BuitttÜAub. ISinnenlanb. SlUerUi. hun bedrijf uitoefenen en om hun bouw nooit te Sche veningen kunnen komen. Welk een schade dit voor Scheveningen is laat zich gemakkelijk begrijpen. Van daar de herhaalde aandrang om een haven en de plan nen daarvoor gemaakt. De kosten van het laatste plan werden op 3% millioen geraamd, waarvan rijk, pro vincie en gemeente ruim de helft zouden moeten be talen. Veel uitzicht op het tot standkomen der be geerde haven bestaat er echter vooralsnog niet. Wat Scheveningen mist, stelle den Helder op hoogen prijs en het wapene zich bij tijds tegen de mededinging die het waarschijnlijk eenmaal van IJmuiden te duchten zal hebben. Moge daarom het nieuw te bouwen afslag lokaal aan de eischen van den handel voldoen en al die geriefelijkheden aanbieden die met recht op zulk een belangrijke marktplaats gevorderd worden 1 DUITSCHLAND. De uitslag der verkiezing voor 'ed0n van den Rijksdag is zeer ten nadeele der duitsch- vrijzinnige partij geweest. Van de 353 verkozenen wa ren volgens eene opgave van den 30 53 conservatieven, 54 van de gematigde middenpartijen30 vrijzinnigen 94 van het centrum 13 polen, 14 elzassers en 12 so ciaal-democraten. De overigen behoorden niet tot eene bepaald aangewezen partij. Het aantal herstemmingen bedroeg toen reeds 78. Bij deze verkiezingen trekt het algemeen de aandacht, dat de sociaal-demo- kraten zoo sterk in stemmenaantal vooruitgegaan zijn niettegenstaande zy als gevolg van de socialisten wet in hunne toebereidselen voor den verkiezingstrijd zoo belemmerd werden. Te Berlijn brachten zij in 1871, 2000, in 1874 11000, in 1877 31000, in 1878 5600o' in 1881 30000 dalende onder den indruk der aan slagen op het leven van den Keizer, en in 1884 68910 stemmen uit. Zij hebben dan ook te Berlijn niet alleen de districten, waar zij de meerderheid hadden, behouden, maar geven bij de aanstaande herstemmingen zelfs den doorslag. De opkomst der kiezers te Berlijn was minder dan voor 3 jaren. Toen stemden 218692 of 76 8°/„ nu 285818 of 69°/0 Den 15 zullen de afgevaardigden der mogendheden in zake de Congo hunne werkzaamheden te Berlijn aanvangen. De overleden hertog van Brunswijk heeft den hertog van Cumberland tot eenigen erfgenaam benoemd, onder den last tot uitbetaling van eenige legaten, doch niets vermaakt aan het land do stad of weldadige instellin gen waarover de bovolking zeer ontstemd is. ENGELAND. Op de lijst der bekroonden op de hygiënische tentoonstelling komen 6 hollandsche inzen ders voor4 met zilveren en 2 met bronzen medaljes. Lagerhuis. Minister Ashley verklaarde den 29dat den 7 aan den gouverneur der Kaapkolonie per telegram last gegeven was om zoodra het kaap- sche kabinet daarin toegestemd had de Transvaal te verzoeken hare jongste handeling tegenover Montsioa ongedaan te maken en om met dat kabinet midHgJ^n te beramen ter handhaving der^rSnsvaalsche overeen- ko m sfc^ 1 De heer Holland deed bij de beraadslaging over het adres van antwoord een aanval op de regeerings-staat- kunde in Zuid-Afrika die de Boeren in huune houding sterkte eene krijgsmacht op hunne grenzen zou de geweldadigheden en de onlusten verhinderd hebben. Hij had met genoegen vernomen dat de heer War ren die thans derwaarts gezonden werd, door een vol doende krijgsmacht gesteund zou worden. Minister Ashley verdedigde de staatkunde der re geering in Zuid-Afrika die door alle sprekers goedge keurd was. De transvaalsche regeering en de Volks raad hadden de bekendmaking ingetrokken maar de Boeren bleven nog in Bechuanaland de regeering had besloten iedere regeling af te wijzen waarbij de vrij buiters niet onvoorwaardelijk uit het gebied van Mont sioa gehouden werden. Eene voldoende militaire macht zou den heer Warren die binnen veertien dagen der waarts ging, vergezellen, om den wil der regeering te doen uitvoeren. ZWITSERLAND. De nationale raad zal door den afloop der plaats gehad hebbende verkiezingen bestaan uit 86 radicalen en liberalen 38 ultramontanen en conservatieven en 21 tot geene partij behoorende leden. „Zij is van mij heengegaan voor altijd Ik zou die gedachte niet kunnen verdragenwanneer niet een eenige zoete troost mij vervuldedat ik haar spoedig volgen zal." Een ernstige afkeurende