QUerlci. Berichten. &tab0~Bcricftten. iflAYfct- kw Bcwtrefecvtcfelca W. F. Blom G. A. van Houweninge Gz., A. van Veen, G. J. Steens Zijnen, H. Jager, H. W. G. Koning W. Begeer C. C. H. Prince dr. H. IJssel de Schepper, J. M. Noothoven van Goor en H. J. Peters. De Staatscourant van den 11 bevat het pogramma voor de opening van de vergadering der Staten-Gene- raal op den 17. De zitting zal door den Koning in persoon geopend worden. In het kiesdistrict Brielle verklaarden 280 kiezers zich bij een openbare kennisgeving vóór den kandidaat voor de 2e Kamer, den heer mr. G. J. Goekoop. De heden ontvangen amerikaansche bladen bevatten nadere bijzonderheden omtrent den brand van het ne- derlandsche stoomschip Maasdam. De gezagvoerder de heer van der Zee heeft aan iemand, die bij hem informatiën aangaande de ramp kwam inwinnenhet volgende medegedeeld Den 24 October bemerkten de machinisten dat het groote petroleum-reservoirinhoudende 150 gallons petroleum, ten gevolge van stormachtig weder lek waa geworden. Daarop gingen drie machinisten met eene lamp naar de machinekamer om onderzoek te doen. Aldaar volgde toen eene hevfge ontploffing, waarbij twee machi nisten ernstige brandwonden bekwamen. De kapitein gaf dadelijk bevel om de stoompompen in werking te brengen, en binnen eene minuut gaven zij water. Tegelijkertijd werden de luiken gesloten en de luchtkokers dichtge maakt terwijl de reddingbooten die door de vlammen werden bedreigd te water werden gelaten. Des middags, toen men den brand meester scheen te zijn ontdekte de kapitein dat de ijzeren schotten van de kolenbunkers gloeiend stonden, alsook dat het laadruim vuur had gevat. Daarbij kwam de verschrikkelijke ontdekking dat een der stoompompen onklaar was geworden. De bemanning en de passagiers begonnen toen allerijverigst met de handpompen te werken doch in weerwil van de uiter ste pogingen tot blussching bleef die arbeid vruchte loos. Evenzoo mislukten de pogingen om een gedeelte der lading uit te halen en over boord te werpen. Tegen 2 ure raakte een tweede stoomspuit onklaar en hield op te werken. De kapitein nam toen het besluit het schip te doen verlaten. Het was op dat oogenblik eene schrikbarend hooge zee. Dit maakte de inscheping op de booten uiterst bezwaarlijk doch eindelijk mocht het toch gelukken alle aan boord aanwezige personen in de booten te krijgen. De booten bleven in de nabijheid van het brandende schip, in de hoop dat dit de aandacht zou trekken, waar door de opvarenden meer kans zouden hebben om door een ander schip te worden gered. Die hoop werd ver wezenlijkt doordien de Lloydsstoomer Rhein 's avonds kwam opdagen waarna omstreeks middernacht alle per sonen behouden aan boord van dat schip waren opge nomen. Kapitein van der Zee en de schepelingen roemen ten hoogste de nobele en vriendelijke behandeling die zij van den gezagvoerder en de officieren der Rhein ondervonden. De scheepsdocter der Maasdam bevestigt in hoofd zaak de mededeelingen van kapitein van der Zee, maar voegt er bij dat drie van de zes booten zeer lek wa ren en slechts met moeite boven water konden worden gehouden. De daarin aanwezige personen waren dan ook door de inspanning die zij uren lang hadden moeten aanwendengeheel uitgeput. Indien het stoomschip Rhein niet nog in tijds ware gekomen zouden die booten ongetwijfeld zijn gezonken. De docter prijst de koelbloedigheid van kapitein van der Zee, die het laatst het schip verliet. Het bovenvermelde wordt niet door alle passagiers onvoorwaardelijk bevestigd. Yele hunnerover de ramp ondervraagd beweerden dat de stoompompen reeds terstond dienst weigerden, ook doordien de slan gen verrot waren. Ook zeggen zij, dat er op de tegen woordigheid van geest bij den kapitein en de officieren wel wat valt af te dingen. Allen stemden hierin over een dat de opvarenden een allermoeilijksten tijd in de booten hebben doorgebracht en dat het overgaan aan boord van de Rhein met levensgevaar gepaard ging doordien het op het oogenblik hard