No. 139. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 19 NOVEMBER. De Australiër. ©fficiëel (Bcbccltc. Prijs der gewone Advertentiën tenitculanb. fSitmettlanb. FEUILLE TOJV. Opening der zitting. ALKMAAttSCHE CO! KAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 J franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het ^en in?ediende verzoekmet de bijlagen van den heer IHIMOIHEUS GERARDUS van den BOSCH, koopman alhier, om vergunning tot het oprichten van eene bergplaats van petroleum in het perceel aan het Luttikoudorp, Wijk C, No. 38, en dat op Dinsdag2 December 1884, 's middags ten 12 uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprich ten va» die bergplaats bezwaren in te dieaen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Nov. 1884. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e. helft der maand September 1884 H. Brons, Beek, W. van Praag P. BoekesteinU. Smit, AmsterdamKlaziena Lebbing beverwijk I. Does Buik- slootBleuts, Haarlem; Mej. M. G. Vermeer, 's Hertogen bosch; I. W. Crouws, S. de Jong, Rotterdam; Jan Tin, Veenhuizen. Van de hulpkantoren. Bergen: Mej. 1. Ezerman, Arnhem. Burgerbr ugJ. Buiter Amsterdam. Heiloo: Mej. C. Duits, Amsterdam. K o e d ij k T. LindeboomHeiloo. Schermerhorn: W. van EffenRijp. Briefkaart: D. Brouwer, Wamel. Verzonden geweest naar Amerika: Van de hulpkantoren. Egmond aan den Hoef: J. BeemsterNew-York. Heerhugowaard: Rijntje KlaaverNew-York. Schoorldam: N. de Jong, Verwood. BELG1E. De gemeenteraad van Brussel hield den 1/ eene zitting waarin de burgemeester verklaarde, dat hij de commissarissen van politie bevolen had, zich niet te storen aan de jongste ministeriëele aanschrijving, waarin aan de gendarmes in burgerkleeding een on- derscheidings medaille wordt gegeven en proces-verbaal op te maken tegen de gendarmesdie mochten han delen zonder machtiging van de gemeentelijke overheid. DUITSCHLAND. Den 15 kwam de Congo-verga- dering bijeen. Prins Bismarck die haar opende, hee°tte de vertegenwoordigers der mogendheden welkom. Op voorstel van den italiaanschen vertegenwoordiger werd hij tot voorzitter gekozen. Tot secretarissen werden benoemd de fransehe legatieraad Baindregraaf W. von Bismarck en de vice-consul Schmidt. Den 18 heeft de volgende bijeenkomst plaats. De Eaad van Regentschap van Brunswijk heeft prins Albrecht van Pruisen tot toekomstig hoofd van Bruns wijk gekozen. De Keizer heeft de keuze bekrachtigd en bepaald dat Brunswijk tot een groot-hertogdom zal worden verheven. De officieele bekendmaking ge schiedt eerst een jaar na den sterfdag van den hertog. Te Hannover is tot lid van den Rijksdag gekozen de kandidaat der sociaal-democraten met 12306 stem men tegen 11697 op den heer Bruel een der aan voerders van de welfiscbe partij. Ook te Gotha en te Auerbach in Saksen zijn nog sociaal-democraten gekozen. De heer Eickert, met 20 stemmen meerderheid gekozen voor Danzigheeft zijne benoeming niet aangenomen, zoodra het zeker was dat daar 42 niet kiesgerechtig den hadden medegestemd. Te Berlijn verkreeg de bekende hofprediker Stöcker, die zoo ijvert tegen de israëlieten, 15851 stemmen te genover prof. Virchow die met 23796 stemmen gekozen werd. ENGELAND. Het beschermheerschap van Engeland over de zuidkust van Nieuw-Guinea is den 6 plechtig op het eiland afgekondigd door den bevelhebber der engelsche zeemacht in de australische wateren in tegenwoordigheid van 50 inlandsche hoofden. 5 engel sche oorlogschepen lagen ter reede voor anker. Hoogerhuis. Den 18 bomt de bij de eerste le zing aangenomen wet op de hervorming der verkiezingen bij tweede lezing aan de orde. Den 17 verklaarde minister Granville, dat het be richt van gruwelen in Macedonië door de consuls niet bevestigd is. Integendeel was de toestand in Macedonië beter dan sedert eenigen tijd en waren de rooverijen aanmerkelijk verminderd. Lagerhuis. Minister Pitzmaurice deelde den 14 mede, dat de heer Baring dien dag te 1 u. 50 m. des namiddags geseind had dat hij van Swaine te Dongola een telegram ontvangen had, inhoudende, dat daar niets bekend was van Gordon's dood en dat men aan dat gerucht dan ook niet de minste waarde hechtte. Majoor Kitchener seindedat een boodschapper van Gordon te Dsbbeh aangekomen was met een langen