No. 149. Zes en tachtigste Jaargang. 1884. V R IJ D A G 12 DECEMBER. Be Australiër. Prijs der gewone Advertentiën ©Hiciêel «eb CC Ite. itaittutanb 35 innen lanb. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de UitgeverB HEEMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat artikel 41 der politieverorde- 14 December 1381 ning op de gebouwenstraten enz. van jg januar; fggg in de op gisteren gehouden raadsvergadering gewijzigd is als volgt: Elk hoofdbewoner van een perceel is verpligt zorg te dra gen dat bij gladde stratenuiterlijk een halt uur na het lui den van het klokje van het Stadhuis en de Kapelkerk, de straat ter breedte van ten minste een halve meter voor, langs en ach ter zijn perceelalsmede de stoep vdór den ingang, met zand, aschturfmolm zaagsel of sintels bestrooid wordt. Op den eigenaar rust deze verpligting, indien een perceel onbewoond of ongebruikt is, welke wijzigii g ingevolge het door den raad genomen besluitonmiddellijk na hare vaststelling afgekondigd is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Dec. 1884. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Daar de duitsche regeering niet genegen schijnt om eenen officiëelen commissaris bij de Ant- werpscbe wereldtentoonstelling te benoemen hebben 130 der eerste duitsche handelshuizen te Antwerpen bet besluit genomen zich als commissie op te wer pen om de belangen der duitscbe tentoonstellers te verdedigen. Zij hebben zich dadelijk in betrekking ge steld met handelaars van Berlijn KeulenMayeuce en Manheim om alles in het werk te stellen om de verschillende takken van duitsche Dijverheid en koop handel waardig te Antwerpen te doen vertegenwoordi gen welke pogingen met den besten uitval bekroond zijn. De heer Grattanalgemeen consul van En geland is benoemd tot commissaris dier mogendheid bij deze tentoonstelling. In de zitting van den gemeenteraad van Brussel van den 8 werden de beraadslaging en de uitspraak der Ka mer in zake de politie in burgerkleeding door den burgemeester Buis ter sprake gebracht. Hij verklaarde al betgeen hij had gezegd en gedaan te handhaven en in het vervolg niet anders te zullen bandelen, dan bij tot heden bad gedaan. Hij wensehte het uitdrukkelijk recbt der gemeentelijke overheid om zorg te dragen voor de openbare ordeongeschonden te bewaren. DUITSCHLAND. De te Berlijn vergaderde confe rentie over de zalmvisscherij op den Rijn waar ver tegenwoordigd waren Pruisen Beieren Baden, Hes sen Elzas-Lotbaringen Nederland en Zwitserland heeft den 6 voorloopig hare beraadslagingen gesloten. De leden moeten het voorloopig eens geworden zijn over de hoofdpunten o.a. ook over den tijd waarin de zalmvangst jaarlijks verboden zal zijn en zullen thans het gevoelen hunner regeeringen over de genomen be sluiten inwinnen. "Waarschijnlijk komen zij daarna weder bijeen om over de ontvangen antwoorden te beraadslagen. Er zal dan een overeenkomst gesloten wordenhetzij in die conferentiehetzij rechstreeks tusschen de regeeringen. De kamer van koophandel te Frankfort heeft beslo ten ten aanzien van het ontwerp betreffende subsi- diën voor stoomvaartlijnen, aan het ministerie van koop handel te verzoeken alle van de duitsche kusten vertrekkende sehepenbeboorende tot de beoogde stoomvaartlijnen over Rotterdam en Antwerpen te doen gaan in verband waarmede in deze voor den in- en uitvoer van Frankfort in aanmerking komende zeesteden bijzondere kantoren gevestigd en gecombi neerde stoomboot- en spoorwegtarieven benevens be- paaldo inleverings-termijnen vastgesteld zouden moeten worden. ENGELAND. De heer Bradlaugh die in hooger beroep was gekomen van het vonnis der rechtbank in eersten aanlegwaarbij hij veroordeeld was tot betaling eener geldboete van f 18000, omdat bij onbevoegd als volksvertegenwoordiger gestemd bad is in dit booger beroep niet ontvankelijk verklaard. Het vonnis is den 8 bevestigd, terwijl bepaald is, dat de boete binnen 14 dagen voldaan moet worden. FRANKRIJK. Morin bet slachtoffer van mevrouw Hugues is den 8 overleden. Aan haar is een adres aangeboden door de tot het „cercle Social des femmes" te Parijs behoorende vrouwen waarin o.a. voorkomtGij zijt sterker, machtiger, rechtvaardiger dan de rechters geweest. Eer aan u De vrouwen, die zoo lang het hoofd gebogen hebben onder bet wicht der vooroordeelen en vervolgingen, die zoo lang geleden heb ben en nog 'ijden behoorden zoo moedig te zijn als gij. De vrouwen bewonderen u. Zij wenschen dat