Van de 16 den 30 en 31 Oct. en den 1 te Am* sterdam geëxamineerden zijn 6 als onderwijzeres toege laten, te weten mej. C. W. J. StumpffE. van Hee- terenP. M. van Gorkum M. A. Jochems M. M. Beckering en E. Jansen allen te Amsterdam. Den 31 is te Middelburg aanbesteed het op diepte houden van de buitenhaven van het Kanaal door Walcheren te Vlissingen, geraamd op f 236.000. Laag ste inschrijver was de heer M. C. de Jong te Sliedrecht voor f 136.800. De gemeente-begrooting te Amsterdam voor 1885, aan de behandeling waarvan 5 zittingen gewijd waren, is den 31 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot 7.776.013.39^ gewoon en f 5.223.000 buitengewoon. Het voorstel tot het sluiten eener leening van ƒ6.500.000 ter voorziening in verschillende buitengewone uitgaven werd aangenomen op genoemde begrooting is een be drag van f 2.220.000 gedekt door uit die leening te vinden gelden. De bemanning van bet verbrande stoomschip Maasdam is den 1 met het stoomschip Schiedam van Nieuw-York naar Amsterdam vertrokken. Het stoom schip Rhein kwam den 31 te Nieuw-York met de reizigers en de bemanning van dat verbrande stoomschip aan. De gezagvoerder van dat schip verhaaldedat het in brand geraakte, doordien een matroos naar het lek in een petroleumketel zocht, waartoe hij eene ont stoken lamp bij den ketel plaatste, ten gevolge waarvan eene ontploffing plaats vond en brand ontstond. Alles werd vruchteloos in het werk gesteld om den brand te blusschen. De booten werden te 4 uur in den ach termiddag over boord gezetwaarin zich allen begaven. Zij bleven bij het brandende schip tot 9 uren des avonds van den 24toen zij door het stoomschip Rhein opgemerkt en aan boord genomen werden. Niemand had eenig letsel bekomenmaar van de bleederen was niets geborgen. De mannen en vrouwen moesten aan touwen en de kinderen in korven aan boord van de Rhein geheschen werden. Alle waren zeer uitgeput. Den 1 is te Utrecht overleden de heer mr. J. A. Fruin hoogleeraar aan de rijks hoogeschocl aldaar. Hoewel ongesteld had hij den 28 nog aan de stem ming deel genomen, Op de St. Hubert beestenmarkt te Gorinchem waren den 1 4000 a 5000 stuks vee aangevoerd. De handel was niet levendig, bij matige prijzen. Kalfkoeien 170 a 300 melkkoeien 160 a 225. In den nacht van dm 1 op den 2 is te 's Gra- venhage brand ontstaan in het papiermagazijn der koninglijke steendrukkerij aau de Laan die door de politie gebluscht werd. De schade aan papier en ge reedschappen moet nog al aanzienlijk zijn. Den 2 is het paleis van wijlen den prins van Oranje gesloten en het nog in dienst zijnde personeel voor goed ontslagen. Den 2 deed de heer Kutsch Lojenga zijne intrede als predikant bij de herv. gemeente te Enkhuizen na des morgens bevestigd te zijn door den consulent, den heer dr. A. G. Boon predikant aldaar. Den 3 heeft de heer C. J. M. Jongkindt Coninck het directeurschap der rijks landbouwschool na zijne ziekte weder aanvaard. De leerlingen van die school en van de hoogere burgerschool brachten hem en den heer Andrae die het directeurschap zoo lang heeft waarge nomen eene serenade. De bekende uitspanningsplaats Het Kalfje aan den Amstel met het daarbij behoorende land, groot 5 bunders en 18 roeden is den 3 verkocht voor 38145 zonder de kosten. De heer Nobellid der ontbonden le Kamer voor Gelderland beeft verzochtbij de verkiezing van leden voor die Kamer niet weder in aanmerking te komen. Benoemd tot pastoor te Edam de heer Sw ldens te Hellevoetsluis. Mej. G. van der Veen onderwijzeres te Zijpe is benoemd tot onderwijzeres te Purmerend. drukken. Hare rechter hand viel driemaal met een klinken den slag nu eens op de rechter dan op de linker wang ne der van het arme kind dat luid schreiend in een hoek der kamer vluchtte. De kleine brunette achtte het bedenkelijk om nog langer getuige te zijn van dit voor haar weinig goeds belovende tooneel en sloop zoo stil mogelijk de deur uit. Moeder Meubring donderde voortzonder zich te laten verteederen door het Bnikken harer dochter. „Dergelijke dingen duld ik in mijn huis niet. Het is een fatsoenlijk huis en gedurende de vijf jaren sedert den dood van mijnen man bestuur ik het naar behooren. Dat weet iedereen. En nu zou zoo'n