Vervolg der zitting van den Gemeenteraad van 29 October 1884. iüavïa- cu ücarsbtmfeUn eerst vernemenwanneer zij reeds weder vertrokken is. Veertien jaren zijn heengevloden sedert den noot- lottigen dagdat deze vrouw kort te voren nog al vermogend genoodzaakt was het rijtuig en den arm aan te nemen van een amerikaanschen dentistom de Tuileriën te ontvluchtendie zij nooit weder zou aanschouwen. Veertien jaren En volmaakte onver schilligheid is de eenig mogelijke vorm van wellevend heid ten opzichte eener vrouw, die door de geschiedenis altijd zal worden voorgesteld als de hoofdoorzaak onzer rampen. Veertien jaren Hoevele gebeurtenissen zijn in dat verloopen tijdstip een minuut in de eeuwig heid niet voorgevallen Keizerin Eugénie zag haar troon instorten hare familie verbannen zij had den dood te beweenen van haren gemaal en nog meer dien van haar eenigen zoon die in verre streken een roemloozen dood vond. Vergetelheid trad in de plaats van huldebetoon en vleierij en wanneer zij thans te rugkomt in de hoofdstad welke zij vroeger door haar prachtvettoon en schoonheid verblindde, ziet niemand naar baar om. Treffend bewijs der vergankelijkheid van al het ondermaansche Een Duitseher te Brooklyn (Nieuw-York) meet het gelukt zijn, petroleum en andere oliën in volkomen drogen staat te brengen zoodat ze gemakkelijk goed koop en zonder gevaar vervoerd kunnen worden. Door deze nieuwe vinding worden ook de waardelooze ont- brandbare deelen uit de olie verwijderd en de vaste petroleum kan, naar men zegt onmiddelijk in lampen gebrand en ook tot het maken van kaarsen gebruikt worden. In de stembus te Hoorn isnaar men zegtmet het gemeentezegel van West woud gevonden een stem biljet waarop het volgende geschreven stond De Jong te stemmen gaat toch niet. Van Berckelmaar het baat toch niet. Van Lohman Neen dat wil ik niet. 't Verstandigst is ik stem maar niet Want wil een predikant behandlen ons als nieten. Zeer wel maar laten wij dan stemmen ook als nieten. Een professor in Connecticut heeftvolgens hot Britsch Trade Journal een der ernstigste handelstijd schriften een draagbaren lijfverwarraer uitgevonden. Een klein toestelletje, bestaande uit een koperen stoom- keteltjewaaronder een lampje is geheel besloten in een trommel van nickel en daarin op de wijze van een kompas opgehangen zoodat het in elke stand van de doos verticaal blijft. De geheele toestel kan in den zak geborgen worden. Wanneer de lamp is aangesto ken en het water verwarmd isstroomt bet door een elastische slang, die om "de beenen, de enkels en langs den rug gelegd is, terug naar het keteltje. Het lichaam wordt hierdoor zelfs bij het koudste weder warm ge houden. Mocht de stoomspanning te sterk worden dan ontsnapt de stoom door een veiligheidsklepje ach ter den nek weg. Keurig en fijn bewerkte toestellen zijn meer bepaald voor de dames bestemd wier klee ding tegenwoordig uitstt kende gelegenheden geeft om zulk een verwarmer te verbergen. De lampjes zijn ingericht voor 8 a 10 uur branden. De heer J. Gr. Sennett, leeraar aan de rijks hoo- gere burgerschool alhier is door den min. van binnenl. zaken den 30 benoemd tot lid der commissie voor de in November en December te houden examens voor middelbaar onderwijs voor de engelsche taal. In den nacht van Maandag op Dinsdag 11., is in de Buiten-societeit in den Stadshout alhier, ingebroken, een flesch jenever opgedronken en een flesch citroen- bitter medegenomen. Mejuffrouw M. Balk onlangs alhier overleden heeft vermaakt aan de diaconie der Ned. Herv. ge meente, alhier, /'1000,aan de Protestantsche Vrou wenvereniging ƒ300,beiden vrij van successie-rechten. Daar het bericht in ons vorig nummer niet