blik was Elise's antwoord. Zij onttrok Wangen hare hand. „Zoo moogt gij niet spreken zeide zij verwijtend. „Gij hebt geen recht tot zulk eene gedachte zelfs 1 Toen Bertha met bevende hand u dezen brief schreef, toen was zij bezield door den innigen wensch om het treurige verleden te ver zoenen. Had zij kunnen vermoeden dat die brief u met zulke wanhopige gedachten vervullen zou dan had zij dien zeker niet geschreven haar laatste uur zou haar verbitterd zijn geweest door de diepste smart. Neen waarde vriendgij moogt aan die onwaardige wanhoop niet toegeven; Bertha's brief legt u de plicht op, om flink te strijden tegen de smart, die u niet overweldigen mag. Gij hebt geen rechtom levens moede te zijnwant gij hebt heilige plichten te ver vullen. Zijt gij vergetenwat gij eens uwe moeder op haar sterfbed beloofd hebt? Yoor Clara een trouweliefdevolle broeder te zullen zijn haar haren vader te zullen vergoeden. Hoe hebt gij in de laatste twee jaren die belofte vervuld? Alleen voor u zelf, alleen voor uw eigen smart hebt gij geleefd 1" „Gij zijt wreed „Neen, ik ben rechtvaardig, wanneer ik u herinner aan eene plicht, die gij schijnt vergeten! Afgezonderd van alle menschen, hebt gij in deze eenzaamheid geleefd en Clara gedwongen om die met u te deelen, gij hebt nwe zuster veroordeeld tot eene vreugdelooze jeugd. Gij meeDdet het uiterste te doenwanneer gij u zelf FRANKRIJK. Op eene algemeene vergadering der bakkers te Parijs is den 28 met 341 tegen 204 stemmen besloten niet toe te geven aan den aandrang van den prefect der Seineom de broodprijzen in overeenstem ming te brengen met de meelprijzen. De minderheid wilde toegeven uit vrees voor broodzetting: de meer derheid meendedat het niet aangingde vroegere verhouding tusschen brood- en meelprijzen terug te ver langen nu door de afschaffing van het monopolie het getal bakkers van 900 tot 1800 gestegen was. ITALIË. Twee oorlogschepen worden naar den mond der Congorivier gezonden. EGIJPTE. Volgens vertrouwbare berichten, den 31 van den kant van inboorlingen ontvangen zouden de troepen van den Mahdi eenige dagen geleden een aan val hebben gedaan op het dorp Anderman tegenover Karthoem gelegen die evenwel afgeslagen werd. Bij kon. besluit van den 28 zijn als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid toegekend: a. de zilveren medalje en een loffelijk getuigschrift aan J. Willems, te Amsterdam, wegens herhaaldelijk betoon den moed en menschlievendheid opnieuw gebleken op den 8 Augustus 1.1.toen hij met levensgevaar drie knapen redde uit het Oosterdok b. de bronzen medalje en een loffelijk getuigschrift, aan: J. Weill, te Am sterdam wegens het met levensgevaar redden van een kind uit het water bij de RuiterkadeJ. M. E. Sobolts, aldaarwegens moed en menschlievendheid bij den brand in de Tuinstraat op 26 Aug. 1.1.toen zij met groot gevaar voor eigen leven dat van drie personen heeft gered; H. Morel, aldaar, wegens het met levens gevaar redden van een bewusteloozen man uit een brandend perceel op 26 Aug. 1.1.J. A. Westenborg, aldaarwegens hetzelfde van twee drenkelingen op 19 Juli en 13 Aug. 1.1.; H. Pegman, te Ede wegens hetzelfde van eene drenkelinge uit eene diepe gracht op 6 Aug. 1.1. A. Kramerte Assen, wegens hetzelfde van een kind uit het Noord-Willemskanaal op 8 Juli 1.1.; den milicien P. H. Willers, wegens moed en menschlievendheid op 6 September 1.1, toen hij met levensgevaar eene drenkelinge redde uit eene stadsgracht te Delft en ook zijn kameraad Steeneveld die vóór hem te vergeefs de redding had beproefd opdook en aan wal brachtden milicien M. Mok wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling uit de Singelgracht te Amsterdam op 13 Aug. 1.1. Bij kon. besluit van den 28 is bepaald, dat te Akkrum gemeente Utingeradeel een postkantoor zal worden gevestigd. Den 28 is te Winkel tot lid van den raad ver kozen de beer Pieter Slooves Kz. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 29 be sloten tot het aangaan eeoer 4°/0 geldleening van 300.000 voor buitengewone openbare werken. .Te 'sGravenhage heeft zich den 29 de commis- sipriw in enecten S., firma S. Cie.verwijderd met achterlating vau een niet onbelangrijk tekort. Het bestuur vajg het waterschap Geestmerambacht, Oosterdijk en Molengeersen heeft den 29 op voordracht van het dagelijkse!) bestuur besloten tot het benoemen eener commissie, welke met een deskundige in overleg zal treden om een onderzoek intestellen naar de mo gelijkheid en uitvoerbaarheid van het tot stand brengen eener duinwaterleiding, om den boezem van den polder te voorzien van zoet water, eene verbetering, die aan de veehouders en talrijke groentenbouwers in het Am bacht zeer welkom zou zijn. Tot lid van het dagelijksch bestuur van het Wa terschap Geestmerambacht, Oosterdijk en Molengeersen is den 29 in de plaats van het aftredend bestuurslid den heer A. van Twuijver Mz. te Zuidscharwoude gekozen de heer A. Eecen Pz. te Oudkarspelterwijl tot hoofdingelanden van datzelfde waterschap zijn her kozen de heeren C. de Moorvoor de banne War- menhuizen, en J. Weel, voor de banne Haringcarspel. De heer E. Bohn te Haarlem dezer dagen ver kozen tot lid van den raad in welk college hij nog geen zitting had genomen heeft den 30 berichtdat hij als zoodanig bedankte. Het is meer dan waarschijnlijk, dat dit bedanken in verband staat met het strooibiljet, gedrukt op zijne drukkerij waarvan in het extra-num mer melding werd gemaakt. dwongt, om vriendelijk en liefdevol jegens Clara te zijn, maar dat gij u daartoe dwongtdit bleek uit ieder uwer woorden. De herinnering aan Bertha stond tus schen u en uwe zuster dat gevoelde Clara maar al te goed en zij heeft daarover heete tranen geschreid. Moet die herinnering ook weder de liefde vergiftigen die Clara's hart vervult? Is Bertha's laatste brief geen vermaning voor u Bertha's innigste wensch is geweest, om u den verloren levensvrede terugtegeven daarom heeft zij met inspanning harer laatste krachten gesmeekt wilt gij dien wensch onvervuld laten Neenwaarde vriend dat moogt gij nietIk vorder van uin Ber tha's naamin den naam uwer dierbare overleden moeder dat gij opstaat uit uwe verlammende smart uit uwe onnatuurlijke levenszatheid om uwe plichten te vervullen Gij zijt die zelfoverwinning aan Clara schuldig Ik zal niet ophouden u te vermanen, totdat gij mij belooftdat do dag van heden een keerpunt in uw leven zal zjjn dat gij u niet verder onttrekken zult aan uwe plicht, om voor Clara te leven. Bertha met mij eischt dit van u door mijnen mond Met hoog blozende wangenmet schitterende oogen had Elise gesproken. Hare woorden waren niet ver- geefsch geweest. Wangen stond op bij vatte weder hare hand en met bevende stem zeide hij „Gij hebt harde woorden gesproken maar ik dank u 1 Gij hebt mij uit een zwaren droom gewekt en het bewustzijn mjjner plicht in mij doen ontwaken ik be loof u ik zal die vervullen EINDE. In den nacht van den 29 op den 30 heeft men zich door het uitsnijden eener ruit toegang verschaft tot de hulpstation van den spoorweg te Purmerend en den stationschef zijn gouden horloge en eenig geld ont stolen. De dader is nog onbekend gebleven. Nu de verkiezing van een nieuwen president van de Vereenigde Staten veler belangstelling wektnemen wij de volgende vertaling op van eene rede, door Kol. Ingersoll eenige jaren geleden gehouden ter aanbe veling van de candidatuur van James G. Blaine, die zich ook nu weder candidaat stelt Mijnheer de PresidentDames en Heeren „De Republikeinen van de Vereen. Staten verlangen als hun hoofd in den grooten strijd van 1876 een man van rechtschapenheid een man van verstand, een man van welbekende eD bewezen politieke inzichten. Zij willen een staatsman zij willen een hervormer na zoowel als vóór de verkiezing. Zij willen een staatsman in den hoogsten breedsten en besten zin een man vol fleren zedelijken moed. Zij vragen een man bekend met publieke zaken met de behoeften van het volk met alles niet alleen wat voor het heden vereischt wordtmaar met de vereischten voor de toekomst. Zij vragen een man ontwikkeld genoeg om de betrek kingen van dit gouvernement tot de andere volkeren der aarde te begrijpen. Zij vragen een man wel be dreven in de machtenplichten en voorrechten van ieder departement von dit gouvernement zoowel in het bizonder als met betrekking tot het algemeen. Zij vragen een man die de finantieele eer van de Vereen. Staten heilig zal bewaren iemand die genoeg weet