No. 147*. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. ZONDAG 7 DECEMBER. ISittnenlanb. QTslegratiactie fiertchten. Ataba-öericfttett. Sïsrs- en «larhibenclilK» AIKMAARSCBE COURANT. ST ATEN-GEN ER AAL Eerste Kamer. Zitting van den 4. Verandering van art. 198 der Grondwet. Volgens het eindverslag hadden enkele leden bezwaar, omdat zij vreesden dat in de toekomst verandering zou kunnen plaats hebben van de troonsopvolging tijdens een regentschap en omdat zij een regentschap niet het geschikte, kalme tijdvak achtten voor grondwetsverandering. De overgroote meerderheid bestreed deze bedenkingen. Zonder staatsgreep zou met deze verande ring der Grondwet geen verandering in de troonsopvolging mo gelijk zijn tijdens een regentschap. Bovendien achtte zij een verbod juist een prikkel tot beroering en onrust. In ééne afdeeling hoopte men eenparigdat de aanneming van dit onderwerp niet zou vertragen de uitvoering der m voorbereiding zijnde plannen tot Grondwetsherziening. De Voorzitter stelde voor het ontwerp den 5 te be- ll&Dee''heer van Naamen vroeg dadelyke behandeling, waar tegen de min. van binnen 1. zaken geen bezwaar had. Er werd besloten tot dadelijke behandeling. De heer de B r u y n zal niet uitweiden over de redenen die hem nopen tegen te stemmen. Hij meentdat tijdens een regentschap de meeste behoefte bestaat aan rust en orde. De kroon werd in de Tweede Kamer de grondsteen van het staats gebouw genoemd. Hij zou aan dien grondsteen niet willen raken tijdens een regentschap. De heer P ij n a p p e 1 gelooftdat het artikeldat men nu wil afschaften, in elke goede Grondwet behoort, maar dat juist, omdat onze Grondwet niet goed isdat artikel er in kan ge mist worden. Het kiesrecht en de verdediging moesten beter "eregeld zijn en omtrent het onderwijs bevat onze Grondwet eene bepaling die ons volk verzwakt en verdeelt, Hij vraagt aan de regeeringof zij voornemens isvóór het regentschap zoo mogelijk de° Grondwet te verbeteren. De m i n. van binnenl. zaken beantwoordt eerst het verslag. Hij kan niet toegevendat door aanneming van dit voorstel verandering in de erfopvolging mogelijk zou worden althans anders dan door ontduiking der wet. Waar de Regent geheel met de Koninklijke macht is bekleed, moet hem ook het recht gegeven worden tot grondwetsverandering. Menschkundig waar schijnlijk is het, dat de Regent nog meer op het behoud van het Koninklijk gezag zal letten, juist wegens zijne verhouding tot den minderjarige. Dat regentschappen juist zwakke regee ringen zijnleert de geschiedenis van hedendaagsche grond wettelijk geregeerde landen trouwens niet. Een volmaakte Grondwet, zooals de heer Pijnappel verlangdezal wel nooit te verkrijgen zijn. De beperkte bepaling bestaat in de meeste landen nieto. a. niet in Pruisen. De Grondwet bevat te veel of te weinig; herziening is algemeen wenschelijk geacht. Wij zigt men art. 198 nietdan zou het onmogelijk worden de Grondwet te herzienindien men vroeger of later voor een Regentschap kwam te staan. Zoodra het advies van den Raad van State omtrent de aan zijn oordeel onderworpen voorstel len is ingekomenzal de regeering zorgen, dat met bekwamen spoed de opmerkingen van den Raad worden nagegaan. De heer P ij n a p p e 1 hervatdat hij alleen met goede Grondwet bedoelde een Grondwet, die niet als de onze te veel in onderdeelen treedt. Het wegnemen der uitvoerigheid moet haar kracht schenken. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 27 tegen 5 stem men van de heeren de BruynPijlsSmits van Oijen Mag- née en Regout, dus met verreweg de vereischte meerderheid van 2/3 der uitgebrachte stemmen. Nadat omtrent een adres van een gep. kapitein van het In dische leger over een pensioenzaak tot uitstel besioten was daar een gunstig voorstel der commissie bezwaar ontmoette, ging de vergadering tot nadere bijeenroeping uiteen. Tweede Kamer. Afdeelingsverslagen. Het wetsontwerp tot wijziging van Hoofdstuk IX der staats begroting voor 1883, waarvan de late indiening afkeuring vond, maakte op verscheidene leden een ongunstigen indruk. Van een groot aantal artikelen is de raming belangrijk overschreden; de vermeerderingen bedragen zelfs tot 70 p.ct. van de aanvan kelijk toegestane som en worden niet opgewogen door vermin- deringen. Wanneer, gelijk hier, de minister vrijheid vindt, kredieten, voor den aanleg van groote werken toegestaan, ge deeltelijk te bestemmen tot verhooging van gewone en jaarlijks terugkeerende uitgaven wordt de geheele begrooting wat hare indeeling in artikelen betreftdenkbeeldig. Sommige leden betwijfelden, of toepassing der onteigeningswet wel genoegzaam gerechtvaardigd was voor de aangevraagde onteigening van eigendommen voor den aanleg eener asck- en vuilnisbelt te Sloten ten behoeve van Amsterdam. Hiertegen werd opgemerktdat het algemeen belang bij deze zaak zeer zeker betrokken was. De verplaatsing dier belt was dringend noodzakelijk en zoolang niet werd aangetoond dat een even doelmatig terrein op minnelijke wijze kon worden verkregen, bleef er niets anders over, dan door toepassing der onteige ningswet dit aangekochte terrein voor het doel geschikt te maken. Het aangevraagde subsidie van 150.000 voor de tentoonstel ling te Antwerpen ondervond nog al tegenkanting. Verscheidene leden hadden bezwaar, telkens en telkens weder subsidien ten behoeve van tentoonstellingen toe te staan. Zij meenden dan ook, dat althans bij deze gelegenheid van de zijde onzer nij verheid weinig lust tot deelneming te bespeuren was, zoodat zelfs op kosten van den Staat een agent rondreist om hier te lande tot deelneming op te wekken. Volgens hun oordeel be staat er voor den Staat allerminst bij dm tegenwoordigen toe stand der schatkist aanleiding, om ten behoeve van elke tentoon stelling geldelijke bijdragen te verleenen. Zij betoogden, dat, wanneer het geld niet uit de gewone inkomsten kan worden aangewezenin elk geval van het toestaan van het subsidie moest worden afgezien. Ook werd afgekeurd dat de regeering voorbereidende stappen had gedaan, alvorens de benoodigde gelden door de Wetgevende Macht waren toegestaan. Het aangevraagde bedrag kwam bovendien hoog voor. Naar men meende te wetenhad het Handelsmuseum aangeboden de geheele zaak op zich te nemen tegen uitkeering van f 35 000 waarboven van regeeringswege 15.000 voor bijzondere kosten waren geraamd. Waarom was dit aanbod afgewezen? Deze beschouwingen vonden bij andere leden bestrijding. Zij ontkenden, dat tentoonstellingen te veelvuldig gehouden werden, en waren van oordeel, dat het Rijk moest voorgaan, wanneer daartoe aanleiding bestaatgeldelijken steun te ver leenen, om aan fabriekanten de deelneming daaraan mogelijk te maken. Thans vooral, nu eene tentoonstelling in het be vriende Belgie gehouden werddat zich bovendien zooveel aan die te Amsterdam had laten gelegen liggen, moest zooveel mo gelijk bevorderd wordendat onze nijverheid daar op waardige wijze vertegenwoordigd werd. Hierop werd geantwoorddat het eigenbelang in dergelijke