No. 181. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. m GELUKKIG MENSCHENLEVEN? V R IJ D A G 31 OCTOBER. Prijs der gewone Advertentiën JStiitenl&nb. HHunenlauD. ADOLF STRECKFUSS. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. BELQIE. De gemeenteraad van Brussel heeft den 27 den wensch uitgesproken, de schoolwet aftescbaffen, omdat de gemeenteverkiezingen de clericale staatkunde veroordeeld en nadrukkelijk het verzet van het Com promis der gemeenten bekrachtigd hebben en omdat het noodzakelijk iseen einde te maken aan de be weging ontstaan door de toepassing der schoolwet. De burgemeester van Brussel las den 27 aan den gemeenteraad de briefwisseling voormet het hoofd der politie en den minister van justitie gevoerd over het gebruik van politie-ageuten in burgerkleeding tegen welke handeling de burgemeester, als zijnde on wettig opgekomen was. De minister had geantwoord, dat dit op zijn last en zijne verantwoordelijkheid ge schied was en hij den burgemeester daaromtrent geene rekenschap schuldig was. De burgemeester verklaarde, dat hierover in de Kamer eene interpellatie zou ge schieden. DUITSCHLAND. De kroonprins verklaarde in de bij de opening van den Staatsraad gehouden aanspraak, dat de Raad zich voornamelijk met wetgeving zou hebben bezig te houden. De Koning wilde zijn oordeel vragen over voorstellen van den Landdagover koninklijke besluiten over voorstellen van Pruissen aan den Bonds raad over zaken van Rijks-wetgeving, alsook over zaken van administratieven aard. Graaf von Moltke heeft den 26 zijnen 84en verjaardag in den kring zijner familie gevierd. De Keizer wenschte hem schriftelijk geluk. Bij de verkiezingen voor den Rijksdag op den 28 werden te Berlijn gekozen een duitsch-vrijzinnige en een sociaal-demokraat. In 3 districten moet herstem ming plaats hebben tusschen de duitseh vrijzinnigen en de christelijk-socialen in een ander tusschen de demo- kraten en de duitsch vrijzinnigen. Te Hamburg, Eran- fortBreslauElberfeld Koningsbergen en Maagden burg moeten herstemmingen plaats hebben tusschen de sociaal-demokraten en verschillende vrijzinnige partijen. Te Munchen en te Keulen herstemming tusschen het centrum en de liberalen te Hannover tusschen de sociaal demokrat en en de Welfen. Te Leipzig werden nation aal-liberalen te Tilsit en Gumbinnen conserva tieven te Straatsburg en Aken de candidaten van het centrum, te Bremen die der nationaal-liberalen gekozen. ENGELAND. In het blauwe Boek betreffende Soe dan komt eene depeche voor van generaal Gordon aan den Moedir van Dongola zonder dagteekeningmaar vóór 23 Augustus, waarin hij zegt: „ik ben hier als wachter geplaatst en kan Khartoem niet verlaten, zonder er eene of andere geregelde regeering gevestigd te hebben. „De bevelen van generaal Wolseley waren, ge neraal Gordon en kolonel Stewart uit Khartoem te ver lossen; was dit doel bereikt, dan moest geene aanvallende krijgsbeweging ondernomen worden. Noch Engeland, noch de egyptische regeering wil de verantwoordelijk heid voor het bestuur der N ijl vallei ten zuiden van Wady-Halfa aanvaarden. Lagerhuis. Den 28 deelde het lid Churchill mede, dat bij op het adres van antwoord een amendement zou voorstellen waarvan de strekking is, om leedwezen te betuigen over de laatste redevoeringen en handelin gen van minister Chamberlain, als aanleiding gevende tot beperking der vrijheid van staatkundige redevoeringen en tot rechtvaardiging van ongeregeldheden en rust verstoringen. Dien dag werd na eene driedaagsehe beraadslaging, met 219 tegen 48 stemmen, verworpen het door de regeering bestreden amendement van den heer Harrington strekkende om een onderzoek in te stellen naar de terechtstelling van Myles Joyce en de gevangenhouding van vier anderen wegens den moord op de familie Joyce. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Keizer heeft den 28 de Delegation ontvangen en de aanspraken van hare voorzitters beantwoord. Hij zeide o.a.„Ik kan met voldoening verklarendat hoogst waarschijnlijk voor de toekomst de meeste hoop bestaat op een tijdperk van vredearbeid en weivaart voor de volkeren. De betrekkingen met alle europeesche mogendheden en vooral met de naburige staten zijn van den meest vriend- sehappelijken aard. De bijeenkomst te Skiernivice heeft mij niet slechts de zeer gewenschte gelegenheid verschaft, om mijne hartelijke betrekkingen ook met het russische Keizerhniste hernieuwenmaar is terzelfder tijd een getuigenis voor de volkomen overeenstemming van de drie Monarchen en hunne regeeringeu in het hand haven en verzekeren der grondslagen van vrede en rust, voor de welvaart der volkeren zoo noodzakelijk. Deze verstandhouding is gegrond op de handhaving der ver dragen en het onderling vertrouwen en moet een eer- biedwaardigen waarborg opleveren voor den vrede van welks heilzame uitwerkingen niet slechts wij maar alle volkeren de voordeelen inoogsten." RUSLAND. De Keizer heeft den minister van justitie gelast, een onderzoek in te stellen over de vele klachten bij zijn verblijf te Warschau onlangs ontvan gen over de menigvuldige misbruiken waaraan hoog geplaatste ambtenaren in Polen zich schuldig maken. Het in 1872 gebouwde stoomschip der Nederl. Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij Maasdam, heb bende 1400 paardenkracht en 1735 tonnen groot, den 18 uit Maassluis naar Nieuw-York vertrokken, is in brand geraaktalthans de gezagvoerder van het stoomschip Oder van Nieuw-York naar Bremen meldt, dat hij dat schip op zee brandende aangetroffen heeft op 49 graden N. Br. en 27 graden W. L.de masten waren over boord maar de schoorsteen stond nog dikke rook steeg uit het ruim, terwijl niemand aan boord te ont dekken was. De stoomboot Vlaardingen I, van de Vlaarding- sche Stoombootmaatschappij, komende van Rotterdam werd den 26, des avonds door den hevigen wind bij het binnenkomen van de haven te Vlaardingen tegen bet havenhoofd geslagen waardoor de boot zooveel schade bekwam dat zij onmiddelijk begon te zinken met veel moeite werden de 30 aan boord zijnde reizi gers gered. In den nacht van den 26 op den 27 is het en- gelsche stoomschip Littlebeck van Ibraïla naar Rotterdam op de Maasvlakte bij het Brielsche gat gestrand. Van 4 man, die in eigen boot het schip verlieten, kwa men 3 om. Door eene stortzee werd de kombuis, waarin de kapitein met vrouw en kind en nog 7 matrozen ge zeten waren meegenomen. Zes man werden met bui tengewone krachtsinspanning gered. De sterkste windstoot bij den storm uit het wes ten, van den 27 werd te Helder waargenomen des avonds te 9 u. 10 m. Hij bedroeg 85 pond. De gemeenteraad van Zwolle heeft den 27 beslo ten, den commissaris van politie boven zijne jaarwedde van f 2000 eene jaarlijksche toelage van f 300 te ver- leenen waarop de koninglijke goedkeuring zal worden gevraagd. In den avond van den 27 is te half tien de boer derij aan den Stoterweg van de erven H. Zyrn be woond door J. Kaptijn met den voorraad hooi, granen enz. afgebrand. Den 28 stond voor het gerechtshof te Amsterdam te recht T. Lietz oud 22 jaren broodbakkersknecht wonende te Broek op Langedijk. Hij was beschuldigd van 1°. In het laatst der maand Mei in een danshuis te Alkmaar ontvreemd te hebben een sigarenpijpje met gouden beslag dat een der daar aanwezige personen die zich met dansen vermaakte, op een tafeltje had laten liggen. 2". In het laatst van de maand Augustus te Broek op Langedijk een kisttoebehoorende aan een zijner kameradsn geopend en zich daaruit eenige kleedingstukkeneen gouden horloge en eenig geld toegeëigend te hebben. Tegen hem werden geëischt 15 maanden cellulaire gevangenisstraf'. Als verdediger trad op mr. A. 0. Pieren. Den 28 is te Amsterdam een man doodelijk ge troffen door een fornuis, dat door het breken van bet hijsehtouw in de Haarlemmer Houttuinen naar beneden viel. Den 28 des avonds is een wisselwachter te Krui- ningen door eeu trein overreden. Het vergrooten en gedeeltelijk vernieuwen van het gemeentehuis te Terschelling is den 28 aanbesteed. Van 7 inschrijvers was de heer Daalder, aldaar do laag ste, aan wien het werk was gegund voor f 4995. Hoogste inschrijver was de heer Muller te Harlingen voor/6686. Den 28 is tot lid van den gemeenteraad van Eg- mond aan Zee verkozen de heer P. Pranger, burgemees ter, met 32 van de 43 stemmen. DOOE 92) Zij had reeds vernomen dat de vorst zich werkelijk in Nizza bevond. Zoodra zij in hare nieuwe woning was ingerichtschreef zij hem een allerliefst briefje en maakte zorgvuldig toilet. Zij was gedurende den afgeloopen nacht ontzettend door hoestbuien gekweld gewordenzij voelde zich vermoeider en zieker dan sinds langen tijdmaar zij overwon bare zwaktezij moeht niet ziek zijn, wanneer de vorst haar een bezoek brachtin zijne oogen moest zij zoo frisch en vroolijk schijnen als bet vorige jaar. Nauwelijks was zij nog met haar toilet gereed of de vorst liet zich reeds aandienen. Hare hoop was ver vuld hij had haar nog niet vergeten nauwelijks kon hij het briefje ontvangen hebben of bij kwam reeds zelf om haar te begroeten. Toen zij hem ontving speelde om hare lippen het lieve lachje, dat hem vroeger zoo betooverd had, maar het verdween snel weder, toen zij den indruk opmerkte, welken