brief van hem en vier berichten in arabisch cijferschrift. Minister Childers verklaarde, dat hij den 17 voor stellen zou indienen betreffende de wijze waarop het geld voor de aangevraagde aanvullingsbrediefen zou worden gevonden en minister Pitzinaurice deelde med6, dat de wet op de huizenbelasting in Egypte wegens moeielijkheden in de toepassing geschorst was. Zij zou evenwel gewijzigd worden, om dan zoowel ten aanzien van inboorlingen als van vreemdelingen in werkin» te treden. Den 17 zeide minister Gladstonedat hij slechts in eene schikking over de kieshervorming ban treden wanneer de regeering voldoende zekerheid heeft, dat de kieswet in de najaarszitting wordt aangenomen. In dat geval is zij bereid om óf onmiddelyk het wetsont werp op de indeeling der kiesdistricten in hoofdtrekken, óf in haar geheel, aan de oppositie vertrouwelijk mede te deelen óf genoemd wetsontwerp bij het Lagerhuis in te dienen en de beraadslaging daarvoor zooveel mo gelijk te bespoedigen zoodat de tweede lezing in het Lagerhuis gelyktijdig met de artikelsgewijze behandeling der kieswet in het Hoogerhuis kunne geschiedenóf de al dan niet aanneming der indeelingswet tot eene kabinetsvraag te maken en zich tot taak te stellen de aanneming vroeg in het aanstaande jaar door te zetten. Minister Childers stelde voor, om tot dekking van het tekortdat door het nader krediet van 2 miljoen zal ontstaan de inkomstenbelasting voor het loopende dienstjaar van 5 op 6 pence te verhoogen, welk voor stel zonder stemming goedgekeurd word. PRANKRIJK. Het aantal sterfgevallen aan cholera bedroeg te Parijs in de laatste dagen 56, 72 en 44. VEREENIGDE STATEN. Volgens de officieele telling heelt Cleveland in den staat Nieuw-York eene meerderheid van 1078 stemmen zoodat zijne verkiezing zeker is. Blaine berust in de nederlaag. EGYPTE. Het tegen de regeering door de beheer ders van de kas der schuld ingestelde rechtsgeding is tot den 25 verdaagd. De advokaat der regeering vroeg 4 weken uitstelop grond dat in dien tijd eene regeling der egyptische geldmiddelen vermoedelijk tot stand zou zijn gekomen. Generaal Wolseley heeft den 16 des avonds eenen brief van generaal Gordon ontvangen waarin deze ten hoogste de schipbreuk van de door hem herwaarts ge zonden stoomboot en den op de opvarenden Stewart, Power, Herlein en dertig anderen gepleegden moord betreurt. Met vreugde vernam hij het voorwaarts rukken der engelsche troepen en hoopte zich tot hunne aan komst te bunnen Btaunde houden. Hij ging voort met zijne stoombooten de troepen van den valschen profeet, die Khartoem trachtten te naderen, te bestoken. 7) Nauwelijks had hij uitgesproken of mevrouw Meu- bring vergezeld van Elvira, beiden in wandeltoilet, traden de kamer binnen. Zij had de buitendeur met haren eigen sleutel geopend zoodat zelfs Mina door beider komst verrast werd. Zonder twijfel zou het geene aangename verrassing zijn want het dreigend onweder moest onvermijdelijk losbarstenen dat de eerste blik semstraal haar arm onschuldig hoofd zou treffen, was zoo zeker als iets. Verbaasd bleven de dames staan toen zij in Otto's geopende kamer den vreemden heer gewaar werden. De niet weinig van zijn stuk gebrachte schoonzoon haastte zich in de hoop van het gevaar te bezweren om moeder Meubring de heugelijke tijding van de aan komst van zijnen geliefden eenigen broeder uit Aus tralië mede te deelen. Deze trad nu ook nader en begroette de beide dames eenigzins stijf en terughou dend terwijl Mina het geschikte oogenblik gekomen achtte, om zich aan alle eventueele onaangenaamheden te onttrekken. Maar bij de deur hield tante's vleezige hand haar krachtig terug. „Wacht even jongejuffrouwgij moet mij nog eerst ophelderen hoe die vreemde heer daar in Otto's kamer gekomen is.!' Ottowiens dichterlijke fantaisie hem in dit critieke oogenblik niet in den steek lietgaf zijne vrouw een wenk van verstandhouding en riep vroolijk „U moet de deur niet goed gesloten hebben, mama; bij vergissing hebt u den sleutel uit het slot getrokken zonder het om te draaien." Maar de ronde Australiër bleek geen vriend van dergelijke armzalige leugens te zijn. Ten minste hij riep vrij ruw „Ach wat een laffe onzin Hoor eens mevrouw ik heb de deur met een mijner sleutels opengemaakt", en