No. 129. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 29 OCTOBER. Bericht. EEN GELUKKIG MENSCHENLEVEN? Prijs der gewone Advertentiën Buitcnlanb. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAAKSCHE COÜRANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. Woensdag middag verschijntonmiddelijk na het hekend worden van den uitslag der verkiezingen in ons landeen extra nummer van ons blad dat aan alle abonnés verzonden en bovendien op ruime schaal in de stad verspreid wordende eene zeer gunstige gelegenheid tot adverteeren aanbiedt, waarvoor bij eenigen omvang der advertentiënbe langrijke reductie wordt verleend. Vóór het verschij nen van dat nommer wordt in den loop van den morgen belangstellenden gaarne inzage der tele grammen verstrekt. DE UITGEVERS. BELGIE. Den 23 hadden te Leuven vrij ernstige ongeregeldheden plaats tusschen studenten van de katho lieke hoogeschool te Leuven en burgers. De politie was genoodzaakt de groepen met geweld uiteen te jagen, waardoor vele personen gewond werden. Verscheidene belhamels werden in hechtenis genomen. Bij de herstemmingen voor leden van den gemeen teraad op den 26 behaalden in 53 van de 92 belang rijkste gemeenten de liberalen en in 29 de katholieken de overwinning. In 10 was de uitslag van gemengden aard. Te Tongeren, waar één liberaal, de burgemeester, en 3 katholieken in herstemming kwamen, werd de burgemeester en 1 katholiek gekozen. Te Benaix Mo- i nalmé hadden na den afloop der stemming vrij ernstige ongeregeldheden plaats. Na vele onderhandelingen is een nieuw ministerie samengesteld kunnen worden. De heer Beernaert is benoemd tot minister van financiën: de heer de Volder, Jadvokaat, van justitie de heer Thonissen, binnenland- 1 sehe zaken en onderwijs de heer Pontus oorlog de heer van den Peereboom spoorwegen: de heer Caraman- Chimay buitenlandsche zaken en de heer de Moreau landbouw. De Koningin zal, volgens sommige berichten, eenigen tijd in Oostenrijk gaan doorbrengen. De gemeenteraad vaD Antwerpen heeft den wensch geuit naar afschaffing der schoolwet. In antwoord op eene vraag aan den burgemeester, of het hem bekend i wasdat de militaire overheid bevolen had den 19 T den dag der gemeentelijke verkiezingen zoo noodig troepen te zenden, werd geantwoord, dat het hem on bekend was. Hij zou onderzoek doen. DUITSCHLAND. In tegenwoordigheid van eene talrijke menigte is den 25 het stoffelijk overschot van den hertog van Brunswijk in de Domkerk te Bruns- wijk bijgezet. Aan den Landdag in Brunswijk werd den 24 door den minister, graaf Görtz Wrisberg, medegedeeld, dat het mi nisterie geweigerd had te voldoen aan het verzoek van den hertog van Cumberland, om de door hem uitgevaardigde bekendmaking te onderteekenen, den Hertog zeiven de taak overlatende, om zijne aanspraken te doen gelden. Het ministerie had hiervan mededeeling gedaan aan den Rijkskanselier, onder verklaring, dat dergelijke stap pen des Hertogs onmiddelijk tegengewerkt zouden wor den. Hij deelde verder mededat volgens bericht van den Rijkskanselier de Keizer het schrijven van den regentschapsraad betreffende de verhouding van Bruns wijk tot den Bondsraad en de militaire rechten van den overleden Hertog in dank had aangenomen. Het voortdurend bestaan van den regentschapsraad was daar door verzekerd. Ook de troonsopvolging zou met in achtneming der rechten van land en rijk geregeld worden. De president Yeltheim las den 27 een schrijven van prins Bismarck aan den staats-minister Wrisberg voor, waarin verklaard wordtdat hij den brief van den regentschapsraad van den 18 ter kennis van den Kei zer had gebracht. De Keizer weigerde gehoor te ver- leenen aan graaf Grote die door den hertog van Cum berland was afgevaardigd en bet schrijven van laatst genoemde in ontvangst te nemen. Hij las verder eene verordening van den Keizer aan den regentschapsraad voor, waarin gemeld werd dat de Keizer het zich tot taak zou stellenom de grondwettige vraagstukken welke uit den toestand geboren wordengemeenschap pelijk met de verbonden regeeringen overeenkomstig de grondwettige bepalingen, te regelen en daarbij de rechten en belangen van het hertogdom zoomede die der bevolking in overeenstemming met die bepalingen te verzekeren. Daarop werd het volgende besluit genomen De landsvertegenwoordiging uit de hoop steunende op de verzekeringen des Keizersdat bij de maatregelen voor de behoorlijke regeling van het vraagstuk der troonsopvolging vereischt, gelet zal worden op de rech ten uit de staatsregeling voortspruitende niet minder dan op