u H m i^B If Bitmeulanb. Belastingvoorstellen. Mum J i I ^<jtr~mÉÈÉÈBmaSmÈISÊtSm*ËÊÊt£UI^& 1 ITALIË. Ia zijn verslag omtrent den staat van 'b rijks geldmiddelen bespreekt minister Magliani de inwisseling tegen gedwongen koers en deelt bij mede, dat men tot 20 November bankbiljetten inwisselde tot een bedrag van 232 millioen in goud en 116 milJioen in zilver. Er blijft nog 252 millioen in te wisselen en te vernietigen. De ontvangst op de dienst 1883 was 24 mil lioen hooger dan de raming. De raming der ontvang sten van den dienst 1884 werd ten gevolge van de cholera met n'echts 150,000 door de werkelijke ont vangst overt-offen. De minister voorziet voor den dienst 1885 eene hoogere ontvangst van 11 miljoen waarvan 9% millioen bestemd is voor de aflossing van aflosbare schuld. Hij verzekert, dat bet aangeboden ontwerp tot herziening der belastingen en de overeen komst betreffende de spoorwegen de staatsbegrooting door haar van alle onzekere posten te bevrijden voor goed zullen doen sluiten. Aan een wetsontwerp op de driemaandelijksche couponsbetalingen wordt gearbeid. Hij dringt tevens aan op de benoeming eener staats instelling voor de aflossing der schuld. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het tekort van 15 miljoen op de oostenrijksche begrooting voor 1885 wordt voornamelijk veroorzaakt door de onder de gewone uit gaven gebrachte kosten voor de spoorwegen. De ge wone uitgaven bedragen ruim 471 miljoen (bijna 30% miljoen hooger dan in 1884); de buitengewone bijna 49 miljoen (25% miljoen minder). De gezamenlijke uitgaven zijn dus 5 miljoen hooger geraamd maar het tekort is niettemin 25 miljoen kleiner vooreerstdoor de hoogere opbrengsten der spoorwegen (21 miljoen), maar ook door de hoogere opbrengst van belastingen spiritus 2 miljoen bier 812.000 suiker 403.000, petro leum 236,000, zout 302.000, tabak 2.742.000 fl. meer dan in 1884. De minister van financien meende te mogen ver trouwen dat het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven weldra bereikt zou zijn. De meerderheid van den Rijksraad juichte den minister toe. VEREENIGDE STATEN. Stephen Grover Cleve land is den 4 tot president gekozen met 219 stemmen tegen 182 op Blaineen Hendrickx tot onderpresident met hetzelfde aantal stemmen. De mail voor Frankrijk, Nederland, Belgie en Duitsch- land zal voortaan van Nieuw-York per snelst varende stoomschepen verzonden worden. EGYPTE. Een van Khartoem gekomen bode die elf dagen noodig had gehad om van Ambukol naar Don- gela te reizenheeft medegedeeld dat de valsche profeet op drie uren van Khartoem ligt. Gordon's stoomschepen gingen voort de oproerlingen van de oevers van den Nijl te verjagen en tot bij Shendy levensvoorraad buit te maken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van den 8. Ingekomen de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid, den heer de Geer van Jutphaas. Na goedkeuring daarvan worden de heeren van Alphen en de Geer beëedigd en nemen zij zitting. Door den Voorzitter worden tegen den 11 17 kleinere ontwerpen aan de orde gesteld. De heer van der Schrieck vraagt en bekomt verlof tot eene interpellatie aan den minister van oor log betrekkelijk de uitvoering van het kon. besluit van 7 November 1.1., waarbij de garnizoensverandering bevolen is. Hij wijst daarbij op het spoedeischende der zaak. Zij wordt bepaald op den 11 vóór de aan de orde gestelde ontwerpen. De Voorzitter deelt mede, dat den 9 het af- deelingsonderzoek te 1 uur zal aanvangen, om de com missie van rapporteurs voor de indische begrooting gelegenheid te geven, bet verslag vast te stellen. beleedigde trots bij mama boven en deed haar deze uit- noodiging als onaannemelijk verwerpen. Doch toen zij nadat de eerste onaangename indruk voorbij was den brief nog eens overlasmoest zij toch bekennen dat de uitnoodiging hartelijk en stellig oprecht gemeend was. Zij gold ook voor Mina eri voor den „heer majoor Britzonzen hooggeaehten huisvriend." Maar dat haar schoonzoon deed als ware er niets voorgevallen als behoefde hij der diep beleedigde schoonmoeder slechts eenen wenk te geven om haar te laten komen en eene