Het Feest van 't Nut. gTtltqrafigclte fócrtchtca S>tab0~l3erictiten. „Nadat ter oorzake van de wijziging van één artikel der Grondwet de ontbinding der beide Kamers van de Staten-Generaal noodig was gewordenhebben zoo spoedig mogelijk de verkiezingen voor de nieuwe Ka mers plaats gehad; bij die handeling werd eene groote mate van belangstelling waargenomen, maar tevens ken merkte zij zich door de zeer ordelgke uitoefening van de rechten der kiezers. „Ik koester het vertrouwen dat dank zij de ijverige samenwerking der gekozen afgevaardigden met mijne regeering 's lands belangen geen schade zullen lijden door de onvermijdelijke stoornisdie de gewone parle mentaire arbeid heeft ondergaan. „In de eerste plaats wordt u het voorstel onderworpen om de in de onlangs geslotene zitting aangenomen verandering der Grondwet te bekrachtigen. Daarna zal de verzekering van den dienst van het volgende jaar voor Nederland en Oost-Indië aanspraak op uwe zorgen maken. „Vele van de onderwerpen van wetgevingdie in deze zitting zullen worden overwogenzijn u reeds bekend of althans in uwe vorige bijeenkomst aangekon digd zij zullen nog met enkele worden vermeerderd waaronder een voorstel van wet door de Grondwet voorgeschreven tot regeling der voogdij van mijne be minde dochter. „Onder aanroeping van Gods onmisbaren zegen op mijne en uwe werkzaamheden verklaar ik deze buiten gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." De Koning verlaat na het uitspreken dezer rede begeleid door de commissie de vergaderzaal en keert naar het paleis terug. De Voorzitter sluit na de terugkomst der commis sie de vereenigde zitting. Tweede Kamer. Zitting van den 18, te 31/. uren. Het oudste lid in jaren de heer Wijbenga neemt het voorzitterschap waar. Hij deelt mede dat alle leden behalve de heer de Bruyn Kops, hunne geloofsbrieven inzonden. Hij stelt die stukken in handen van twee commissiën 1°. de heeren Mees Rutgers en van der Hoeven voor de gekozenen in de districten Groningen tot en met Alk maar 2°. de heeren van der Feltz, Oorver Hooft en Beelaerts voor de overigen. Ingekomen is een adres van eenige kiezers te Arn hem houdende bezwaar tegen do toelating van de heeren van der Sleyden en Rooseboom welk adres als ongezegeld ter zijde wordt gelegd. (Gelach.) De voorzitter noodigt de commissiën uit, spoedig het onderzoek in te stellen. Op zijn voorstel wordt beslo ten den 18 te 1 uur over de toelating der gekozenen te beslissen en daarna over te gaan tot het opmaken van de voordracht voor het voorzitterschap. Den 12 werd aan het departement van water staat handel en nijverheid aanbesteed de versterking van de Oostpunt van Rozenburg aan het boveneind van het Scheur door middel van grondkribben in de Botlek en bijbehoorend baggerwerk een en ander in het belang der verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee geraamd op 141.G75. Laagste inschrijver de heer A G. Huiskeste Hedel voor f 119,240. Bij de den 12 te Rotterdam gehouden aanbeste ding van het maken van 2 stokerijen met tusschenge- legen kolenbergplaatsen, een steenen viaduct en bijbe- hoorende werken ten behoeve der gemeente-gasfabriek aan den Oost-Zeedijk waarvoor 20 biljetten ingekomen waren was laagste inschrijver G. Key, te Rotterdam voor f 736.500; hoogste K. Hollander, te Gouda, voor f 848.000. Den 13 zijn de heeren K. Zwikker met 99 en K. Velthuys met 87 stemmen herkozen tot hoofdinge- landen van den polder Westzaan. Den 14 brak te Haarlem des avonds te ruim half elf brand uit in het pakhuis van den sigarenhandelaar nietmaar hare donkere oogen richtten zich verwijtend op den Australiër en hare lippen bewogen zich als wilde zij zeggen Dat heb ik nu aan u te dauken. Mevrouw öelestine kende zich zeiven niet meer. Zij deed alsof zij de smaadwoorden van den verwensch- ten maar toch heimelijk gevreesden blauwjas niet hoorde, en wierp onder voortdurend gejaagd heen en weder loopen haren mantel en hoed af. „Ik raad u"aldus bleef ze plotseling voor den ge- haten vreemde staan„oogenblikkelijk mijn huis te verlaten. Onmiddelijk 1" „Met plezierik zal dan naar mijn broeder s verblyt gaan. Kom