f3ttiUtt(Attb. IMnueulaub. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. BELGIE. Er is een kon. besluit verschenen, waarbij bepaald isdat het wachtgeld der onderwijzers niet lager dan t 500, in plaats van f 375, mag zijn. Verder is aan de gouverneurs der provinciën een schrijven ver zonden, waarbij talrijke verzachtende wijzigingen in de uitvoering der onderwijswet voorgeschreven worden. DIJITSCHLAND. De Keizer hervatte den 6 des voormiddags zijn gewonen arbeid. Zijn gezondheidstoe stand was goed. De Köln. Zeitung merkt opdat niet dr. Windt- horstmaar graaf Moltke thans 84 jaren oud het ondste lid van den Rijksdag is. Bij de herstemming voor leden van den Rijksdag is te Frankfort a/M. de heer Sonnemann het aftredende lid niet herkozen doordat de nationaal-liberalen be sloten hadden, aan de stemming geen deel te nemen. Hij kreeg 10.775 stemmen 12.105 stemmen waren op den sociaal-demokraat Sabor uitgebracht. Deze is gekozen, en evenzoo te Eiberfeld de sociaal-demokraat Haren met 17.254 stemmen tegen 11.434 op dr. Fabri (natio- naal-liberaal) uitgebracht. Te Darmstadt werd verkozen de nationaal-liberaal Ulrich tegenover den sociaal-de mokraat Müller, en te Mainz tegenover den sociaal- demokraat von Vollmar de heer Rackékandidaat der centrumspartij. Te Breslau en te Mannheim werden sociaal-demokraten gekozen. ENGELAND. De minister der posterijen Fawcett is na eene kortstondige ongesteldheid te Cambridge overleden aan longziekte. In het Lagerhuis werd door het hoofd der oppositie, den heer Nortbcote, gewezen op het groote ver lies, door den dood van dezen minister geleden. Minister Hartington bedankte namens de regeering voor de be toonde deelneming en de heer Macarthy stemde namens de Ieren met die deelneming in. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van den heer Mozes Montefioredie tengevolge van de plaats gehad hebbende feestviering bij zijnen 100 ver jaardag min of meer ernstig ongesteld wasluiden gunBtig. Lagerhuis. Minister Gladstone stelde den 6de tweede lezing der kieswet voor onder verklaring dat hij vasthield aan hare afscheiding van de nieuwe dis- tricstverdeel ng. Met betrekking tot laatstgenoemde verklaarde de regeering zich bereid om de zaak even tueel op breeder grondslag te regelenmaar de uit breiding van het stemrecht kon zonder gevaar niet langer uitgesteld worden. Minister Fitzmaurice zeide, dat de wederzijdsche uit wisseling van de met Mexico gesloten overeenkomst den 28 October te Mexico geschied was. Yerder deelde hij mede, dat Frankrijk's antwoord met betrekking tot de blokkade van Formosa den 5 ontvangen was het werd thans onderzocht. Minister Gladstone verklaarde dat de regeering nog geene uitvoerige berichten van lord Northbrook over Egypte had ontvangen zij was nog slechts in het bezit van een algemeen overzicht der voor stellen, welke gedaan zouden worden. Den 7 verklaarde minister Gladstone dat de regee- rng geene geldelijke verplichtingen tegenover Egypte zou aangaan zonder de goedkeuring van het Parlement De heer Courtny zeide dat Engeland's uitgaven ten behoeve van Egypte gedurende de op 31 Maart 1.1. afgeloopen zes jaren 51000.030 bedragen. Minister Fitzmaurice deelde mede dat de eerste grondslag waarop de uitnoodiging tot de conferentie gegrond is geen melding maakt van handelsvrijheid in het Congo-bekken en de monden van den Niger. De tweede grondslag gaat uit van het beginseldat de op het Weener-Congres aangenomen stellingen op de Congo en Niger van toepassing zijn. De handel in het Niger-bekken is dus niet onder de punten van behandeling begrepen. Het gebied van de Ambas-baai is onlangs onder het engelsch gezag gebracht. „Welk een hemel stelt gij voor mij open mijn ge- heele leven zal u in dankbare erkentelijkheid gewijd zijn." „Nu zeide zij met geen gering gevoel van eigenwaar de, „dat kan ik dan ook met recht verlangen. Als mijn schoonzoon zult gij natuurlijk op mijne kosten leven. Dat maakt niet uit: het geld is er voor en ik smaak de voldoe ning dat ik weer een zoon heb. Uw afschrijversbaantje hangt gij maar aan den kapstok. Het zou niet passen, dat de menschen konden zeggendat mijne