Bittttcufattb. VERKIEZINGEN EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL op 5 November 1884. PROViNCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Vergadering van 4 November. slotte zeide hijop eene aanstaande beslechting van de vraag der schadeloosstelling te Alexandrië te hopen. EGYPTE. In antwoord op een verzoek van den heer Baring om inlichtingen aangaande de beweerde inneming van Khartoem heeft generaal Wolseley gete legrafeerd dat Wilson van majoor Kitchener een be richt van den 2 ontving, meldende, dat volgens bood schappers van Shendy de valsche profeet met eene groote macht voor Anderman gekomen was en Gordon opgeëiscbt had om zich over te geven. Gordon ant woordde dat hij Khartoem in geen 12 jaar dacht over te geven waarop de valsche profeetzonder slag te leverenzich terug trok tot Emmeh een dagreize ten zuiden van Khartoem en 12 uren van de rivier. Hij gaf te kennendat hij eerst over 2 maanden den strijd dacht te beginnen, waarna velen zijner aanhangers hem verlieten. Wolseley heeft den 4, met groote plechtigheid de teekenen van ridder eh kommandeur der St. Michiel en St. George-orden aan den Moedir van Dongola overhan digd. De Moedir betuigde voor die onderscheiding zijne bijzondere tevredenheid. VEREENIGDE STATEN. Volgens de laatste be richten zouden de demokraten in de minderheid zijn en de heeren Blaine en Logan eene meerderheid van 5000 stemmen in den Staat Nieuw-York hebben. De ver kiezing in dien Staat is beslissend. Eerstgenoemde zal dus waarschijnlijk president en laatstgenoemde onder president worden. Noordbrabant. HerkozenMr. J. B. Hengat met 58 st. Mr. P. J. A. Smitz 48 Mr. J. G. de Bruyn 57 Jr. rar. J. B. A. J. M. Verheijen met 43 st. J. Th. Smits van Oyen met 5G St. van de 63 stemmen. Gelderland. Herkozen Mr. J. Thooft met 53 st. Jr. H. A D. Coenen 36 tegen 19 op graaf van Reehteren van Keppel. Mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye met 58 st. Mr. C. J. Sickeszmet 38 st,, tegen 18 op den heer van der Borch van Vorden. In plaats van mr. C. J. R. Nobel, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen werd gekozen mr. E. J. W. Paliandt van Keppel met 34 st. tegen 23 op mr. Leo van Nispen. Zuidholland. Herkozen T. P. Viruly met 59 tegen 15 st. op mr. C. Cock. Joost van Vollenhoven met 60 st. Mr. A. Bluseé met 56 tegen 17 st. op graaf van Byland. Jhr. P. G. E. Merkes van Gendt met 58 tegen 15 st. op Du Tour van Bellinchave. I. D. Eransen van de Putte met 47 tegen 12 st. op baron Constant Rebecque. H. Muller Szn. met 48 tegen 15 st. op jhr. van Eisenne. In plaats van mr. W. H. de Beaufort, gekozen tot lid der Tweede Kamer voor Amsterdam, werd gekozen J. van der Breggen Azn. met 47 st. tegen 14 op den heer Begram en 13 op baron van Brienen. „Ja, inderdaad, die heer woont bij mij; hier vlak naast in dat kleine kamertje. Trouwens hij betaalt ook maar vijf gulden per maand." „Wat is hij voor een mensch „Wel, een zeer bescheiden en bedaard man, me vrouw en bizonder vlijtig." „Een zeer bescheiden mensch 1" smaalde zij. „Deze plotseling hield zij op en vroeg: „Is hij thuis „Dat zal wel. Ziet u mevrouw, die arme mijnheer Buchwall schrijft den ganschen dag voor het gerecht. Alleen 's middags gaat hij even uit om te eten. Voor 20 cents in de Moorenstraat, 's Avonds gaat hij nog eens uit om een glas bier te drinken en nog eene kleinigheid te eten. Maar hij is altijd prompt te tien uur thuis en daarom vind ik hem een bedaard mensch!" „Ik wil hem spreken breng mij bij hem." Snel schoot de kleermaker een paar oude oude slof fen aan en liep naar de deur, die toegang gaf