die van den Keizer en het Rijk. Daarna werd de Landdag tot nadere bijeenroeping verdaagd. Pruisen. Den 25 des namiddags 2 uur is in de Elisabethszaal van het koninglijk slot de Raad van State door den kroonprins geopend in tegenwoordigheid van prins Bismarck alle ministers en leden van den raad. ERANKRIJK, De commissie voor het Tonkinkre diet hoorde den 24 den minister-president Perry die eeuige inlichtingen van diplomatieken aard gaf. De minister van oorlog, generaal Campenon, verklaarde o.a., dat geen enkel korps in Tonkin versterkingen behoefde en stelde voor, om het krediet van 5.000.000 op f 6.300.000 te brengenvoor de vorming van twee algerijnsche regimentendie naar Tonkin gezonden zouden worden. Den 25 kwamen te Yport 2 nieuwe choleragevallen voor, waarvan 1 met doodelijken afloop. Een onlangs overleden koopman te Marseille heeft het grootste deel van zijn vermogen geraamd op f 1.500.000, vermaakt aan den bekenden bonapartist Paul de Cassagnacvan wien hij een hartstochtelijk bewonderaar was. Te Parijs is een geheim speelhuis gesloten dat uit sluitend door vrouwen bezocht werddie om hooge sommen speelden. Toen de politie onverwacht in de zaal binnentrad vond zij alleen etende en drinkende dames en kon geen spoor van spel ontdekt worden eindelijk werden in het fornuis in de keuken een hoop brandende kaarten gevonden. Het feit dat de broodprijzen veel te hoog zijn in verhouding tot de prijzen van het meel heeft in den gemeenteraad van Parijs aanleiding gegeven tot het bespreken van verschillende voorstellen, om hierin ver andering te brengen welke naar eene commissie ver wezen werden. Daaronder was er een tot wederinvoering der broodzetting en een tot het oprichten van gemeente lijke bakkerijen in elk arrondissement, waar brood van de 2e soort verkrijgbaar zou zijn. De begrootingscommissie der Kamer en de min. van financiën zijn het den 24 eens gewordende regeering had als uiterst middel van schikking bezuinigingen tot een bedrag van f 1.800.000 voorgesteld. Kamer. Den 25 diende het bonapartistische lid Cuneo d'Ornano een voorstel in om het ministerie in staat van beschuldiging te stellen wegens het aangaan van een oorlog zonder toestemming van het parlement. Hij vroeg de verzending naar eene commissiedoch deze werd geweigerd. ENGELAND. De hongaar Ondron Chowaney, aan gehouden onder beschuldiging van onwettig bezit van dynamietis den 24 op vrije voeten gesteld. Den 26 des namiddags had in Hvdepark te Londen eene vergadering plaats ten gunste der afschaffing van het Hoogorhuiswaar 100000 personen tegenwoordig waren. Zij was zeer rustig en na afloop verspreidde de menigte zich zonder wanordelijkheden. De aangenomen motie verklaarde het hoogerhuis onnut en gevaarlijk de afschaffing werd wenschelijk geacht. Lagerhuis. Minister Gladstone deelde den 23 mededat het departement van marine sedert eenigen tijd den toestand der vloot in overweging had genomen. Over een maand zou daarover verslag aan het Parle ment worden uitgebracht. Minister Ashley verklaarde dat de regeering in on derhandeling was met kolonel Warren over zijne zending naar de Kaap maar overigens daaromtrent nog geene verdere mededeelingen kon doen. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord zeide minister Gladstone, dat van den Congo in de troon rede geen gewag gemaakt was omdat eerst den 22 het bericht der toetreding tot de bijeenkomst der mo gendheden verzonden was. Hij geloofde, dat zij een uitslag zou hebben, die het land zou bevredigen. Wat Zuid-Afrika betrof, was er besloten, de bepalingen DOOR 91) Zij wilde het leven genieten maar te midden van dat genotvoelde zij zich onuitsprekelijk ongelukkig. Zij verachtte Albrecht von Osternau uit den grond harer ziel en toch moest zij hem vleien moest hem aan zich boeien door betooverende beminnelijkheid om hem on der hare macht te houden want zij had hem noodig. Zonder zijne hulp zou het gausche bedriegelijke gebouw van baar schijngeluk zijn ineengestorthij alleen hield het staandedoor zijne schatten aan hare voeten te leggen. Niet minder verachtte zij de onwaardige aan bidders, die haar omringden, die huichelende onvlei ende parasieten die aan hare voeten lagen zoolang zij woeste drinkgelagen konden houden op hare kosten, zij haatte die ellendelingen maar zij kon ze niet mis sen want slechts in den maalstroom van wilde genoe gens waartoe hunne hulp onmisbaar wasvermocht zij de stem van haar geweten tot zwijgen te brengen en vergat zij de herinnering aan een door eigen schuld reddeloos verloren levensgeluk. Te