No. 134. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. IRe Australiër. V R IJ O A G ICHT. EEN SEtïïKKIG MENSCHENEKVEN? l,SO, 7 NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.06. Van vele zijden mochten wij bewijzen van ingenomenheid ontvangen met het in ons vorig nummer geëindigd feuilleton STRECK.FBSS, en werd ons het verlangen kenbaar gemaaktdezen hoeienden roman van den beroemden duitschen schrijver, in den vorm van een boek, in eigendom te kunnen hebben. Wil aan dien wensch worden voldaan, dan dienen wij ons van den verkoop van een vrij aanzienlijk getal exemplaren verzekerd te kunnen houden, waartoe een zeer lage prijs een allereerste vereischte is. Wij hebben besloten, e on derzoeken in hoeverre wij van de medewerking onzer abonné's verzekerd zullen zijn en stellen dus de gelegenheid tot inteekening openwaartoe men zich gelieve aan te melden öf bij den brievengaar er of boekhandelaar, door wiens tusschenkomst men onze courant ontvangt, öf bij ons. Bij een omvang, geraamd op ruim 35 vel of 540 pagina's, hebben wij den prijs gesteld op franco thuis, zoodat alleen genoegzame deelneming de uitgave mogelijk zal kunnen maken. DE UiThrE VEttto. (Pfficiccl Otebcelte. Buitenlanb. COURANT. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE ZOON. ALKMAABSCHE DOOR Aan het Politiebureau is terug te bekomen een WIT SCHAAP met een kenteeken aan het linker oor. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le. helft der maand September 1881. G. van Ham, H. EllemanH. Ten HofeAmsterdam; S. K. Krul, 's GravenhageB. Hart, Rotterdam. Briefkaarten: W. Kuiper, JA. v. 8. Kolff, Amsterdam. Verzonden geweest naar Ned. Oost-Indie A. van de GeerBatavia. BELGIE. Baron E. De Pitteurs Hiegaerts sedert 30 November 1881 gevolmachtigd minister van Belgie te Stockholm is benoemd tot Belgie's vertegenwoor diger bij den Paus. DUITSCHLAND. De Keizer heeft den 4 door een val in zijne kamer den rechter schouder gekneusd en moet daarom voorloopig zijne kamer houden. Des na middags hield hij zich met zijnen gewonen arbeid bezig. De reeds aangekondigde jachtpartijen werden uitgesteld. ENGELAND. De internationale hygiënische ten toonstelling te Londen is in het geheel bezocht door 4.167.681 personen in de laatste vier dagen kwamen nog 169.388 bezoekers. Lagerhuis. Bij de voortgezette behandeling van het adres van antwoord op de troonrede is den 4 door minister Chamberlain gezegddat de regeering besloten had, met alle baar ten dienste staande krach ten hare in Zuid-Afrika aanvaarde verplichtingen na te komen en wel met toestemming harer koloniale 2) Elvira sprong op en viel hare moeder hartelijk om den hals die ongeloofelijke moeite deed, om uit ieder oog een traan te persen, hetgeen eindelijk werkelijk gelukte. „Wees toeh bedaard, moedertje smeekte het meisje nog met tranen in de lieve oogen. „Ik heb wezenlijk niets gedaan dat u mij zoudt kunnen verwijten." Deze woorden hadden echter juist eene tegenoverge stelde uitwerking als Elvira er zich van had voorgesteld. Plotseling waren de twee zoo moeitevol verkregen tra nen weer verdwenen en hare vroegere furiënhouding weder aannemend gelastte hare moeder gebiedend „Zeg dan dat hij een onbeschaamde is." Elvira werd verlegen en fluisterde eindelijk „Maar om 's hemels wil, hij heeft mij toch niets mis daan hij is mij wildvreemd." „Wat? En die brief hier?" „Dien heb ik immers niet eens gelezen, mama." „Neen, maar dat zou je toch wel willen, he? Doch daar komt niets van in, juffertje," grijnsde de Xantippe, frommelde den brief ineen en stak dien snel in den zak. „Waartoe ook nog langer gepraat Handelen is beter. Die kerel moet onmiddelijk mijn huis uit ik zal hem zelf op zijn onbeschaamden brief antwoorden. Hij zal moeder Meubring leeren kennen Daarop stormde zij de deur uit. Zoo snel als hare zwaarlijvigheid het gedoogde steeg zij de trap op naar de vierde verdiepingterwijl hare rollende oogen overal en in alle hoeken zochten of er ook tegen de huisregelen gezondigd was. Drie trappen hoog bemerkte zij, dat voor eene deur een klein beetje melk gemorst was. Zij schelde en toen de meid ver scheen wees zij dreigend op het witte plekje. medeburgers en de meerderheid der hollandsche be volking. Den 5 werd het voorstel van minister Gladstone om na afloop van de beraadslaging over het adres van antwoord gedurende de maand November aan elk voorstel betreffende de kieswet den voorrang boven alle andere voorstellen te geven aangenomen. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord stelde een der leden ais amendement voor, om in Khar toum een vast en beschaafd bestuur te vestigen. Minister Pitzmaurice weigerde zich over die zaak in bijzonderheden uit te laten hij achtte beraadslaging daarover beter bij het krediet-voorstel. Met betrekking tot de vestiging van een standvastig bestuur ontving lord Wolseley bevelen en deze wjjdde hieraan zijne bij zondere zorg. Het amendement werd daarop verworpen en het adres van antwoord bij tweede lezing met 134 tegen 18 stem men aangenomen. Bij de beraadslaging over het voorstel-Eedmond, be treffende de kieswet en de armverzorgers in Ierland, werd O'Donnell wegens het onhoffelijke zijner opmer kingen tot de orde geroepen en later met 163 tegen 28 stemmen van de zitting van den 5 uitgesloten. O'Donnell verliet de zaalzeggende „Gij heer voor zitter, speelt de rol, die men van u verwachtte FEANKEIJK. Den 3 zijn te Nantes 10 cholera gevallen voorgekomen waarvan 7 met doodelijken afloop in Oran stierven 5 aan die ziekte. De burgemeester van Bordeaux, heeft bevolen, om de veertien dagen den gemiddelden prijs van de tarwe en het meel en daarnaast de broodprijzen bij de bakkers en den prijs, waarvoor het brood geleverd zou kunnen worden aan te plakken. „Wat is dat?" Het dienstmeisje stotterde„De melkboer „Opnemen dadelijk beval zij en liep toen iets rustiger de laatste trap op. Op de vierde verdieping woonde de burgerlijke en militaire kleedermaker Laurens Eückert. Er was hier geen afgesloten gang zooals in de meeste van die groote huizen, welke door verscheidene huisgezinnen wor den bewoond. Moeder Meubring klopte daarom maar dadelijk aan de deur waarop een klein zwart lederen naambordje was bevestigd, en opende haar meteen. In de ruime dakkamer zat baas Eiickert met een knecht op zijne tafelop den vloer speelden drie kleine kinderen in hun hemd en bij den haard hield de langemagere vrouw van den snijdermet nog los hangende haren zich onledig met het spoelen van de de wasch. Allen tot zelfs de kinderen sohrikten bij de verschijning van de gevreesde huisdraak de kleine kleedermaker sprong zonder schoenen aan van zijne tafel en boog zich onderdanig voor de bezoekster, want bij was nog altijd een deel van de laatste huurtermijn schuldig. „He wat stinkt het hier weer!" riep mevrouw Meu bring onwillekeurig uit, nadat zij nauwelijks een voet over den drempel had gezet en werkelijk heerschte er een muffe benauwde atmospheer in het vertrek. „Doe toch een venster open ging zij voort. „Uwe kinde ren moeten ziek worden, wanneer zij voortdurend zulke bedorven lucht inademen. Mijn God, wat zijt gij soort menschen toch bang van versche lucht De vrouw gehoorzaamde zwijgend en stiet een raam open. „Het zou reeds lang gebeurd zijnverontschul digde zich Eückert in zijnen saksischen tongval, „maar, ziet u mevrouwde kinderen zijn nog niet aange kleed." „Treurig genoeg het is toch bijna middag. Arme wurmen ging zij voortop de kleinen neerziende waarvan de oudste niet ouder dan zes jaar kon zijn Senaat. Den 4 was de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp houdende eene nieuwe regeling voor het kiezen van senaatsleden aan de orde. Fres- neau (uiterste rechterzijde) pleitte voor het behoud der bestaande wet, en Alfred Naquet (uiterste linkerzijde) verlangde dat de senaatsleden zouden gekozen worden met toepassing van algemeen stemrecht. Het voorstel van deu heer Scherer, om de onafzetbare (voor geheel hun leven gekozen) niet af te schaffen, werd verworpen met 171 tegen 71 stemmen. Den 5 werd de beraadslaging over dat ontwerp