No. 140. Zes en tachtigste Jaargang. 1884 V R IJ D A G 21 NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën Plaatsgebrek noopt ons voor ditmaal het feuilleton achterwege te laten. @fficiëet (Scheelte. ISwiUntanb. fii'iueuianb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COb- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden ge houden vergadering aan J. C. H. BEEKJVlAN, broodbakker, thans nog te Amsterdamvergunning verleend hebben tot het vestigen eener brood bakkerij achter het perceel aan de Laat, hoek Vijversteegje, wijk A No. 61, uitkomende aan het Vijvertje, Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 N ov. 1884. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Volgens de latere berichten is te Pbilippe- ville niet de liberale kandidaat tot lid der Kamer gekozen maar de min. van buiten), zaken, prins de Caraman Chimay, met 17 stemmen meerderheid herkozen. De min. van bmnenl. zaken Tbonissen werd te Hasselt herkozen niemand was tegenover hem kandidaat gesteld. Kamer. Den 18 ontwikkelde de heer Ftère-Orban zijne interpellatie over de algemeene staatkunde der regeering. Hij wenschte te weten of het gewijzigd kabinet volhardde in de staatkunde van het vorige; of men alleen te doen had met een optreden van nieuwe personendan wel met eene verandering van staatkun dige richting. In het eerste geval kon van bevrediging der gemoederen geen sprake zijn. Gold het een wij ziging van staatkundige richting, dan deed zich de vraag op hoe kan daaraan uitvoering worden gegeven door een ministerie, dat zich aansprakelijk stelt voor de han delingen van het vorige De heer Malou bevestigde dat de heeren Jacobs en Woeste op verlangen des Konings waren afgetreden. De minister-president Beernaert antwoordde den heer Erère-Orban hoofdzakelijk het volgende: „Wij hebben ons niet uit te laten over de oorzaken, waarom enkele ministers bleven terwijl andoren aftraden. Wat ons programma betreftwillen wij de handelingen der re geering beperken en het persoonlijk initiatief uitbreiden; daarin ligt het ware begrip van vrijheid." Hij sprak met lof over de schoolwet en zeide ten slotte „Wij gelooven aan die wet een waarlijk liberale uitlegging te hebben gegeven." DUITSCHLAND. Het spoorwegongeluk bij Hanau, waarbij 19 mensehen meest landlieden uit den omtrek dier plaatsomkwamen en 17 zwaar en een veel groo- ter aantal licht gekwetst werden is te wijten aan de schuld van een beambte der station Hanau. Deze te legrafeerde te vroeg, dat de verwacht worden reizigers trein uit Bebra kon binnenrijden. De weg maakt daar juist eene bocht en zoo zag de machinist eerst te laat, dat hij in botsing moest komen met een goederentrein, bij welke botsing verscheidene wagens half verbrijzeld en andere uit het spoor geworpen werden. Het verlies van menschenlevens werd nog grooter doordat juist op dat oogenblik een andere goederentrein aankwam op het spoor naast de plaats der bofsing en midden door de omvergeworpen wagens reed. In het stationsgebouw van Hanau wist men niet, waar de reizigerstrein bleef en had men geen vermoeden van het gebeurde, totdat een man met bebloed gezicht hulp kwam vragen. Deze was dan ook spoedig ter plaatse maar de verwarring der drie in elkaar gereden treinen was zoo groot, dat geruimen tijd verliep, eer de dooden gevonden en de gekwetsten te voorschijn gebracht konden worden. De schoener Minnamet 800 vaten petroleum bestemd naar Straalsnnd geraakte in den avond van den 15 op de reede te Bremerhaven in brand. De bemanning werd gered. ENGELAND. Het rapport van lord Nortbrook aan de regeering over Egypte stelt, naar men zegt, de vol gende maatregelen voor om 's lands geldelijke moeie- lijkheden op te lossen. De intresten van alle leenin gen worden onverminderd uitbetaald de aflossing der geünificeerde schuld wordt geschorst om te voorzien in de dienst eener nieuwe leening van f 96.000.000, door Engeland in de eerste plaats voor te schieten. De opbrengst dezer leening zou hoofdzakelijk worden ge bruikt, om de indemniteiten te betalen en desommen, door Eothschild aan de plaatselijke Banken verstrekt. Van deze leening zou f 12.000 000 worden gebruikt voor irrigatiewerken in Beneden-Egyte, om het geheele land beneden Assiout overvloedig van water te voorzien en zoodoende de uitgaven voor den landbouw te ver minderen. In Boven-Egypte zal een aanmerkelijke in Beneden-Egypte eene kleine vermindering der be lastingen worden ingevoerd. Het evenwicht op de be grooting zal voor goed worden hersteld 1°. door eene vermindering der uitgaven voor het leger en de politie met ongeveer f 4.200.000 2°. Engeland zon alle kosten van