No. 143. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. V R IJ D A G 28 NOVEMBER. De Australiër. Prijs der gewone Advertentiën: CiütcuUnb. Ëinttenlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdstg-, Dondörd&B- 611 Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE ZOON. BELGIE. Den 26 is de beraadslaging over de staat kunde der regeering in de Kamer afgeloopen met de aanneming eener door de rechterzijde voorgestelde motie van orde waarin de Kamer verklaart genoegen te nemen met de verklaringen der regeering. DUITSCHLAND. In de den 24 gehouden zitting van de commissie der Congo-Conferentie gaf de neder- landsche technische afgevaardigde Bloemen e9n overzicht der handelsbetrekkingen van Nederland aan den Congo. Daarna verklaarde de heer Woerman sedert eenige dagen als technisch gemachtigde voor Duitschland op getreden zich voor een aanmerkelijke uitbreiding van hetgeen onder het Congo-bekken verstaan wordt en wel in oostelijke richting. De commissie trad daarop in eene gedachtenwisseling over het eigenlijke nut der zaak en kwam overeen om het gebied dat onder het zoogenaamde Congobekken begrepen is, zoowel in oos telijke als westelijke richting uit te breiden met eer biediging der bestaande souvereiniteitsrechten. In een artikel over de Brunswijksehe erfopvolging betoogt de Norddeutsche Ztg., dat niets bewijstdat de hertog van Cumberland bezield is met den ernstigen wil om zijn standpunt van onverzoenlijk tegenstander van den Keizer en bet Eijk te verlaten en dat de re geering niet kan toelaten dat Brunswijk tot het brand punt der welfiache staatkunde wordt gemaakt. De vrede van 45 miljoen menschen mag niet worden opgeofi'erd aan het bijzonder belang van een Vorstenhuis, hoe oud dit ook zijn moge en hoe krachtig de regeering ook steedB voor het monarchaal beginsel en de rechten der Vorsten is opgetreden. EKANKEIJK. De commissie voor de wereldten toonstelling te Parijs in 1889 heeft met 7 tegen 4 stemmen die op Vincennes en 3 die op Courbevoie werden uitgebracht het Champ de Mars verklaard als het verkieselijkst terrein. De prefect van politie te Parijs heeft besloten geen dagelijksche opgave meer te zenden aan de dagbladen, daar de cholera bijna geheel opgehouden heeft. Kamer. Den 24 ving de beraadslaging over de Tonkin-kredieten aan. Na eene lange rede van den heer Lockroy tegen de koloniale staatkunde van het ministerie vroeg de heer Delafosse, bonapartistonder toejuiching van de rechter- en de uiterste linkerzijde het in staat van beschuldiging stellen van het ministerie. De staatkunde der regeering was eene staatkunde van onkunde en snoeverij en het ministerie had de Kamer bedrogen en 's lands belang verraden. Voor deze woor den werd hij tot de orde geroepen waarna hij op kal mer toon zijne rede vervolgde. Ten slotte verklaarde hij zich voor bemiddeling tusschen Prankrijk en China, doch het ministerie moest aftreden geraakte men tot vrede. Den 25 heeft bisschop Freppel de voordeelen eener uitbreiding van het koloniaal gebied voor Frankrijk uiteengezet. Frankrijk moest tegenover China noch te rugtrekken noch eene bemiddeling aannemen en For mosa bezetten. Hij kwam tot de slotsom, dat het door de regeering gevraagde krediet moest worden toegestaan. Hij erkende echter, het indezen met de meeste leden der rechter zijde oneens te zijn. (Toejuichingen in het centrum). ZWEDEN. Het hoog gerechtshof te Stockholm heeft de verkiezing van 19 leden door die stad naar den Eijksdag afgevaardigd vernietigdop grond dat niet stemgerechtigde vreemdelingen aan de verkiezing heb ben deel genomen. De gekoenzen behoorden tot de liberale partij. EGYPTE. Eusland en Duitschland zijn voornemens bij den Onder-Koning aanvrage te doen om de benoe ming van een vertegenwoordiger bij het beheer der openbare schuld. Den 25 is in het geding van de Staatsschuldkas tegen de egyptische regeering weder 8 dagen uitstel verleend. Den 19 stond voor den rechter in het 3e kanton te Amsterdam te recht P. G. v. D. te Buiksloot omdat hij aldaar voor de school met den bijbel had gecollecteerd ook bij andere personen dan leden der Unie, hoewel hem door burg. en weth., op grond eener plaatselijke verordening enkel verlof was gegeven bij de leden geld te vragen. Den 26 heeft de kanton rechter den beklaagde schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en hem veroordeeld tot betaling van f 10 boete subsidiair 1 dag gevangenisstraf. De heer mr. Th. Heemskerk advokaat te Amsterdam, had den beklaagde verdedigd. Op de scheimarkt