No. 138 Zes en tachtigste Jaargang. 1884 De Australiër. ZONDAG 16 NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. ËttittnUnb. FJjJ LJ ILlLETON. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. De heer de Lantsbeere beeft het voor zitterschap der Kamer aanvaard met eene zeer gematigde toespraak. O.a. zeide hij, dat hij bij de vervulling zyner moeielijke taak wilde vergetentot welke partij hij behoorde. Allen zoehten welk verschil van gevoelen er ook mocht zijn en ofschoon langs verschillende wegen, het welzijn en den voorspoed des lands. Allen wilden de waardigheid en de vrijheid der nationale tribune en tevens den eerbied voor 's lands instellingen voor alle inbreuken vrijwaren. Da voorzitter zou minder dan iemand het recht hebben dit te vergeten. De warmte der overtuiging moest nimmer de grootschheid van het gemeenschappelijk doel, noch de wederzijdsche hoogachting uit het oog doen verliezen, welke mannen, door het land geroepen om samen zijne gewichtigste belangen te regelen elkander verschuldigd zijn. Het rumoer der hartstochten behoorde geen weêrklank te vinden binnen de muren der vergaderzaal en de ge matigdheid der beraadslagingen was eene noodwendige voorwaarde tot het gezag der besluiten. DUITSCHLAND. Bij de den 13 te Berlijn gehou den vier herstemmingen voor den Rijksdag zijn de heeren Yirchow, Munkel en Richter (allen van de duitsch-vrijzinnige partij) met groote meerderheid ge kozen, dank zij de steun der sociaal-democraten en de heer Hasenclever (socialist) met bijna al de uitgebrachte stemmen omdat de duitsch-vrijzinnigen zich in het districtwaar hij gesteld was, van stemming onthielden. In de nabijheid van het spoorwegstation Hanau kwam den 14 des namiddags de van Bebra komende reizigers trein ia botsing met een goederentrein waardoor 12 personen gedood en 20 gekwetst werden waarvan sommigen ernstig. ENGELAND. Lagerhuis. Min. Eitzmaurice verklaarde den 13, dat de regeering geene bevestiging ontvangen bad van het gerucht betreffende het doodschieten van gene raal Gordon. De eenige inlichting, welke zij ontving, was van den fransehen consul te Cairo, die den vorigen dag aan den heer Baring had medegedeeld, dat bem over Manowa en Soeakim het bericht was toegekomen betreffende den val van Berber en het vermoorden van Gordon. Zij meende echterdat men hier slechts met eene herha ling van het vroegere gerucht te doen had. Minister Hartington stelde een nader krediet voor ten behoeve van den Nijl-veldtocht. Wolseley zou zoo mo gelijk een afdeeling door de woestijn van Debbeh naar Khartoem zenden. Het hoofddoel van den tocht was het ontzet van Gordon maar niets zal hem beletten om in Khartoem pogingen te doen tot instelling van eee geregeld bewind. Hij geloofdedat de kosten het gevraagde krediet niet aanzienlijk zouden overschrijden. In den loop der beraadslaging las de minister het onder Egypte reeds gemelde telegram over Gordon voor, onder bijvoegingdat in brieven van Gordon gedag- teekend uit Khartoem 24 en 26 Augustus wordt ge meld dat die stad voor vijf maanden van levensmidde len was voorzien. Hij gaf daarbij zijn voornemen te kennen om Stewartzoomede de fransche en engelsche consuls, af te zenden tot ontzet van Dongola na de vernieling van Berber. Daar men verder niets van hen vernam waren Stewart en zijne lotgenooten waar schijnlijk vermoord. Het gevraagd krediet werd met 73 tegen 17 stem men toegestaan. Daarna werd met 78 tegen 31 stem men het krediet voor den veldtocht naar Bechuanaland aangenomen. ERANKRIJK. De raad van state heeft beslistdat wanneer op den Zondagden verkiezingsdag vooraf gaande en op dezen dag zeiven geestelijken in hunne predikingen op den kansel aan hunne parochianen raad of inlichting geven die van invloed kan zijn op de uitoefening van het kiesrecht dan kan zulk een inmenging der geestelijkheid de vernietiging eener ver kiezing ten gevolge hebben. De gemeenteraad van Parijs heeft aan den prefect van politie een krediet van f 50.000 toegestaan voor maatregelen tegen de cholera waarvan f 30,000 be stemd zijn voor het ontsmetten van woningenhet vervoer van choleraleiders enz.; de overige f 20,000 zullen worden aangewend voor de inrichting van een ontsmettingsdienst in elk der twintig arrondissementen van de stad. Verder werd 25.000 beschikbaar ge steld tot ondersteuning der behoeftige gezinnen van choleralijders. Aan de burgemeesters