tot het armzalige zijkamertje. „Jawel," riep hij, na even naar binnen te hebben gezien, „bom maar binnen, mevrouw Meubring, als het u belieft." Maar de dame stond reeds op den drempel en met een grimmig oog nam zij haar slachtoffer op. Op het hooren van den naam Meubring was de jongeling zoo wit als krijt opgesprongen en bleef hij onbewege lijk voor de houten bank staan, waarop hem 'savonds zijn sober bed werd gespreid. Behalve eene oude latafel en een stoel met versleten rieten zitting was er geen enkel meubelstuk in het vertrek te vinden. „Het spijt mij, dat ik u in uwen arbeid storen moet," sprak zij op spottenden toonnadat de kleermaker de deur achter haar had toegetrokken„maar zon der twijfel zult u er wel op gesteld zijn op uwen brief meteen haalde zij het verfrommelde papier uit hare zak en vouwde het open eenig antwoord te ontvan gen. Welnu dat zult gij hebben. Ik ben de moeder van het meisje aan wien gij u verstout hebt dezen brief te schrijven. Dit tot uw naricht." „O stamelde Buchwall die zijne vrees voor de onverwachte gevolgen van zijnen onberaden stap niet verbergen kon. „Ik vraag u verschooning Noordholland. Herkozen Jhr. mr. D. van Akerlaken met 57 st. Mr. G. van Tienhoven 54 M. H. Insinger 49 Mr. M. J. Pijnappel 62 Mr. D. Visser van Hazerswoude 41 en gekozen Mr. J. P. R Tak van Poortvliet 35 bij herstemming met het aftredende lid Jbr. Mr. A. V. Te- ding van Berkhout, die 31 stemmen verkreeg. 3 Briefjes waren niet ingevuld. Zeeland. Herkozen M. C. J. Pické met 36 st. Mr. J. Moolenburgh 36 van de 41 stemmen. Utrecht. Herkozen Jhr. mr. J. Huydecoper van Maarsseveen en Mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenburg met 21 stemmen. Graaf van Bylandt verkreeg bij beide stemmingen 17 en 19 stemmen. Eriesland. Herkozen Jhr. mr. F. J. J. van Eysinga met 34 st. Jhr. mr. J. H. E. K, van Swinderen,, 35 D. D. Breuning 32 van de 47 stemmen. O v e r ij s e 1. Herkozen C. T. Stork met 31"st. A. J. Blijdenstein 32 Mr. A. van Naamen van Eemnes 34 van de 46 stemmen. G roningen. Herkozen Mr. W. de Sitter met 39 st, Mr. B. van Royen 35 van de 43 stemmen. Drente. In plaats van Mr. H. J. Carsten werd bij tweede stemming met 18 stemmen gekozen mr. H. van L:er, notaris te Assen. Limburg. Herkozen W. H. Pyls met 35 st. H. G. L. Regout 24 L. H. A. Magnée 36 van de 43 stemmen. Na de opening worden de geloofsbrieven van de nieuw inkomende leden de heeren H. Rezelman en mr. J. C. de Koning, gekozen in de hoofdkiesdistricten Schagen en Amsterdam onderzocht. Tot hunne toe lating wordt besloten. De heer Rezelman wordt beëedigd en neemt zitting. In handen eener commissie bestaande uit de heeren van Stralen HeynsiusRöellBrinkerink van Tets F. H. Pont en Teixeira de Mattoswerden gesteld: 1°. het voorstel van Qed. Staten tot regeling van rentebetaling en aflossing van een nader op te nemen deel der geldleeningtot het aangaan waarvan in No vember 1882 is besloten 2°. het voorstel tot vaststel ling eener tweede suppletoire begrooting voor Meeren- berg voor 18843°. verslag en voorstel van Ged. Staten omtrent de verpleging van krankzinnigen. In handen eener commissie bestaande uit de heeren van Lennep Boissevain Jordens Heemskerk, Muller, Wertheim en van Bommelwerden gesteld de voor stellen van Ged. Staten omtrent de aanvragen om provinciaal subsidie voor1°. de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam 2°. de Tooneelschool te Amsterdam 3«. de op te richten Vakschool voor Zui velbereiding 4°. het in 1885 te Amsterdam te houden Blinden-Lehrer-Congres 5°. de Bewaar- en Handwerk- school te Terschellingen 6°. het