I :s nilevleu ®elegrafi0cite fisrtchtetn Stabö-ISevicfitett» Den 4 ia tot onderwijzer aan de openbare school te Limmen benoemd D. Pluimgraaff, oud-leerling der normaallessen te Alkmaar. Bij kon. besluit van den 4 is benoemd tot advo- kaat-generaal bij den Hoogen Baad de heer Mr. A. F. L. Gregorijthans advokaat-generaal bij het gerechts hof te 's Gravenhage. Bij kon. besluit van den 4 is bepaalddat de buitengewone vergadering der Staten Generaal zal wor den geopend in eene vereenigde zitting der beide Kamers op den 17, 's namiddags 1 uur. Bij de herstemming den 4 voor twee leden van den gemeenteraad, om af te treden in 1885, werden uitgebracht 1471 geldige stemmen. Verkozen werd dr. P. J. Kaiser (lib.) met 786 stemmen. Op mr. L. M. J. H. Eerstens (r. k.) en F. J. Los (antir.) werden ieder 724, op A. L. de Sturler (lib.) 720 stemmen uitgebracht. De oudste in jaren van de heeren Eer stens en Los zou dus verkozen zijn, waren niet drie stembriefjes meer in de bus gevonden aan het getal der kiezers die stemden dat in dit geval op den uit slag van invloed kon zijn. Derhalve moet nu eene geheel nieuwe vrije stemming plaats hebben. Voor één lid van den raadom af te treden in 1887 wer den mede bij herstemming uitgebracht 1455 geldige stemmen. Verbozen P. J. van Hoeken (antir.) met 727 stemmen, tegen 713 op M. W. Jaeger (lib.). Tot griffier der Prov, Staten van Drente is den 5 met 24 stemmen benoemd de heer G. W. baron van der Feltz. Bij de den 5 te 's Gravenhage gehouden aanbe steding van de levering van 1°. stalen spoorstaven met ijzeren eindverbindingen, 2°. van haakbouten waren laagste inschrijvers voor perceel 1 de Gutehoffnungs- hutte Actiën Verein für Bergbau und Hutten betrieb te Oberhausen II voor f 484,136,85 voor perceel 2 de société anonyme des ateliers et de bouillonnerie et fonderie te Lalouvière voor f 12634,61. Den 5 omstreeks 6 uur brak een felle brand uit bij den winkelier J. K., te Oude Niedorp welke door verschillende brandbare stoffen gevoed een drei gend aanzien had. Gelukkig was de wind aflandig en wist men door de flinke werking der brandspuit de belendende perceelen te bewaren. an den inboedel bij de Zaanlandsche Maatschappij verzekerd is weinig gered. Het woonhuis was verzekerd te Opmeer. De Koning heeft aan den heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland toestemming verleend tot het aanvaarden der betrekking van diplomatiek agent der transvaalsche republiek bij verschillende europeesche hoven. Te Zijpe en te Heer Hugowaard zal, met ingang van 1 December a.s., ter bevordering der Zondagsrust de tweede bestelling van brieven en dagbladen op Zon en Christelijke feestdagen afgeschaft worden. De gemeenteraad van Groningen heeft aan de weduwen wier mannen bij de voor eenigen tijd plaats gehad hebbende gasontploffing in het stadshuis omkwa men eene wekelijksche toelage toegekend, ten bedrage van f 3.59 voor de een en van f 2.50 voor de ander. Als gevolg van de nieuwe grensregeling tusschen Haarlem en Schooten is de bevolking van Haarlem volgens op 1 Augustus j.l. gedane telling vermeerderd met 292 m. en 294 v., samen 586 personen en wer den 106 woonhuizen genummerd. Onder dit zielental van 586 waren 88 kinderen (41 j. en 47 m.) tusschen 6- en 12jarigen leeftijd. Het gedeelte grond, waarmede de gemeente is vergrootbestaat uit ongeveer 200 kadastrale perceelen eene oppervlakte uitmakende van ruim 80 bunders. De gerechtelijke lijkschouwing van het meisje te Zwolle waarvan de dood in verband gebracht werd met haar op school gegeven klappen, leverde geene bepaalde uitkomst op. De zaak wordt niet als manslag vervolgd. De minister van binnenl. zaken heeft aan het gemeentebestuur van Ven'o zijne bevreemding te ken nen gegeven dat aan het besluit van Ged. Staten houdende afkeuring van een gebouw ter verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten nog geen gevolg is gegeven. Hij wenscht, dat de raad terugkome op zijn besluit om van die beslissing in hooger beroep te komen en alsnog eene doelmatige en duurzame in richting voor lijders aan epidemische ziekten inrichte voor de daarvoor in 1883 uitgetrokken som van f 3500, ter voorkoming van de toepassing van de