zaken den doorslag geeft; wanneer Belgie zich te Amsterdam waardig had doen vertegenwoordigen, dan geschiedde zulks wel uit vriendschap voor zijne noordelijke naburen maar ook omdat het daarin groot voordeel zag voor zijne nijverheid. Het belang van Nederland bij de Antwerpsche tentoonstelling is veel geringer. Ook de voorstanders van een subsidie gaven intusschen uit drukkelijk te kennen, dat zij een over twee jaren te verdeelen bedrag van 150.000 als een maximum aangemerkt wilden zien, en niet genegen zouden zijn, later nog gelden toe te staan tot dekking van een eventueel tekort. Tot verslaggevers over het hoofdstuk buitenlandsche zaken zijn benoemd de heeren Brantsen van de Zijp Gildemeester van Bylandt, Attema en Cremers; over dat van justitie de heeren de Ruiter Zijiker KistBeelaerts van Blokland van der Kaay en Gratamavan binnenlandsche zaken de heeren Schaepmanvan Delden, de Beaufort, van Blom en Lieftinck. De regeering maakt inmiddels kredietwetten gereed. Den 8 te 1 ure openbare zitting. De boerenhofstede, genaamd Onverwachtaan den Oetenwalerweg bij Amsterdam in 1881 gekocht voor f 120.000, werd den 3 in het openbaar verkocht voor f 35.000. Door den hevigen wind is den 4 des avonds een knaapje op de Brouwersgracht te Amsterdam in het water geworpen en verdronkente Tiel sloeg een 17jarige schippersknecht overboord en verdronk mede. De ten toon gestelde beursplannen waren den 5 reeds door omstreeks 7400 personen bezichtigd. Den 5 overleed te Helder op 67jarigen leeftijd de heer A. O. Boonzajercommissaris der rijks- en gemeente-politie en waterschout aldaar. Sedert 1862 was de overledene in deze betrekkingen in genoemde gemeente tevoren als zoodanig te Hellevoetsluis werk zaam en deed hij zich steeds als een trouw en nauw gezet ambtenaar kennen. Den 12 worden te Hoorn om contant geld ver kocht de paarden tuigen enz., afkomstig van de met den 1 gestaakte West-Friesche Stooratramdienst. De onbekende die voor eenige dagen te 's Gra- venhage door den stoomtram overreden werd is gebleken te zijn een boekbinder uit Haarlem die sedert 12 Nov. vermist was. De kantonrechter te Zwolle heeft in het tusschen kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente aldaar en mr. J. van Setten over het niet voldoen van zijn aanslag in den kerkdijken hoofdelijken omslag beslist dat iemand die in het lidmatenregister der gemeente is ingeschreven eu sedert verscheidenen jaren van zijn recht heeft gebruik gemaaktdoor te stemmen voor het kiescollege, verplicht is zijn hoofdelijken omslag te betalen. Derhalve is hij tot betaling veroordeeld. De firma Dorrepaal en Co. te Samarang zal trachten hare bezittingen en schulden en hare zaken over te brengen naar eene te Amsterdam te vestigen naamlooze vennootschap onder den naam van Dorre- paaische bank der Vorstenlanden, met een aandeelen kapitaal van f 8.000.000, waarvan 5.500.000 geplaatst en 2.500.000 later te plaatsen. Den 9 heeft een in schrijving plaats op f 6.000.000 obligatiën van eene door haar aan te gane 6 p.ct. geldleening, groot f 7.000.000 aflosbaar a pari in 23 jaren. Koers van uitgifte 98 p.ct. Bij kon. besluit van den 4 is aan den heer dr. J. Teixeira de Mattos te Amsterdam, met ingang van 1 Januari a.s., op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Noordholland. De heer H. H. V. N. Schermertsgemeente ontvanger te Heilooheeft tegen 1 Januari a.s. als zoodanig zijn ontslag aangevraagd. Inhoudsopgave van No. 5 van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartike len redacteur dr. P. F. van Hamel Roos„Ons dagelijksch brood" en zijne vervalschingen. Sterke drank. Een kleurstof-vervalsching. Iets over Bouillon (vleesch-extract), Saffraan-vervalsching. Zwavelzuur-koper in meel. Vergiftige Anilinekleurstoffen. Onderzoek van levensm. en kandelaart. gedurende de maand November. Herhaalde overtreding in zake levensmiddelen-verval- sching. Korte berichten. Hygiëne en Industrie. Een uitmuntende drinkwatersoort. De inwerking van wijn soorten op flesschenglas. Tinhoudende groenten in blikjes. Vergiftiging van brood. Invloed van koude op bacteriën. Lijst van personen tegen welke gewaarschuwd wordt. Practisch allerlei. Luchtvervalsching. (Ingezonden). Cor respondentie. Vraagbord. Een nuttig adres aan de Tweede Kamer. Advertentiën. dag 4 Nov. te Alkmaar b: (beestenmarkt) wordt ge houden. Deze marktdie door hare belangrijkheid gerust genoemd had kunnen worden groote j. b. (jaar- lijksche beestenmarkt) zooals met andere gemeenten geschiedtheeft plaats Maandag 2 Nov. 1885. Tevens vestigen wij de aandacht der uitgevers op het wensche- lijke, dat bij de op bladz. 81 gedane vermelding, dat brieven aan den Koning en de ministers mits zonder hunne namen op het adres, vrij van briefport zijn, ge voegd worden brieven aan den Commissaris des Konings en Gedeputeerde Staten. Landbonwers moeten zich toch meermalen tot die autoriteiten wenden en het is ons meermalen gebleken dat die vrijdom volstrekt niet algemeen bekend is. Zaterdag 6 December. Paeijs. Hoewel de rust in Spanje ongestoord is bereidt de linkerzijde onder aanvoering van Serrano zich voor op eene omverwerping van het tegenwoordig conservatief kabinet. Dr. Staring's Almanak voor den nederlandschen land man voor 1885 is bij den uitgever Tjeenk Willink te Zwolle wederom in zeer netten handigen vorm ver schenen. Behalve uitgebreide gelegenheid tot het ma ken van aanteekeningen de gewone opgaven omtrent den op- eu ondergang van de zon en de maan een maandelijksch overzicht van hetgeen de landbouwer, war moezier en houtteler moet verrichteneen kaartje aanduidende de landbouwstelsels en de spoorwegen in Nederland de verschijnselen in de planten- en die renwereld naar de maanden gerangschikthet tarief voor private onderzoekingen aan het proefstation der Rijkslandbonwschool te Wageningen enz., bevat die almanak verscheidene voor den landbouwer zeer belang rijke opstellen zooals over Roest in 't graan door dr, J. Ritzema Bos te Wageningen Mellcleekens door L. Broe- kema Veevoederen en Bemesting door dr. Otto Pitsch naar gegevens, ontleend aan in het duitsch verschenen werken. Wenschen wij dezen almanak in veler han den het doet ons leed te moeten opmerken dat ten aanzien van Alkmaar weder een onjuiste opgave ge daan wordt. Op bladz. 67 wordt vermeld, dat Woens- De heer J. L. Zondag had den 1 het voorrecht den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren tot adjudant-onder-officier bij de dienstdoende schutterij alhier werd benoemd. Dat hij die inderdaad moeielijke betrekking steeds met ijver en tact heeft waargenomen, is velen bekend en dat dit gewaardeerd wordtbleek uit de belangstelling, door hem maandag ook van de zijde van officieren en het kader der schutterij onder vonden. Op verzoek deelen wij mede dat in de Doops gezinde kerk heden geen dienst zal worden gehouden. In de zitting van den gemeenteraad van den 10 December a.s. zullende de volgende punten aan de orde zijn: Rapport van de commissie van financiën op de reke