeren mr. F. H. G. van der Hoeven en mr. A. P. de Lange en gericht aan de Kiezers van Ne derland Onverwachten daarom kwalijk voorbereidziet het Nederlandsche kiezersvolk zich geplaatst voor een strijd, die in felheid eiken voorgaanden schijnt te zullen overtreffen, niet het minst omdat het met eene nieuwe en ruimere grondwetsherziening in het verschiet nu om geheele vernieuwing van de Volksvertegenwoordiging is te doen en dus om eene uitspraak, die de richting van ons staatsbeleid vermoedelijk vooi tal van jaren bepalen zal. De kerkelijke partijen worden blijkbaar geprikkeld door de hoop op eene overwinningwelke de meer derheid aan hare zijde brengt; en inderdaad wij behoeven niet te ontveinzendat alleen de krach tigste inspanning onzerzijds zulk eene overwinning kan maar dan ook zeker zal tegenhouden. Gold het bij den naderenden strijd enkel eene vraag om wat meer of wat minder in zake van openbaar onderwijshad de toeleg geen ander doel dan om bij eene nieuwe regeling van het lager schoolwezen tot eene betere verhouding tusschen staats- en gemeentezorgvooral om tot eene betere verdeeling van de geldelijke lasten te gerakener zou onzerzijds meer neiging bestaan om dien toeleg te steunen dan om zulk eenen in den weg te treden. Maar nu men onverholen verkondigtdat de strijd gericht is tegen de hoofdbeginselen van ons lager onderwijs, zooals de wet van 1857 die ontwikkelde, nu het voortbestaan van onze gemengde openbare school zelf de inzet wordtkrijgt de aanstaande verkiezing een karakter, waarvan de groote en ern- kens vervulde hem eene diepe smartwanneer Clara die vaak hare Elise op Plagnitz kwam bezoeken van haren broeder verhaalde en zij onder tranen vertelde dat al hare moeiteom Wangen zijn leed te doen vergeten vruchteloos bleef. Clara klaagde bitter, dat Wangen met den dag droef- geestiger werd. Hij ging met niemand meer om dan met den justitieraad Herder en zijn oom Sastrow, te Berlijn met wie hij in levendige briefwisseling stond. Door hen ontving hij voortdurend nauwkeurige berich ten omtrent Bertha's levenswijze en hoe treuriger die werden hoe somberder zijne stemming werd. Bertha was na haar vertrek van Linau haren neef Albrecht naar slot Osternau gevolgdvan hier uit stelde zij den eiscb tot echtscheiding in waartegsn Wangen zich niet verzette en die zoo spoedig, als de wet slechts toeliet, uitgesproken werd. Nog voordat de gehate wettelijke band die haar aan Wangen ver bond was weggenomen had Bertha zichzonder den naam dien zij droegte ontzien aan een teu gelloos leven overgegeven. Zij wilde eindelijk het leven genieten zich schadeloos stellen voor de vervelende vier jaren van treurige landelijke eenzaamheid aan de zijde van een echtgenoot gesletendien zij niet beminde. Zij bracht den winter in Berlijn door. Albrecht had eene schitterende woning tot hare beschikking gesteld, hij was de slaaf geworden van de schoone vrouw, wier minste wenschen hij trachtte te vervullen. Hij ver kwistte de rijke inkomsten der majoraatsgoederen om Bertha met een uitgezochte weelde te omringen en aan ieder harer luimen te voldoen; maar ondanks zijne offervaardigheid vermocht hij haar toch het geluk niet te schenken waarnaar zij jaagde. stige beteekenis niemand kan ontgaan. In dien verkiezingsstrijd zijn enkel voor- en tegenstanders bestaanbaar, geen onzijdigen. Dat daarom van allen, die den toeleg der kerkelijke partijen veroordeelen niemand ooh de allerlaatste niet terugblijve, opdat op niemand de verantwoordelijkheid kome te rusten, dat hij door zijne onthouding toestanden hielp voor bereiden als nu Belgie doorleeften den triomf bevorderen van beginselendie hoe men het ook verbloeme als laatste en bitterste vrucht kerkelijke overheersching brengen moeten. Het Vaderland maakt eene zeer juiste opmerking, naar aanleiding van de liberale candidaturen in het kiesdistrict Dokkum, die ook voor het kiesdistrict Alkmaar geldt. Daar zijn voor twee plaatsen drie liberale candi- daten. Hierdoor loopt men groot gevaar, dat ééne der beide plaatsen voor de liberalen verloren gaat, ook al brengen zij dadelijk bij de eerste stemming grooter aantal stemmen uit dan de tegenpartij. Men vergete toch niet (aldus het Vaderland), dat wij staan voor eene algemeene verkiezing dat niet in twee vacatures op twee verschillende briefjes moet worden voorzien zoodat bijv. voor de eene kan geko zen worden de heer Attema en voor de andere een anti-revolutionair in herstemming kan komen met Kiel- stra of Rengersdat integendeel de beide candidaten op één briefje worden gesteld zoodat gekozen zijn