)Sinnen(anb- In het departement der Seine zijn ala gevolg van de nieuwe wet op de echtscheiding 1500 aanvragen om echtscheiding aanhangig. Te Nantes kwamen den 8 vier sterfgevallen aan cho lera voor en te Saint-Nazaire één den 9 te Montreuil 10 gevallen. De president-minister Terrv liet aan de commissie uit de Kamer voor de Tonkin-credieten weten dat hij er van afzag verder gehoord te worden. De verslag gever de heer Cbauveaunam daarop zijn ontslag doch weigerde de redenen van dit ontslag op te geven. De commissie besloot geen nieuwen verslaggever te benoemen, voordat de president-minister gehoord was. Die minister liet opnieuw aan de commissie weten dat hij haar geene mededeeling meer te doen had. De commissieop haar besluit terugkomendkoos toen tot verslaggever den heer Leroij. Senaat. De kieswet voor den Senaat is den 10 aangenomenna verwerping van alle amendementen. Kamer. Den 10 vroeg de afgevaardigde Laguerre naar de redenen van de terugroeping van den heer Demangeat en zeide dat de beweegredenen der regee ring oneerlijk waren. Hij werd tot de orde geroepen daarna werd met 250 tegen 194 stemmen de eenvou dige orde van den dag aangenomen. YEREENIGDE STATEN. De republikeinen dringen er op aan dat de stemmen in den Staat Nieuw-Tork voor de verkiezing van een president uitgebrachtoffi cieel geteld worden om over den uitslag te beslissen, maar zij nemen toch over het algemeen aan dat Cle veland de overwinning heeft behaald. Voor zoover de stemming den 8 opgemaakt was waren op Cleveland 219, altijd indien Nieuw-York blijkt voor hem te zijn, en op Blaine 182 stemmen uitgebracht. Om ver kozen te zijnmoet men 201 stemmen hebben. Bij de afgeloopen verkiezingen hebben weinig onlus ten plaats gehad. Alleen te Columbus in Ohio werd een gevecht op straat geleverd met revolvers en knup pels, waarbij 2 man omkwamen en verscheidene personen gekwetst werden. De heer Blaine is ongesteld als gevolg van de door hem in de open lucht gehouden verkiezingstoespraken. CHINA. De regeering heeft de schadeloosstelling voldaan door Engeland geeischt voor zijne onderdanen, die door de oproeren te Canton in September 1883 benadeeld zijn. Generaal Brière de Lisle meldde uit Hanoi den 8 dat bij eenige zeeschuimers verjaagd en zonder inspan ning van krachten een nieuwen aanval der chineezen op Tuijenquan afgeslagen had. Admiraal Courbet meldde den 7 uit Kelung dat de werken die den weg naar Tamsui beheerschten den 2 door een duizendtal chi neezen aangevallen werden. De vijand was met groot verlies teruggeslagenterwijl slechts één fransch sol daat gewond werd. De plaatselijke commissie van toezicht op het la ger onderwijs te Zijpe heeft in de afwijzende beschikking van den gemeenteraad op haar verzoek om f 100 op de begrooting voor 1885 uit te trekken voor schoolbi bliotheken, aanleiding gevonden tot het vragen van ont slag tegen 1 Januari 1885dat haar den 4 eervol verleend is. Bij kon. besluit van den 7 is bepaald dat met 1 Mei 1885 de volgende garnizoensveranderingen zullen plaats hebben. Verplaatst wordenvan het le reg. inf.: het 2e bat., le comp., van Leeuwarden naar Assen het 4e bat., le comp., van Assen naar Leeuwarden; van het 2e reg. infhet le bat., van Grave naar voor zijn lot deed haar hart sneller kloppen. En toen nu op eens alles anders werd, dan zij gevreesd had, geraakte zij een oogenblik geheel van streek. De zekerheid van een huwelijk in een niet te vèr verwijderd verschiet schijnt iets betooverends te hebben voor een jong meisje, wel te verstaan indien haar aanstaande de man harer keuze is en de heer Otto Buchwall, wiens naam Elvira eerst uit den mond harer moeder had leeren kennen was dat in korten tijd werkelijk geworden. Toen dus hare ervaren, verstandige moeder tot haar zeide platweg en zonder omwegen: „Elvira, indien gij hem hebben wilt, is het mij wel dan kunt ge hem krijgen alsof Otto Buchwall een nieuw kleedje was of een parijsche zo merhoed en geen pretendent voor haar hart, toen bleef haar inderdaad niet veel anders over dan met de bij dergelijke gelegenheden gebruikelijke maagdelijke schuchterheid haar hoofd te verbergen aan moeders borst en na eenig aarzelen nauw hoorbaar te verklaren: „Als gij het