Otto." „Die heeft geen eigen verblijfhij woont bij mij in; en ik alleen ben hier meesteres. Ik heb dus het recht u de deur te wijzen. Er uit 1" „No noHij is hier de man des huizes en hij is de baas zooals het behoort In hare volle lengte richtte zij zich op en gelastte Mina met eene gebiedende handbeweginghard en barsch door het dienstmeisje een politieagent te doen halen. Mina bedacht zich niet lang en spoedde zich de ka mer uit. Elvira wrong de handenterwijl Albrecht uitdagend rondzag; Otto legde zijne hand op den arm van zijn ruwen maar goedhartigen broeder en zeide vleiend: „Kom, Albrecht, ga nu liever, op een andere keer „Nooit zal hij een stap meer over mijnen drempel doen," bracht de schoonmoeder alles behalve vriende lijk hiertegen in. Otto trad op haar toe„U zult toch mijn eigen broe der niet door de politie buiten de deur laten zetten. „Hij wil 't niet anders. Inbraak en geweldpleging in mijn huis 1 O hij zal er voor boeten ik zal hem toonen wat voor een draak en furie ik ben!" „Very well, laat de politie maar komen. Zij heeft je gevangen gezetdaarvoor zal ik mij bij de justitie beklagen." Wordt vervolgd. J. Blomaan de Lange Annastraatwaarin tevens tabakskervery. De politie gaf met haar vóór korten tijd aangeschaften slangenwagendie op de pijp der duinwaterleiding in verbinding gebracht werd het eerst water. Alles was verzekerd, doch zeer laag. Den 16 des avonds elf uur barstte weder een felle brand uit in een perceel aan den Zijl weg bewoond door den heer J. C. van Heykop ten Ham gepensioneerd kapitein van het oost-indisch leger vermoedelijk door een gebrek aan den schoorsteen op een achterbovenkamer. Het boven huis bekwam veel waterschade. Huis en inboedel waren verzekerd doch niet eenige goederen behoorende aan den zoon des bewoners die weldra naar Indië zou vertrekken. In den nacht van den 14 op den 15 zijn te Wor- merveer twee boerenplaatsen bewoond door K. Groot en J. Smit, afgebrand. Een steenen gebouw bleef be houden. Overigens werd niets gered dan een koe en een varken. De hooiklamp was niet verzekerd. In eene den 15 te Amsterdam gehouden bijeen komst van Nederl. letterkundigen zijn de statuten vast gesteld van de Vereeniging van de Nederlandsche letterkundigen alsmede het reglement voor de voor zorgskas. De heer H. J. Schimmel is benoemd tot voor zitter en de heer Taco H. de Beer tot secretaris dezer reeds 45 leden tellende vereeniging. De kashouder der firma Raphael Cie. te Am sterdam Henri Léon, is den 15 des avonds te Havre in hechtenis genomen toen hij naar Amerika zou ver trekken. Het departement Oudkarspel herdacht den 15 in eene buitengewone vergadering onder leiding van den voorzitterden heer C. Kroon het lOOjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De feest redenaar de heer Plaatsman hoofd eener school te Haringcarspelalsmede de heer M. Kroon Cz. door de schoone voordracht van een gelegenheidsstuk verhoog den de feestelijke stemming der talrijke aanwezigen in niet geringe mate een en ander werd afgewisseld en opgeluisterd door de opvoering van een paar tooneel- stukjes en de uitvoering van eenige zangstukken door een kinderzangkoor, onder leiding van den heer J. Vis, wien staande de vergadering de verrassing bereid werd van tot eerelid des departements te worden be noemd als blijk van waardeering voor de diensten' ge durende 25 jaren aan het departement bewezen in zijne betrekking van secretaris en als lid en raadsman der onderscheidene departementale inrichtingen. De rege- lings-comraissie heeft eer van haar werk en hieraan alsmede aan de uitmuntende leiding der vergadering is het te danken dat dit feest uitstekend geslaagd ie. (Ingezonden.) Door het springen eener petroleumlamp had in den nacht van den 15 op den 16 te Arnhem een felle brand plaatswaarbij de bewoners met moeite gered werden. In den nacht van den 16 op den 17 werden te 's Gravenhage op de woningen van voorname ingezetenen biljetten aangeplakt met het opschrift: Algemeen stem recht. De heer dr. Schaepman was bij de beeëdiging der kamerleden op den 17 door den Koning het eenige lid, dat niet in costuum gekleed was. Benoemd tot