artikelen 126 en 127 der gemeentewet. De minister wacht ant woord vóór den 15. Prinses Hendrik heeft eene belangrijke geldsom geschonken aan het doofstommeninstituut te Groningen. B. en W". van Botterdam hebben aan den ge meenteraad voorgesteld, aan de Botterdamsehe tramweg maatschappij tot wederopzegging toe vergunning te verleenen voor eene tramverbinding tusschen de goede renstation op Fijenoord en de gasfabriek aan den Oostzeedijk ook in verband met door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gevoerd wordende onderhandelingen omtrent het vervoer van te Botterdam en Fijenoord aangebracht wordende wagens steenkolen voor de nieuwe Botterdamsehe gasfabriek. Het prov. kerkbestuur van Noordholland heeft, na afgelegd examen tot de evangeliedienst toegelaten de heeren B. de Planque van Nieuw-Loosdrecht en A. M. A. Beijnders van Amsterdam. De antirevolution. kiesvereeniging te Almeloo heeft besloten, bij de aanstaande herstemming voor leden der 2e Kamer aan te bevelen de heeren Oorver Hooft (con- serv.) en van Berckel (r. k.)die te 's Gravenhage mr. Wintgens (conserv.). In het kiesdistict Brielle be velen eenige liberale kiezersdie bij de eerste stem ming dr. Bombach steunden thans mr. G. J. Goekoop aan. In het lokaal Tivoli te Helder werd in den avond van den 5 eene vergadering gehouden door de liberale kiesvereeniging „Helder" aldaar. Er had eene levendige discussie plaats over denaar het inzien van eenige edenminder krachtige houding van het bestuur in zake de candidatuur des heeren de Beaufort. Het bleek uit die gedachten wisselingdat drie der bestuursleden persoonlijk gestemd waren vóór de candidatuur de Bruyn Kopsdat in de bestuursvergadering aanvanke lijk ook was bepaalddat laatstgenoemde door het bestuur zou worden voorgesteld dat de voorzitter de heer Lasonderdie vergadering niet had bijgewoond en de heer Bouricius inmiddels naar de zijde der zooge naamde anti-kappeynianen was overgegaan. Het slot der discussie was stemming over eene motie voorgedra gen door den heer von Brucken Fock de strekking hebbende om strijdende tegen de clericalen de can didatuur van den heer de Bruyn Kops met alle macht te bevorderen. Deze motie zou met algemeene stemmen aangenomen zijn, indien de voorsteller er niet aan had verbonden eene afkeuring der Kappeyniaansche partij. Dit was oorzaak dat een 4tal leden zich buiten stem ming hielden. De overige 25 leden die tegenwoordig warenstemden voor en de heer de Bruyn Kops is alzoo als candidaat van „Helder" geproclameerd. Een nieuwe vooruitgang van de nijverheid is onge twijfeld „het maken van wormen" voor hengelaars Eene fabriek van dien aard bestaat en bloeit te Parijs, onder leiding van monsieur Salin. De 2000 eigenlijke pècheurs a la ligne en de tallooze jongens en burgers aldaar, die in de Seine plegen te hengelen verbruiken iederen dag eene ongeloofelijke hoeveelheid pieren. Dit bracht mr. Salin er toe het lokkebrood aan de oevers der rivier te koop aan te bieden. In de fabriek worden, boven op het dakdoode honden en katten zoolang bewaard totdat de wormen zich in het rottende vleesch ontwikkelen dan worden ze in nette blikken bussen gepakt en tot op groote afstanden aan de liefhebbers verzonden. Salin verdient dagelijks gemiddeld 15 frs. met zijn bedrijf. Ook maakt hij meelwormen voor zang vogels. Dit vooral is een even voordeelig als zindelijk en eenvoudig bedrijf. Ia eene voorzaal van het keizerlijk paleis te Peters burg stonden op een avond in de laatstverloopen week, eenige lakeien met mantels en pelsen over den arm op hunne heeren te wachten. Toen de vergadering afgeloopen wasen de heeren verschenenbemerkte prins G. bij het aantrekken van zijne pelsjas, dat de opslag van de rechtermouwer afgesneden was. Dit moest een dief gedaan hebben, en hoe betrekkelijk weinig deze ook gestolen hadwas hij toch op zijn voordeel bedacht geweest want de pelsjas was van zwart sabelhet allerduurste bontwerk en de opslag was minstens 1000 roebels waard. Om het gebrek te herstellen werd reeds den volgenden morgen de jas naar prinsens kleermaker gezonden maar nog had deze het ontbrekende stuk sabel in gansch Petersburg niet kunnen vinden toen een lakei