goedvindtmoederdan maak ik hem gelukkig." En daarmede was de zaak afgedaan. Moeder Celes- tine Meubring wreef zich vergenoegd de vleezige handen. Elvira kon niet nalaten na te denken over wat gebeurd was en nog gebeuren zou en zat gelukkig glimlachend op haren stoel naar den grond te starenen Mina sperde mond en oogen wijd open en zag daarbij onaf gebroken hare tante aan als bewonderde zij een almach tig wezen dat wonderen verrichten kon. Toen 's namiddags nadat Otto even nauwkeurig op den bepaalden tijd als zijn hart van aandoening onnauwkeurig klopte, zich bij de familie had aange meld greeponder uitspraak van moeders zegen de verloving plaatsen bruidegom en bruid gingen naast elkander zitten ten einde elkaar wat nader te leeren kennen hetgeennaar de meening der beide tegen- woordigen met de vereischte vlugheid geschiedde. De eerste aan wien het aanstaande jonge paar werd voorgesteld was majoor Britz, die dien avond mevrouw Meubring een bezoek bracht. Hij woonde sedert jaren in het huistwee trappen boogwaar hij een paar eenvoudige kamers betrokken had. Een fiksche vijftiger was hij zonder twijfeldaarbij lang en stijf van gestalte, terwijl de ernstige nadenkende uitdrukking zijner baar- delooze trekkeneen zijner voornaamste kenmerken was. Zoo lang mogelijk was hij in werkelijke dienst 's Hertogenbosch van het 5e reg. inf.de Staf, hoofd- adm., le en 4e batvan 's Hertogenbosch naar Nijmegen het 3e bat., van Nijmegen naar Grave van het 2e reg. huzaren het 5e escadron van Haarlem naar Venlo; van het 3e reg. huzaren: het 2e esca dron van Amsterdam naar 's Gravenhagehet 4e es cadron van 's Gravenhage naar Amsterdam van het 2e reg. vesting-art.de le comp., van 's Gravenhage naar Naarden van het 3e reg. vesting-art.: de 7e, 8e, 9e en 10 comp., van 's Hertogenbosch naar Go- rinchem van het 4e reg. vesting-art.: de le comp., van Gorinchem naar Hellevoetsluis de 2e comp., van Gorinchem naar Willemstad de 3e comp. van Willem stad naar 's Gravenhage de 4e comp. van Willemstad naar Helder j de 5e comp. van Hellevoetsluis naar 's Gravenhage de 6e comp. van Gorinchem naar Helder. De gemeenteraad van Zierikzee besloot den 7 met 6 tegen 3 stemmen tot afschaffing der kamer van koop handel met den aanvang van 1885. In den nacht van den 7 zijn te Rotterdam aan de Kruiskadeop de eerste verdieping van een be woond huis uit eene schrijftafel door middel van braak gestolen 1 bankbiljet van 1000, 3 van f 300, 7 van 200, 6 van f 60 en 8 van f 40, Den 8 is onder de gemeente Nieuwendam het lijk gevonden van den sedert den avond van den 22 October 1.1. vermisten rijkstelegraphist te Amsterdam Geert Somer. Het stoomschip van de maatschappij Nederland, genaamd Koningin Emmadat den 8 van Amsterdam naar Batavia vertrokzal weder Marseillein plaats van Napels, aandoen, nu de cholera te Marseille geheel geweken is. Yoor de levering van het laken voor de uniform- kleeding der telegrambestellers in 1885 waren den 8 de heeren G. Boogaards Zoon te Tilburg de laagste inschrijvers voor 5.83 per el. Den 9 is de stoomtramweg AmerongenEist voor het verkeer geopend. Den 9 is des morgens te 5 uur in de Delftsche vaart te Rotterdam een geladen vaartuigwaarop zich man vrouw en 5 kinderen bevonden plotseling ge zonken. Een 7jarig meisje verdronk de overigen werden met veel moeite door werklieden uit de brou werij de Oranjeboom gered en aldaar voorloopig op genomen. Het engelsche stoomschip St. George van Kroon stad naar Rotterdam is den 9, des middags, bij Noord- wijk op strand geraakt. Het kwam den 10 nog niet vlot. Het Hof te 's Gravenhage heeft den 10 den lich ten rouw aangenomen voor den tijd van acht dagen wegens het overlijden van den hertog van Brunswijk. Het maken van een fundament voor de 30 tons hydraulische kraan op den top der Handels Kade te Amsterdam is den 10 aangenomen door P. Brugman aldaar voor f 9065. Op de groote najaars-veemarkt te Hoorn werden den 9 en 10 aangevoerd 4674 stuks vee over bet ge heel van puike hoedanigheid. De handel was vlug, ter wijl goede prijzen werden besteed, vooral voor jong vee. De Deli-Batavia-maatschappij keert op rekening van de over het oogstjaar 1883 behaalde winsten voor loopig een tusschentijds-dividend