het bezettingsleger dragen 3°. de jaarlijksche tekorten op de domeinleening en de Daïra zouden aan gezuiverd worden. Tot -dat doel zouden deze beide leeningen met Engelands hulp, worden afgelost. Beide leeningen zullen door één bestuur beheerd worden. In eene den 18 te Londen door de conservatieve partij gehouden vergadering is besloten de regeerings- voorstellen aan te nemen en de 2e en 3e lezing van het kieswetsontwerp te doen plaats hebben mits de regeering terstond een bevredigend ontwerp op de nieuwe zetelverdeeling indiende. De heer Sbaw Lefèvre is benoemd tot minister voor de posterijen, in plaats van den heer Fawiett, overleden. Hoogerhuis. Den 18 is na een half uur be raadslaging het ontwerp der kieswet bij tweede lezing zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Lord Salisbury verklaarde het regeeringsvoorstel eerst bepaald te zullen aannemenwanneer de gedaehtenwisseling over de nieuwe zetelverdeeling plaats had gehad. Hij stelde daarom voor de behandeling der artikelen tot den 4 December uit te stellen. FRANKEIJK. Ge gemeenteraad van Pariis heeft den 17 met 36 tegen 32 st. besloten de broodzetting voorloopig te herstellen. Nadat de prefect verklaard had dat dit besluit slechts de kracht had van eene raadgeving en de uitvoering van hem afhing, werd met 46 tegen 5 stemmen zoowel hij, als de prefect van politie, uitgenoodigd, de broodzetting onmiddellijk in te voor. Den 17 stierven te Parijs 36 personen aan de cholera den 18 41. YEREENIGDE STATEN. De einduitslag der stem ming in den Staat Nieuw-York is, dat Cleveland 4 63103 en Blaine 461998 stemmen bekwam. amwawM—MPMBUHIIIMIIII1II ■llllll IIIlll IIMWi' ■MUI STATEN-GEN EE A AL. Eerste Kamer. Zitting van den 19. De Voorzitter deelde tr-edö'f dat de afdeelingen tot voorzitters benoemden de heeren van Akerlaken, Schim- melpenninck van dor Oye van Tienhoven en Viruly tot ondervoorzitters de heeren Fransen van de Putte de Sitter, van Lijnden en Hengst tot leden der com missie voor het ontwerpen van het adres van antwoord de heeren Verheyen Schimmelpenninck van der Oye, Sickesz en Breuning. De commissie was gereed met haar ontwerpdat onmidelhjk in de afdeelingen zou worden onderzochtom des namiddags te 2 uur ter tafel te worden gebracht. De zitting werd te 2 uur hervat. Het gewijzigd ontwerp-adres vaa antwoord op de troonrede wordt ter tafel gebracht en luidt aldus „Sire Bijzonder waardeerde de Eerste Kamer het voorrecht U. M. wederom te midden der vertegenwoordi gers van het Nederlandsche volk te zien. De Kamer wen8cht met U. M., dat bij ijverige samenwerking tus- sehen regeeringen afgevaardigden 's lands belangen geen schade zullen lijden door de stoornisdie de gewone parlementaire arbeid heeft ondergaan. „Met ernst aanvaarden wij de belangrijke taak die blijkens U. M's. mededeoling ons wacht. „Dat tot de vele ons reeds bekende of althans in eene vorige bijeenkomst aangekondigde onderwerpen van wetgevingwelke in deze zitting zullen worden overwogen ook behooren zal een voorstel van wet door de Grondwet voorgeschreven tot regeling der voogdij van Ur. Ms. beminde dochter, trok onze be langstellende aandacht. „Gods onmisbare zegen ruste op de werkzaamheden in deze buitengewone zitting der Staten Generaal." De beraadslaging wordt bepaald op den 20. Na tot leden der huishoudelijke commissie te hebben benoemd de heeren Viruly en Huydecoper, wordt de roos ter der aftreding van de leden der Kamer vastgesteld. In 1887 treden af de heeren Hengst, Verheijen, Coe- nen, van Pallandt, Merkes van Gendt, Muller, Insinger, van Tienhoven, Moolenburgh, Breuning, van Naamen van Royen en Magnéein 1890 de heeren de Bruyn Smits van Oyen, Schimmelpenninck van der Oye van Vollenhoven Viruly, van der Breggen van Akerlaken, Pijnappel, van Lynden van Swinderen Blijdenstein de Vos van Steenwijk Pijls in 1893 de heeren Smitz, ThooftSickesz, Fransen van de Putte, Blussé, Visser van Hazerswoude Tak van Poortv'iet, Pické Huyde coper van Eysinga, Stork de Sitter en Eegout. Tweede Kamer. Den 18 werd door de heeren Mees en van der Feltz rapport uitgebracht omtrent de geloofsbrieven van alle nieuw gekozen leden. Een (thans gezegeld) bezwaar schrift van Arnhemsche kiezers had geen aanleiding gegeven tot eenig voorstel. Tot toelating van al de gekozen leden wordt beslo ten behalve van den heer de Bruyn Kops wiens ge loofsbrieven nog niet ingekomen waren. Over de toe lating van den heer Schaepman werd op verzoek van den heer Gratama gestemd. Tot zijne toelating werd met 60 tegen 10 st. besloten. Daarna werd overgegaan tot het opmaken der voor dracht voor het voorzitterschap der Kamer. Tot eersten