heemraad van het heemraadschap van den Schardam en Keukendijk de heer H. Stam. De minister van waterstaat heeft ter algemeene kennis gebracht dat het kon. besluit van 7 October 1884 tot invoering van postbewijzen, den 1 December a.s. in werking treedt. Die bewijzen zullen aan alle post- bij- en hulpkan toren verkrijgbaar zijn tot bedragen van f 1f 1.50 2, 2.50, f 3, 3.50 4, f 4,50, f 5, f 5,50, f 6, f 6.50, f 7, 7 50, f 8, 8.50, 9, f 9.50 en f 10, welke bedragen door uitsluitend daarvoor dienende ze gels worden aangewezen. Boven het bedrag van het postbewijs is 2$ cent als recht en i cent voor formulier kosten verschuldigd. De verzending der postbewijzen is aan de belangheb benden overgelaten. Zij moeten daarop vóór de verzen ding den naam van den geadresseerde invullen en het bewijs van storting van het formulier afscheiden. Die bewijzen zijn 6 maanden geldig. Na dien tijd ter uitbetaling aangeboden, is machtiging van het hoofd bestuur der posterijen noodig. Verloren of in het ongereede geraakte bewijzen kun nendoch alleen tegen overlegging van het bewijs van storting door duplicaten worden vervangen. De heer v. d. W., candidaat-notaris grondeige naar, fabrikant en beheerder van onderscheidene land goederen te Nijmegen was vroeger eigenaar van den bekenden harddraver Nelle thans Maarten van Ros- sum gedoopt en eigendom van den heer J. H. Evertz te Zaltbommel. Hij liet dat paard den 19 Mei 1883 bij de wedloopen te Nijmegen deelnemen aan de na tionale harddraverij (handicap met verschillende afstan den voor inlandsche paarden toebehoorende aan Ne derlanders) en aan de internationale harddraverij. Om daaraan te kunnen deelnemen moest de afkomst en de eigendom van het paard aan het rencomite worden bewezen. Hij deed dit door overlegging eener onder- handsche aktewaaruit bleekdat de Nelle van in- landsch ras was. Bij de wedrennen won dat paard een prijs van f 1000. Later bleekdat dit paard van buitenlandsche afkomst was, en de akte van afstam ming alzoo valsch moest zijn. Op grond hiervan liet het rencomité den bij die gelegenheid behaalden prijs terugvorderenterwijl genoemd paard als inlandsch paard niet meer werd toegelaten. Toen aan dezen eisch niet werd voldaan stelde het de van valsch- heid verdachte akte van afstamming afgegeven door een landbouwer in Gelderland in handen der justitie te Arnhem die al spoedig tot de overtuiging van de valschheid in onderhandsch geschrift en van het desbewust gebruik maken daarvan door v. d.W. kwam. De heer v. d. W. is thans voortvluchtig, eene uitgebreide volmacht aan zijnen boekhouder achterlatendetot behartiging zijner zaken. De landbouwer zal waarschijnlijk als medeplich- tige in deze zaak betrokken worden. Od de spoor! ën Zaandam—Hoorn is tusschen de stations Kwadijk en Oosthuizen aan het dorp Middelie een halte geopenduitsluitend ten dienste van markt- bezoekers van de daar omliggende gemeenten. Enkele treinen zullen op maandag diDsdag en vrijdag daar ophouden. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Rokanje door ds. W. Korvezee te Scher- merhorn. De verkiezing van een lid der 2e Kamer in het hoofdkiesdistrikt Gorinchem, noodzakelijk geworden door dat de heer Keuchenius zijne benoeming voor Middel burg heeft aangenomen en die in het district Alme- loo door het aannemen van den heer van Berckel voor Delftis bepaald op den 28 eventuëele herstemming op den 12 Dec. Hoofdingelanden van de Beemster hebben goed gekeurd het voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om het derde stoomgemaal te plaatsen bij het dorp Beets. Wanneer dit in gebruik is genomen, kunnen de molens geheel vervallen. Benoemd tot onderwijzer aan de middenschool te Andijk K. Schotsman van Naarden. Het hulpkantoor der posterijen te Gastricum is met ingang van I Dec. a.s. o.a. aangewezen voor de dienst der rijkspostspaarbank. Ten einde de Nederl. Indische handelsbank te Amsterdam staande te houden worden pogingen aan gewend om eene Nederlandsch-Indische Landbouw- maatschappij op te richten met ƒ9.000.000, te besturen door 2 door de aandeelhouders te kiezen directeuren. Het kapitaal zal bestaan uit een inbreng door de Ne derl.