Schoolmuseum te Amsterdam. „Met dat antwoord zullen wij bet al heel spoedig klaar spelen. Pak uw paar prullen bijeen en u zelf mijn huis uit." „Maarmevrouw Meubring „Geef u verder geen moeite, doch doe slechts wat ik u zeg. Zoo spoedig mogelijk hoort ge en stellig en zeker vandaag nog." Otto Buchwall stond als versteend. Zijne kleine bijna meisjesachtig sierlijke gestalte bewoog zich niet op zijn zeer aantrekkelijk gezicht met zijne helder blauwe oogen en licht blond kneveltje vertrok zich geen spier, maar het geheel maakte eenen treurigen indruk. De vrouw des huizes keek hem zegevierend aan, zij zag bizonder graag de vernietigende uitwerking barer geest kracht. "Wel is waar had zij nu kunnen gaan, dewijl haar taak afgeloopen en haar slachtoffer geen enkel geluid meer deed hooren maar zij ging niet. Misschien wilde zij zich nog een poos in dit tooneel verlustigen. „Hoe kwam het toch bij u op om een minnebrief aan mijne dochter te schrijven?" begon zij weer. „Gij bent haar niet eens. En wie zijt gij eigenlijk wel Eindelijk was er weer leven gekomen in den jongen man en weer kleur in zijn verbleekt gelaat. Op ang- stigen toon antwoordde hij „Ik heet Otto Buchwall." „Jawel, maar wat voert ge uit. "Waarvan leeft gij?" „Van afschrijven. Ik heb eene vrij goede hand antwoordde hijhaar een der beschreven vellen papier voorhoudende. „Hebt gij anders niets geleerd Mooi schrijven al leen is een bedroefd beetje. Wat levert het wel op zulk schrijfwerk „Niet veeldat is waar. Maar tot heden heb ik geene andere betrekking kunnen vinden. Op het oogen- blik heb ik echter eenige kans, om klerk te worden ter griffie der rechtbank." „Klerk herhaalde zij verachtelijk en weer glom de toorn in hare oogen, „en gij waagt het als klerk mijne dochter te naderen Bah Wat hebt gij u dan toch in Godsnaam verbeeldtoen gij dien verwenschten brief schreeft." „Ik volgde eenvoudig de inspraak van mijn hart bracht hij met moeite uit. Een verzoek om provinciaal subsidie ten behoeve van het Nederlandsch Conservatoriumalsmede een aan vrage om subsidie ten behoeve van de verbetering der haven te Enkhuizen werden aan Ged. Staten verzonden, om te worden onderzocht. In handen eener commissie bestaande uit de heeren Westerwoudt, CordesSchmitz, Keyser Jansen, Perk en Calkoen worden gesteld de aanvragen om provin ciaal subsidie voor den aanleg van een harden weg van den Burg naar de Koog op Texel en voor de stoombootdienst TerschellingVliereede -Harlingen. In handen eener commissiebestaande uit de heeren RendorpZwaardemakervan Leeuwende Jong den Tex Donker en A. Prins, werden gesteld: a. het verslag van Ged. Staten over verzoekschriften van de besturen der polders Oostzaan Westzaan en van den Assendelver Zeedijk om wijziging der regle menten op het onderhoud van den Noorder IJ- en Zeedijk; b. de voorstellen tot wijziging van het reglement van bestuur van het hoogheemraadschap van den Honds bossche en Duinen tot Pettenen van dat van d Uitwa'erende sluizen in Kennemerland en West-Friesland® c. een voorstel tot vaststelling van een gewijzigd; reglement van bestuur voor den Drooggemaakten Veen polder te Assendelft. Op de vraag van mr. J. P. Amersfoordt om over neming van de Badhoeve door de provincie voor eene zuivelschool werd overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten zonder hoofdelijke stemming ontkennend ge antwoord. Te Heer Hugo Waard is den 30 besloten tot de opheffing der sedert jaren bestaan hebbende vereeni- ging Vooruitgang zij ons streven en tot de oprichting eener afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In de den 1 