midden van het feestgewoel dat haar dagelijks omringdeoverviel haar dikwijls eene huiveringon willekeurig moest zij er aan denken hoe dit eens eindigen zou P Was zij zeker van hare macht over Al brecht P Die machtdie op vrees en liefde gegrondvest was op vreesomdat zij eenen diepen blik in zijn verleden had geslagen op liefdeomdat ook hij aan hare betooverendeoverweldigende schoonheid geen weerstand bieden kon. Nu was hij haar slaaf nog, maar hij kon de boeien afwerpen en dan stond zij voor algeheelen ondergang. Met ontzetting zag zij dat hij eene schoone actrice meer opmerkzaamheid bewees dan andere dames zij voelde geen ijverzuchtmaar eene kwellende angst, die baar allen genot vergalde. Dwaasheid Waarom zich anstig maken voor de toe komst Yoor het tegenwoordige wilde zij leven, voor de vreugde alleen en het bedwelmende genot. Een glas champagne en nog een en nog een. Met het pa relende schuim verdwenen de sombere gedachten, ten minste zoolang de halve roes duurde en wanneer zij terugkeerdenmoesten zij opnieuw verdreven worden. Wanneer zij laat op den dag hare legerstede verliet, waarop zij na eene in een zwijmel van genot doorwaak ten nacht geen rust gevonden had, maar wel uren lang had gelegen in een toestand van verdooving wanneer zij dau in de spiegel keek schrikte zij van zich zelf. Het bleeke gelaatwaaruit de glanslooze matte oogen haar aanzagen deed haar huiveren. Hare schoonheid ging voorbijdie zeldzaam betooverende schoonheid die bron van bare macht over AlbrechtDaarom was hij in den laatsten tijd koeler jegens haardaarom had hij reeds eenmaal eene schuchtere klacht durven uiten dat hare grenzenlooze verkwisting zijne middelen te boven gingdat hij zich in schulden had moeten ste ken dat het leven zoo niet kon voortgaan. De bleeke wangen konden geverfd worden de matte oogen kregen nieuwen glans wanneer Bertha bij het ontbijt een glas vurigen bongaarschen wijn gedronken had eene kunstig toilet moest verbergen dat zij ma gerder geworden wasmaar voor zich zelf kon zij dat verbergen zij voelde zich vermoeid en ziek vaak kwel den haar hevige hoestbuien. Zij wist weldat het le ven hetwelk zij leiddehaar sloopteen toch moest zij het tot iederen prijs voortzettenzij kon zich slechts staande houdendoor zich van het eene genot in het andere te storten en zich geen oogenblik rust te gunnen. Den zomer vergezelde zij Albrecht op eene reis, die haar evenmin ontspanning schonk maar haar integen deel nog meer opwond. In de aanzienlijke badplaats die het doel harer reis wasvond zij een uitgelezen voornaam gezelschap. De schoone vrouw werd overal gaarne ontvangen hier kende men haar verleden niet en al werden omtrent haar ook eenige twijfelachtige geruchten verspreid, toch was men niet zoo streng, als in de aristocratische kringen van Berlijn. Bertha werd de koningin der snel op elkander volgende feesten een russsische vorst maakte haar bizonder het hof de rijkste heeren gevoelden zich gevleid door een vrien delijk woord door een glimlach van haren mond. Zij vierde eindelijk de triumfen waarnaar zij zoo vurig had verlangd, maar tot welken prijs? Na iederen feestavond zonk zij doodelijk vermoeid ineen, iederen morgen wierp zij angstige blikken in den spiegelhaar scherp oog ontdekte zeer goed de verwoestingen welke haar on gebonden leven ten gevolge had voor vreemde oogen kon zij die door bare toiletkunsten verbergen, maar voor zich zeiven nieten dat was het ergste ook Albrecht zag diehij verraste haar op een morgen voordat zij zich geblanket had. Was hij daarom jegens haar veel koeler dan vroeger? Hij gaf haar nog wel geld, wanneer zij er om vroeg, maar bij begeleidde haar niet meer in gezelschappen. Zij ver mocht hem niet meer te boeien zooals vroeger, de speelbank had grooter aantrekkingskracht voor hem hij speelde tot diep in den nachthij won en verloor ontzettende sommen. Tot in den laten herfst bleven Albrecht en Bertha op de badplaats eerst toen deze bijna geheel verlaten waskeerde zij naar Berlijn terugom hier hetzelfde leven, dat zij den vorigen winter hadden geleid, opnieuw te beginnen. Bertha was vrijde echtscheiding was reeds lang uitgesproken. Albrecht kon nu zijne belofte vervullen, die hij haar had gedaan toen zij hem van Linau naar zijn slot Osternau gevolgd was. Als mevrouw von Osternau hoopte Bertha de verlorene positie in de maatschappij weder terugtewinnen. Zij herinnerde Al brecht aan zijn woord maar deze aarzelde, er gevolg aantegeven en toen zij heftiger bij hem aandrong

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1