vol ledig was nemen wij onderstaand nogmaals op Van de 2674 ingeleverde stembilletten voor de ver kiezing van twee leden der Staten-Generaal waren 11 van onwaarde. Op den heer mr. W. van der Kaay werden uitgebracht 1568 den heer mr. J. L. de Bruyn Kops 1167, den heer W. Bos 788, den heer mr. J. A. N. Travaglino 755, den heer jhr. mr. W. H. de Beaufort 410, den heer mr. M. A. de Savornin Lohman 293, den heer mr. B. J. Linteloo baron de Geer van Jut- phaas 277, zoodat de heer mr. W. van der Kaay is gekozen en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. J. L. de Bruyn Kops en W. Bos. Deze is bepaald op den 11 November. Voorts waren o.a. op de heeren jhr. mr. P. van Foreest 21 C. E. Perk 13 en mr. H. A. M. van Berckel 6 stemmen uitgebracht. Is 't het voorrecht van goeden wijn geen krans te behoeven dan wordt daardoor de taak zooveel te lichter gemaakt voor onzen verslaggever van het con cert, waarop de Amsterdamsche Orchestvereeniging, jongstleden vrijdagavond. Alkmaars belangstellenden heeft onthaald, Missehien is zelfs de kortste vermel ding de beste lof. „Een artistiek en zonder popu lariteit te bejagen nochtans ter voldoening aan uit- „eenloopenden smaak vastgesfeld programmaonder „leiding van een artistiek directeur door ware artisten „uitgevoerd'' zal wel de indruk van alle bevoegden zyn geweest. Kleur en gloed lagen over alleB. Eenheid ontbrak nergens. Zelfs zou men kunnen zeggen, dat de directeur in zijn orkest opgingen het orkest in zijn directeur. Iets dergelijks geldt van solisten en bege leiders 'tgeen nog méér kon worden opgemerkt dan het programma minderingewijden misschien zou hebben doen vermoeden wijl met name het laatste nummer gelegenheid aanbood om nog andere als de aangekon digde obligaten ten gehoore te brengen. Op bijzon derheden met lof te verwijzen zou bedenkelijk wezen omdat daarbij licht een of ander kon worden verzwe gen dat dien evenzeer verdiende. Te hopen is dat de ger'nge opkomst den heer Wedemeijer niet moge af- chrikken van herhaling der poging om met zulk eens gezelschap, onzer stad een genot te bereiden dat tevens iets hoogers is. 't Kan namelijk wezen dat de laatste dag der tiende maand velen te vroeg voorkwam voor den aanvang der fijnere wintergenietingen. Vrijdag opende de Afdeeling „Alkmaar" van den Nederlandschen Protestantenbond de reeks harer lezin gen. Na een kort en krachtig woord van den voor zitter den heer Geel trad de heer H. C. Lohr van Rotterdam op. Zich aansluitende aan het groote feit, waaraan de dag herinnerde sprak hij over Luther. Na in korte trekken de belangrijkste jaren uit's hervormers leven geschetst te hebben, vroeg hij naar de eigen lijke kern der hervorming. Als zoodanig noemde hij: de vernietiging der kerk: de vernietiging van dat aanmatigend lichaam dat zich voor draagster der waarheid, voor heilsinrichting, voor uitdeelster der toe komstige zaligheid houdt. Dit wenscht de eene Luther. Moge de weten schap ons moed geven waar hetin het leven al vaak o zoo donker is 1 Hier eene nog altijd krachtige roomsche kerk daar zich noemende protestantsche doch in waarheid ook roomsche kerkgenootschappen ginds: ongeloof, lauwheid en onverschilligheid. Ja, wel is het nog donker. Niet versaagd echter: Ge steund op mannen als Luther, uit hunne beschaving worde geputen als zij gearbeid Maandagden 10 November a s., zal in de Kapelkerk alhier een orgelconcert worden gegeven door den heer F. de Boer oud-kweekeline van het blinden-instituut te Amsterdam. Talrijke bewijzen van groote ingenomenheid met zijn spel we en ons ter inzage verstrekt. Zijn vroegere leermeester ge tuigt er o. a. van dat het degel jkeenvoudig en waar en niet