het wederzien bij haren gloeienden vereerder opwekte. Haar oog was scherp het bleef haar niet verborgendat bij bij den eersten groet haar getrof fen verschrikt aanzagdat zijn blik vorschend hare gansche gestalte monsterde dat eene uitdrukking van medelijden zich op zijn gelaat vertoondeen dit zelfs doorstraalde in de klank zijner stemtoen hij haar vroegof zij zieker was en of zij Nizza had opgezocht bepaald voor hare gezondheid Al verzekerde zij hem ookdat zij zich beter ge voelde dan ooit, hij geloofde haar nietbij ried haar op vriendelijken toon aanzich te ontzien en zoo stil en ingetogen mogelijk te leven; toen hij bemerkte, dat haar die raadgevingen niet zeer aangenaam waren, vertelde hij haar van het leven te Nizza en van de gemeenschappelijke kennissendie zij hier ontmoeten zou hiertoe behoorde ook mijnheer Albrecht von Os- ternaudie reeds gedurende geruimen tijd te Nizza was en door zijne enorme verliezen bij het spel veel opzien verwekte. Nadat de vorst een half uurtje zeer vriendelijk en beminnelijk met Bertha gepraat en haar veel verteld had, nam bij afscheid van haar, bij kuste haar de hand, maar deed dit vormelijk en koel, geen zachte handdruk vergezelde die. Bertha stortte bittere tranen toen de vorst baar verlaten hadvan hem had zij niets te hopen dat was haar nu duidelijk de vroeger zoo gloeiende vereerder barer schoonheid had nu nog slechts een gevoel van medelijden voor haar. En evenals zij in deze verwachting was teleurgesteld, bleven ook al de andere onvervuld. De vorst leidde baar de aristocratische kringen niet binnen, hij groette haar wel beleefd, wanneer hij haar op eene wandeling ontmoette hij legde nog wel eenige korte bezoeken bij haar af, maar hij vermeed opzettelijk de vroegere vriend schappelijke betrekkingen weder aanteknoopen. Bertha moest haren eigen weg zoeken op de hulp van den vorst kon zij niet meer rekenen; maar zonder die was het haar niet mogelijktoegang tot de aristo cratische kringen te krijgen zij deed daartoe verschil lende vergeefsehe pogingendie met zulk eene koele beslistheid werden afgewezen dat zij niet kon wagen, om ze te herhalen. Haar faam was baar naar Nizza gevolgd eenige berlijnsche families die hier ook ver blijf hielden, hadden het hare daartoe bijgedragen. Bertha bracht eenige treurige eenzame maanden in Nizza door, hare gezondheid verbeterde niet, zij voelde zieh integendeel van dag tot dag zieker, ergernis en verbittering over hare uitsluiting werkten ongunstig op baar gestel hare ziekte verergerde op bedenkelijke wijze Zij'wilde weg uit Nizza, slechts eene hoop deed haar nog hier blijven Albrecht n. 1. weder terug te zullen zien en hem voor zich te winnen maar ook deze ver wachting zou niet vervuld worden. De vorst bracht haar op zekeren dag het ontzettende bericht, dat Albrecht, die door ongelukkig spel volkomen geruineerd was Nizza ontvlucht was hij had zich door een vaischen wissel geld willen verschaffende vervalsching was echter ontdekt en door de vlucht had hij zich aan ge vangenneming en een smadelijk proces moeten ont trekken. In al hare verwachtingen teleurgesteld ook in die hare gezondheid terug te zullen krijgen, verliet Bertha in Maart Nizza zij keerde naar Berlijn terug en be trok hier weder de kleine afgelegen woning, die zij het laatst bewoond had. Door de reis in het koude jaargetijde was bare borst kwaal zoo verergerd dat geen geneesheer haar meer helpen kon. Haar docter behandelde haar met de grootste zorgdoor den onbekenden weldoener was hem eene aanzienlijke som gelds toegezonden met de opdrachtalles te doen wat in zijn vermogen was, om het lijden der ongelukkige te verzachten maar hij was machteloos tegenover de snel zich ontwikkelende ziekte. Do ongelukkige leidde gedurende de zomermaanden een troosteloos treurig leven. Zij was te zwakom uittegaan zij was gebonden aan hare eenzame kamer. Zij zat in haren leuningstoel aan het open venster met het uitzicht op een kleinen tuin afgunstig keek zij naar de gelukkige familie, die daar beneden in het prieel des middags bijeenzatdie jonge vrouw, die met eene hartelijke kus baren krachtigen echtgenoot ver welkomde wanneer hij van zijn werk kwam om met vrouw eu kinderen ia het groene prieel het middagmaal te gebruiken. Zoo gelukkig, als deze eenvoudige men- schen had ook Bertha kunnen zijn wanneer zij niet zelve op misdadige wijze het schoonste levensgeluk van zich afgestooten had, om onbeteekenende genoegens natejagen. Met bitter berouw dacht zij aan het ver leden terug. Z j werd zwakker eu zwakkerslechts

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1