-Indische Handelsbank van de aandeelen in en hy pothecaire of andere voorschotten op landelijke en cul tuurondernemingen goed te keuren door den raad van commissarissen der opterichten maatschappij. De winst- verdeeling zal zijn als volgteerst 5o/o aan de aandeel houders; van de winst boven 50/o10°/o aan reserve, 20°/0 aan obligatiehouders, 70°/0 ter beschikking van aandeelhouders. De statuten worden vastgesteld in overleg met den heer mr. Aug. Philipsadvokaat te Amsterdam. De leening aflosbaar in 37 jaren a pari door uitloting zal bestaan uit stukken van 1000, met 2 halfjarige coupons van 25, vervallende 1 Jan. en 1 Juli en bewijzen van deelgerechtigheid in toe komende overwinsten. De inschrijving heeft plaats den 19. Op den 17, des avonds te 8 uur, waren door het publiek over reeds 29000 prospectussen van de leening beschikt. Dinsdags 18 November. Eerste Kamer. Alle leden zijn toegelaten. De voor zitter heeft het presidium aanvaard en gewezen op de noodzakelijkheid van herstel van het financieel evenwicht, verandering der grondwet en dringende wijziging van het kiesrecht, om uit den onhoudbaren toestand te ge raken. Of de politieke atmosfeer door de verkiezingen gezuiverd is, moet de toekomst leeren. De Kamer besloot het adres van antwoord op te maken. Tweede Kamer. Al e leden zijn toegelaten. Tot can- didaten voor het presidentschap zijn gekozen de heeren A. E. baron Mackay tot eersten generaal Reuther tot tweeden en Cremers tot derden candidaat. Londen. Generaal Gordon zond een brief, gedateerd 4 Nov., aan den Mudir van Dongola, door hem tot ge neraal benoemd. Alles is wel in Khartoum. Bettssel. In plaats van den minister van buiten landsche zaken Caraman Chimay, te Philippeville, is een liberaal kamerlid gekozen. Alom in den lande is dit heugelijk feest, de gedach tenisviering vau het lOOjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, met meer en minder luister, meer en minder belangstelling meer en minder inge nomenheid en algemeene deelneming gevierd. Alkmaar's departement is niet achtergebleven en heeft dezen zeld- zamen dagin overeenstemming met de beschikbare krachten, op eene wijze gevierd, zeker allezins geschikt, om da herinnering levendig te houden en te verleven digen van eene instelling die door hoogst moeielijke jaren heen steeds de banier van vrijheid en ontwikke ling heeft hoog gehouden en nu daarvoor de voldoe ning smaken kan met trots op de honderd jaren, die achter haar liggen, terug te zien. Het was een uit muntend denkbeeld van het departement Alkmaar, ook in de feestviering het deftige en gezellige element van het nut de gewone ledenvergaderingen en de zooge naamde nutsavonden te behouden: des middags eene plechtige bijeenkomstdes namiddags een prettig op gewekt feeBt. De3 namiddags te half een ving de plechtigheid in de bereidwillig door het kerkbestuur tot dat doel af gestane Kapelkerk aan de plechtige indruk die een kerkgebouw den bezoeker in den regel geeftmaakte mede reeds dadelijk het bewustzijn levendigdat de talrijke aanwezigen zich verzamelden tot het plechtig herdenken van een dagzeldzaam in de jaarboeken van vereenigingen te zeldzamer wanneer zulk eene bescheiden en stil begonnenmaar met onverflauwde geestkracht en onverzettelijk vertrouwen op den goe den uitslag in stand gehouden vereeniging, kan terug zien als de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen op een arbeid zoo vruchtbaar dat men zich onwillekeurig tot eerbied voelt gestemd jegens den man, die zulk een juisten blik blijkt te hebben geslagen in den geest zijns tijds en wien tegenwerking noch be krompenheid die hij overal op zijn weg ontmoette konden afschrikken tot het najagen van het doeldat hij zich eens voor oogen had gesteld. Dergelijke mannen zijn helaas te zeldzaam dan dat men hunne herinnering niet levendig moet houden en als bakens in de ont wikkeling van het land moet blijven beschouwen en hen als veilige vertrouwbare maar tevens geestkracht- wekkende en moedsterkende gidsen der natie steeds voor oogen moet blijven houden.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2