voortgezet. Met 145 tegen 117 stemmen werd aangeno men het amendement Lenoëlhoudende dat de senaat zal bestaan uit 300 leden waarvan 225 verkozen door de departementen en 75 door den senaat allen voor negen jaren. De commissie had voorgesteld dat alle senaatsleden door de departementen zouden verkozen worden. Ten gevolge van deze stemming is het ontwerp naar de commissie teruggezonden. Kamer. Den 4 werd het algemeen verslag der commissie over de staatsbegrooting voor 1885 ingediend. LUXEMBUEG. De feestelijke onthulling van het standbeeld van Willem II heeft den 5, onder begun stiging van prachtig weder, in tegenwoordigheid van duizenden menschen overeenkomstig het programma plaats gehad. De Koning droeg de uniform van kolo nel der grenadiers en het grootkruis van de orde der Eikenkroon. Na afloop der onthulling hechtten de Koning en de Koningin twee groote kransen aan het hek. De Kamer heeft den 4 den heer Lessel, liberaal, tot voorzitter herkozen met 33 st. tegen 7 st. op den clericalen kandidaat. OOSTENEIJK-HONGAEIJE. De commissie der oostenrijksche delegatie heeft de begrooting voor bui- tenlandsche zaken aangenomen. Graaf Kalnoky, de min. van buitenl, zaken, gaf een overzicht van de staatkunde der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. Die staat kunde stelt zich ten doel de versterking en bevestiging der Balkan-Statenin het belang van Oostenrijk en van die Staten zeiven. De vriendschappelijke betrek kingen met Italië bleven onveranderd bestaan. Het verbond met Duitschland de veiligste vredewaarborg, is tegen alle mogelijke gebeurtenissen voor langen tijd verzekerd. De verhouding tot Eusland is ten gevolge van de algemeen goede verstandhouding verbeterd. De bijeenkomst der drie Keizers had zich gekenmerkt door den uitdrukkelijk verklaarden wil van de Keizers en hunne regeeringen om den vrede van Europa te handhaven en te beveiligen. Een grootere toenadering tot Grie kenland op staathuishoudkundig en staatkundig gebied wordt voorbereid en onderhandelingen over een han dels- en scheepvaartverdrag zijn hangende. Hij gaf zijne afkeuring te kennen over de onrechtmatige ver traging welke de Porte in het vraagstuk van de aan sluiting der turksche spoorwegen gebracht had. Ten „zijt gij dan zoo stoutdat moeder u zoo vaak klap pen geeft De aangeklaagde wierp een donkeren blik op de spreekstermaar haar man haastte zich om haar te verdedigen „Het is alleen de oudste maarHermandie ben gel'. Gij kunt niet gelooven mevrouw, hoe die kleine rakker het zijne moeder lastig maken kan als ik niet thuis ben. Maar ook alleen wanneer ik uit ben en dat gebeurt maar zelden. Dientengevolge krijgt hij ook niet veel klappen. Ik geef hun nooit slaag, maar mijne vrouw zegtdat zij juist daarom wel verplicht is het te doen want dat de jongen anders niet groot wordt. Ik ben het niet geheel met haar eens en daarom heb ben we nu en dan wel eens ongenoegen." „JuistEückertviel zij hem in de reden. „Maar gij zijt toch de man waarom gebeurt het dan niet zooals gij het verkiest. Ik hoop, dat uwe vrouw er aan denken zal dat ik dat kinderengeschreeuw verfoei en dat het hinderlijk is voor de rust hier in huis. Ik hoor alles en ik wil het niet niet langer dulden, zelfs niet uit medelijden met de kleine. Begrepen „Zeer goedstotterde de kleermaker, „dat gij dat mijne vrouw eens aan het verstand brengt." „Ik kom vervolgde mevrouw Meubringzonder op de" laatste woorden te letten „ook nog om eene an dere reden hier Eückert." „God bewaar ons de huur riep hij angstig uit. „Ach ik smeek u heb nog een enkelen dag geduld. Zie, daar ligt mijn werk een geheel fonkelnieuw pak voor den koopman Gieseke hierover, die altijd dadelijk zijne rekening voldoet. Morgen is het klaar, dan heb ik geld en zal ik u de rest van de huur onmiddelijk betalen." „Zeer goed Eückert. Er woont immers zekere mijn heer Buchwall bij u, niet waar? De kleermaker geraakte door deze onverwachte vraag een weinig van streek en antwoordde eerst na eenige oogenblikken

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1