kandidaat werd bg eerste stemming ge kozen de heer M. baron Mackay (antirevol.) met 41 stemmen; de heer Cremers verkreeg 38, van Wassenaer en Wybenga 1 en blaoco 1. Voor den tweeden kan didaat kreeg bij eerste stemming de heer Reuther 40, Cremers 39 Wybenga Wintgens en Borret ieder 1 stem bij tweede stemming Reuther 41 Cremers 39 b anco 2 zoodat tot tweeden kandidaat gekozen was A. E. Reuther (katholiek). Voor derden kandidaat kregen bij eerste stemming de heeren Cremers 41, van der Kaay 21, Roëll 17, Wintgens 2, Wijbenga 1. Bij tweede stemming werd gekozen de heer Cremers met 43 van der Kaay be kwam 33, Roëll 5, blanco 1. Na de benoeming van de commissiedie de voor dracht den Koning zal aanbieden, wordt de vergadering gesloten. Het stuk wei- of hooiland genaamd „de Molen- weid", groot 3.05.83, in de Wijkerbroekgemeente Wijk aan Zee en Duin is den 15 in het openbaar verkocht voor 7270. In den avond van den 15 omstreeks half tien is het huis op den Ringdijk bij Heemstede van J. D. Ra- vensbergen met den inboedel verbrand door het omvallei| der petroleumlamp. Bij kon. besluit van deu 16 zijn de luitenant kolonel J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, van den grooten staf, de kapitein W. Rooseboom, van den generalen staf, en de eerste-luitenaut J. C. Fabius, van den staf der artillerie, allen den 11 gekozen tot lid van de tweede Kamer, op non-activiteit gesteld, te rekenen van den dag waarop zij het lidmaatschap der Kamer aanvaarden; en is, in verband daarmede, aan eerstgenoemden heer eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjudant des Konings. Den 17 werd in het Verenigingslokaal van de „Vrije gemeente1' te Amsterdam eene openbare verga dering gehouden waarin alle werkeloozen en werklie den waren samengeroepen. Als spreker trad op de heer F. Domeia Nieuwenhuis, die tot onderwerp zijner rede had gekozen „de werkeloosheid erger dan cholera". Na gewezen te hebben op den naar zijne meening treurigen toestand der werklieden, riep hij hen op, om door vereeniging onder één hoofd en ééno leuze ver betering te verkrijgen. Daarna volgde eene vrije beraadslaging, aan het slot waarvan besloten werd tot liet zenden van een adres aan den Gemeenteraad waarin nadat gewezen is op het droevige der om standigheden en hare schadelijke gevolgen een plicht der overheid wordt genoemdverandering in den toe stand te brengeno. a. door onverwijlde uitvoering van openbare werken niet bij aanbesteding den bouw van arbeiderswoningen ontruiming van onbewoonbare verblijven, huisvesting van werkeloozen verhooging van loon vermindering van werkuren rentelooze bewaring van panden gedurende 1 a 2 jaar. Den 17 is te Zaandam waarschijnlijk door het omvallen eener petroleumlamp, een felle brand uitgebar sten in het perceel aan de Dam hoek Hoogendijk bewoond door D. v. d. Valk, winkelier in schoenen en laarzen. Het huis is grootendeels vernield en de daar aan grenzende gebouwen bekwamen veel schade; van de manufacturenwinkel van G. Bergman brandde het achter- en bovenhuis uitterwijl het benedenhuis veel waterschade kreeg. De heer mr. W. P. H. van Sonsbeeck lid van den raad van Amsterdam is den 18 overleden. Bij de verkiezing van 4 leden voor de kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem werden den 18 herkozen de heeren F. Figee met 84 en E J. Wes- terveld met 61 van de 94 stemmen. Herstemming tus- schen de heeren mr. R. H. J. Gallandat Huet met 46, C. J. Smits met 44, J. J. Beijnes met 41 en H. T. Peltenburg met 25 stemmen. DeD 18 had te Amsterdam eene bijeenkomst van aandeel- en obligatiehouders der Ned. Indische Han delsbank plaats, waarin besproken werd het reeds me degedeelde voorstel tot vorming eener nieuwe maatschappij onder den naam van Nederl. Indische Landbouwmaat- schappij en waarin inlichtingen gegeven werden omtrent de oorzaken der bestaande moeielijkheden en den stand der zaken. De moeielijkheden waren volgens die in lichtingen alleen een gevolg van de snikercrisis (een picol suiker No. 14 bracht in 1883 f 15, in het begin van 1884 f 10.50 thans /8a f 9 op waardoor al leen bij de indische kantoren /5a 6.000.000 minder dan vroeger ontvangen wsrd) en door een hapering van het jaren lang tusschen Nederland en zijne oost-indiBche kolonie zonder bezwaar toegepaste stelsel van wissel krediet. Op die bijeenkomst werd medegedeeld, dat de Nederl. Bank de obligatiën der nieuwe maatschappij beleenbaar verklaren en wissels op de Nederl. Indische Handelsbank weder nemen zou, kwam de voorgestelde regeling tot stand. Den 19 is te ■s Gravenhage aanbesteed het maken

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1