plaats intenemen aan den kerstmaaltijd dat was toch te veel voor haar hoogmoedig hart. Deze wijze van toenadering van den oproerigen „jongen" behaagde haar niet zij was te zeer uit de hoogte te weinig verzoe nend. De majoor evenwel, met wien zij er over sprak, was van oordeeldat het beter en verstandiger was, deze twistgeschiedenis niet weer op te rakelen en een voudig te doen zooals Otto in zijnen brief voorstelde: namelijk elkaar de hand te reiken alsof er niets ge beurd wasen ook Mina haastte zich te betoogen dat op een feest als den kerstavond eene volledige verzoening voor de hand lag. Toch was moeder Meu- bring 't nog niet geheel met zich zelve eens. Die Aus traliër, indien die er maar niet bij ware Hem den triumf te gunnen van met erkenning van ongelijk zijn huis te betreden neen dat ging niet aan. En toch hoe bang werd het haar te moede als zij aan het vooruitzicht dacht op den kerstavond niet bij hare dochter te kunnen zijn. Haar moederlijk gevoel kreeg allengs de overhand en bracht haren trots aan het wan kelen. Hare moederliefde fluisterde haar toe „Ja, ja," en zij werd ten laatste geneigdaan deze roepstem gevolg te geven. Anders zou toch de scheiding die haar ondragelijk was gewordeneeuwig blijven be staan. Zij had den moed nieteen weigerend antwoord te geven en toch weifelde zij nogofschoon het reeds aan den vooravond was van het plechtig feest. Daar werd zachtkens de deur van het vertrek geo pend terwijl zij geheel alleen ten prooi aan haren moeielijken tweestrijd zat te overleggen wat zij zou De heer G r a t a m a meentdat dit kan geschieden, zonder staking van den sectiearbeid. De Voorzitter herneemtdat een lid verklaard heeft, den sectiearbeid niet te willen missen. De heer Gleichman geeft dat lid in overweging, de Kamer niet op te houden. De heer van Gennep, voorzitter der commissie, zegtdat hij niet bevoegd is tegen den uitdrukkelijken wil van een lid haar bijeen te roepen als de sectiën vergaderen. De Voorzitter belooft de zaak nog heden in de centrale, sectie te zullen bespreken. De heer R o 11 verzoekt aan de centrale sectie de financiëele wetten alsnog in de afdeelingen te laten onderzoeken daar de regeering rechtstreeksch verband gelegd heeft tusschen die ontwerpen en de begrooting. Bestaat er zekerheid dat vóór het reces het afdee- lingsonderzoek over die wetten zal plaats hebben Zoo nietdan zou de Kamer, na het reee3 terugkomende staan voor eene begrooting zonder de belastingplannen te hebben onderzocht. De Voorzitter kan hierop, zonder de centrale sectie geraadpleegd te hebben, niet antwoorden. Zeker heid van behandeling zal deze zeker niet kunnen geven. Er zijn zaken, die nog meer haast hebben dan de finan ciëele wetten deze zijn trouwens eerst 28 Nov. inge diend o. a. dat betreffende de Staatsloterij waarom trent nog voortdurend verzoekschriften inkomen. Ook met het oog op de te verwachten kredietwetten zal er weinig tijd vóór Kerstmis overblijven tot onderzoek der financiëele wetten. De heer C r e m e r s meende 14 dagen geleden dat de Kamer en het publiek gelegenheid moesten hebben de financiëele weten te bestudeeren. Thans is dit ge schied en bovendien zal deze week het onderzoek toch nog niet bunnen plaats hebbener blijft dus nog ruimte tot onderzoek over. Hij zal dan ook heden in de centrale sectie voorstellen zoo eenigzins mogelijk de financiëele wetten nog in de af deelingen te doen onderzoeken. De heer R o 11 dankt voor de toezeggingen en wijst er op dat bij tijdsgebrek het onderzoek der financiëele wetten dringender is dan dat der rechterlijke wetten. De vergadering wordt daarna gesloten tot den 11. De centrale sectie heeft later in den geest van den heer Roëll besloten. De gemeenteraad van Zijpe heeft den 2 met al- gemeene stemmen besloten, aan den raad van Petten te berichten dat hij ongenegen is eenige verandering te brengen in de bestaande overeenkomst tot toelating der kinderen van Hazepolder en Pettemerkluft op de gemeenteschool te Petten tegen eene vergoeding van f 200 'sjaars. Verhooging dier som tot f 400 was gevraagd. De gemeenteraad van Zijpe heeft den 2 besloten, het bedelend