of in herstemming komen zij die de meeste stemmen van alle candidaten gezamenlijk hebben verkregen en dus bij verdeeldheid der liberalen en eensgezindheid der tegenpartij, wol de heer Attema zou gekozen worden maar de beide anti-revolutionairen met elkander in herstemming zouden komen. Men zou bijv. de vol gende stemmenverdeeling kunnen krijgen: Attema 1200, Kielstra 700, Rengers 500, de beide anti-revolutionai ren elk 1100 en de liberalen zouden hun nederlaag aan hunne verdeeldheid hebben te danken. Eensgezindheidaaneensluiting is dus volstrekt noodzakelijk. Met aandrang vestigen wij hierop de aandacht onzer vrienden. BELGIE. De onderwijzers zijn den 23 onder voor zitterschap van den heer Paul Janson bijeengekomen tot het vormen van een bond om hunne door de schoolwet getroffen ambtgenooten te steunen. Men besloot den afloop der ministeriëele crisis af te wachten. De Koning heeft de aftreding der ministers Woeste en Jacobs geëischtwaarop de president-minister als protest zijn ontslag heeft gevraagd zeggende„Sire Veertig jaren heb ik gestreden om het vaderland en den Koning tegen het liberalisme en het radicalisme te verdedigen ik trek mij terugik ben den strijd moede." De Koning wenscht de samenstelling van een gemengd ministerie dat de begrootingen en het wets ontwerp betreffende de nationale reserve met de Ka mers behandelt om dan in het aanstaande voorjaar de Kamers te ontbinden. Het ontslag van den presi dent-minister werd eerst ingediend, nadat het ministerie met de leden der rechterzijde in den Senaat en de Kamer eene vergadering had gehouden en de Koning op zijnen eisch bleef aandringen, na kennis te hebben genomen van het besluit van den ministerraaddat alle ministers solidair zouden blijven. De heer Beernaert wordt gezegd met de samenstelling van een nieuw mi nisterie belast te zijn. De burgemeesters, die onderteekenden het compromis der gemeenten, besloten den 23, elk aan zijn gemeen teraad voor te stellen, eene motie uit te brengen ten gunste van de afschaffing der schoolwet, daar de laatste Bertha had gehooptin de eerste kringen der hoofd stad eene schitterende rol te zullen spelen door hare schoonheid alle mannenharten te veroveren de gevierde koningin der voorname wereld te worden. Zij zag zich echter bitter teleurgesteld. De aristocratische kringen waartoe zij naar naam en geboorte behoordebleven voor haar gesloten. Toen zij onmiddelijk na hare komst te Berlijn aan hare tante Sastrow een bezoek brachtverklaarde die waardige vrouw haar met kalme beslistheiddat zij haar moest verzoeken haar bezoek niet meer te herhalen. Mevrouw von Wangen had door hare schandaalwekkende vlucht van Linau, door haar verblijf op slot Osternau en door haren gemeenzamen omgang met mijnheer Albrecht von Osternau alle aan spraak verloren om in den kring van mevrouw von Sastrow te worden opgenomen zij ontving geene dames van twijfelachtigen naam. Bertha slaagde bij hare overige talrijke bloedverwan ten en bekenden uit vroeger tijd niet beter. In de meeste huizenwaar zij een bezoek wilde brengen werd zij niet ontvangen in enkele was dit wel het gevalmaar dan was de begroeting zoo koeldat zij moest gevoelen hoe onwelkom zij was en geen van hare bezoeken werd beantwoord. Zij beklaagde zich bitter bij haren vader; maar Wer ner von Massenburg verklaarde schouderophalend dat hij haar niet helpen konhaar goede naam was nu eenmaal reddeloos verloren misschien zou men haar vergeven hebbendat zij van haren man gescheiden was, al bestond daartoe ook geen enkele verstandige reden maar dat zij juist mijnheer Albrecht von Oster nau op wien zulke zware vermoedens rustten, tot haren beschermer had gekozen en nog wel voordat de echt scheiding was uitgesproken dat kon haar nooit verge- gemeente-verkiezingen bewezen haddendat het land die afkeurde. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Zeitung zegt, dat ten aanzien van het recht de vraag der erfopvolging in Brunswijk door den Bondsraad moet worden beslecht. Uit een staatkundig oogpuntmag men zich niet laten misleiden ten aanzien van de gevaren welke het Rijk zouden bedreigen, werd een aanhanger der Welfen- partij als Hertog van Brunswijk souverein lid van het Rijk. De souvereiniteitsrechtenin die hoedanigheid over een bepaald gebied door hem uitgeoefendzou hij gebruiken om zijn Hof te laten dienen als brand punt voor de woelingen der Welfen en onder het her togelijk gezag in Brunswijk de middelen voor te berei den ter verwezenlijking van de plannen der Welfen- partijzoodra bij verwikkelingen van het duitsche rijk elders