No. 135. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG 9 NOV EMBER. j yy g De Herstemming. de Heer Mr. J.L. de Bruyn Kops, Mr. J. L. DE BltUYN KOPS. De Australiër. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD, 1,5 O, Prijs der gewone Advertentiön Van vele zijden mochten van ingenomenheid ontvangen met het in ons vorig nummer geeradigd tailtoon. g g H-g ]g V ]g N ADOLF STBECI4FBSS, en werd ons het verlangen kenbaar gemaakt, dezen boeienden roman van den beroemden duitschen achriWer in den vom van een boet in eigendom te kunnen Hebben. W,1 aan d.en wenech wo den voldaan, dan dienen wij one van den verkoop van een vrij kunnen houden, waartoe een ree, lage priis een allereerste vere,echte rs W,de deraoeken in boeverre wij van de medewerking onzer abonnee verzekerd zuilen zjn en z eilerdus c gelegenheid tot inteeleniog open, waartoe men zich gelieve aan te melden öf bij den brievengaarder oi boekbandelaar, door wien» tusecbenkomst men onze contant ontvangt, óf b.J ons- Bij een omvang, geraamd op ruim 35 vel of 540 pagina's, hebben den pnjs gesteld op iranco thuis, zoodat alleen genoegzame deelneming de uitgave mogelijk zal ™gEVERS Wellicht tullen velen niet twijfe len aan tij ne herhieting t.fen tij voorzichtig! Samenspanning van sommige heterogene potitiche ele menten gepaard met ernstige krachtsinspannington aan de te genpartij tie overtvinning hunnen verschaffen. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DOOR De uitslag van de verkiezingen voor ledeu van de Tweede Kamer moge onze weDsehen niet geheel heb ben bevredigd, zij is toch in niet geringe mate be moedigend, Ditmaal hebben de kiezers zich eens re kenschap gegeven van de beteekenis der verkiezing en daardoor aan deze een karakter gegevendat in de laatste jaren maar al te veel aan de uitspraken der natie ontbrak. Er is een uitspraak gedaan duidelijk genoeg verstaanbaar voor ieder, die niet opzettelijk zich loef wil houden en 't is gebleken, dat de natie het ontwikkelen en voorstaan van allerlei theonen moede is maar naar daden verlangt. Hoe minder de heeren van het parlement in- het vervolg praten en hoe meer zij doen des te liever zal dit der natie wezen en om dit duidelijk uit te spreken heeft zij eenige kamerleden die uitmuntten door het vasthouden aan eigen denkbeelden en niets hielpen tot stand brengen wat met die denkbeelden niet strookte eenvoudig op zijde gezet. Men mag aannemendat deze volksuit spraak door de andere leden der Kamer za worden ter harte genomen want alleen door krachtige samen- werking en eensgezindheid kunnen de liberalen in de Tweede Kamer nog iets tot stand brengen. Op dit oogenblik toch staan 37 liberalen en 1 conservatief tegenover 35 clericalen van beiderlei geloof en veel verandering is in deze verhouding door de herstem- mingen niet te wachten. De toestand is dus critiek genoeg en regeerkracht ontbreekt geheel. Zoolang het werkelijk geloof als politieke richting blijft gehandhaafd, zullen we op staatkundig gebied weinig vooruitgang kunnen verwachten, want de partijverhouding in de Kamer geeft vrij wel uitdrukking aan de samenstelling der partijen in de natie maar de tijd zal wel komen, waarin velen van onze katholieke landgenooten de oogen zullen opengaan voor hetgeen de antirevolutio nairen willen en de eersten zich zullen aansluiten bij de liberalen. Deze nemen in aantal voortdurend toe de party van gematigden vooruitgang en geleide lijke ontwikkeling wint steeds in sterkte en daarom moet voor 't oogenblik haar ernstigste streven zijn te handhaven en te behouden wat zij heeft verworven. Nog is zij daartoe krachtig genoeg en 't is te hopen dat de herstemmingen haar nog zullen versterken op dat zij zelfs in staat zal worden gestold om het schip van staatzij bet dan ook langzaam in dezelfde rich ting te blijven voortstuwen. Deze overweging moet vóór alles de