No. 137. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. Be Australiër. BERICHT. KIN GELUKKIG MEHSCHENEEVEN? 1,S O, 14 NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: Van vele zijden mochten wij bewijzen van ingenomenheid ontvangen met het in ons vorig nummer geëindigd feuilleton: ADOLF STRECKFCSÜ, en werd ons het verlangen kenbaar gemaakt, dezen boeienden roman van den beroemden duitschen schrijver, in den vorm van een boek in eigendom te kunnen hebben. Wil aan dien wensch worden voldaandan dienen wij ons van den verkoop van een vrij aanzienlijk getal exemplaren verzekerd te kunnen houden, waartoe een zeer lage prijs een allereerste vereischte is. Wij hebben besloten, te on derzoeken in hoeverre wij van de medewerking onzer abonné's verzekerd zullen zijn en stellen dus de gelegenheid tot inteekening open waartoe men zich gelieve aan te melden öf bij den brievengaarder of boekhandelaar, door wiens tusschenkomst men onze courant ontvangt, óf bij ons. Bij een omvanggeraamd op ruim 35 vel of 540 pagina'shebben wij den prijs gesteld op franco thuiszoodat alleen genoegzame deelneming de uitgave mogelijk zal kunnen maken. DE UITGEVERS. fitiiUttiattb. FBUILLETOKT. fit tmeulattb. COURANT. Per regel f 0,15* Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. C08- TEE A ZOON. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0.06. DOOR BELGIE. Den 1 1 werd de zitting der Kamers zon der troonrede geopend. De Kamer werd verdaagd tot den 12. De Senaat herkoos zijn vorig bureau name lijk d'Anethan als voorzitterDe Merode en 't Kint de Naeijer als onder-voorzitters. Voor het vergaderlo kaal der Kamers waren eenige nieuwsgierigen samen geschoold die door de politie in toom werden gehou den. Toen de heer v. d. Peeteboom het lokaal verliet schoolde er een aanzienlijke volksmenigte samenen toen de heer Woeste verscheen werd er gefloten en „Leve de Koning geroepen. Verschillende katholieke Afgevaardigden begaven zich naar de St. Gudula-kerk. De menigte volgde hen en ging daarop langzamerhand uiteen. Het voorzitterschap der Kamer is den heer Jacobs in eene na afloop der godsdienstige plechtigheid ge houden bijeenkomst der rechterzijde aangeboden doch deze heeft geweigerd. Daarna werd besloten, den heer De Lantsheere tot voorzitter, de heeren Tack en van Wambeke tot ondervoorzitters te benoemen. Kamer. Den 12 vroeg Erère Oban verlof de regeering den 18 te ondervragen over haar algemeene staatkunde en Bouvier over de toepassing der schoolwet. Minister Beernaert deelde mede dat hij de begroo- tiDg had omgewerkt en door bezuiniging gekomen was tot een ovetschot van f 100.000. De oud-minister van justitie De Lantsheere werd tot voorzitter gekozen. De eerstvolgende zitting is op den 18 bepaald. DUITSCHLAND. Te Keulen is de kandidaat van het centrum met 12.722 stemmen tot lid van den Rijks- 5) Zes weken later werd de bruiloft van Otto en Elvira gevierd die elkander in dien korten tijd, zoo goed en zoo kwaad als het kon, hadden liefgekregen. Het waren precies kinderen en ze brachten moeder Meubring in verrukking, die het huwelijk zoo snel had doen sluiten, omdat zij de smachtende blikken die de verliefden el kander voortdurend toewierpenin haar woonvertrek niet langer kon uitstaan. Nu waren zij man en vrouw. Twee keurige kamers, links van den grooten gang, waren voor hen ingericht: een uitziende op eene binnenplaatsals slaapkamer, de andere aan de straatzijde en in verbinding met me- vrouws eigen vertrekken waar dan ook geregeld werd gegeten. Elvira was, o, zoo gelukkig en haar jonge echtgenoot niet minder. lederen dag maakte hij ge dichten hetzjj op zijne vrouw hetzij op zijne schoon mama die hierdoor niet weinig gestreeld was. Otto had ook overigens niets te doen en deed ook werkelijk niets anders. Het overschrijven had hij reeds als bruigom opgegevenwant reeds toen was hij geheel bij mevrouw Meubring in de kost. Met het schrijven wilde het in de eerste opgewondenheid en onrust van de wittebroodsweken niet best vlotten en waartoe was het ook eigenlijk noodig P Niets dreef hem er toe aan, zelfs geene inwendige neiging. Alles wat hij noodig had genoot hij op kosten zijner schoonmoeder en hij kon doen wat hij wilde in