dochter met een klerkje getrouwd was. Maar dichten kunt gij on gestoord dat vind ik uitmuntend. Als echtgenoot mijner Elvira zult gij dichter en schrijver zijn ik heb altijd een soort van eerbied gehad voor menschendie verzen kunnen maken. Dat heb ik van mijne moeder, die weduwe en huishoudster was bij eenen beroemden dichter, bij mijnheer von Chamisso. Kent gij dien heer von Chamisso „Zeer zeker, een van onze beste dichters P" „Hij was een bizonder achtenswaardig man met lange lokken, precies een apostelIk zie hem nog duidelijk voor mij ofschoon ik toen nog een klein meisje was. Hoe heerlijk zou het zijn, als gij ook zulk een Chamisso werdt! Gij kunt altijd op uw uiterste gemak uwe verzen ma ken. Gij zult bij mij inwonen want ik wil niet ge scheiden van mijne dochter leven en wij richten een gezamenlijk huishouden in." Alles danste Otto voor de oogen. Hij meende be- tooverd te zijnde gevreesde huisdraak scheen hem eene goede fee toedie hem hare lieftallige dochter uit haar heerlijk paleis in de armen voerde. Hoe ver rukkelijk schoon hoe begeerlijk kwam hem thans Elvira voor en tot welk eene ongekende hartstocht wakkerde plotseling die stille bescheiden liefde voor haar aan En zich niet langer te behoeven bezighouden met dat eentonige geestdoodende overschrijven Geen gebrek meer, maar daarentegen gemak zorgeloosheid kortom een leven als een prins. Hij was sprakeloos van ver rukking. Mevrouw Meubring zag met zelfvoldoening de totale ou-kfering, die er met den jongen man plaats had. Er FRANKRIJK. De bakkers van Entraygues in Aveyron hebben dezer dagen hunne winkels gesloten, omdat het gemeentebestuur eene broodzetting had in gesteld waarbij de prijs van het brood met een stuiver verminderd was. Volgens de dagbladen hebben van den 5 tot den 6, des namiddags 4 uurvier sterfgevallen aan cholera in het hospitaal van St. Antoine plaats gehad zijn zeven gevallen, waarvan drie met doodelijken afloop, behan deld in het Tenon-hospitaaléén twijfelachtig geval in het Necker-hospitaal en vier sterfgevallen in de stad voorgekomen. Onderscheidene gevallen waaronder en kele met doodelijken afloop zijn gisteren-avond aange geven. Het geheele aantal gevallen op den 4 5 en 6 bedroèg 21waarvan 13 met doodelijken afloop. De prefect Camescasse bezocht den 6 de besmette wonin gen en de ministerraad beraadslaagde over het nemen van gezondheidsmaatregelen. Alles wordt in gereedheid gebracht om don kring der epidemie zooveel mogelijk te beperken. Van middernacht tot den 7 des morgens werden 4 ge/allen aangegeven doch geen enkel met doodelijken afloop. De commissie uit de Kamer voor het Tonkin-krediet heeft met 6 tegen 4 stemmen dat krediet goedgekeurd. De minderheid was niet tegen het kredietmaar wilde het gebruik daarvan niet aan het tegenwoordig ministe rie toestaan. De heer Chaveau is met 6 tegen 4 stemmen tot ver slaggever benoemd. Senaat. De beraadslaging over het wetsontwerp tot hervorming zijner samenstellingwelke den 6 voortgezet zou worden, werd tot den 7 uitgesteld, om dat de verslaggever der commissie die na de gevallen beslissing met een nieuw onderzoek belast waszijn ontslag genomen had en vervangen was door den heer Lenoël, den voorsteller van het aangenomen amendement. Den 7 werd met 189 tegen 58 stemmen een amen dement van den heer Marvaisestrekkende om het stelsel der onafzetbaarheid af te schaffenverworpen. Daarentegen werd met 132 tegen 120 stemmen art. 1 van het ontwerp aangenomenmet het araendement- Lenoël dat den 5 werd goedgekeurd. Verder werd art. 2 waarbij het aantal der door elk departement te verkiezen senaatsleden wordt vastgesteld, en art. 3 waarbij zij, die aanspraak kunnen maken op de Kroon, niet verkiesbaar worden verklaard goedgekeurd. SPANJE. Het verkeer op den spoorwegen van Ma drid naar Murcia is door de overstroomingen in het zuiden des lands geschorst. Eenige bruggen eD ver scheidene huizen zijn vernield terwijl de schade aan den oogst aanzienlijk is. ZUID-AFRIKA, In de week van 22 tot 29 Sep tember heeft de transvaalsche Volksraad de behandeling der begrooting voortgezet en meest over de jaarwedden van ambtenaren gesproken van welke