houding van de kiezers beheerschen bij de aanstaande herstemmingen. Bij de eerste verkiezing mocht men er niet voor terug deinzen uitspraak te doen over personen waar men het wenschelijk achtte een van de aftredende leden door een ander te doen vervangen maar bij de her stemming mag het alleen de vraag wezen liberaal ot clericaal Waar thans een liberaal tegenover een man der kerkelijke partijen staat, mogen de liberale kiezers niet meer een oordeel vellen over den persoon van den liberalen candidaatmaar moeten zij dezen kiezenten einde het vaderland te helpen bewaren veor de overheersehing van kerkelijk gezag dat slechts strekken zou om vervolging en verbittering op te wekken. Zijdie van anderen zelfverloochening verlangen zullen die nu in praktijk moeten brengen en menig liberaal kiezer, die het goed meent met land en volk zal ditmaal moeten opgaan om te stemmen voor een candidaat, wiens persoonlijkheid zijn volle sympathie niet geniet. Het komt er thans op aan Het over wicht der liberale partij hangt af van enkele stemmen! Zoo lieht zou de weegschaal ter rechterzijde kunnen doorslaan het werk van jaren worden vernietigd en een toekomst van strijd en teruggang in het leven worden geroepen! Een ernstige, een dure plicht roept de liberalen op aanstaanden Dinsdag ter stembus op om met terzijdestelling van alle persoonlijke consideraties den in harstemming komende liberalen candidaten de overwinning te verschaffen. Hoeveel te meer dan bier, waar de candidaat een van de meest uitstekende leden der liberale partij is, wiens bekwaamheden hem aanspraak doen maken op eene eereplaats in de rijen der nederlandsche staats lieden 'lis meermalen gebeurd dat door te veel vertrouwen op de sterkte der vesting deze verloren ging en menig vij andelijk kamp is ingenomen, terwijl de verdedigers waren ingedommeld Men blijve dus niet te huis in de meening, dat de tegenpartij te zwak is en de eigen partij sterk genoeg om de overwinning te behalen! De groote belangen, die op het spel staan moeten iedereen weerhouden zich tevreden te stellen met overwegingen die geen vasten grond hebben! Ieder liberaal kiezer moet in de bres springen om te voorkomen dat de clericalen binnen rukken 't Geldt thans niet meer Tak of Gleichman met meer „club" of opportunist, 't geldt nu vrijheid of overheersehing, vooruitgang of achteruitgang, staat of kerk Wie het vaderland lief heeftga Dinsdag ter stembus opom de verkiezing te verzekeren aan Facilis mjfragatio pro salute Het is eene lichte taak voor het algemeen welzijn zijn stem uit te brengen 3) Dit eenvoudige verhaal klonk zoo waar en treffend dat mevrouw Meubring zelfs er niet ongevoelig voor bleef. Hare goedhartigheid kreeg een oogenblik de overhand boven haren toorn. Zij ging op den matten stoel zitten en antwoordde op een toondie vrien delijke deelneming verried „AhaDat is iets anders. Dat strekt u tot eer. Ja" ja, de omstandigheden beslissen dikwijls over het lot der menschen. Ik weet dat bij ondervinding. Maar het zou toch jammer zijn indien gij uw geheele leven afschrijver bleeft." „Dat ben ik ook niet voornemens"zeide hij wat vrijmoediger. „En wat wilt gij dan worden „Eenen man als mij blijft toch altijd de hoop over, nog eens eene goede betrekking te krijgen ot hier bleef hij steken. „Nu, of?" vroeg zij nieuwsgierig. Hij zag haar vol vertrouwen aan nam toen van de tafel uit een hoop schoone en beschreven vellen papier een klein boekje en reikte het zijne bezoekster met een bedeesd lachje over. „Ik schrijf ook wel eens zulke kleine novellen en deze is de eerste die gedrukt is. Men heeft mij er enkele guldens voor gegeven. Misschien een memsch kan nooit weten brengt mij het schrijven voor de pers nog wel iets op. Ik ben eerst kortelings begon nen maak ook wel eens een gedicht of een tooneel- stukje doch voor mij zelf alleen ziet u. Hiermede waag ik mij