zooverre althans als hij niets anders wensehte dan men van hem verlangde. Alles wat evenwel de zinnen benevelt verliest lang zamerhand de vroegere bekoorlijkheid. Wittebroods weken duren nergens eeuwig en op de schoonste hoop volgen dikwijls de bitterste teleurstellingen, als sombere dag gekozen de nationaal-liberale kandidaat verkreeg 7060 stemmen. De gekozene verkreeg 3733, zijn tegen stander 1784 stemmen meer dan bij de eerste stemming, en blijkbaar heeft dus het grootste deel der sociaal- demoeraten op den ultramontaanschen kandidaat gestemd. De inëntings-commissiedie van rijkswege bijeenge roepen washeeft zich verklaard voor algemeene in voering van inënting met dierlijke stof en een aantal bepalingen betreffende de uitvoering der inëntingswet voorgesteld. Hare leden waren het over de voornaamste punten allen eensop drie leden na die in beginsel tegenstanders der inënting waren. De Eijksdag is tegen den 20 opgeroepen. Turkije zal ook aan de bijeenkomst der mogendheden in zake de Congo deelnemen en vertegenwoordigd wor den door zijnen gezant te Berlijn. ENGELAND. In Guildhall werd den 10, den lord- mayorsdag te Londen, het jaarlijksche feestmaal gegeven, dat door minister Gladstone niet werd bijgewoond. De minister van buiteul. zaken, die het woord voerde, zeide o.a.Frankrijk en China weten weldat Engeland bereid is zijne goede diensten aan te bieden om een einde te maken aan het geschil dat voor Frankrijk nadeelig en voor China een groot gevaar ia. Tot dus verre heeft elke der twee mogendheden verscheidene malen de bemiddeling willen aannemen maar geza menlijk is dit niet geschied. Wat Egypte betreft, hoopte hij, dat bet lord Wolsely gelukken zou, niet al leen generaal Gordon te redden maar ook een vaste regeering in Soedan te laten. Daar lord Northbrook zijn rapport nog niet bij het kabinet had ingediend kon hij niet voldoen aan de alleszins gewettigde nieuws gierigheid daarnaar. Vervolgens verklaarde hijdat op zonnige dagen. Het ligt voor de hand dat in dit geval de schoonmoeder al spoedig storend werkte op Let geluk der jonggehuwden. Zij speelde dikwijls wat ai te veel den baas over hare dochter ten gevolge waarvan Otto zijne waardigheid als echtgenoot zeer te kort gedaan zag. Zij mengde zich in allerlei intieme zaken der jongelui die haar volstrekt niet aangingen, zij kommandeerde Elvira alsof deze nog alleen aan haar onderdanig ware en zelfs ging de driftige mama zoover dat zij toen Otto eens bij ongeluk een kopje had gebroken uit ergernis hierover hare licht bewe gelijke rechterhand op Elvira's wang nederdalen liet toen deze hare man wilde verontschuldigen en Mina hetzelfde handtastelijk souvenir van haar ontving, omdat het arme kind verdacht werd van het met deze ver ontschuldigingen eens te zijn. Dat was te bar en Otto was als beschermende ridder tusschenbeiden gekomen, maar hij boette bet zwaar, want het volle gewicht van den moederlijken toorn kwam nu op zijn hoofd alleen neer. Zij had hem toegebulderd, zich in acht te nemen en haar niet in den weg te komen zij was de baas in huis en hij was niets totaal niets en moest als een schaap leven uit hare hand. Dat grievend verwijt deed Otto geducht zeer en toen hij weder met zijne vrouw alleen was, klaagde hij over deze onwaardige behandelingdie hij zich zwijgend van hare moeder had moeten laten welgevallen. „Om Gods wiltrachtte Elvira hem te troosten „denk er verder niet aan. Word geen kwade vrienden met moederwant dat zou ons ongeluk zijn. Zij is nu eenmaal zoo en gij weethaar hart is goed." En hij troostte zich er ook mede en zijne bloohartige natuur belette hem bovendien zich te verzetten tegen zulk eene verschrikkelijke schoonmoederevenals het neerdrukkende gevoel dat hij in alle opzichten vol strekt afhankelijk van haar washem ootmoedig en onderdanig stemde. Dikwijls verveelde hij zich geweldig in huis, en ging dan uitonder voorwendsel van een boodschap naar Engeland met genoegen de uitnoodiging tot de Congo- bijeenkomst had aangenomen en zich gelukkig achtte in deze zaak Duitschland en Frankrijk in overeenstem ming met Engeland te zien. Lagerhuis. Den 11 is de kieswet bij derde le zing zonder stemming aangenomen. FRANKRIJK. De president der