in de verschillende arrondissementen is door den prelect van politie een schrijven gerichtwaarin zij uitgenoodigd worden maat regelen tegen de cholera te nemen. Den inwoners wordt voorts de grootst mogelijke zindelijkheid aanbevolen. In den ministeraad van den 13 deelde de president minister de ontvangen tijdingen mede, volgens welke generaal Gordon doodgeschoten zou zijn op weg tus- schen Khartoem en Berber. Den 12 stierven te Parijs 81 personen aan cholera, den 13 75 waarvan 29 in de stad en 46 in de hos pitalen. Uit den staatopgemaakt van het aantal sterfge vallen aan cholera in het departement van de Monden der Rhone, blijkt, dat 2327 personen daaraan gestorven zijn. In het arrondissement Marseille alleen 1828. De door Adeline Patti de beroemde zangeres, en haren man markies de Caux gevraagde echtscheiding is door de rechtbank toegewezen aan den man op grond dat de vrouw voortgegaan was met het bedrijven der ergerlijke feiten, welke tot de scheiding van tafel en bed aanleiding hadden gegeven. De commissie uit de Kamer in zake de invoerrech ten verwierp den 14 met 6 tegen 5 st. het regeerings- voorstel tot verhooging der invoerrechten op rundvee. Kamer. Den 13 isondanks de bemoeiingen van den heer Rouvier met 232 tegen 231 stemmen ge weigerdbet amendement in overweging te nemen, dat een overgangsmiddel voorstelde met betrekking tot het op wijnen te heffen recht. Het amendementstrekkende tot opheffing van zekere soort van brandewijnstokerijen, werd verworpen. Art. 1 van het ontwerp der commissie door de re geering bestreden werd mede met 256 tegen 211 stemmen verworpen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Bij de behandeling van de begrooting van het ministerie van oorlog in de Oostenrijksche Delegatie werden aan de regeering in lichtingen gevraagd over het verlagen in rang en het verplaatsen van twee officieren in Tyrol omdat zij geweigerd hadden aan een tweegevecht deel te nemen. De minister van oorlog antwoordde dat ofschoon de wet en ieder lid der vergadering het tweegevecht af keurde dit echter volgens de openbare meening moest bestaan en hoewel dit volksbegrip misschien op voor- oordeelen berustte, men er toch rekening mede moest houden. Hij kon voor het oogenblik niets doen, want, zoo bij het tweegevecht onvoorwaardelijk verbood zou hij het geheele korps officieren tegen zich krijgen, RUSLAND. Dezer dagen is te Petersburg overle den baron Stieglitzdie doorging voor den rijksten man van het rijk zijn vermogen wordt op 120 a 150 millioen roebels geschat. Hij laat geene kinderen na en heeft 50 millioen vermaakt aan eene nichtdoor hem als pleegdochter aangenomen, die met den minister Polowzeff gehuwd is 20 millioen aan 2 dochters zijner overleden zuster en 7 millioen aan een achterneef, die het geheele vermogen geërfd zou hebbenhad hij kun nen besluiten bankier te worden. Het overige deel van zijn vermogen vermaakte tij aan liefdadige instel lingen. VEREENIGDE STATEN. Volgens de mededeeling van het departement van landbouw voor November is de opbrengst van de katoen per acre bijna in eiken Staat minder dan verwacht werd en toch zal de oogst nog iets ruimer wezen dan in 1883, daar in den zomer het maaien is geschied onder bij uitstek gunstige omstan digheden. De maisoogst zal ruim 1800 miljoen sche pels opleveren. De hoedanigheid van het gewas is bijna overal beter dan in 1883. De aardappelenoogst belooft een opbrengst van meer dan 190 miljoen sche pels. In FloridaGeorgiaAlabama en Texas zal de oogst het kleinst en in Louisiana en Arkansas niet veel beter zijn. Voor Virginia wordt geraamd op 180 per acre Noord-Carolina 175Zuid-Carolina 152 Georgia 135, Florida 105, Alabama 130, Mississippi 175, Louisiana 190, Texas 143, Arkansas 200 en Te- nesse 160. EGYPTE. De Onder-Koning ontving van den mu- dir van Dongola een schrijven van den 12waarbij Voor den ingang der vertrekken die hij zocht, bleef hij een oogenblik nadenkend de porceleinen naamplaat op de deur bekijken en belde toen aan. Het duurde een oogenblik, eer de deur een weinig werd geopend en Mina's gezichtje zich vertoonde. Vra gend zag zij den vreemdeling aan. „Otto Buehwall F" was alles wat de vreemdeling stroef uitbracht. „Juist! Verlangt gij iets van hem f" Ja, ik wil hem spreken" en meteen stond hij in huis. „Hij' is op 't oogenblik niet te spreken kom liever op een anderen dag terug." „Neen", antwoordde