om te begrijpen dat de nationale schuld betaald moet wor den uit den voorspoed van het volk iemand die ver stand genoeg heeft om te begrijpen, dat al de finantieele theoriën ter wereld geen enkelen dollar kunnen vrij maken iemand die weet dat het volk der Vereen. Staten de vlijt heeft om het geld te maken en eerge voel genoeg om het te betalen zoo snel als zij het kunnen maken. De Republikeinen van de Vereen. Staten hebben een man noodig, die weet, dat voorspoed en herleving, wanneer zij ontstaan tezamen moeten ontstaan.; dat wanneer zij komen het moet zijn haud in hand door de goeden oogstvelden hand in hand door de snor rende spinnewielen; hand in hand door de open deuren der smeJterijen hand in hand door de schoorsteenen gevuld met gloeiende vlammen begroet en gegrepen hij de tailooze zonen van den arbeid. Dit geld moet uit de aarde gegraven worden. Het kan niet gemaakt worden door besluiten te nemen in een staatkundige conventie. De Republikeinen der Vereen. Staten verlangen een man, die weet dat dit gouvernement ieder burger be hoort te beschermen zoowel te huis als daarbuiten die weet dat een gouvernement, dat zijn verdediger' niet wil verdedigen zijn beschermers niet wil bescher8 men, een ontsiering is van de wereldkaart. Zij vragen een man die gelooft in de eeuwige schei ding van kerk en school. Zij vragen een man wiens Btaatkundige naam vlekkeloos is als een ster maar zij verlangen niet dat hun candidaat heeft een certificaat van goed zedelijk karakter geteekend bij een Congres van Geconfedereerden. De man die in volle en af geronde maatal deze schitterende hoedanigheden in zich vereenigt is de tegenwoordige groote en ridderlijke leider van de Republikeinsche partij James G. Blaine. Ons land bekroond met de uitgestrekte en verwon derlijke werken van zijn eerste eeuwwil een man het verleden waardig en die in zijn toekomst kan le zen wil een man, die stoutmoedigheid van geest heeft; wil een man, die het grootsche samenstel is van hart geweten en brein onder zijn vlag. Zulk een man is James G. Blaine. Voor den Republikeinschen strijder, door zoo'n man aangevoerd is nederlaag onmogelijk. Dit is een grootsch jaar een jaar vol van herin neringen aan de Revolutie vol van de trotsche en teedere herinneringen van de geheiligde overleveringen der vrijheid een jaarwaarin de zonen der vrijheid zullen drinken van de fontein der geestdrifteen jaar waarin het volk roept om een man die in het Congres bewaard heeftwat onze soldaten wonnen op het veld; een jaar waarin zij roepen om den man die de tong des lasters gerukt heeft uit de keel van het verraad om den man die het masker van „Democratie" gerukt heeft van het afschuwelijk gelaat van het op roer om dezen man die gelijk een athleet op intel lectueel gebiedgestaan heeft in het strijdperk der debatten, ieder heeft uitgedaagd om tegen hem te wor stelen en die toch nog geen nederlaag gekend heeft. Als een gewapend kampvechter, als een gehelmd rid der liep James G. Blaine door de hallen van het Amerikaansch Congres en wierp zijn glinsterende lans vol en eerlijk tegen de metalen voorhoofden van de onteerders zijns vaderlands en de lasteraars zijner eer. Indien de Republikeinsche partij thans dezen ridder lijken aanvoerder verlaat, dan handelt zij als een leger, dat zijn generaal op het slagveld aan de genade der vijanden overgeeft. James G. Blaine is thans en is vóór jaren de drager geweest van den geheiligden standaard der Republi keinsche partij. Ik noem dien standaard geheiligd, omdat géén menschelijk wezen onder zijn plooien kan staan zonder vrij te worden en te blijven. Heeren leden van de Conventiein den naam van de groote Republiek de eenige Republiekdie ooit op deze aarde heeft bestaan in den naam al harer verdedigers en steunpilaren in den naam al harer soldaten op het slagveld gesneuveld en in den naam van hen die stierven in den doodelijken klauw van den honger te Andersonville en Libbybenoeme Illinois dat het lijden dier soldaten nog zoo levendig zich herinnertbenoeme de Staat Illinois voor den eerst- volgenden President van dit land, dien Prins der Par lementairen, dien aanvoerder der aanvoerders Jame G. Blaine.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2