in livrei van den prins verscheen het afgesneden stuk brachtmet de mede- deeling dat de politie den dief ontdekt had, en verder zeidedat hij op het aannaaien zou wachten omdat de prins de pelsjas nog dienzelfden voormiddag moest aantrekken. De kleermaker hield den lakei door den opslag voor genoegzaam „geaccrediteerd"verrichtte den arbeid en gaf den lakei de pelsjas over. Maar hoe verschrikte hij toen tegen den middag de echte ka merdienaar van den prins kwam om de pelsjas te ha len en het duidelijk bleek dat de dief den gestolen mouwopslag alleen aangewend had om daardoor de geheele jas te bekomen. Deze was en bleef weg. Twee jaren geleden zoo verhaalt een russisch blad reisde een jong meisjedat aan een gymnasium in de provincie hare studie had volbrachtnaar Peters burg, om te trachten in de hooge kringen eene betrek king te krijgen. In den trein werd haar haar koffer en geld ontstolen. De arme was radeloos want thans ontbraken haar de middelen, om de reis voort te zetten. Tot haar geluk trok een medelijdende dame zich het lot der bestolene aan. Te Petersburg gekomen ont stond tusschen de beide dames spoedig eene vriend schapsbetrekking. Op een dag ging het jonge meisje weder naar haar weldoenster, om haarr aad over eenige bezigheid in te winnen. Men begon met do bladen door te lezentot men ten slotte de volgende aanvraag vond Een Engelschman wenscht met iemand die Pe tersburg goed kent, in briefwisseling te treden. Juffrouw M. stelde op raad harer vriendin een brief op en ont ving na eenige weken het volgende antwoord „Van alle brievendie ik uit Busland van verschillende personen ontvangen hebis mij de uwezoowel wat vorm als de kennis der engelsche taal betrefthet meest bevallen en ik wil daarom van uw aanbod ge bruik maken. Het doel der briefwisseling isde nauw keurigste mededeelingen over Petersburg de menschen en den handel te doen in één woord ik wensch onderricht te zijn omtrent alles wat een rijk man die Busland niet kentmaar aldaar toch wil handeldrijven, interesseeren kan. De bezoldiging bedraagt 15 pond sterling per maand die gij aan de bank ontvangen kunt. N...". Ongetwijfeld waren deze gegevens voldoende om tusschen den zonderlingen Engelschman en de jonge dame een hoogst levendige briefwisseling te doen ont staan. Nadat op deze wijze ongeveer twee jaren ver streken warenontving de juffrouw uit Londen het volgende schrijven „In den loop dezer twee jaren heb ik uw karakter en gewoonten zoo goed leeren kennen, alsof ik een goede bekende van u was. Ofschoon ik de gunstige eigenschappen van uw karakter ken heb ik ongelukkigerwijze uw gelaat niet gezien. Ik zou u dus zeer dankbaar zijn wanneer gij mij uw portret zoudt willen zenden." Het portret werd gezonden. Hierbij zij nog opgemerkt, dat juffrouw M., aldus wordt de naam aangeduid er zeer lief uitziet. Na eenigen tijd kwam uit Londen het portret van den bekenden onbekende met het volgende schrijven„Ik reis naar Petersburg om aldaar eene zaak op te richten. Wanneer ik u niet on verschillig ben zult gij mijne gezellin voor het geheele leven zijn. Ik bied u plechtig mijn hart en hand aan. „Wanneer gij aan mijn verzoek gehoor geeft, neem dan bij den bankierzooveel geld op als gij noodig hebt en kom dan naar Nizzawaar ik u met ongeduld zal wachten. Uw N." Juffrouw M. vertrok naar Nizza en is nu reeds als gelukkig gehuwde vrouw naar Pe tersburg teruggekeerd. De galerij der machines op de Wereldtentoonstel ling te Antwerpen zal een belangwekkend schouw spel opleveren. Behalve de jongste toepassingen der electriciteit zal men de grootste machines zien voorko men welke op de zee en in de nijverheid worden ge bruikt. De beroemde maatschappij Cockerill heeft zich weer eene groote plaats voorbehoudenterwijl de hee ren Fetu en Deliège 350 vierkante meters hebben ge nomen de maatschappij van Sclessin 150 meters de heeren Gebrs. Carels en Bollinckx elk 100 meters de heer Cornez 50 meters enz. Op de lijst der duitsche inzenders vinden wij de na men van de eigenaars der meest bekende machinefa brieken de firma Gebriider Stumm die 200 meters heeft genomende Machinenbau Actiengesellscbaft „Essener Union", die ongeveer 100 meters neemt, enz. In