brood schrijvertjedie armzalige kwajongendie voor een beetje is ingekwartierd bij den kleêrenmaker hierboven, wien ik uit medelijden het verhuren van dat dakka mertje toestond de huur heeft hij trouwens nog niet eens ten volle voldaan zulk eene ellendige vlieringratzoo'n dakkamerridder zou zich tot mijne dochter opheffenzou zich met hoop vleien zou brie ven verwachteno, 't is om razend te worden!" „Ik weet toch van niets moeder 1" jammerde Elvira en droogde met haren zakdoek de tranen af, die over vloedig langs hare gloeiende wangen stroomden. „Weet gij van niets? Gij zijt hem toch op de trap tegengekomen en zelfs meer dan eens of is dit soms ook niet waar „Dat kan ik toch niet helpen mama." „En hebt gij hem aangezien „Steekt daar dan kwaad in „Kwaad? Domme gans! Wanneer men als jong meisje een jongenman aankijkt is dit reeds eene vol doende uitnoodiging voor hem om verder te gaan. Ik weet precies hoe dit gaat. Ik ben ook meisje ge weest. 't Komt er maar op aan hoe men een man aanziet. Gij hebt hem zonder twijfel te dikwijlste lang en te lief aangezien." „Mama!" kreet Elvira, opnieuw in tranen uitbarstende. „Misschien hebt gij nog wel met hem gesproken ook?" ging de moeder voortwier toorn niet zoo spoedig be.'aarde. De Groninger Zwemclub keert over 1884 een dividend van 8°/0 aan de aandeelhouders uit. Benoemd tot onderwijzer te Zijpe, aan het Zand, J. Masdorp te Medemblik. Aangenomen naar Maassluis door den heer J.Vonk, predikant bij de christ. geref. gemeente te Hoorn. Aan het personeel in dienst bij de West-Frie- sehe Stoomtram tusschen Hoorn en Enkhuizen is aan gezegd dat met 1 December a.s. de dienst gestaakt wordt. De brandkastdie bestemd is voor bewaarplaats van den kostbaren beker van Maximiliaan van Bourgon- dië behoorende aan de gemeente Veere is verzekerd voor vuur-, val- en braakproef en versierd met een door den heer den Hollander gestoken kopstuk ver- toonende de wapens van Yeere van Maximiliaan van Bourgondië en van Egmontgraaf van Buuren. Zij is hoog 1.35 eldiep 57 duim geheel van ijzer en staal in hedenda8gschen stijl vervaardigd en wordt gedragen door vier leeuwenklauwen. Bij opening van de van verschillende geheime sluitingen voorziene hoofddeur wordt eene tweede kastgeheel uit spiegelglas ver vaardigd zichtbaar waarin de beker zal staan. De deur is voorzien van een prachtig slot en van eene hulde aan minister Heemskerk en den burgemeester van Veere, voor het vertrouwengeschonken aan den fabriekant, den heer L. Vogel te Middelburg. De manschappen der Nisero hebben aan de heeren Hudig en Blokhuyzen te Amsterdam en Rotterdam hunnen dank betuigd voor de door hunne tusschenkomst ontvangen milddadige bijdragen van de Nederlanders en voor het ondersteuningsfonds voor hunue familiën, gedurende hunne gevangenschap op Sumatra. Te Kolhorn wordt in den loop van dezen winter berbalingsonderwijs gegeven aan jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar. Hoewel deze lessen geheel kosteloos zijn, meldden zich hiervoor slechts 6 personen aan niet tegenstaande dit gering getalis de cursus doorgegaan. Terzelfde plaatse wordt ook zangonderwijs verstrekt, niet kosteloos maar legen belooning. Van laatstge noemde lessen wordt echter door personen van dien leeftijd een zeer ruim gebruik gemaaktdoor meer dan tienmaal zooveel als van eerstgenoemde. Deze feiten zouden verblijdend zijn wanneer eerstgemeld on derwijs voor niet meer personen noodig kon worden geachten de ruime deelneming aan de laatstgenoemde oefeningen kunstzin kon heeten. Nu echter zonder gevaar van tegenspraak beweerd kan worden dat het herha- lingsonderwijs voor een veel grooter getal nuttigja dringend noodig is en de groote deelneming aau het zangonderwijs veeleer aan genotzucht moet worden toe geschreven zijn de feiten bedroevend te noemen. Jon gens toch die hunnen naam niet kunnen schrijven gaan niet op de avondschool maar wonen wel de zanglessen bijin het vooruitzicht op de prettige avon den van de uitvoeringen. (Ingezonden.) Omtrent het bij den uitgever J. Heijnis Tz. te Zaandijk verschenen bundeltje liederenlazen wij in een der bladeD het volgende Al wat kan strekken om het volksgezang te verbe teren juichen wij van harte toe en ook