tegelijkertijd hief hij de sleutelbos rammelend voor de meer en meer onheilspellend lichtende oogen der zachtzinnige huismoeder. „Gij bracht ze in de uiterste verbazing uit. „Yesik. Waarom hadt gij mijnen broeder ook opgesloten 1" „Mijnheer Als vreemdeling „Ik ben Otto's broeder, die hier toch te huis is. Of heb ik het mis?" „Maar dat is geweld mijnheer 1" klonk het thans dreigend van mevrouw Meubring's lippen. „Dat is in braak in mijn huis, in mijn huis, verstaat gij „Uw huis? O ja, dat begrijp ik zeer goed. Gij speelt er eenvoudig de gevangenbewaarster over uwen schoon zoon." „Wat? Dat zegt gij mij in mijn eigen huis! Gij vermeet u Met valsche sleutels opent gij mijne kamers „Bedenk toch lieve mama", aldus trachtte de be angstigde Otto haar tot bedaren te brengen „hij is mijn broeder Hij heeft mij in zoo langen tijd niet gezien. „Lieve Elvira", smeekte hij zijne vrouw, „help mij toch om Maar Elvira wachtte zich wel een woord tot iemands verdediging te uiten. Ook zou het vergeefsche moeite zijn geweest om het uitbreken van den geweldigen storm die in mevrouw's borst broeidenog te voor komen. Hare verbittering over de brutale manier, waarop haar die blauwjas had toegesproken en thans met zijne doordringende oogen mat van 't hoofd tot de voeten, was al te groot. Zij zag in den indringer eenen vijand een revolutionair, die haren schoonzoon verleiden wilde. De woede verstikte bijna hare stem. Maar die vlegel zou er voor boeten zij zou hem too- nen dat zij niet bang voor hem was. „Je broeder stootte zij met moeite uit bloedrood van kwaadaardigheid. „Een mooi heerdie hier in- STATEN-GENERAAL. Maandag 17 November. De heer van Eysinga voorzitter der le Kamer, opentnadat de leden der beide Kamers zich in de vergaderzaal der Tweede Kamer vereenigd hadden tegen half één de vergadering en laat het kon. besluit van den 11 voorlezen, houdende zijne benoeming tot Voorzitter der Eerste Kamer zoodat hij ook Voorzit ter is van de Vereenigde Zitting. De Voorzitter benoemt eene commissie van 18 leden, om den Koning te ontvangen. De ministersde kanselier der beide Orden en de leden van den Raad van State verschijnen te één uur in de vergaderzaal. De Koning, gekleed in admiraals-uniform, die zich volgens het vastgestelde programma naar het gebouw begeven had, sprak de volgende openingsrede uit Mijne Heeren „Het is mij hoogst aangenaam de vertegenwoordi gers van het Nederlandsche volk weder om mijn troon vergaderd te zien. breekt als een dief en mij uitscheldt als een straat jongen Een avonturier is by, een landlooper, een „Mama smeekte Otto. „Zwijg kwajongen of ik „Ja, mijn jongen, hou je mond", riep Albrecht hem met onverstoorbare vroolijkheid toe. „Jij hebt hier toch niets te zeggen, dat heb ik reeds lang gemerkt. Laat mij maar begaan ik zal 't alleen wel klaar spelen met die draak." „Draak?" schreeuwde mama, en hare dochter sloeg van namelooze angst de handen ineen. „Ja zeker, draak, en een echte ook! Hoe komt het u in de hersens om iemand de vrijheid te benemen! In zijne eigen woning hebt gij mijnen broeder gevan gen gezet. AU right Hij is een ezel, dat hij zich zoo iets laat welgevallen. Maar het zal niet meer gebeuren, ik duld het niet. AchOttohet werd hoog tijd dac ik je de ketenen afnam waaraan die oude berenleidster je naar hare luimen rondvoerde. Nu ik zal haar wel klein krijgen „Genoeggenoegraasde de fel getergde vrouw. „Daar heeft de timmerman het gat van de deur gelaten. En gij beet zij woedend de arme Mina toe, „waarom hebt gij dien vreemden kerel binnengelaten „Ik kan toch Otto's broeder de deur niet voor de neus dicht doen"klonk het bijna trotsch uit den mond van het aardige zwartje. „Gij hebt het toch rustig aangezien dat hij de deur openbrak „Wat kan ik doen tegen zoo'n man?" „Bestaat er dan geen politie Hadt gij den majoor niet van boven kunnen roepen? O, domme gans 1 Ge kunt niet eens behoorlijk op het huis passen i" En kletsklets klonk het op Mina's wangen. Woest sprong de Australiër tusschen beiden. „Waarom slaat gij dat lieve meisje Razende furie!" Medelijdend zag hij het arme kind aan dat meer uit schaamte dan tengevolge der onzachte aanraking met tante's hand rood werd tot de slapen. Zij weende

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1