nieuwjasrwenschen in die gemeente te verbieden en aan eene commissie op te dragen, nieuw- j ïarsgiften voor de armen in te zamelen. Den 3 was te Broek in Waterland de uitslag der verkiezing voor een lid van den raad dat de heer P. van Sijpveld 29 en de heer G. van Wijngaarden 17 stemmen bekwam zoodat tusschen die heeren her stemming moet plaats hebben. Te Terschelling is den 3 de groote stoomboot Ty- nemouth geladen met 5700 balen katoen van Savan nah naar Bremen gestrand. De bemanning bestaande uit 26 personen had in eigen boot het schip verlaten en werd opgenomen door schipper Tj. de Haan die ze in zijne vischschuit aan wal bracht. De redding boot en andere schuiten waren reeds op het zien van brandende flambouwen zeewaarts gegaan. Bij kon. besluit van den 3 is aan den heer mr. C. M. J. Willeumier op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arr. recht bank te Amsterdam. doen en eene vrouwelijke gedaante in eenen winterman tel gehuld en met een sluier voor het gelaat vertoonde zich vloog op haar toe en bedektehaar vast om armend baren mond met kussen. „Elvira jubelde de verrukte moeder toen zij van de eerste aandoening een weinig bekomen was en drukte de weergevonden dochter nog vaster aan haar hart. „Ik kom hier maar even aangewipt mama mijn man wacht beneden. Wij hebben verscheidene inkoopen gedaan voor morgen. Gij komt immers, niet waar Otto zond mij naar boven om uw antwoord te halen. Hoe is 'tzijt gij weer goed op ons „Lieve ElviraGeen woord meer over het voorge vallene. Ja ja zeker, ik kom riep de matrone in verrukking uit. „Adieu, adieu, mama! Tot morgen avond dus!" „Gaat gij al weer heen?" „Otto wacht morgen zullen we veel en vertrou welijk kunnen praten mama. U komt dus hè, allen, uMina en de majoor. O, dat zal een gezellig kerst feest zijn moedertje. Adieu kom vooral niet te laat, mamaatje 1" Nog een haastigen kus op moeders wang gedrukt en weg was Elvirahare moeder als in eenen droom ach terlatende. En den volgenden avond, nog vóór zessen, hield eene vigilante stil voor het ons bekende huis in de Louisestraat en moeder Meubring, Mina en de majoor stapten er uitallen belast en beladen met doozen en pakjes, Elvira wachtte het drietal aan de huisdeur open er scheen geen einde te komen aan het omarmen en het gekus tusschen moeder en dochter. Eindelijk toog het kleine gezelschap naar de huiskamer en kwam er met veel moeite toe, om plaats te nemen, na eerst nog geruimen tijd, zooals dat onder dames gebruikelijk is, te hebben zoek gebracht met het afleggen van mantels en hoeden en het verrichten van meer dergelijke gewichtige bezigheden, als kijken in den spiegelin orde brengen van coiffure, terecht schikken van japonplooien enz. enz. Met ware Den 5 is te Helder in het openbaar aanbesteed de levering van a. schoolbehoeften voor de gemeente scholen in 1885 laagste inschrijvers de heeren Berkhout en Cie. aldaar voor f 2070 5. benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan die scholen in 1885laagste inschrijver de heer G. de Barbanson al laar voor 489. De commissie voor tijdelijke werkverschaffing te Amsterdam ontving tot en met den 5 f 22570.72% waaronder 1 gift van 10000, een van f 5000 en 3 giften van f 1000. Zij heeft bekend gemaaktdat aan de politie-bureaux van af den 8 formulieren te bekomen zijn welke door arbeidersdie door slapte van werk zaamheden buiten betrekking zijnafgehaald en na invulling op dezelfde wijze terug gebracht kunnen wor den opdat een geregeld onderzoek omtrent hen in gesteld kan worden. Van de in aanmerking ko mende personen worden registers opgemaaktde daarop ingeschrevenen zullen opgeroepen worden naarmate werklieden aangesteld kunnen worden. Terstond kun nen de werkzaamheden aanvangen terwijl de hoop be staat dat door eene spoedige gunstige beschikking van den gemeenteraad meerdere terreinen bewerkt zullen kunnen worden. Op buitengewoon gunstige voorwaarden is door tusschenkomst van de ballastmaatschappij zand tot ophooging bekomen en van de heeren Goedkoop en Deutekom het gebruik van materiëel. Te Arnhem is een politie-agent vermist sedert den 5 des avonds 9 uren. Bij kon. besluit van den 5 is aan G. Visser als le luitenant bij de dienstdoende schutterij te Beverwijk ontslag verleend en eervol op hun verzoek ontslagen bij die te Zaandam P. Latenstein als kapitein onder gehoudenheiddat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij moet volbrengen bij die te Amsterdam J. G. Berlage als kapitein en W. J. Viotta en M. E. Fuld, beiden als 2e luit. en benoemd te Amsterdam tot len luit.