hij kortaf„ik zal hier op hem wachten." Hij liep den gang in en Maria was zóó verbluft over zooveel brutaliteitdat zij niet wist wat te doen. „Ik ben zijn broeder", voegde Albrecht er bij als om zich eenigermate te verontschuldigen. „Zijn broeder?" vroeg zij verrast. „Uit Australië?" „Feu, regelrecht. Wilt gij mij zijne kamerdeur wij zen. Ik zeg u immersdat ik Albrecht Buehwall ben en dat ik mijnen broeder bezoeken wil. Waarom ver kiest gij mij niet bij hem te brengen Mina stond beschaamd en verlegen maar opende de deur der woonkamer, en zeide vriendelijk „Kom binnenals 't u belieftindien gij dan toch wach ten wilt." Hij draalde hiermede niet en zag de kamer eens rond wierp zijnen hoed op de tafel en zette zich zon der omslag op zijn gemak op de sopha. Mina volgde met de oogen half lachend half verbaasd zijne zeldzaam vrije manier van zich te bewegen en ging met haar naaiwerk aan het venster zitten. „Zijt gij misschien zijne vrouw begon hij na eene poos haar onderzoekend aanziende. Zij schudde lachend en ontkennend het hoofd. „Ik Neen. Mijne nicht is met hem gehuwd." Nog steeds hield hij zijne oogen onafgebroken op haar gericht. „Nicht!" herhaalde hij. „Waar is zij „Uitgegaan. Er is in het geheel niemand tehuis en ik kan u ook niet zeggen, wanneer mijne tante terugkeert. „Tante Maar ik wil mijnen broeder spreken niet uwe tante." Op dit oogenblik deed zich een heftig rumoer hooren in het aangrenzend vertrek alsof iemand er stoelen omver wierp. De Australiër stond op en zag Mina verwijtend en wantrouwend aan. „Waarom zegt gij dat er niemand tehuis is In do uiterste verwarring stamelde zij „Mijne tante is er wezenlijk niet „Wat gaat mij uwe tante aanriep hij luid en driftig. „Ik vraag naar mijnen broeder Otto Buehwall. Ben ik hier in zijne woning ja of neen „Albrecht! Albrecht!" klonk het van uit het zijvertrek, waarin zooeven het rumoer gehoord werd. Mina stond spra keloos van angst en schrik, doch Albrecht spoedde zich naar de deur der kamer, waarin zijn naam werd geroepen. „Dat is de stem van mijnen broeder P riep hij woest en beukte op de deur. „Otto ben jij het Maak toch open. Ja, mijn jongen, ik ben 't, Albrecht, je broeder. Maak open." „Ik kan nietkonk het treurig antwoord. „Wat! Kunt ge net? Waarom niet?" Albrecht keerde zich plotseling naar het verschrikte meisjedat wel lust scheen te hebben om heimelijk de kamer te verlaten. „Maak open leugenaarster beet hij haar toe. „Ha, er is niemand tehuis, hebt gij mij gezegd. Voor den donderwaarom liegt gij Maak open zeg ik u." Met een gloeienden blos op het gelaat en bevend van angstbekende zij dat zij geen sleutel had. „Hebt gij geen sleutel en kan hij de deur evenmin openen Dus is hij opgeslotengevangen Otto mijn jongen zijt gij in arrest Spreek hoe komt dat Waarom heeft men u opgesloten „Ach waarde broeder antwoordde Otto, met blijk baar gemaakten spot„dat heeft niets te beduiden. Mijne schoonmoeder of mijne vrouw zullen den sleutel bij vergissing medegenomen hebben." „Maar een schoonzoon of een echtgenoot sluit men toch niet op voor den donder als deze ten minste geen gek geen zwakhoofd of geen deugniet is „W ezenlijkAlbrechtik wilde rustig werken daarom „Alles leugen riep de Australiërnog toormger dan te voren. „Ik doorzie de geheele zaak mij kunt gij niets wijs maken. Uwe schoonmoeder heeft u op gesloten en u dit meisje ter bewaking achtergelaten. En gij laat u dit alles maar als een Btoute jongen welgevallen „Wees toch bedaard klonk het weer uit de kamer, „g'j vergist u 't is niets dan toeval. Achwaarde Albrechtwat is dat eene blijde verrassingdat gij zoo onverwacht uit Australië komt, na eene afwezigheid van tien jaren. Ach kon ik je maar eens zien „Dat kan dadelijk gebeuren Dadelijk Zoo'n slot is gemakkelijk te openen. Dat is geen heksenwerk. Eén minuut, en ik ben klaar." En meteen was hij reeds bezig om de sleutels van eene groote bosdie hij in den zak had een voor een te beproeven in het slot. „Om Gods wilriep Mina, hem zacht bij den arm grijpend, „Wat doet gij „Ga weg beet hij haar nijdig toe. „Mijne tante Ieder oogenblik kan zij terugkomen! „Wellaat zij komen. Hier woont mijn broeder." Het gelukte den Australiër eindelijk den goeden sleu tel te vinden en de deur te openen. Mina wrong vol vertwijfeling de handen hij echter stiet de deur open en liep op zijnen broeder toe.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1