ning van het gasthuis over 1883; idem op de begrooting voor 1885. Yan Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van K. R. Sougee om ver gunning tot het leggen van een riool in gemeentegrond aan de Laat. Idem van de Wed. Holsmuller van ge lijke strekking, aan de Keetkolk. Idem bezwaarschrift van N. van der Driftaan Gedeputeerde Staten, tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe belastingdienst 1884. Idem verzoek van den gemeenteraad van Egmond- binnen betreffende den tol op den Hoeverschelpweg. Voorstel betrekkelijk eene ruiling van grond met het ijk aan den Frieschen weg. Idem betrekk. het uitge vaardigde verbod tot het laden en lossen aan de Ka naalkade. Ontwerpbesluit voor het tijdelijk opnemen van geld in 1885. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1884. Adres van de heeren D. de Leeuw eu P. Langeveld om wijziging van een paar artikelen in de hun verleende concessie voor de drinkwaterleidingmet rapport van burg, en weth. Herstemming over de beplanting der Molenkluft bij het Schermerhek en het voorstel tot het stellen eener af sluiting met puntdraad en paaltjes in het plantsoen bij het Groot Nieuwland. Benoeming van leden der vaste commissiën voor 1885 en leden in de verschillende besturen en instellingenin plaats van de periodiek aftredenden volgens lijst. KANTONGERECHT. Zitting van 5 December. J. K. en K. v. d. K., beiden te Uitgeestzich bevinden in een wachtkamer van het spoorwegstation aldaar zonder plaats bewijs ieder f 10 boete of 2 dagen gev. H. P., te Oostzaan visschen met een fuik, waarvan de mazen de vereischte grootte niet hadden f 3 boete of 1 dag gev. P. de G., te Purmerendschieten van kievittent 10 boete of 2 dagen gev. J. de G., te Beemster als vorenvrijgesproken. J. D„ te Heiloolaten loopen van vee op eens anders grond, f 3 boete of 1 dag gev. D. J., te Broek op Langedijkzitten op een hondenwagen te Broek op Langedijk 3 boete of 1 dag gev. A. S., te Egmond aan Zee, openbare dronkenschap en nach telijke burengeruchten 3 dagen gev. en 5.50 en t 5 boete of 1 dag gev. voor elke boete. C. V., te Heemskerkrijden met een hondenwagen te Heiloo, f 1 boete of 1 dag gev. D. P., te Egmond aan Zeedes nachts laten losloopen van zijn hond op de straat aldaar3 boete of 1 dag gev. K. V., te Egmond aan Zeerijden met een hondenwagen te Castricum, 3 boete of 1 dag gev. J. W. en J. P., beiden te Egmond aan Zeeenkele diefstal van hout te Schoorlieder 1 dag gev. S. de G., te Haringcarspellaten loopen van zijn geit op eens anders grond te Heerhugowaardf 3 boete of 1 dag gev. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Dec. Lourentius Kianker wednr. van Grietje Beemsterboer en Antje Rens wed. van Pieter Schavemaker. Jo hannes Castricum, te Hellevoetsluis, en Henderika van der Stokte Alkmaar. OVERLEDEN. 4 Dec. Jacob Pannekeet, 68 j. Petrus Henricus Korlvinke, 45 j. en 10 m. Dirk, Z. van Dirk Liekeles Oebles en Reinoutje Nachbar, 7 w. 5 Johannes van der Haagen59 j. Alkmaar 5 Dec. Kleine Kaas 35,50, Commissie t 34,50» Middelbare 34,50, aangevoerd 275 stapels, wegende 67814 P. Ter graanmarkt aangevoerd 4207 mudden. Tarwe t 7 a 7,60, Rogge 6,50 a 6,62% Gerst f 4,75 a 5,25 dito chev. f 6 a 6,50, Haver f §3,25 a 4,10, Paardenboonen f 5,75 a 6,50, Bruine dito 9 a 9,25 Citroen dito f 11, Duiven dito 17 Witte dito f 14Kanariezaad 9 a 9,50 rood Mosterdzaad f 14,50, erwten: Groene 11 a 14, Grauwe t 12 a 13,50, Vale 9 a 13Witte 11 a 14.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 5