besmet met onkerkelijke ontsie ring is. In den Helder, Twisk en Nieuwe Niedorp vond hij o. m. algemeeneu bijval. "Wij twijfelen dan ook niet, of het door bem alhier (e geven concert, waarvan het programma ook eenige nummers van den concertgever zeiven bevat zal algemeene belangstelling ondervinden te meer daar de lage toegangsprijs van 25 ets. binnen veler bereik ligt. Nadat met 13 stemmen tegen 1 stem van den heer J. C. Koorn (die wel voor eene drinkwaterleiding was, maar de aangegeven voorwaarden voor de gemeente te kostbaar en de waarborgen niet voldoende achtte) in beginsel besloten was tot het verlee- nen van concessie aan de heeren D. de Leeuw te Amsterdam en P. Langeveld te Hardingsveld tot het maken en exploitee- ren eener drinkwaterleiding binnen de gemeente Alkmaar op de bij het rapport aangegeven grondslagen, werd tot de arti- kelsgewijze behandeling der voorwaarden overgegaan. In art. 2 werd bepaalddat met het leggen der pijpen niet mocht worden aangevangendan nadat door Burg. en Weth. goedgekeurd zijn de voorwaardenwaaronder de eigendommen of het gebruik van grondenaan derden toebehoorendevoor de waterleiding benoodigddoor concessionarissen voor den tijd van 100 achtereenvolgende jaren zijn verkregen. Bij art. 4inhoudende het tariefwerden langdurige be raadslagingen gevoerd. Vermindering van het tarief, volgens eenige leden onmogelijk,'hls den grondslag uitmakende van alle gevoerde onderhandelingen, werd door sommige leden wensche- lijk geachtterwijl door andere leden eene vrijstelling verlangd werd voor meiden-, mangel- en zolderkamertjes en kamertjes beneden een bepaalden inhoud. Nadat besloten was, laatst genoemde vrijstelling niet op te nemenkwamen de 2 vol gende voorstellen in stemming 1. dat van den heer J. C. Koorn om het tarief te laten luiden als volgt 1 kamer 3 2 kamers fi 3 h 9 4 18 5 e n 21 6 hm 24 Dit voorstel werd verworpen met 13 stemmen tegen 1 van den voorsteller. 2. dat van den heer Bosman om het tarief te laten luiden als volgt 1 kamer f 6 2 kamers 9 3 HM 12 4 n 15 5 20 6 hm 24 Dit voorstel werd verworpen met 5 tegen 9 stemmen Vóór stemden de heeren Bosman, H. J. Bruinvis, Goede, J. C. Koorn en Preijer. Omtrent tuin- of straatbesproeiing werd bepaalddat voor een afzonderlijke inrichting tot dat doel t 7 per jaar moet worden betaald. Ook werd op voorstel van den heer Preijer aangenomen, dat met veehouders afzonderlijke overeenkomsten voor waterverbruik kunnen worden aaDgegaan onder goedkeu ring van Burg. en Weth. Bij art. 14 luidende: De gemeente Alkmaar verbindt zich, om gedurende vijf jarenaanvangende met den dagwaarop de wa terleiding voor het algemeen gebruik wordt opengesteldaan de concessionarissen of liume rechtverkrijgenden te vergoeden zoodanige som als het watergebruik in de gemeenten Alkmaar en Bergen zal blijken per jaar minder bruto opgebracht te hebben dan f 14000. In geval de bruto opbrengst in deze vijf of volgende jaren meer dan t 18000 'sjaars bedraagtgeniet de gemeente van het meer dere 20°/0. Deze bruto opbrengst wordt volgens de te nummeren contracten nagegaan door Burg. en Weth. or hun gemachtigde De heeren JC. Koorn en H. J. Bruinvis achtten deze som van f 14000 voor de gemeente te hoog: eerstgenoemde stelde voor 14000 in 10000 te veranderen welk voorstel met 2 stemmen van de heeren J. C. Koorn en H. J. Bruinvis, tegen 12 verworpen werd. Ten slotte werd het besluit met algemeene stemmen vastgesteld. Bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1885 wer den de volgende besluiten genomen. De post kosten van licht en brandstoffen in het stadhuis werd in verband met den goedkooperen prijs van den turf van /650 tot 625 verminderd. De