Amerika worden proeven genomen met eene on- derzeesche electrische torpedoboot. De uitvinder, dr. J. H. Turkuit Nieuw-York is waarschijnlijk een philantroop die zich vleit het middel te zullen vinden om den oorlog onmogelijk te makenwant hij heeft den naam van: „Peace-maker" (Vredemaker) gegeven aan dit nieuwe vernielingswerktuig datnaar hij zegt het resultaat is van 25 jaren voortgezette studie en proefnemingen. De geleerde schijnt zelfs zijn leven voor zijn nieuw denkbeeld veil te hebben want eeni gen tjjd geleden heeft men hem half verstikt uit zijn boot gehaaldwaar tijdens eene proef de voorraad lucht onvoldoende was geworden. De Peace-maker is sleehts 30 voet lang en kost niet meer dan f 40.000. Dit is zeker zeer goedkoop voor een middelwaarvan men zulke gewichtige diensten verwachtde white-head torpedo's zijn in vergelijking veel duurder. In gewone omstandigheden verheft zich het dek der boot slechts weinig boven den waterspiegel en kan in een oogwenk worden ondergedompeld door middel van vinnen welke in beweging worden gebracht door electriciteit de eenige krachtdie aan boord wordt aangewend. Men kan de boot zoo diep laten zinken als men wildoor uit de verschillende compartimenten de lucht uittelatenwaarbij de verwisseling van lucht en water zeer gemakkelijk plaats vindt. Aangezien de equipage slechts uit twee man bestaat is de voor hen benoodigde samengeperste lucht niet zeer groot en de ruimten waarin zij moeten werkzaam zijn zijn electrisch verlicht. De kapitein die tegelij kertijd stuurman isbevindt zich op het dek in een put of kuilmet een duikerpak gekleed en geheel door water omringd. Vandaar seint hij aan zijn makker, den electricien die in de boot is wat hij voor den gang en het besturen der boot en het ontsteken der torpedo's doen moet. Deze torpedo's met dynamiet geladen drijven door middel van kurken, buiten en naast de boot. Op het gewilde oogenblik wendt de Peace-maker zich door de electriciteit voortbewogen, naar het schip, dat hij wil aanvallen, op zoodanige dieptedat de kapitein, aan elke zijde der kiel van dit schip, een torpedo kan vasthechten door middel van sterke magneten tot op het oogenblik dat de bootdie ze aangebracht heeft zich voldoende verwijderd hebbendede kapitein aan zijn electricien het signaal geelt om de torpedo te doen springen. Professor Turk verwacht zijn torpedo s te zullen kunnen aanhechten bij schepen welke een tien knoops vaart loopen. Dat de Chineezen in sommige opzichten Java boven hun geboorteland verkiezen is niet te verwonderen wanneer men het volgende leest in het Soer. Hdbl. De pachters van de spelen te Soerabaia hebben ver leden jaar zeer veel geld verdiendvooral met het Tjapdjiki. Ze waren met hun drieën een van hen die voor zijn aandeel anderhalve ton kreegtoog daarmee naar Amoy waar hij eveneens dat spel begon. Het bekwam hem echter slecht. Hij werd gesnapt en om te beginnen, duchtig afgeranseld met de rotan; daarna kreeg hij een blok om zijn hals en werd hij op die wijze rondgeleid door de straten tot besluit werd hij gevangen gezetwat in China nog heel wat anders zeggen wil dan in Indië. Donderdag6 November. Losdbn. De berichtendat niet Cleveland maar Blaine tot president van Amerika zou gekozen zijn worden hier als beufsmanoeuvres beschouwd de ver kiezing van Cleveland is ontwijfelbaar. Van de namen der heeren graankoopers die aan den gemeenteraad een nader adres indienden omtrent in de graanmarkt aantebrengen wijzigingen werden in ons nummer van den 31 October onjuist opgegeven die van de heeren Jacob van Gelder, te Wormerveer, H. H. van Waveren, te Hillegom en J. Buys Wz., te Zaandam waarom wij ze opnieuw vermelden. Na zeer voldoend afgelegd examen is het diploma van bekwaamheid in Kunst-Naaldwerk uitgereikt aan mejuffrouw J. van der Kaay alhier. Naar wij vernemen, zal de feestrede, bij gelegen heid van de herdenking van het lOOjarig bestaan der maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" door het departement Alkmaar, op den 17 November a.s. in de daarvoor welwillend beschikbaar gestelde Kapelkerk uitgesproken worden door den voorzitter der feestcom- I<

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3