nog niet in het publiek." Mevrouw Meubring stond verbaasd. Zij keek beur telings naar het boekdeeltjedat zij in hare hand hield en naar den jongen man die zoo bescheiden over zijne hoop in de toekomst sprak. Dus zijt gij eigenlijk een dichter?" vroeg zij op een toon die duidelijk verried dat hare stemming volkomen omgekeerd was. „Dat is alweer wat anders, mijnheer Buchwall. Waarom dat niet dadelijk gezegd? Eenen dichter moet men niet als een gewoon mensch beoor- deelen en daarom vergeef ik u de dolle streek die gij heden hebt uitgehaald Hebt gij het waarachtig eerlijk gemeend?" vroeg zij nadenkend. Dat zweer ik u riep Otto in vervoering. ,Hoor eens, mijnheer Buchwall, ik ben eene vrouw, die niet van omwegen houdt. Zooals ik denk, zoo spreek en zoo handel ik ook. Dat heb ik reeds bewezen, toen ik ten hoogste verstoord bij u kwam. Thans, nu ik u beter heb leeren kennen nu ik weetdat gy dichter zijt ben ik niet meer boos op u. Wezenlijkjong- mensck gij boezemt mij belang in. Gij herinnert my plotseling aan mijn Amadeus ging zij voort met van aandoening trillende stem. „Die zou nu ongeveer zoo oud geweest zijn als gij zoo bij de vier en twintig, niet waar „Ja zoo oud wordt ik eerstdaags. „En gij gelijkt ook veel op hem waarachtig, hij was alleen wat grooter en krachtiger gebouwd dan gij. In 1870 trad hij in dienst bij bet leger en maakte het beleg van Parijs mede, toen hij eerst achttien jaar was. Het ijzeren kruis heeft hij met eere verdiend. Ach hij was mijne vreugde mijn trots mijne hoopArchi tect zon hij geworden zijn. Hij was zoo knap en zoo vjUgik zal u zijne teekeningen eens laten zien, die hij bij zijne bouwkundige lessen heeft gemaakt. En dichten deed hij ook. Ik ben nog in het bezit van een geheele reeks van versjes, die bij geschreven heett. Zoodra hij ze gemaakt had las hij ze mij voor. Rn nog vaak lees ik ze in stilte over, om nog eens met geheel mijn hart enkele oogenblikken aan zijne nage dacbtenis te wijden." „Leeft hij dan niet meer vroeg de jonge man met ongeveinsde deelneming. „Neen sprak zij diep bewogen. „Die verdoemde Pranschen schoten hem verradelijk dood terwijl hij in eene patrouille op verkenning was, kort voör het einde van den oorlog. Sedert zes jaren treur ik om hem en sedert vijf jaar ook om mijnen man." Zij zweeg en door hare aandoeningen overmand gat zij zich gedurende eenige oogenblikken geheel daaraan over. Otto waagde het niet haar hierin te storen. „Hoor eens," begon zij eindelijk weer kalmer ge worden, „gij hebt immers geene familie?" Neen antwoordde hij „alleen een broeder. Die telt niet mee, die is in Australië. Hoe zoudt gij er over denken, mijnheer Buchwallwanneer ik de zaak eens wezenlijk ernstig wilde opvatten f Bij die woorden liep Otto eene koude rilling over de leden. Zijne oogen schitterden, want hij raadde dat de vrouw die als eene furie bij hem was komen bin nenvallen nu iets goeds met hem voor had. Wat bedoelt u eigenlijk?" vroeg hij daarom bezorgd. „Wel die brief aan mijne dochter antwoordde zij kort en beraden op haren gewonen toon. „Als zij er bijvoorbeeld niets tegen had „O zoudt gij willen toestaan dat ik nadere kennis met haar maak riep hij hartstochtelijk uit. StilMet lang zeuren en hofmaken laat ik my niet in dat zeg ik u vooruit. Doen of niet doen. A s gij werkelijk mijne dochter Elvira trouwen wiltdan ver der geen onnoodige drukte meer. Zij zal er wel mets tegen hebben anders zou zij natuurlijk verontwaardigd zijn geweest over uwe vermetelheid. Wij zullen zien. Komt de zaak in ordedan zal ik eene zorgvuldige moeder voor u beiden zijn. Ik neem u als schoonzoon, als mijn kind aan. Gij zult mij mijnen Amadeus ver vangen en mij steeds uwe kinderlijke dankbaarheid be- toonen hierop vooral ben ik zeer gesteld. Hij viel haar bijna te voet en greep onstuimig hare hand.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1