No. 142. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. WOENSDAG 26 NOVEMBER. De Australiër. Prijs der gewone Advertentiën: JSnitenlAttb. PEUIIjUSTON. 9> ALKMAARSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Dinsdag-, Dondord&g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BELGIE. In het zuiden is veel sneeuw gevallen. De herziening van het burgerlijk wetboek is opge dragen aan eene door den Koning op voordracht van den minister van justitie benoemde commissie. DENEMARKEN. De Kamer heeft met 63 tegen 18 stemmen aangenomen het voorstel der gematigde linkerzijde, om de behandeling der regeericgsvoordrach- ten op te schorten. De president-minister Estrup ver klaarde, dat, zoolang de oppositie hare wenschen niet duidelijker te kennen gaf, zij bet ministerie noodzaakte op zijn post te blijven. DUITSCHLAND. Rijksdag. Den 22 is de con servatief von Wedell Piesdorf met 261 van 333 st. (blanco 71) tot voorzitter gekozen. Bij acclamatie werden tot onder-voorzitters herkozen baron von Fran kenstein (centrum) en Hoffmann (vrijzinnige partij). ENGEL AN D. Lagerhuis. Den 20 is het door den heer Woodall ingediende wetsvoorstel om aan de be lastingplichtige vrouwen het stemrecht toe te kennen onder dezelfde bepalingen als gelden voor de mannen welk voorstel bij gelegenheid der behnndeling van de kieshervorming op verzoek der regeering ingetrokken was bij eerste lezing aangenomen. Met 145 tegen 71 stemmen werd den 21 verworpen een voorstel van den heer Labouckère strekkende om in de betrekkingen tusschen de beide takken der Wet gevende macht zoodanige verandering te brengen dat het kwaad voor de wetgeving uit de tegenwoordige verhouding tot bet Hoogerhuis ontstaande uit den weg geruimd werd. Minister Gladstone bad dit voorstel bestreden met de opmerking dat het Lagerhuis op andere wijze zijn invloed zou doen gelden. Bovendien was het voorstel ontijdig daar juist thans van het Hoogerhuis eene daad van wijsheid en toegevendheid verlangd werd. De radicalen en de aanhangers van Parnell stemden tegen. Den 24 verklaarde minister Gladstone dat bij aan de groote mogendheden niet had voorgesteld om eene bijeenkomst over de egyptische zaken te houden. Den 1 zal waarschijnlijk het wetsontwerp op de indeeling der kiesdistricten ingediend kunnen worden. Het Huis ging daarna tot den 1 uiteen. FRANKRIJK. Ook de kamer van koophandel te Lyon heeft een adres aan den minister van koophandel gericht ter bestrijding der beraamde graanrechten. Zj herinnert dat dergelijke maatregelen nooit hebben kunnen verhinderen dat de prijzen stegen tot eene hoogte alsof het hongersnood was of daalden beneden het peilwaarmede men voorspeld had dat de landbouw te gronde zou gaan. Verder toont zij aan dat de klach ten der landbouwers over den invoer van buitenlandsch graan overdreven zijn en die invoer integendeel besten dig vermindert. Zoo bedroeg de invoer 22.100.000 quintalen in 1879, 19.900 000 in 1880, 12.700.000 in 1881, 12.800.000 in 1882 en 10.000.000 in 1883. Ver der merkt zij op, dat bij hooge broodprijzen de sterfte grooter isen vraagtwat de verbeterde middelen van verkeer en verlaagde vrachtprijzen baten, wanneer men kunstmatige slagboomen gaat aanhrengen. Te Parijs kwamen den 22 26 en den 23 12 sterfge vallen aan cholera voor. Den 23 werd in de 'Salie Levis te Parijs eene bij eenkomst van werklieden zonder werk gehouden die door 5000 personen werd bijgewoond. Na eenige zeer heftige redevoeringen werd beslotenop eene nader aan te wijzen plaats eene bijeenkomst in de open lucht te houden. Na den afloop der vergadering begonnen eenige deelnemers de Marseillaise en de Carmagnole te zingen. De politie kwam tusschen beide. Enkele agenten en een commissaris werden gekwetst en een 30tal levenmakers werden gevangen genomen. Kamer. Het schrijven van den minister-president Ferry aan de commissie voor de krediet-aanvrage be treffende Tonkin waarin deze zicb het recht voorbe hieldom zijne vroeger voor de commissie afgelegde verklaringen toe te lichten en aan te vullen en andere bewoordingen te stellen in de plaats van die opgeno men in de notulen der bijeenkomst van den 6 had in die commissie aanleiding gegeven tot groot verschil van gevoelen. Nadat de stemmen gestaakt hadden over een voorstel, om de door den minister gewenschte veranderin gen te maken werd besloten de oorspronkelijke lezing te behouden, maar de nieuwe lezing bij wijze van kantteekening er bij te voegen. Het lid der uiterste linkerzijde Clémenceau verklaarde na die beslissing dat bij in de Kamer zou voorstellen bij besluit de openbaarmaking van de betwiste plaats in de notulen te