begroeten wij met ingenomenheid de uitgave van „34 Driestemmige liederen van stichtelijken inhoud voor zangvereenigin- gen en huisgezinnen muziek van M. Boonwoorden van ten Kate Heye Böhringer Pierson enz." Dat dit boekje het licht zietbewijst dat de zang kunst bij ons volk meer en meer ingang vindt. Tevens zal het hiertoe niet weinig medewerken. Naast vrolijke liederen is er behoefte aan meer ernstige en in deze behoefte voldoet dit boekje uitnemend zoowel door do gelukkige keuze der liederen als door de eenvoudige en verdienstelijke compositie. Wij hopen, dat in menig huisgezin gedurende de lange winteravonden de hier bijeengebrachte liederen zullen worden gehoord. Bestaat er sedert eenige jaren eene kaasfabriek te W ieringerwaard en sedert korten tijd te Zijpe „Nooit 1" „Ook zijn groet niet beantwoord „Dat weet ik heusch niet meer." „Ha ha, dat weet ge niet meer, dat spreekt gij dus ook niet tegen. Waarschijnlijk hebt ge „bonjour" tegen hem gezegd en dat misschien wel iederen dag. „Neen, neen, ik heb hem pas vier malen ontmoet." ier maal Eihebt ge dat tocb geteld 1 Als een negentienjarig meisje zoo nauwkeurig acht geeft op dergelijke zaken moet zij er toch wel bizonder belang in stellen. Dat is zonneklaar. Vier maal 1 En dewijl gij ze geteld hebtbevieleD u die ontmoetingen welen hebt gij misschien reeds aan de vijfde maal gedachten hebt gij het denkelijk reeds zoo aangelegd, dat gij die vijfde er weldra bij kunt tellen. O gij zijt nog zoo dom niet 1 Maar uwe moeder is het nog veel minderzij heeft goede oogen en hare vijf zinnen ter dege bij elkander. Of dacht gij werkelijk dat ik blind was? Ik doorzie u, ik zal u ontmaskeren licht zinnige deerne. Gij hebt hem gegroetdaar begint 't meê. Gij hebt met hem gesproken „Neen neen waarachtig nietmama," bracht El vira hiertegen in en in 't besef harer onschuld de natbetraande blauwe oogen wat vrijmoediger opslaande. „Stil gij hebt met hem gesproken. Met uwe oogen, hij schrijft 't immers-^ en het spreken met de oogen is het gevaarlijkste wat een jong meisje doen kan. Men kan heel wat zeggen met de oogen dat weet ik maar al te goed. Gij hebt hem daardoor zoo vermetel ge maakt dat hij u brutaalweg een minnebrief schrijft. Die onbeschaamde 1 Waarom zegt gij dat ook niet?" bulderde zij hare bevende dochter toe. „Wat bedoelt u vroeg deze, die niets van do vraag begreep. „Dat hij een onbeschaamde is 1 Zeg het onmiddelijk!" Elvira zweeg echter. „Aha Ziet ge wel 1 Gij kunt hem niet beschimpen, zooals gij stellig zoudt doen indien gy u door zijne verwatenheid beleedigd gevoeldetgij zoudt eenvoudig dezen brief achter mijnen rug gelezen hebben indien ik dien niet toevallig onderschept had. Wat moet dat en te Oudorpook te Winkel is den 1 eene geopend onder leiding van J. Brouwerdie ruim 7 jaar werkzaam was op de boerderij van den heer C. Sijp te Hoogwoud. Binnenkort zal er ook te Kol- hom eene worden opgerichtwaarvoor dezer dagen de akte van oprichting geteekend is van de Kolhornsche maatschappij tot bereiding van kaas gevestigd te Kol- hom. Aan Teunis Koomen Az. is de leiding onge dragen. Het stellen van een nieuwen gashouder ten be hoeve van de stedelijke gasfabriek te Leiden was aan genomen door Aug. Klönne te Dortmund, die wegens te late oplevering in eene boefA® van f 41000 verviel welke later verminderd werd tot f 24200. Thans heeft hij aan den gemeenteraad vermindering dier boete tot 8000 gevraagd, op grond dat de werkelijke schade door de gemeenteleden naar zijne meening niet hoo- ger is geweest. Burg. en weth. en commissarissen der gasfabriek stellen voor, afwijzend op dat verzoek te beschikken op grond dat de boete om redenen van billijkheid reeds zoo aanzienlijk verminderd is en geen geldige redenen aangevoerd zijn voor de op nieuw" ge vraagde vermindering. Het classicaal bestuur van Haarlem beschikken de op een bezwaarschrift van eenige lidmaten der Her vormde gemeente aldaar, heeft de vergadering van het Haarlemsche kiescollegie van 15 Sept. 1884 voor on wettig verklaard wegens de weigering van den voor zitter, om het voorstel in behandeling te brengen dat op het beroepingswerk betrekking had namelijk om in de plaats van den heer Moltzer een vrijzinnig predikant te