enkele verhoogd werden. Een voorstel, om de jaarwedde van den pre sident van 24000 tot f 30000 te verhoogen vond geen instemmingmaar daarna werd door twee leden voorgesteldaan president Kruger een geschenk te geven van f 12000, „als gering blijk van oprechte dankbaarheid voor de vele goed geslaagde en voordeelige diensten voor de Republiek verricht vooral met de laatste zending naar Europa." Dit voorstel zou eene week later in behandeling komen. Vervolgens kwam debrief van generaal Joubert aan de ordewaarbij deze „om redenendoor hem aan de regeering medegedeeld" voor al zijne betrekkingen bedankte. De Volksraad beslootden generaal uit te noodigen in de vergadering te komen en toen hij daaraan voldaan had werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De nieuwe staatsprocureur der republiek, mr. Leyds, is te Pretoria aangekomen en maakte zijne opwachting bij den Volksraad, waar hij door den voorzitter met eenige hartelijke woorden welkom werd geheeten. lag een ongewone trek van tevredenheid op haar ge laat en een ware glans van opgeruimdheid straalde uit hare anders alles behalve vriendelijke oogen. Eindelijk stond zij op van den krakenden stoel en reikte haren toekomstigen schoonzoon de handterwijl zij lachend zeide „Dat hebt gij toch van nacht stellig niet gedroomd, wel mijnheer Buchwall „Neen neen 1" juichte bij en in verrukking drukte hij hare hand aan zijne borst. „Ziet gij verklaarde zij weder op baren gewonen gebiedenden toon, „zoo maakt moeder Meubring steeds korte metten het moet zéé of zéé. Dat weet men al gemeen, Bij mij bestaat geene dubbelzinnigheid maar wordt ook geen verzet tegen mijnen wil geduld. Wie dezen opvolgtdoet verstandig wie zich er tegen ver zet ondervindt dit altijd tot zijn nadeel. Ik ben eene vrouw die het goed met een ieder meentmaar ik heb daarnevens een paar scherpe oogen eene gezonde tong en ben bang voor niemand. Hebt gij dat begrepen?" Hij knikte even nog een en al verrukking over het voorgevallene. „Kom heden middag te vier uur bij mij mijnheer Buchwall." „Ik zal prompt op mijnen tijd zijn mevrouw." „Het overige zal dan wel van zelf in orde komen. Véór uw bezoek zal ik natuurlijk met mijne dochter spreken." „Jaals het u belieftdoe datGij kunt dat zooveel beter dan ik bekende hjj ootmoedig. „Achik denk dat Elvira wel zal toestemmen. In dien dit niet het geval issprak zij beslissend bij het heengaan „dan blijft het er bij." „Waarbij stotterde hij verschrikt. „Dat gij nog heden mijn huis verlaat." En daarmede spoedde zij zich naar beneden. Mevrouw Celestine Meubring was een echt kind uit het volk. Toen hare moeder gestorven was werd zjj Den 6 brachten de verslaggevers der verschillende commission verslag uit omtrent de aanhangige voorstel- len en werd besloten dat het door Ged. Staten uit te brengen rapport omtrent een alsnog ingekomen adres van het gemeentebestuur van Enkhuizen, om subsidie voor de verbetering der haven in handen eener com missie zou worden gesteld, opdat die zaak nog in deze zitting behandeld zou kunnen worden. Den 7 werd aangenomen het voorstel tot regeling van rente betaling en aflossing van een nader op te nemen gedeelte der geldleening tot het aangaan waar van in November 1882 is besloten eene 2e suppletoire begrooting voor het gesticht Meerenberg voor 1884 vast gesteld de behandeling van het voorstel betreffende de verpleging van krankzinnigen tot de volgende bij eenkomst uitgesteld aan de Kweekschool voor machi nisten te Amsterdam f 2000 subsidie verleend met 36 tegen 30 stemmen afwijzend beschikt op de aanvrage om subsidie voor eene op terichten vakschool voor zuivel bereiding; aan het in 1885 te Amsterdam te houden blinden-lehrer congres met 38 tegen 15 st. f 500, subsidie verleend en aan de bewaar- en handwerk- school op Terschelling f 125 subsidiemet 44 tegen 16 stemmen afgewezen de aanvraag om subsidie voor het schoolmuseum te Amsterdamvoor den aanleg van een harden weg van den Burg naar den Koog op Texel f 5000 subsidie toegestaan met 44 tegen 14 stemmen het provinciaal subsidie voor de stoom- bootdienst Terschelling Vliereede Harlingen van f 2000 tot f 4000 verhoogd. Afwijzend