bevelen. Zonder in bijzonderheden te treden zou hij zeggen dat het voor eene juiste beoordeeling der kredieten volstrekt noodig was, dit stuk betrekkelijk de verhoudiDg tusschen Frankrijk en China en de mo gelijke voorwaarden tot eer-» latere schikking te kennen. Aan dat voornemen gaf hij den 21 gevolg; bij beschuldigde den minister van vervalsching van den zin zijner eigen voorstellen waartegen de minister opkwam. Na hef tige besprekingen werd de motie van Clémenceau met 283 tegen 212 stemmen verworpen. GRIEKENLAND. De heer Kalligas kandidaat der regeermgsgezinde partij, is met 105 stemmen tot voor zitter der Kamer herkozen tegen 65 stemmen, uitgebracht op den heer Autoriopuloskandidaat der oppositie. SPANJE. Het volgende feit heeft aanleiding gege ven tot de ongeregeldheden onder de studenten te Madrid. Een repubükeiuechgezind hoogleeraareen vriend van den heer de Casteiar, had bij de opening van den cursus eene rede uitgesprokenwaarvan de lezing door de geestelijkheid verboden werd. Zij was tevens op de lijst van verboden geschriften geplaatst. De studenten kwamen tegen die handeling op en vroegen vergunning aan den rector om dien hoogleeraar een bewijs van hulde te brengen. De rector wist hen van dat voornemen af te brengendoch de verbittering tegen de geestelijkheid bleef even groot en kwam den 17 tot een uitbarsting, toen in een katholiek blad een student de houding der geestelijkheid uitdrukkelijk goed gekeurd had. Gedurende eenige avonden werd de rust ge stoord tengevolge waarvan verscheidene studenten in hechtenis werden genomen. Den 20 bleef de stad rustig. Een 30tal studenten werden op den ochtend van dien dag op vrije voeten gelaten en er werd een nieuwe rector benoemd. Den 21 werden nieuwe pogingen tot ongeregeldheden beproefd doch door de politie belet. Later hebben de studenten den nieuwen rector uitge floten waarna de inrichting gesloten is. De Corres- pondencia heeft verklaard dat de regeering de verant woordelijkheid voor de handelwijze der stedelijke over heden aanvaardt. MEXICO. Het Congres heeft de beraadslaging over het plan tot conversie van schuld dat onder de bevol king groote ontevredenbei 1 heeft doen ontstaan ge schorst totdat generaal Diaz het bestuur in handen zal hebben genomen. YEREENIGDE STATEN. De geruchteD volgens welke de democratische regeering de negerbevolking zou willen onderdrukken zijn door den heer Cleveland in een onderhoud met een dagbladberichtgever tegen gesproken. Het recht der negers op de uitoefening van alle burgerrechten kon volgens hem niet worden aangetastdan door herziening der grondwetwelke volstrekt onmogelijk zou zijn. CHINA. Generaal Brière de l'Isle heeft bevestigd het berichtdat de chineezen den 19 een aanval ge daan hebben op de fransche kanonneerbooten bij Duor op de Heldere Riviernadat reeds den 16 de kanon neerboot Revolver door hen aangevallen waswaarbij 2 franschen gedood en 3 gekwetst werden. Zij werden verdreven door een afdeeling onder bevel van kolonel Duchesne de franschen verloren 8 dooden, waaronder een luitenant, en hadden 25 gekwetsten. Den 23 meldde generaal Brière dat genoemde kolonel met goed gevolg voortrukte en den 20 zonder nieuwe verliezen3 versterkte dorpen in den omtrek van Tuijen-Quan ge nomen hadwaarbij de levensmiddelen des vijands vernield waren. De Zwart-Vlaggen en geregelde chi- neesche troepen uit IJunnan waren in vollen aftocht naar de bosschen en bergen. Chineesch Turkestan wordt tot een der 19 provinciën des rijks gemaakt en zal als de overige provinciën bestuurd worden. Markies Tseng die Frankrijk niet genegen isis eerste ondervoorzitter van het departement van oorlog geworden. Prompt tegen het middaguur was hij weer thuis met zulk evroolijk stralende oogen en in zulk eene pret tige luim, als hem de beide dames, gedurende zijn huwelijk nog niet hadden bijgewoond. Hij veroorloofde zich allerlei gewaagde grappen die hij anders, uit on- begrensden eerbied voor de aanwezigheid van mama, nooit zou hebben gemaakt. Zijn broeder vertelde hij zou eene zaak beginnen een exporthandel in zekere duit- sche artikelen op Australië en een invoer van huiden en ruwe produkten van daar uit. Kans van slagen in overvloed, alle connectiën in Australië reeds aangeknoopt; een flinke vent, die Albrechtdie verstand beeft van zaken en tevens de noodige fondsen bezit. Een aardig vermogen had hij zich door eigen inspanning en arbeid verworven. De nieuwe zaak vereisehte veel 'oopen en schrijven. Het sjouwen en zwoegen kortom de geheele leiding zou het werk van Albrecht zijn de correspon dentie en boekhouding zou hij op zich nemenbij Otto die tot heden niet veel