het oogenblik daartoe gunstig schijnen mocht. Het programma en de houding der Welfenpartij hebben het aan het rijk onmogelijk gemaakt, aan deze voornemens het ontbrekende vaste steunpunt toe te staandat de aanwezigheid van een souverein lid der partij in Brunswijk haar verschaffen zou. De Hertog van Cumberland heeft in eene bekend making, gedagteekend den 18, verklaard, dat bij de regeering van Brunswijk aanvaard en bezit van dat land genomen heeft. Hij verklaart te willen regeeren overeenkomstig de grondwet. Aan alle duitsche vorsten en vrije steden is van die bekendmaking mededeeling geschied. Te Amsterdam is bevorderd tot candidaat-arts Cornelis Bakker van Grosthuizen. Een arme weduwe te Avenhorn vermiste, terwjjl zij even afwezig was geweesteen echte ketting kora len met knipslotde dader is nog niet ontdekt. De gemeenteraad van Leiden heeft besloten aan Gedeputeerde Staten te vragen, te willen bevorderen de verhooging van de jaarwedde van den commissaris van politie van 2600 tot f 3000. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft de gebroeders B. en H. Eilbry, kassiers en effectenhande laars te Breda, schuldig verklaard aan bedriege'ijke bankbreuk en hen veroordeeldhun jeugdigen leeftijd en gunstig verleden als verzachtende omstandigheden aannemende ieder tot 5 jaren correctioneele gevan genisstraf. Te Leiden moet herstemming plaats hebben voor 3 leden van den raad en wel tusschen de heeren dr. P. J. Kuiser (lib.) met 620 A. L. de Sturler (lib.) met 608 T. J. Los (antir.) met 596 en mr. L. M. J. H. Kerstens met 590 van de 1246 geldige stemmen, en tusschen de heeren P. J. van Hoeken met 600 en M. W. Jaeger met 590 stemmen. Den 30 wordt te Purmerend des namiddags 2 uren, de nieuw gebouwde loge voor vrijmetselaars ingewijd. De gemeenteraad van Wijk bij Duurstede heeft bosloten tot het aangaan eener 4°/0 geldleening van f 29000 voor den aan te leggen tramweg Doorn —Wijk bij Duurstede. De onderbouw van de brug over den IJssel te Deventer, ten behoeve van de Kon. Nederl. lokaal spoorwegmaatschappij Koning Willem III, is onder de hand aanbesteed aan den heer Kooy te Amsterdam voor f 595,000, Het openbaar ministerie heeft tegen J. R. Wijt man commissionair in effecten te Amsterdam, 6 jaren tuchthuisstraf geëischt. Van de 34 onderofficieren van den hoofdcursus te Kampen die deelnamen aan het gehouden officiers examen heeft slechts één niet voldaan. De zitplaatsen in den nieuwen Schouwburg te Groningen zijn voor het jaar 1884/5 voor f 3569 ver huurd veel lager dan voor 1883/4. Het gemeentebestuur van Leeuwarden heeft tot den 19 November de inschrijving opengesteld op eene 4 °/0 geldleening groot f 130000 en op de eerste serie, groot f 66000, eener 4 °f0 leening van f 243000 voor de uitbreiding der gemeentelijke gasfabriek. De gemeenteraad van Wildervank heeft met 8 tegen 4 stemmen besloten niet toe te staan het verzoek van het bestuur van de eerste Groninger tramwegmaat schappij, om stoom in plaats van paarden te gebruiken. ven worden. Hemzelf, voegde Werner von Massenburg er op bitteren toon bijbenadeelde de slechte naam zijner dochter reeds genoeg in zijne conversatie, hij kon er dus niet over denken, om die geheel prijs te geven, door haar, die aller minachting zich op den hals had gehaald in zijne bescherming te nemen. Uitgesloten van de kringen waartoe zij door hare geboorte behoordemoest Bertha in lagere afdalen. Het was haar niet voldoende om comedies en concerten te bezoeken van zulke verstrooiingen en genoegens had zij spoedig genoegzij wilde schitteren verove ringen maken in de groote wereldstad kon haar dit niet moeilijk vallendaar zij over d9 rijke middelen van den haar slaafs gehoorzamenden Albrecht beschikte. Albrecht moest haar zijne vrienden en bekenden voorstellen maar hij zelf was uit zijne vroegere krin gen uitgestootenhij had zich nieuwe moeten zoeken en die gevonden onder menschendie in de wereld schipbreuk hadden geleden onder spelers van beroep, voor wie zijne hartstocht voor het spel eene gewenscbte bron van goede winsten wasonder losbollen die aan zijn verleden een aanstoot namen. Zulke personen verzamelden zich om Bertha en vulden hare salons, in dien kring was zij de aangebeden schoonheid en vierde zij hare triumfen. Haar goede naam was vernietigd zij had niets meer te verliezennu wilde zij dan ten minste het leven genieten Zij organiseerde schitterende feeBtendie ten slotte in woeste drinkgelagen ontaard den met teugellooze lust gaf zij zich aan dat wilde leven over. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2