werd beschikt op de verzoeken om wijziging der reglementen op het onderhoud van den Noorder IJ- en Zeedijk terwijl de voorgedragen wijziging van de reglementen van bestuur voor de hoogheemraadschappen van den Hondsbossche en van de Uitwaterende Sluizen en voor den droogge- maaktenVeenpolder onder Assendelft aangenomen werden. Over de aanvrage om subsidie voor de tooneel- school te Amsterdam staakten de stemmen. Daarna werd de zitting tot den 18 verdaagd. Bij kon. besluit van den 4 is de luitenant-kolonel J. W. Bergansius van den staf der artillerie, directeur der artillerie-schietschool benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De arr. rechtbank te 's Gravenhage heeft den 6 twee jeugdige personen die in de vorige week terecht stonden wegens het bestelen der offerbussen uit de kerk in de Da Costastraat en het r. k. ziekenhuis schuldig verklaard en veroordeeld ieder tot 1 jaar celstraf. Den 6 stond voor het gerechtshof te 's Graven hage terecht Willem Frederik Jacob Rooscarousel- houder aldaarbeschuldigd van moedwiliigen manslag aan zijn knecht op 17 Augustus in het Lamgroen en van moedwillige verwonding van een anderen knecht. De eisch van het openbaar ministerie is 15 jaren tucht huisstraf. Den 6 werden door het prov. kerkbestuur van Noordholland na afgelegd examen, tot den evangelie dienst toegelaten de heeren W. J. Scherphuis van Appingedam en R. Kijlstra van Beers. Den 6 is te Westzaan de nieuwe Zuiderschool feestelijk ingewijd. De Prov. Staten van Gelderland hebben den 7, ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg van Deventer naar Borkelooeen renteloos voorschot verleend uit de provinciale fondsen ten bedrage van 6°/0 van de kosten van aanleg op Geldersch grondge bied geraamd op ƒ387.100; Gedeputeerde Staten had den dat voorschot op 10°/o willen bepalen. Mej. J. F. de Mol van Otterloo den 24 Octo ber 1.1. te Haarlem overleden heeft aan de christelijke vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten f 400 vermaaktvrij van successierechten. als de jongste van acht kinderen door bloedverwanten opgenomen en trad zij na den leeftijd van volwassen meisje bereikt te hebben bij eene aanzienlijke familie in dienst. In deze betrekking leerde zij Peter Meu bring kennen die dicht in de buurt eene kom-en- eiscb-winkel dreef en door eigen vlijt en zuinigheid het van huisknecht had gebracht tot winkelier met een niet onaardig vermogen. Zij trouwde hem en leefde zeer gelukkig in dezen echtdaar hij in alles haren wil deed. Gedurende dit tijdperk kwamen al hare goede en kwade eigenschappen tot volle ontwikkeling. Blijkbaar was het haar te benauwd in den zeer beperkten kring waarin zij leefde en kwam haar de omvang van hunnen winkel van te weinig beteekenis voor; zij wist dien echter in korten tijd tot zeer grooten bloei te brengen. Dochhet toppunt van haren eerzucht was, eigenaresse te worden van het groote huis waarin zij hunnen winkel hadden, waarin zij turf en hout aftelde of boter en kaas afwoog of worst en augurken verkocht. Dit alles te kunnen overlaten aan anderen in het uitgestrekte gebouw als meesteres te heerschen en de rijke inkomsten te genie- sen die door de talrijke huurders werden opgebracht dit was haar eenighaar levensdoel. En zij slaagde er ook in als vermogendeachtenswaardige burger vrouw genoot zij nu met de haar eigen kalmte het lief en leed van deze voor haar nieuwen stand in de maat schappij. Na den dood van haren man had zij al hare liefde op hare eenige dochter Elvira overgedragen, wier dich terlijke naam reeds deed vermoedendat moeder haar tot eene hoogere sfeer had bestemd dan waaruit zij zelve was voortgekomen. Zij was er op gesteld geweest haren kinderen zulke verheven namen te geven, immers zelve droeg zij er een, waarop lang niet iedereen antwoordde. Die liefde voor hare Elvira vermeerderde zoo mogelijk nog toen haar mande zachtmoedige en volgzame Peter dit tranendal verliet, en verminderde in geenen deelenadat zij haar nichtje Mina tot zich genomen had ofschoon dit meisje toch werkelijk zeer liefderijk door haar werd opgevoed. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2