uit van 15 °/0of/150 per aandeel. De russische generaal Peters die te Amsterdam in het Amstel-bötel logeerde heeft aan de behoeftige vrouw die hem zijne portefeuilleinhoudende f 4000, terug bracht250 als belooning ter hand gesteld. Te Helder bestaat het plan het 25jarig bestaan der rijksnormaalschool feestelijk te vieren. Er heeft zich eene commissie gevormd die de oud-kweekelingen dier school uitgenoodigd heeftden 27 December daarbij tegenwoordig te willen zijn. gebleven en ten laatste stellig wel de oudste kapitein van het pruisische legerzoodat hij eindelijk tegen wil en dank zijn ontslag nam. Tot majoor had hij "het niet kunnen brengen en geen wonder hij zou beter voor professor in de wiskunde dan tot soldaat geschikt geweest zijn. Bij het uitbreken van den franschen oorlog in 1870 gaf men hem op zijn verlangen weer eene aanstelling in het leger ofschoon hij zich verge noegen moest met in eene afgelegen vesting krijgsge vangenen te bewaken. Na den oorlog ontsloeg men hem weder, doch ditmaal met den titel van majoor en met een beter pensioen dan de eerste keer. Dadelijk nam hij zijnen intrek weder in zijne oude woning die men voor hem opengehouden had want hij was bij de Meubrings reeds huisvriend geworden en de oude Peter, zijn huisbaas, had bizonder veel met hem op en pochte niet weinig op de vriendschap van den bra ven officier. Nadat Celestine Meubring weduwe was geworden beschouwde de majoor het als zijne eerste ridderlijke plicht haar, waar hij kon van dienst te zijn. Zij had er wel is waar bij hare eigene mate van energie en zelf standigheid nu even weinig behoefte aan als bij het leven van haren echtgenootdoch zij wende er spoe dig aan om bijna iederen avond den majoor bij zich te zien hij wist haar aangenaam te onderhouden en met hem sprak zij over alles wat haar zorgen gaf. Boven dien kwam het menigmaal voor, dat de begeleiding van zulk een deftig heer aan eene moeder, met twee meis jes niet anders dan nuttig kon zijn. De stille wensch van majoor Britz was de opvolger in al diens rechten en waardigheden te worden van den overleden Peter. Ofschoon hij nog nooit openlijk verklaard had dat een huwelijk met haar tot zijne liefste verwachtingen zou behooren, ja, hij zelfs in geen enkel opzicht ooit de vormen van beleefdheid en huis vriendschap bad overschreden was moeder Meubring toch slim genoeg, om zijne hartewenschen te raden. Wel bekende hij haar dit op zeer bedekte wijze door bij voorbeeld te zuchten over de troostelooze eenzaamheid, waartoe de vrijgezel veroordeeld wasof door haar statistieke opgaven mede te deelen waaruit duidelijk moest blijken hoe vaak op rijperen leeftijd nog huwe lijken gesloton werden en dat deze lang niet de on gelukkigste warenof eindelijk door op leerzame wijze De ingezetenen van Ooststellingwerf betalen reeds 8 van hun inkomen aan gemeentebelasting. Met het oog daarop was de gemeenteraad van oordeeldat niet moest worden overgegaan tot het leggen van kunst wegen in de nabijheidal werd daarvoor ook subsidie verleend door het rijk en de provincie. Op de najaarsveemarkt te Yelsen waren den 8 ruim 2000 stuks rundvee aangevoerd. Er werden flinke prijzen besteed doch de handel was stug. De heer J. Dekker, kand. te Andijkheeft het beroep bij de christ. geref. gemeente te Heusden aan genomen. Op do door dijkgraaf en hoogheemraden van Delf land ten laste van het hoogheemraadschap uitgeschreven 4 °/0 geldleeninggroot f 70000werd ingeschreven voor een bedrag van f 127000. Bij den kolf'wedstrijd, in de vorige week door de sociëteit „de Vier eenen" te Spanbroek gehouden waaraan 92 personen deelnamen is de prijs van f 100 gewonnen door den heer D. Boot van Hoorn met 122 punten die dientengevolge tot kolf koning werd ver heven de 2e prijs f 50 door den heer P. v. Ammers van Medemblik met 121 punten; de 3e prijs ƒ25 door den heer J. Schefiel van Hoogwoud met 116 punten de 4e prijs f 15 door den heer W. Tensen van Schel linkhout met 111 punten de 5e prijs f 10 door den heer J. Groen van Andijk met 109" punten. Aan den biljartwedstrijd namen 44 personen deel, waaronder de de heer K. Bijlsma van Bolsward. De prijs werd ge wonnen door den heer J. Peetoom te Schagerbrug; de 2e prijs door genoemden heer Bijlsma en de 3e prijs door den heer R, Boon van Spanbroek. Het gemeentebestuur van Petten heeft aan dat van Zijpe gevraagd de vergoeding voor het geven van onderwijs aan de kinderen van Hazepolder en Pettemer- kluft te verhoogen van f 200 tot f 400. De voornaamste bankiers en makelaars te Am sterdam hebben aan den minister van waterstaat ge vraagd, de overeenkomst der Ned. Rijn met den Cen- traalspoorwegmaatschappij niet goed te keuren wegens de geheele vernietiging der waarde van de uitgeste'de schuldbewijzen der laatstgenoemde maatschappij. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft besloten dit jaar, in afwijking van de beslissing der algemeene vergadering van 1882 geen examen voor bewaarschoolhouderessen te doen afnemen. In de eerstvolgende algemeene vergadering zal het mededeeling doen van de daartoe geleid heb bende redenen. Bedankt voor het beroep naar Medemblik door ds. J. O. van Slee te Brielle. Benoemd tot heemraad van den polder Heer Hugowaard de heer P. Apeldoorn. Bedankt bij de christ. geref. te Oostzaan door H. J. Couwenhoven kandidaat te Delft. Aan den minister van oorlog zijn voor het leger uit de provincie Triesland 426 paarden te koop aange boden. Van de 60 te Geldermalsen aangeboden paarden werden slechts 4 goedgekeurd. Wijlen de heer R, P. de Bruyn overleden te Weesp, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid f 500 vermaaktvrij van alle kosten. De heer W. A. baron van der Peltz te Assen zal bedanken voor zijne benoeming tot lid van de le Kamer der Sfaten-Generaal. Het bestuur van het 38e Nederiandsch Landhuis- houdkundig Congres in 1885 te Gouda te houden is samengesteld uit mr. C. Tock Commissaris des Ko- nings in Zuid-Holland eere-voorzitter J. van der Breggen Az.le voorzittermr. A. A. van Bergen IJzendoorn 2e voorzitter; mr. D. N. Brouwer le se cretaris mr. W. J. Tortuijn Droogleever, 2e secretaris J. Post van der BurgpenningmeesterG. Straver, zijne theoriën over jeugd, leeftijd, huwelijk enz. uiteen te zetten en aan te toonen dat eene knappe weduwe in den bloei haren jaren eigenlijk in haar eigen belang tot hertrouwen zedelijk verplicht was. Maar moeder Meubring dacht er geen oogenblik aan, om mevrouw Britz te willen worden dewijl zij de vaste overtuiging had, dat zij eene zonde zou begaan tegenover hare Elvira door haar eenen tweeden vader op te dringen. De majoor kon dan ook, en voornamelijk wel om deze reden zijn vreugde niet verbergen toen hem Elvira als verloofd werd voorgesteld. Hij was het op ieder punt eens, prees het verstand van zijne vriendin, drukte den jongen Buchwall hartelijk de band, terwijl hij hem Elvira voorstelde als het liefste meisje en de meest benijdenswaardige partij die mijlen in den omtrek te vinden waren en verzuimde daarbij geenszins ook eene vrij duidelijke toespeling op. de moeder te maken die nu niet meer door overgroote liefde voor hare dochter teruggehouden werdom met de eischen en rechten van haar eigen hart rekening te houden. „Ach God", kalmeerde hem onmiddelijk de op alles gevatte vrouw met een koel glimlachje: „Ik beb toch in ieder geval mijn Mina nog die beschouw ik niet minder als mijne docbter. En bovendien ik blijf de moeder mijner Elvira zelfs al is zij gehuld. De jon gelui moeten bij mij inwonen en dus verandert er ei genlijk nietsdan dat ik weder een zoon in mijn huis heb, die de man mijner dochter is. Hij zal deze positie en de verplichtingen die hij aan mij heeftniet uit het oog verliezen daarvoor heb ik ze hem te duidelijk aan het verstand gebracht." De majoor zei verder niets Otto evenwel wien het van geluk overloopende hart op de tong lag greep de hand zijner aanstaande schoonmoeder en zeide diep bewogen „Ik zou al zeer ondankbaar zijn indien ik niet alles deed wat u genoegen kou geven. Gij geeft mij immers alles wat mij gelukkig maken kan een familie een tehuis en uwe dochter. Ik zweer u dat ik Elvira steeds als eene heilige en u als mijne moe der vereeren zal 1" Moeder Meubrings oogen straalden. „Wat kan hij mooi spreken riep zij uit. „Het is of het gedrukt staat. Maar daarvoor is hij ook dichter, hij moet het ook wel kennen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2