meer dan een leeglooper was. De fraaie hand die hij schreefzou hem nu te pas komen, en tot iets degelijks dienen, namelijk tot het baantje van compagnon van zijnen broederdie hem een jaarlijksch inkomen van vijl duizend mark en een aandeel in de winst verzekerd had. De naam der firma zou zijn Gebroeders Buchwall. In niet geheel nuchteren toestand flapte hij weldra er dit alles uit, tot ontzetting van mama, wie van tijd tot tijd het eten-in de keel bleef steken. Elvira keek hem half wezenloos aan, als kende zij hem niet meer, alleen Mina mat hem vroolijk en opgeruimd met hare heldere oogen. „Dat hebt ge zonder twijfel onder een stevig glas wijn bepraat" trachtte moeder Celestina op spottenden toon hun toe te voegen toch gelukte die poging maar half. „Onder portwijnAlbrecht gebruikt niet anders". „Daaruit put je dus al die geestkracht en overmoed. Nu als ge nuchteren zijtzal er van al dat moois wel wat af te dingen zijn. We praten er nog wel nader over". „Welzeker, lieve mama 1 Wat een geluk! Vijf dui zend mark en eene firma Gebroeders Buchwall 1 Dat wil wat zeggen hè Koopman worden is juist een baantje dat mij lijkt 1 Zeg mama nu trekt ge toch uwe aanklacht tegen Albrecht in, nietwaar?" Doch haar hoofdschudden voorspelde niet veel goeds. Die vrijmoedige toon van het „jongentje", dat gevoel van eigenwaarde van groote verwachting verbitterden baarte meer nog dewijl zij den gehaten Australiër als den bewerker er van erkende. „Vooreerst nog niet," antwoordde zij schijnbaar be daard. „Eerst moet uw broeder de beleedigingen, die bij mij heeft aangedaan terugnemen; dat heb ik je al meer gezegd. Bovendien beu ik 't aan mijne eer verschuldigd. „Hij is een zonderlinge kerel," ging Otto voort, als tot zich zelf sprekende op ongekunstelden toon doch de matrone nam dit anders op en meende spot en moedwil te erkennen in den toon, waarop bij sprak. „Hij schijnt veel met procedeeren op te hebben. Hij beeft er wezenlijk schik in. Wij evenwel zullen daarbij in de stad leelijk over de tong komen, dat is toch zeer onaangenaam. Ook voor u, lieve mama." Zij liet niet merken hoe deze juiste opmerking haar t>-of. Doch 's middags, toen de majoor kwam, nam zij dezen ter zijde en droeg hem op naar het politie bureau te gaan en in haren naam de aanklacht in te trekken. Wel gevoelde zij dat dit eene nieuwe neder laag voor haar was, doch zij zag er de noodzakelijkheid van in. En toen dus de majoor terugkeerde met de boodschap dat het te laat was en de klacht reeds bij de justitie was ingediend week hare vroegere ijzeren 1 bedaardheid en zelfbewustheid geheel en al. Zij had geen rust of duur meer en ging inderdaad onder deze voor haar zware beproeving gebukt. Otto was tegenover baar vol opmerkzaamheden en spreidde tegenover Elvira eene teederheid ten toon als in de bruidsdagen. Zonder twijfel was dit toe te schrijven aan bet uitzicht op een voor hem geheel nieuwen werkkring; hij sprak over niets anders en bleef vol hoop en trots op en vol liefde voor zijnen knap pen, flinken broeder. Mevrouw Celestine zag wel noode dat hij geheel uit hare netten ontglipte maar zij miste de kracht en den moed om dit te doen blijken en be paalde zich er toe, om met wantrouwende tegenwer pingen zijne illusiën te beantwoorden. Dit trok bjj zich evenwel iu 't minst niet aan. Bijna iederen mid dag ging hij uitten einde zooals hij met innemende goedhartigheid verklaarde zijnen broeder behulpzaam te zijn in het zoeken van een geschikt huis met kan toor en daarna met de inrichting er van. En dan kwam hij zóó vroolijk te huiszóó gelukkig en vertelde breedvoerig hoe alles even snel tot stand kwam onder het energieke bestuur van Albrecht, hoe deze eene keurig nette woning in de Louisestraat ge buurd en zelfs reeds eene dienstmaagd aangenomen had, die uitmuntend koken kon en met de wasch omgaan hoe zonder afdingen alle nieuwe meubelen contant be taald en tal van werklieden bezig waren onder Al- brechts toezicht alles naar diens wensch in te richten en gereed te maken. Wat. zou mevrouw Meubring daartegen inbrengen? Haar boezemde al dit fraais niet die belangstelling in, welke Elvira hoe langer boe meer er voor aan den dag legde, evenals Mina, die overigens opmerkelijk naden kend en verstrooid geworden was. In stilte echter ont wierp mama een plan, om de snel ontluikende zelfstan digheid van haren schoonzoon den kop in te drukken. Naar hare meening moest de Australiër hem baar en hare dochter in 't ongeluk brengen Otto mocht dus tot geenen prijs zijn compagnonin geen geval van hem afhankelijk worden. Doch voor zij tot een vast

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1