-adj, T. Fluijter thans 2e luit. a la suite tot 2e luit. A. Henriques de Castro, C. de Veer, M. G. Heijdanus en J. H. ten Have, allen thans sergeant-titulair bij die te Zaandam tot kapitein C. Matsthans le luit. tot len luit. P. M. Poelthans 2e luit. De te Breda gevestigde St. Nicolaas commissie heeft den 5 een feest gegeven aan 1100 minvermogende kinderen die zich door trouw schoolbezoek onderschei den hadden, Te Wageningen werd door de zorg van eenige jonge dames aan 300, te Sneek aan 600 en te Leeuwarden aan 1500 kinderen een dergelijk feest gegeven. De reizigers van een eerste klasse-wagen in den trein die den 6 des morgens te 9.25, van Hilver sum vertrokbemerkten bij Bussum aan het hevige schokken dat aan dien wagen een gebrek was ont staan. Tot Weesp nam dat schokken gepaard met vreemde geluiden steeds toe. Bij het voorbijrijden te Weesp wist een reiziger door hevig schreeuwen en wuiven met zijn krant de aandacht van den stations chef te trekken die den trein even voorbij het station liet stil staan. Het bleek toen dat het geheele on derstel van den wagen gebroken was de wagen werd daarop uit den trein verwijderd. Den 6 is even buiten Houtrijk en Polanen Pieter Bakker veehouder te Nieuwe Niedorp die eerst tot het koopen van schapen Amsterdam en daarna Sloten bezocht had door een drietal mannen op den straatweg aangegrepenvan een portefeuille met f 850 beroofd en daarna in de Amsterdamsche vaart geworpen. Hij heeft zich met zwemmen naar de overzijde kunnen redden. Den 6 was te Haarlem van 10 inschrijvers de heer J. Verkoren voor 69.876 de laagste voor het bouwen van 4 heerenhuizen aan het Nassaupleinhoek Nieuwegracht. De gemeenteraad van Breda heeft den 6 besloten tot het aangaan eener 4 p et. geldleening tot het uit voeren van openbare werkenwaaronder het bouwen van scholen. In den ochtend van den 6 ontstond in de ge- verachting voor zijne omgeving bleef de majoor wachten tot de dames klaar waren en ging daarna eveneens zitten. „De kerstboom", zeide de jonge vrouw „staat in de eetkamer. Otto en Albrecht zijn er nog aan bezig. Wij zullen daar eten maar eerst wordt de boom aangesto ken. Onze zwager maakt een heerlijke punchbowl ge reed dat is eene liefhebberij van hem! O 't zal een heerlijke avond zijn mama „AlbrechtOnze zwager Is die Australiër dan nog altijd numero een hier in huis kon mevrouw niet nalaten op mistroostigen toon te vragen. „Een voortreffelijk mensch is hij, moeder zei Elvira vleiend. „Als gij hem eerst maar beter hebt leeren kennen zult gij stellig evenzeer met hem ingenomen zijn als wij." „Hm ik ben ook niet bang voor hem", antwoordde de matrone iets vriendelijker „nu ik u weer heb en ik ziedat gij gelukkig en tevreden zijt, is het overige mij tamelijk onverschillig." „En dat zijn wij sprak de jonge vrouw op eenen toon der volste overtuiging vooral omdat gij weer mijne goede, lieve moeder wilt zijn als voorheen. O ik kan er soms niet bij als ik bedenk hoe Otto een geheel ander mensch hoeveel mannelijker en degelijker hij geworden is. En hij draagt mij op de handen gij zult het zien." „Gij zelf zijt ook veel veranderd", zeide mevrouw ironisch doch niet zonder een zweem van jalousie in haren toon. „Gij voelt u thans zelfstandig en schijnt best buiten moeder te kunnen. Nu goed beschouwd, doet het me genoegen het is beter zoo en ik zal er mij aan moeten gewennenafstand te hebben gedaan van de eerste plaats in uwe genegenheid ter wille van uwen man." „Dat is der ouderen lot"viel plotseling de majoor in, op een deftigen preektoon. „Zoo wordt aan de natuur wet voldaan. Men huwt alleen om uitsluitend elkaar toe te behooren geachte vriendin". Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 2