beroepen het op die vergadering gefor meerde drietal vernietigd en den kerkeraad gelast, dat ten onrechte buiten behandeling gebleven voorstel op de agenda te brengen der vergadering welke geroepen zal worden in de predikantsvacature te voorzien. Op de internationale prijsvraag voor een beurs gebouw te Amsterdam zijn ongeveer 200 antwoorden ingekomen. De beoordeeling begint den 10 door de heerenL H. Eberson architect van den Koning P. J. H. Cuypers architect te Amsterdam J. R. de Kruyff, directeur der Rijks school voor kunst-nijverheid; D. Cordesvoorzitter der kamer van koophandel en fabrieken A. L. Wurfbain voorzitter der vereeniging voor den effectenhandel S. Hepnerlid van de com°- missie voor den graanhandelallen te Amsterdam J. J. van IJsendijckarchitect te Brussel; J. O. Raseh- dorff, professor aan de technische hoogescbool te Ber- lijn Friedrich von Schmidtprofessor aan de Akademie van Beeldende Kunsten te Weenen P. Sédillear chitect secretaris der Maatschappij van Bouwkunst te Parijs en in plaats van den heer Rob. Kerr, te Lon den die wegens gezondheidsredenen bedankte, den heer Rich. Pheni Spiers, directeur der afd. Bouwkunde aan de Koninkl. Kunstakademie te Londen. De gemeenteraad van Gorinchem beeft van de gemeentebegrooting voor 1885 de toelage van f 500 aan de muziek der dienstdoende schutterij geschrapt. De heer J. W. Backer te Wormerveer heeft zich in een voor openbaarheid bestemd schrijven aan den heer F. Bohn drukker van de kaart, waarop afgedrukt was een schrijven van den heer Macaré van Juni 1883 tot aanbeveling van den heer de Meijier, bekend ge maakt als den schrijver dier kaart, onder verklaring, dat zijn doel volstrekt niet was, de kiezers te misleiden, maar alleen te wijzen op het onopgehelderde verschil tusschen genoemden brief van Juni 1883 en het besluit van den heer Macaré, om nu wel tegenover den heer de Meijier op te treden. - Op 31 December 1883 bedroeg de bevolking in de strafgevangenissen 1062 cellulaire 850 huizen van verzekering 420huizen van arrest 543huizen van bewaring 220 en in de rijks opvoedingsgestichten 394, samen 3489 personen. Tot kapelmeester van het muziekkorps der dienst doende schutterij te Tiel is na afgelegd examen benoemd de heer J. Kweron. mannetje toch dom en onhandig zijn dat hij zulk eenen brief door middel van de post hierheen zendtterwijl hij met mij onder hetzelfde dak woont. En gij zoudt hem natuurlijk geantwoord hebben, in stilte natuurlijk...." Elvira protesteerde door een band- en hoofdgebaar tegen deze beleedigende veronderstelling. „Stil 1" aldus ging de zachtzinnige moeder maar altijd voort met kijven zich zeiven al meer en meer opwin dende „ik weet dat betermij kan men niets wijs maken. Het zou eene samenzweering in mijn eigen buis geworden zijn, en Mina, dat onschuldige lam waar is die nu been gestoven zou er eene niet onbelangrijke rol in hebben moeten spelen. Dat is net een dingetje voor u. Een rendez-vous zou onvermij delijk op die briefwisseling gevolgd zijn. God betere 't, mijne dochter een rendez-vons met zoo'n simpele kraai als dien mageren inktverknoeier daarboven „Mama verzekerde Elvira onder vernieuwd snik ken „ik heb nooit aan zulke dingen gedacht 1" „Nog nietnog niet misschien"kapittelde moeder Meubring onophoudelijk voort„maar dat zou van zelf wel gekomen zijn. Eene liefdesgeschiedenis zonder rendez-vous is een even onmogelijk onding als die on beschaamde briefschrijver zelf. Ik ben op een leeftijd om dat bij ondervinding te kunnen weten. Och en hier verviel zij plotseling in een ander uiterste, terwijl hare stem van aandoening en droefheid beefde„heb ik daarom de domheid begaan mijn majoor te bedan ken die mij nog kort geleden met zooveel nadruk ten huwelijk vroeg. Mijn leeftijd geeft mij toch nog volle recht tot trouwen en ik heb hem afgewezenalleen ter wille mijner kinderen. O wat is eene zwakke weduwe met twee zulke dochters toch een hulpeloos beklagenswaardig schepsel. Dat is nu de dank voor mijne zelfopofferende liefde en toewijding. Liefdesge heimen brieven, die het daglicht niet kunnen verdra gen beleediging van den goeden naam van mijn huis! O het is verschrikkelijk!" Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2