post uitkeering aan het rijk van het aandeel in de kwade posten werd van f 4800 tot f 6000 verhoogd in verband met het steeds klimmende cijfer van die uitkeeringop de dienst 1884 was f 3800 geraamd het aandeel bedraagt echter t 5375,90%. De vernieuwing van de beide zijgevels en de luifel van het Waaggebouw zal in het openbaar aanbesteed worden. Omtrent het in orde brengen van het speelwerk van het trompetlertje in het Waaggebouw kan een nader voorstel van Burg. en Weth. verwacht worden. De stads-horlogemaker zal schriftelijk ernstig worden aan gespoord tot nauwgezette plichtsbetrachtingonder kennisge ving datwanneer hij op nieuw tot gegronde klachten aan leiding geeft, hij definitief zal worden ontslagen. Burg. en Weth. verklaarden zich bereid in dat geval daartoe een voor stel in te dienen. Een voorstel, om aan het door demping zeer verbreede Baan- pad den naam te geven van Overdiestraatomdat men hier reeds heeft BaangrachtBaanstraat en Gedempte Baansloot werd verworpen met 6 tegen 8 stemmen. Vóór stemden de heeren A. P. de Lange, H. J. Bruinvis, Goede, C. W. BruinvisPreijer en Buchner. De beplanting der Molenkluft bij het Schermerhek vond bij sommige leden bezwaarzij werd onnoodig geachtin stem ming gebracht, staakten de stemmen: 7 vóór en 7 van de heeren H. J. Bruinvis T. L. Koorn, Kraakman, J. C. Koorn, Preijer, Helling en Vonk tegen. De beslissing alzoo aange houden. De som, aangevraagd voor ijzeren hekjes om de bloemper ken groot f 300werd niet toegestaan met 6 tegen 8 stem men. Vóór stemden de heeren Bosman, A P. de Lange, C.W. Bruinvis, Buehner Vonk en de Voorzitter. Over het voorstel, om in het plantsoen bij het Groot-Nieuw- land een afsluiting te stellen met puntdraad en paaltjes, staak ten de stemmen, zoodat de beslissing aangehouden werd. Vóór stemden de heeren A. P. de Lange, H. J. Bruinvis, Goede C. W. Bruinvis, Buehner, Vonk en de Voorzitter. De voorgedragen herstellingen aan de Rootorens en Willems brug, aan de Verlaatjes en de brug over de Oudegracht bij het siads-erf, samen geraamd op t 1900, werden overeenkomstig het voorstel der commissie van bijstand niet toegestaan op grond dat zij wel uitgesteld konden wordenverder werd uit gesteld de herstelling van het metselwerk bij de brug over het Geestwater bij de Lamorale Sluis, geraamd op f 280. Daaren tegen werd f 190 uitgetrokken voor vernieuwing der leuning van de jaagbrug over de Vestsloot bij het Heiligland. Op voorstel van Burg. en Weth. werd uitgesteld de herstelling der brug over de Oudegracht bij de Brillensteeggeraamd op f 1616,en dat bedrag toegestaan voor het vernieuwen der vier sluisdeurenmet kosten van droogmaken enz., aan de Zes Wielen, daar die sedert een paar jaren uitgestelde ver nieuwing inmiddels dringend noodzakelijk is geworden. Op voorstel van de commissie van bijstand werden de vrij gevallen uitgaven op den post bruggenop den post diep- en schoonhouden van grachten tot een bedrag van f 1657,20 uit getrokken voor uitdieping van bet Luttik-Oudorpde Voor- en Zijdam Kaarsenmakersgrackt en Mient tot aan de Stee- nenbrug. Burg. en Weth. zullen in voldoening aan des raads ver langen, binnen kort een rapport indienen nopens de kosten van het veranderen der Rootorens- en Willemsbruggen in ophaal bruggen. De uitgesproken wensch om branding der straatverlichting regelblussehing op last bij heldere manesehijn uitzondering te doen zijn, gaf tot eene gedachtenwisseling aanleiding. Eenige hieromtrent verlangde opgaven zullen nader verstrekt worden. Aan den leeraar aan de burgeravondschool P. C. Bakker zal eene vergoeding voor de meerdere door hem gegeven les uren uitbetaald worden, zoolang de herziening der jaarwedden van de leeraren aan die inrichting in verband met hel tegen woordig aantal lesuren niet plaats heeft gehad. Omtrent die herziening zullen Burg. en Weth. nader eene voordracht in dienen. De post van ontvang marktgelden werd met 1000 verhoogd. Ten slotte werd de begrooting in ontvang en uitgaaf vast gesteld op 260298,30. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 Oct. Cornelis Esbach en Maartje de Moor. Jacob Bruin en Cornelia Adriana Douwes. Harmen van der Pol en Hendrikjen Klapmeyer. Evert Bleeker te Oude Niedorp, en Antje Admiraal, wed. Jan Dekker,alhier. Arnoldus Kenens alhier en Alida Petronella Schu bert.te Amsterdam. Andries Zeegers en Janke Gorter beiden te Hoorn laatstgen. onl. alhier. GETROUWD. 30 Oct. Hermanus Storm en Margje Meiboomwed. Eolkert Breitsma. GEBOREN. 28 Oct. Jan, Z. van Gerrit Kuyper en Geertje Terhaak. 29 h CornelisZ. van Johannes Erederik Plas en Helena Geertruida Eransen. Abraham, Z. van Joseph Trij- betz en Marianne Bonn. 30 m Johanna Cornelia Maria, D. van Martinus Knuist en Maria Catharina Hendrina Dekker. Jacobus, Z. van Gerhard Doesckot en Johanna Kramer. 31 Anna Wilhelmina, van Arie Dekker en Maartje Koster. Aaltje, D. van Cornelis Admiraal en Ma- rijtje Kleymeer. OVERLEDEN. 29 Oct. Gerardus Johannes, Z. van Jan Brakenhoff en Adje Kraakman10 w. 1 Nov. Abraham, Z. van Joseph Trijbetz en Marianne Bonn, 2 d. Alkmaar 31 Oct. Kleine Kaas f 38,50, Commissie f 36 Middelbare f 36, aangevoerd 566 stapels, wegende 136595 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4940 mudden. Tarwe t 7 a 7,50, Rogge f 6,25 a 6,75Gerst f 4,50 a 5dito chev. /6a 6,60, Haver 3,25 a 4,75, Paardenboonen ƒ6,10 a 6,50, Bruine dito 9 a 10, Citroen dito f 11,50 a 12, Duiven dito 6,75, Witte dito 13,25, Kanariezaad /7a 9,25, rood Mosterdzaad f 13 a 16, Karweizaad f 17,75, blauw Maanzaad 11 a 11,25, erwten: Groene 11 a 14, Grauwe 12 a 14, Vale f 10 a 13. 1 Nov. 2 Paarden 95 a 150, 2 Koeien en Ossen f 180, 22 nucht. kalveren 7 a 26, 18 Schapen 18 a 25, 16 ma gere Varkens 12 a 16, 122 Biggen 5 a 7, 9 Bokken en Geiten 4 a 10, Boter per kop 0,82% a 0,90. Amsterdam 31 Oct. Aardappelen. Katwijker zand 1,30 a 2,80, Hillegommer dito f 1,50 a 4,30, Eriesche Jammen 1,50 a 1,70, dito Engelsche 1 a 1,20, Zeeuwsche Spuische Jam men 1,75 a 2,30, dito blauwe f 1,75 a 1,90, dito Pooters f 0,65 a 1dito Elakkeesche 1,70 a 1,80 dito Champions f 1 IJpolders 1,40 a 1,60, Geldersche Thomassen f 2,50 a 3. Raapkoeken f 90 a 95Lijnkoeken f 9,50 a 12,50. Peterolie iets vaster, loco 9,37%, lossend 9,37%, Nov. Dec. 9,37% Jan.—Mrt. f 9,50 entr. In cons. 10,75. Delft 30 Oct. Aangevoerd 689 achtste en 102 zestiende vaten Boter. Per kwartvat 68 a 80, per pond 1,70 a 2, wegende 14800 P. Enkhuizen 30 Oct. Kleine kaas 36, aangevoerd 23 sta pels, Karweizaad f 17 a 17,62%, Nieuw Mosterdzaad f 14 a 17,50 Maanzaad 12, Haver 3,25 a 3,75, Gerst 4,50 a 5, Vale erwten, 9 a 11, Grauwe 11 a 13, Bruine boonen 9 a 10Paarden dito f 5,50 a 6. Edam 30 Oct. Aangevoerd 246 stukken boter f 1,45 a 1,54 per P., Kipeieren /7a 7,50 per 100. Hoorn 30 Oct. Kleine Kaas 38,50 hoogste prijsCom missie 34, Middelbare f 34, aangevoerd 290 stapels, we gende 79519 P. 31 Oct. Aangevoerd 1 Koe 190, 1 Vaars f 120, 5 nucht. Kalveren 17 a 24, 752 Schapen 25 a 3913 Varkens 0,44 a 0,50 per P., 8 Biggen 5 a 8, 65 Kippen f 0,60 a 2 per stuk. 1 Nov. Tarwe /8a 8,50 Gerst f 5 a 6Haver 3,50 a 4,50, Erwten: Witte 7 a 8, Groene 10 a 12, Grauwe 10 a 12, Grauwe 9 a 11, Vale 8 a 10 Bruine boo nen 10 a 12, 22 Paarden 50 a 225 12 Schapen f 25 a 30; 15 Lammeren 16 a 22, 7 Kalveren 14 a 2513

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 6