woei. De vrouwen en kinderen werden in manden opgeheschen terwijl de officieren der Rhein het eerst met hunne booten te hulp kwamenomdat de schipbreukelingen geheel uitgeput waren. De meeste passagiers hebben alles verloren. Onder hen was een grijsaard uit Michigan die een legaat van 20.000 gulden was gaan afhalen, welk bedrag insgelijks bij de ramp is verloren gegaan. Den 10 November aanvaardde de lord-mayor van Londen zyn ambt. De traditioneele intocht van den nieuwen overheidspersoon die gedurende een jaar aan het hoofd van het bestuur der City zal staanheeft dezen keer eene meer dan gewone beteekenis, want de handeling moet tevens strekken tot protest tegen het ontwerp van wet, dat de hervorming van het stede lijk bestuur ten doel heeft, met andere woorden: het afschaffen van alle privileges, gedurende eeuwen door de City van Londen genoten. Aan de samenstelling van den optochtdie als naar gewoonte duizenden en duizenden toeschouwers loktewas dezen keei meer dan gewone zorg besteed. Onder de historische per sonen, die in den stoet prijken, bevonden zich Willem de veroveraarRichard LeeuwenhartRichard II Eduard VI, al de souvereinen die aan de corporaties vrijbrieven geschonken hebben welke vervallen zoodra het ontwerp tot wet verheven zal zijn. Aan gelegen heid tot het doen van manifestatiën ontbreekt het dus niet. Voorts behooren tot de optocht eenige dromme- darissen en olifanten geleid door mannen als Soeda- neezen gekleed een aantal vaartuigen gelijk aan die welke generaal Wolseley moet gebruiken voor zijn tocht over den Nijl, kortom alles wat noodig is om de Soe dan expeditie aanschouwelijk voor te stellen. In het Lagerhuis heeft Vrijdag j.l. een der leden de tegen woordigheid van olifanten en drommedarissen afgekeurd, om het gevaar, dat er aan verbonden is voor het pu bliek; doch de minister van binnenlandsclie zaken ant woordde, dat hij zich niet gerechtigd acht tusschenbei- den te komen, daar de Corporation alle vereischte voorzorgsmaatregelen genomen heeft en bet gebruik van dieren bij den stoet ontleend is aan de traditie der Romeinsche keizers, die bij hunne „triumftochten" zich door wilde beesten lieten vergezellen. Te Londen werd Woensdag 1.1. de derde tentoon stelling van New-Foundlandsche honden geopend. Er zijn minder exemplaren dan op de twee vorige, maar diewelke er zijn mogen over het algemeen voortref felijker heeten. De hoogste prijs werd toegekend aan een reusachtigen hond, die 194 engelsche ponden woog, Als eene der hedendaagsche dwaasheden deelt De Huisvrouw mede: „Nieuw-York bezit eene modiste voor honden. Deze dame bewoont in eene der deftige stra ten van (1 bovenstad een prachtig huis dat duizenden dollars doet. Bezitsters van honden, meestal bedaagde, maar rijkezeer rijke dameslaten zich met haar rij tuig derwaarts brengen een lakei in met goudgalon versierde livrei opent de deur, en in een rijk salon worden de honden en hunne meesteressen ontvangen en nemen zij plaats totdat zij aan de beurt komen. De modiste neemt dan den hond de maat voor een rokjeeen jakjeeen dekkleedjeeen mutsje en een paletotje. Voor het vervaardigen van dit hondentoiletworden dikwijls kostbare stoffen gekozen en het wisselt af, al naar het saizoen medebrengt, de honden warm of luch tig te kleeden. De prijzen loopen uiteen van 5 tot 50 dollars. Door een paar jachtliefhebbers te Hulst zijn in dit voorjaar in de bosschen aan en bij Het Jagertje, ge meente Grauw, een aantal fazanten losgelaten, met het doel om die vogels aldaar te laten acclimatiseeren, en verder door hunne voortteling eene fazantenjacht te verkrijgen. Naar de Midd. Ct. verneemtzijn de pogingen met den gewenschten uitslag bekroond. Óp het laatst dezer week zal de fazantenjacht plaats hebben. Den 9 's avonds om 10 uur wilde zich te Utrecht iemand in de Singelgracht verdrinken en wel omdat zijn meisje niet langer met hem wilde loopen. Na haar geroep, dat zij hem weer in genade aannam, kwam hij echter uit het water maar toen hij er zoo goed als