het uiterste waartoe gij door het getalm eener haspelende kostbare rechtsbedeeling gedreven wordt bet begin moge zijn van een nieuwen tijd. Buiten de wet gesteld, minderjarig, maar verantwoordelijk, zonder rechten maar slavinnen van alle plichten zonder weer of bescherming, moeten de vrouwen zich zeiven verdedigen. Mevrouw Gij hebt wel ge daan. Eer aan u!" Ten slotte werd de wensch uitgespro ken dat zij op vrjje voeten werd gesteld. Zij is na de opgewondenheid der eerste dagen in een toestand van diepe neerslachtigheid geraakt. Zy trekt zich het lijden van Morin zeer aan en vroeg dagelijks naar hem hopendedat bij herstellen mocht. Zij sliep bijna niet at weinig en was voor den rechter van in structie tweemaal flauw gevallen. Hare zaak kan waar schijnlijk niet vóór Januari in behandeling komen. Kamer. Den 9 weigerde de president-minister uit naam der regeeringbij de behandeling van het wetsontwerp betreffende de samenstelling van den Senaat, de verkiezingen voor dat college te doen plaats hebben overeenkomstig de wet van 1875 en stelde de vraag van vertrouwen. Met 334 tegen 174 stemmen werd het ontwerp toen ten slotte aangenomen. Den 10 is bij de voortgezette behandeling der staatsbegrooting met 354 tegen 130 stemmen aan genomen een voorstel tot sehrappingvoor nu en in het vervolgvan het kredietvoor het kapittel der kanunniken van Saint-Dénis uitgetrokken ondanks het krachtig verzet van bisschop Èreppel. De regeering had zich met de opheffing van dien post op de begroo ting vereenigddoch alleen bij wijze van uitsterven. GRIEKENLAND. Vijf rooversdie onlangs 2 be ambten der Lauriutnmijnen vermoordden zijn in hech tenis genomenniettegenstaande hunne ontkentenis. Zij werden in het bezit gevonden van f 20000 in bank noten waarvan zij de herkomst niet konden opgeven. ITALIË. Te Teggiano in de provincie Salerno zijn 20 cholera-gevallen voorgekomen met een enkel sterfgeval. RUMENIE. De Koning heeft geweigerd het door het ministerie om den uitslag der verkiezingen gevraagde ontslag te verleenen. Beide Kamers gaven door toe juiching hare tevredenheid te kennen toen het minis terie verklaarde, dat het zijn ontslag introk. VEREENIGDE STATEN. Bij het huis van verte genwoordigers is een wetsontwerp ingediend tot schorsing der aanmunting van zilveren dollars gedurende 3 jaren. In den nacht van den 9 op den 10 is te Hoorn, waarschijnlijk door het onvoorzichtig plaatsen eener brandende kaarsbrand ontstaan in een kaaspakhuis vau den heer van Rossemdie dank zy het stille weder spoedig bedwongen kon wordeD. Ongeveer 10000 kazen verbrandden of werden gedeeltelijk door water schade bedorven. Tot en met den 9 meldden zich te Amsterdam 1450 personen om werk aan. Bij de commissie voor werkverschaffing werd reeds f 52 690.91% ontvangen onder de nadere giften was nog een van f 5000 7 van 1000 1 van f 600 en 6 van 500. 16) Men hoorde eenig gedruisch aan de deur der zijkamer. Spoedig daarop werd deze geopend en aan de verraste gasten vertoonden zich de schitterend verlichte kerst boom en eene met een helder wit laken gedekte groote tafelvol gestapeld met pakjes en doozen van allerlei grootte en vorm. Naast den boom stonden Albrecht en Otto die met een vriendelijk gebaar de dames en den majoor uitnoo- digden binnen te komen. Otto reikte zijne schoonmoeder hartelijk en zonder eenige terughouding de hand. De oude dame was zichtbaar ontroerd, tranen stonden haar in de oogenmet innigheid drukte zij de haar toegestoken hand en zeide hartelijk „Beste Otto alles is vergeven en vergeten 1" En hem vriendelijk toeknikkend tikte zij hem op de van blijdschap gloeiende wangen. „Gij hebt mij menig moeielijk uur bezorgd, Otto doch ik wil er niet meer aan denken. Wees weer mijn goede „jongen" en maak Elvira gelukkig 1" Zij bezegelde het opnieuw gesloten verbond van vrede en vriendschap met eenen moederlijken kus den eer- Bten welken Otto sedert zijn huwelijk van zijne schoonmoeder ontving. Daarop werden door den opgetogen echtgenoot aan ie der de voor hem of baar bestemde geschenken aangewe zen. Opnieuw volgden omarmen, kussen handjesgeven bedankjes en zoete woorden van dankbaarheid en inge nomenheid met het ontvangenevochtige oogen kon men bij menigte ontdekken en de harten klopten sneller onder den fraai verlichten boom. Met een levendig gevoel van oprecht gemeende deel neming had Albrecht dit familietooneeltje aangezien. Voortdurend had hij met Otto en Elvira blikken ge wisseld van verstandhouding