te Hoorn den 24 waren 772 stuks aangevoerd. Prijzen hoog, doch handel stug. Door de gladde wegen was de aanvoer geringer. Voor het bouwen van 2 woonhuizen aan de Mar- nixstraat bij het Leidsche plein te Amsterdam voor rekening van de heeren P. Langeveld Jzn. en Tb. A. van Zeggelen, was den 24 van 35 inschrijvers de heer W. Seholtz voor f 25250 de laagste. In eene den 24 te Amsterdam gehouden buiten gewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Noord- en Zuidhollandsche stoomtram werd mede- deeling gedaan van den verkoop der bezittingen van de vennootschap aan de firma Broekman en Honders voor f 223.000, waarvan f 147.000 bestemd zijn voor de obligatiehouders, 36.000 tot dekking der vlottende schuld en f 40.000 na aftrek der liquidatiekosten voor de aandeelhouders en van het feitdat van de 147 in omloop zijnde obligatiën reeds 141 afstand gedaan had den van hunne hypothecaire rechten. Na uitvoerige beraadslaging over de vraagof deze verkoop al dan niet wettig waswerd met 137 tegen 62 stemmen terwijl 5 buiten stemming bleven goedgekeurd de door liquidateuren hetzij als leden der in eene vorige ver ga lering benoemde liquidatie-commissie, hetzij als waarnemende de zaken en belangen der vennootschap, met de heeren Broekman en Honders den 3i Oct. 11. aangegane liquidatie en machtiging verleend, daaraan uitvoering te geven. Bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam zijn den 24 beroepen de predikanten Aalders te Kampen en Pikaar te Overschie. Te Groningen woonden 2 broeders van beroep schoorsteenvegers, die vroeger toonbeelden van vlijt en goed gedrag waren, doch aan den drank verslaafd geraakt en nadat hunne moeder voor ongeveer 6 jaren van het op gespaarde geld het huis, dat zij bewoonden tot hunne groote verbazing gekocht had. Toen hunne moeder in Ja nuari dezes jaars stierf, leden beiden aan dronkemanswaan- zin, zoodat de familieleden voor de begrafenis moesten zor gen. Nadien tijd leden zij een ergerlijk leven en waren vechtpartijen aan de orde van den dag in den nacht van den 20 op den 21 hoorden de buren sterker geschreeuw dan gewoonlijk en toen den volgenden morgen de werk vrouw die eenmaal daags hun voedsel brachtin den kelder kwamwaar zij woonden vond zij den een verstijfd en verkleumd bewusteloos op den vloer liggen en den ander slapende op stroo in eene bedstede. Eerst genoemde, daarna naar het ziekenhuis gebracht, is den 24 overleden, vrij zeker als gevolg van gepleegd geweld, daar zijn borst ingetrapt en zijn lichaam vol builen schrammen en verwondingen was. De overgeblevene is op vermoeden van manslag in hechtenis genomen en schijnt bij een voorloopig verho°r reeds bekend te hebben dat hij zijnen broederdie altijd zoo kribbig en inhalig was, op de borst getrapt had, omdat hij ruzie maakte over het ieder toekomend aandeel in de jenever. Den 25 is te Leiden tot lid van den gemeente raad gekozen de heer mr. L. M. J. H. Kerstens (katb.) met 696 stemmen tegen 671 op den heer A. L de Sturler (liberaal) Van de 1816 kiezers kwamen 1397 op. Den 25 zijn te Amsterdam als leden der kamer van koophandel en fabrieken herkozen de heeren E. W. J. C. v. d. Wall Bake met 97, J. M. B. Beuker met 98, J. J. Claasen Jzn. met 96, D. Cordes met 97, A. W. van Eeghen met 97, J. ter Meulen Jr. met 95, H. Plate Jr. met 95, O. \V. E. Scholten Jr. met 93 en gekozen de heer M. E. Jonker met 85 van de 101 geldige stemmen. De heer J. M. van der Madeaf tredend lid, bekwam 11 stemmen. Te 's Gravenhage werden dien dag herkozen de hee ren M. Parser te Scheveningen met 315, P. T. Mou- ton en A. A. Knuyver ieder met 296 stemmen en ge kozen in plaats van den heer Varkevisser, die bedankt had de heer L. J. S. van Kempen met 214 stemmen. De gemeenteraad van Gouda heeft den 25 een subsidie van f 1500 verleend voor de feestelijkheden 10) Als Otto alleen op zijn kamer was, geraakte hij dik wijls zoo opgewonden dat hij volledige samenspraken met zich zelf hield. Voortdurend verbeeldde hij zich dan, dat hij zich had aangegord tot eenen strijd, waarin hij als overwinnaar moest te voorschijn komen. Het opgerolde cahier, waarin hij de novelle geschre ven had lag op de tafel, aan welke zij hem in de da gen zijner echtelijke gevangenschap aan het bedrukt dichterlijk gemoed ontvloden was. Albrecht had hem het manuscript teruggegeven. Achteloos bladerde hij er in, keek eens naar den fraai geschreven titel„Leed om liefde, novelle van Otto Buchwall" en sprak bij zich zeiven„Kinderwerk Albrecht heeft wel ge lijk. Ik ga