uit was zeide zij „ik wil je toch niet hebben," waarop hij het water weer inliep. Toch scheen hij dit te nat en te koud te vinden althans hij kwam ten slotte in het plantsoen er weer uit. Eenige toeschouwers zeiden hem dat er een agent van politie aankwam waarop hij snel wegliep. De water- en vuurkoopman C. A. B. te Zwolle die verleden Vrijdagmddag door zijne 20jarige dochter werd gebrutaliseerd wilde in zijn drift haar een slag geven, waarop de 64jarige vrouw tussehen bei den sprong en bij ongeluk in plaats van de dochter den slag ontving. Die vrouw heeft door den schrik eene beroerte gekregen en is in den nacht van Zater dag op Zondag overleden. Door de justitie wordt des wege een onderzoek ingesteld. Een jong fransch dokter had zich in een groote stad gevestigd en wilde daar niet vergeten worden. Hij dacht eraan, dat Alcibiades zijn bond den staart afsneed om van zich te doen spreken en besloot iets dergelijks te doen zonder hond en zonder staart echter. Hij plaatste een advertentiemet het bericht, dat zijn hond was weggeloopen en dat hij vijfhonderd francs bood aan wie hem het dier terugbracht. De hond had niet bestaan en werd niet gevonden doch vele aristocraten zochten uit nieuwsgierigheid den „rijken" docter op en aan zijn talent en goede manieren dankte hij het toen verder dat hij een goede practijk verkreeg. De beroemde violist Vieuxtemps had op een zijner kunstreizen eenmaal het volgende avontuur. Hij was bij een rijken Rus gelogeerd en was niet weinig verschrikt, toen hij bij het middagmaal onder de tafel een zwarte massa ontdekte die zich oprichtte en twee gloeiende oogen op hem vestigde. Verontrust u niet zeide de vrouw des huizes, het is de wolf, hij is tam. Toen Vieuxtemps zich 's avonds ter ruste wilde begeven, zag hij weer die vleeschmassa. Verontrust u niet, het iade zwarte wolf, zeide de bediende. Den volgenden mórgen hoorde Vieuxtemps geweer schoten. Wat beduidt dat? vroeg hij den binnentre dende. Verontrust u niet, antwoordde deze, de zwarte wolf wordt doodgeschotenomdat hij van nacht den kok heeft opgegeten. Het fransche weekblad voor verzekeringen l'Argus meldt in het nummer van 2 dezer, dat dezer dagen door eeu der groote fransche maatschappijen l'Urbaine eene verzekerde som is uitbetaald van niet minder dan anderhalf millioen francswelke wegens het overlijden van een persoon opvorde-baar was geworden. De maatschappij droeg het risico natuurlijk niet alleen; bijna alle fransche maatschappijen hadden er als her verzekeraars deel in. Men weet hoe moeilijk het is en welke groote voor zorgen er moeten genomen worden om telegraafge- leidingen in lange tunnels te spannen. De leiding welke thans in den Arlberger tunnel is aangebrachtbestaat uit 12 dradenwaarvan zes voor den staatsdienstdrie voor den spoorwegdienst en drie in reserve. Elk bestaat uit zeven koperdraden in gutta-percha de omkleeding is van geteerde hennep, bedekt met 18 gegalvaniseerde ijzerdraden, waarom een katoenen met teer doortrokken omhulsel. Abernethyeen beroemd engelsch geneesheerhad een zeer prikkelbaar temperament. Op zekeren dag zag bij toen de straat voor zijne woning hersteld werd, een hoop straatsteenen naast zijne deur liggen. Hij gelastte den straatmaker de steenen weg te nemen. „Waar moetik ze been brengen?" vroeg deze. „Breng ze naar de helriep de esculaap woedend. „Zou het niet beter zijn dat ik ze naar den hemel breng, dan liggen ze u zeker niet in den weg." Dinsdag, 11 November. Amsterdam. De Koloniale Bank vroeg voorloopige schorsing van betaling aan. De aandeelhouders zullen bijeenkomen. Brussel. Bij de opening der Kamer was veel volk op de been. De heer Woeste werd hevig uitgefloten. Onder het geroep van: leve de Koning! volgde de menigte de katholieke afgevaardigden die de mis gin gen bijwonen. Bij den heer W. Zaadnoordijk alhierligt een pompoen uitgestald wegende 62.5 nederlandsche pon den terwijl de grootste omtrek er van 2.10 ned. el bedraagt. Dit omvangrijke exemplaar is zonder kunst middelen