maar toch scheen mevrouw Meubring tot nog toe niets van zijne aanwezigheid te hebben bespeurd alleen Mina had hem een paar malen ter sluiks aangekeken terwijl zij bare zwaarlijvige tante tot dank voor de ontvangen geschenken omhelsde. Eerst toen de eerste opgewondenheid een weinig bedaard was trad Albrecht glimlachend op mevrouw Celestine toestak haar zijne hand toe en zeide op vroolijker toon, dan hij ooit tot haar gesproken had Nu mevrouw, ik behoor toch ook tot de familie niet waar „Ja dat is waar antwoordde mama, nog niet zon der blijkbaren weerzin. „Gij zijt er zelfs wel de hoofd persoon bij als ik mij niet vergis." ,,'t Is mogelijk", zeide hij beleefd „maar in ieder geval wil ik niet nalaten om onze moeder op dezen gewichtigen avond do hulde te brengen die haar toe komt." „Nu, dat heb ik gemerkt aan de tallooze onaange naamheden, die gij mij hebt berokkend, waarvoor ik u misschien nu nog dankbaar moet zijn." „En is dan alles niet tot aller genoegen uitgekomen?" riep hij weêr vroolijk uit. „Gij verheugt u nu in 't be zit van eenen flinken schoonzoon hij in dat van eene goede, degelijke vrouw, terwijl gij zelf eene schoonmama zijt geworden zooals het behoort. Vindt gij zelf niet mevrouw, dat de uitslag niet beter kon wezen Een oogenblik zag zij den stouten spreker aan, want zij voelde maar al te goed de waarheid zijner woorden. Die man oefende ook op haar eenen invloed uitdien haar sterke geesttot heersehen en bevelen geschapen, te vergeefs zocht af te schudden. „Gij zult het mij misschien dan nog kwalijk nemen wanneer ik u niet in alle vormen bedank voor alles wat gij voor mij en mijn huis hebt gedaanbon de matrone niet nalaten op spottenden, doch niet onvrien- delijken toon te vragen. „Nu, dat zal zou'n vaart niet loopen. Maar moet gij zelf niet toestemmen, waarde mevrouw, dat ik 'then, die deze kerstvreugde heb voorbereid? Heerscht thans niet blijdschap en dankbaarheid in aller harten ook niet in het uwe?" voegde by er ernstiger by. Mama was overwonnen. Zij scheen bewogen door Albrechts hartelijke woorden en reikte hem eindelijk de hand. „Mijnheer Buchwall," sprak zij hem vrien delijk toe „ik wil gelooven dat gij steeds het goede hebt beoogd en dat 't uwen sterken geest prikkelde, om eene alles behalve zwakke schoonmoeder onder den duim te krijgen. Gij zijt niettemin een gevaarlijk menscb, en ik ben derhalve niet dom genoeg om den strijd met u niet aanstonds op te geven. Komaan hier is mijne hand laat er vrede tusschen ons zijn, dewijl het kerstfeest isen gij de man zijtdie ons dezen voor mij onvergetelijken schoonen avond hebt bereid." Hij schudde krachtig de band die zij hem had toe gestoken en richtte daarbij zijne oogen vast op de hare, als wilde hij daardoor stilzwijgend te kennen geven dat het ook hem ernst was met den gesloten vrede. „En nu moet gij mij tocb ook iets schenken"riep hij met veelbeteekenenden blik. „Ik? Wat zou ik kunnen geven?" Hij liep naar Mina toe, nam haar by de hand en bracht haar bij mevrouw Meubring, zonder dat het meisje tegen deze in mama's oogen vrij gewelddadige handelwijze zicb ook maar in bet minst verzette. „Dit lieve meisje moet gij mij als kerstgeschenk vereeren. Ik heb haar lief, en zij is bereid mijne vrouw te worden 1" Mevrouw Meubring kon van verbazing niet dadelijk woorden vinden. Zij sloeg de handen ineenen in hare oogen vonkte weer een straal van de vroeger zoo gevreesde strengheid. „Maar dat heeft er veel van alsof het eene afge sproken zaak ware 1" riep zij uit. „Zoo iets achter mijnen rug 1 Mina 1 Wat moet dat beteekenen I Eene nieuwe samenzwering! Majoor, Elvira, wat zegt gij beiden daarvan?" Alles behalve vriendelijk vlogen hare blikken van den een naar den ander. „Het komt mij voor mevrouw", gaf de deftige majoor onverstoorbaar kalm ten antwoord „dat dit een eerlijk aanzoek isgedaan door een eerlijk manwaardoor men zich dus ook gestreeld en vereerd moet gevoelen." „Neen Mina dat is niet zooals het behoortdat is een overrompeling 1" „Maar mama", kwam Otto tusschen beiden, „gij zelf hebt Mina meer dan eens hierheen gezonden en zoodoende heeft zij zicb in korten tijd aan mijnen broe der gehecht!" „Het is alweer de onvermijdelijke uitkomst van eene natuurwetdie dagteekent van de schepping der we reld", voegde de majoor er hoogst wijsgeerig bij. „Van alle kanten werd mama Meubring dus bestookt.' Toch kon zij niet nalaten nog even den aanBtoker van

Alkmaarsche Courant | 1884 | | pagina 1