nu ernstiger arbeid verrichten en een ro man voor den dag brengen in het werkelijk leven in plaats van in mijne verbeelding. Albrecht kent bet levenhij zal wat van mij weten te maken. En ik zal hem niet teleurstellen ik zal alles doen wat hij mij voorhoudt en wat ik hem heb beloofd. Ja, ik zal er den moed toe hebben 1 Er is toch ook nog humor in de geheele geschiedenis vaak moet ik er om lachen." En vroolijk en helder klonk zijn gulle lach door de kamer, 't Is al te komisch Eene aardige geschiedenis 1 Mijne vrouw de oude Haha ha 't zal tot mijn geluk zijn en is stellig niemand tot schade." Hij verscheurde het manuscript en wierp de stukken in de snippermandterwijl hij ze als 't ware nariep „Zoo brengt men zijne armzalige fantaisie aan 't zelf bewustzijn ten offer. Zij zijn het symbool van de breuk met mijn vroeger nutteloos leven." Dit zonderlinge gedrag van Otto had ongeveer acht dagen geduurd, 'sMorgens was hij weer uitgegaan vroolijk aan talel verschenenwaarna hij zich naar zijne kamer begaf om eenen brief te schrijven. Toen hij daarmee klaar waB stak hij dien bij zich, bleef na denkend staan en mompelde: „Wat zei Cesar, toen hij den Eubicon overtrok? Jacta alea est! 1) Dus gedaan als Cesar, maar ook als Hamlet: To be or not to be! 2) Ik doe niemand onrecht; mijn hart klopt louter van hoop en nieuwsgierigheid hoe alles zal afloopen of Albrecht alles juist heeft berekend en of ik instaat zal zijn zijne plannen uit te voeren! Ja, mijn geweten is gerustwant ik handel tot eigen bestwil en niemand zal er schade door lijden. Niet zwak wezen dus, Otto, vooruit Hij riep zijne vrouw en sloeg, toen zij verscheen, vol teederheid zijne armen om haren hals. „Elvira je weet niethoeveel goed mij die dage lijksche wandelingen doen zeide hij „en ook u be komen zij niet minder goed. Je klaagt in 't geheel niet meer over hoofdpijn zooals vroeger. Is 't niet zoo, mijn schat?" „Zeker zeker antwoordde zy vertrouwelijk. „En wat ziet ge er goed uit! Die frissche roode wangen Vind je nietElvira dat wij veel gezelliger kunnen praten zoo alleen op de wandeling „Natuurlijk," zei Elvira weer, verwonderd over deze overdreven hartelijkheid. „Heb je lust om te wandelent „Prachtig laat ons dan dadelijk gaan." Toen zij kort daarop moeder Celestine goeden dag zeiden maakte deze de opmerking dat 't veel te heet was om te wandelen. „Och lieve mamabracht Otto hiertegen in, „ik mag die warmte welals ik buiten ben liever dan in die benauwde kamer." „Maar Elvira dan „Voor baar is 't juist goed om veel buiten te zijn mama." „Ja," voegde Elvira er bij, „en ik moet bovendien vandaag stalen gaan zien voor eene nieuwe japon. „Ik ben er toch op gesteld dat wij heden avond 1) De teerling is geworpen. 2) Te zijn of niet te zijn. samen naar het concert gaan. Vooral 's avonds is 't buiten zoo lief en bovendien heb ik 't met den majoor reeds afgesproken." Over Otto's gelaat vloog eene lichte blos en haastig riep hij uit„Van avond best, uitstekend Vil e gaan allen te zamen. Niets liever dan dat. Maar dat belet ons niet, om nu ook wat te gaan wandelen." „Neen dat is waarstemde de jonge vrouw met haren man in. Moeder Meubring had er ook verder niets tegen in te brengen en vroolijk verliet het jonge paar de moe derlijke woning. Zoo wandelden Otto en zijne jonge vrouw „unter den Linden", 1) arm in arm en vaak bleven ze staan voor de prachtige uitstallingen der groote winkels en maga zijnen. Dit scheen echter Otto minder te bevallen althans plotseling zeide hij„Laat ons dat moois liever een andermaal bekijken en nu voor de verande ring eens naar mijnen broeder gaan. Wij zullen een rijtuig nemen." „Ik naar je broeder vroeg zij verbaasd. „En waarom niet? Je bent toch in ieder geval verplicht om als mijne vrouw hem den een of ande ren dag in mijn gezelschap een beleefdheidsbezoek te brengen. Vindt je niet?" „Daar is veel van aan Ottoen ik voor mij heb ook niets tegen uwen broeder. Maar bedenk eens wat zal mama wel zeggenwanneer haar ter oore komt wat wij gedaan hebben." „Kom kom die twist tusschen Albrecht en mama zal" te gelegener tijd wel bijgelegd worden. Je moet niet in alles uwe moeder naar de oogen zien maar ook eens vragen hoe je man over de dingen denkt. De vrouw behoort toch in de eerste plaats aan haren man, is verplicht hem te volgen en gelukkig te maken al ware zij daardoor ook gedwongen, vader en moeder te verlaten." Wordt vervolgd. 1) Eene breede met lindeboomen beplante straat van Berlijn.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1