republiek heeft het besluit geteekend dat den 5 Mei 1889, verjaardag van het overlijden van Napoleon I, te Parijs eene we reldtentoonstelling zal worden geopend die duren zal tot 31 October a s. Het oudste lid der Kamer de heer Victor Guichard, 81 jaar oud is den 11 plotseling in de zitting der 4e afdeeling aan eene beroerte overleden. Den 11 werden te Parijs 56 sterfgevallen aan cholera aangegeven. Den 12 werd bekend gemaakt dat in de laatste 36 uur 117 sterfgevallen daaraan voorkwamen. Kamer. Met 248 tegen 219 stemmen is den 12 het tegenontwerp op de wijnrechten dat door de re geering overgenomen was, verworpen. Minister Rouvier had het krachtig verdedigd. VEREENIGDE STATEN. Zoowel Jay Gould de bekende speculantals van der Bilt de spoorwegko ning, hebben den heer Cleveland geluk gewenscht met zijne zegepraal bij de presidentsverkiezing. CHINA. De chineezen vielen de franscbe troepen te Kelung aan maar werden met groot verlies terug geslagen. Do verliezen aan de fransche zijde waren gering. De ehineesehe kanonneerboot Fechoo is door de franschen bemachtigd. EGYPTE. Op voorstel van den ministerraad heeft de Onder-Koning een besluit uitgevaardigd houdende bevel tot staking der heffing van de belasting op de huizen van vreemdelingen welke belasting indertijd onder goedkeuring der mogendheden ingesteld was. Het besluit is vergezeld van een schrijven van den minister vau financiën waarin wordt uiteengezetdat deze stap noodig was ten gevolge der weigering van de europeesche eigenaars van huizen in Caïro en Alexandt'iëom op te treden in de eommissiën van omslag der belastingen overeenkomstig de bepalingen van de verordening op de huizenbelasting. Bij kon. besluit van den 4 is bepaald dat de arr. rechtbank te Amsterdam verdeeld is in drie ka mers. Eéne kamer is samengesteld uit den president en een vice-president of twee vice-presidenten en vijf rechters de beide overige kamers ieder uit den pre sident of een vice-president en vier rechters. Tot iedere kamer behoort bovendien de officier of een substituut- officier en de griffier of een substituut-griffier. Dit besluit treedt in werking gelijktijdig met de wet van 7 October 1884 (Staatsblad n°. 212). zijnen uitgever te moeten doen. Eigen geld bezat hij niet Elvira gaf hem van hare armoede nu en dan een paar stuivers als hij er om vroeg en daar hij bij den boekhandelaar eigenlijk niets te doen had bracht hij zijn vrije uurtjes in een bierhuis door. Dit alles zou wel goed afgeloopen zijn indien moe der Meubringwantrouwend geworden omtrent de ei genlijke beteekenis van deze bjjna dagelijks zich herha lende boodschappen naar den uitgeverop zekeren middagbij het ronddienen der soep plotseling een bierreuk had meenen waar te nemen een knijplucht zooals zij zeide en met bare fonkelende oogen aan die eener tijgerin gelijk haren schoonzoon in het ver hoor genomen had. En wat het ergste was, hij loochende zijne wandaad in het geheel niet en dat bracht die tee- derste aller moeders bijna tot vertwijfeling. „In de knijp zitten schreeuwde zij „als pas ge trouwd man kroeg in kroeg uit loopen dat is het be gin der huwelijksellende. Ik ken dat en daarom duld ik het nietverstaat gij P Gij zoudt er mijne dochter ongelukkig door maken. Dus laat gij het voortaan na, die kletsboodschapjes bij den boekverkooper moeten uit zijn. Houdt je met dichten bezig in je kamerdat is vrij wat beter." En zoo geraakte de jonge manook wat zijne dage- lijksche wandelingen betrof, onder de scherpe contróle zijner schoonmoeder eu zelfs eenstoen deze met hare dochter zou uitgaan sloot zij hem in zijne kamer op, onder voorwendseldat hij dan beter en geheel on gestoord zou kunnen dichten. Otto's onbegrijpelijke zwakheid en totaal gemis aan eigen wil beletten evenwel niet, dat hij met zijne vrouw vaak verschil kreeg. Hij behoefde slechts iets gezegd te hebben dat haar niet beviel, zoo barstte zij in klach ten uit en eindelijk in tranen en verwijten als eene vlijtige leerlinge harer moeder die reeds even hard kon kniezen en jammerenals hare moeder wist te bulderen en te razen. En o weeals moeder rood bekreten oogen bij hare dochter zag en haar de beken-

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1