geteeld bij C. Boon te Bergen. Met zeer veel succes werd door den heer F. de de Boer, van den Helderden 11, het aangekondigde orgelconcert in de Kapelkerk alhier gegeven. Het fraaie spel van den blinden musicus en zijne goede stem vormden te zamen een welluidend geheeldat den talrijk opgekomen hoorders een groot muzikaal genot verschaften. Den 11 werden voor de herstemming tussehen de heeren mr. J. L. de Bruyn Kops en W. Bos voor het lidmaatschap van de 2e Kamer der Staten-Gene- raal 599 stemmen uitgebracht tegen 554 bij de eerste stemming. Het aantal kiesgerechtigden van Alkmaar, Heilooen Oudorp, welke beide laatste gemeenten ten etadhuize alhier stemmen bedraagt 734. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 11 November. J. M., te Alkmaar, niet verschijnen als getuige, ƒ10 boete, subs. 3 dagen gev. D. B., te Heer Hugowaard, mishandeling, 12 boete, subs. 3 dagen gev. D. H., te Koedijkmishandeling 7 dagen gev. K. K., te Heer Hugowaarddiefstalvrijgesproken. M. O., te Alkmaar, mishandeling, t 8 boete, subs. 2 da gen gev. P. G. v. d. S., te Alkmaar, verbreking van sluiting, 1 maand gev. en 25 boete subs. 5 dagen gev. D. S., te Alkmaar, mishandeling en hoon, 2 boeten, elk van 15, subs. 4 dagen gev. voor iedere boete. P. O., te Grootebroek, diefstal, uitgesteld tot den 18 dezer. A. v. d. W., zonder vaste woonplaatsbedelarij, 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgesticht. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 9 Nov. Abraham Jansen en Erancina Catharina Habiecht. GEBOREN. 7 Nov. Dirk, Z. van Jacobus Johannes Vogelpoel en Neeïtje Bakker. 8 Maria MargarethaD. van Cornelis Mooij en Guur- tje Rol. 11 c Neeltje, D. van Dirk Kes en Maria van der Horst. OVERDEDEN. 10 Nov. Hubertus Hendricus Lobach 48 j. en 9 m. 11 n Johannes de Wit, 33 j. Alkmaar 10 Nov. Aangevoerd 76 vette Kalveren t 40 a 96, 10 nucht. dito 8 a 27, 553 Schapen 24 a 35, 118 vette Var kens f 0,46 a 0,52 per P. Amsterdam 10 Nov. 440 Runderen, vette f 0,60 a 0,80 per Pond, Melk- en Kalfkoeien 110 a 290, 11 Graskalveren 30 a 50, 60 nucht. dito 10 a 16, 37 Schapen cn Lammeren, vette Varkens ƒ0,38 a 0,46, Hamburger dito t 0,48 a t 0,52 per P., Aardappelen. Katwijker zand t 1,30 a 2,80, Friesche Jam men t 1,40a 1,60, dito Engelsche 1 a 1,10, Zeeuwsche Spuische Jammen t 1,50 a 2,10, dito blauwe 1,80 a 1,90, dito Pooters 0,60 a 1, dito Flakkeesche 1,30 a 1,70, dito Champions 0,90, Pruissische Hamburgers ƒ3, IJpolders 1,40 a 1,60, Geldersche Thomassa f 2,50 a 2,75. Raapkoeken 90 a 95Lijnkoeken f 9,50 a 13. Peterolie onveranderd, loco f 9,25, Nov. ƒ9,25, Dec. /9,50, Jan. t 9,25, Jan.—Mrt. 9,37% entr. In cons, t 10,75. Edam 8 Nov. Kleine kaas, hoogste prijs 36, laagste prijs 28aangevoerd 63 stapels, wegende 14090 P. Haarlem 10 Nov. Tarwe Roode ƒ7,35, Witte f 7,30 a 7,55, Rogge t 5,80 a 6,50, Haver 3,70 a 4, Gerst 6,50, Duivenboonen 6,50 a 6,75, groene Erwten 8,50. Hoorn 10 Nov. Op de groote veemarkt waren 4674 stuks vee aangevoerd. De handel was vlug tot hooge prijzen, voor al voor jong vee. Kampen 10 Nov. 421 stukken Boter van 20 pond, f 24,50 a a 2977 van 10 pond en ruim 250 stukken van P., samen ruim 9315 P., per pond t 1,10 a 1,20. Leiden 8 Nov. Boter per kwart vat le. soort 68 a 74, 2e. f 62 a 66 per pond le. soort f 1,70 a 1,852e 1,55 a 1,65. Schiedam 10 Nov. Moutwijn 14, Jenever 19,50 per v. Londen 10 Nov. 2500 Runderen 4-5.98000 Schapen en Lammeren 4.8-6.6, 60 Kalveren 3.4-5.8, Varkens 3.8-4.4. PER TELEGRAAF. PurmerendW Nov. Aangevoerd 16 Paarden. 357 Koeien, handel matig, prijshoudend, 78 vette Kalveren 0,80 a 1 per P., 80 nucht. dito 10 a 26 beide handel vlug1728 Schapen en Lammeren, Vette laag, Schapen flauw, 191 vette Varkens 0,36 a 0,50 per P., handel stug, 158 Biggen 1 4 a 8, handel matig, Kipeieren 7 a 7,50 per 100, 1375 pond Boter, per pond 1,35 a 1,40, 119 Zwanen 6 a 7 per stuk, 223 Ganzen t 2,50 a 3. Kleine Kaas 36Middelbare t 35,25 aangevoerd 300 st.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 3