te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsch Schaatsenrijdersbond is besloten tot het uitschrijven eener internationale hardrijderij op schaatsen op de Groote Wielen in de nabijheid van Leeuwarden waarbij uitgeloofd zullen worden vier prijzenals le prijs 600benevens groote gouden medaille 2e prijs f 300 3e prijs f 180 en 4e prijs f 120. Er zal worden gereden op een baan ter lengte van één engelsche mijl. Eén keer wordt gedraaidzoodat de mededingers ruim 800 el heen en denzelfden afstand terug moeten afleggen. De aftre dende bestuursleden werden herkozen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Groningen aangewezen. Na afloop der vergadering vereenigden de afgevaardigden zich aan een gemeenschappelijben maaltijd. Den 2 werd hun door de ijsclub „Kralingen en omstreken", die te Rotterdam als gastheer optrad, een tochtje per stoomboot naar Dordrecht aangeboden, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. De Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramwegmaat schappij is den 1 overgegaan in handen der heeren Broekman en Honders te Amsterdam. Al het perso neel is voorloopig in dienst gebleven. Alle schulden zijn overgenomen en bovendien ontvangen de aandeelhou ders 5°/0. Den 2 is des morgens het nieuwe orgel in de ned. herv. kerk te Graft ingewijd des namiddags 1 uur werd een orgelconcert gegeven door den heer J. Kroone te Riip. Den 3 is te Nes op het eiland Ameland een rijks telegraafkantoor met beperkte dagdienst, ingericht voor telefoondienst, voor het algemeen verkeer geopend. Te Kralingen is den 3 eene harddraverijvereeni- ging opgericht. Den 4 is te Delfshaven de mouterij der firma Henkes gedeeltelijk en te Piershil eene boerenhofstede geheel afgebrand. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 4 een gewezen hofmeester wegens bigamie tot een jaar cel straf veroordeeld. „Dus zijt gij in alle ernst op mijne dochter Elvira verliefd Hij legde zijn hand op zijn hart en zag zijne stren gen vrouwelijken rechter smeekend aan. „Gij zijt een gek 1 Hoe kunt gij ooit op een fatsoen lijk meisje verliefd raken, dewijl gij nooit aan trouwen denken kunt? Waarvan zoudt gij eene vrouw willen onderhouden En mijne dochter een meisje uit den deftigen, gegoeden burgerstand, zoudt gij op het laatst geschaakt hebben indien ik niet juist bijtijds tusschen- beiden ware gekomen. Zulk een jong, onervaren meisje is licht te verleiden." Hij stond nog steeds met gebogen hoofd en waagde het niet een woord tot zijne verontschuldiging in te brengen. „Of," plaagde zij voort, „hadt gij u misschien ver beeld dat ik mijne dochter zoo maar aan den eersten den besten klerk zou geven Zooveel is wezenlijk uw fraaie hand niet waard. Hebt gij overigens nog iets geleerd „Ik heb in de rechten willen studeeren," antwoordde hij zacht. „En waarom hebt gij het dan niet gedaan „Mijn vader stierf, toen ik op het punt stond naar de academie te gaan bracht hij haperend uit„hij was koopman en liet niets na. Mijne moeder leefde nog en ik moest trachten in haar levensonderhoud te voorzienwant mijn oudere broeder was reeds vroeger naar Australië gegaan." „Zoo hebt gij nog een broeder in Australië bij de wilden „Jahij ging als scheepsjongen naar zee om de wereld te zien en bleef eindelijk in Australië, waar hij nu tien jaren is en het hem ten laatste gelukte een eenigzins vermogend man te worden. Doch toen hij in staat was mijne moeder geldelijk te ondersteunen stierf zij. Tot zoolang deed ik het door hetgeen ik met overschrijven verdiende. Zoo doende ben ik afschrijver geworden." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2